Zwartkruis wedt op twee paarden Afscheid Sepp Maier Nederlaag jeugdploeg N ITALIË TELLEN DE PRESTATIES, MAAR PEELT DE OPBOUW MEE bnateurelftal jedroevend slecht PORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JUNI 1980 PAGINA kementen vertoont, maar die men taal nauwelijks stuk te krijgen is. Kortom, Zwartkruis werkt aan een herhaling van Leipzig waar het Ne derlands elftal tegen alle prognoses in op basis van karakter kwalifica tie afdwong voor de eindronden om het Europees landenkampioenschap. Zwartkruis zelf: „Het is een oud verhaal, maar de gouden tijden van het Nederlandse voetbal fcijn nu eenmaal voorbij. De resultaten be wijzen dat. Successen in de Europa Cup behoren tot het verleden. Des ondanks blijf ik volhouden dat er nog voldoende kwaliteit is. Maar dat dient wel op de juiste wijze gebun deld te worden. Ook de spelers zelf moeten beseffen dat louter en alleen op klasse geen greep meer naar de macht gedaan kan worden. Kwali teit moet gekoppeld worden aan de bereidheid om keihard te werken. Alleen dan kan succes afgedwongen worden". Succes. Voor Jan Zwartkruis een magisch woord. Juist nu hij als zelf standig bondscoach debuteert op in ternationaal niveau, wil hij ten kos te van bijna alles voorkomen dat het Nederlandse voetbal in Italië af gaat. Temeer omdat de bondscoach weet dat de nu nog netjes verborgen twijfels over het technisch en tak- tisch vermogen van Zwartkruis van de kant van de spelers, begeleiders en publiciteitsmedia onbarmhartig aan het licht komen indien Oranje Van de Korput naar AC Torino (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het Italiaan se AC Torino is er in geslaagd verdediger Michel van de Kor put van Feyenoord te strikken. Cor Coster, de zaakwaarnemer van de 23-jarige Brabander, be reikte gisteren overeenstem ming met AC Torino over een driejarige verbintenis. Feye noord ontvangt voor zijn verde diger een transfersom van 1,4 miljoen gulden terwijl Van de Korput zelf in Turijn een jaar salaris van bijna vier ton gaat verdienen. volgende week in Napels door hel spek gaat. Uitgangspunt Jan Zwartkruis kiest daarmee voor een ander uitgangspunt dan na de triomf in Leipzig. Toen heette het nog dat Italië in het teken zou staan van het wereldkampioenschap in Spanje anno 1982. Dat het Europees kampioenschap slechts een tussen station zou zijn, waar niet de presta ties zouden tellen, maar waar het accent zou komen te liggen op de opbouw van een Nederlands elftal met een totaal nieuw en eigen ge zicht. Van dat uitgangspunt is weinig meer over. Natuurlijk bestaat er nog wel enige relatie tusesen Italië en Spanje, maar de combinatie van die twee toernooien is toch vervaagd omdat het Europees kampioenschap plotseling een losstaand hoogtepunt is geworden en niet, zoals de bedoe ling was, een controlepunt op weg naar Spanje. Dat alles illustreert de eeuwige twij fels van Jan Zwartkruis. Aan de ene kant wil hij prestaties neerzet ten, aan de andere kant wil hij een nieuw team opbouwen. Twee zaken die nauwelijks samengaan. Zwart kruis heeft dat zelf ook ingezien, vandaar zijn keuze. Hijzelf daarover: „Na Leipzig koos ik verbaal doelbewust voor de op bouw. Inderdaad ben ik van ge dachten veranderd. Daar zijn twee redenen voor. Ilc wil best zo eerlijk zijn om toe te geven dat een trainer, ook een bondscoach, het liefst aan korte termijnplanning doet. Presta ties neerzetten dus. Los van dat per soonlijke facet geloof ik echter dat ILL ACH Jan Zwart- ziet er vermoeid uit. ogen liggen diep in de |tassen, de rimpels hebben enadeloos toegeslagen en ok de gelaatstrekken zijn en stuk nerveuzer gewor den. Kortom, hij is veran derd van een fris ogende le- Tofficier in een fors gete kende voetbaltrainer. Twee werken als zelfstandig londscoach van het Neder lands elfal hebben hun spo ren achtergelaten. Erg na- firukkelijk zelfs, want on- Hanks een hele serie grappen pn grollen heeft het er steeds lieer van weg dat Jan Zwartkruis geestelijk en li- amelijk krampachtig op i tenen loopt. Voor Jan Zwartkruis wordt het ko mende Europese kampioenschap lijn eerste echte krachtmeting op Internationaal niveau. Bij het wereldkampioenschap in Argenti nië mocht hij nog aan het handje pan Ernst Happel meelopen, nu lient de beroepsmilitair het alle- piaal zelf te doen. Een taak die (vaar is, mogelijk zelfs te zwaar (oor Zwartkruis, maar dat kan Jtralcs in Italië pas blijken zodra het kht om de knikkers gaat. De opgave van Jan Zwartkruis is tok niet eenvoudig. Na het wereld- liver in West-Duitsland en Argenti nië en het brons bij het vorig Euro pees kampioenschap in Joego-Slavië jaient Zwartkruis met het Neder- inds elftal opnieuw een klinkende forestatie neer te zetten. En dat zal Jniet meevallen, want hoewel de se- llectie waarmee hij nu in Oostenrijk [bivakkeert allerminst beneden maat is, valt nu eenmaal niet te ontken den dat het Nederlandse voetbal kwalitatief achteruit holt. lan Zwartkruis beseft dat als geen Vder. Al vele malen heeft hij waarschuwend de vinger opgehe- ren, heeft hij de gemakzuchtige in- jtelling van de Nederlandse profs rehekeld en heeft hij de voetbaldo- ïende tactische concepten van zijn 'lega-oefenmeesters in het betaal- voetbal veroordeeld. Dat alles iatuurlijk niet alleen maar uit zui- Jer nobele motieven, wel degelijk Irobeerde hij de afgelopen maanden let verwachtingspatroon voor het lomende Europese kampioenschap Jvat af te zwakken hoewel Zwart kruis een dergelijke veronderstel- fling verontwaardigd van de hand Verhelderend 'e bondscoach van Oranje heeft iet zijn scherpe kanttekeningen bij 5 ontwikkeling van het Neder- indse voetbal wel bereikt dat de uidige selectie meer dan ooit be rijpt dat in Italië slechts keihard 'erken de basis kan vormen voor en nieuw succes. De bedoelingen an Zwartkruis zijn goed overgeko- len bij de groep. In dat opzicht is et driedaagse verblijf in Zeist ui- irst verhelderend geweest. Rond e as Schrijvers-Krol-Haan heeft wartkruis een groep gebouwd die oetbaltechnisch bezien enige man- MUNCHEN Ruim zeven tigduizend fans hebben gis teravond in het Olympisch Stadion van München kun nen zien hoe Sepp Maier te gen het Westduitse elftal nog één keer het doel van Bayern München verdedig de. Klaarblijkelijk wilde nie mand de 36-jarige routinier, die na een ernstig verkeers ongeval het topvoetbal vaar wel moest zeggen, nog in verlegenheid brengen. Tot de 21e minuut, toen „Der Sepp" onder luid applaus het veld verliet, bleef het in ieder geval 00. Maar uit eindelijk boekte het West duitse elftal, waarvoor Sepp Maier 99 maal uitkwam, een overwinning van 31. Paul Breitner bracht Bayern op een voorsprong van 10 doordat hij in de 37e minuut een strafschop benutte nadat Stielike hem onderuit had ge haald. Hrubesch bracht met een kopbal de stand weer in evenwicht. Na de rust zorgden Briegel en Hansi Müller voor de eindstand van 31 in het voordeel van de nationale ploeg. De financiële winnaar van deze wedstrijd was Sepp Maier die, doordat het stadion was uitverkocht, op een extraatje van ongeveer 700.000 mark bruto kan rekenen. Rainer Bonhof verliet in de 39e minuut het veld met een achillespeesblessure. Of hij nu uitgeschakeld is voor het toer nooi om het Europees kam pioenschap in Italië is niet be kend. Kevin Keegan van de partij LONDEN Kevin Keegan gaat met de Engelse voetbal selectie naar Italië, waar op woensdag 11 juni het eindtoer- nooi om het Europese kam pioenschap begint De knieblessure, die Keegan afgelopen zaterdag in de Bun- desliga-wedstrijd Hamburger SV—Schalke '04 opliep, bleek minder ernstig dan aanvanke lijk werd aangenomen. De spelbepaler van Engeland vreesde een operatie wegens kraakbeenafzetting in de rech terknie, maar volgens de be handelende artsen Vernon Ed wards en Fred Street zijn slechts de gewrichtsbanden uitgerekt. Keegan hoopt de training binnen een week te hervatten. Del Bosque vier duels geschorst ZURICH Vincentedel Bos que is door de tuchtcommissie van de Europese voetbalbond (UEFA) voor vier Europese bekerwedstrijden geschorst. De speler van Real Madrid werd in de tweede wedstrijd tegen Hamburger SV in de halve finales van het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen uit het veld ge stuurd wegens slaan naar een tegenstander. Del Bosque zal de eerste twee ronden van het nieuwe Europa Cup I-toernooi derhalve moeten missen. De tuchtcommissie legde de volgende schorsingen op: vier wedstrijden: Del Bosque (Real Madrid); twee wedstrijden: Tardelli (Juventus); één wed strijd: Sunderland (Arsenal), Carrete (Valencia), Pezzey (Eintracht Frankfurt), Schöfer en Hannes (Borussia Mön- chengladbach), Burns (Not tingham Forest), Müller (VFB Stuttgar;), Wendt (Kaiserslau- tern), "rossero (Nantes), Rado- vic (Pijeka), Primorac (Hajduk Split). DRAGUIGNAN Het Ne derlands jeugdelftal (tot 21 jaar) heeft de derde en laatste wedstrijd in groep B van het toernooi van Toulon met 2-0 verloren van Brazillië. Door deze overwinning eindigde Brazillië op de eerste plaats in groep B en kwalificeerde het zich voor de finale. Neder land bezet de derde plaats, met één overwinning op Chi na, dat gisteravond tegen Tsjecho Slowakije tegen de derde nederlaag (7-0) opliep. Het Nederlands jeugdelftal heeft de technisch vaardiger Brazilianen in de eerste vijfen veertig minuten goed partij ge geven. In die periode waren de beste kansen voor Oranje. Zo werd een schot van Evert Bleuming door de Braziliaanse doelman Marolla in een reflex met het hoofd gekeerd. Na de hervatting gaf de betere conditie van de Braziliaanse jeugd de doorslag. Balthazer opende de score in de 56e mi nuut en zeven minuten later besliste Joao Paulo de strijd met de tweede treffer Eindstand groep B: 1. Brazilië 3-5, (11-1); 2. Tsje- cho-Slowakije 3-5, (9-1); 3. Ne derland 3-2, (4-3); 4. China 3-0, (0-19). 'EENENDAAL Het Nederlands amateu- elftal heeft op de eerste dag van het vier- indentoernooi in Veenendaal een alles be- alve indrukwekkend visitekaartje afgege- en. In een bedroevend slechte wedstrijd erloor Oranje met 30 van Schotland. Alle rie de Schotse treffers werden gescoord oor aanvoerder Alexander Clark, de top- corer van de Schotse tweede divisie. lederland, dat niet in zijn sterkste opstelling on aantreden (Veneboer van ACV en Toet an Rijnsburgse Boys ontbraken) moest het ini- atief veelvuldig aan Schotland laten. De men de kracht ontbrak om tot een positief resultaat i komen. Ging er van de oranje-aanval weinig reiging uit, ook de verdediging speelde niet ierk. Bij een fout van Van Kooten, die wegens ermeend buitenspel verzuimde in te grijpen, reeg Morris een vrije doortocht. Zijn pass 'erd door Clark vlekkeloos afgerond: 10. lok bij het tweede Schotse doelpunt, na de ist, haperde de buitenspelval. Clark ging dit- laal zelf door en gaf doelman Spierings geen ans. Een kwartier later verrichtte Clark zijn attrick en kopte op sublieme wijze een voorzet an Christie in de uiterste hoek: 3—0. pstelling Nederland: Spierings (BW); Krul 2HC), Marsman (Rohda), Loch (DOVO), Van ooten (DOVO); Wegh (Rheden, vervangen oor De Haas van Geldrop), Van Blanken (FC msterdam, vervangen door Ouderland van C Amsterdam), Hakkens (Hapert); Schuur- ians (Hubert Sneek), Meijerink (Emmen), cheepers (Geldrop). i de vooravond won Engeland dank zij tref- rs van Kenny Hill en Ian Smith met 2—0 van alië. Morgen wordt het toernooi voortgezet iet de wedstrijden EngelandSchotland en lederlandItalië. Wageningen neemt de 7 1 in nacompetitie leiding V olendam uitgeschakeld het Nederlandse voetbal zich een afgang in Italië niet kan permitte ren. We kunnen lang en kort pra ten, maar op internationaal niveau zijn we een stuk prestige kwijt ge raakt. Enerzijds door een aantal ne- VOLENDAM Volendam kan zich voorbereiden op minstens nog een jaartje eerste divisievoet bal. De nederlaag van 1-0, die gis teravond op eigen terrein tegen Wageningen werd geleden, maak te de formatie van Ellens met al leen nog de uitwedstrijd tegen De Graafschap te spelen kansloos voor promotie naar de eredivisie. Wageningen daarentegen nam de leiding in deze nacompetitie. Volendam heeft de uitschakeling grotendeels aan zichzelf te wijten. De nummer twee van de jongste competitie leed aan een ontstel lend gebrek aan produktiviteit. Wageningen stond voor de rust lange tijd onder grote druk, maar de aanvallers Tol, Molenaar, Hel ling en Jonk faalden eendrachtig. Op de momenten dat men het doel van Wageningen dan wel wist te vinden toonde Van Brakel, die de geschorste Suvee verving, zich een betrouwbare sluitpost. Volendam mocht tot het straf schopgebied naar hartelust aan vallen. Verder lieten de Gelderse gasten de thuisclub echter niet komen. Het centrale verdedi gingsduo Van der Klift en Van der Ley had de zaken goed voor elkaar. De uitvallen van de Wageningers waren niet van gevaar ontbloot. Nadat Braam een gele kaart had gekregen van scheidsrechter Van Swieten verzuimde Hazelhekke Voledam op een achterstand te zetten. Tien minuten na de rust viel de beslissing. De achterhoede van Volendam bleef staan bij een vrije trap van Van der Berg waarna Van der Ley kon scoren: 1-0. Guyt was nog daarna het dichtst bij een tegentreffer. De Volen- damse voorstopper kopte de bal in de slotfase echter tegen de paal. Wageningen beperkte zich verder tot enkele schaarse uitvallen, die met iets meer nauwkeurigheid het falen van Volendam nog ver der hadden kunnen onderstrepen, De uitslag, die nu op het score bord kwam, bleek echter ook vol doende om Wageningen als de meest serieuze kandidaat voor de tweede promotieplaats naar de eredivisie te bestempelen. Arbiter Van Swieten zorgde tij dens de wedstrijd voor enig tu mult. Toen de Wageninger Van Pelt geblesseerd op het veld lag, liet hij lange tijd doorspelen. Uit eindelijk sleepten verzorger Vree man en reserve Thomas hun club genoot weg, zeer tot ongenoegen van Van Swieten. Hij verwees Vreeman naar een plaats buiten de afrastering, noteerde Thomas en verbood hem in te vallen. Uit eindelijk stond hij Gardien toe de plaats van Van Pelt in te nemen. Eén aanvaller van Volendam, René Tol (midden), is niet opgewassen tegen twee ver dedigers van Wa geningen, Zeger Tollenaar en doelman Ko van Brakel. Scoreverloop: 54 Van der Leij 0-1. Scheidsrech ter: Van Swieten. Toeschouwers: 15.000. Volendam: Hoek.; K. Molenaar, Schokker, Guyt, De Boer.; Tuyp, Jonk, Mühren.; Tol (Sul), Helling, P. Molenaar. Wageningen: Van Brakel.; Braam, Van der Klift, Van der Ley, Tol lenaar.; Leushuis. Van den Berg, Van Vijfeijken (Hazeleger).; Van der Sluis, Hazelhekke, Van Pelt (Gardien). In de voorlaatste ronde van de nacompe*itie bereikten Cambuur en De Graafschap voor 16.000 toe schouwers in Leeuwarden een doelpuntloos gelijkspel. De Doe- tinchemse ploeg dankte dit resul taat voor een groot deel aan de bekwame doelman Joop Doorne bosch, die zowel voor de rust als in de tweede helft met een aantal sublieme reddingen de Friezen van het scoren afhield. Bovendien greep Doornebosch steeds uitstekend in bij de hoge ballen die de thuisclub veelvuldig vanuit het middenveld voor het Doetinchemse doel brachten. Cambuur was wel het meest aan de bal er\ had door de behoudende taktiek van De Graafschap door gaans ook een licht overwicht. De tegenacties van De Graafschap hadden niet veel te betekenen en leverden voor de Friese doelman Johan Tukker weinig gevaar op. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 16.000. Cambuur: Tukker.; Erkelens, Groote, Schouwenaar, Van Wens- veen.; Hoekema, Claus Roosen burg, Ferwerda (KIP).; Peltzer, De Jonge, De Groot. De Graafschap: Doornebosch.; Mintjes, Trentelman, Pieneman, Wanders.; Kornelis, Schreur, Kel derman.; Brinks, Polko (Van Vee nendaal), Jacobs. Stand nacompetitie: 1 Wageningen 5 3 0 2 6 68. 2 De Graafschap .5 2 1 2 5 86. 3 Cambuur 5 13 15 6—5. 4 Volendam 5 1 2 2 4 23. Programma voor zaterdag (laatste speelronde): De GraafschapVolendam; Wa geningenCambuur. Adrie Koster krijgt van verzorger Pierre van den Akker extra aandacht vanwege zijn liesblessure. Bondscoach Jan Zwartkruis en aanvoerder Ruud Krol nemen na de training van de Nederlandse selectie in Villach nog enkele zaken door. derlagen van Oranje, anderzijds door de matige prestaties in de Eu ropese bekertoernooien. Dat vindt ook zijn weerslag op de publieke be langstelling. We zitten met het Ne derlands voetbal in een spiraal die naar beneden gaat. Italië is een ideale kans om die tendens te door breken. Daarom is het in het belang van ons allemaal dat Italië een goed toernooi wordt. Anders moeten we weer van voren af aan beginnen". Een duidelijk onderbouwde keuze voor prestaties, of beter gezegd, voor korte termijnplanning. Het is de vraag of Zwartkruis hiermee goed gokt. Na Italië is er geen tijd meer om jonge talenten als Michel Valke, René van der Gijp en Carlo de Leeuw te laten rijpen omdat meteen na het Europees kampioen schap al de kwalificatiewedstrijden voor Spanje wachten. Te gewichtig om te experimenteren. „Ik geef toe dat ik hier voor presta ties kies", reageert Zwartkruis, „maar dat facet van bouwen aan een nieuw, jong team verlies ik toch niet helemaal uit het oog. Akkoord, ik ben er minder mee bezig dan ik na Leipzig voorspeld heb, maar des ondanks wil ik even wijzen op jon gens als Van Breukelen, Zondervan, Van de Korput, Wijnstekers en toch ook Poortvliet, Koster, Kist en Vreijsen. Mannen die nu in Italië gehard en gerijpt worden in inter nationale toernooien. Ervaringen op kunnen doen die met het oog op Spanje van belang zijn". Jan Zwartkruis heeft daar geen on gelijk in. Ondanks zijn keuze ten fa veure van prestaties moet toegege ven worden dat hij in het achter hoofd ook de opbouw in de gaten houdt. Dat kan echter ook uitgelegd worden als tweeslachtigheid. Zwart kruis gokt nu op prestaties, gekop peld aan een stukje opbouw. Daar mee stelt hij zich kwetsbaar op. In dien succes in Italië uitblijft, zal de kritiek onbarmhartig zijn. Zet het Nederlands elftal wel goede presta ties neer in Italië, dan is Jan Zwart kruis de grote winnaar. Dat laatste is hem trouwens van harte gegund. ROB HARTOG

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15