Over een half jaar moet Frans van der Veld een goed heenkomen gevonden hebben lommissie akkoord met overdracht slachthuis 10 ARBEIDSPLAATSEN GEHANDHAAFD •"TAP/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JUNI 1980 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. INLISSE WERD HET VOORLOPIG LAATSTE SPEEL- PLASTIEK AFGELEVERD PuttiDEN In een gemeenschappelijke verga- centmg stemden de commissie voor Economi- itarti Aangelegenheden en Personeelszaken en- staticommissie voor Financiën gisteravond in zijn de plannen om het Openbaar Slachthuis den r te dragen aan een particuliere B.V. De ar- zdsplaatsen van bijna 200 mensen blijven 'door gehandhaafd. Het slachthuis wordt rgenomen door de Leidse Philip B.V., de Leidse Vleescentrale en de vleesgrossier Bos uit Naaldwijk. De wijziging van de vleeskeuringswet in 1977 maakte de toekomst van het slachthuis, dat voor die tijd ook al met verlies draaide, uitermate onze ker. Slechts door financiële steun van de rijksover heid wist het bedrijf het hoofd boven water te hou den. Het gemeentebestuur ging in allerijl op zoek naar nieuwe mogelijkheden om het slachthuis, en de 200 arbeidsplaatsen, voor Leiden te behouden. In juli vorig jaar werd bekend dat de gemeente overeenstemming had bereikt met een drietal par ticuliere ondernemers en dat het slachthuis zou kunnen blijven draaien. Bij de onderhandelingen tussen gemeente en on dernemers heeft de handhaving van de 200 ar beidsplaatsen steeds voorop gestaan. Om dit doel te bereiken heeft de gemeente tegenover de nieuwe eigenaars, die het gebouw en de gronden in erf pacht krijgen, een aantal veren moeten laten om het bedrijf een zo gunstig mogelijk economisch perspectief te kunnen bieden. Het CDA raadslid Vink sprak in een enkel geval van 'een wel zeer coulante regeling' daarmee de socialistische wet houder Bordewijk in de partijpolitieke kaart spe lend, die veronderstelde dat het CDA blijkbaar niet bereid was enigszins aan de nieuwe eigenaars tegemoet te komen om zodoende 200 arbeidsplaat sen te behouden. De heer Vink was'het geenszins met de wethouder eens maar wenste wel zijn stem, voor te behouden. De overige commissieleden gin gen, na enkele technische opmerkingen, van harte met het voorstel akkoord zodat verondersteld r*ag worden dat ook de Leidse gemeenteraad weinig moeite met de overdracht zal hebben. Leidse middenstand heeft geen hoog gespannen toekomst verwachtingen LEIDEN Het merendeel van de Leidse middenstan ders heeft geen hooggespan nen verwachtingen over hun bedrijfsresultaten in de na bije toekomst. Dit is een van de belangrijkste conclusies van de enquete die voorzit ter prof A. Kraal van de stichting Leidse Binnenstad houdt. De stichting heeft al meer dan 150 reacties binnengekregen op de enquete, die door prof. Kraal was opgezet om de stichting Leidse Binnenstad meer inzicht te verschaffen in de problematiek van de mid denstand. Prof. Kraal laat in het tweede kontaktblad van het Leids City Centrum (LCC) weten tevreden te zijn over de hoge respons en over de mate van vertrouwelijkheid in de ingezonden enquêteformulie ren. Verregaande conclusies wil de voorzitter nog uit het onderzoek trekken. Dat zal pas volgende maand kunnen ge beuren als alle reacties binnen zijn. Een aantal opmerkelijke zaken springen er vooralsnog uit. Prof. Kraal: „Uit de eerste reacties blijkt, dat het niet ie dereen slecht gaat. Niet alleen de mopperaars hebben gerea geerd, er is ook een behoorlij ke groep middenstanders die vol trots hun gunstige bedrijfs resultaten heeft doorgegeven en wel degelijk hopen in de toekomst te kunnen uitbrei den. Maar het algemene beeld is toch wel, dat de verwachtin gen minder hoog gespannen Bond tegen het vloeken vraagt Leiden subsidie LEIDEN De Bond tegen het Vloeken heeft het Leidse gemeentebestuur om een fi nanciële bijdrage gevraagd. Enige maanden geleden spraken verschillende parle mentariërs hun verontrus ting uit over de aktiviteiten van de bond. Zij drongen er bij de Nederlandse gemeen tebesturen er op aan de sub sidie aan de Bond tegen het Vloeken stop te zetten. De Bond schrijft in haar subsi dieverzoek op de hoogte te zijn met de bezwaren en wijst er op dat de Bond nooit blijk heeft gegeven van een min achting of onderschatting van de democratie. „De Bond spreekt zich niet uit over poli tieke vraagstukken als het ambtsgebed, de bede of het zuiveren van de bibliotheken. Ons doel is het vloeken onder het Nederlandse volk te be strijden en de ingezetenen te beschermen tegen het kwetsen van hun heiligste gevoelens door godslasterlijke taal van anderen", aldus de subsidie- vragers. De Bond tegen het Vloeken gaf in 1979 bijna 2 ton uit aan propaganda. Trein sleurt auto mee ALPHEN AAN DEN RIJN Een 68-jarige automobi list uit Alphen is gistermor gen od de Europasingel, ter hoogte van het terrein van de rioofwaterzuiverings-in- stallatie, onder een rangeer locomotief geraakt De man liep wonderwel geen ver wondingen op. De bejaarde bevond zich op de spoorwegovergang, de machi nist van de naderende locomo tief, een 31-jarige inwoner van Ravenswaay, waarschuwde de man met zijn hoorn. De man schrok echter zo van het harde geluid dat hij de controle over zijn auto verloor en de motor sloeg af. De auto werd door de trein gegrepen en enkele tien tallen meters meegesleurd. sportcomplex Haasbroek in Zoeterwoude (opdracht Heineken), of in Warmond, Lisse, Sassenheim, Leiden Zuidwest, Leiderdorp. Ik noem maar een dwarsstraat op, verder is er geen eindigen aan. Speelplastieken, groeiplastieken, beton, brons, graniet, veel keramisch mozaiek de laatste tijd, gegoten zandsteen, gegoten „aanrechten graniet", gepolijst. Allemaal handwerk. Truus bedient haar Frans van creatieve inspiratie, vult hem emotioneel aan. „Zo kom je tot een bepaald concept; we maken het samen", belijdt Frans. En dan de vogels. Veel vogels. Frans: „Dat loskomen van het aardse; je bent veel vrijer, vogels passen zich overal aan. Kijken nog even om naar het ouderlijk nest, maar worden in mijn decoraties op muren na ettelijke decimeters steeds zelfstandiger en zwermen uit". „Van elk beeld leer ik weer een hoop dingen, gelukkig wel. Ik zal die plastieken ook weer lager plaatsen tegenwoordig; naar beneden halen, niet meer op die hoge sokkels. En speels is het ook: de kinderen kunnen ermee spelen. Sterk werk. want je moet er rekening mee houden dat kinderen alles kunnen slopen. Aan de muren geboetseerde figuren, geglazuurd en gebakken: een „speelmuur", met gaten waar je doorheen kunt kruipen, zoals aan het Bizetpad bij de lom-school St. Jan in Leiden zuidwest („er is weinig keramiek in Leiden", heeft Frans een keer gehoord)". Gestyleerde mensfiguren vooral, „waar je doorheen kunt zien en kruipen; geen mensvoorstelling waar je tegenaan kijkt". Rotterdam, Capelle aan de IJssel, Nieuwkoop, Jutphaas, IJsselstein: men schafte zich ter bewondering en vermaak een Van der Veld aan. Hoorn; ga maar door. „Een stuk of zestig dingen", schat Frans, „ik zou het niet precies weten. Kwantiteit is geen punt, nietwaar 7 Continuiteit is belangrijk, en kwaliteit. Ik heb in februari nog meegedaan aan een „grafteken- wedstrijd" met twee ontwerpen. Geen resultaat". Van der Veld plaatste wel eerder een grafmonument, ergens in den lande. Ik zag de foto ervan en vond het één van de mooiste produkten van overweging en vakmanschap die uit Van der Velds handen zijn gekomen: een eenhoorn, spits, expressief en indringend (het ging om een afstammelinge van een geslacht Eenhoorn), bovenop een eeuwenoude grenspaal, geplaatst boven een ei-vormige basis als teken van de vruchtbaarheid. Frans zelf was daar ook erg mee ingenomen, merkte ik. „Straks, als het gaat verweren, wordt het tijdloos". Tijdloos is waar Van der Veld op mikt. Nee, niet op mikt; tijdloos is de instelling van zijn gemoed. Daar kan hij niets aan doen en Truus tast die inborst niet aan, ze past zich op deze weg aan en begeleidt de ontvangenis tot aan het gietwerk. Frans van der Veld, wiens „laatste" werk nu in z'n geboorteplaats Lisse een rustpunt, rond veel speelse activiteit gevonden heeft, weet niet exact wat hij is. „Ik ben'geen beeldhouwer, want ik hak niet. Daar heb ik gewoon geen tijd voor. Je hebt veel afsplitsingen van die aanduiding, zoals „monumentaal kunstenaar", of keramist, bronswerker wellicht ook. Je hebt ook hapsnurkers. Het kan me niet schelen. Ik vlecht wapenend ijzer rond m'n ontwerpen, boetseer daarna de vorm en maak er mallen van. Dan kan er gegoten worden. Daar zit werk in van hier tot ginder. Wie kan dat betalen Twee- tot drieduizend gulden kost het algauw. Dan hebben ze wel een stukje van m'n ziel en de materiële uitwerking, maar er worden tegenwoordig zo weinig scholen meer gebouwd, omdat er minder kinderen worden geboren". Pringggg..., de koelkast slaat weer aan. Maar daar blijven Frans van der Veld en z'n creaturen, in die ruimte, waarin deze Lissese kneder en vormer z'n royale draai nog een paar maanden kan vinden, koud onder. binnen in zijn domein, een oude boerderij waar hij nu een jaar of vijf een glorieuze accommodatie heeft. Bijna niet warm te stoken, maar ach. Ergens knerpt een koelkast bij het aanslaan. Buiten, op de „cour", floreren de kruiden, de blauwe Judaspenning en ander hoogopschietend „wild". Daar komen ook de Vlaamse gaai, de koolmees en de specht. Die hebben nauwelijks of geen oog voor de granieten of betonnen wrochtsels van Frans die hier en daar in de weg staan. Binnen staat Hilversum 4 aan; rustgevende muziek voor het oprapen. Altijd, en waarom niet Alleen als er te veel gepraat wordt, volgt een omschakeling. Maar Elgar, Schubert, Liszt en Delibes gedijen er best bij die ontwerpen, de staketsels, de hele creatieve huishouding van inventies en bevliegingen. Koffie met rietsuiker en een Mariakoekje, een ondergeschoven asbak. Eerst de stoelzitting vegen alvorens erop te gaan zitten. Dat wordt aanbevolen. Kunst is niet schoon in de zin van stofvrij, maar werkelijk, concreet in het abstracte, en toch schoon voor de zuiderlijken. Ik mis een poes. Ook zijn er geen kinderen. Maar elk jaar trekken Frans en Truus langs hun gegoten, geboetseerde en gebakken eenlingen om er foto's van te maken, om te ervaren hoe het „leven" van hun „nakomelingen" in een harde materie is aangepast aan weer, wind, groen en speelwoede van de woelige gebruikers. In feite zijn kinderen hun afnemers; in opdracht van besturen met inzicht en geldelijke middelen. Van de overheersende westenwind kunnen de Van der Velds niet leven. „Nee, dit werk is vreselijk arbeidsintensief", vertelt Frans, die met Truus een slaap-flat heeft in de moderne volgestouwde Poelpolder, maar ze leven, ook in de weekeinden, in het atelier (het oude winterhuis van de boerderij) dat ze van gemeentewege ter beschikking kregen. „Maar het is erg leuk werk, dat hele proces tot en met het Daaraan was geen gebrek. Ze kwamen binnen met de regelmaat van de klok. Je kunt, om te beginnen in deze streek, nergens komen of er staat wel een „Frans van der Veld", zoals bij het aag Een vreemd en ongerijmd rote voonJhz>cht: over geruime van >ordf ingi tijd staat aan de Heereweg in Lisse, op de hoek van de Vuursteeglaan, dé nieuwe zetel van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Dat is precies op de plaats (achter het oude politiebureau) waar beeldend kunstenaar Frans van der Veld nu nog zijn atelier heeft staan en ha" het ziet er op het moment vier naar uit, dat Frans hard op en weg is brodeloos te worden. e§d. Zeker als hij zijn atelier ireui moet missen, want een Biste plaatsvervangende diegelegenheid heeft zich nog vuutniet aangediend. Dan zou je kunnen krijgen: arbeidsbureau verdringt arbeidzoekende. Dat verdraagt elkaar niet, zou ik zo zeggen. Niettemin gaat j het die kant uit. Vóór het [10'eind van het jaar moeten Frans en vrouw Truus hun kostelijke (gemeentelijke) ruimte verlaten hebben. 30]Voorlopig ziet artiest Frans het nog niet al te somber in: „misschien krijg ik van het ^li arbeidsbureau wel een •Cisopdracht. Dat zou de zaak al een beetje rechttrekken bil; Van der Velds „laatste" ct,,^ kunstwerk werd deze week ls v<geplaatst bij de Josephschool aan de Achterweg in Lisse. Het is A. ^een bijna twee meter hoge speelplastiek: twee figuren (binnen de opvatting van 17, rVan der Veld over Schibewustzijn en het niet bewuste) die elkaar „vastklampen" en waarop D-en waaromheen de 2, Rschooljeugd kan spelen en klauteren en het object meteen kan polijsten tot een ^glimmende vrucht van hun 28,bezigzijn. Het is niet voor niets een speelplastiek. Ie K^oa^s Frans er trouwens 2gtientallen gemaakt heeft, en 3 25 die vooral in het westen des jg glands op tal van (school) plaatsen te zien zijn. Frans en Truus van der g 37Veld, beiden 39 jaar, 29,scheppend en elkaar segeiaanvullend aan de IrooiHeereweg, de oude heirbaan langs de - ^binnenduinen die, versleten oen afgegraven tot «O bollengronden, allang 'verdwenen zijn. Met Frans en Truus is dat duidelijk ie 5no*» n'et ^et £eva*» maar ze ine «schrijven er hun laatste 'dn 'hoofdstuk. Ze zitten om 'werkruimte te springen. Inmiddels leidt Frans me gieten in Den Haag, bij een granietwerker". Frans ging in '62 naar de Vrije Academie in Den Haag. Te weinig boetseren. Dus trok hij naar de Koninklijke Academie bij het Malieveld. Een jaartje ertussen uit voot twee opdrachten als hoopgevend begin van een loopbaan: moeder en kind (Nieuw Vennep) en bokspringers voor Lisse, Don Boscoschool. In '69 trouwen en maar naar opdrachten uitzien. speelplastiek, wordt bij Het „laatste" kunstwerk van Frans van der Veld. een de. Josephschool in Lisse geplaatst

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5