Vooraanstaand legerleider ïeergeschoten ?olitie nieuwe Onlusten Voorbereid i hitsers houden commerciële tv buiten de deur Junta-achtige regering in Zuid-korea NAVO verwacht op lange termijn vertrek Russen uit Afghanistan Gijzelaarskwestie niet voor eind juli in Iraans parlement Sacharov-tribunaal op 4 en 5 september in Den Haag Israël tegen EG-vredesvoorstel rivefla is vernieuwd ITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 MEI 1980 PAGINA 15 Een belangrijke ak van het admini- leve gerechtshof in Bei- heeft voorlopig een eind akt aan de nu al meer wee jaar durende strijd 3e Norddeutsche Rund* NDR, en heeft ervoor rgd dat het publiekrech te karakter van deze t Duitse omroep gehand* 1 blijft Het oordeel be tekent een overwinning voor de stadstaat Hamburg en diens SPD-burgemeester Klose, die zich heftig had den verzet tegen de plannen van de deelstaat Nedersak- sen en Sleeswijk-Holstein om de struktuur van de NDR te veranderen waar door er een groter staatstoe zicht zou zijn gekomen en ook commerciële belangen groeperingen toegang tot de ether zouden hebben gekre gen. Op dit moment is de NDR (een van de grootste onderdelen van de overkoepelende Duitse omroeporganisatie ARD) een gemeenschappelijke aangele- tenheid van de drie noordelij- e deelstaten. In juni 1978 zeg de Sleeswijk-Holstein echter het staatsverdrag dat eind dit jaar afloopt op. Als reden hier voor werd aangegeven dat de NDR te weinig regionaal zou opereren, te weinig „even wichtig" zou zijn en teveel geld verspilde. Snel bleek ech ter dat de beide CDU-gere- geerde deelstaten hele andere plannen hadden en dat zij ge zamenlijk een omroeporgani satie op heel andere leest ge schoeid wilden oprichten. Langdurige en moeizame on derhandelingen om ook Ham burg bij deze NDR-nieuwe stijl te betrekken liepen stuk op het verzet van de Hanzestad tegen de afbraak van de pu bliekrechtelijke structuur en de persvrijheid die op het hele Duitse omroepbestel van in vloed zou zijn. Nedersaksen gaf te kennen ook uit het ver drag te willen stappen en de twee deelstaten ontwiepen daarop een nieuw staatsver drag dat 1 januari voor de bei den in werking zal treden. De rechter heeft nu echter be paald dat de basis van de NDR ondanks het uittreden van Sleeswijk-Holstein blijft be staan. De opzegging van Ne dersaksen kan volgens het Hof niet in aanmerking worden genomen omdat de voorge schreven termijn hiervoor was verlopen. Een en ander bete kent dat de NDR nog minstens tot 1986 in zijn huidige vorm zal blijven bestaan zij het dat alleen nog Nedersaksen en Hamburg er deel van uitma ken. Wil Sleeswijk-Holstein op 1 januari 1981 niet geheel zon der omroep komen te zitten, dan zal het onverwijld ge sprekken moeten beginnen om zich alsnog weer bij de NDR aan te sluiten. IT WAYNE De politie van de plaats i Wayne in de Amerikaanse staat India- liet geen enkele aanleiding om te gelo- EJat de aanslag die gisteren werd ge- op de vooraanstaande negerleider (i Jordan is ingegeven door een ra- 1 motief. Jordan, voorzitter de National League, een beweging die opkomt voor de rechten van de negers, werd gisteren neergeschoten toen hij in Fort Wayne in zijn auto stapte. Zijn toestand wordt nog „kritiek" genoemd, maar het directe levens gevaar is geweken. De moordaanslag op de 44-jarige Jordan is de eerste op een vooraanstaande negerleider sinds de moord op ds. Martin Luther King op 4 april 1968 in Memphis (Tennessee). Jordan is sinds 1972 voorzitter van de National Urban League, een van de grote bewegingen in de VS die op komen voor de rechten van de zwarte Ameri kanen. Jordan had kort voor de schoten op hem wer den gelost in een rede voor de plaatselijke afde ling van de Urban League felle kritiek geuit op president Carter. Hij verweet de Amerikaanse president dat deze zijn beloften niet was nage komen, die hij tijdens de verkiezingscampagne van 1976 aan de zwarte Amerikanen had ge daan. Er wordt overigens in de VS al enige tijd gespe culeerd over de mogelijkheid dat het land (vooral na de rassenonlusten van een paar we ken geleden in Miami (Florida) en de aanslag van gisteren) een even „lange en hete zomer" tegemoet gaan als in 1967, toen het in verschil lende steden tot hevige uitbarstingen van ras senhaat kwam. Minister van justitie Civiletti heeft direct geprobeerd olie op de golven te gooien met een verklaring, waarin hij stelde dat hij een „door rassenhaat ingegeven aanslag" uitsloot. \janningcn in Zuid Afrika nemen toe 1NNESBURG De politie van Kaapstad in Zuid-Af- is gisteren versterkt met eenheden oproerpolitie uit _ehele land. Het is een poging van de autoriteiten het !d te bieden aan de opstandige kleurlingen in de buiten- in van de stad. In Kaapstad kwamen gisteren per ;uig 250 geoefende manschappen aan om het contin- daar te versterken. •ren werd, een dag na de gewelddadige dood van twee ge- irde scholieren, in Kaapstad door de politie opnieuw van ■wapens gebruik gemaakt tegen demonstrerende kleurlin- c Een 22-jarige man van gemengd ras werd gewond toen een itieman het vuur opende op stenengooiende gekleurde beto- f. Eerder hadden de betogers een auto met daarin een acht inden zwangere blanke vrouw met stenen bekogeld, aldus politiewoordvoerder. ssen dreigt de nu al zes weken durende schoolboycot van irlingen en in mindere mate Indiërs en zwarten uit pro- tegen het minderwaardige onderwijs een steeds grimmi- _!karakter aan te nemen. Premer Botha verklaarde tegenover regeringsgezinde krant dat de orde indien nodig zal worden [piandhaafd met behulp van „veiligheidstroepen, inclusief het iecretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van kerken :hop Desmond Tutu heeft de regering tijdens een protest- inkomst in Johannesburg gewaarschuwd dat het land op is naar een bloedbad. „God staat aan de kant van de beto en de regering zal hervormingen moeten doorvoeren of an- de verschrikkelijke consequenties moeten aanvaarden", al- de bisschop, die waarschuwde voor een herhaling van de ge- rtenissen in Soweto vier jaar geleden. De Zuidafrikaanse op tie in het parlement heeft gisteren een officieel onderzoek 1st naar de schietpartij van woensdag waarbij twee kinderen den gedood. Amerikaanse ministerie van defensie heeft scherpe kritiek t op Zuid-Afrika wegens het neerschieten van de twee kin- in. Een woordvoerder sprak van „grote bezorgdheid in Was- jton over de toestand in Zuid-Afrika". De Afrikaanse groep de Verenigde Naties heeft gisteravond officieel om een eddebat gevraagd om de situatie in Z-Afrika te bespreken, lalve de rassenonrust is er momenteel in Zuid-Afrika ook sociale onrust. In Durban werden zesduizend zwarte werk tere van een textielconcern ontslagen omdat zij in staking ■en gegaan voor hogere lonen. Er werden naderhand gevech- gemeld tussen stakers en werkwilligen. eweld in Libanon houdt aan IROET In de Libanese fdstad Beiroet zijn gis- tvond opnieuw gevechten ebroken tussen verschil de islamitische groepe ren. Bij de schietpartijen, nu al drie dagen duren, i in totaal 55 mensen om leven gekomen, nieuwe gevechten braken toen onbekenden het vuur openden op een begrafenis stoet van pro-Iraakse Palestij- nen. Hierbij werden drie men sen gedood en vijftien gewond. Toen even later twee mortier granaten temidden van de vele mensen in de straat vie len, kwamen nog een zes an deren om het leven en liepen zeker tien mensen zware ver wondingen op. Speurhond Een Duitse herder in het rampgebied rond de on langs uitgebarsten vul kaan St.-Helens leidt zijn baas, een politieman, naar twee houthakkers die sinds de uitbarsting van de vulkaan worden vermist. Vorige week werden door de hond drie slachtoffers in de la- vamodder gevonden. Er zijn nog 68 vermisten in het gebied. Men ver moedt dat ze allen dood zijn. kringen in Brussel leeft de opvatting, dat de Sovjet- Unie tot de conclusie zal ko men dat de bezetting van Afghanistan niet aan de ver wachtingen heeft voldaan en het Rode Leger zich op een gegeven moment uit dat land zal terugtrekken. „Mede met het oog op de in ternationale tegenstand is het waarschijnlijk dat de Sovjet-Unie zich op den duur uit Afghanistan zal terug trekken. Om niet al te veel gezichtsverlies te lijden zal dat uiteraard heel geleide lijk gebeuren. Daar kunnen wel jaren overheen gaan", aldus een woordvoerder. In het NAVO-hoofdkwartier verwacht men nog geen direc te resultaten van het gesprek dat de Westduitse bondskanse lier Schmidt op 30 juni met de Russische leider Brezjnjev zal voeren over de internationale politieke situatie. Wel werd gezegd, dat Schmidt in NAVO- verband inmiddels al uitge breide voorbesprekingen over de komende ontmoeting met de Russische leider heeft ge voerd, iets dat de Franse presi dent Giscard d'Estaing onlangs niet heeft gedaan, voordat hij Brezjnjev in Warschau ont moette. Ten aanzien van de situatie in Joegoslavië is men in NAVO- kringen niet meer zo bezorgd als enige tijd geleden. De vrees voor een Russisch ingrijpen na de dood van president Tito is verminderd, nu het er naar uitziet dat de eenheid van de Joegoslavische staten gehand haafd blijft. In het NAVO-hoofdkwartier is men weinig hoopvol ge stemd over de conferentie voor Europese Veiligheid en Samenwerking, die in novem ber in Madrid wordt gehou den. Op deze conferentie zul len de 35 landen, die in 1975 de Slotakte van Helsinki on dertekenden, zich buigen over de naleving van de Helsinki- akkoorden. In Madrid zal de NAVO niet ingaan op Russische voorstel len voor een conferentie over wederzijdse ontwapening en ontspanning, zolang niet met zekerheid vaststaat dat een dergelijke conferentie werke lijk vruchten zal afwerpen. Dikhuiden onder elkaar Het komt niet vaak voor dat rhlnocerossen In gevangenschap worden geboren. De dierentuin van Philadelphia (VS) heeft er zo eentje. Assam, die uit de dierentuin van Basel komt, ging bij aankomst in zijn nieuwe verblijf eerst maar eens kijken hoe de buren het maakten. TEHERAN Het nieuwe Iraanse parlement zal niet voor 20 juli beslissen over het lot van de Amerikaanse gijzelaars in Iran. Dit heeft de tijdelijke voorzitter van het parlement Yadollah Sahabi donderdag gezegd in een interview met de nationale radio. De kwestie van de gijzelaars zal met andere belangrijke onder werpen aan de Majlis (parlement) worden voorgelegd door een nieuwe regering die nog benoemd moet worden door de parle mentariërs, aldus de voorzitter. Volgens Sahabi zullen de voor bereidende werkzaamheden van het parlement ongeveer „twee tot drie weken duren". Eerst moet de nieuwe regering worden samengesteld en daarna „zullen de ministers tijd nodig hebben om een programma op te stellen dat aan de Majlis moet worden voorgelegd" aldus Sahabi. „Men zal zeker tot de derde week van juli moeten wachten voordat de kwestie van gijzelaars aan bod komt" zo zei hij. In Meshad (Oost-Iran) hebben woensdag vier mannen geschoten op een huis waar verscheidene Amerikaanse gijzelaars worden vastgehouden. Dit heeft een woordvoerder van de „Islamitische studenten" die de Amerikaanse ambassade in Teheran bezet houden, gisteren meegedeeld. Na de mislukte poging van de Verenigde Staten om de gijzelaars met militaire middelen vrij te krijgen, zijn de rond 50 Ameri kaanse onderdanen verspreid over zestien steden. VS verkopen China militair materieel WASHINGTON Voor de eerste keer in de geschiede nis van de betrekkingen tus sen de Volksrepubliek Chi na en de Verenigde Staten heeft Washington de weg ge opend voor de aankoop door China van niet-offensief mi litair materieel in Amerika. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van defensie. Harold Brown, meegedeeld na een on derhoud met de Chinese vice- premier Geng Biao, die giste ren een bezoek van vier dagen aan de VS afsloot. Hij mach tigde officieel de gespeciali seerde Amerikaanse maat schappijen exportvergunnin gen te vragen voor militaire uitrusting. De minister onderstreepte dat dit „historisch" besluit niet moest worden beschouwd als het begin van een of ander bondgenootschap tussen China en de VS. Hij voegde er aan toe dat Washington tegen de verkoop van wapens aan Chi na blijft. Wij kunnen vrienden zijn zonder bondgenoten te zijn, aldus Brown. Welke zaken China precies zal gaan kopen is niet bekend ge maakt, maar welingelichte functionarissen menen dat de uiteindelijke verkopen vele honderden miljoenen dollars kunnen gaan belopen. Op de lijst van materieel dat Ameri kaanse bedrijven mogen ver kopen staan onder meer mo biele veldradar, helicopters en transportvliegtuigen, materieel voor verbindingen en commu- nicatiematerieel voor gebruik in ambassades. Dodental ziekenhuisbrand gestegen tot 10 AKEN Bij de brand van gisteren in het ziekenhuis van Aken, zijn in totaal tien pa tiënten om het leven geko men, zo heeft de Westduitse politie bekend gemaakt. De meeste slachtoffers waren' overleden als gevolg van het inademen van rook. Zeven li chamen werden in de rokende puinhopen van het ziekenhuis aangetroffen en de drie andere slachtoffers stierven in een dichtbij gelegen ziekenhuis, waarnaar zij waren overge bracht. NMR onwetend over bemiddelings poging Van Agt HILVERSUM De Nation*» le Militaire Raad van Surina me weet niets van een bemid delingspoging van premier Van Agt tussen de Raad en de regering Chin a Sen. Dat zei voorzitter Sital van de raad donderdag voor de IKON-ra- dio. „Zo'n bemiddelingspoging is nieuw voor mij", aldus ser geant Sital. Hij vroeg zich af waar Van Agt de informatie vandaan heeft, dat het tussen de Raad en de regering in Pa ramaribo niet zou boteren. „Er is geen sprake van een gespan nen sfeer. Die is juist heel goed tussen Raad en regering Chin a Sen", zei Sital. De NMR-voorzitter zei over het ontslag van minister van Leger en Politie Van Rey, dat de Raad het recht heeft een afgevaardigde van haar in de ministerraad te ontslaan. „Als één van de afgevaardigden van de NMR zijn taak niet be grijpt en de ideeën van de Raad niet uitdraagt in de rege ring mogen wij de betrokkene terugroepen". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op 4 en 5 september zal in Den Haag een gewetenstribunaal wor den gehouden om de aan dacht te vestigen op het lot van de in januari naar Gor ki verbannen Russische ge leerde Andrej Sacharov. Het tribunaal wordt georgani seerd door de Russische we tenschapsman dr. Michail Stern, die een aantal jaren terug dankzij de inspannin gen van Sacharov de Sovjet- Unie kon verlaten. Aan de vooravond van het tribunaal zal het Residentieorkest een benefietconcert geven, waar schijnlijk met medewerking van de Russische violist Ro- stropovitsch. Tweeëntwintig Nobelprijswin naars, onder wie dr. J. Tinber gen, hebben zich bereid ver klaard in een speciaal comité zitting te nemen, terwijl negen andere Nobelprijswinaars deel uit zullen maken van de jury. De bijeenkomst zal een voor namelijk wetenschappelijk ka rakter hebben. Ook Russische wetenschapsmensen zullen worden uitgenodigd. Men za* proberen de positie van Sacha rov op een zo'n koel mogelijke en niet-politieke manier te analyseren. Volgens dr. Stern is in de eer ste plaats voor wetenschappers gekozen omdat zij in de Sov jet-Unie van alle maatschappe lijke groeperingen het meeste prestige genieten. Dr. Stem gelooft dan ook dat men van die kant nog het meest voor kritiek gevoelig zal zijn. De or ganisatoren houden het tribu naal na de Olympische Spelen in Moskou omdat men gelooft dat de Sovjets zich voor die tijd niets van kritiek zullen aantrekken. Het uiteindelijk doel van het tribunaal is dat Sacharov naar zijn eigen wens weer in Moskou zal kunnen werken. BRUSSEL In een vraaggesprek met het Belgische blad Le Soir heeft de minister van buitenlandse zaken van Is raël, Yitzhak Sjamir, zich gisteren uitgesproken tegen ieder Europees vredesinitiatief „dat geen rekening houdt met de lopende onderhandelingen" tussen Egypte en Israël. Als de Europese Gemeenschap waarvan de regeringsleiders op 12 en 13 juni in Venetië bijeenkomen de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO aanmoedigt, betekent dat automatisch dat alle krachten die in het Midden-Oosten tegen vrede ageren, worden aangemoedigd, aldus Sjamir. Europa zou juist de gema tigde elementen moeten steunen, aldus Sjamir. De minster vroeg zich overigens af of een Europees initiatief wel zin heeft gezien het bestaande overleg tussen Egypte, Israël en de Verenigde Sta ten. De vacature voor de afgetreden minister Weizman van defensie in het Israëlische kabinet is nog steeds niet vervuld. Twee be langrijke leden uit het kabinet, minister van landbouw Sjaron en vice-premier Yadin blijven zich verzetten tegen de kandida ten van Begin, met name tegen minister Modai van energie, die volgens Begin minister van buitenlandse zaken zou moeten wor-' den. De huidige minister van buitenlandse zaken Sjamir zou dan de post van defensie krijgen. Veranderde samenstelling: méér smaak, minder kalorieën. Nu 10 kalorieén per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank. cFfisop zn Zwitsers, SEOUL De politieke en militaire leiders van Zuid- Korea bestuderen momen teel de instelling van een lei dende commissie „die moet voorkomen dat er in het land opnieuw onlusten uit breken zoals in Kwangju". Het zou in feite gaan om een soort junta waarin de mili tairen het voor het zeggen hebben. De wetgevende macht van het parlement, dat al voor een groot deel uit aanhangers van de lei dende militairen bestaat, zou buiten spel worden ge zet. De commissie waarvan de pre sident, de eerste-minister, le den van het kabinet en gene raals deel zullen uitmaken, noemt zich de nationale com missie voor veiligheidsmaatre gelen. De raad zal worden voorgeze ten door president Choi Kyu Hah. De Werkelijke macht zou echter in handen komen van Chun Doo Hwan, de sterke man binnen de strijdkrachten tegen wiens persoon de laatste tijd ernstig verzet was gerezen. De nieuwe raad zal volgens welingelichte kringen volgens decreten gaan regeren. Chun, die de leidende figuur is, stond eerder aan het hoofd van een zuiveringscommissie na de moord op president Park vorig jaar. Door de jongste onlusten zou de instelling van de huidi ge leidende commissie zijn vertraagd. Pravda hekelt Europees Parlement MOSKOU De Pravda, de krant van de Sovjet-Russische communistische partij, be schuldigt het Europees Parle ment er van dat het „anti-com munistisch en anti-Russisch" is ten aanzien van de kwestie van de rechten van de men* en dat het daarmee het „slech te voorbeeld van de Verenigde Staten" volgt

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15