Twintig jaar oecumenische in katholieke kerk Paus naar Frankrijk vanwege geloofscrisis WIE EENMAAL PEUGEOT RIJDT, IS VOORGOED VERKOCHT. LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 MEI 1980 PAGINi Volgende week is het twin tig jaar geleden dat paus Johannes XXIII tegelijk met elf commissies, die het Tweede Vaticaans Concilie moesten voorbereiden, ook het Secretariaat voor de Eenheid der Christenen op richtte. Met de leiding be lastte de paus de Duitse je zuïet Bea, die zijn sporen had verdiend op het terrein van het bijbelonderzoek. Kardinaal, toen nog mgr., Willebrands werd secreta ris. Negen jaar later volgde kardinaal Willebrands zijn chef op als president van het secretariaat De twintigste verjaardag van zijn secretariaat is voor kar dinaal Willebrands aanlei ding om in een artikel voor katholieke persbureaus in West-Europa een overzicht te geven van hetgeen sinds de oprichting op oecumenisch terrein is gebeurd en bereikt. Hij merkt echter tegelijker tijd op. dat er nog veel water naar de zee moet stromen voordat het doel van het se cretariaat, het herstel der Christelijke eenheid, bereikt is. „De een zaait, maar een ander zal oogsten", aldus kar dinaal Willebrands. Vóór het secretariaat voor de Eenheid tot stand kwam was oecumene in de katholieke kerk nog een tamelijk onbe kend gebied. Alleen onder theologen was een duidelijke belangstelling groeiende. Het secretariaat moest dan ook, zo schrijft kardinaal Wille brands, zijn weg banen in een nieuw land. Het moest nieuwe wegen vinden, waar langs de kerk in haar totali teit op veilige wijze de oecu menische beweging kon wor den binnen geleid. Op het terrein der oecumene liep de kerk namelijk flink achter. In de reformatorische kerken en in de orthodoxie was men toen al veel verder, vooral sedert de oprichting van de Wereldraad van Kerken in 1948. Het Tweede Vaticaanse Con cilie gaf het jonge Secreta riaat voor de Eenheid alle kans zich waar te maken. Kardinaal Willebrands spreekt in dit verband van een „hoogst omvangrijke ac tiviteit". Het secretariaat deed alle voorwerk voor de latere concilie-documenten over de oecumene, over de godsdienstvrijheid, en over de betrekkingen met de niet- christenen. Daarnaast werkte het secretariaat mee aan de constitutie over de openba ring. Tenslotte was het secre tariaat de gastheer van de talrijke protestantse en ort hodoxe waarnemers bij het concilie. In die jaren werden diepe en vruchtbare contac ten gelegd over de hele we reld. Het secretariaat had zijn ei gen dynamiek gekregen, al dus kardinaal Willebrands. Dit werd in 1966 door paus Paulus VI gehonoreerd met de definitieve bevestiging van het secretariaat „als dui delijk teken van de onher roepelijke wil der kerk om zich in volle breedte en doel gericht te geven aan de op dracht van de Heer tot chris telijke eenheid". In de vijftien jaar sedert het Tweede Vaticaanse Concilie heeft het secretariaat zeer veel oecumenische initiatie ven ontplooid, ofschoon die niet meer het verrassingsele ment van het concilie had den. Het was voornamelijk studieus spit-en graafwerk. Kardinaal Willebrands wijst onder meer op de voorberei ding en uitvoering van de of ficiële dialogen met de pro testantse en orthodoxe ker ken en haar internationale organisaties zoals de Wereld raad van Kerken, de angli caanse gemeenschap, de lu therse wereldbond en de her vormde wereldbond. De offi ciële dialoog met de ortho doxe kerken is deze maand op het eiland Patmos begon nen. De theologische dialoog met de anglicaanse gemeen schap heeft al belangrijke overeenkomsten opgeleverd, ofschoon zij nog niet door de kerkleidingen zijn bekrach tigd. Over de toekomst van het se cretariaat laat kardinaal Wil lebrands zich voorzichtig uit. Hij zegt te hopen, dat het zijn opdracht trouw blijft. Voorlo pig is er nog genoeg werk aan de winkel. Maar hij merkt erbij op, dat het nog jonge secretariaat zijn metho den steeds aan een kritisch onderzoek zal moeten onder werpen. Het secretariaat is - zo besluit hij - niet alleen een duidelijk symbool van het wakker geschudde geweten van de katholieke kerk en van de ongebroken hoop op eenheid, maar ook het won- deteken van het lijden der kerk en van de verbroken eenheid. In een korte reactie op twin tig jaar Secretariaat voor de Eenheid zegd drs. H. J. van Hout, secretaris van de St. Willibrordvereniging, dat de afgelopen twintig jaar inder daad een vruchtbare periode is geweest van dialoog tussen de katholieke kerk en de an dere kerken. In deze tijd is zeer veel aan overeenstem ming gewonnen. Hij zegt het thans dan ook een belangrij ke taak voor de kerk van Rome te vinden, dat zij de gevonden theologische over eenstemming met de anglica nen, de lutheranen en de hervormde wereldbond ook kerkelijk aanvaardt. Hiervoor ziet hij echter nog geen aanwijzingen, wel voor een beleid, dat alle vraag stukken terugplaatst in het mysterie der kerk en de sa- cramentaliteit der kerk. Van daar dat het gesprek met de orthodoxie en de anglicaanse gemeenschap meer nadruk heeft dan de dialoog met de kerken der reformatie, waar mee de oecumene in Neder land vooral te maken heeft. Hij bepleit ook met de ker ken van de reformatie een dialoog op voet van gelijk heid. In het gesprek met de reformatie constateert hij aan de kant van de katholieke kerk een meerderwaardig heidsgevoel. Het zou volgens drs. Van Hout wenselijk zijn dat ook de kerken van de re formatie als zusterkerken zouden worden aangespro ken zoals ten aanzien van de orthodoxe kerken gebeurt. De secretaris van de St. Wil librordvereniging stelt zich ook achter de suggestie, die dr. A. Houtepen op de laatste jaarvergadering van de vere niging gedaan heeft, name lijk dat een algemene bi- schoppensynode zou worden bijeengeroepen over de oecu mene. Via deze synode zou een nieuw mandaat voor het Secretariaat voor de Eenheid kunnen worden geformu leerd. Het secretariaat zou daardoor in staat worden ge steld om zijn doelstellingen nauwkeurig te omschrijven en stap voor stap te verwe zenlijken. Het lijkt er nu op - aldus drs. Van Hout - dat niet de een heid maar het gesprek het doel der oecumenische in spanningen wordt. „De lange weg wordt doel", zegt Van Hout. Paus Johannes Paulus II heeft aan de vooravond van zijn Franse reis in een boodschap aan de Franse katholieken meegedeeld, dat hij naar Frankrijk komt vanwege de „bijzon dere situatie van het Fran se katholicisme", waarvan „iedereen weet dat een ge loofscrisis daaraan ten grondslag ligt". In een speciale uitzending van radio en televisie heeft de paus dit als de reden van zijn bezoek aangeduid. Hij verklaarde echter niet te ko men om een oordeel te vel len. De paus noemde zijn reis „niet een kwestie van eer, maar voor alles een zaak van plicht en verantwoordelijk heid". De paus wijst er nog op,i hij al een jaar geleden uii nodigd was om in 1981 het eucharistische congrefr H Lourdes te komen. Maar en wichtige omstandighe<$nv hadden hem ertoe gebrisfr om nog voor Lourdes lis. Parijs te gaan. De paus lqva niet uit wat voor gewichfra omstandigheden dat wa(iel In welingelichte kringenbli Rome acht men waarscn lijk dat de paus doelt op uitnodiging van de Unej Unesco in Parijs. De dit teur ervan heeft gezegd, H de paus voor deze interna nale instantie een „opzieifl re rede" zal houden. Vervolgde baptisten niet welkom op congres Gelijktijdig met de conferen tie van de wereldbond van baptisten in het Canadese To ronto zal een alternatieve conferentie 'de stem laten horen van de vervolgde, niet geregistreerde baptisten in de Sovjet-Unie'. Georgi Vins, of ficieel vertegenwoordiger in het westen van de vervolgde baptisten in de Sovjet-Unie, verzocht de wereldbond de voorzitter van de niet-geregi- streerde baptisten in de Sov jet-Unie uit te nodigen, de wereldbond wil alleei maken hebben met de de Russische regering erl de baptisten. Op de alternatieve confei tie, die evenals de 'offici van 9 tot en met 12 juli w< gehouden, komen beh, Georgi Vins ook andere tegenwoordigers aan woord van de hulporgani tie voor Baptisten FrieddR stimme'. LJ Nachtelijk vissén mag, maar niet op IJsselmeer (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Gedurende het hengelseizoen 1980-1981, dat morgen begint, mag toch 's nachts gevist worden. Het gaat hier om een experiment voor één seizoen. Alleen op het IJsselmeer zal het nach telijke vissen verboden blij ven. Een andere beperking van de maatregel is, dat de 's nachts met de hengel ge vangen aal moet worden te ruggezet Minister Braks (Landbouw en Visserij) heeft dit besloten na overleg met de organisaties voor beroepsbinnenvisserij, sportvisserij en natuurbescher ming. Het overleg vond plaats naar aanleiding van protesten tegen het al eerder door de mi nister aangekondigde plan, het nachtelijke vissen voortaan toe te staan. Aan de hand van de ervaringen met het experi ment zal bekeken worden of het verbod om *s nachts te vis sen in 1981 definitief kan wor den opgeheven. Brandweerwedstrijd De. Vereniging Zelfbescherming Bedrijven en Inrichtingen in de A-Kring Zuid-Holland B houdt op dinsdag 3 juni op het terrein van het voormalig op- slagbedrijf Staalro-Buisro aan de Steenplaetsstraat in Rijs wijk de jaarlijkse brandweer- wedstrijd, aanvang 17 uur. Hieraan nemen dertien ploe gen deel. Visie Toneelvereniging Vi sie geeft op zaterdag 31 mei in het Congresgebouw een voor stelling van het blijspel van George Batson „Boeven en madeliefjes" onder regie van Wim Leurs, aanvang 20 uur. De Lok, Leiden M.B. O. I. W. H®dy Adriaara». Zoelermaar Jarmy van Bern mei. Kam enk; CJaartja Boaman. Heem stee; Miriam Bouman. Vianen; Peter Bu»- kermolen, Letmuiden; Heieen den Duik. Deift. Christa Oi|kQraaf. Rotterdam; Anja van Eekeren. Vlaardingen; Hans van Es mond, 's-Gravenhage; Corry Eikeiboom. Gouda; Jet Groen. Amsterdam; Margraat van GrondeUen. Bussum; Mayke de Groot. HiUegom; Marje de Groot, Leiderdorp; Me- rtefce de Haas. Delft: Anneke van der Ham. 's-Gravenkage: Nelke Henketmen. Leiden; Marianne Holtslag. Leiden; Maria de Jong. Leiden; Mla Kok. Heerhugo*aard; Henneke Kranendonk. Heemskerk; Netty Kroon. Rot terdam; Marjolein Lots, Hulzen; And ré Ma- dem, Rotterdam; Karin Mesters. Den Haag; Beiia van der Molen. Obdam; Marietta Ru- ties. Vleuten; Lklan de Ri)k. Letmuiden; Ge rard van Schalk. Sloot dorp; Ellen Schotten, Aalsmeer. Riette Smoren burg. Woerden; Renala Veel. Rotterdam; Antta Vefthuts. Ooimarium. Mariene Verkerk, Zoeleuneer. Mechtilde Verktey. Alphen aan den Rijn; Mark Verzijibergen. Oost voorna; Roel van der Vet, 6choonhoven; Marian Vottaring. WJ- nacker; Carl it van Wayanburg, Baren- drecht; E. Bakker. Castrtcum; O. Oeentlea, Heemskerk; J. v.*. Berg. Elspeet; A. Broek huizen. Haastrecht; C. Fr an son, Rotterdam; R. Glasstra. Den Haag; A. Goedhart. Hitte- gom; M. de Haan. Hoensbroek; O. Haank. Rijswijk; S. Haverman». Breda: L. v. Haze- broefc, Haariem; G. Hoek, Voorschoten; P. Hometra. Utrecht; H, ter Horst. Pijnecker. R. fzaaks. Den Haag; A. v.d. Knaap. Waterin gen; C. Koolhof. Wijk bil Duurstede; I. Ko- A. ver- Hit S Reee. Heemstede; M de Rid- der^Kket en Rodenriis; L. v. Roosendaal. Oudorp: A. v. Ruler. Nijkerkerveen; M. Sic- kenga. Alphen aan den Ri|n; H. Vente. Ze venhuizen; A. Verweet. Scharendi|ka; P. v.d. Vijver, Bdthoven; A. Witt*. Boskoop. BIJ DE PEUGEOT DEALER IS UW HONDA MEERWAARD DANUDENKT. Ruilen? Uw Honda, Fiat VW, Ford, of ander merk, tegen onze 2 pittige Peugeot 104? Een leuke ruil, dachten wij. Met z'n vijf deuren die toegang geven tot een compartiment vol Frans komfort Z'n lage brandstofgebruik en toch gulle prestaties. Aan zo'n 104, ofeen andere Peugeot komt u nu voordeliger dan u denkt Omdat er over de inruilprijs te praten valt Uw Peugeot dealer heeft tijdelijk wat meer "speelruimte". Het bedrag dat u voor uw nieuwe Peugeot moet bijbetalen, kunt u bovendien snel en soepel laten financieren. Door onze eigen kredietmaatschappij. Zet Peugeot dus op uw boodschappen lijstje Proefrijden, taxeren en praten bij Peugeot is nu meer dan welbestede tijd. Kom een dezer dagen maar eens lang?. DELFT Kofra Schieweg 77 DEN HAAG, Hava, Laan v. Meerdervoort 52a DEN HAAG, Davo, Edisonstraat 55 HELLEVOETSLUIS, Vermaat Rijksstraatweg 36-38 LEIDSCHENDAM, Davo, P. Carolinalaan 2 MONSTER v. d. Burg, Rijnweg 126-128 NUMANSDORP, KnooL Voorstraat 3 ROTTERDAM, .Nefkens Eurodam Oostzeedijk 330, Adrianalaan 378 ROTTERDAM, Spoormaker, Wolphaertsbocht 246 ROTTERDAM, Willem Bree, Zomerhofstraat 71 SCHIEDAM, Nefkens Eurodam, Fokkerstraat 576 SCHOONHOVEN, Terberg, Beneluxlaan 62 VLAARDINGEN. Eigenraam, v. Beethovensingel 124 VOORHOUT, Foreholte, J. v. Beierenweg 31 WADDINXVEEN, Boonstoppel, Oranjelaan 21 WATERINGEN, v. Vliet v. d. Goes, Noordweg 56 ZOETERMEER Buytenwegh, Muziek- laan 50

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6