Verlies posterijen naar 263 miljoen Alsnog spoedonderzoek naar sporen van Menten in Russische archieven Q&idó&Qoivumt Troostrijk proefschrift voor truttige99 stedenbouwers binnenland [PRESIDENT BIJZONDERE STRAFKAMER: „GEEN VERTRAGING IN PROCESGANG" Elegante oplossing" Spoedige hervatting overleg haven-CAO verhoging WW-premie Jeugdagressiviteit vereist brede aanpak Premie vrijwillig ziekenfonds kan lager Cao bij Turmac met verhoging voor vuil werk weer LEIDSE COURANT. WOENSDAG 4 JUNI 1980 PAGINA 13 ka ROTTERDAM Als de Sowjet-Unie daartoe haar medewerking verleent, vertrekt de hoogleraar in de Slavische "JJjtalen prof. W. Veder zo snel mogelijk naar Moskou om daar alsnog te zoe- en naar getuigenissen over de massa- ecutie in Podhoroce die wellicht in iissisch archief-materiaal zijn te vin den. Hoewel de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Rotterdam ver wacht dat Mentens naam in deze do cumenten niet voorkomt, kwam de kamer gisteren tot de conclusie dat zo'n onderzoek toch nodig is. De nieu we naspeuringen mogen echter geen vertraging in het proces tegen Pieter Menten tot gevolg hebben, zo stelde president mr. P.Schipper uitdrukke lijk. Prof. Veder moet het rapport over zijn bevindingen daarom vóór 20 juni bij de rechtbank inleveren. Intus- sen wordt het verhoor van de getuigen in de zaak Menten gewoon voortgezet. Op het napluizen van het Sowjet-archiefmate- riaal is tijdens het proces dat drie jaar geleden in Amsterdam tegen Menten is gevoerd, al aan- gedrongen door de getuige-deskundige prof. C. Rüter, hoogleraar aan de Universiteit van Am- sterdam. In Rotterdam herhaalde hij gisteren dat het om betrouwbaar materiaal gaat dat voor een evenwichtige oordeelsvorming in de zaak Menten onontbeerlijk is. Bij hun onderzoek naar oorlogsmisdaden, aldus prof. Rüter, heb- ben de Russen na de bevrijding ook Gallicië, de Pools/Russische streek waarin Podhoroce ligt, „met een fijn kammetje" bewerkt. In alle ste den en dorpen is nagegaan of en waneer er oor logsmisdaden zijn begaan, wie de slachtoffers waren, wie de getuigen enz.. Al die getuigen verklaringen zijn gecatalogiseerd en opgesla jaa TT gen. „Ik probeer al drie jaar voor elkaar te krij1- gen dat naar deze stukken een grondig onder zoek wordt ingesteld", beklemtoonde prof. Rü ter. De taak die zijn collega Veder nu heeft ge kregen houdt op de eerste plaats in dat deze moet nagaan of er ook met betrekking tot Pod horoce, waar de massa-executie heeft plaats ge had waarvan Menten beschuldigd wordt, getui genverklaringen bestaan. Verder moet hij be zien of hierin ook Pieter Menten genoemd wordt en tenslotte dient hij zich een mening te vormen over de betrouwbaarheid van de getui genissen. Als Mentens naam in het bedoelde materiaal niet voorkomt, zou dit volgens zijn verdediger mr. E. de Liagre Böhl een doorslaggevende aanwijzing zijn, dat de Blaricummer part noch deel heeft aan het drama. „We moeten er van uit gaan dat de plaatselijke bevolking mede plichtig is geweest aan de executie", zo rede- neeert mr. Liagre Böhl. „Als er dus een moge lijkheid was geweest de schuld in de schoenen van een buitenlander te schuiven, had men dit zeer zeker gedaan". Indien daarentegen blijkt dat Menten ook toen al is beschuldigd, zo er kent de advocaat, kan dit „dodelijk" zijn voor' de verdachte. Prof. Veder zal op zijn reis naar Moskou wor den vergezeld door vertegenwoordigers van de rijkspolitie en de Rotterdamse griffie. Tegen het verzoek van de verdediger om ook prof. Rüter in de onderzoekscommissie op te nemen, zei de officier van justitie mr. L. Meijers on overkomelijke bezwaren te hebben „De heer Rüter is persona non grata bij de Moskouse ar chiefdienst", bracht de officier naar voren. De Amsterdamse hoogleraar in het strafrecht toon de zich hierdoor pijnlijk geraakt: „Die uitspraak komt uit een Haagse koker en berust niet op een mededeling uit de Sowjet-Unie'. Eerder was prof. Rüter in een fel debat verwik keld geraakt met de getuige-deskundige A.J. van der Leeuw, over de theoretische mogelijk heid van Mentens aanwezigheid in Podhoroce op de dag van de massa-executie, 7 juli 1941. WERKGROEP MENTEN: AMSTERDAM „Een elegante oplos sing", aldus de reactie van de werkgroep „Recht en openheid in de zaak Menten" op de opdracht aan prof. Veder om vóór 20 april zijn rapport over de eventuele spo ren van Menten in de Russisiche archie ven, bij de rechtbank in te leveren. „Temeer elegant", aldus woordvoerder mr Frans Vries van de werkgroep, omdat het proces zelf intussen ongestoord doorgang kan vinden. Volgens hem heeft het protest dat de Menten-werkgroep bij voorbaat heeft ken baar gemaakt tegen een dreigende vertraging van het proces, zijn effect niet gemist. Een demonstratie bij de Rotterdamse rechtbank zette dit protest gistermorgen nog eens extra kracht bij. Volgens tal van getuigen zou Menten daar gear riveerd zijn in een jeep, in gezelschap van slechts twee of drie anderen, te weten Duitse officieren. Volgens prof. Rüter is het uitgeslo ten dat deze getuigenissen op waarheid berus ten. Begin juli 1941 had het Duitse leger de Russen nog maar net verdreven uit het onder havige gebied. Het wemelde nog van de Russi sche achterblijvers in Oost-Gallicie',' stelt deze hoogleraar en dat maakt het ondenkbaar dat een zo luttel groepje zich er zonder enige be scherming durfde ophouden. De theorie van Van der Leeuw, medewerker aan het Instituut voor Oorlogsdocumentatie staat hier lijnrecht tegenover. Al tijdens het proces in Amsterdam verdedigde hij de opvatting dat het Duitse leger de streek stevig in handen had en dat ook klei ne groepjes Duitse militairen zich er betrekke lijk veilig konden bewegen. Dus eventueel ook een groepje rond Menten. Tot grote ergernis van de verdachte en zijn verdediger kwam Van der Leeuw gisteren vol strekt onaangekondigd met nieuw materiaal ter ondersteuning van zijn theorie. Hij overhandig de de rechtbank schriftelijke verklaringen van drie Duitse officieren die destijds in Oost-Galli- cië opereerden. Alle drie beamen dat de militai re dreiging er begin juli al heel gering was. Zo gering dat zij ook zelf het gebied wel zonder noemenswaardige „dekking" doorsneden. Prof. Rüter bleef de lezing dat Menten in een simpele jeep vanuit het noordelijker gelegen Lemberg naar Podhoroce is afgezakt als „een sprookjesachtigverhaal" kwalificeren. Alleen als Menten is meegereden, aldus Rüter, met het konvooi dat zich op 7 juli vanuit Lemberg heeft verplaatst naar Drohobice (enkele tientallen ki lometers bij Podhoroce vandaan) kan hij op die dag in Podhoroce zijn terechtgekomen. Dat dit laatste het geval zou zijn geweest werd gisteren bestreden door twee Duitse deelnemers aan dit konvooi. Te weten de voormalige Hauptscharführer van de Sicherheitspolizei Fe lix Landau, in '62 in West-Duitsland wegens oorlogsmisdaden tot levenslang veroordeeld, maar in 1973 weer vrij gekomen. En de ex- Oberscharführer bij de Sicherheitspolizei Wer ner Zankovsky, die eveneens in 1962 door de Westduitse rechter wegens oorlogsmisdaden tot 8 jaar cel werd veroordeeld. Deze door Menten opgeroepen getuigen bevestigden ook de lezing dat het begin juli 1941 „onmogelijk" was voor kleine groepjes militairen zich in „het gevechts- gebied te begeven" Het proces tegen Pieter Menten wordt donderdag voortgezet. UTRECHT De vervoers- bonden FNV moeten het overleg met de havenwerk gevers over de haven-CAO zo snel mogelijk hervatten. Inzet van de onderhandelin gen moet zijn het maken van afspraken voor een pe riode die eindigt na 1 janua ri 1981, de datum waarop de oonmaatregel afloopt. De legatieve gevolgen van de oonmaatregel kunnen dan net terugwerkende kracht worden gecompenseerd. Tot deze uitspraak is de fede- atieraad (het „parlement") van de vervoersbonden FNV gisteren gekomen op een ver gadering die speciaal was ge wijd aan de problemen rond de haven-CAO. De afgevaar- dfgden uit de Rotterdamse ha ven stemden tegen. Zij hadden al eerder laten weten de CAO- eisen met „acties" te willen binnenhalen. Wellicht )EN HAAG Het algeme- le werkloosheidsfonds stu itert op het ogenblik op de raag of de premie die in, 981 betaald zal moeten wor- len om de WW-uitkeringen e kunnen verschaffen, om- loog moet. s de te verwachten uitgaven 1320 miljoen) geheel uit de iremies moeten worden gefi- lancierd, zou het premie-per- entage moeten stijgen van 0,9 irocent van de totale loonsom ot 1,2 procent. Een andere nogelijkheid is de extra mid- lelen te onttrekken aan de re- ërve die eind van dit jaar 860 niljoen zal bedragen. Prinses Margriet heeft gisteren in Breda de feeste lijkheden bijge woond ter gele genheid van de voltooiing van de restauratie van het Begijnhof. De bewoonsters (links één van hen) bo den de prinses een begijnepopje in een schommel stoel aan. TELEFOON? ER ZIJN NOG 118.000 WACHTENDEN VOOR U DEN HAAG Sinds het eind van de jaren zestig is het aantal telefoonaans luitingen gestegen van twee miljoen tot ruim 4,5 miljoen. In '79 werden nog 375.000 nieuwe telefoonaansluitingen aangevraagd. Dat waren er 27.500 min der dan het jaar ervoor. De wachtlijst werd in het verslagjaar 1979 weliswaar bijna eenvijfde kleiner, maar toch zijn er nog „118.000 wachtenden vóór u". De PTT heeft ten opzichte van '78 een verlies geleden van 73 miljoen gulden een daling die wel ten dele wordt goed gemaakt door de hogere rentes van be legde fondsen en reserves met 31 mil joen, maar het verlies dat de Posterijen geleden hebben, groeide van 86 naar 263 miljoen gulden. De telecommunicatie is verbeterd van 491 tot 558 miljoen gulden en ook de postgiro wist winst te boeken: van 81 miljoen in '78 naar 118 miljoen in het afgelopen jaar. In alle sectoren waar winst is gemaakt, is dat te danken aan de toeneming van het tele foon- en giroverkeer. Het aantal binnen landse telefoongesprekken is met 9% toe genomen; met het buitenland werden 12 procent méér gesprekken gevoerd. De verplaatsing van de centrale directie naar Groningen heeft in '79 geleid tot het over brengen vari in totaal 500 functies. Het aantal deeltijdarbeidsplaatsen bij de PTT is ruim tweemaal zo groot als het landelijk gemiddelde. Volgens de PTT is het nog te vroeg om duidelijk uitspraken te doen over het effect van de sinds kort geleden ingevoerde regelingen van ver vroegd uittreden. In 1979 is het gemiddel de personeelsbestand bij de PTT toegeno men met ruim 5%, hetgeen werk inhield voor 100.250 personen. Intussen is de groei van het internationale telefoon- en telexverkeer praktisch vol tooid, oorzaak van de daling van 50% van het aantal verzonden binnen- en buiten landse telegrammen, aldus het jaarverslag. )EN HAAG Onvoldoende scholing, slechte huisvesting Q werkloosheid kunnen factoren zijn die de agressiviteit inder de jeugd versterken. Het is noodzakelijk dat die p-essiviteit breed wordt aangepakt door verscheidene de- artementen. lie conclusie verbindt staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van ftn aan de nota „Agressief gedrag van jeugdigen", die zij de bei- e kamers heeft toegestuurd. In de nota worden de achtergron- ien en aard van jeugdagressiviteit belicht. flevrouw Kraaijeveld stelt voor in het sociaal-cultureel werk te 1 fcginnen met subsidiering van nieuwe projecterf voor de opvang n het werken met agressieve jongeren. Werkers, bestuurders j n vrijwilligers zullen zich in aanpak en programmering ook op noeilijke groepen moeten richten. Hoe dit het beste kan zal al xperimenterend moeten worden uitgewerkt. Met extra geld liervoor kan er een landelijk steunpunt komen dat adviseert •ver die aanpak. Het sociaal-cultureel werk alleen is onmachtig >m tot een wezenlijke positieverbetering voor deze jongeren te omen, zegt de nota. ZEIST De premie voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering kan op 1 juli een beetje omlaag. Voorzitter H. Anbeek van de Vereni ging van Nederlandse ziekenfondsen heeft dit vanmorgen meegedeeld op de algemene vergade ring van de VNZ te Zeist. Hij voegde er di rect aan toe dat de situa tie van de anderhalf mil joen vrijwillig verzeker den desondanks nog zeer ongunstig blijft. Voor de verplicht verzekerden betaalt de werkgever de helft van de premie, die bovendien nog aanzienlijk wordt gedrukt door rijksbijdragen. Maar in de vrijwillige verzekering moet de premie grotendeels de kos ten dekken. Deze verzekering is bestemd voor kleine zelf standigen, weduwen, geschei den vrouwen en andere niet- werknemers met een betrek kelijk laag inkomen. Hun pre mie is per 1 januari met ruim 14 procent verhoogd en va rieert nu, naar gelang de woonplaats, van 118 tot 142,50 per maand. De premie over 1980 kan nu 3 gulden per maand lager komen, hetgeen in het resterende halfjaar neerkomt op een verlaging van zes gulden per maand. De VNZ wil dat de studie over een beperkte volksverzekering voor alle Nederlanders onder een bepaalde inkomensgrens zo snel mogelijk wordt afge rond. Kwalijke contacten tussen VVD, D'66 en PvdA TUSSEN de fracties van VVD, D'66 en PvdA in de Tweede Kamer is overleg gaande over de abortuswetgeving. Over dat overleg wordt van beide zijden gesproken alsof het weinig of niets voorstelt, maar alle vergoelijkende opmerkingen kun nen niet wegnemen dat er inderdaad beraad gaande is tussen een regeringspartij en een oppositiepartij over een zo ingrij pend wetsontwerp als dat betreffende de regeling voor de af breking van zwangerschappen. Dat dit overleg plaats vindt is een hoogst ernstige zaak. PvdA en D'66 valt wat dit betreft mets kwalijk te nemen; deze oppositiepartijen zijn nergens aan gebonden. De VVD echter des te meer. De VVD heeft zich gebonden aan het re geerakkoord op basis waarvan het kabinet Van Agt-Wiegel functioneert.. Volgens dat akkoord zou het kabinet pogen het eens te worden over een abortusregeling. Tegen alle ver wachting in heeft het kabinet die overeenstemming bereikt en het resultaat ervan is neergelegd in het wetsontwerp 1 Ruiter-Ginjaar. Zolang dit ontwerp niet formeel in het parle ment is gestrand, moet het zeer laakbaar worden geacht, dat één van de coalitiepartners aanvankelijk in alle stilte met een niet aan het akkoord deelnemende partij gaat over leggen. Dat overleg gaat dan over een manier om het wets ontwerp straks bij de behandeling in de Tweede Kamer te amenderen, en meer in de eigen richting om te buigen. Dat wijzigen betekent uiteraard dat het wetsontwerp nog verder af zou komen te staan van de bedoelingen van de coalitie partner, het CDA DESONDANKS heeft het CDA d*> de-loyale houding van de coalitiegenoot niet scherp veroordeeld. Dat komt waar schijnlijk deels door de verdeeldheid in het eigen CDA-huis, waardoor ook het CDA nu nog geen garantie kan geven dat het wetsontwerp, zoals het er nu ligt, mede door het CDA aan een kamermeerderheid geholpen kan worden. Hoe dat ook zij, vast staat in ieder geval dat de voorbarige handelwij ze van de VVD kan leiden tot een verkoeling van het kli maat tussen CDA en VVD waar het gaat om de abortuskwes- In CDA-kring zou men zich nu maar al te gemakkelijk kun nen afkeren van het wetsontwerp van het kabinet Van Agt, waarbij de onbetrouwbare houding van de VVD ten aanzien van komende kamerbehandeling mede als motief zou kun nen worden gehanteerd. Daarmee zou de VVD goeddeels de eigen ramen hebben ingegooid, want het ontwerp, dat een li berale geest ademt, vormt op zich al een grote concessie ten aanzien van de christen-democratische principes. Het is ove rigens de vraag of tegenstanders van een abortusregeling met deze ontwikkeling gelukkig moeten zijn. Door het kli maat dat nu lijkt te groeien dreigt de abortus deze kabinet speriode opnieuw niet geregeld te worden, waardoor de abor tuspraktijk ongebreideld verder uit de hand kan lopen. UTRECHT Volledige prijscompensatie, loonsver hoging, een toeslag voor vuil en onaangenaam werk en meer vakantie, dat is de cao die de voedingsbond FNV heeft afgesloten bij het ta- baksverwerkende bedrijf Turmac. „Het is in feite een cao-ak koord alsof er geen loonmaat regel is", zo stelde een FNV- woordvoerder, omdat het ak koord een looptijd heeft (tot 1 april 1980), die over het eind van de loonmaatregel (1 janua ri 1980), heengaat. De door de gedwongen loonbeperking op gelopen „salarisschade" wordt overigens door de cao niet in gehaald: loonsverhoging, prijs compensatie en dergelijke, gaan pas in wanneer de loon maatregel van het toneel is verdwenen. De loonsverhoging zal 44 gul den bruto per maand bedra gen, de toeslagen voor vuil en onaangenaam werk zullen va riëren van 40 tot 100 gulden bruto per maand, de vakantie dagen gaan van 22 naar 24 da gen en zullen in '81 25 dagen worden. De prijscompensatie zal volledig worden gehand haafd. DELFT Zoals men zich tegen woordig afzet tegen de schaalvergro ting en massaproduktie van de na oorlogse stadsuitbreidingen, zo heeft men zich rond 1900 afgezet tegen de troosteloze stadswijken die tussen 1870 en 1900 voor de arbeiders gebouwd waren Dit staat te lezen in het proefschrift „Stedebouw in Nederland 1900-1930 met de internationale voorgeschiede nis" waarop ir. Egbert Hoogenberk morgen aan de Technische Hogeschool in Delft hoopt te promoveren. In het begin van deze eeuw ontstond' na de erkenning van de crisiskwaliteit van de arbeiderswijken (de holen der menschen), de behoefte om alles beter te doen, om weer mooie wijken te ma ken waarin de bewbners gelukkig en gezond zouden zijn. Er werd gewerkt aan „mooie" stedebouw, die was afge stemd op de behoeften van de econo misch zwakkeren in de samenleving. Ruim tien jaar geleden begon men te gruwen van de na-oorlogse stadsuit breidingen en stadsherinrichtingen, die overheerst door kwaliteiten als doelma tigheid en liefdeloosheid, werden toe gelaten vanwege haastige wederop bouw, woningnood en stedelijk verval. Beseffend dat de zeeën van eensgezins huizen en stadsconstructies zoals bij voorbeeld Hoog-Catharijne, het toch niet „zijn" en met de behoefte aan va riëteit en herkenning, trachtte men ge haast de schade goed te maken. In al lerijl werden wijken uit de grond ge stampt vol van nostalgische gezellig heid. De Nieuwe Truttigheid heette deze benadering, die dan wel een béte re is dan de voorgaande bouwwijze, maar of het ook een goede is..?. De pro movendus vraagt het zich af in zijn proefschrift. Bij het huidige verwoede zoeken naar bevredigende vormen van stedebouw, aldus ir. Hoogenberk, kan de herinne ring aan gelijksoortige problemen in 1900-1930 wellicht inspireren tot een meer tijdloze, harmonische benadering van stedebouw dan nu het geval is.' In het proefschrift dat ook in een rijk geïllustreerde handelseditie verschenen is, geeft ir. Hoogenberk naast een schets van de ontwikkeling van bouw wijze tussen 1900 en 1930, een samen vattend overzicht van wat er in Neder land aan uitbreidingsplannen in die pe riode in een 80-tal gemeenten is gerea liseerd. Telling van arbeidskrachten DEN HAAG Het CBS zal in plaats van de nu uitge stelde volkstelling in 1981 een arbeidskrachtentelling houden. Dit zegt minister Van Aarden- ne van economische zaken in zijn brief aan de Tweede Ka mer over het uitstel van de volkstelling. Van Aardenne meent dat hierdoor althans een deel van het optredende informatie-verlies kan worden gecompenseerd. zo- WEERO VERZICHT MERWEER DE BILT - In de warme, vochtige lucht, die ook morgen boven ons land blijft zal zich zowel de komende nacht weer mist of laaghangende bewol king vormen. Zowel de mist als de bewolking lost in de loop van de ochtend op. Daar na wordt het vrij zonnig, waarbij de temparatuur kan oplopen tot waarden van 20 tot 25 graden. Het centrum van een hogedrukgebied, dat van morgen boven Belgie lag, trekt het komend etmaal, langzaam over ons land naar de noord- zee. De wind blijft daardoor zwak uit uiteenlopende rich tingen, maar zal morgenmid dag aan de kust van zee waaien. In het Middenllandse zeegebied en Zuid-Frankrijk is het zonnig en bereiken de middagtemperaturen waarden van omstreeks 30 graden. Weersgesteldheid van gisteren Max Na«r. De Bilt Deelen Vlisslngen Z.-Limburg Bordeaux Brussel Frankfort Kopenhagen Malaga München Oslo Parijs Split Stockholm Zurich Casablanca Las Palmas Beiroet Tel Aviv

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13