Verrassende winst Kennedy in laatste voorverkiezingen Meerderheid gedelegeerden steunt Carter D'66 wil bevroren pensioenen optrekken I/Vrak BI Mogelijk deze week akkoord over abortus BAYER WIL AFVAL IN RIJN LOZEN Noordwijk kampioen Joodse organisatie eist aanslagen voor zich op ËeicUe (2owa/nt Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 4 juni 1980. 70e jaargang no. 21672 Film „Zomergasten" om 20.10 uur op Ned. I en om 19.55 uur „Studio sport". Op Ned. II om 20.32 uur „Va kantie in Nederland" en om 21.30 uur „Remmers ontmoet Pieter Kleyn van Wüligen". Tfarm Warm en overwegend zonnig. In de nacht mist of laaghan gende bewolking. Middagtem- peratuur tot 25 graden. Zwak ke wind uit uiteenlopende richtinger. Zon op 05.19, onder 21.54 uur. Scheveningen hoogwater 08.01 en 20.46 uur, laagwater 03.50 en 16 0b uui. Bomaanslag bij Vrijheidsbeeld NEW YORK Jij een K>mexplosie aan le voet van het Vrijheidsbeeld in *Jew York is lanzienlijke ;chade aangericht lan het mueseum, lat aan de voet ran het beeld itaat Van het beeld zelf is jeen schade langericht Wie voor Ie aanslag verantwoordelijk is, s nog niet bekend. Zwaar gewond bij schietpartij AMSTERDAM De 22-jarige J. Brennink- meijer uit Rotterdam is gisteravond ernstig ge wond geraakt bij een schietpartij in Amster dam. Juist op het mo ment dat hij een wo ning aan de Keizers gracht wilde binnen gaan, kwamen twee mannen naar buiten die onmiddellijk schoten en hem met vier kogels troffen. De reden van de schietpartij is onbe kend. Wel is vastgesteld dat de woning was doorzocht. Scheurtjes in motor NF-5 DEN HAAG Tien procent van de motoren van de NF-5 van de Ko ninklijke Luchtmacht vertoont ongewoon gro te scheurtjes. De motoren zullen wor den gerepareerd en tij dens de reparatie ver vangen worden door andere, zodat het vlieg- programma van de NF- 5 normaal door kan gaan. De luchtmacht beschikt momenteel over 95 toestellen van dit type. Sinds 1969 zijn er bij ongelukken tien verloren gegaan. tegenstanders kernenergie z°™ote poime" Duitse politie met schiideif,8Rei- ontruimt dorp men, pistolen, waterkanonnen, sproeimiddelen, pantserwagens en helicopters is vanmorgen be gonnen met de ontruiming van door duizenden demonstranten tegen kernenergie ingerichte tenten- en hutten- dorp bij Gorleben in Niedersachsen. Op dit ter rein, grenzend aan de DDR, wil men proefbo ringen verrichten naar de mogelijkheid om ra dio-actief afval in de zoutlagen in de bodem op te slaan. Nadat het dorp hermetisch was afge sloten werd om zeven uur een ultimatum ge steld aan de demonstranten, die tevoren al had den aangekondigd passief verzet tegen de on truiming te zullen bieden. Na afloop van het ul timatum werd met de ontruiming begonnen. PRONK NAAR UNCTAD DEN HAAG Oud-mi nister drs. J. Pronk (40) van Ontwikkelingssamen werking is per 1 augustus voor drie jaar benoemd tot adjunct-secretaris-generaal van de Unctad, de in Ge- nève gevestigde VN-con- ferentie voor handel en ontwikkeling. Zijn werk zal voornamelijk bestaan uit het leggen van politie ke contacten met de lidsta ten van de VN over de dialoog' tussen rijke en arme landen. Achter de schermen is over de benoeming van Pronk geruime tijd onderhandeld. De Nederlandse regering had een hoge ambtenaar als kandidaat voor de functie. In verband met zijn benoeming zal Pronk afscheid ne men van de, Tweede Kamer. Wel hoopt Pronk niet defintief afsche'd te nemen van de Nederlandse po litiek. Illegalen in Amsterdam naar andere kerk AMSTERDAM De illegaal in ons land verblijvende buitenlanders die in de Am sterdamse Aaronkerk verbleven, zijn verhuisd naar de Dominicuskerk in de hoofdstad. De verhuizing vond plaats op verzoek van het Landelijk Actiecomité Wet Arbeid Buitenlandse Arbeiders (Lacwabw), om de veiligheid van de buitenlanders te garanderen. Volgens een woordvoerder van Lacwabw is het vanuit de Dominicuskerk beter mogelijk om de strategie van gewel dloze weerbaarheid vol te houden. Tijdens de verhuizing hield de politie een auto aan met twee illegalen. Eén van hen ging er "andoor en één werd aarfgehouden. Volgens de politie ging het niet om verhuizende ille galen, maar volgens het Lacwabw wel. Tij dens de aanhouding vielen er klappen tus sen omstanders en politie. Edward Kennedy en zijn vrouw Joan na de verrassende overwinning van de senator uit Massachusetts in Califor nia. WASHINGTON „Super Tues day", de laatste dag van de voorver kiezingen om het Amerikaanse pre sidentschap, heeft toch nog voor eni ge opschudding gezorgd in het kamp van de Democratische partij. Want hoewel president Carter door overwinningen in drie van de acht staten waar gisteren werd gestemd genoeg gedelegeerden wist te verza melen om op de partijconventie een meerderheid achter zich te weten, ging de overwinning in de voor naamste staten, New Jersey en Cali- fornië (de belangrijkste staat van het hele land), naar senator Edward Kennedy. Ook in de minder belangrijke staten Zuid- Dakota, Rhode-Island en Nieuw-Mexico was de winst weggelegd voor Kennedy, die her haalde dat hij tot op de partijconventie in au gustus zal blijven proberen om president Carter zijn bijna zekere nominatie uit han den te nemen. Voor de voorvsrkiezingen van gisteren had president Carter nog maar 30 gedelegeerden nodig om aan het aantal van 1.666 te komen, dat normaal gesproken genoeg zou zijn voor de nominatie. Volgens de laatste tellingen zou hij nu ongeveer 2.000 gedelegeerden ach ter zich hebben. Maar omdat blijkt dat de po pulariteit van senator Kennedy groeit en hij niet van plan is de strijd vóór de conventie te staken, houden waarnemers rekening met de mogelijkheid dat Carters nu nog bijna ze kere kandidatuur op die conventie alsnog zal worden bedreigd. Senator Edward Kennedy zal, zo kondigde hij aan, er in ieder geval al les aan doen om Carters' falen aan te blijven tonen en de gedelegeerden van de president over te halen zijn kant te kiezen. In het Republikeinse kamp is de strijd al eni ge weken beslist en heeft de kandidaat van deze partij, Ronald Reagan, alle aandacht ge vestigd op de partijconventie in juli en de verkiezingsstrijd voor de eigenlijke verkie zingen op 4 november. Bij die strijd zal hij in ieder geval zijn voor malige partijgenoot John Anderson treffen, die als onafhankelijke kandidaat aan de ver kiezingen deelneemt en volgens de laatste peilingen op meer dan 20 procent van de stemmen mag rekenen. [NITIATIEFWET BIJ TWEEDE KAMER INGEDIEND Van onze sociaal-eco nomische redactie) )EN HAAG D'66 leeft gisteren bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge- liend dat moet voor komen dat „bevro- en" pensioenen vol- edig worden uitge- lold door de infla- ie. Het gaat hierbij ooral om oud-deel nemers aan pen sioenregelingen, die van baan zijn veran derd, om werklozen, om arbeidsonge schikten en om ge pensioneerden. Wanneer thans ie mand om welke re den dan ook ophoudt deelnemer te zijn aan een pensioenregeling wordt voor de betrok kene een pensioen recht vasstgesteld, waarvan de hoogte daarna veelal niet meer wordt bijgesteld. Dat betekent dat de. (latere) pensioenuit kering voortdurend in koopkracht daalt als gevolg van de in flatie. Bij de vaststelling van de pensioenhoogte •wordt uitgegaan van de rente, die theore tisch kan worden ge maakt op de via pre mies gevormde pen sioenreserves. De fei telijke rente ligt ech ter hoger, ook al door de inflatie. D'66 vindt nu, dat deze rente winst moet worden gebruikt voor het re gelmatig ophogen van de pensioenaanspra ken als een compen satie voor het verlies aan koopkracht van die aanspraken. Deze opvatting wil zij reali seren door een desbe treffende bepaling op te nemen in de Pen sioen- en Spaarfond senwet. >e brandstof, die net voor het erst in twee jaar goedkoper rerd, wordt duurder. wu fit voor c De automobilist moet gaan be talen voor de geluidsoverlast... JA/AT Kosr DAT WRAKJQ .en we gaan al betalen voor et wrak als we een auto ko-' Wi. Do. 5/6 en vn| 6/6' 10-22 uur - za 7/61018 uur. «3 TrenToegangtoilietten bij vele stations Feynenoord wijkt voor 60.000 kappers ROTTERDAM Feyenoord speelt zondag 21 september niet in de Kuip zoals op het KNVB-rooster stond. De com petitieleiding heeft in overleg met de organisatoren van de wereldkampioenschappen „Hairstyling '80" besloten de club die zondag niet thuis te laten spelen. Er worden voor de wereldkampioenschappen kappen en de bijbehorende vaktentoonstelling zo'n 60.000 kappers verwacht. En die moeten ook kunnen parkeren. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. PVDA, VVD EN D'66: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fracties van PvdA, VVD en D'66 ho pen nog deze week overeen stemming te bereiken over enkele gezamenlijk in te die nen voorstellen tot wijzi ging van het abortus-wets ontwerp van de ministers De Ruiter (Justitie) en Gin jaar (Volksgezondheid en Milieu). De fracties zijn het er in ieder geval al over eens, dat abortus als mis drijf uit het Wetboek van Strafrecht moet worden ge haald. Verder wil men, dat in het regeringswetsontwerp duidelijk tot uitdrukking komt, dat de stem van de vrouw de doorslag geeft bij de vraag of er al dan niet abortus gepleegd moet wor den. De onderhandelingen die de VVD voert, hebben bij het CDA nogal wat irrita ties gewekt. Eind deze maand moet de Ka mer het schriftelijke „eindver slag" over het regeringswet sontwerp inleveren. Waar schijnlijk zullen de ministers daar vóór eind augustus op reageren, zodat in september het debat over het abortusont- werp kan worden gehouden. Het is uiteraard nog steeds on zeker hoe Ginjaar en De Rui ter op de wijzigingsvoorstellen van PvdA, VVD en D'66 zul len reageren. Wijzen zij de amendementen van PvdA, VVD en D'66 radicaal af, dan bestaat de mogelijkheid dat er alsnog een initiatief-wetsont werp van PvdA, VVD en D'66 komt. De VVD-Kamerleden Dees en Krijnen, de PvdA'ers Roethof en Haas-Berger en hun D'66- collega Wessel-Tuinstra heb ben de afgelopen weken al verscheidene verkennende be sprekingen gevoerd. Vernield Voorbijgangers voor het Milaanse hoofdkwarier van politie bekijken de resten van een bestelwagen die door een een dynamietinhoud van tien kilo eerder deze week volledig werd vernield. Wie verantwoordelijk was voor de aanslag is niet bekend. Opnieuw baby's verwisseld TIEL Eind vori ge week zijn in het Andreasziekenhuis in Tiel twee pasge boren baby's met elkaar verwisseld. Door een nalatig heid in de verloska mer werd het iden tificatie-armbandje van een pasgeboren jongetje vergeten en omgedaan bij een jongetje dat daarna bij een spoedbehan- deling ter wereld kwam. Nadat moe ders en baby's de volgende dag naar huis waren gegaan, sloeg een van de vaders die de ver keerde naam op het bandje ontdekt had, alarm. Beide jonge tjes zijn inmiddels bij hun echte ouders bezorgd. Vorig jaar deed zich een der gelijke verwisseling voor in Almelo: een van de kinderen overleed aan een hartziekte. BONN De chemische fabriek Bayer in Leverkusen wil jaarlijks 250.000 ton zuren in de Rijn lozen, wanneer dumping op de Noordzee niet meer mogelijk is. Het con cern heeft hiertoe een officieel verzoek ingediend. Tot 1969 heeft Bayer zijn afval ook al op de Rijn geloosd. Zoals bekend heeft de organisatie „Green peace" onlangs in Rotterdam actie ge voerd tegen het dumpen van Bayer-afval op de Noordzee. De Duitse autoriteiten zitten behoorlijk in hun maag met het ve- zoek van Bayer temeer, omdat het bedrijf stelt dat vierduizend arbeidsplaatsen in gevaar zijn als het noch op de Noordzee noch op de Rijn zijn afval mag lozen. Des ondanks wijzen vooralsnog zowel de rege ringspresident als de voor Waterstaat ver antwoordelijke Landbouw-minister van Nordrhein-Westfalen Bümer het voorstel van Bayer categorisch af. Doelman Dick Dort- mundt van Noordwijk ging gisteravond op de schouders. Hij was de grote uitblinker van de beslissingswedstrijd te gen ACV Assen om het kampioenschap bij de zaterdagamateurs. Noordwijk versloeg de Drentenaren verdiend met 1-0. (Zie verder pag. 17) JERUZALEM Een tot nu toe onbekende joodse orga nisatie dje zich „terreur te gen terreur" noemt, heeft gisteravond laten weten ver antwoordelijk te zijn voor de aanslagen op twee burge meesters in het bezette deel van Jordanië. Deze zou nog meer aanslagen in voorbe reiding hebben, met name in Jeruzalem. In dat verband is door de Israëlische socialis tische oppositiepartij Ma- pam gevraagd de Al Aksa- moskee, het op twee na be langrijkste islamitische ge bedshuis ter wereld beter wordt bewaakt. In een telefoongesprek met een Israëlisch persbureau liet een man die zich Sjlomo noemde weten dat zijn organi satie de explosie ven had ver schaft aan een commando groep die vervolgens de ladin gen geplaatst had in de auto's van de Palestijnse burgemees ters van Nabloes en Ramallah. Een derde burgemeester, die van het plaatsje El Bireh ont dekte tijdig de bom en waar schuwde de politie. De anonieme opbeller ver klaarde dat zijn organisatie niets te maken had met de re ligieuze organisatie Goesj Emoniem die meer joodse ne derzettingen in bezet gebied wil oprichten of met de mili tante groep Kach rondom de rabbijn Meir Kahane, die men het eerst van de aanslag ver dacht. Ook deze organisatie heeft gisteren overigens met meer aanslagen gedreigd. Israëlische militairen maakten gisteren met geweld een eind aan een staking van Arabische winkeliers op de westelijke Jordaanoever. Het gematigd genoemde gemeentebestuur van Betlehem is gisteren afge treden uit protest tegen de Is raëlische bezettingsmacht. Bejaarde (68) verdronken DEN HAAG De 68-jarige heer D. v. P. uit de Bussemse- straat, die gistermorgen aan de Soestdijksekade ter hoogte van de brug bij de Vreeswijkstraat zat te vissen, is daar door nog onbekende oorzaak in het wa ter gevallen en aan de gevol gen overleden. Een buurtbe woonster zag de man rond half tien in het water drijven. Sa men met een buurvrouw trok ze hem op het droge en waar schuwde de GG en GD. De man stierf in de ambulance.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1