'Ik kan het niet uitstaan, al dieleugens van Dirk!' £eidóeSöufta/nt „Alsjij nog eveneen pilsje uitde koelkast haalt, let ik wel op dat ze geen doelpunt maken." f iutohandelaar twee jaar uit Italiaanse gevangenis PIETER MENTEN: Massale manifestatie tegen 1-novemberwet SENAAT WIL VERKLARING OVER PLO-CONTACTEN NEDERLAND LIET NIETS VAN ZICH HOREN )5 Verkiezingsstrijd in VS spitst zich toe Van der Klaauw antwoordt vandaag Paus beslist in conflict over priesteropleidingen MEL -1NENLANP LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 MEI 1980 PAGINA 13 ONINGEN Het o- ibaar ministerie in Ita- |had geen poot om op te an. Het procederen gaat jmzettend moeilijk. Wel- ■rechtskundige mogelijk- len er zijn daar kom je Nederlander niet ach- f, zegt een geërgerde k van Gelder. Als een iderslag bij heldere he- l werd de Groningse au- andelaar door de Ita- inse justitie na twee r vrijgelaten. Hij moest f jaar zitten voor ver lende medeplichtigheid i een omvangrijke hasjs- kkel. >0' De twee jaar cel die hij heeft uitgezeten voordat hij de grens werd overgezet, bete kenen voor hem een lange nachtmerrie waar hij de na weeën nog van ondervindt.' Ook over de juridische bij stand in Italië heeft Van Gel der, die naar zijn zeggen het slachtoffer is geworden van gerechtelijke dwalingen, geen goed woord over. De eerste advocaat had hij moe ten betalen met veel geleend geld van familieleden in Ne derland. De daarop volgende negen maanden heeft hij de man niet meer gezien. Ook andere verdedigers hadden volgens hem weinig vertrou wen in een goede afloop. Een smeekbede aan de frac tievoorzitter van de Tweede Kamer, minister-president Van Agt, het Europarlement en de burgemeesters van Groningen en Utrecht lever den niets op. In zijn brieven trad Van Gelder op als pleit bezorger voor enkele on schuldige Nederlanders die lange tijd in een Italiaanse cel op hun proces wachten. Antwoorden bleven uit. Van Gelder zegt verder tot twee keer toe veroordeeld te zijn zonder rechters of advocaten te hebben gezien. Dat de zaak met Italiaanse begrip pen betrekkelijk snel goed afliep heeft Van Gelder in zijn ogen alleen aan zichzelf te danken. De autohandelaar noemt het Italiaans gedrag het toppunt van brutaliteit. De rechtbank in het zuid Ita liaanse Brindisi veroordeelde me bij verstek tot acht jaar cel. Als een man van mijn leeftijd daartoe veroordeeld wordt zonder enige vorm van proces, dan teken je ei genlijk praktisch gezien je doodvonnis". De zaak-Van Gelder kwam aan het rollen toen de ex- Groninger naar Duitsland wilde gaan om auto's te ko pen. De Italiaanse justitie had een uitleveringsbevel laten uitgaan via Interpol nadat een medewerker van het transportbedrijf in Utrecht was aangehouden met 1800 kilo hasj. Bij Hamburg werd hij aangehouden tijdens een verkeerscontrole. Het werd hem noodlottig. Van Gelder werd geboeid per trein naar Italië overgebracht. Een dag vaarding heeft hem nooit be reikt. Tijdens het transport werd zijn zaak in hoger be roep behandeld. Van Gelder kwam een dag te laat aan om zich te kunnen verdedigen. De ervaringen aan het begin van de lijdensweg waren bit ter. Ook Italië werd twee jaar geleden geteisterd door een strenge winter. Van Gelder zegt: „Als nieuweling kom je eerst in een cel onder de grond. Het was er steenkoud. Familieleden reisden mij achterna met dekens, kleding en geld. Met geld valt er echt een hoop te versieren, maar vlot de behandeling van het proces echter niet", zegt Van Gelder die nog onwennig van zijn lang verwachte vrij heid proeft. 'Sm nader lerzoek kinderen ic^ekkerkerk ERKERK De kin van de Lekkerkerkse {hooi „de Aalschol- irorden voorlopig niet onderzocht op moge- gevolgen voor de ge- iid van de giftige bo- moeten de resultaten jdere onderzoeken wor- Jewacht en tot nu toe is bleken dat het gif onder k en onder de school vloed is op de gezond- lldus een woordvoerder "~~1 gemeente. Hlllfyingen in het Utrechtse |rk zijn gisteren ver- jde concentraties tolu- IOngetroffen. Het tolueen Issen 1948 en 1968 zijn «Br 'Ivang van de gifvondst Brabantse Hilvarenbeek veekeinde aan het licht is niet duidelijk. De cie Noord-Brabant die maanden op de hoogte de illegale stort, kon p niets vertellen over bud van de stortput. (bassadeur Eer ét ontlagen" HAAG De Suri- se ambassadeur in Ne- >»d, W. van Eer, is niet agen maar eervol on- Jp ui' zijn functie. L^eeft de zaakgelastigde Suriname in ons land, La- gisteren aan het Alge- ^Nederlands Persbureau Haag laten weten, '^jerichten uit Suriname ^rekking tot vermeende llpigen", aldus de zaakge- „dienen kritisch te ji beschouwd". Van Eer ar Paramaribo worden' èroepen en daar werk- zijn op het ministerie gemene en buitenlandse fen voedsel nedicijnen r Iran HAAG Het verbod Ivoer en doorvoer van en aan Iran, behalve :1 en medicijnen, is ag ingegaan. (aatregelen zijn in de |ourant van dinsdag 27 epubliceerd, aldus het jrie van economische 1 invoering van de maat- 1 wordt gevolg gegeven afspraken die de lidsta- |n de EG hebben ge- om door middel van matregelen druk op t te oefenen teneinde de 1de Amerikanen daar (krijgen. ïejange cao Scompensatie ^redestein ÜHT De industrie van FNV, CNV en ie BLHP, hebben het weekeinde met (4000 werkne- overeenstemming be- over een tweejarige •ijkste punten van ak- dat van april '80 tot 12 loopt, zijn een volledi- scompensatie per 1 janu- |1 en daarna per 1 juli en imber, verwerking van ledatoeslag" van 26 gul- de loonschalen, uitbrei- in de vakantie met één 24 of 25 dagen en ver van de ploegentoeslag procent. Enige vorm eidstijdverkorting is in bij Vredestein niet aan komen, op de extra va- dag na. Over eventuele •eloning van vuil en on- „I 'aam werk zijn nog geen li" te afspraken gemaakt. rechtzitting. De vroegere CIA-directeur George Bush heeft zich, zoals verwacht, teruggetrokken uit de strijd om de Republikeinse presidentskandidatuur. Op zich is deze stap van weinig be lang. De voormalige gouverneur van Californië, Ronald Rea gan, had tijdens de voorverkiezingen van de afgelopen maanden al zoveel gedelegeerden naar de partijconventie achter zich gekregen, dat hij zeker is van de Republikeinse kandidatuur. In dit licht bezien is het besluit van Bush niet meer dan een formele bevestiging van de onaantastbare posi tie van Reagan bij de Republikeinen. Na Watergate geldt deze ex-acteur als de nieuwe grote Republikeinse leider. Daarbij lijkt men zijn zeer behoudende opvattingen men denke slechts aan zijn oorlogszuchtige uitlatingen en zijn ex treme besnoeiingsvoorstellen in de sociale sector voor lief te willen nemen. DOOR het wegvallen van Bush kunnen de Republikeinen zich nu al toeleggen op de campagne voor de presidentsver kiezingen op 4 november. In schril contrast hiermee staan de Democraten, die door de felle strijd tussen president Carter en senator Kennedy nog steeds verdeeld zijn en dat wellicht ook na de conventie in augustus blijven. Een situatie, waaruit i de zeer bekwame campagneleiders van Ronald Reagan onge- i twijfeld politieke munt zullen proberen te slaan. De Demo- cratische leiders zijn zich terdege van dit gevaar bewust ge- j tuige het toenemend aantal verzoeken van partijbonzen aan I Edward Kennedy om zijn campagne te staken en de Demo cratische gelederen achter president Carter te sluiten. WANT ondanks alle vaak terechte kritiek op de hui dige president van de VS hebben de Amerikanen, wanneer men even voorbijgaat aan de onafhankelijke kandidatuur van de voormalige Republikein John Anderson, dit najaar weinig keus. Zij zouden zichzelf en de wereld in ieder geval géén goede dienst bewijzen wanneer de 70-jarige ex-filmster Ronald Reagan op 4 november zou worden gekozen tot wat men nog steeds beschouwd als de machtigste man ter wereld. ROTTERDAM De hele middag al hadden de twee bejaarde broers el kaar smalend en honend bejegend. Maar toen Dirk, terzake zijn eigen oorlogsverleden, kalm bleef volhou den dat hij hierover door de Belgi sche autoriteiten per se niet is ver hoord, ontplofte Pieter: „Nee, maar, nou zullen we het krijgen. Dirk is in Parijs gearresteerd en toen overge bracht naar Brussel, meneer de pre sident!". Vol walging over zo een on betrouwbare broer voegde hij eraan toe: „Ik kan het niet uitstaan, al die leugens". Op dat moment kon ook mr, P. Schip per, de president van de bijzondere strafkamer waarvoor de deze week 81 jaar geworden Pieter Menten terecht staat, een verwrongen grijns niet meer onderdrukken. In de zaal ontlaadde de opgehoopte spanning zich in gul gelach. De 78-jarige Dirk zelf gaf uiteindelijk toe dat de Belgische justitie destijds toch wel .informatie bij hem heeft inge wonnen over zijn gedrag in de oorlog. Dat deze informatie heeft geleid tot zijn ter dood veroordeling (bij verstek), wil de hij ook niet bestrijden. Maar dit be richt zou hem pas veel later hebben be reikt, via een omweg. Namelijk via broer Pieter. Kennelijk omdat de gronden waarop hij is veroordeeld (col laboratie) hem niet bijzonder veel be lang inboezemden, heeft Dirk de Bel gen verder maar laten zitten en vestig de hij zich na verloop van tijd in Can nes. Aangezien hij op zijn beurt de „leugens van Pieter" niet langer kon verdragen was Dirk gisteren samen met zijn vrouw uit Zuid-Frankrijk naar Rotter dam overgekomen. Tot "nu toe had hij hiervoor geen reden gezien omdat hij zelf in het zonnige zuiden weinig hin der ondervond van alle opschudding. Maar Pieter is zijn verdediging inmid dels gaan baseren op de stelling dat niet hij zich in juli 1941, in het Poolse Pod- horoce heeft opgehouden, maar Dirk. „Vandaar dat ik me gedwongen zag de familie-verklaring in de openbaarheid te brengen die we in 1953 over het ge beurde in Podhoroce hebben opge steld", aldus de „Franse" Menten. „Behalve door mij en mijn vrouw is ze ondertekend door mijn moeder en mijn schoonmoeder. Omdat de laatste twee zijn overleden, heb ik ook maar hun paspoorten meegebracht. Dan kunt u de handtekeningen vergelijken. Anders zegt mijn broer toch weer dat de zaak vervalst is. Het document is gebaseerd op hetgeen Pieter in 1943 aan ons heeft verteld, toen hij per Chevrolet van de SS uit Polen naar mijn landgoed in Frankrijk was overgekomen. Hij maak te zich toen grote zorgen dat Duitsland de oorlog zou verliezen. En wel omdat hij in juli '41 bij die executie in Podho roce aanwezig was geweest. Of hijzelf een aandeel had in de executie, is ons nooit duidelijk geworden. Hij zei alleen dat hij erbij was geweest". Dit verhaal was in een document neer gelegd onder de afspraak dat het alleen zou worden gebruikt als Pieter één van de ondertekenaars persoonlijk zou aan vallen. Directe aanleiding voor de op stelling van de verklaring was het vol gens de betrokkenen „uitzinnige" ge drag geweest dat Pieter zich kort tevo ren zou hebben veroorloofd in de beje gening van zijn moeder. „Toen hij (na zijn korte detentie) in Nederland weer op vrije voeten kwam, had hij geld no dig", aldus Dirk. Maar onze moeder had haar bank-machtiging aan hem in getrokken. In het Haarlemse pension waar zij toen verbleef heeft hij haar vervolgens opgezocht en haar van woe de bijna gewurgd. Intussen had hij mij ook al bestolen. We zijn toen tot de conclusie gekomen: deze man is niet toerekenbaar", zo zei Dirk die ook nog een schriftelijke verklaring uit zijn kof fer opdiepte inzake de vermeende wurgpoging. Brieven Pieter Menten en de hem toegevoegde verdediger mr. Liagre Böhl confron teerden Dirk gisteren met een serie brieven die deze destijds vanuit Polen zou hebben geschreven aan zijn moe der, zijn toenmalige echtgenote Rie, zijn dochter Mimi en een zekere Ellie. Oogmerk hiervan was, in de woorden van Pieter, tot een inventarisatie te ko men van „de serie mijneden" die de Franse broer in de drie uur dat zijn verhoor duurde, zou hebben afgelegd. Mr. Böhl wilde ermee aantonen dat Dirk wel degelijk gedurig aanwezig was geweest op het landgoed bij Podho roce, dat voor de helft eigendom was van moeder Menten, terwijl de beide broers elk voor een kwart eigenaar wa ren. Als duidelijk zou worden dat Dirk zich inderdaad veel en langdurig op het landgoed heeft opgehouden, zou Pieters stelling dat de getuigen hem met zijn broer verwarren, aan overtuigings kracht winnen. Van nogal wat brieven zei Dirk echter dat ze niet in zijn handschrift waren geschreven of dat de handtekening was nagemaakt. De post voor Ellie kon hij helemaal niet thuis brengen: „Ellie? Ik ken geen Ellie". „In totaal ben ik mis schien vijf of zes keer op het landgoed geweest", stalde Dirk, „het kan ook een paar maal meer zijn gerweest, maar niet veel. De laatste keer dat ik er ver bleef was in 1939, een paar maanden voordat Duitsland Polen binnenviel. Daarna ben ik niet meer terugge weest". Begin juli '41 het tijdstip van de mas sa-executie waarbij zijn broer betrok ken zou zijn geweest, bevond Dirk zich naar zijn zeggen in Parijs. Hij wist dat zo precies omdat hem juist toen het be richt bereikte dat er was ingebroken in zijn Brusselse woning, waar al zijn kostbare tapijten waren weggehaald. Enigszins in verlegenheid raakte Dirk, toen officier van justitie mr. L. Meijers hem wees op een brief van de SS in Polen aan de collegae in Brussel met betrekking tot deze diefstal. Vermoede lijk geïnspireerd door Pieter Menten vraagt de Poolse SS hierin alle mede werking te verlenen bij de oplossing van deze diefstal. De brief is gedateerd op juli 1942, een jaar later dus. Dirk haalde verbaasd de schouders op, maar bleef vasthouden aan juli 1941. Ook op tal van andere punten bleek Dirk zich gisteren te vergissen. Het pijnlijkst was nog wel een incident rond een „paardenpas", een identiteits bewijs van een paard dat de Mentens destijds in hun Poolse stal hadden staan. Verdediger mr. Liagre Böhl vroeg Dirk of hij het document her kende. Dirk bekeek het al te haastig, want zijn reactie luidde: „Nou, ik weet niet, de pas van mijn broer zeker?". AMSTERDAM Ruim tienduizend buitenlanders en Nederlanders hebben gis teravond in Amsterdam deelgenomen aan een pro test-manifestatie tegen de uitvoering van de 1-novem berwet. De betogers trokken met spandoeken vanaf het Museumplein door de bin nenstad naar de Mozes en Aaronkerk aan het Water- looplein. Voor het gebouw, waarin een aantal illegalen hun toevlucht hebben gezocht, werd de ma nifestatie besloten. Op dezelf de plaats had de avond tevo ren een fascistische organisatie pamflletten verspreid die op riepen tot geweld tegen de buitenlanders in ons land en pleitten voor hun „deportatie". Vóór het kerkgebouw werd ondermeer het woord gevoerd door vertegenwoordigers van politieke partijen als D'66, PvdA, PSP, CPN en PPR en diverse jongerenorganisaties. Allen spraken zij hun solidari teit uit met de slkachtoffers van de 1-novemberwet. Ria Beckers (PPR) zei Als een wet grote groepen mensen on recht doet, dan moet de rege ring zeggen: Wij hebben ons vergist, de wet moet weg en de mensen moeten worden gele galiseerd". Senaat: BTW dagbladen niet terug naar nul DEN HAAG De meerder heid van de Eerste Kamer vindt dat het op 1 januari van dit jaar ingestelde BTW-tarief van 4 procent, voor dag- en nieuwsbladen gehandhaafd moet blijven. Een motie van PvdA-senator Simons, waarin de regering werd gevraagd het BTW-tarief weer terug te draaien tot nul procent, werd gisteren met 32 tegen 28 stemmen verworpen. (Van onze parlementaire re- duidelijke verklaring aflegt dactie) over de houding van de Ne- DEN HAAG De fracties derlandse regering tegeno- van CDA, VVD en GPV in ver de Palestijnse Bevrij de Eerste Kamer willen dat dingsorganisatie PLO. De minister Van der Klaauw senaatsfracties hebben daar (Buitenlandse Zaken) een gisteren tijdens de behande ling van de begroting van Buitenlandse Zaken op aan gedrongen. Vandaag zal mi nister van der Klaauw de Kamer van repliek dienen. De woordvoerders van CDA, VVD en GPV zetten vraagte kens bij de recente officiële ontvangst van PLO-vertegen- woordiger dr. Sartawi door een hoge ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Senator Van Hulst (CDA) sprak in dit verband van „geflirt met de PLO". „Een man als Sartawi is in mijn fractie niet welkom", al dus van Hulst. Zijn collega Van der Jagt (GPV) vroeg Van der Klaauw, opheldering te verschaffen over de geruch- Heerlijk,helderHeineken. Ook dit jaar geen haring uit Noordzee DEN HAAG Er zal dit jaar geen haring uit de Noordzee gevangen mogen worden. Dit is het gevolg van een negatief advies dat de internationale raad voor onderzoek van de zee (ICES) heeft uitgebracht over de mogelijke vangst van 205.000 ton haring uit de Noordzee in dit jaar. Minister Van der Stee, toen nog op de post landbouw en visserij had reeds 2500 tot 3000 ton van deze hoeveelheid voor de Nederlandse visserij geclaimd. Dit quotum was in principe door de EG aan Ne derland toegewezen mits aan twee zaken werd voldaan. Er moest een positief ICES advies komen en er moesten water dichte controle-maatregelen worden opgezet om ontduiking van het quotum te voorkomen. Met het negatieve ICES advies is reeds een van de twee voor waarden vervallen. De tweede voorwaarde werd door de EG- ministers vooral uit voorzorg ingebouwd. In feite wilde men op die manier alsnog een mid del hebben de haringvangsten een jaar uit te stellen totdat de haringstand in de Noordzee werkelijk zover zou zijn her steld dat haringvisserij weer mogelijk zou zijn.' Vooruit met de geit In het Noordhol landse Purme- rend Is gisteren weer de traditio nele Pinkster drie-markt ge houden. Het jon getje en het meisje op de foto werden door hun ouders elk met een geit je verrast. ten, dat dr. Sartawi betrokken zou zijn geweest bij de PLO- aanslag tijdens de Olympische Spelen in München: Ir. J. Baas (VVD) drong er bij de regering op aan, de uiterste terughou dendheid te betrachten in haar contacten met de PLO. DEN BOSCH/ROME Paus Johannes Pau- lus II zal er weer aan te pas moeten komen om een uitweg te vinden voor problemen die zijn gerezen tussen bisschop Gijsen van Roermond en zijn collega's over de prieste ropleidingen in ons land. Dit is een direct gevolg van het beroep dat de bisschoppen conferentie heeft gedaan op de raad voor de bijzondere bisschoppensynode in Rome nu drie van hen, die krachtens de in januari ge nomen synodebesluiten een onderzoek in stellen naar het functioneren van de theo- logsiche hogescholen, het seminarie van Rolduc en de convicten voor priesterstuden ten, bet onderling niet eens kunnen worden. De aanleiding van het meningsverschil is het besluit van bisschop Gijsen een bepaalde pries ter die is opgeleid aan de Hogeschool voor The ologie en Pastoraat in Heerlen niet aan te stel len in zijn bisdom. Bisschop Gijsen is een van de drie bisschoppen die een onderzoek instelt naar het functioneren van de priesteropleidin gen. Zijn collega's Ernst (van Breda) en Möller (van Groningen) zijn met het vaste orgaan voor de opleidingen, waarin alle betrokkenen sa menwerken, van mening dat zolang het onder zoek niet is afgerond men zich moet onthouden van openbare uitspraken over de opleidingen. De synodecommissie die zich nu over het conf lict gaat buigen bestaat uit kardinaal Wille- brands, bisschop Bluyssen en de Franse kardi naal Garrone, tot voor kort hoofd van de con gregatie voor het katholiek onderwijs en de se minaries. De oplossing die zij vinden zal via mgr. Tomko, de secretaris-generaal van de al gemene synode, worden voorgelegd aan de paus, die uiteindelijk beslist. Koeler DE BILT - Er verandert maar weinig in het weer of het moest al zijn dat de middag- temperaturen morgen wat la ger zullen zijn dan vandaag. Een uitgebreid gebied met lage barometerstanden strekt zich uit van het zeegebied ten wes ten van Noorwegen over west Europa tot ver het middel landse zeegebied in. In dit la gedrukgebied verschilt het weer van streek tot streek. Vanochtend onweerde het aan de middellandsezee, regende het in de Alpen, was het zon nig in Middenfrankrijk en Zuidengeland, bevond zich een uitgestrekt mistveld boven Nóord-Frankrijk, viel een sneeuwbui in Schotland en re gende het boven grote delen van de Noordzee. In een matige noordelijke stro ming komt morgen wat koele re lucht uit Engeland ons land binnen. In deze lucht kunnen buien tot ontwikkeling komen, waarvan sommigen met on weer. Vooruitzichten voor vrijdag opgesteld door het KNMI op woensdag om 10.00 uur: Enkele buien, ook opklarin gen, middagtemperatuur onge veer 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor vrijdag: Aantal uren zon 2 tot 10. Min. temp.: omstreeks 9 gra den. Max. temp. omstreeks 14 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 30 procent. Voor de temperaturen geldt een marge van 2 graden. Weersgesteldheid van gisteren

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13