Nederlanders vallen in de troostprijzen Met dank. ^ORGANISATIE BLIJ MET RUSSISCHE OVERMACHT OLYMPIA'S RONDE Conditie wordt bi jgolf nog wel eens onderscha t Battaglin toont klim- capaciteiten Bestuur FIA veroordeelt acties FOCA CcïdócSoüöixTit Wereldrecord sprint dames Pecol ValzoldanaDe eer ste kennismaking met de Dolomieten heeft in de acht tiende etappe van de Ronde van Italië een verrassende winnaar opgeleverd: Gio vanni Battaglin. De Veteraan toonde in de laat ste twintig kilometer van de rit van Sirmione naar Pecol WOENSDAG 4 JUNI 1980 PAGINA 19 IN FEITEN DE BESTE ^PORT LEIDSE COURANT Echtpaar Mangelaar Meertens naar Nederlands kampioenschap 99 WASSENAAR Het komt zeker niet bij elke sport voor dat een echtpaar zich op landelijk niveau kan manifesteren. Niet alleen omdat de sport in kwestie dat nu eenmaal bij voorbaat verhindert, maar op zich is het natuurlijk al een enigzins unieke zaak wan neer man en vrouw dermate gelij ke tred houden. Komend week einde vinden in Arnhem de Ne derlandse golfkampioenschappen matchplay plaats. Aldaar, op de Rosendaelsche Golfclub, zullen Loud en Tessa Mangelaar Meer tens de Wassenaarse eer zo goed mogelijk verdedigen. Beiden zijn tich er wel van bewust dat er voor hen geen ereplaatsen te ver delen zijn, hetgeen overigens ook niet de bedoeling is. „Het is ge woon een erg gezellig gebeuren waar iedereen elkaar kent en we misschien nog wat rondes kun nen meepakken", klinkt het in koor. Geen eremetaal kortom, hoewel je zoiets nooit tevoren kunt zeggen bij matchplay-wedstrijden. Hierbij geldt namelijk een afvalsysteem met een tegenstander die verslagen moet worden in een directe con frontatie. Over twee weken zijn de strokeplays waarbij iedereen voor zichzelf speelt en zo weinig mogelijk beurten nodig heeft om de bal in de achttien holes te slaan. Loud Man-- gelaar Meertens over de match- plays: „Hierbij komt de factor tak- tiek eigenlijk meer ter sprake om dat men zich in dit geval op de pres tatie van de tegenstander kan rich ten. Bij strokeplay heb je dat meest al pas na vier rondes wanneer de sterksten zich aandienen. Hoge ogen zullen we echter niet gooien. Ik ben eigenlijk een man die zijn top al ge had heeft, terwijl mijn eega, nadat ze een tijdje gestopt is, eigenlijk weer opkomt". De mannelijke helft van het het im mer golfende paar heeft in de afge lopen jaren een aardige staat van dienst opgebouwd. Zo werd Loud in 1969 en 1970 nationaal kampioen en deed hij ooit mee aan de wereld kampioenschappen in Madrid. Mo menteel maakt hij deel uit van een driemanschap dat de technische lei ding voor selectie van het Neder lands team in handen heeft. „Daar om heb ik nu eigenlijk een stapje te rug gedaan in de wedstrijdsport. Anderzijds vind ik het wel aardig om in Arnhem actief deel te nemen. Bovendien kan ik er vanuit mijn functie bij de bond ook mijn licht opsteken". Bijhouden Tessa Mangelaar Meertens begon op 21-jarige leeftijd met golf. „Op het moment dat we kinderen kregen, heb ik mij minder met golf kunnen bezighouden. Vorig jaar heb ik voor het eerst aan het Nederlands kam pioenschap meegedaan en ik ga toch steeds vooruit. Maar je moet.het wel bijhouden. Ik speel nu drie keer per week, mijn man beperkt zich tot het weekeinde. We spelen echter wel het hele jaar door omdat golf, behal ve bij sneeuw, geen seizoen kent". De betrokkenheid van het echtpaar voor de golfsport is groot. Daarom ook vinden beiden het jammer dat golf in Nederland nog geen vaste voet aan de grond heeft kunnen krijgen als het niveau ter sprake komt. Loud, die zich de laatste jaren meer met de organisatorische kant bezig houdt: „We hebben nog geen echte golfspelers. Dat heeft te ma ken met het feit dat nog te weinig mensen de sport kennen. In Enge land is het bijvoorbeeld een volks sport en sta je tegen een metselaar te spelen. Gelukkig komt de jeugd een beetje op in ons land. Onze kin deren spelen het ook omdat het be ter is er vroeg mee te beginnen. Wanneer golf meer beoefenaars krijgt, zal er toch eens een keertje een topspeler uit naar voren komen. Een internationaal succes doet de sport nu eenmaal goed". „Er ziin drie dingen heel belangrijk bij golf", vervolgt Loud Mangelaar Meertens die als de meest vaardige helft van het echtpaar kan worden beschouwd. „Allereerst is daar de techniek. Bij een goede techniek staat of valt elke sport. Bovendien moet men een goede mentaliteit hebben en tevens een goed concen tratievermogen. Ten derde is de fy sieke conditie erg belangrijk". „En die wordt nog wel eens onder schat", gaat zijn vrouw verder. „Als je twee ronden speelt op een dag, loop je toch bijna twintig kilometer. En dan mag je niet moe zijn want anders valt de concentratie weg. De conditie is gewoon verschrikkelijk belangrijk. Anderzijds kan je het op latere leeftijd nog blijven beoefe nen. We kunnen misschien straks Tessa en Loud Mangelaar Meertens op weg naar de volgende hole. met onze kinderen op aardig niveau gaan spelen. Dat is natuurlijk wel aardig". Over het niveauverschil tussen de man en de vrouw vertelt Tessa, die drie jaar geleden kampioen van de Haagsche Golf en Country Club werd, het volgende: „Als vrouw ben je in het nadeel omdat je minder kracht hebt. Maar daarom hebben wij een voordeel van dertig tot veertig meter op de man. We ge bruiken ook meestal langere sticks waardoor het moeilijker slaan is. Als de man echter met een korte stick niet goed richt, slaat hij de bal weer een stuk verder uit de buurt". „Toch luisterde ze vroeger beter naar mijn aanwijzingen", zegt Loud lachend. „Tegenwoordig heeft ze de wijsheid echter zelf in pacht en heb ik niet zo veel meer te vertellen als ik een technische aanwijzing geef". DENNIS MULKENS Moeite moet beloond worden. Daarom deze onmisbare paraplu met krante-dessin voor u als u de moeite doet een nieuwe abonnee aan f te brengen voor deze krant, j abonnee van de Leidse Courant Naam Postcode/Plaats Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een leuke paraplu met krante-dessin. Naam Ad res Postcode/Plaats T elef oon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. menten en eiste de uitschake ling van zijn tegenstander. De organisatie besloot daarop „wegens ziekte van één van de spelers de wedstrijd één dag uit te stellen". Dat alles in de hoop Orantes tot rede te bren gen. Het heeft niet mogen ba ten. De immer sportieve Spaanse veteraan kwam voor zijn partij in de achtste finales tegen Vilas niet opdagen. Uitslagen, herenenkelspel: achtste fi nales: Vilas (Arg)—Orantes (Spa) walk over. Kwartfinales: Connors (Vst)Gildemeister (Chi) 6-3, 5-7, 6- 4, 3-6, 6-3; Gerulaitis (Vst)—Fibak (Pol) 6-3, 5-7, 6-4. 3-6, 6-3. Damesenkelspel. kwartfinales; Mandlikova (Tsj)Madruga (Arg) 6- 3, 6-3; Evert (Vst)Jordan (Vst) 6-2, 6-0. Herendubbelspel, derde ronde: Gott fried/Ramirez (Vst/Mex)Casa- Masters (Aus) 6-4. 6-3. Damesdubbelspel, kwartfinales: Jau- sovec/Stove (Joe/Ned)Blac kwood/ Whytcross (Can/Aus) 7-5, 6-4: Jordan/Smith (Vst)Ruzici/Wade (Roe/Gbr) 6-1, 3-6, 6-1 ATHENEHet dagelijks be stuur van de internationale automobielfederatie (FIA) heeft de acties van de vereni gingvan automobielconstruc teurs (FOCA) rond de Grand Prix-sport veroordeeld. De FOCA adviseerde de coureurs de boete die de internationale auto sportfederatie (FISA) had opgelegd niet te betalen. De FISA beboette de rijders omdat zij niet aanwezig wa ren geweest bij de sinds kort verplichtecoureurs-instructie voor de start van de Grote Prijzen van Belgiëen Monaco. Het dagelijks bestuur van de FIA, dat in Athene heeft ver gaderd, verklaarde in een communiqué het te betreuren dat een aantal coureurs door de besluiten van de FOCA in een onrechtmatige situatie is gekomen. In de verklaring wordt voorts gezegd dat de voorzitter van de Spaanse au tomobielclub door zondag toe stemming te geven voor het houden van de Spaanse Grand Prix de mogelijkheid heeft ge boden voor het rijden van een illegale race die werd gehou den in strijd met de reglemen ten van de FIA. Het dagelijks bestuur heeft be sloten dat de wedstrijd op het circuit van Jarama onrecht matig is en niet zal tellen voor het wereldkampioenschap coureurs en merken. Het ver oordeelt de FOCA voor zijn onwettige actie door het orga niseren van een wedstrijd waaraan geschorste rijders hebben deelgenomen en waar voor men niet de beschikking had over een bevoegde wed strijdleiding. Resultaten Hilversum Hilversum De uitslapen van de op gisteravond in Hilversum ge houden koersen zijn: Xalisko prijs (2440 m): 1 San Se- bastiaan (A. Mollema) 1.24.1; 2. Sara van Alphen; 3. Speedy Hanover. Toto: Winn. 2.30, 1 50. 50 60. f 14 80. Kopp. 137.40. Trio 1877.70. Niet gestart: Roquette Dear, Silverfazant. Xally prijs (2000 m): 1. Torpedo Fortuna (J. van Doojeweerd) 1.24 0; 2. Tachos Hanover; 3. Torpedo. Toto. Winn./ 160, pl./ 1.10./ 1.10, 140 Kopp. 2.30. Trio 17.80. Xaisine prijs (2000 m): 1. Trust Skoatter (G. van Eykelenborg) 1.25.0; 2. Topper D.. 3. Thunderbird. Toto: Winn. 10.80, pl. 2.60. 1 40. Kopp. 10.90. Niet gestart: The Whistler, Trinidad. Tamara D. Xandor prijs (2000 m): 1. Sonny Al- kestis (S. Hartman) 1.21.4; 2. Terence Zora; 3. Sietske Princess. Toto: Winn. 2.50, pl. 1.40./ 1 40. 2.20. Kopp. 4.40. Trio105.40. Niet gestart: Oc- carello R. Xandover prijs (2900 m): 1. Tony Vitesse (J. Wagenaar) 1.22.4; 2. Sammy Norton; 3. Patron D. Toto: Winn.'/ 1.10, pl./ 1.10,/ 1.10, 1.10. Kopp. 2.70. Niet gestart: Rezatonka. Xandro's prijs (le afdeling-1609 m): 1. Phosphor (M. Bouwhuis) 1.19.5; 2. Romaja E 3. Ricco Westlan- dia. Toto: Winn. 8.70. pl. 2.10. 2.90. 1.50. Kopp. 24.70. Trio 112 80. Niet gestart Nolivier Bonni. Xanthia's prijs (2000 m): 1. Orly Norton (T Oudendijk) 1.23.7; 2. Peter van Aduard, 3. Ofraja Majo. Toto; Winn. 33 40. pl. 3.50, 2.00. f 2.90. Kopp 38 70. Xavier prijs (2000 m): 1 Paarl D (J. van Doojeweerd) 1.206; 2. Paradies du Bois; 3. Nato du Bois. Toto: Winn. 13 00. pl. 2 30. 2.70, 21 90. Kopp. 25.30. Trio 1310 80 X Bond prijs (2000 m): 1. Nant Bui tenzorg (P Smit) 1.21.0; 2. Paloro du Bois; 3. Ottolina B. Toto: Winn. 1.50. pl. 1.30. 2.40. Kopp. f 10.70. Xandro's prijs (2e afdeling-1609 m): 1. Pikant S (F. van Klaveren) 1.20.5; 2. Parie Norton; 3. Nery Bui tenzorg. Toto: Winn. 5.10, pl. 4 20. 2.60, 3.40. Kopp. 20.00. Trio 586.10. Aavero prijs (2420 m): 1 Perry Anjo (G. den Dubbelden) 1.23.2; 2. Rio Tinto; 3. Lars Buitenzorg. Toto: Winn. 2.30, pl. 1.40. 1.50. Kopp. 2.40. Totaalomzet: 432 093.00. krachten bundelden, maar toen de koers echt begon, werd al snel duidelijk dat de achtervolgingsselectie eenvoudig te zwak was om met de tijdritelite te kunnen samenwerken. Egoïstisch De coöperatie binnen de ploegen afzon derlijk liet echter weinig te wensen over. In elk geval hadden de Nederlan ders er geen antwoord op. Toch wenste bondscoach Rini Wagtmans niet te ge loven. dat er tegen deze Russen niets te beginnen was. „De Russen zijn natuur lijk ijzersterk, maar het zijn ook maar mensen. Er was heus wel wat tegen hen te doen. Als de beste Nederlanders uit de verschillende ploegen hadden gereden als nationale eenheid, hadden we niet hoeven te verliezen. Onze ster ke mannen zijn veel te egoïstisch opge treden. De Nederlanders maakten el kaar af en waren bovendien laf". „De Russen hebben zich te barsten ge lachen, vooral in de etappe naar Sint Willibrord. Vanaf het begin van de koers zat de sterkste Rus, Pikkoes, een flink stuk achter de kopgroep met nog al wat goede Nederlanders. Er waren weliswaar ook vier Russen bij, maar na een ingreep van Kapitanov zorgden zij niet meer zozeer voor het tempo. Op dat moment hadden de Nederlanders om beurten moeten demarreren. Maar dat is niet gebeurd. De één wilde niets doen voor de ander. Bij de Russen ligt dat anders. Collectief rijden is juist hun sterkste wapen" aldus Wagtmans. De Nederlandse bondscoach vervolgt: „Maar dat wil niet zeggen dat ze niet te pakken zijn. Goed, op kracht zijn ze wellicht beter dan de Nederlanders, maar taktisch veel minder. Als je de koers ingewikkeld maakt, zodra je de Russen confronteert met onverwachte situaties, zijn ze te kloppen, dat weet ik zeker. In de etappe naar Sint Willi brord kon je dat zien. Toen Pikkoes achter lag, deden de Russen in de kop groep aanvankelijk toch het werk. Dat was een taktische blunder. Zo hebben ze er meer gemaakt. Alleen hebben de Nederlanders, die toen ze als nationale ploeg in het buitenland reden en elf van de twintig etappes wonnen, ver zuimd daarvan te profiteren" Loedmilla Kondrateva. LENINGRAD Bij atletiekwedstrijden in Leningrad heeft Loedmilla Kondrateva gisteren het wereldrecord op de 100 meter met éénhonderdste van een seconde verbeterd en gebracht op 10.87 seconden. Het oude record stond sedert 1 juli 1977 op naam van de Oost- duitse Marlies Gaohr met 10.88. )leg Logvin (met witte pet), de uiteindelijke winnaar van Olympia's Ronde van Nederland, aan de kop van het peloton. Orantes komt niet opdagen PARIJS Guillermo Vilas heeft gisteren op een wel erg gemakkelijke manier de kwartfinales van het toer nooi om de open Franse ten niskampioenschappen be reikt. Manuel Orantes, wei gerde tegen hem aan te tre den. Het organisatiecomité verklaarde daarop dat de Argentijn de partij gewon nen had door „absentie van de tegenstander". De wedstrijd had maandag middag al gespeeld moeten zijn. Vilas vroeg toen om uit stel voor een bezoek aan een arts wegens darmstoornissen. Het verzoek werd ingewilligd, maar intussen was er een baan beschikbaar gekomen. Oran tes, die al veertig minuten had zitten wachten, wilde spelen, maar Vilas was nog niet terug. Uiteindelijk beriep de woeden de Spanjaard zich op de regie- Valzoldana zijn klimcapacitei- ten. Hij schudde iedereen van zich af en finishte tenslotte op 1735 meter hoogte met één mi nuut en vijftien seconden voorsprong op rose trui drager Wladimiro Panizza. Deze was in gezelschap van de Zweed Tommy Prim en werd op drie seconden gevolgd door Ber nard Hinault die zich tevreden stelde met de vierde plaats. Uitslag achttiende etappe: 1. Battaglin (Ita.) 239 km. in 7.03.41; 2. Panizza (Ita.) op 1.15; 3. Prim (Zwe z.t.; 4. Hinault (Fra.) op 1.18; 5. Natale (Ita.) op 1.40; 6. Saronni (Ita.) op 1.51; 8. Beccia (Ita.) op 2.08; 9. Fuchs (Zwi.) op 2.32; 10. Moser (Ita.) op 3.49. Algemeen klassement: 1. Panizza (Ita) 94.48 13; 2. Hinault (fra.) op 1.08; 3. Battaglin (Ita) op 1.25, 4. Prim (Zwe.) op 4.14; 5. Visen- tini (Ita.) op 5.02; 6. Baronchelli (Ita.) op 5.11; 7. Saronni (Ita op 5.37; 8. Moser (Ita.) op 6 04; 9. Beccia (Ita.) op 6.22; 10. Schmutz (Zwi.) op 7.59. JWSTERDAM Voor het eerst nds 1963, toen de vrij onbekende ;lg Joske Dries triomfator werd, is lympia's Ronde geen Nederlands ideronsje geworden. Integendeel :lfs: in Amsterdam stond gister- iddag na de laatste, traditioneel ibeduidende en door Ad Prinsen •wonnen etappe geen enkele land- :noot op het ereschavot met de eer- drie van het algemeen klasse ent. Deze plaatsen waren namelijk e&gelegd voor drie Russen: Oleg ogvin, Vatsjeslav Dedenov en avo Pikkoes. Alsof dat nog niet ge- >eg was, wonnen de renners uit de )vjet-Unie ook het algemeen pioe nklassement, het punten- en het mbinatieklassement (in beide ge- illen door Pikkoes gewonnen). oor Nederland was er in ae publiei- ir meest interessante etappewedstrijd or amateurs weinig meer te halen n een aantal troostprijzen. Het was ook geen wonder dat de leiders in de nationale sponsorploegen er niet nauwelijks in slaagden hun teleur- flling te verbergen en dat er in het •loton werd geklaagd over de over- oe- lacht van de door bondscoach Victor 'ro- jpitanov geleide Russische ploeg. aar er waren ook Nederlanders die wel blij waren met het ijzersterke op treden van de Russen en in mindere mate van de Italianen, aangevoerd door wereldkampioen Gianni Giacomini. Fred Harting, voorzitter van het Comi té Olympia's Ronde van Nederland, straalde. Want uitgerekend in het jaar dat de UCI deze wedstrijd van zo gerin ge internationale importantie had be vonden dat de A-status werd ingetrok ken, voldeed de ronde voor het eerst sinds een aantal jaren juist weer wel aan het door de UCI gestelde criterium dat er minimaal zes buitenlandse ploe gen aan de start moeten komen. Als uit dat „vreemdelingenlegioen" dan ook nog de eerste drie van het algemeen klassement worden gerecruteerd, is het internationale karakter van Olympia's Ronde zonder meer duidelijk. Daar kon zelfs het zeer povere optreden van de Polen, Tsjechen en vooral Belgen niets aan veranderen. Harting en zijn mede-bestuursleden hebben nu voldoende argumenten in handen om het herstel van de A-status te claimen. „Inderdaad, ik ben heel blij dat de Russen zo sterk hebben gereden. Het zit er nu dik in dat we de A-status terug krijgen", glunderde Harting. „We hebben inderdaad een aantal jaren minder dan zes buitenlandse ploegen aan de start gehad, maar dat was niet onze schuld. Het is een paar keer ge beurd dat de Italianen op het laatste moment afzegden. Als organisatie heb je dan niet meer de mogelijkheid nog voor buitenlandse vervanging te zor gen". Verbaasd Harting signaleerde nog een voor zijn organisatie positief aspect aan de Russi sche suprematie in Olympia's Ronde. „Nu de Sovjet-Unie hier zo goed heeft gepresteerd, is de kans groot dat andere landen uit het Oostblok ook sterkere ploegen naar Olympia's Ronde gaan af vaardigen", meende Harting die zelf overigens ook verbaasd was dat de Russen hun toezegging om met twee se- lectieploegen (voor de honderd kilome ter ploegentijdrit en de achtervolging op de komende Olympische Spelen) te komen, gestand deden. „Verrast was ik zeker, maar vooral ook blij". Heel anders was het gevoelen van een flink deel van het peloton, vooral in de eerste dagen. „De organisatie heeft er niet verstandig aan gedaan om twee Russische ploegen in de koers te ne men. Die rijden namelijk als één, ter wijl de Nederlanders juist tegen elkaar rijden", klonk het morrend. Inderdaad leek het er de eerste dagen op dat beide Russische equipes hun

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19