gehoordgezien Aantal „Oudeschoolliedjes" blijft staan op 432 Casino Royale: persiflage op James Bond-films TERUGBLIK Onderwijstelevisie komt met voorlichtingsfilms TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND RADIO DINSDAG K RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JUNI 1980 PAGINA 2 g i Lee De man van zes miljoen, Lee Majors, kreeg er van de week ineens schoon genoeg I van dat hij al sinds een jaar tussen tafel en bed geschei- den is van zijn vrouw, de j Charlie Angel Farrah Faw- cett. Vooral omdat zij mo menteel smoorverliefd is op i Hollywoods ladykiller Ryan O'Neal (Peyton Place, Love Story) en niet uit zijn omge- j ving is weg te slaan. In Los Angeles stapte Lee daarom ook naar zijn advocaat om een wettelijke streep te zet ten achter zijn huwelijk, dat wel geteld zes jaar heeft ge- duurd. Amanda De Britse discozangeres Amanda Lear, van wie boze tongen beweren dat zij ei genlijk een „hij" is, heeft het proces gewonnen dat zij aanspande tegen het Franse blad „II". Dit tijdschrift had haar in een artikel als transsexueel aangeduid. De rechters van een Parijse rechtbank oordeelden dat dit een inbreuk betekende op het privéleven van deze zangeres met de lage stem. Zij eisten van „II" een scha devergoeding van tiendui zend franc (bijna vijfdui zend gulden). Na de uitspraak kondigde Amanda overigens aan kor te metten te maken met het praatje als zou zij een tot vrouw geworden man zijn. Zij beloofde zeer binnen kort een kind ter wereld te brengen. Wel gaf deze dis cozangeres toe, dat zij in het begin van haar carrière, uit publiciteitsoverwegingen, twijfel had laten bestaan over haar sexe. Eddy Ook in het komende televi sieseizoen is Eddy Becker weer bij de NCRV op het scherm te zien en wel als presentator van een nieuwe tv-quiz. Het idee voor dit programma haalde regis seur Van den 'Ende uit En geland, waar de BBC-quiz „Mastermind" al enige sei zoenen met succes op de beeldbuis wordt vertoond. Klakkeloos de opzet van de Engelse collega's opvolgen, is er evenwel volgens Van den Ende niet bij: „We pro beren het programma een eigen gezicht geven. Voor lopig zullen er maar zestien afleveringen worden ge maakt. Eerst moeten we na tuurlijk afwachten of dit programma ook bij het Ne derlandse publiek aanslaat". De titel van het nieuwe NCRV-programma is nog niet bekend. Kandidaten die hieraan mee willen doen, kunnen zich echter wèl alvast opgeven bij de NCRV-televisie, afdeling Gevarieerde Programma's, Postbus 121, 1200 JE Hilver sum. De kandidaten moeten wel ouder zijn dan achttien jaar, een ruime algemene ontwikkeling hebben en ge specialiseerd zijn in een on derwerp dat niet direct ver band houdt met hun beroep. De VAR A-radio zendt woensdagmiddag via Hil versum 2 van 13.30 tot 13.50 uur voor de 500ste keer „Oude schoolliedjes" uit Sa mensteller van dit program ma en leider van het VARA- kinderkoor De Merels, Lo van der Werf, heeft voor deze jubileumuitzending een programma samengesteld waarin het feestelijke ka rakter enigszins tot uiting komt; in elk geval met de topper aller tijden „De veld muis" (die in het beukenbos z'n lege notedop met vochtig mos oppoetste), „Huiswerk", (die nare sommen wat ver driet), „De ijzeren harddra ver", „Zing met ons mee een vrolijk liedje" en „Droom- ventje". Vijf oude school liedjes, gezongen door De Merels, afkomstig uit een voorraad van 432 schoollied jes die Lo de afgelopen tien jaar op de band zette. Lo van der Werf: „Ik heb een verzameling van tiendui zend schoolliedjes, waarvan er 432 op de band staan. Dat aantal zal niet groter wor den. Het koor De Merels wordt 20 juni ontbonden, waarna geen nieuwe liedjes kunnen worden opgenomen. Maar zo erg is dat niet. Van de tien verzoeken om een oud schoolliedje te brengen kan ik uit deze voorraad er negen honoreren; de voor raad die ik heb bestaat uit de meest gevraagde, ik kan er nog jaren mee vooruit". 1 Lo van der Werf, 61 jaar, is le raar muziek aan een middel bare school in Hilversum en muziekdocent aan het oplei dingsinstituut van de NOS. Hij haalde destijds het staatsdiplo- ma piano, werd pianoleraar .iemand die goed met kinderen kan om gaan". Lo kreeg een groepje kinderen toegewezen om die wat kennis van muziek bij te brengen. Lo: „Dat werd dus zingen. Nee, voor de blokfluit voelde ik niets; voor mij hoeft dat instrument niet massaal te worden verbrand, ik vind wel, dat men moet inzien dat het een heel moeilijk instrument is, dat men niet straffeloos aan kinderen kan geven omdat het maar een blokfluit is. Kinde ren gaan er onherroepelijk vals op blazen, ze hebben er het muzikale gehoor niet voor. In elk geval begon ik met mijn groep kinderen te zingen en in die tijd, tweeëntwintig jaar ge leden, deed Kees Buurman een beroep op me om voor de VAR A-radio een programma te maken over muziekinstru menten. Dat moment kwam ik bij de VARA en dat is sinds dien zo gebleven. Tien jaar geleden begon ik met Het hangt er erg van af, wie voor de klas staat. Er zijn ge lukkig nog wel scholen, waar de onderwijzer de echte schoolliedjes blijft zingen en er zelfs nieuwe bijmaakt. Maar het wordt wel minder". Lo van der Werf heeft echter de meeste bestaande school liedjes bewaard en een aantal daarvan op de plaat gezet, on- Lo van der Werf stopt met Merels Lo van der Werf: vijfhonder keer „Oude schoolliedjes". het radioprogramma „60 mi nuten voor boven de 60"; een uitzending dus voor bejaarde mensen. In dat programma nam ik vier of vijf oude schoolliedjes op; ik wist toen niet wat ik me daarmee op de hals haalde. In de week na die uitzending kwamen tegen de honderd brieven binnen van mensen die méér oude school liedjes wilde horen. Ze kwa men zelfs met titels en of ik die maar wilde laten zingen. Het VARA-kinderkoor De Merels bestond toen allang en daar ben ik mee gaan werken. Het werd een hele klus, want van het begin af kwamen brie ven binnen van luisteraars uit het hele land, die zich één of twee regels herinnerden van een liedje dat hun moeder vroeger had gezongen. Of ik dat compleet kon maken. Als ik dat uit mezelf niet kon, deed ik via de radio een be roep op de luisteraars: wie de complete tekst had en bij voor keur met melodie. Ik kreeg dat bijna altijd met hulp van luisteraars voorelkaar, die on derling weer contact gingen leggen. Misschien is het in de afgelopen tien jaar maar tien keer mis gegaan. En als het mis ging, kwam dat, omdat hei gevraagde liedje door een schoolmeester ergens is ver- het beperkt bleef i klas. Gedichtje Trouwens, de meeste school liedjes zijn het werk van schoolmeesters, die een aardig gedichtje hadden en daar zelf muziek bij maakten. Als een schoolliedje zo ontstond, kon het verder het land in. Met de kans, dat een andere school meester er een couplet bij maakte of er in ging verande ren. Daardoor komt het dat, als ik een schoolliedje via de radio uitzend, luisteraars schrijven dat ze het heel an ders hebben geleerd. En dat is er de reden van dat ik sommi ge oude schoolliedjes, waarvan veel die ouder dan honderd jaar zijn, in verschillende va riaties heb. En ook op meer melodieën". Het zingen op school neemt af, er is een ander fenomeen bij gekomen. Lo: „Er bestaan grammofoonplaten met de be geleiding van musicalachtige dingen. De kinderen op school kunnen meezingen; ik ben daar geen voorstander van. der de titel „Oude schoollied jes". Drie platen zijn inmiddels uitverkocht, maar in septem ber worden de liedjes op vier platen opnieuw in de handel gebracht. Jonge Moeders Lo:( „Er is veel vraag naar, vooral onder jonge moeders, die zich herinneren dat hun moeder vroeger... En die lied jes willen ze hun kinderen weer leren. Het is levende mu ziek, al zijn sommige liedjes heel ouderwets, met woorden als gij en pleizier. Afgezien van dat onverwoestbare karre tje dat op de zandweg reed, willen kinderen en volwasse nen dat soort liedjes blijven zingen en horen; ook als ze sommige woorden niet meer begrijpen. Dat kan ze niet schelen, maar.soms leg ik de betekenis van enkele woorden toch wel uit". Lo van der Werf heeft vijftien van zijn 432 liedjes opnieuw laten zingen, waardoor zijn bandjes-bestand de komende eeuwen kwalitatief kan door staan. „Maar dat de Merels worden opgeheven vind ik toch niet zo héél erg, hoor. We repeteren altijd op vrijdagmid dag tussen vier en zes en ik heb er geen bezwaar tegen om na 20 juni die tijd in m'n tuin tje door te brengen. Bovendien blijf ik met het radioprogram ma nog wel een poosje door gaan, ik heb genoeg liedjes op de band staan". Maar met een beetje weemoed: „Ik kreeg in tien jaar tiendui zend en driehonderd brieven. Eén daarvan is geschreven door een mevrouw, die vertel de dat er in het Friese Balk vroeger een jongetje was, dat Lo van der Werf heette en dat altijd van die liedjes zong. Of ik die Lo soms was? Ze stuur de er nog een foto bij, met de bus van Sneek naar Balk en de chauffeur, die ik heel goed kende. Ja, ik was die Lo in derdaad". FRITS BROMBERG „Casino Royale", de speelfilm van vanavond, is de titel van het boek waarmee de Engelse auteur Ian Fleming debuteerde en waarin hij de legendarische 007 (James Bond) introduceerde. Het was te vens het enige James Bond-boek, waarvan de Engelse producenten Saltzman en Broccoli niet de film rechten bezaten. Die waren in han den van de concurrerende produ cent Feldman, die overigens pas na 1964 belangstelling kreeg voor de verfilming. De eerste drie Ja- 'mes Bonds-films bleken immers wereldsuccessen te zijn. Toen Sean Connery, de toenmalige James Bond, echter weigerde de rol te vertolken, bood Feldman de rech ten aan Broccoli en Saltzman aan. Deze heren zagen er echter ook geen brood in en uit een soort ran cune begon producent Feldman toen aan een miljoenen ponden verslindende film, waarin 007 niet aou voorkomen. Het moest een per siflage worden op de al eerder ge maakte James Bonds-films. Voor hou f*1 het lJ scherm in het oog de verwezenlijking had Feldman maar liefst vijf regisseurs nodig en wereldberoemde sterren als Da vid Niven, Peter Sellers Ursula Andress, Deborah Kerr, Woody Al- Bassie en Adriaan Het circusseizoen is bijna afgelopen en Bassie en Adriaan maken vakan tieplannen. Een boevenbende pro beert echter roet in het eten te lied?' Bedreigde dierenwereld In „The sky above..the sea below" brengt Norma Foster een bezoek aan het zeereservaat „Tsitsikama" aan de Afrikaanse kunst. Ned. I, 19.20 uur. Kieskeurig Maandelijkse consumentenrubriek van Mireille Bekooy en Monique van Erp. Ned. 1,19.45 uur. De schatten van Porto Santo Documentaire uit de BBC-serie „Chronicle" over het Nederlandse koopvaardijschip „Slot Ter Hooge", dat in november 1724 op de gevaarlij ke rotsen van het Porto Santo-eiland te pletter sloeg. Ned. I, 22.45 uur. Mork enMindy In „Old Fears" vindt Mork het de hoogste tijd dat Mindy's grootmoeder, Cora, er een vriend bij krijgt. Ned. II, 19.25 uur. II Rabaltone Een programma van de RAI (Ita liaanse televisie), dat met veel en thousiasme ontvangen is op het Gou den Roos Festival van Montreux 1979. Ned. II, 20.27 uur. Kaz In „Uitspraak in departement 12" heeft advocaat Kaz het sterke ver moeden dat de rechter, die over het lot van zijn cliënt moet beslissen, zelf feestelijk labiel i geestelijl Ned. II, 21.30 uur. ■^sula Andress en Peter Sellers: hoofdrolspelers in „Casino Royal". Bezoek van paus aan Frankrijk Samenvatting van het bezoek van Paus Johannes Paulus II aan het UNESCO-centrum en van de eucha ristieviering in de basiliek van Li- Ned. II, 23.05 uur. HILVERSUM Leerlingen van zowel het kleuter- als het basis-en het voortgezet onderwijs vinden er inmiddels niets vreemd meer aan, wanneer hun juffrouw, meester of leraar tijdens een schooluur de te levisie aanzet ter ondersteuning van een bepaalde onderwijssitua tie. Het medium televisie is in de school van 1980 geïntegreerd in de lessen blijkens het gegeven dat maar liefst 11.000 scholen deelne men aan projecten van de Neder landse Onderwijs Televisie (NOT). De basisscholen zijn met 6.500 het sterkst vertegenwoordigd. Van de scholen voor voortgezet on derwijs deden er 1.500 mee en van die voor het kleuteronderwijs 3.500. Schooltelevisie als hulpmiddel in het onderwijs is evenwel betrekkelijk jong en vele ouders en betrokkenen is het nog niet duidelijk, wat de schooltelevisie in de klas brengt en hoe daar op verschillende manieren mee gewerkt kan worden. Om daar van een indruk te geven zendt de NOT, in samenwerking net de NOS, de komende weken een serie korte informatieve filmpjes uit, waarvan vanavond de eerste (om 18.40 via Ned I). De film van vanavond richt zich op het kleuteronderwijs. Je ziet hoe moeders hun kinderen brengen en halen,, hoe de sfeer is in de school en hoe de juffrouw met haar pupillen omgaat. De leerlingen reageren in de film op één van de programma's van „Zie zo". Dat is een reeks die bedoeld is om kinderen te helpen al spelend de indrukken te verwerken die ze opdoen. De programma's zijn toneel spelen rond een bepaald thema. De televisiefiguren gedragen zich zó, dat de kleuters zich in dat gedrag kun nen inleven. Gevolg is dat ze datgene wat op het scherm gebeurt al gauw beschouwen als iets, wat op datzelfde moment in de klas gebeurt. De film over de schooltelevisie in het basisonderwijs wordt uitgezonden op 9 juni en die over de functie van dit medium in het voortgezet onderwijs op 16 juni. ken is, een spot gemaakt. De bedoe ling is om deze tussen de avondpro gramma's door op het scherm te brengen om aldus aan het medium „schooltelevisie" in grote kring be kendheid te geven. De vraag is of met name de eerste spot, waarin een in roze peignoir geklede moe der achter een stapel wasgoed zich uiterst positief uitlaat over dit medi um, nu wel zo positief zal overko men. Is men immers in brede kring niet van mening, dat het onderwijs ondermeer tot taak heeft het traditio nele rollenpatroon te doorbreken?. LUDUINA SALTERS NEDERLAND 1 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NOS-NOT 18.40 Voorlichting kleuteronderwijs NOS 18.50 Emilie 18.55 Journaal TROS 18.59 Bassie en Adriaan 19.20 De bedreigde dierenwereld 19.45 Kieskeurig 20.20 Casino royale, speelfilm TROS 21.55 Casinoroyale, vervolg 22.45 De schatten van Porto Santo, natuurfilm NEDERLAND2 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.55 Journaal AVRO 18.50 Alleen op de wereld 19.25 Mork en Mindy, tv-serie AVRO 20.27 II ribaltone, amusementsprogramma 21.25 Frans op z'n Brusse 21.30 Kaz, tv-serie. 22.20 Televisier magazine KRO 23.05 Bezoek Paus Johanne9 Paulus II aan Frankrijk DUITSLAND 1 Heinrich, der gute Konig. tv-serle. 19.25 Cult, progr. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.00 Amus.progr. Aansl.: Pari- ser Geschichten. tv-serie. 18.30 Amu s.progr. 18.40 Natuurfilmserie. 19.15 Actual. 19.45 Science fiction progr.) 20.00 Journ. 20.15 Das Krankenhaus am Rande der Stadt, tv-serie. 21.15 Reportage. 22.00 Amus.progr. 22.30 Actual. 23.00 Cousine Angelica (La prima Angelica), Spaanse speelfilm. 0.45 Journ. DUITSLAND WDR 3 18.00 Kleuterprogr. 18.30 Cursus chemie. 19.00 Reportage. 19.45 Jour nal 3. 20.00 Journ. 20.15 Documen taire. 21.45 Five easy pieces - Ein BELGIE NEDERLANDS 18.30 Emilie. 18.35 Science-flctlonse- rie voor de jeugd. 19.00 Uit het leven e. 19.25 Lachertjes. 19.30 Kijk uit!: verkeerstips. 19.35 Meded. en Morgen. 19.45 Journ. 20.10 Boney M. Special, Duits show- progr. 20.55 Penmaric, tv-serie. 21.50 BELGIE FRANS 18.15 Cine-vacances: filmpjes. 18.30 Sportuitz. 19.00 Zigzag: spelprogr. 19.15 Reg. progr. 19.29 Weerber. 19.30 Journ. 19.55 Mere Theresa: No belprijs voor de Vrede. 20.40 La veri- fe sur Bebe Donge, speelfilm (1951). 22.20 Videographie: filmprogr. 22.50 NEDERLAND 1 NOS-NOT 10.00-10.20 Schooltelevisie 11.00-12.00 Schooltelevisie NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Aktual. 10.25 Klaras Mutter, tv-film. 12.05 Inform, progr. 12.20 Umschau. 12.50 Persoverz. ii verkeersinform. (6.30 Hitparade show. 20.U2 (S) Superclean De Avondspits met de Nat. O: 1Ö.02 (S) The 7 o'clock ijdperk. 21.02 ie. 22.02 (S) .02 (S) AVRO's 8.25-12.10 Schooltelevisie.) DUITSLAND 2 16.00 Cursus mathematika. 16.30 Progr. voor ouderen. 17.00 Journ. 17.10 Technisch kinderprogr. 17.40 Gevar. progr. DUITSLAND WDR 3 7.55 Gymn. 8.25-12.10 Schooltelevi sie. (9.30 Kleuterprogr). 17.30 Inform. BELGIE NEDERLAND 1 15.00-17.00 Eurovisie: Wielerronde van Italië. BELGIfc NtuERLAND 2 15.00-17.00 Eurovisie: Wielerronde BELGIE FRANS Tussen 15.00 en 17.00 Eurovisie: I Wielerronde van Italië. „U moet niet vergeten dat ik hier op mijn eentje het Hol land Festival sta te openen, dus ik kan nooit maar wat staan te kletsen". Dat zei gis teravond de Sjef van Oekel en de Fred Haehé en de Barend Servet die gisteravond optrad in het (dus) door Wim T. Schippers geschreven stuk „De dans der vierkanten", waarin opgenomen „Elly, of het beroemde stuk, of anders- In feite ging het om een op de spits gedreven samenvatting van alles wat Schippers in het verleden voor die omroep heeft gepresteerd. Het werd dus een welhaast evocatieve ratjetoe. En het zou mij ook geenszins verbazen als er straks weer allerlei stemmen opgaan die willen beweren dat dit nou „echt theater" (of iets in die geest) was. Die zullen' ook dan ongetwijfeld toebeho ren aan die omgekeerde snobs die Schippers altijd maar weer in zijn kielzog schijnt te moe ten meesleuren; dat is het noodlot van die man. Inmid dels hoefde men zich niet te vervelen, want er was voort durend reden je af te vragen wat nu weer voor krankzin nigs stond te gebeuren. Zaterdagmorgen een uren du rende reportage van het laat ste défilé op Soestdijk: het offi ciële afscheid van koningin Juliana min of meer. En het hele Nederlandse volk op de grasmat, zingend, toeterend, zelfs garnalen pellend. Een riant schouwspel) en bovendien werden wij dan- royaal in de gelegenheid ge steld af en toe een traan weg te pinken. Dick Passchier! mocht (moest) het allemaal) weer toelichten. Als te doenj gebruikelijk trapte hij dus de ene open deur na de andere in. Maar het was die jongen nau welijks kwalijk te nemen. Want het zal je ook maar te doen gegeven worden: beelden Q6 L( becommentariëren die aan overrompelende duidelijkheid niets meer te wensen overla-i ten. 's Avonds was er bij de VARA een Engelse eenakter: „Albert speelt toneel". Een ragfijn ju-- LEID! weeltje wederom, waarin ac^ wijk J teurs en actrices bijzonder virj pen z tuoos speelden dat zij (amaj Konir teur)toneel speelden. Boven-- De OJ <ian nogsprakfl bewus april dien van een zeer aandoenlijk selijk verhaal. En voor degene die het Brus selse vioolconcours bij de Vla mingen wilde volgen werd he nog nachtwerk. Voor het mentaar had men deze kee mede de hulp injgeroepen „onze" Anner Bijlsma. Hij zet te aan het slot van het festiji de hele voorafgaande zaak no| joretter even op bijzonder losse schroe tussen ven. Hij zei: „Een prijs w 1 "*,e1 is niet belangrijk, maar muziek maken met je 1 den, dat is de zaak". Tja HERMAN HOFHUIZE1 vreesd portag seliiig sen va weglol De be! i het festiji tijdens joretter tussen tillensti Leidse organis' was in I tufllllitllll

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2