W eemoedig-f eesteli jk af scheidsdef ilé op Soestdijk voor prinses Juliana Kamerleden en topambtenaren staan ver van de bevolking VVD: geen recht op arbeidsloos inkomen 30 april-uitzending „ongewenst eenzijdig" Mobiele Eenheid moet tactiek wijzigen Ginjaar wil gesprek met GS over gif BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JUNI 1980 PAGINA 5 Vara-bestuur wint: Prinses Christina met zoon Nicolas en echtgenoot Jorge Guillermo in een familie-onderonsje Prinsesje Maria Carolina staart in op perste verbazing naar de tros ballon nen. afscheidsfeest van haar moeder, terwijl prins Claus en zoon Jo- han Friso hun aandacht voor andere zaken nodig hebben SOESTDIJK „Dit was een ongeloof lijk mooi slotakkoord van mijn loop baan zei een duidelijk bewogen prinses Juliana zaterdagochtend op het bordes van het paleis Soestdijk. En alsof er in de afgelopen maanden niets was veran derd reageerde de menigte voor de trap pen spontaan met: „Leve de koningin". Begrijpelijk want hoeveel jaren heeft ze i Prinses Juliana en prins Bernhard rijden hun gezin voorbij en de juichende men- I sen tegemoet daar op haar verjaardag niet gestaan, op het bordes, omringd door haar familie, voor iedereen zichtbaar, soms moe, soms ontroerd, maar altijd „onze koningin". Voor zeer velen van de ruim 4700 mensen die aan de paleistrappen voorbij trokken was het een hinken op twee gedachten, een feest van de tweeslachtigheid: de een (Juliana) eren, maar de ander (Beatrix) niet vergeten. Vandaar spandoeken als: „Bedankt Juliana, onze vorstin, welkom Beatrix, nieuwe koningin". Toch, on danks dat alles hing er over dit bloemendefilé een sfeer van weemoed, waarbij duidelijk werd, dat men elkaar op deze manier nooit meer zo zou terugzien, dat er iets wezenlijks veranderd was. Het was het feest van de weemoed. Na de martiale inleiding van het défilé door de vaandelgroep van alle 27 vaandels en standaar den van de krijgsmacht en de pelotons van ma riniers, grenadiers, jagers, fuseliers en Konin klijke Luchtmacht, stroomden ze langs, de dui zenden, blij, ontspannen. En naarmate het défi lé vorderde namen de cadeaus en de bloemrui kers toe. De treden van het bordes raakten weer bedekt met een kleurige pracht en jong Oranje had weer de handen vol. De oranjezon was er als vanouds, op het gazon voor het bor des speelde een beiaardier, tjoekte en floot een heuse stroomtrein, voeren bootjes, danste een dansgroep, hamerde een schoenmaker, sprong een gymnastiekgroep, dromden kindertjes rond een heuse KLM helikopter. Dat alles in het be gin overstemd door het oorverdovend getoeter van vrachtwagens van de Holland Duck Club, de club van vrachtwagenriiders met hart voor hun automobielen. Het zal menigeen niet zo duidelijk geweest zijn waarom deze karavaan, die - geopend door een soort verhuiswagen ge tooid met in koeien van letters het merk en de toevoeging „Truck van het jaar 1980" - nog het meest weg had van de reclamekaravaan bij de Tour de France, aan dit défilé moest meedoen. Of was de verhuiswagen symbolisch voor de verhuizing van het koningschap naar Den Haag? Zoals ook sommige geschenken symbo lisch waren. De luie Oirschotse stoel bijvoor beeld: voor de rust op de oude dag. Hoeveel bescheidener dan die loeiende trucks waren die kleine stille groepjes van burgers, sommigen met tranen in de ogen, zwaaiend met kleine vlaggetjes, kleine oranje spandoekjes dragend: „dank u majesteit". Ze stroomden aan de koninklijke familie voorbij. De Hindoesta nen en Creolen uit Suriname, de Kotta Missies met hun ingeboren blijheid, de gehandicapten uit Zwanenburg, de wandelvereniging uit Rijs- sen, de gymnastiekvereniging uit Monster, de Leidse studenten, de bond van Minahassers uit Delft, de muziekvereniging uit Beilen, de blije witte zusters Augustinessen van St.Monica uit Hilversum, die na afloop uitgelaten naar het hek holden om prins en prinses nog een keer te zien voorbij rijden in de open auto en vele, vele anderen. Cadeaus werden in grote hoeveelhe den aangedragen. Rhododendrons stonden er ditmaal niet op het bordes, die hadden plaats moeten maken voor stoeltjes en wandelwagen tjes voor de soms slapende kleinkinderen. En prinses Juliana stond daar maar. Blij en verbazingwekkend fit, die zo'n drie uur staan en een half uur rondlopen schijnbaar moeite loos doorstond. Van moeheid was geen sprake. Tijdens het défilé niet, tijdens de rondwande ling op het gazon niet en misschien nog het minst tijdens de korte rijtoer in de open auto, omstuwd door het onstuimig gejuich van de voor de dranghekken verzamelde menigte. Het was haar volk dat haar toejuichte, dat terecht van haar hield. Misschien werd tijdens die rij toer het meest duidelijk dat dit werkelijk het afscheidsfeest was: het feest van de weemoed. GERARD CRONE - Unifil-korporaal voor tweede keer „gedeserteerd" DEN HAAG De Haagse korporaal Max Kroes, die zich thans voor de tweede keer in Zuid-Libanon be- vindt, om zich aan te sluiten bij de christelijke militie van majoor Haddad, is op nieuw „ongeoorloofd" afwe zig, aldus een woordvoerder van het ministerie van De fensie. Hij heeft zich vorige week weer niet bij zijn mili tair onderdeel in Garderen gemeld en is daardoor straf baar. Mocht hij weer in Nederland terugkeren, dan wordt hij ze ker aangehouden om zich voor de krijgsraad te verantwoor den. Hem hangt nog een pro- :es boven het hoofd wegens :iin eerdere „ongeoorloofde ifwezigheid van zijn onder deel. Dit geldt niet voor de an dere Nederlander, die met Max Kroes in Zuid-Libanbon is gesignaleerd en eveneens als Unifil-militair heeft gediend. Deze man is niet meer in dienst, aldus defensie. Passiespelen ontroeren Van TEGELEN „Ik vind de lli uitvoering van dit jaar nog H Aangrijpender dan die in -} 1975, toen ik de Passiespelen voor de eerste maal be zocht". zo verwoordde pre- nier Van Agt gisteren zijn mtroering tijdens de pre- nière van dit religieuze spel lat door 350 acteurs werd ipgevoerd in het Limburgse Tegelen. iet spel, dat handelt over le ren en dood van Christus vordt om de vijf jaar opge- -M oerd. Sinds 1975 wordt het L JL ot leven gebracht volgens een igentijdse toneelopvatting, waarbij wordt gepoogd perso en „van vlees en bloed" op et toneel te zetten en de his- >riische bronnen zoveel mo- elijk te volgen. Enkele hoofd- olspelers, onder wie de ver- >lker van de rol van Jezus Nazareth de heer T. Joos- tratie en de regisseur van het Krogt de heer H. Huys, moch- hting A A tijdens de pauze de per- deëdt )>onhjke felicitaties van de n be- [inister-president in ont- HNO- Pn§st nemen. De KRO zendt ibruik F '2 juni opnames van de mière uit. SOCIAAL-WETENSCHAPPELIJKE STUDIE WIJST UIT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kamerleden en hoge ambtenaren op de ministeries vor men elitegroepen, die verre van re presentatief zijn voor de doorsnee van de bevolking. Hoe hoger Kamer leden en ambtenaren in hun carrière stijgen, des te minder is men repre sentatief voor de bevolking. Ook ne men hun contacten met de burgerij af naarmate zij een belangrijker po sitie in de ambtelijke of parlemen taire wereld bekleden. Dit zijn enkele conclusies uit het so ciaal-wetenschappelijk onderzoek „Be stuur en beleid" door S.J. Eldersveld (hoogleraar in de Verenigde Staten), J. lijks een spiegelbeeld doorsnee bevolking, is volgens de on derzoekers het feit dat vrouwen in de beide elitegroepen sterk onderverte- Kooiman (hoogleraar te Delft) en diens genwoordigd zijn. In de ambtelijke top wetenschappelijk medewerker Th. van der Tak. Het boek „Bestuur en Beleid" is vandaag aan Tweede Kamervoorzit ter Dolman aangeboden. de ministeries komt zelfs helemaal geen vrouw voor. Ook wat betreft de opleiding zijn er grote verschillen tus- de bevolking en genoemde elites: op 55 ligt. Ook de jongeren tussen 25 en 35 jaar zijn in de ambtelijke top en in het parlement sterk ondervertegen woordigd. Wat de topambtenaren betreft is voorts opmerkelijk, dat een ruime meerder heid van hen zich verwant voelt met of de VVD en het CDA. De pro- slechts één procent van de bevolking gressieve partijen zijn in de ambtelijke Tekenend voor de stelling, dat Kamer leden en topambtenaren niet of nauwe- heeft een universitaire opleiding geno ten, terwijl bij de topambtenaren dat percentage op 84 en bij de kamerleden top in veel mindere mate vertegen woordigd dan in de bevolking en in de Kamer. Slecht weer bederft Rotterdam Maritiem ROTTERDAM Vooral als gevolg van het regenachtige weer is „Rotterdam Mari tiem" afgelopen zaterag niet geworden wat de organisato ren er van verwacht hadden. De vlootschouw met stoom-, binnenvaart- en zeilschepen trok in de ochtend wel enkele tienduizenden mensen naar de kaden langs de Maas in Rot terdam, maar zaterdagmiddag voeren de veelal oude schepen voor praktisch lege kaden. V -r- Enkele van de tientallen schepen die zaterdag op de schouw deelnamen. in Rotterdam aan de vloot- Prodent als deklading op vrachtschip SIERRA LEONE De Pro- dent van Dirk Nauta is zater dagochtend de haven van Freetown (Sierra Leone) bin nengelopen, waar het geha vende schip aan boord van de Nedlloyd Talbot wordt gela den voor de overtocht naar Rotterdam. Nauta wordt op 11 juni in Rotterdam verwacht. Zoals bekend moest het jacht voortijdig de race verlaten. De mast werd overboord gezeild en in de haven van Conakri (Guinee) werd het schip door een wervelstorm gedeeltelijk vernield. HILVERSUM De Vara blijft bij haar negatieve oordeel over de reportages die Vara-medewerkers op 30 april in sa menwerking met Radio Stad Amsterdam hebben gemaakt over de rellen rond de inhuldiging. De verenigingsraad is zaterdag gezwicht voor de aandrang van het bestuur om niets te veranderen aan een alinea in een resolu tie waarin de alternatieve radio-uitzending „ongewenst eenzij dig" wordt genoemd. De raad ging door de knieën nadat voorzit ter dr. Van den Heuvel een in zijn eigen woorden „pathetisch" beroep had gedaan de resolutie heel te laten. De passage die de verenigingsraad aanvankelijk wilde schrappen, maar die nu dus toch in tact is gelaten, stelt dat door het radio-programma on bedoeld de indruk is ontstaan dat de Vara sympathie heeft voor geweldplegingen en straatterreur" en dat „met betrekking tot de qionarchie een ongewenst eenzijdig beeld is opgeroepen". UTRECHT De algemene christelijke politiefederatie (ACP) wil een drastische wijziging van de tactiek van de Mobiele Eenheid. Veel meer dan tot nu toe het geval is ge weest moet het optreden van de Mobiele Eenheid gericht zijn op het verrichten van arrestaties en moet het mogelijk worden dat de M.E. in kleine groepen op actievoerders af kan gaan. Dit zegt hoofdbestuurder Kruizinga van de ACP naar aanleiding van het overleg dat de afgelopen weken door de politie-organisaties is gevoerd met de politieminis ters Wiegel en De Ruiter. De ACP heeft er voorlopig geen behoefte aan dat het door de Amsterdamse commissaris De Rhoodes gesignaleerde gat tussen wapenstok en pistool met nieuwe wapens gevuld wordt. Dat gat bestaat volgens Kruizinga inderdaad, maar meer bewapening voor de politieman wekt volgens hem ook steeds meer geweld op. Veel meer zal gezocht moeten worden naar verbetering van de nu beschikbare middelen. De ACP, de grootste politieorganisatie van ons land, wil ervoor pleiten dat de tactiek van de ME veranderd wordt. Er moet minder gewerkt worden volgens het Japanse model en meer volgens het Engelse, d.w.z. dat de M.E. het werken als e e n groep indien noodzakelijk moet opgeven en vervolgens in meer dere kleine groepen op actievoerders moet afgaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister dr. L. Ginjaar (Volksgezond heid en Milieu) heeft de le den van Gedeputeerde Sta ten, belast met de post mi lieuhygiëne, uitgenodigd voor een gesprek over alle recent bekend geworden ge vallen van storting van che mische afval in de bodem. Het gesprek moet over drie weken plaatsvinden. Gin jaar acht het gesprek nood zakelijk om het provinciaal beleid rond het opsporen en in kaart brengen van illega le gifstortingen te coördine ren. Verder wil hij met de provin cies de manier van het in kaart brengen van de stortin gen en de manier van onder zoek naar het gif doornemen. Op basis van de door de pro vincies te verstrekken gege vens wil Ginjaar een nationaal beleid ten aanzien van het ge storte chemisch afval ontwik kelen. Waar nodig zal het af val moeten worden opgegra ven. Ginjaar heeft al eerder rijksbijdragen in het vooruit zicht gesteld om de kosten van alle opgravingen te bestrijden. Acties tegen dreiging uitstel in zaal Menten AMSTERDAM De werk- groep recht en openheid in de zaak Menten en de orga nisaties van verzet en ver volging 1940-1945 gaan acties voeren tegen de nieuwe drei ging van uitstel in de zaak Menten. Een vertraging van enkele maanden in het nu lopende proces kan optreden als de Rotterdamse rechtbank het verzoek van Mentens verdedi ger mr. E. Liagre Böhl inwil ligt om na te gaan of Mentens naam wellicht in bepaalde Russische archieven voor komt. „Het reeds aanwezige bewijsmateriaal is voldoende en maakt nader archiefonder zoek overbodig", zo menen de actievoerders die bij de voort zetting van het proces morgen een demonstratie zullen hou den voor de rechtbank in Rot terdam. Motorfiets start niet: roofoverval mislukt APELDOORN Doordat de motorfiets van een over valler afgelopen zaterdag niet startte, is een roofover val op een supermarkt in Apeldoorn mislukt. De dader verscheen 's mid dags in het kantoor van de su permarkt waar hij enkele schoten loste en geldcassettes weggriste. Buiten liet zijn vluchtmiddel het afweten, waarna de man in paniek raakte door het opdringende publiek en enkele schoten los te. Met achterlating van de geldcassettes, waarin zich een bedrag bevond van enkele tienduizenden guldens, vlucht te de man een ondergrondse garage in van een flatgebouw. Maar voor de snel volgende politie verdween hij spoorloos. Vrees voor uiteengroeien vakbeweging NOORDWIJKERHOUT Ondanks een gemeenschap pelijk belang groeit de vak beweging uiteen en worden de verschillen in middelen en strategie steeds groter. Zo langzamerhand worden de vertegenwoordigers van de werknemers eikaars concur renten. Dit zei voorzitter P. de Wit van de Dienstenbond CNV vandaag op de algemene ver gadering van zijn bond in Noordwijkerhout Volgens De Wit moeten wijze mannen uit de vakbeweging zich maar eens buigen over de vraag hoe een halt kan worden toegeroe pen aan het almaar groter worden van de tegenstellingen tussen met name CNV en FNV. (Van onze parlementaire redactie) NIJMEGEN In de nieuwe beginselverkla ring van de VVD wordt niet het recht op een arbeidsloos inkomen opgenomen. Wie niet wil werken heeft daartoe het recht, willigerswerk wil doen moet daarentegen wel op een zekere ondersteuning kunnen re kenen. Het buitengewoon congres van de VVD heeft zich met deze uitspraak dit weekend met grote meerderheid gekeerd te gen de gedachten van de commissje-Geertse- ma, de ontwerper van de nieuwe beginsel verklaring van de liberalen en de uitwer king daarvan in het Liberaal Manifest. Ook de onderwijsparagraaf in de nieuwe begin selverklaring van de liberalen, die het verou derde en te conservatief geworden programma van 1966 vervangt, werd in afwijking van de voorstellen van de commissie-Geertsema vast gesteld. Deze had een volstrekte gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs willen op nemen en daarmee de van oudsher bestaande liberale uitgesproken voorkeur voor het open baar en neutraal-bijzonder onderwijs willen schrappen. Het VVD-congres ging hier niet mee akkoord en nam, gesteund door de Tweede Kamerfractie, de duidelijke voorkeur voor het ODenbaar onderwijs opnieuw in de beginselver klaring op. e-Geertsema zag wel haar gedach ten overgenomen omtrent de voorkeur voor de constitutionele monarchie onder het Huis van Oranje. Hoewel het congres en met name ook de liberale jongeren verenigd in de JOVD dit eigenlijk niet in de beginselverklaring vonden thuishoren, maar in de uitwerking (het Libe- ratfl Manifest), besloot men dit toch te doen uit Êiëteit voor onze koningin. 'e vraag of de vrije ondernemingsgewijze pro ductie en de vrije markteconomie wel of niet als beginsel moeten worden opgenomen is dit weekend nog niet beantwoord. De commissie- Geertsema en de JOVD vinden dat dit uit gangspunt niet in de VVD-beginselverklaring thuishoort, het hoofdbestuur meent van wel. Besloten werd even als over de rol van de over heid een nog te schrijven aparte paragraaf over de economische orde in de beginselverklaring op te nemen. De VVD eist voorts niet langer het monopolie voor zich op de Nederlandse li beralen te vertegenwoordigen. DE BILT - Het weer zal de komende dagen beheerst wor den dor een hogedrukgebied. Dit hogedrukgebied ligt mo menteel boven de Noordzee. Het druksysteem trekt maar zeer langzaam naar het oosten op en neemt daarbij nog in be tekenis toe, wel dringt een zwak warmtefront op, maar de activiteit ervan neemt snel af. Regen wordt daarom niet ver wacht, maar wel brengt het front morgen tijdelijk meer bewolking, vooral in de kust gebieden en in het noorden en noordwesten van ons land zal dit het geval zijn. Na het voor bijtrekken van het front ko men we in warme en vochtige lucht, wanneer dan de zon doorkomt, loopt de tempera tuur in het binnenland tot ruim boven de 20 graden op. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 5 tot 16 Min. temp.: omstreeks 11 gra den Max. temp.: omstreeks 22 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5