Terreur in Italië eist twee levens Regeringscrisis dreigt in Israël Zuid-Afrika opnieuw in maalstroom van geweld ).- tudenten zeggen raans parlement e wacht aan 8KROONPRINS FAHD mERROEPT VOORSTEL ,hina tot ipan: ïrsterk ifensie JOURNALIST EN POLITIEMAN VERMOORD Sovjet-Unie profiteert van slecht buitenlands beleid president Carter Kritiek Indonesische oud- premiers op beleid Soeharto Van Agt overweegt bemiddeling in conflict Suriname lil ^ITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 MEI 1980 PAGINA 11 10 De Chinese pre- Hua Guofeng die deze Neen bezoek brengt aan i heeft premier Ohira 'apan verzekerd dat het ^^^unistische Noord-Ko- BBeen plannen heeft tus- lide te komen in de po- onstabiele situatie in Korea. Ondanks her- Ie verzekeringen van d-Korea zich alzijdig te ïn, hadden Japanse re- gsfunctionarissen zich durend bezorgd ge- l over een mogelijk in- en in het zuidelijk land dat lange tijd on- controle van Japan L ier Ohira, die sinds twee n demissionair is na een laag in het parlement die door zijn eigen partij toegebracht, toonde zich zijn Chinese ambtge- huiverig het Japanse de- •budget te vergroten zoals linezen willen om tegen- geven aan de steeds gro- loshimvloed van de Russen in van de Stille BI piqr K Se,tiedriehoek van Japan, ure pt| en de Verenigde Staten, l:Wit,e vrede in oostelijk Azië ideert, een natuurlijke )zou moeten zijn om zijn isieinspanningen te ver- ^i, maar hij voegde daar t beleefd aan toe dat Chi- j^Hgjet de bedoeling heeft zich -0. jngen in Japans binnen- 'nJï? se aangelegenheden, smaaverklaarde in een televi- met gzending dat China is {eaan tot de productie van ralenfgische wapens om de p-lleaire wurggreep van de 'j mogendheden te bre- Van onze correspondent Piet Tummers) MILAAN Rode Brigadisten hebben gisteren in Milaan de 33-jarige journalist Walter To- bagi, verslaggever en commen tator van de links-liberale Cor- riere della Sera, de grootste krant van Italië, op straat dood geschoten. Tobagi was tevens Interviewer voor de Italiaanse televisie en voorzitter van de journalistenvereniging in de Noorditaliaanse provincie Lom- bardije. In Rome werd eerder op de dag een aanslag gepleegd op drie politieagenten. Een van de politiemannen werd gedood, de twee anderen zwaar gewond. In Milaan wordt afo mogelijk motief voor de moord op Walter Tobagi genoemd, dat hij het proces tegen Corrado Alunni en 29 andere le den van de terreurorganisatie Prima Linea heeft verslagen. De verantwoordelijkheid voor de moord werd echter in een anoniem telefoon tje opgeëist door „Rode Brigade 28 Maart", ge noemd naar de datum waarop de afdeling Ge nua van de Rode Brigades werd opgerold. Bij de aanlag in Rome kwam de 37-jarige poli tieman Franco Evangelisti om het leven. Hij zat samen met een collega in een politieauto voor de ingang van een gymnasium, toen vier jonge lui het vuur op hen openden. Ook een agent die voor de ingang van de school stond werd be schoten. De verantwoordelijkheid voor deze aanslag werd opgeëist door een neo-fascistische terreurgroep. Deze herdacht hiermee de dood van de jeugdige fascist Fabrizio Cecchin, die een jaar gleden bij het plegen van een aanslag werd neergeschoten. Los van deze politieke aanslagen werden gisteren in Rome vijf bank overvallen gepleegd, waarbij een bewaker werd gedood en drie anderen gewond. De Romeinse politieman Franco Evangelisti in het ziekenhuis, nadat hij op straat was neergeschoten. Alle medische hulp mocht niet baten. Enige tijd na aankomst in het hospitaal overleed hij. AMERIKAANS RAPPORT: NEW YORK De manier waarop presi dent Carter van de Verenigde Staten de Iraanse en Afghaanse crises behandelt, leidt tot scheuren in het westers bondge nootschap, waarvan de Sovjet-Unie ge bruik maakt om haar positie te verstevi gen. Dit staat in een gisteren in Washing ton gepubliceerd rapport van het Research Institute on International Change van de Columbia-universiteit in New York. „De Iraanse en de Afghaanse crises, die volg den op het dispuut binnen het Atlantisch bondgenootschap over invoering van nieuwe Amerikaanse kernwapens voor gebruik up het slagveld, deden oude scheuren in de NAVO opnieuw openbreken", aldus het rap port. Volgens de opstellers van het rapport zet West-Europa vraagtekens bij het vermo gen van de regering van president Carter om te komen tot een samenhangend buitenlands beleid. „Carters openhartige en schaamrood op de kaken brengende bekentenis dat Afghanistan hem de ogen voor de Russische motivering had geopend, was voor de NAVO-bondgeno- ten niet alleen niet geruststellend, zij werden slechts in hun bestaande opvatting gesterkt dat de Amerikaanse president en zijn met vele monden sprekende omgeving niet weten wat er in de wereld gebeurt", aldus de des kundigen van het RIIC. Het Sovjet-streven de NAVO te neutraliseren is door de waarneembare onenigheid tussen de Verenigde Staten en hun grote bondgeno ten in Europa versterkt, aldus het RIIC-rap- port.' „Deze westerse onenigheid vergemakkelijkte het de Sovjet-Unie West-Europa los te wrik ken van de V.S. De Russische strategie is al in zoverre geslaagd, dat waar de Verenigde Staten ontspanning ondeelbaar vinden, de West-Europeanen zich steeds meer werpen op handhaving van hun plaatselijke opvat ting van ontspanning, ondanks de hervatting van de (Russisch-Amerikaanse) Koude Oor log". IERAN De mohammedaanse jenten' die verspreid over Iran eveer 50 Amerikaanse gijzelaars thouden, hebben gisteren tegen gisteren voor het eerst bijeenge- ïen Iraanse parlement gezegd mnT;.het met goede redenen moet ko P i om een eventueel besluit tot van lating van de gijzelaars te recht- visccrdigen. In een verklaring voor de hillennse radio zeiden de studenten imbiide gijzelaars alleen mogen wor- uin/j vrijgelaten wanneer de sjah en /wj, is bezittingen aan Iran zijn over jagen. Elke afwijkende motive- zal goed gefundeerd moeten meiny heeft het Iraanse parlement ma aak toebedeeld de voorwaarden te ilen voor de vrijlating van de Ame- n u nen- nsbri parlement werd gisteren geopend f ma het voorlezen van stukken uit de Koran. Daarna kregen de afgevaardig den een boodschap voorgelezen van Khomeiny. Hij riep op tot samenwer king tussen de verschillende fracties en het uit de weg gaan van conflicten De woorden leken bedoeld te zijn voor president Bani-Sadr en de strenge Isla mitische partij, die samen met haar bondgenoten een meerderheid heeft in 'het parlement. Bani-Sadr schilderde naderhand een somber beeld van de Iraanse economie, die volgens de president volledig af hankelijk is van het buitenland. Nood maatregelen kunnen niet alle proble men oplossen. Volgens de president is oplossing van het vraagstuk van de af hankelijkheid van de Iraanse economie een van de eerste taken van het parle ment. Tijdens de zitting kwam het tot een conflict over de benoeming van de voorzitter en vice-voorzitter van de re- Ayatollah Beheshi (links) en president Bani-Sadr luisteren naar toespraken in het Iraanse parlement. volutionaire raad die volgens de ron- lutionaire raad beschuldigde Khalkhaïi dreizende rechter Kalkhali had moeten plezier te hebben in het doden van worden voorbehouden aan het Iraanse mensen, op zijn beurt beschuldigde parlement. Barzagan, oud-premier van Khalkhali Barzagan ervan een half- Iran en nu vice-voorzitter van de revo- bakken liberaal te zijn. JAKARTA Vijftig Indonesiërs, onder wie drie oud-pre miers en verscheidene gepensioneerde maar invloedrijke ge neraals, hebben er bij het parlement op aangedrongen, een motie van afkeuring tegen president Soeharto aan te ne men, omdat hij de eenheid van het land in gevaar zou bren gen. De opposanten, onder wie de gewezen premiers Boerhanoeddin Harahap, Mohamad Natsir en Sjafroedin Prawiranegara en de oud-minister van defensie generaal Abdoel Haris Nasoetion, mo gen hun kritiek volgens de wet niet openbaar maken. Maar vol gens het persbureau Reuter hebben zij een brief met hun grie ven op 5 mei getekend en op 13 mei aan het parlement gestuurd. Volgens de ondertekenaars zou Soeharto in twee redevoeringen die hij onlangs tot de strijdkrachten hield, een wig hebben ge dreven tussen de militairen en het volk. Met name zou Soeharto een onjuiste interpretatie geven van de staatsideologie „Pantjasi- la". Ook zou hij met zijn uitleg van de „pantjasila" impopulaire maatregelen proberen te rechtvaardigen. In feite zouden deze maatregelen ten doel hebben geleidelijk de werking van de re publikeinse grondwet te verlammen. De ondertekenaars be schuldigen Soeharto ervan dat hij de strijdkrachten zou willen overreden zijn partij te kiezen in politieke tegenstellingen, in plaats van onpartijdig te blijven. Maar in het parlement hebben de opposanten geen schijn van kans, doordat het regerende Golkar-Blok van Soeharto en de strijdkrachten samen bijna driemaal zo sterk zijn als de Moham medaanse en de nationalistisch-christelijke oppositie. NOG GEEN OPVOLGER VOOR WEIZMAN EL AVIV Premier Begin heeft nog een vorderingen gemaakt bij zijn pogin- en een oplossing te vinden voor een mo- elijke regeringscrisis die veroorzaakt is oor het aftreden van Ezer Weixman als linister van defensie. tegen de benoeming van*Yitzak Shamir, nu ""hinister van buitenlandse zaken, tot opvolger an Weizman is verzet gerezen bij twee par- "L Jjen die deel uitmaken van de regeringscoali- "e. Bovendien is men het daar niet eens met CABj1 de kandidaat die is voorgedragen om de plaats van Shamir in te nemen, minister Mo- dai, die nu de post van energie bekleedt. Een ander probleem voor de premier is de drei ging met aftreden door de minister van land bouw. Sharon, die zichzelf beschouwt als de natuurlijke keus voor de opvolging van Wei zman, is kwaad omdat hij is gepasseerd. Als het verzet aanhoudt, aldus Begin, zou hij wel eens gedwongen kunnen zijn voortijdige verkiezingen te organiseren om een oplossing voor de crisis te vinden. RIAD De kroonprins van Saoedi-Arabië, Fahd, is gis- teren teruggekomen van I lijn uitspraken gedaan in de OflingAmerikaa/ise krant Was- ;n Wellington Post waarbij hij irieveverklaarde dat Saoedi-Ara- biadbië bereid is de Arabieren -frtoe te bewegen dat zij apkaimeewerken aan een volle' otQ dige oplossing van het Is- soorfaëlisch-Aarbische conflict 4 siaj*vanneer Israël zich uit de 'bezette gebieden terugtrekt Tegenover het Marokkaan se staatspersagentschap zei de kroonprins dat zijn uit spraken „vervormd" zijn weergegeven. „Er is geen sprake van een eenzijdig initiatief van de kant van Saoedi-Arabië. Het land zal", aldus de kroonprins, ,geen enkel initiatief ne men zonder dat de Arabi sche wereld het daar mee eens is. Later op de dag werd in Sa oedi-Arabië het voorstel van premier Begin dat prins Fahd het Israëlische parle ment zou toespreken om zijn voorstellen nader uit te leggen „een truc" genoemd. Egypte heeft de EG laten weten dat het graag ziet dat de Europese Gemeenschap een initiatief neemt ten aanzien van het Midden oosten. De kwestie staat op de agenda van de EG-raad op 12 en 13 juni in Venetië. ONENIGHEID TUSSEN KABINET EN MILITAIREN DEN HAAG Premier Van Agt over weegt in eigen persoon naar Paramari bo te gaan om te bemiddelen in het steeds duidijker wordende conflict tus sen het kabinet van premier Chin a Sen en de Nationale Militaire Raad (NMR), die de macht in Suriname in feite in handen heeft. De spanningen tussen de NMR en de regering kwamen gisteren opnieuw aan het licht toen de Surinaamse minister van defensie en Solitie, M. van Rey, bekendmaakte on er druk van de militairen te zijn afge treden. De heer Van Rey zou direct na het indienen van zijn ontslag, waar voor geen duidelijke reden werd gege ven, naar het buitenland zijn vertrok ken. Waarheen is niet bekend. Naar verluidt zal de komende week wor den beslist over het al dan niet naar Suri name reizen van premier Van Agt. Eerst wil men meer weten over de kansen op succes van een dergelijke bemiddeling. Uit opmerkingen van minister Van der Klaauw tijdens de behandeling van de be groting an Buitenlandse Zaken in de Eer ste Kamer werd gisteren tevens duidelijk dat de regering nog altijd erg huiverig is voor inmenging in de interne aangelegen heden van een onafhankelijke staat. Daarnaast wordt er echter ook op gewe zen, dat Den Haag alleen te maken heeft met president Ferrier en premier Chin a Sen en niet met de NMR. Het bezoek dat enkele leden van deze Raad eind deze week aan Nederland zou den brengen, is voorlopig uitgesteld. Men neemt aan dat dit te maken heeft met de spanningen in Paramaribo. Amerikaanse Huis wil militaire hulp aan Nicaragua stoppen WASHINGTON He» Aroe- rikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren met gro te meerderheid van stemmen besloten geen militaire hulp aan Nicaragua te verlenen. Met 267 tegen 105 stemmen keurde het Huis een amende ment goed op een wet inzake hulp aan het buitenland, waar door 5 miljoen dollar aan mili taire hulp en 500.000 dollar aan militaire training ten be hoeve van het Centraal-Ame- rikaanse land worden ge schrapt. Tegenstanders van hulp aan Nicaragua betoogden, dat de Sandinistische leiders, die het regime van Somoza omver wierpen, communisten ziin. Voorstanders meenden, dat hulp Nicaragua kan helpen om de weg in te slaan van de de mocratie. Vooraanstaande Basken nemen stelling tegen ETA MADRID Vooraanstaande persoonlijkheden uit verschil lende politieke kringen in Spaans Baskenland hebben in een manifest krachtig afstand genomen van het bloedige ter rorisme van de ondergrondse organisatie ETA. Dit jaar zijn daaraan al ruim 40 mensen ten slachtoffer gevallen. Het manifest werd woensdag in de Spaanse landelijke pers gepu bliceerd. De door 33 personen onderte kende verklaring heeft in Bas kenland geleid tot intensieve discussies en is vooral door de gematigde politieke partijen met bijval ontvangen. Het Bas- kische volk, zo staat in het stuk, heeft zich sinds de dood van het Spaanse staatshoofd Francisco Franco vier maal in het stemlokaal en bij volks raadplegingen uitgesproken vóór een vreedzame oplossing van zijn problemen. De strijd met wapens heeft uitsluitend en alleen bewerkstelligd, dat de onderdrukking van de kant van de politie in Baskenland groter is geworden. Er is al leen nog maar sprake van een „macabere grap", als men am nestie eist en tegelijkertijd verder moordt. 200 doden na Zuidafrikaanse luchtaanval ALGIERS Meer dan 200 mensen zijn omgekomen bij de Zuidafrikaanse luchtaan val op Angolese dorpen bij de grens met Namibië op 25 mei. Dit is vernomen van Angolese bron in Algiers tijdens de eer ste dag van de buitengewone zitting van de V.N.-raad over Namibië. Volgens de ambassadeur van Angola bij de V.N., Paul Lusa ka, werd de aanval uitgevoerd door helikopters. De Zuidafri kaanse troepen hebben, aldus de mededeling van Lusaka, bovendien een aantal Angole- zen ontvoerd. ADVERTENTIE. MM JONGE DUBBELE GRAANJENEVER JOHANNESBURG Vier jaar na de bloedige opstand van Soweto ver keert Zuid-Afrika opnieuw in eer maalstroom van stakingen en mas sale protesten tegen het apartheids regime, waarop de regering weei geen ander antwoord lijkt te hebben dan de onderdrukking. Dit is de me ning van waarnemers in Johannes burg. De beweging begon zes weken geleden met een boycot van de scholen door jonge kleurlingen op de Kaap en heeft zich sindsdien uitgebreid tot alle pro vincies van de republiek. Ze heeft in middels de middelbare scholen bereikt voor kleurlingen, voor Indiase scholie ren en voor Afrikaners, evenals de zwarte universiteiten, waarvan er een, Fort Hare, vorige week werd gesloten. Slechts de grote, zwarte woonstad So weto, voor de poorten van Johannes burg, die de laatste jaren het voorbeeld was voor de rest van het land, is tot nu toe rustig gebleven. Een reden hiervoor is ongetwijfeld het trauma van de on derdrukking van 1976, toen er meer dan 600 doden vielen, maar ook het feit dat de laatste jaren elke invloedrijke Weinigen in Zuid-Afrika twijfelen eraan dat de onafhankelijkheid van Zimbabwe, vorige maand, een belang rijke aanmoediging vormt voor de zwarte jongeren. Zij beklemtonen op dit moment dat ze slechts een meerder heidsbewind accepteren, als uitkomst van algemene verkiezingen. De wijzi gingen die door de blanke minder heidsregering zijn aangebracht blijven voor hen slechts van weinig of geen be tekenis. Grondwetswijziging De Zuidafrikaanse premier Pieter Bot ha aanvaardde onlangs een wijziging van de grondwet, die voorziet in de in stelling van een presidentiële advies raad, bestaande uit blanken, kleurlin gen en mensen van Indiase en Chinese afkomst maar geen Afrikaners. Deze laatste hebben recht op een afzonderlij ke raad, die nog van minder betekenis is. Het ongeduld en de frustratie van de zwarten en de kleurlingen over het tempo of het ontbreken daarvan van wijzigingen, vormen de ware oor zaak van de gebeurtenissen, die zich nu afspelen en die door een groot deel van de volwassen bevolking worden ge steund. Het naderen van 16 juni, de symbolische datum van het begin van de opstand in Soweto, heeft de vrees doen ontstaan voor een tragische her haling van de geschiedenis. Op de woe lingen in het land, zoals het begin van een opstand in Batho, een zwarte stad in Oranje Vrijstaat, en gewelddadighe den op de Kaap, lijkt de regering geen ander antwoord te hebben dan massale arrestaties. Een woordvoerder van de oppositie in Zuid-Afrika, Colin Eglin, verklaarde dat de schoolboycot die door scholieren van gemengd ras is be gonnen, de groeiende onrust in die kringen weerspiegelt. Hij sprak de vrees uit dat de maatregelen van de re gering om de boycot te breken op een confrontatie van „historisch formaat" kan uitlopen. De Zuidafrikaanse minis ter van politie, Louis Le Grange, stelde dezer dagen daar tegenover: „Degenen die een confrontatie zoeken met de re gering, zullen krijgen wat ze wensen". De blanke minderheidsregering zal naar zijn zeggen niet dulden dat het ge zag van de staat wordt uitgedaagd. De repressie leidde een paar dagen te rug tot een unieke manifestatie van 53 religieuzëdeiders, onder wie de blanke Anglicaanse bisschop van Johannes burg, Timothy Bavin, als protest tegen, de arrestatie van John Thorne, de' voormalige secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Te gen de demonstrerende geestelijke lei ders is een aanklacht ingediend. Ze zul len op 1 juli worden berecht. Afgelopen dinsdag verklaarde bisschop Desmond Tutu, de huidige secretaris-generaal van de Raad van Kerken: „Wij zoeken geen confrontatie met de regering, maar in ons streven naar een recht vaardiger, niet-raciale samenleving vinden wij de regering op onze weg. Wij zeggen tegen de machthebbers: de gevangenis en de geweren vormen geen oplossing voor de problemen van het land. Zij vergissen zich als ze den ken dat de zwarten een verdrukte groep zullen blijven". De onrust in Zuid-Afrika heeft inmiddels aan vijf mensen het leven gekost Maar er zijn geen tekenen die erop wijzen, dat de boycot van de scholen zal worden beëindigd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11