Alan Jones, winnaar zonder punten? Eerste overwinning voor Jack Middelburg Beenblessure treft Yanniok Noah Tweemaal zege van heekeyploeg John Pierik: 'Ma elke ronde staan rijen schutters voor de toiletten' SPORTTRIBUNE LAMMERS VALT UIT IN SPANJE SKEET IS EEH BIKKELHARDE SPORT LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JUNI 1980 PAGINA 13 CHIMAY Jack Middelburg heeft gisteren op het supersnele circuit van Chimay zijn eerste overwinning van dit seizoen behaald. De Naaldwijkse coureur, die lange tijd uitgescha keld was na een beenoperatie, won bij de ra cet om de negenenveertigte grenzenprijzen op zijn Yamaha de rit in de 750 cc-klasse. Boet van Duimen legde in die extra zware kla»se beslag op de tweede plaats. Derde werd de Fransman Michel Rougerie. In de 500 cc-klasse had Rougerie de beide Ne- ióerlanders afgehouden van de overwinning. De Franse Suzuki-coureur won onbedreigd. Jack Middelburg moest in een spannende slotfase ook de Belg Nies voor laten gaan. Met 0,07 se conde achterstand kwam Middelburg als derde over de streep voor Boet van Duimen die vierde werd. De zege van Middelburg in de 750 cc was afge tekend. De privé-rijder, die niet aan een renstal verbonden is, leidde van start tot finish zonder daarbij formidabele snelheden te bereiken. Opvallend was ook de overwinning van Jon Ekerold in de 350 cc-klasse. De Zuidafrikaan, die kan terugzien op een verloren seizoen in 1979 toen hij beide benen brak, wisselde van fabrieksmachine. De Haagse coureur Martin van Soest werd derde in de 125 cc-klasse. De motocross van de KNMV in Mill is gisteren gedomineerd door Gerard Rond. Hij won beide manches van de 500 cc-klasse. In de 125 cc ze gevierden Peter Groeneveld, die ook het totaal klassement won, en Dinand Zijlstra. Georges Jobe heeft gisteren de leiding geno men in het klassement om het wereldkampioen schap motocross in de 250 cc-klasse. De Belgi sche coureur won in Marche-en-Famenne de Grote Prijs van België dank zij een tweede plaats in de eerste en een overwinning in de tweede manche. Jack Mid delburg boekte in de zwaar ste klasse een fraaie triomf. Tom van 't Hek scoort de vijfde treffer in het duel tegen Engeland in Amstelveen. UTRECHT/AMSTELVEEN De Nederlandse herenhockey- ploeg heeft het officiële gedeelte van het interlandseizoen af gelopen weekeinde afgesloten met twee ruime overwinningen op Engeland. Zaterdag werd het op het vier jaar oude kunst- grasveld van Kampong in Utrecht 4—0, een dag later vierde oranje de inauguratie van het kunstgrastapijt (en de lichtmas ten) in het Wagenerstadion van Amstelveen met een zege van 6—3. Van de totaal tien Nederlandse doelpunten namen aan voerder Paul Litjens er vier en de snelle spits Tom van 't Hek er drie voor hun rekening. Scoreverloop Utrecht: 4. Litjens 1—0 (strafcorner), 8. Litjens 2—0 (strafbal), 48. Van 't Hek 30, 63. Litjens 40 (stralcorner). Opstelling Nederland: Her mans; Litjens; Steens, Bolhuis, Diepeveen; Doyer, Van Asbeck, Oen Hartog, Kruize; Van 't Hek (52. Voermans) en Bouwman (52. Hillen). Amsterdam: 10. Hillen 1—0, 12. Litjens (lange corner) 2—0, 20. Van Asbeck 30. 22. Westcott (strafbal) 31. 42. Barber (lange corner) 32. 45. Van As beck 42, 47. Barber (strafcorner) 43, 57. Van 't Hek 53, 60. Van 't Hek 6—3. Opstelling Nederland: Sikking; Litjens; Steens. Bolhuis, Diepeveen. Doyer, Van Asbeck, Hillen (Den Hartog); Bopwman (Voermans), Van 't Hek. Kruize. PARIJS De hoop dat na 34 jaar de open Franse tennis kampioenschappen eindelijk weer eens door een Frans man gewonnen zouden wor den, is door Jimmy Connors hoogstpersoonlijk de grond ingeboord. De als derde ge plaatste Amerikaanse vecht jas bijna op de knieën ge bracht door Jean Claude Caujolle, nam gisteren wraak tegen de Franse nummer één Yannick Noah. Bij een achter stand van 5—4 en deuce in de tweede set, vergde Noah bij een poging een meesterlijk gecamoufleerde dropshot te achterhalen te veel van zich zelf, hij sloeg tegen het gra vel, blesseerde daarbij zijn been en moest de strijd sta ken. Titelhouder Björn Borg bereik te de achtste finales zonder setverlies. Hij won zaterdag in nauwelijks anderhalf uur met 63, 6—0, 61 van de Frans man Pascal Portes en maakt zich nu zorgen, dat het alle maal te gemakkelijk gaat. John McEnroe kreeg een boe te van 1250 dollar voor zijn slechte gedrag van vrijdaga vond in de partij tegen de Au straliër Paul McNamee. Het waren 250 dollar voor spelver- traging, 500 voor belediging van de scheidsrechter en 500 dollar voor de weigering om de persconferentie bij te wonen. McEnroe's landgenoot Jimmy Connors kreeg al eerder een boete van duizend dollar voor het maken van obscene geba ren. In het damesenkelspel is de verwachte finale tussen Chris Evert Lloyd en Billie Jean King een stapje dichterbij gekomen. Beide Amerikaanse speelsters werden zwaar op de proef ge steld, maar kwamen er door. De 36-jarige Billie Jean King hapte zaterdag tussen de buien in wolken stof in haar partij tegen haar Newyorkse stadgenote Lesley Allen en won met 6 4. 36. 62. Billie Jean King zette een verdere stap op weg naar de finale. Chris Evert Lloyd had het gis- teren zo mogelijk nog moeilij ker. Tegen de blonde, hoogop- geschoten zestienjarige Bettina Bunge, die een ronde eerder Nanette Schutte had uitge schakeld. kwam de vroegere Wimbledonkampioene op het centrecourt van Roland Garros met 46, 13 achter. Na een onderbreking wegens regen stelde de nummer één van het schema alsnog orde op zaken: 46, 64, 63. In de kwartfinales komt Billie Jean King ujt tegen Dianne Fromholtz en Chris Evert tegen Yvanna Madruga. Uilslagen herenenketapel: Derde ronde: Vilas (Arg)Moltram (Eng) 62, 63, 63; Gottfried (Vst)Lendl (Tsj) 2—6, 7—6, 1—6, 7—5, 6—3. Zestiende finales: Solomon (Vst)—Van Winltsky (Vst) 6—7, 6—4, 7—5, 6—4; Orantes (Spa)Manson (Vst) 76. 60. 6 3; Borg (Zwe)—Portes (Fra) 63, 6 0. 61; McNamara (Aus)Roger Vasselin (Fra) 6—7, 6—2, 7—6, 6—4; Barazzutti (lta>—Prajoux (Chl) 6—2. 6—4, 63; Taroczy (Hon)—Günthardt (Zwi) 6—2, 6—3, 6—4. Achtste finale: Connors (Vst)—Noah (Fra) 7—5, 6—4. Noah trekt zich te rug. Gildemeister (Chi)Ramirez (Mex) 36, 63, 06, 6—3, 108; Gerulaitis (Vst)Taygan (Vst) 63, 7—5, 6—1; Fibak (Pol)— MCNamee (Aus) 6 4. 6 4, 6—7, 6—3. Damesenkelspel: Achtste finales: Jordan (Vst)Hanika (WDI) 6—1, 6 2; Mandlikova (Tsj.)—Delhees (Zwi) 61. 62; Madruga (Arg)Wade (Eng) 60. 67, 6—2; Lloyd-Evert (Vst)—Bunge (Vst) 4—6. 6—4, 6—3; Turnbull (Aus)-Smith (Vst) 7—6, 6— 3; Ruzici (Roe)Jausovec (Joe) 7—6, 6—3; Fromholtz (Aus)Strachanova (Tsj) 46. 64, 63; Jean King (Vst)Allen (Vst) 6—4, 3—6, 6—2. Herendubbelspel: Tweede ronde: Gonzales/Lutz (Pr/Vst)Günthard- t/Sanders (Zwi/Ned) 6—3, 6—3; Bar- tolucci/Panatta (Ita)—Kohlberg/Ycaza (Vst/Equa) 6—4, 6—7, 6—3; Edmon- son/Warwick (Aus)James/Rocavert (Aus) 4—6, 6—4, 7—5. Damesdubbelspel: Tweede ronde: Jausovec/Stöve (Joe/Ned)Jones- /Riedl (Vst/WDI) 6—3, 7—6. LOPIK Drie kleiduivenschutters staan op de nominatie om naar Moskou te jaan: John Pierik uit Zwolle, Kiek van le- >eren uit Lopik en Eric Swinkels uit Best lie vier jaar geleden in Montreal zilveren nedaillewinnaar werd. In het afgelopen veekeinde onmoetten zij elkaar in Lopik Voor een onderlinge strijd, die werd ge ronnen door Pierik met 194 treffers uit !00. Alle drie voldeden al in een vroeg itadium aan de Olympische limiet (194). )mdat per land slechts twee deelnemers mogen worden afgevaardigd, komen Pie- ik en Swinkels op grond van hun betere >restaties tot nu toe als eersten voor een 'oordracht in aanmerking. Slechts als fan leperen in Saragoza bij de Europese tampioenschappen bij de eerste dertien lindigt, volgt een herwaardering. 5een van drieën zal om principiële rede- len weigeren de Spelen bezoeken. Pierik: ,We hebben eigenlijk nooit over de hele loycotaffaire gepraat. Ach, als ik op de >aan sta, vergeet ik waar ik ben. Dan lenk je niet: ik sta op verboden grond, let enige waar je aan denkt is: die duif noet aan barrels, punten pakken. Ik ben egen een boycot. Bovendien heeft onze >ond, de Koninklijke Nederlandse Schut- ers Associatie, gezegd dat we gaan, dus aan we.lk heb ik niet vier jaar alles aan e kant gezet om thuis te blijven. Ik heb lok niet de indruk dat een miljoert Russi sche militairen uit Afghanistan zullen ver trekken als Pierik niet naar Moskou gaat. Ons toernooi is evenmin gedevalueerd door het wegblijven van sommige landen. De Oostbloknaties en Italië, en daar ko men de beste schutters vandaan. En wij natuurlijk". „Ik keur niet goed wat de Russen allemaal uithalen, ik heb ook geen enkele behoefte om in defilé's mee te lopen. En ik zou het een stunt vinden wanneer we zouden be sluiten eventuele medailles niet in ont vangst te nemen. Maar dan zullen er eerst richtlijnen moeten komen van het NOC. Ik zal wel alles in het werk stellen om bij uit schakeling het eerste vliegtuig terug naar Nederland te nemen". Er bij zijn „Dit seizoen is voor mij volledig op de Olympische Spelen gericht geweest. Wij wisten van tevoren ook niet, dat de Rus sen Afghanistan zouden binnenvallen. Op de Olympische Spelen komen de besten van de besten. Daar wil je bij zijn. Politici zouden zelf topsport moeten hebben be dreven om ts weten wat Olympische Spe len betekenen voor ons". Het verwijt, dat de KNSA een groep recht se extremisten zou zijn, ontkent hij heftig: „Wat heeft onze sport met rechts te ma ken? Wanneer je op jacht gaat ben je dan rechts? Of als je gaat vissen? Dan kun je het boogschutten ook wel tot de rechtse sporten, wat dat dan ook mag zijn, reke nen." De training van de kleiduivenschutter (skeeter) heeft een eigenaardige opbouw. Pierik legt uit: „Het accent ligt op de fysie ke conditie. Als je lichamelijk sterk bent, voel je je geestelijk ook goed. Slechts een Keer per week trainen we op de baan. En dan nog maar twee rondjes van 50 scho ten. Als ik in het eerste rondje alles kapot schiet, wacht ik een poosje tot het tweede. Als er dan weer 25 raak zijn, pak ik de boel in en vertrek. Wij zeggen: geen volle bakken verschieten op de training. Je moet het gevoel houden dat alles goed blijft gaan". Toiletten „Tijdens de wedstrijd verlies ik twee kilo aan gewicht. Na elke ronde staan er rijen voor de toiletten. Allemaal overgeven van de zenuwen. Bij de aanleg van banen wordt daar rekening mee gehouden: extra toiletten. Het gekke is, dat je nerveus wordt omdat je altijd aan je missers denkt. Nooit aan je treffers. Bang zijn om af te gaan is het. denk ik." „De marges zijn zo klein. Eén rondje van 22 en je bent kansloos. Een gemiste duif kun je niet terughalen. Je techniek kan su- bliem, volmaakt zijn, maar het blijft een buitensport. De achtergronden op da baan verschillen telkens. Bergen, bossen, vlak land, de wind. Het ergste wat je kan over komen, is om 's morgens de zon pal in je gezicht te hebben. Dat maakt je gek. Je ziet haast niets. Door je ervaring weet je ze zo'n beetje te raken. Daarom oefen ik vaak met een zonnebril op". „Ook het wachten is een crime. Tussen le der rondje twee tot drie uur. Dan ga je wat liggen, of je leest een boekje. Maar je mag niet van het terrein. En een partijtje voet bal is te gevaarlijk. Stel dat je je blesseert. Aan de andere kant mag je je niet over- concentreren. Dan raak je geen duif. Skeet is een bikkelharde sport. Net als bij alle topsporten wordt er een koude oorlog gevoerd. Tegenstanders katten, uit hun concentratie halen. Daar doen we allemaal aan mee. We hebben in ons land drie top schutters, er mogen er maar twee naar Moskou. Dan ken je geen mededogen. Het is hij of ik". HENK WAGEMAN MADRID De 33-jarige Australiër Alan Jones stuurde op het Jarama-circuit bij Madrid de door Arabische oliesjeiks ge sponsorde Williams-bolide naar zijn tweede seizoenoverwinning, maar of deze „rebellenrace" hem de negen pun ten voor het klassement om het wereld kampioenschap oplevert is nog niet be kend. Daarover beslist op 10 juni in Pa rijs de Internationale Autosportfederatie (FISA). De race werd gekenmerkt door de afwe zigheid van de teams van Ferrari, Renault en Alfa Romeo, die zich niet wilden men gen in de zogenaamde „wilde race". Eén meningsverschil over het betalen van boe tes van achttien coureurs tussen de FISA en de vereniging van formule 1-construc teurs (FOCA) lag daaraan ten grondslag. De FISA schorste de coureurs, die de boe tes niet wilden betalen, maar Bernie Ec- clestone, de machtige voorzitter van de FOCA, besliste dat de Grote Prijs van Spanje gewoon doorgang zou vinden. Daarmee was de breuk in de formule 1- wereld een feit. Op het zonnige circuit van Jarama, waar een temperatuur heerste van 37 graden Celsius, maakten twee ongelukken de weg vrij voor Jones. In de 39e van de in totaal 80 ronden tellende Grand-Prix, vielen de wagens van de nummers één en twee, Carlos Reutemann en Jacques Laffite uit na een botsing met De Villotta uit Spanje. Na het dramatische moment, Reutemann had een grote kans de race te winnen, nam de Fransman Didier Pironi de leiding over. Maar in de 65e ronde viel ook Pironi uit. In totaal bereikten slechts zes van de 22 gestarte coureurs de eindstreep. Onder de uitvallers bevond zich ook Jan Lammers, die na de vijftiende ronde de pits inreed. De pechvolle Nederlander, die op dat mo ment in zesde positie reed, had problemen met de achterwielophanging van de ATS. Het euvel kon niet afdoende worden ver holpen en twaalf ronden later staakte de Zandvoorter de strijd definitief. Na het wegvallen van Reutemann, Laffite en Piro ni reed Jones met de Williams een gewon nen race. Met bijna een minuut achter stand lag Jochen Mass, een coureur van de tweede garnituur, in tweede positie. Jo nes hoefde zich slechts te bekommeren om het heelhouden van zijn wagen. Geschorst Mass, die met de Arrows als tweede ein digde, behoorde tot de achttien coureurs, die door de FISA waren geschorst wegens het ontbreken tijdens een verplichte ver gadering voor de Grote Prijs van Monaco, twee weken geleden. Om de race na de schorsing van de achttien coureurs door de FISA te redden, hadden de organisato ren van de Grand-Prix van Jarama ver klaard dat de wedstrijd niet onder het toe zicht van de FISA zou worden gehouden. Vermoedelijk wordt over tien dagen in Pa rijs beslist, dat alleen de renners die de boete betaald hadden of die in het geheel niet beboet werden, in aanmerking komen voor de punten voor het wereldkampioen schap. Mass, die tweede werd, krijgt dan niets. En ook Jean-Pierre Jarier, die derde werd, blijft met lege handen. Jarier startte zelfs zonder licentie. Die was hem door de Frênse autosportbond afgenomen wegens het niet betalen van de boete. De Zwitserse autocoureur Clay Regazzoni heeft voor de eerste keer sinds zijn onge luk de Grote Prijs van Long Beach in een rolstoel gezeten. Regazzoni is nog steeds verlamd aan beide benen, maar de dokto ren in de kliniek in Zwitserland hebben goede hoop dat het weer goed komt. Re gazzoni mocht een half uur op. Races Baario De autospeedraces, die zondag op het cir cuit van Baario zullen worden gehouden, kunnen slechts doorgang vinden, indien aan een aan*al veiligheidseisen wordt vol daan, zoals een nieuwe vangrail langs de gehele baan en een tweeëneenhalve meter hoog hekwerk. De kosten voor de werk zaamheden bedragen ongeveer 300.000 gulden. Het is een reactie op de tragische gebeurtenissen op Tweede Pinksterdag. Een auto vloog toen het publiek in, waarbij één toeschouwer om het leven kwam en Dit bleef over van de bolides van Carlos Reutemann en Jacques Lafitte, nadat beide coureurs met elkaar in botsing waren gekomen. twee levensgevaarlijk gewond raakten. Racefestival Voor de Nederlandse wedstrijd tellend voor het Europese kampioenschap Formu le Ford 2000, die zondag op het circuit van Zandvoort wordt gehouden, hebben 42 deelnemers ingeschreven. In de training van zaterdag zullen deze rijders strijden om de 32 plaatsen die het startveld telt. Coureurs uit zes landen hebben zich aan gemeld. De wedstrijd, die het hoofdnum mer vormt van het jaarlijkse „Racefesti val", gaat over 20 ronden (ongeveer 85 ki lometer). In de rangschikking van het Europese kampioenschap bezet Maarten Henneman momenteel de eerste plaats met 22 pun ten. Hij wordt gevólgd door Henny Vollen- berg met 21 punten en Fred Krab en Jim Vermeulen, die de derde plaats delen met 17 punten. Vier sponsors verspreiden gra tis kaarten. De Hagenaar Huub Vermeulen heeft giste ren op het circuit van Francorchamps een autorace in de Formule Ford 2000-klasse gewonnen. Na acht ronden had hij zeven seconden voorsprong op de Brit Kirkskey Royale. De plaatsen drie, vier en vijf waren weer voor Nederlanders: respectievelijk Krab, Kluit en Leeuwenburgh.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13