IMTE FRfpIT BL OEMEN BALLEN Nederlandse tuinbouw heeft sterke troeven' Groeiende produktie van bloemen en planten baart handelaren grote zorgen MINISTER IR. BRAKS IN NOORD-LIMBURG GEEN GEKKE WEEK IN DE BLOEMENHANDEL AFZETSTRUCTUREN DOORBREKEN INSPELEN OP KRITIEK VAN STEDELINGEN SAHEL-LANDEN ONTBEREN STIKSTOF EN FOSFOR „Hele wereld bezig met export" LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JUNI 1980 PAGINA 9 behoeft zich volgens hem geen al te grote zorgen te ma ken over de toetreding. Inci denteel zijn zeker afzetkan-. sen voor onze produkten aanwezig, hoewel niet ont kend kan worden dat de ont wikkelingen in Spanje de laatste jaren niet hebben stil gestaan. In dit verband wees hij op 8.000 10.000 ha plastic kassen voor de produktie van ook voor ons land concurre rende groenten. We moeten de toetreding niet onderschatten, aldus de be windsman, maar we mogen ons evenmin laten leiden door de angst. Onderzoek Het tuinbouwonderzoek heeft in Limburg op een aan tal terreinen vooropgelcpen. Zo is bijvoorbeeld in 1966 reeds besloten dat het be drijfsleven daar 0,2% van de veilingomzetten aan onder zoek zou besteden. Limburg loopt eveneens voorop met produktvernieuwing: augurk, koolrabi, asperges. In dat verband zegde de bewinds man toe, de helft van de kos ten van een aspergekas voor zijn rekening te zullen ne men. Tevens stelde minister Braks 400.000,- beschikbaar voor energiebesparend on derzoek, waarvoor de proef tuin Noord-Limburg een plan klaar heeft. Sprekend over het tuinbouw gebied 't Ven zei de bewinds man verheugd te zijn dat dit op zeer korte termijn aange wezen zal kunnen worden in het kader van de Beschik king reconstructie onder glastuinbouwgebieden. Niet eens zo'n gekke week in de bloemen handel, ook al zou het best beter hebben gekund. Maar het blijft altijd een stevig risico, waarbij vele en velerlei factoren een goede of kwade rol spelen, die niet uitsluitend van de weersomstandigheden afhankelijk zijn. Het kunnen ook de vakantiegangers zijn die het erbij laten zitten, ook het buiten land speelt een rol. Zo kon het gebeuren dat na de Pinkster dagen het allemaal wat beter ging dan de dagen ervoor. Typisch beeld aan de CCWS dat bij een vrijwel gelijke aanvoer als in dezelfde week van het vorig jaar, het omzetbedrag toch ruim twee miljoen gulden hoger lag, hetgeen uiteraard in de prijzen van de produkten was te zien. Zij het met de no dige uitzonderingen, zoals de geplozen chrysanten, de cymbidium, red garnette en vooral statice. En afgelopen week een verandering in de top van het veilingbe- stuur met Piet van Enthoven als Officier in de Orde van Oranje Nassau na 21 jaar in de CCWS-leiding vertrekkend, opge- volg door M. Varenkamp en tot veler ver rassing P. van Holstein als nieuw be stuurslid, met afwijzing van twee be- stuurskandidaten. En zo gaat de CCWS dus weer verder, niet op een nieuwe weg maar wel onder nieuwe leiding. En het werk aan de uitbreidingen gaat al maar door, hetgeen beslist niet overbodig is, gezien de sterk toenemende aanvoeren. Afgelopen week een aanbod van 39.177.549 bos of stuks, opbrengst 13.192.553,87 tegen vorig jaar 38.244.260 voor 11.656.219,70 waaruit dus een iets beter prijs kan worden afgeleid. Tot voor de Pinksteren was het met de snijbloemen ronduit slecht, doch daarna verbeterde het beeld. De vraag werd ook beïnvloed door de Moederdag in Frank rijk en Zweden. Opvallend was dat de aanvoer van de jaarrondchrysanten wat beneden het peil bleef in de laatste weken en zelfs beneden dat van vorig jaar. Beter VENLO „De groenten- teelt onder glas dient na de Spaanse toetreding tot de EEG met extra concurren tie in voor- en najaar reke ning te houden. Het is ech ter niet zo dat deze sector in die kritische periode zonder sterke troeven zou zitten. Onze tuinbouw heeft een grote voorsprong op gebouwd, voor wat betreft assortiment, kwaliteit, ver pakking, leveringszeker- heid en distributie. Ik ben zeker niet pessimistisch als ik de zeer omvangrijke en voortdurende vernieu- wings- en investerings- drang in deze sector bekijk. Inventiviteit en zorg blij ven echter geboden om onze voorsprong te behou den". Dit heeft ir. Braks minister van landbouw en visserij ge zegd bij gelegenheid van de opening van de gerenoveerde proeftuin Noord-Limburg een dezer dagen te Venlo. Het Spaanse klimaat en de lonen in dat land bieden ze ker gunstige produktieom- standigheden. De op gang ge komen energiebesparing, ar beidsefficiëntie en ons ver handelingsapparaat bieden echter ruimte voor vertrou wen in eigen kunnen. De be windsman is van mening, dat de overgangsperiode om Spanje na de toetreding vol ledig te integreren in de EEG tussen de zeven en tien jaren dient te bedragen. De onder handelingen over de toetre dingsvoorwaarden mogen niet onnodig gerekt worden. De Nederlandse landbouw zat het met de trosanjers, irissen en rozen. Maar opvallend goed gaat het met de ger- bera waarvan de aanvoer toeneemt met prijzen, die reden tot tevredenheid geven en zowel met top- als gemiddelde prijs bo ven die van vorig jaar uitstaken. Zodat de CCWS kennelijk ook voor deze bloemen veel heeft te bieden! Wat gemiddelde prijzen met tussen haak jes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 40(35), trosanjers 36(37), anthurium 1,12(0,95), jaarrondtroschrysanten 46(40), idem geplozen 47(61), snijgroen 15(13), freesia 18(15), gerijera 35(31), gladiolen 44(37), irissen 16(15), leliekelken 33(21), idem takken 51(47), grote cymbidium 62(75), idem klein 22(23), sonia 32(26), be- linda 23(23), red garnette 17(19). Dan waren er nog wat statice 19(47) maar die zijn nu tot eigen teelt beperkt. De freesia met bijna acht miljoen stuks De minister van landbouw ir. Braks. bleef twee miljoen" onder de aanvoer van vorig jaar. De potplanten deden het van goed tot re- deijk bij een aanbod dat tegen het miljoen ging lopen, zo'n tweehonderd duizend méér dan vorig jaar. Fors ging het ook —met de perkplanten. De importbloemen zijn in heel wat rustiger banen gekomen met een totaal van ruim 40.000 en op brengst van j 38.666,20 tegen 123.779 en opbrengst 45.283,20 vorig jaar. Het is een open vraag hoe het in de ko mende weken zal gaan nu weliswaar vol gens de kalender de zomer is begonnen, maar het nog steeds een voorjaarsklimaat blijft, zodat de aanvoer wel beperkt zal blijven en er ook weinig reden tot opti misme is omtrent de prijzen. Ondanks al les blijven de bloemen in de publieke be langstelling, zoals ook tijdens de nationale afscheidsdag in Soestdijk kon worden vastgesteld. Over het bloembollenvak gesproken: in de nabije toekomst zullen vermoedelijk tal van innovaties gerealiseerd worden, om dat het vak de oude traditionele afzet- structuren gaat doorbreken. Men zal nieu we wegen inslaan op het terrein van de commercialisatie van bloembollen met in schakeling van alle marketing-instrumen- ten. De teelt van bloembollen is vrijwel geheel een Nederlandse zaak. Er komen alleen narcissen uit Engeland, wat lelies uit Japan en wat gladiolen uit Israël. Voor de rest heeft de Nederlandse bloembollen kweker een monopoliepositie. De interna tionale handel in bloembollen is uitslui tend een Nederlandse aangelegenheid. De markt wordt vrijwel geheel beheerst door Nederlandse exporteurs, die door hun gro te kennis van produkten en markten een draaischijf-functie vervullen. De directeur Akkerbouw en Tuinbouw, ir. W. van Soest, stipte die punten aan, toen hij vori ge week de Tuinbouwdagen in Wagenin- gen van start zond. Innovaties op tal van terreinen in het bollenvak. Maar het zou een innovatie van de eerste orde zijn als "in de bloembollensector het individualis me plaats maakte voor een meer gemeen schappelijke en eensgezinde aanpak van de problematiek in dit vak, zo voegde de heer Van Soest er fijntjes aan toe. Broeierij Areaal, produktie en export geven de laatste jaren slechts een geringe groei te zien. Het volume-aandeel dat bestemd is voor export, is in de zeventiger jaren te ruggelopen van 80 naar 70%. Het binnen landse aandeel groeide van 20 naar 30%, omdat de vaderlandse broeiers veel meer bollen gingen gebruiken. De produktie van bolbloemen is de laatste tien jaar daar dan ook aanzienlijk toegenomen. De bol- bloem neemt een ijzersterke positie in, wat betreft de energiebehoefte. Die is n.l. heel gering. Met een betrekkelijk gering aantal kubieke meters gas kan men in de wintermaanden vele honderdduizenden bloembollen in bloei trekken. Bovendien is de behoefte aan licht ook bijzonder klein. Of de bolbloem zijn vooraanstaande plaats in het totale pakket zal kunnen be houden, is van meer factoren afhankelijk. Dat hangt o.m. ook in sterke mate af van de houdbaarheid. Het tegengaan van het veel te rauw oogsten van tulpen en lelies is natuurlijk een stap in de goede richting, maar er zal meer moeten gebeuren. In dit verband is het interessant te weten, dat men erin geslaagd is, de houdbaarheid van leliebloemen te vergroten, door de bollen voor het planten met een speciaal middel te behandelen. Wat de bolbloemen betreft, zal ook gewerkt moeten worden aan een verbreding van het assortiment. Rentabiliteit De rentabiliteit van de bloembollenteelt is de laatste vijf jaar goed geweest. Dankzij matige oogsten kon men goede prijzen voor de bollen maken. De mechanisatie zette sterk door: heftrucks en de zgn. „kuubs"-kisten werden steeds meer aan geschaft, ook al vergde dat vaak zeer gro te investeringen. Een en ander heeft tot een saillante arbeidsrationalisatie geleid. De arbeidsbehoefte van tulpen die in 1960 nog 1900 uren per ha bedroeg, is terugge lopen tot 440 uren per ha. Voortgaande mechanisatie en rationalisa tie kunnen echter het kwaliteitsbehoud in de weg staan. Er treedt een zekere verru wing van de teelt op en kwaliteitsverlies kan daarvan het gevolg zijn. Daar werd tijdens deze Tuinbouwdagen ook op gewe zen door de consulent voor de tuinDouw in Lisse, drs. A. F. G. Slootweg. Hij stelde dat op bepaalde terreinen de weg terug al niet meer mogelijk is, al zou dat gezien vanuit de optiek van het kwaliteitsbehoud eigenlijk noodzakelijk zijn. Nieuwe stijl Dat het bloembollenvak veel waarde hecht aan het kweken van een kwaliteit- sprodukt, blijkt o.m. uit het feit dat men heeft gekozen voor een Bloembollenkeu- ringsdienst-nieuwe-stijl. Dat betekent o.m. dat men straks zal worden verplicht deel te nemen aan selektiekeuringen, al zal het allemaal wel stap voor stap gaan gebeu ren. In de jaren tachtig wil men in ieder geval komen tot een verplichte deelname aan de selektiekeuringen van de belang rijkste tulpencultivars. De BKD-nieuwe- stijl zal het vak niet of nauwelijks meer gaan kosten, omdat de overheid een be langrijke bijdrage geeft. Daarnaast biedt de zgn. Elisa-toets de mogelijkheid om snel en dus goedkoop aan te tonen of bol len al dan niet virusziek zijn. Het Land- bouwkwaliteitsbesluit Bloembollen, dat thans in de molen zit, moet worden gezien als een eerste stap in de richting van een integraal kwaliteitsbeleid. Kwaliteitsver betering heeft alleen zin als alle schakels ook de exporteurs! meewerken. Met name de bereidheid van de gespecialiseer de exportbedrijven die zelf de bollen pro grammeren, is vandaag niet groot. Men heeft er niet veel behoefte aan om ande ren in dit geval controleurs van de Bloembollenkeuringsdienst in hun „zwarte doos" te laten kijken. Zij hebben vaak geheel eigen preparatiemethoden ontwikkeld, waarmee ze bij hun afnemers veel eer inleggen. Men voelt bijzonder weinig voor pottenkijkers... Ook al zou de heer Van Soest nog zo graag het individu alisme in het bollenvak zien verdwijnen... De agrarische sector veroorzaakt hinder, stankoverlast, vervuiling en aantasting van het landschap. Hoewel agrarisch Ne derland veel goed heeft gedaan staat de sector aan ernstige kritiek bloot van de consumenten die overigens wel verwach ten dat de boeren produceren. Dat is de kern van een inleiding die E.Stoutmeijer, van de Stichting Public Relations Land en Tuinbouw, gaf tijdens de jaarvergade ring van de Gelderse Maatschappij van Landbouw in Arnhem. Van de zijde van de public relations zou volgens de heer Stoutmeijer in de toe komst meer ingespeeld moeten worden op de kritiek van stedelingen. „Aan oplossin gen van de negatieve punten in de land en tuinbouw wordt hard gewerkt, de p.r. kan dus haar werk goed doen. Zij moet het beeld dat van de landbouw heerst, op een objectieve wijze verduidelijken". De heer Stoutmeijer is verder van mening dat de kritiek, ook op Europees niveau, niet beperkt zal blijven tot legbatterijen. „In de komende jaren zal het ook meer gaan om kritiek op de intensieve veehou derij, dus onder andere op de bioindustrie. De consument heeft van de boer het beeld dat hij te veel aandacht heeft voor het produkt en te weinig voor de natuur. De overproduktie zal niet meer door de belas tingbetalerbetaald willen worden. Ook hecht de georganiseerde consument in ac tiegroepen meer invloed". Naar de mening van de heer Stoutmeijer zal de p.r. meer aan de weg moeten tim meren. Zij moet op onjuiste kritiek wijzen in het belang van de agrarische sector voor werkgelegenheid, export en het ima go van Nederland, overbrengen op de ste deling. Het grote probleem voor de Sahel in Afri ka is niet net gebrek aan water, maar het tekort aan stikstof en fosfor in de bodem. Dat concludeert een groep Wageningse onderzoekers, die drie jaren in het Sahel- land Mali verbleven. Zij sluiten binnen kort hun onderzoek af. Voorgaande, meestal Franse onderzoekers hebben de schuld voor de onvruchtbaarheid van de Sahel vooral aan het klimaat gegeven. De Wageningse onderzoekers onder lei ding van dr F. Penning de Vries, ontdekte dat in de Sahel een duidelijk tekort be staat aan stikstof, een onmisbare voe dingsstof voor planten. Kunstmest kan dat tekort opheffen, maar dat is voor de Sahel over het algemeen te duur. Het ligt daarom meer voor de hand de groei van plaatselijk voorkomende vlin derbloemige planten te bevorderen. Die planten hebben namelijk de eigenschap dat zij stikstof aan hun wortels kunnen binden, aldus de Wageningers, die eerder een soortgelijk onderzoek verrichtten in de Israëlische Negev-woestijn. Het fosfor wordt in de bodem gebracht door de planten zelf, maar dat gebeurt in de Sahel nauwelijks omdat het vee al het groen afgraast en de boeren zelfs het laat ste sprietje groen van hun land halen. De Wageningse onderzoekers erkennen dat in de Sahel weinig regen valt. De stik stof- en fosforkringloop zou bij meer re gen sneller verlopen. Toch menen zijn, dat er in de Sahel genoeg regen is, hoe on regelmatig ook, om de plantjes te laten ontkiemen. De heer Penning de Vries is overigens bang, zegt hij in het blad „Nieuws uit Wa- geningen", dat de resultaten van het on derzoek in Mali weinig oplossingen bie den, waarmee de plaatselijke autoriteiten direct aan de slag kunnen. Onderzoeksre sultaten, die in een computer van de Landbouwhogeschool zijn opgeslagen, kunnen wel op lange termijn nut hebben. De Sahel-landen kunnen mede aan de hand van onze resultaten nagaan of zij landbouwkundige maatregelen zullen ne men en zo ja, welke, aldus Penning de Vries. Die vraag is niet alleen technisch- landbouwkundig, maar kent ook economi sche, sociale en politieke kanten. In Wa- geningen is men in elk geval bezig een programma op te stellen dat is gericht op de inschakeling van de Saheliaanse over heden en landbouwkundigen. DEN HAAG „Ronduit verontrustend", werd in de jongste vergadering van het bestuur voor de Groot handel in Bloemkwerkerij- produkten de groei van de potplantenkwekerij en ook van de potplantenexport genoemd. De produktie die afgelopen jaar met bijna tien miljoen stuks of 15 procent steeg tot ruim zes tig miljoen, werd door ge noemd bestuur „zorgelijk" genoemd. Weliswaar nam de export met 34 procent toe tot een waarde van 278 miljoen gul den, doch het bestuur consta teerde dat een dergelijke groei niet tot in het oneindige door kan gaan. „De hele we reld is bezig met export van potplanten", werd hieraan toegevoegd. Aan de twaalf veilingen van de Vereniging Bloemenvei lingen in Nederland (VBN), werd in 1979 aan pot- en perkplanten een bedrag van 338.929.626 omgezet, een vermeerdering van ruim 21 procent. Het aandeel van de grootste plantenveiling, die te Aals meer, daalde van 57,9 pro cent tot 55,9 procent.de CCWS had een toename van 17,1 procent tot 19,8 procent en Berkel van 7,4 tot 7,7 pro cent in het totale aandeel. Kas met chry- santenstek. abnormale stijging van de bloemen en plantenexport te verwachten. De snijbloemen over februari geven een pro- duktiestijging te zien met 30,5 procent en voor de potplan ten met 53,6 procent Steeds scherper De grootste afzet van bloe men en planten ging naar West-Duitsland, een waarde van 121 miljoen gulden of 68 procent. Gevolgd door Frankrijk met 16 miljoen gulden en 9,2 procent, Zwit serland 7 miljoen gulden, 7 procent, daarna volgen Oos tenrijk, Engeland, Zweden, Denemarken, België, Italië en USA, laatstgenoemde met twee miljoen gulden. Bij dat alles komt wel dat de concur rentie uit andere landen steeds scherper wordt. Het afgelopen jaar steeg de im port van potplanten in ons land met vier procent of ruim vier miljoen gulden. Maar zoals voorzitter mr. P. P. A. Teunissen deze week in de algemene vergadering van de VBN constateerde, de taal der bloemen gaat over de grenzen heen en bloemen en lanten zijn een levensbe- oefte voor de mens gewor den, welke sterker wordt door de technische ontwikke ling van de maatschappij. In het aanstaande najaar zullen de plannen aanhangig wor den gemaakt voor grotere re clameactiviteiten, ook in sa menwerking met buitenland se vakgenoten, aldus de heer Teunissen, die van oordeel was dat de groei nog niet uit de bloemisterij is. vorig jaar, een stijging van 17 procent. Uitschieters zijn de poinsettia met een prijsstijging van 75 procent, azalea 34 procent, cyclamen 21 procent en de kalancoë 23 procent. De secretaris van de eerstge- noende groothandel, mr. H. L. Prenger, constateerde in diens jaarverslag dat de grote exporteurs van potplanten zich voornamelijk bewegen langs de traditionele afzetka nalen, doch het is noodzake lijk dat op de kortste termijn een nieuwe afzetstrategie wordt toegepast. Er moet worden gezocht naar knelpunten in de afzet. De vraag werd ook gesteld naar •welke landen in toenemende mate potplanten worden geëxporteerd en wat daarvan de oorzaak is. Feit is dat de produktie van potplanten in snel tempo doorgaat. Wel wordt in toenemende matte de potplant ook in ons land gebruikt, waardoor zij beter geschikt is geworden voor centrale verwarming en der gelijke. De vraag is gesteld wanneer een verzadigings punt zal zijn bereikt ook op de wereldmarkt. Overigens blijkt de export van bloemen en planten zich nog voort te zetten. De jong ste cijfers over de maand fe bruari geven een export waarde over die maand aan van 179 miljoen gulden tegen 134 miljoen in dezelfde maand van het vorig jaar, hetgeen dus 34 procent meer is. Uiteraard is het op zo vroege termijn niet mogelijk een betrouwbare voorspelling te doen, doch indien het zo zou doorgaan valt dit jaar een Het gezamenlijk aandeel van de drie grootste plantenvei- lingen steeg afgelopen jaar van 82,0 procent naar 83,4. Die uitbreiding heeft zich ook het eerste kwartaal van- dit jaar voortgezet zo blijkt uit de cijfers van het Pro- duktschap. Van januari tot en met maart was er een totale aanvoer op de twaalf bloemenveilingen in ons land van ruim twaalf miljoen stuks, hetgeen onge veer anderhalf miljoen méér was dan vorig jaar, een toe name rrjet 14 procent. Toch was de gemiddelde prijs be ter, namelijk 2,06 tegen 1,76 in dezelfde periode van De bloemen worden met zorg behan deld.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9