I NENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 MEI 1980 PAGINA 9 de Statenbijbel. Het ere-gezelschap neemt plaats tegenover het altaar. Het Scheve- nings Visservrouwenkoor en het Her vormd Jeugdkoor zingen. Ds. E.K. Teij- geler wijst in een welkomswoord op de sterke band tussen Scheveningen en het Huis van Oranje, na de landing van ko ning Willem I op het Scheveningse strand. „Na die gedenkwaardige dag be zochten tal van Oranjevorsten Scheve ningen. We zijn verheugd, dat de nieuwe koningin deze traditie voortzet", aldus ds. Teijgeler, die vervolgens ingaat op de of ficiële én onofficiële koninklijke bezoe ken aan Scheveningen. Tijdens de bijeenkomst in de Oude Kerk worden meer Psalmen gezongen. De dienst wordt besloten met het Wilhelmus. Vervolgens verlaat de koninklijk familie de kerk, terwijl de koren het lied „Ne derland en Oranje" zingen. Duizenden belangstellenden doen buiten hun gewag en juichen het gezelschap toe. Alles maar voor korte tijd, want er staat nog meer op het programma van de Oranjefamilie. Per limousine gaat het naar het Circus theater. Bijenkorf Op zeker ogenblik loopt het door ijverige denkers opgestelde tijdschema ondanks alle voorzorgen toch echt danig uit. Dat blijkt wel heel duidelijk in het Scheve ningse Circustheater, waar ruim twaalf honderd Haagse schoolkinderen het eer ste gedeelte van het optreden van het programma, bestaande uit optredens van het jeugdcircus „Het Kraaienest" en het Scapino-ballet al achter de rug hebben. Presentatrice Ria Bremer, die dat bij de aanvang van de pauze ook niet kan we ten, drukt het jeugdige volkje op het hart om toch vooral niet te gaan plassen. Daar zal bepaald geen tijd voor zijn, meent zij. Mis: het wordt een klein half uur plasje ophouden. Voor degenen die zich aan de raad van de Stuif-es-in juffrouw houden althans. In die pauze verandert de zaal in een gonzende en krioelende bijenkorf, v/aarin de koningin zeer duidelijk (nog) ontbreekt. Het orkest besluit het gat op te vullen met meezingers. Dat lukt. De smurfen van Abraham en die mooie bal van goud van André moeten buiten te horen zijn. Evenals het „lang zal ze le ven", dat wordt aangeheven als de ko ninklijke familie tenslotte toch binnen komt, omgeven door een uitbundig flit send piket fotografen. De eerste aandacht van koningin en prinsen geldt een aantal bewonertjes (met recht bewonertjes gelet, op de lange tijd dat zij er al moeten ver blijven) van het Juliana Kinderzieken huis. Daarna neemt de koninklijke fami lie plaats in de ereloge de drie prinsjes voorop, het is immers een kinderfeest g om van de kunsten van de prille acroba ten van „Het Kraaienest" te genieten. Na afloop van het feest ontvangen alle kin deren een zak met drie appels een een sticker. Een geste van de gezamenlijke Haagse fruitverkopers. De koningin en de vier prinsen vertrekken nu in hun li mousine, nagewuifd door honderden Scheveningers, naar het paleis aan de Lange Voorhout Daar kan nog net even worden uitgeblazen, want om half zeven moet er alweer met het gemeentebestuur worden gedineerd in de Burgerzaal van het stadhuis aan de Groenmarkt. Veel te laat dan de bedoeling was, arrive ren koningin Beatrix en prins Claus daar tegen de avond voor het diner in de raadszaal. Maar voordat het zover is, heeft het koninklijk paar eerst nog een ontmoeting met de leden van de Haagse gemeenteraad. Later in de raadszaal houdt burgemeester Schols een korte tafelrede. De aanwezi gen brengen vervolgens een dronk uit op de koninklijke eregasten en dan kan er gegeten worden. De sfeer is ontspannen en gezellig. Men keuvelt er lustig op los. Onderwijl zorgt de groep „Kings Galliard" voor een vro lijke muzikale omlijsting. De vorstin ge niet hier zichtbaar van. Na de maaltijd begeeft het gezelschap zich in ijltempo naar het Nederlands Congresgebouw, waar een druk bezet avondprogramma wacht. Daverend Even voor half negen betreden koningin Beatrix en Prins Claus voor de prins jes is het feest al ten einde onder een ovationeel applaus de Prins Willem Alexanderzaal om daar met een dikke tweeduizend genodigden, onder wie ook het (nagenoeg) voltallige gemeentebe stuur, van een bont muziekprogramma te genieten. Maar voordat het Residentie Orkest onder leiding van de vaste diri gent Hans Vonk „El Sombrero de tres pi- cos" (de driekante steek) van Manuel de Falla ten gehore kan brengen beklimt burgemeester F. Schols het podium om koningin en prins toe te spreken. (Voor de integrale toespraak zie pag. 5). Daarna is het woord aan actrice Trins Snijders, die de verschillende muzikale onderdelen inleidt met een passend praatje. Het orkestwerk van De Falla opent het muziekprogramma met veel spaans vuur. Vervolgens is de beurt aan de sopraan Jennie Veeninga en de tenor Adriaan van Liempt, mensen met stemmen als or gels, die aria's van Verdi te beste geven. Na dit vocale optreden krijgen de aan klassieke klanken gewende oren het moeilijk. Op een gecompliceerd en luid elektronisch muziekstuk met veel buitenaardse effecten, waaronder een on heilspellend gebrom, danst de Aspiran- tengroep „De Springplank" van het Ne derlands Dans Theater het ballet „Inte ractions", een fascinerend schouwspel. Dan is „The Dutch Swing College Band" aan de beurt, een orkest dat bijna op de kop af vijfendertig jaar bestaat en al die tijd onder de bezielende leiding van Peter Schilperoort heeft geopereerd. Dit swin gende gebeuren vormt het sluitstuk van het muziekprogramma. Nu breekt het informele gedeelte van het programma aan, waarvoor het voltallige publiek zich naar de Carousselzaal be geeft. Koningin Beatrix en prins Claus onderhouden zich in een met een koord afgesloten deel van de zaal met vertegen woordigers van verschillende geledingen en groeperingen van de Haagse samenle ving. Om half twaalf maakt een overweldi gend vuurwerk een daverend einde aan een daverende dag. Toch nog rook dus, zij het dat deze walm onlosmake lijk verbonden is met schitterend veel kleurig bengaals vuur. Het slotstuk knettert de vorstin nog een vurig „Dag Koningin" toe en dan is het echt afge lopen. Zowel het koninklijk paar als het publiek keren het lijkt een cli ché, maar is dat ditmaal geenszins voldaan huiswaarts. V EN HAAG „Wat voor weer u het zijn in Den Haag?", vra- n talloze Nederlanders zich af. et is dc dag waarop Beatrix de ifstad voor het eerst als konin- |^Jn bezoekt. Het is, zowel letter- S/jk als figuurlijk, uitstekend ~}eer in Den Haag. Aan de strak- auwe hemel heeft het alom ge- emde Oranjezonnetje het rijk leen. Wolken, van waterdamp andere samenstelling, verto- >n zich niet. Den Haag laat de >ningin en haar gezin zien en iren dat het een stad is waar snel aan verknocht kunt ra- X t Beatrix al h f udt, blijkt uit heel lang van Den Haag uit de tientallen veelal ille" werkbezoeken die zij als Donprinses reeds aan de residentie acht. Bezoeken die zij benutte om heel meer dan alleen het „mooie" van Jn Haag te bekijken. Niettemin zal het ar na gisteren extra duidelijk zijn, dat ir hele gezin welkom is in Den Haag, lkom in hoofdletters. Dat welkom nkt uit duizenden kelen. En de eeu- inoude bronzen basstem van de Grote St.-Jacob stemt daar zeer volmondig e in. eigenlijke feest begint met de rijtoer -het paleis aan de Lange Voorhout ir het stadhuis aan de Groenmarkt. rijtoer in een open rijtuig nog wel. liets moet je in Amsterdam eens pro- Jen", zegt een doorgewinterde Oranje- it die op de hoek van de Kneuterdijk de Lange Vijverberg wacht op het mo- |nt waarop hij met zijn vlaggetje in ac- kan komen. waaien t schema wordt strak aangehouden, tot ite tevredenheid van de vele wachten- i, waarvan er velen een uurtje van ntoor weg mogen om te gaan zwaaien, okslag kwart voor twee weerklinkt efgetrappel. Mensen die het rijtuig met koninklijke familie een eindje willen lgen moeten dat op een drafje doen, int het gezelschap heeft er goed de art in. Dat neemt echter niet weg dat een rijtoer is met vooroorlogse allure, aai weer, veel mensen en veel „Oranje ven". Bewondering voor het blauwe let van de immer glimlachende konin- i, voor de diepbruine teint van de ins-gemaal en voor de prinsjes, die dap- !'\1 r, maar nog wat onwennig, naar het lk wuiven. „Wie is nou de koningin?", I aagt een jochie dat op zijn vaders houders en dus eerste rang zit. „Die :vrouw met die blauwe jurk", is het twoord. Het knaapje zwaait even, maar idt al die „glimmende", soldaten op die >te, bruine paarden eigenlijk toch meer moeite waard. Dnderden rits-rats-klik-cameraatjes in hun werk. Het ziet oranje, blanje en u van de vlaggetjes, ij het oude stadhuis aan de Groenmarkt rijgt de koningin bloemen aangeboden de negenjarige Elsbeth Hardon, de ter van de Haagse wethouder van -itelijke ordening en stadsvernieu- fhg. Honderden mensen slaan dit tafe- jel vanachter de dranghekken op de roenmarkt gade. Daarna gaat het gezel- hap het stadshuis binnen, waar de ko- nklijke familie wordt voorgesteld aan ït Haagse college van burgemeester en ethouders. lanchetknopen deze begroeting begeeft de koningin :h met haar gezin en gevolg naar de luwzaal, de zogenaamde „Blauwe Ka- ir". Daar houdt burgemeester Schols n korte toespraak tot de hoge gasten, i memomeert onder meer dat prinses jliana destijds in 1937 in dezelfde zaal et prins Bernhard in het huwelijk trad. heer Schols gaat verder uitvoerig in de relatie van de ooievaar met de resi- intie. Hij „onthult" dat Den Haag al in 152 geld heeft uitgetrokken ten behoeve tl dit nobele dier. Hij herinnert verder n de Late Middeleeuwen, toen de af- elding van de ooievaar hier ter stede brandmerk werd gebruikt. Niet alleen kwaliteitsaanduiding van goederen, iar ook als schandmerk voor crimine- 9n. In 1610 belandde de ooivevaar in het aagse stadswapen. „Nu hadden we ei- mlijk een koppel ooievaren voor Huis a Bosch willen aanbieden", grapt de H irgervader, „maar dat mocht niet van dierenbescherming. Daarom doen we et met een symbolisch geschenk". De iningin krijgt vervolgens van de burge- eester namens het stadsbestuur een met riljanten bezette broche met in het mid- en in witgoud de Haagse ooiveaar". rins Claus ontvangt manchetknopen aarin de „B" van Beatrix in reliëf is ingebracht. Midden in de „B" zit afbeel- ng van de Haagse ooievaar, eveneens tgevoerd in witgoud. Burgemeester :hols herinnert in dit verband aan Paul in Vliet, die destijds prinses Beatrix en ins Claus een regenjas aanbood. „Ter npletering van die jas zijn hier dan de inchetknopen", schertst de burger- ïster. de amusante toespraak tekenen ko- Jngin Beatrix, prins Claus en hun drie •ions het „gouden" gastenboek. Hierna (kijkt het gezelschap in de raadszaal in het stadhuis de tentoonstelling „Dag rningin". Deze expositie van ruim 180 o's toont de band van prinses, later ko- igin Juliana, met de gemeente Den ag. Js het koninklijk gezelschap weer bui- komt, wordt net spontaan toegejuichd i toegezongen door het enthousiaste pu- liek. ve vorstin en haar gezin blijven nog eni- e tijd op het bordes bij de hoofdingang laan om de menigte toe te wuiven en de vaties in ontvangst te nemen. Even later ertrekt het koninklijk gezin, onder luid pplaus van de toeschouwers en feestelijk ebeier van de klokken van de Grote ^erk en van het oude stadhuis in een ge- oten hofauto naar Scheveningen. Langs route staan hier en daar groepjes men en om nog een glimp van de vorstin op e vangen. Naar schatting enkele duizen- 'en mensen wachten omstreeks twee uur >'j de Oude Kerk aan de Keizerstraat in ^heveningen op de komst van het ko ninklijk gezin. Oranjevast Scheveningen, vanouds een „Oranievas- gemeenschap, is massaal uitgelopen. Jranje ballonnen en vele vlaggetjes schit- ^ren in het stralende zonlicht Doordat In een open rijtuig reed de koninklijke familie van het Paleis Lange Voorhout naar het Oude Stadhuis aan de Groenmarkt. het programma nogal uitloopt, verschij nen de „Oranjes" pas om kwart over drie (volgens het schema een kwartier te laat) bij de enthousiaste menigten. De mensen hebben zich langs de gehele Keizerstraat opgesteld. Geen plekje is onbezet. Van normaal verkeer op de trottoirs is allang geen sprake meer. De voetpaden zijn doodeenvoudig overbevolkt. Schevenin gen haalt haar koningin binnen. Zoals gezegd arriveert koningin Beatrix vijftien minuten te laat op de plaats van bestem ming: het pand Keizerstraat 58. Meteen bij aankomst overgieten omstanders de koningin en haar gezin met confetti en „Oranje boven-gezang". Te voet gaat het naar de ruim honderd meter verderop gelegen Oude Kerk. Aangemoedigd door vele „hoera's" en uit volle borst gescan deerde Oranjeliederen vergast zij haar onderdanen op een gulle lach en wuift zij naar alle kanten. Bij de kerk aangeko men blijken niet minder dan driehonderd kinderen al ruim een uur op haar te heb ben gewacht. Ook zij steken door middel van zang de loftrompet. Koningin Beatrix onderhoudt zich met wat kinderen die zich bij de ingang van de kerk hebben verzameld. Omstanders hebben tijdens het hele gebeuren wel de grootste moeite een glimp van de vorstin op te vangen. Omgeven door politie, foto grafen, voorlichters en veiligheidsfuctio- narissen moet zij zich een weg naar de kerk banen. De laatsten porren en duwen daarbij fiks om zich heen. Na de serene zangtonen van de kinderen verdwijnt het gevolg in de kerk. Inmiddels hebben zich daar zo'n vijfhon derd genodigden verzameld. Zij wachten geduldig op de komst van de koninklijke familie. Als eerste officiële handeling te kenen koningin Beatrix en prins Claus in de consistoriekamer het gastenregister in HEERLIJK DAGJE VOOR M.E. Haagse politie kri jgt complim en ten voor ontspannen sfeer in residen tie Koningin Beatrix wan delt tussen het enthou siaste pu bliek door de Scheve ningse Kei zerstraat. Geen meter ruimte in de Schevening se „hoofd straat" was onbezet DEN HAAG Hoofdcommissaris C.N. Peijster van de Haagse politie mocht gisteravond in het Nederlands Congresgebouw tientallen complimen tjes in ontvangst nemen voor de ont spannen sfeer, waarin het koninklijk bezoek aan Den Haag is verlopen. Uiteraard was de Haagse politie gisteren voorbereid op eventuele acties van lie den, die het festijn zouden willen versto ren. De Mobiele Eenheid (M.E) werd ach ter de hand gehouden. Maar het verliep allemaal zo goed, dat de heren van de M.E., na een morgen voetballen op het veld voor het hoofdbureau, om twee uur 's middags al weer in het zonnetje zaten. Dit was tekend voor de sfeer. Aanwezige Amsterdamse journalisten hebben de heer Peijster, met in hun achterhoofd de rellen bij de inhuldiging van koningin Beatrix in Am sterdam op dertig april, met verbazing gevraagd hoe dit mogelijk was. De heer Peijster meende dat de houding van het Haagse publiek juist een reactie was op hetgeen in Amsterdam is gebeurd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9