Paus: doordrijven van links en rechts oorzaak moeilijkheden binnen kerk Hartvt >r wurmend optred JL en van paus dt *ecl EG-compromis op de tocht kou Amerikanen op conferentie over VS-misdaden' Iran ossiga gaat voorlopig vrijuit Yan der Klaauw tegen EG- initiatief Libië wijst Britten uit BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JUNI 1980 PAGINA JL AC/tl VU IgUlu/i „Een jonge arbeider is meer waard dan al het goud van de wereld" staat er op het bord op het plein voor de kerk van St.-Denls In Parijs, waar paus Johannes Paulus II een preek hield in de openlucht. Het begrip „openlucht" werd daarbij gerelativeerd door een dak van paraplu's, dat de menigte enige bescherming bood tegen de stromende regen. Zijn gewoonte om kinderen In zijn armen te ne men heeft de paus ook tijdens zijn bezoek aan Parijs niet doorbroken. Hier is het een meisje in Pools nationaal kostuum, deel uitmakend van de Poolse gemeenschap in Frankrijk. (Van onze verslaggever) PARIJS Het halve weekend is verregend en er heeft een ijzige wind gewaaid. Er is veel kou geleden rond de paus, maar wat een hartverwar mende man! Hij straalt rust uit, bonhomie, het is geen wonder dat de mensen hollen om zo dicht mogelijk bij hem te geraken. Dat is echter slechts weinigen gegeven en dat moet hemzelf het meest verdrieten. Hij lijkt immers een man, die niet alleen fraai over de menselijke waardigheid weet te spreken, maar het menselijk contact ook zoekt en gemakkelijk vindt. Misschien was hij hier gistermiddag op z'n best bij zijn eigen stamverwanten, de Fransen van Poolse afkomst, van wie er rond een mil joen over het hele land zijn verspreid. Dertig duizend zijn er samengestroomd op de Champ de Mars achter de Eiffeltoren. Twee honderd bussen vol zijn er alleen al uit de noordelijke mijnstreek met zestig Poolse pa rochies. Urenlang wordt uit volle borst ge zongen tegen de snijdende wind in. Vlammend rood is de mantel waarmee Jana Pawla zich voor deze gelegenheid omhangen heeft, een paus in de nationale kleuren, rood en wit, bij zijn eigen mensen, die mateloos trots op hem zijn. De paus spreekt een kwar tier in krachtig Pools en dan gaat de mantel uit en de calotte af; blootshoofds zingt Jana Pawla voor en begint zich lenig langs de rand De capriolen die de wind uithaalde met zijn mantel kon de concentratie van de paus niet verstoren tijdens een meer plechtig moment tij dens zijn ontmoeting met Poolse landgenoten op het Champ-de-Mars bij de Eiffeltoren. van het podium te bewegen waar de mensen zijn en de bloemen en de kinderen, die naar hem worden opgetild. En nog eens begint Johannes Paulus te spre ken. Poolse grappen, natuurlijk ook over het Erotocol. Want hij moet al weer weg, de witte elicopter staat op de binnenplaats van de Ecole Militaire en de duizenden achter de dranghekken hebben het nakijken, de vogel vliegt naar de koningsbasiliek van St.-Denis, waar de arbeiders uit die rode omgeving op hem wachten. De Fransen, maar vooral ook de emigranten van overal, van Senegal en Spanje, van Portugal, Marokko, Joegoslavië. En voor hen spreekt hij een half uur in regen en wind. Over de waardigheid van het moe derschap natuurlijk. En over die van het kind. Want de Fransen vieren pas dit week end moederdag en dat thema laat de paus niet los; vanmorgen op Le Bourget begint hij er opnieuw over. En over de arbeid spreekt hij, over de rechten van de mens, de strijd voor de waarheid. Zijn herderlijk woord ver dient gehoor en krijgt dat ook, maar onge twijfeld duurt het te lang, zeker in dit barre weer. Men ziet hem aarzelen of hij zijn Ro meinse huiswerk, dat hem door een secretaris uit een onuitputtelijke map telkens weer wordt aangereikt, allemaal wel voor zal le zen, maar de teksten lijken onverbiddelijk: hij bedankt de mensen van harte voor hun geduld. Hij doet al veel meer dan wat feitelijk moge lijk lijkt, in een moordend tempo. Gistermor gen om zeven uur is hij al begonnen met twaalf schrijvers en professoren aan een wer- kontbijt. Op het Elysée heeft hij een uur lang privé president Giscard ontmoet en gaat dan Bij zijn bezoek aan de zusters van de Rue du Bac werd paus Johannes Paulus II op traditio nele wijze begroet door een religieuze in het traditionele habijt. ontspannen alle, ministers en politieke leiders langs, babbelt met iedereen. Francois Mitte- rand is er niet officieel als leider van de so cialisten, maar op persoonlijke titel en hij luistert gereserveerd. George Marchais blijkt duidelijk geboeid: de communist schudt voor het oog der natie de paus zelfs tweemaal de hand. En daarachter volgt dan nog het gehele corps diplomatique: er zijn een paar duizend gasten genodigd, maar niemand kan naar buiten, de regen gutst op het gladgeschoren groen. Maar de paus gaat verder. Per bedevaart naar de Mariakapel van Cathérine Labouré in de Rue de Bac. Hij begroet geestdriftige zusters in een kloostertuin, gaat dan naar de Polen en de arbeiders, had de avond tevoren nog een gesprek met de nationale leiders van de katholieke organisaties, begon deze ochtend bij de priesterstudenten, vloog via Le Bourget naar Issy-les-Moulineaux voor zijn werkver gadering met het voltallige Franse episcopaat en is zojuist aangekomen in het stadion Pare des Princes voor zijn ontmoeting met vijftig duizend vertegenwoordigers van de Franse jeugd. Onvermoeibaar lijkt deze man, die de Fran sen tegelijk roept en tot trouw maant, aan dachtig voor de enkeling en voor de massa die hem slechts van verre ziet. Een half mil joen op Le Bourget onder een dak van para plu's en temidden daarvan reikt hij tweeën veertig kinderen de eerste communie uit.en gaat bij de zieken rond. De pastoor van een parochie, die zo groot is als de wereld en zo klein als die bevende man, die moeizaam zijn hostie slikt en tegelijk blij lacht: hij heeft de paus gezien, van heel dichtbij. PARIJS Paus Johannes Paulus II heeft presi dent Giscard d'Estaing zijn instemming betuigd met diens gesprek met de Russische president en partijleider Brezjnjev. Deze ontmoeting vorige week in Warschau is vooral in Washington kritisch ontvangen. De paus deed dit tijdens de officiële ont moeting in het Elysée, waar hij met de president een uur lang over wereldproblemen heeft gespro ken. Tijdens de eucharistieviering op het vliegveld Le Bour get heeft de paus zich in zijn predikatie gericht tegen de overwegend marxistische invloed onder de Franse ar beiders en universiteitsstudenten met een uitdrukkelij ke verwijzing naar „de eeuwige wijsheid" van het christelijk humanisme als tegengesteld aan het totalitai- risme en materialisme. Eerder had hij tijdens een ont moeting met Franse intellectuelen gezegd: „De stuip trekkingen van ons tijdperk maken ons op vele manie ren duidelijk, dat het atheistisch humanisme in al zijn vormen ten onder gaat." In een rede tot de Franse bisschoppen weet de paus de moeilijkheden in de kerk aan het doordrijven van pro gressieven en conservatieven, die geen enkel begrip voor elkaar kunnen opbrengen. Hij beklemtoonde de noodzaak om de richtlijnen van het tweede Vaticaans concilie te realiseren. Een progressieve of conservatie ve, respectievelijk integralistische uitleg van het conci lie wees hij daarbij uitdrukkelijk af. De paus hield de bisschoppen voor, dat zij zich dienen te concentreren op een authentieke uitleg van de conci liaire besluiten, want de extreme interpretaties van progressieven en conservatieven vormen een schandaal binnen de kerk. Zij jagen elkaar dermate op, dat het een ziekte voor heel de kerk wordt, aldus de paus. Met wederzijdse verdachtmaking en kritiek verspillen zij veel energie, die beter zou kunnen worden besteed. De paus wees erop, dat de grote meerderheid der christe nen trouw is aan de kerk en niets van extreme posities wil weten. In een hoofdartikel heeft het communistische blad „L'Humanité" erop gewezen, dat Marx de godsdienst ook heeft omschreven als de uitdrukking van de noden van het volk en als een protest van het volk tegen die noden. De partij zegt de paus ook te beschouwen als een medestander in de strijd tegen de ongerechtigheid in de wereld. TEHERAN, WASHINGTON Een groëp van tien Amerika an, onder wie oud-minister van justitie Ramsey Clark, is dit lieekeinde tegen de wil van de Amerikaanse regering naar Te- ëran gevlogen om daar vanaf vandaag tot en met donderdag ièel te nemen aan een conferentie waar men de rol van de VS 0 Iran voordat de sjah vertrok wil nagaan, ie tien Amerikanen onder wie zich ook een aantal dominees en iriesters bevinden, waren naar Teheran gegaan ondanks de Maarschuwing van het ministerie van justitie dat ondernemin- èn als deze strijdig zijn met het verbod naar Iran te reizen. )e conferentie in Teheran was voorgesteld door de ayatollah Ihomeiny op de dag na de mislukte Amerikaanse reddingsactie ten 25 april. Ze zal gaan over de 'misdrijven van Amerika'. Er emen honderd afgevaardigden uit vijftig landen aan deel. emier Francesco Cossiga (rechts, die voorlopig is vrijgespro- van de aanklacht dat hij gegevens zou hebben doorgespeeld te verhinderen, dat de zoon van de tweede partijsecretaris de Italiaanse christen-democratische partij, Carlo Cattin Inks), gearresteerd zou worden. (Van onze correspondent) OME Een commissie m onderzoek van het Ita- lanse parlement heeft za- rdag in Rcme met slechts n stem meerderheid beslo- n dat premier Francesco >ssiga geen verwijt treft in xband met het mogelijk >orspelen van vertrouwe- jke gegevens over opspo- ng van terroristen. De con* overse kan in het parie ent echter nog een vervolg ijgen. issiga werd vrijgesproken n de aanklacht dat hij zijn llega en vriend Carlo Donat ittin op de hoogte zou heb- n gesteld van de op handen zijnde arrestatie van diens 28- jarige zoon Marco, die zich aan terrorisme heeft schuldig ge maakt Deze laatste wist vlak voor zijn arrestatie naar het buitenland te ontsnappen. De communisten en radicalen hadden het aftreden van Cos siga geëist. De discussie over Cossiga en Donald Cattin, die tot zaterdagavond vice-partij- leider van de christen-demo craten is, wordt voortgezet omdat een derde van de leden van de senaat en kamer een o- penbaar debat over de zaak wil houden. Dat kan grote in vloed hebben op de regionale verkiezingen die op 8 en 9 juni in Ijalië worden gehouden. Veldslag in Zürich Züirich Tegenstanders van de stedelijke cultuurpolitiek van Zürich hebben de politie een heet weekeinde bezorgd zoals de stad sedert 1968 niet meer heeft meegemaakt. De voorlopige balans was: de dood van een 51-jarige hogere politiebeambte die een hart aanval kreeg, tientallen ge wonden aan beide zijden, be schadigde trams en auto's, in gegooide ruiten en geplunder de winkels. De moeilijkheden waren vrij dagavond begonnen met een protestdemonstratie tegen de Gehelmde en van gasmaskers en schilden voorziene politiemannen arresteren in Zü- voorgenomen verbouwing van rich een van de vele betogers, die op vernielende wijze protesteerden tegen de bouw van een nieuw operagebouw in deze stad. de opera. CONFLICT IN WESTDUITSE REGERING (Van onze correspondent) BONN In Brussel wordt met span ning gewacht op de uitkomst van het overleg in de Westduitse regering (woensdag) over het afgelopen vrij dag bereikte EG-akkoord over de Britse bijdrage. De reden hiervoor is het voornemen van de Westduitse mi nister van financiën, Matthoefer (SPD), om zijn veto uit te spreken over de Westduitse financiering van het EG-compromis, dat de Bondsrepu bliek een bedrag van 2,6 miljard DM in de komende twee jaar zal kosten. Vandaag zal de Britse regering zich over het akkoord buigen. Ook de Lon- dense beslissing wordt met grote spanning afgewacht. Minister Matthoefer zei gisteren geen verantwoordelijkheid te willen nemen voor de groei van de staatsschuld; het onvermijdelijke gevolg van de Duitse fi nanciering van het Brusselse compromis. Tegelijkertijd oefende hij kritiek uit op het huidige landbouwbeleid van de Ge meenschap dat volgens hem drastisch moet worden omgebogen. „Het helpen van mensen in economische noodgebie- den is belangrijker dan het financieren van boterbergen". Voor minister Genscher van buitenland se zaken (FDP), die in Brussel de onder handelingen namens de Bondsrepubliek 'heeft gevoerd, is de houding van de SPD-politicus een klap in het gezicht. Hij waarschuwde er gisteren voor het moeizaam bereikte compromis af te wij zen. Dit zou volgens hem een ernstige te rugslag voor Europa betekenen en de be sluitvaardigheid van de Gemeenschap beslissend beïnvloeden. Het conflict be dreigt overigens ook de regeringscoalitie van SPD en FDP. Maar vier maanden voor de belangrijke Bondsdagverkiezin gen zal bondskanselier Schmidt alles in het werk stellen om de eenheid tussen zijn SPD- en FDP-ministers te bewaren. Het valt nog niet te overzien welke ge volgen het voor de Europese samenwer king zal hebben, indien Bonn werkelijk het moeizaam bereikte compromis af wijst. 18. OeEuropese Commissie zet„landbouwklok voorlopig stil BRUSSEL De Europe* Commissie heeft gisteren be sloten de „Europese klok stil te zetten" om een chaos in de EG-landbouw te voorkomen. Dit betekent dat de be staande bepalingen en prijzen voor de landbouw voorlo pig gehandhaafd blijven, maar de boeren de garantie hebben dat wanneer alle lidstaten met het vrijdag be reikte compromis instemmen de nieuw overeengeko men landbouwprijzen met terugwerkende kracht tot 1 juni aan hen worden doorberekend. EG-landbouwcommissaris Gundelach besloot tot deze stap toen gisteren bleek, dat niet alle lidstaten zonder meer be reid zijn akkoord te gaan met het vrijdag bereikte akkoord over de Britse bijdrage. Zoals bekend wenste Groot-Brittan- nië niet in te stemmen met de nieuwe landbouwprijzen zo lang er niet aan de Britse verlangens was tegemoetgekomen. Vriidag gingen de overige lidstaten voor de Britse eisen door de knieën. De uiteindelijke beslissing over de EG-plannen zal waar schijnlijk op 12 en 13 juni worden genomen, wanneer de Eu ropese regeringleiders in Venetië bijeenkomen. Grondbezitters slachten boeren in Mexico af MEXICO Tenminste zesen veertig Mexicaanse plattelan ders die lid waren van de so cialistische arbeiderspartij PST, zijn zaterdagmorgen door grondbezitters in de staat Chiapas in het zuiden van het land gedood, zo is za terdag uit goede bron in Mexi- co-city vernomen. Nadat het bericht in de avond kranten was verschenen, ver kreeg het Franse persbureau AFP bevestiging van de zijde van een bestuursfunctionaris in Chiapas. Het drama heeft zich afgespeeld op de hacienda Bolanchan in de streek van Yajalon, in het hart van de staat. In de afgelopen dagen hadden de boeren van de PST duizen den hectare grond bezet en geëist dat ernst zou worden ge maakt met landtoewijzing. Volgens de eerste berichten is de massaslachting uitgevoerd onder leiding van de grondbe zitters die door de bezetting van de kant van de grondloze boeren getroffen werden en die met zoveel woorden had den gezegd dat zij uitbreiding van de beweging wilden voor- komen. Afiold 67.60 Akzo 23,60 ABN 285.00 AlMv 87.50d Amro-bank 63,10 Bos Kalis 95.50 Oordtsche p«ir 202.40 Dordtscha pr 196.50 Els^rter-NDU 229.00 Ennla 137.50 Fr.Gron.Hyp. 67.40 Gist Brocades 28.80 Heineken 61.20 Heineken Hold. 54.70 Holl.Beton Gr. 72.20. 17.20 67.40 159.00 107.50d 89.70 KLM Nediloyd Gr. NMB Ogem Holding "ll.OO Pakhoed Holding 42,50 Pakh. Hold, cert 41,40 Unilever Ver.Bez.VNU Volker Stevui WUH 109.70 150.50 110.80 108.50 86.00 52.80 285.00 87.50 63,00 28.90 61.50 55.00 72.40 17.20 107.20 89.70 215.50 11,10 151.50e 111.20 108.70 86.50 EL FATAH HOUDT VAST AAN VERNIETIGING ISRAËL (Vervolg van de voorpagina) DAMASCUS. DEN HAAG Minister Van der Klaauw verklaarde zich erop tegen dat de Europese Gemeen schap zich gaat bemoeien met het vredesoverleg in het Midden-Oosten. Daarmee zou men het gevaar lopen de Verenigde Staten voor de voeten te lopen, terwijl dit het enige land is met een ze kere macht in dat deel van de wereld, aldus Van der Klaauw in een radiopro gramma zaterdag. In Damascus werd op een con gres van El Fatah, de grootste Palestijnse verzetsbeweging in de overkoepelende Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO waar Yasser Arafat tot leider werd herkozen gezegd dat elk Europees initiatief zou worden verworpen. „Europa bevindt zich niet in een positie dat het serieuze voorstellen kan doen. Deze opvatting werd onderstreept door Van der Klaauw. El Fatah bevestigde verder de noodzaak van gewapende strijd voor de 'bevrijding van Palestina'. Op het gehele Pa lestijnse grondgebied dient een democratische staat gevestigd te worden met Jeruzalem als hoofdstad, waarin alle burgers gelijke rechten hebben, aldus een verklaring zondag na af loop van het tien dagen duren de congres. Arafats beweging blijft dus bij haar oude stand punt dat vestiging van een Pa lestijnse staat de verdwijning van de staat Israël inhoudt. Waarnemers waren van me ning dat de onverzoenlijke toon van de verklaring is inge geven door de snelle groei van de joodse nederzettingen in be zet gebied. In Israël heeft de regering of ficieel het voorstel goedge keurd dat premier Begin ook voorlopig de portefeuille van defensie zal beheren na het af treden vorige week van Wei- zman. Carter lief voor Kennedy WASHINGTON President Carter van de VS heeft zijn te genstander in de race om de Democratische presidentskan didatuur, senator Edward Kennedy, voorgesteld om sa men te werken tegen de Repu blikein Ronald Reagan. Carter liet zich gisteren zeer lovend uit over Kennedy en zei dat de meningsverschillen met hem uit de weg kunnen worden ge ruimd. Verleden week nog be schuldigde Carter Kennedy ervan valse beloftes te doen en nietszeggende verkiezingsleu zen te gebruiken. Buitenlanders op Nieuwe Hebriden geëvacueerd VILA Met drie schepen zijn zondag 500 mensen, on der wie 110 buitenlanders, teëvacueerd van Esperitu anto, het grootste en rijks te eiland van de eilanden groep Nieuwe Hebriden in de Stille Oceaan. Sinds woensdag is het eiland in handen van opstandelingen, die worden gesteund door rijke Amerikanen. De Nieuwe Hebriden worden gevormd door een zeventigtal eilanden in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan en tellen ongeveer 100.000 inwoners. De eilandengroep is gedurende 70 jaar door Groot-Brittannië en Frankrijk geregeerd en wordt, wanneer alles gaat zoals ge pland, op 30 juli onafhankelijk. De rebellen, leden van een Frans-sprekende afscheidings beweging, willen nu van Espe ritu Santo een onafhankelijke staat maken. Zij krijgen bij hun streven steun van Ameri kaanse zakenlieden en plan ters, leden van de zogenaamde Phoenix-stichting, die al eer der op de Bahama's hebben gepoogd een onafhankelijke staat zonder regering en belas tingen te vestigen. LONDEN Libië heeft een nog onbekend aantal Britten, onder wie drie diplomaten, uitgewezen „wegens schen ding van hun arbeidsvoor» waarden", zo meldt het offi ciële Libische persbureau Jana. Nadere bijzonderheden worden niet vermeld. Eerder vroeg Engeland aan Libië vier leden van zijn di plomatieke vertegenwoor diging in Londen terug te roe pen omdat ze „activiteit ont- Klooien die onverenigbaar met ui> functie is".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7