rondig bodemonderzoek moet bouwen in Roomburg voorafgaan College streeft naar uitgewerkte visie op volks- huisvestingbeleid Kraakakties en manifestaties moeten noodzaak nieuwbouw duidelijk maken Leidse kamerbewoner betaalt drie keer wettelijke huurprijs UIT ONDERZOEK NAAR WOEKERHUREN KAMERS BLIJKT: ERKGROEP MILIEUBEHEER LEIDEN IN BRIEF AAN COLLEGE GAB spoort bedrijven aan schoolverlaters in dienst te nemen ÜnIstad LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JUNI 1980 PAGINA 3 LEIDEN De kamerbewo ner in Leiden moet onge veer drie keer zoveel huur voor zijn kamer betalen dan wettelijk is toegestaan. Deze extreem hoge huur prijzen worden door de huurder toch betaalt omdat het aanbod van kamers zeer klein is en men bang is voor pesterijen van de ver huurder. Ook de angst voor knokploegen weerhoudt de huurders van akties. Slechts een enkeling blijkt bereid een huurverlaging aan te vragen. Ongeveer 84 procent van de Leidse kamerhuurders betaalt meer dan 17 procent van zijn inkomen aan kale huur. Som migen betalen zelfs 48 procent van het inkomen aan de huur van een kamer. Gemiddeld wordt echter 26 procent van het inkomen aan de kamer huur besteed. Als de bijko mende kosten, service, gas enz. erbij worden gerekend komt men zelfs soms op een bedrag aan huur van 56 pro cent van het inkomen. De overheid gaat er in haar bere keningen voor huursubsidie van uit dat mensen met een inkomen van ongeveer 10.000 gulden per jaar niet meer dan 10.6 procent aan wonen kun nen besteden. De Leidse ka merbewoners hebben een jaa rinkomen van gemiddeld 10.000 gulden per jaar. Dit zijn wat voorlopige con clusies van het onderzoek naar kamerhuren in Leiden, gehouden door de Rechtswin kel, het advocatencollectief, Buro voor Rechtshulp en het Instituut Burgerraadslieden. Het onderzoek werd in het kader van de aktieweek over kamerhuren van het landelijk overlegorgaan belangengroe peringen huisvesting gehou den. In heel Nederland zijn enquetes gehouden over de kamerhuren. De uitslag hier van komt in een zwarboek te recht dat aan staatssecretaris Brokx wordt aangeboden. In Leiden werden kamerbe woners in 40 panden bena derd met het verzoek aan het onderzoek mee te werken. Ongeveer de helft van de be woners uit de aangescheven panden reageerden. Naar aan leiding van de uitslag van de enquete werd een voorlopige conclusie gedestilleerd. De ge gevens komen grotendeels overeen met de uitkomsten van van een onderzoek van de Projectgroep Woontoes tand (subfaculteit psycholo gie). .EIDEN De Werkgroep lilieubeheer Leiden heeft 5 een brief aan de gemeen- ]g. eraad van Leiden een aan- >0 Li al opmerkingen en bezwa- seri en gemaakt tegen het ont- ^ans rerp-bestemmingsplan toom burg. De werkgroep telt dat voordat met de be- ouwing van Roomburg vordt begonnen eerst zou ■MDoeten worden nagegaan of 17 3 r op het terrein geen giftige prog fvalstoffen zijn geloosd. Gee loals bekend is het terrein loomburg een voormalige ruilstortplaats en de werk dag* roep meent, vooal nu over- e un*l blijkt dat behalve vuil elfiin jok vaak chemisch afval op dag! tortplaatsen is gedumpt, i'ounfat een onderzoek noodzake- ijk is. Dit zowel voor de luidige bewoners als voor ernarfe toekomstige. De werk- rankgroep stelt dat dit onderzoek Be'd$ich tot ver in de toekomst kal moeten uitstrekken om- lat lekkages in de verpak- 11, king van eventueel che misch afval ook nog na lan- ge tijd kunnen optreden. Het lijkt hen dan ook in dit verband uitermate onver- mmm standig om in het bestem mingsplan pal naast de ïtortplaats een insteekhaven projecteren, waardoor ventuele giftige stoffen al- assie3cen no& nwar makkelijker 22.4 lit de 10 tot 20 meter diepe •25 (S roormalige zandwinnings- tut in het oppervlaktewater erecht kunnen komen. werkgroep spreekt voorts r verontwaardiging uit iver het trage totstandkomen •an het ontwerpbestemmings- ilan. Zij meent hierdoor, en loor de trage totstandkoming jVan de plannen voor de Leeu wenhoek, dat het college van w verantwoordelijk is voor het 'gat' in de bouw- De Werkgroep Milieubeheer Leiden veronderstelt dat destijds op deze vuilstortplaats ook schadelijke stoffen zijn gestort. stroom. Tevensv merkt zij op dat de tekeningen, behorende bij het ontwerp-bestemmings- plan, te laat beschikbaar wa ren. De werkgroep verzoekt het college daarom de be zwaarschriften die na 5 juni en voor 21 juni zijn ingediend als ontvankelijk te verklaren. Zij vraagt het collge voorts te on derzoeken of stadsverwarming in de nieuw te bouwen wijk tot de mogelijkheden behoort. De bezwaren van de werk groep richten zich vooral op het opnemen van rijksweg 11 in het bestemmingsplan. Zij stelt dat het standpunt van het college tot opnemen van de weg in het plan lijnrecht te genover het standpunt van de raad staat. De gemeenteraad besloot anderhalf jaar geleden om de weg naar aanleiding van de 'nota- Vlietpark' niet op te nemen omdat de nood zaak ervoor niet was aange toond. De werkgroep meent dat die verandering van me ning van b en w is ontstaan naar aanleiding van druk van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De werkgroep neemt aan dat het college de aanbeveling van Verkeer en Waterstaat om rijksweg 11 in het plan op te nemen heeft ge honoreerd. om op die manier een snelle goedkeuring van het bestemmingsplan te ver krijgen. De werkgroep noemt dit soort praktijken van een overheidsinstelling bijzonder kwalijk. Verder meent de werkgroep dat de verkeersproblemen die er nu bestaan snel moeten worden opgelost. Als mogelij ke oplossing tot ontlasting van de Hoge Rijndijk stelt de werkgroep voor om' het ver keer met bestemming indu striegebied, Hazerswoude en Alphen aan den Rijn via de Industrieweg en de Burge meester Smeetsweg te leiden. Dit zou ruimte scheppen om op de Hoge Rijndijk vrije bus banen te creeren. De werk groep vraagt zich af of er in de toekomst überhaupt nog wel sprake zal zijn van een groeiende verkeerstroom. Dit inverband met de stijgende benzineprijzen en een nulgroei van de economie. De werkgroep vindt de onts luiting van Roomburg zoals het in het bestemmingsplan is neergezet niet aanvaardbaar. Zij vindt de geplande weg door de Cronsteinse Polder te groots van opzet en een aan tasting van het landschappe lijk schoon. Ook tegen het voornemen van b en w om grootschalige deailhandelsbe- drijven in de niet-levensmid- delensector toe te staan maakt de werkgroep bezwaar. Zij acht dergelijke weidewinkels uit planologisch oogpunt zeer ongewenst. Het zou een extra grote concurrentie voor de binnenstad betekenen en ook een te grote verkeersdruk met zich mee brengen. De werk groep vindt het verder onjuist om uitgerekend in een wijk die toch al ligt ingeklemd tus sen rijksweg, spoorlijn, een ka naal en een drukke Hoge Rijn dijk een wielerbaan aan te leg gen. Zij vreest voor de ontwik kelingen die te verwachten zijn als het circuit er eenmaal is, zoals tribunes, parkeerpro blemen, geluidsinstallaties, etc. Vrouw en gezondheidszorg Het vormingswerkcentmm Leiden houdt zaterdag 7 juni een 'Studium Generale' over het thema 'Vrouw en gezondheidszorg' in de Vrouwenkliniek van bet Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Het studium generale duurt van halt tien tot vijf uur. 's Morgens wordt inge gaan op de vrouw als patiënt en 's middags komt de vrouw als arts naar voren. Jacobine van Sprang en Wanda Pauwman houden een inleiding over bet zoge naamde 'huisvrouwensyndroom'. Van half twee tot half drie is er een optreden van de 'Sirenes', een Leids vrouwenkoor, vervolgens spreekt Bemardine Ensink over de problemen voor vrouwelijke huisartsen die zelfstandig een praktijk willen draaien. Trudy Trim bos praat over boe zij haar beroep als gynaecologe combineert met haar gezin. Van kwart voor drie tot vier uur is er een forumdiscussie over de problemen en belemmeringen voor vrouwen om arts te worden en te zijn. 'Maffe'' avond Jongerensociëteit Augustinus organiseert zaterdag 7 juni een 'maffe' (omdat toch alles fout gaat) avond die in het te ken staat van de gebeurtenissen in Amsterdam op 30 april jj. Met behulp van dia 's, geluidsbanden en sketches zal de projectgroep fotografie een eigen interpretatie verzorgen. Op het programma staat verder nog een zingende zaag en een jazzrock show. Horror festi val Het horror-festival in het Kijkhuis aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 wordt maandag 9 juni voortgezet met een film, waarin mensen door een geheimzinnig virus worden veranderd in wilde beesten. Een dag la ter wordt een film vertoond waarin reptielen de mens heid bedreigen. Donderdag 12 juni staat een film met Mia Farrow in de hoofdrol op het programma. De voorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Vrijdagavond 13 juni wordt in bet Kijkhuis een film van Michelangelo Antonioni vertoond; aan vang acht en elf uur. Teaser De Nederlandse hard-rock formatie Teaser treedt vrijdag 6 juni op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. De groep bracht twee jaar geleden een eerste elpee uit. Het optreden begint om negen uur. De toegangsprijs bedraagt zes gulden (LVC-leden heben twee gulden korting). Nachtfilm Om half twaalf begint vrijdagavond 6 juni in het film buis van het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat een voorstelling van 'Rainbow bridge', een speelfilm met onder meer Jimi Hendrix. De film is niet ondertiteld. De toegangsprijs bedraagt 5,50 gulden. LEIDEN Het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft ook dit jaar weer het bedrijfsleven gevraagd aandacht te heb ben voor de grote groep schoolverlaters, die op zoek is naar werk. Van deze schoolverlaters hebben reeds velen zich bij het Arbeidsbu reau laten inschrijven, maar verwacht wordt dat deze groep zich in de komende maanden nog zal uitbreiden. In een brief aan de bedrijven vraagt het GAB de vacatures in de bedrijven ten spoedigste te melden. De schoolverlaters hebben voornamelijk belang stelling voor een functie in de administratie en de detailhan del. De schoolverlaters met be langstelling voor functies in deze sectoren komen voorna melijk van de MAVO en het voortgezet beroepsonderwijs. li Agenten ewond bij botsing io"" jEIDEN De twee inzit- 02K en<len van een surveillance- cia^ragen van de Leidse politie nüyjn gistermorgen licht ge- ond geraakt bij een bot- ng met de aanhanger van jen vrachtwagen op de Zijl- 1,1 ingeL |)e twee politiemannen waren net knipperende lichten en si- ene op weg naar de Willem Ie Zwijgerlaan toen de auto op le Zijlsingel met vrij hoge be meiheid plotseling in een slip kuniaakte, waarna de botsing he rolgde. De bestuurder, een oon Igent, liep daarbij een lichte alis lersenschudding op en de pas ooi agier, een stage lopende ad- naa Unct-inspecteur knie- en pin teer (letsel. De voorzijde van de mlitieauto werd totaal ver- it z< lield. luit w Radarcontrole iEIDEN De Leidse politie ïort eeft gisteravond bij een ra- arcontrole op de Langegracht ■*u 'eertig automobilisten aange- ouden die sneller reden dan toegestane 50 kilometer per ur. De snelste overtreder ini eed 90 kilometer per uur. Te- lVer en de overtreders is proces- erbaal opgemaakt. In totaal berden er ongeveer 400 auto's econtroleerd. \uto in brand lieu aEIDEN De Leidse eei irandweer heeft gisteroch- e ei end een brandende auto op endde Veluwemeerlaan (Meren- eeiwijk) geblust, ven me ie auto raakte in brand toen ove: lij werd gestart door een 33- irige Leidenaar, die hem van (t téen kennis had geleend. De tod lorzaak is vermoedelijk korts- he uiting. De bestuurder slaagde Tin bijtijds uit het voertuig te ERf tomen en bleef ongedeerd. loewel de auto niet is uitge- IIIUÜ !&nd is de schade aanzienlijk. BOUWCIJFERS STRAKKER TOEGEPAST OP WOONRUIMTEVERDELING N. Langerak (VVD):..amb tenaar.. LEIDEN Het college van b en w in de gemeente Lei den streeft ernaar komende zomer met een uitgewerkte visie op het volkshuisves tingsbeleid op tafel te ko men. De verleden week ver schenen nota inzake de eva luatie van het volkshuisves tingsbeleid voor dit jaar zou zo'n duidelijke visie op dit moment nog missen. Alt hans, dat is de mening van de meerderheid van de Leid se gemeenteraad. Het colle ge heeft zich het standpunt van de partijen aangetrok ken en is van plan binnen afzienbare tijd een prioritei tenlijstje in de vorm van een vervolgnota ten aanzien van de huizenbouw te produce ren. Nu al bekende cijfers worden dan direct gerela teerd aan de woonruimtever deling, met de nadruk op de toewijzing van huizen via het door de gemeente gehan teerde urgentiesysteem. Een en ander houdt dus in, dat de pas verschenen evaluatie nota behalve een informatie ve kant ook directe prakti sche waarde krijgt. De bouwcijfers die in de eva luatienota door het college zijn opgelepeld hebben de meeste vertegenwoordigers in de raadscommissie voor volks huisvesting de schrik om het hart bezorgd. De verwachtin gen in de sector woningbouw zijn dit jaar nog somberder dan voorheen. Kennelijk is het gevoel van onrust en onbeha gen, dat door het turen in die cijferbrij is veroorzaakt, al snel bij de commissieleden omge slagen in apathie. Gisteren tij dens de commissievergadering voor volkshuisvesting op het stadhuis kwam men dan ook niet veel verder dan te stellen, dat het met Leiden de slechte kant op gaat. Tot het ontvou wen van een eigen visie leek men op dat moment dan ook nog niet in staat te zijn. Het best werd de lusteloosheid tij dens de vergadering verwoord door N. Langerak van de VVD, die ronduit toegaf, dat hij voor alle problemen in de sector wonen geen oplossingen wist. „Had ik die wel, dan was ik ambtenaar geworden." Dat het Langerak hierbij ernst was blijkt wel uit de volgende op merking die hij maakte naar aanleiding van de door het college geproduceerde bouw cijfers voor 1980. „Als ik vol gend jaar hetzelfde aantal wo ningen tegenkom als nu. dan zeg ik mijn vertrouwen in het college op." Hiermee is Lange rak wellicht tot nog toe de eer ste Leidse politicus geweest, die in het kader van de ge meenteraadsverkiezingen vol gend jaar al duidelijk voor spellingen wenst te doen over de samenstelling van het dan te kiezen college van b en w. Vooralsnog echter heeft hij zich nog enige tijd te houden aan de, naar verluidt, goed functionerende coalitie tussen de PvdA en de VVD. L. Beijen (PPR) zag enige op lossing voor het ernstig tekort aan bouwlocaties weggelegd in het voortaan efficiënter ge bruikmaken van de grond. Het raadslid vond, dat er door de gemeente nogal tweeslachtig wordt gedacht wat betreft het grondgebruik in de binnenstad tegenover de buitenwijken. Het grootste verschil dat hij kon bedenken was de bouw van 800 woningen in de bin nenstad per 1 hectare tegen 50 woningen in de binnenstad, eveneens op een grondgebied van 1 hectare. Deze cijfers kwamen de commissie wat uit zijn verband gerukt over, ech ter de goede intentie van het voorbeeld wilde men in alle redelijkheid wel aanvaarden: een zuiniger grondgebruik. Met name denkt men dan, zoals de heer Beijen stelde, aan ruimte, „die vermorst wordt door allerlei brede wegen en bermen" in nieuwbouwwijken L. Beijen (PPR): ..tweesl achtig.. Op dat punt had Beijen even als mevrouw A. Ponsen (PSP) behoefte aan een notitie van de gemeente waarin duidelijk wordt aangegeven welke nu precies de bebouwingsdicht heid van verschillende wijken en projecten in de stad is. Een voorstel om een dergelijk stuk op het Stadsbouwhuis te laten maken werd evenwel door de andere fracties als „zinloze tijdverspilling" van de hand gewezen. PLANNEN VAN BREED LEIDS WOONBERAAD LEIDEN Om duidelijk aan te tonen dat er snel met de realisatie van nieuw- bouwplannen begonnen moet worden, zullen er dit jaar verschillende akties te verwachten zijn van het Ko- mite Iedereen Wil Wonen (KIWW) en anderen die on derdeel zijn van het Breed Leids Woonberaad. Zij wil dit jaar door middel van kraakakties aantonen dat er in Leiden een grote leeg stand van woningen bestaat. Verder heeft men plannen om op nog te bebouwen plaatsen in en om Leiden tentenkampen met caravans neer te zetten om zo duide lijk te maken dat snel met de uitvoering van de nieuw bouw begonnen moet wor den omdat de woningnood steeds schrijnender wordt. Verder wordt gedacht aan een grote circustent die twee dagen ergens staat waarin de Leidse bevolking zich kan laten voorlichten over de woningbouwplannen van de gemeente en die van het KIWW. Dit dan ludiek aan gekleed met allerlei culture le evenementen. Ook over een mogelijke bezetting van het bureau Huisvesting gin gen ideeën op. Dit werd gisteravond bespro ken tijdens de vergadering van het Breed Leids Woonbe raad. een instelling die de ver schillende aktiekomité's voor wonen in Leiden vertegen woordigt. Tijdens de ring werden de akties van vo rig jaar nog eens besproken en de strategie voor dit jaar. Men sprak over de nieuwbouw- plannen voor de Leeuwen hoek en die voor het Schut tersveld. Het Breed Leids Woonberaad is van mening dat snel een oplossing gevon den moet worden voor het vei liger maken van de Leeuwen hoek en dat dan zo snel moge lijk de aandacht gevestigd moet worden op de nieuw bouw. Zij wil haar aktie samen doen met de bewoners van de Leidse Vogelwijk, die al lange tijd ijvert voor een veiliger mi lieu in de wijk en de Leeu wenhoek. Voor deze buurt is de aanwezigheid van de LPG- installatie aan de Plesmanlaan de voornaamste zorg. Voor het Schuttersveld heeft het KIWW duidelijke plannen. Zij vindt dat op die plek zo snel mogelijk met de uitvoe ring van sociale woningbouw begonnen moet worden. Hier van zou een groot deel be stemd moeten zijn voor één en twee persoonshuishoudens. Het KIWW is tegen de plan nen van de gemeente om het terrein grotendeels vol te zet ten met kantoren. In een rap port, opgesteld door Delftse studenten, wordt gesteld dat op het Schuttersveld tenmin ste 600 woningen kunnen ko men. In de nota, die binnen kort aan het college en de ge meenteraad zal worden over handigd stellen de studenten voorts dat er in Leiden ruim voldoende kantoorruimte aan wezig is en dat zelfs een groot deel ervan niet eens wordt be zet. Zij keuren daarom nog meer kantoren op een terrein, dat uitermate geschikt is voor woningbouw, af. Het Komié Schutterveld zal donderdag tij dens de vergadering van de raadscomissie voor Ruimtelij ke Ordening een motie indie nen met de eisen ten aanzien van de indeling van het Schut tersveld. Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginnegracht 135,2514 AM Den Haag.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3