Leimuiden voor aanleg van vijfde Schipholbaan Werkgroep voor geestelijk gehandicapten wil integratie in de samenleving bevorderen Nieuwe dienstregeling voor NZH-buslijnen Hazerswoude loopt voor Noordierse kinderen 'Spaanse afvalkunst' in Hazerswouds Anker Avond- vierdaag AANDACHT VOOR SPORT EN RECREATIE IN ALPHEN REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 MEI 1980 PAGIf1 Geen obstakels meer voor „De Tureluur" 'Hazerswoude Verscheidene bruggen in het Rietveld zijn dusdanig aangepast dat de rondvaartboot „De Tureluur" nu de fraaiste plekjes in Ha- zerswoude kan aandoen. Het vaartuig, eigendom van de commissie „Mooi Hazerswou- de", heeft de afgelopen weken een aantal proefvaarten ge maakt waarbij diverse obsta kels in het traject de kop op staken. In samenwerking met eigenaren van de bruggen konden oplossingen worden gevonden. „De Tureluur" gaat overigens niet alleen binnen de Hazers- woudse grenzen varen. Want vanaf de schoolvakantie-start wendt kapitein Goedegebuur- en het schip op elke dinsdag om 9.00 uur richting Katwijk aan Zee. LEIMUIDEN Het college van b. en w. van Leimuiden meent, dat Schiphol een vijfde landingsbaan moet aanleg gen om het toenemende luchtvaart- verkeer te kunnen verwerken en de geluidshinder in de omgeving van de luchthaven verder terug te dringen. Het 'draaien' van de vierde baan, zoals in het Structuurschema Burger luchtvaart wordt voorgesteld, wordt door het college met klem afgeraden. Vanavond krijgt de gemeenteraad van Leimuiden de gelegenheid zich over het college-standpunt uit te spreken. In het structuurschema Burgerluchtvaart wordt het verdraaien van de huidige vierde baan als oplossing aangedragen. De nationale luchtha ven zou daardoor op vrijwel dezelfde ruimte meer inkomende en vertrekkende vliegtuigen kunen verwerken. Tijdens een onlangs in Lei muiden gehouden inspraakbijeenkomst over de toekomst van Schiphol, bleek dat die vierde baan grote delen van Leimuiden een geluids overlast van 45 KE zou opleveren. Blijkens wettelijke bepalingen is een geluidsoverlast tot 35 KE nog acceptabel, maar daarboven zeker niet Met name een brok nieuwbouw van Lei muiden, enkele maanden geleden door de raad als nieuwbouwplan geaccepteerd, zou in het ge bied komen te liggen waar een ontoelaatbare geluidsoverlast bestaat Een geschrokken college van b. en w. heeft nu besloten zich te verzetten tegen het voorgestel de plan om de vijfde baan te laten vervallen en de huidige vierde te verdraaien. De aanleg van die vijfde baan zou volgens het college veel soe laas bieden. Ten eerste zou er heel wat minder geluidsoverlast ontstaan, en ten tweede zou de overlast in elk geval veel beter gespreid kun nen worden. Deze vijfde baan zou parallel aan' de huidige vierde baan moeten worden aange legd. HAZERSWOUDE/KOUDE- KERK Het verblijf van veertig jongens en meisjes uit de Noordierse stad Belfast in de periode 24 juli tot 14 augus tus in Hazerswoude en Koude kerk aan den Rijn werpt zijn schaduwen vooruit. De plaat selijke werkgroep HUNI (Hulp Noord-Ierland) ont plooit namelijk activiteiten op woensdag 28, vrijdag 30 en zaterdag 31 mei. HUNI doet op zaterdag 7 juni een beroep op eenieder om een wandeling te maken onder het motto „Loop voor de Noordierse kin deren". Op 28 mei worden de perso nen die zich bereid hebben verklaard om twee kinderen (een r.k., een protestants) uit Belfast in huis op te nemen ge durende de drie weken lange vakantie, geïnformeerd over de te verwachten gang van za ken. Intussen worden in Hazers woude en Koudekerk loten van een gulden per stuk aan de man gebracht. Op de fancy- fair, te houden op 30 en 31 mei in het Michelshuis, hoopt men ze alle te hebben verkocht Wat dan betekent dat een be drag van 20.000,- op de reke ning van de HUNI staat, om de kosten van het verblijf en de reis van de jongelui uit Ul ster te dekken. De totale kos ten worden trouwens geraamd op ruim 40.000,-. Wat de lo terij aangaat: de trekking van de prijs winnende loten vindt plaats op zaterdag 31 mei, tij dens de fancy-fair dus. Op zaterdag 7 juni, de laatste dag van de sportweek in Ha zerswoude, wordt de loop voor de Noordierse kinderen ge houden. Bettine Vriesekoop, de plaatselijke tafeltennis-ster. lost om 9.30 uur het startschot Ook het Tamboer- en Trom petterkorps Hazerswoude (TTH) doet rond dit tijdstip van zich horen. Tot 11.00 uur kan men van start gaan voor het afleggen van het zeven dan wel dertien kilometer lan ge parkoers. Het ligt in de be doeling dat de schoolkinderen voor de wandeltocht sponsors aantrekken, die op een kaart invullen hoeveel geld ze per te lopen kilometer beschikbaar willen stellen. Ook ouderen kunnen meedoen aan de loop voor de kinderen van Noord- Ierland; bii de start, het Avan- tigebouw, kunnen ze tegen be taling van vijf gulden een deelnemerskaart verkrijgen. HAZERSWOUDE De Spanjaard Enric AdserA Riba exposeert tot en met 30 mei zijn werken in het Hazerswoudse centrum 'Het Anker". De kunste naar gebruikt voof zijn objecten allerlei afvalpro ducten variërend van roestige bordjes tot afval hout Het werk van de uit Catalonië afkomstige kunstenaar laat zich niet makkelijk vergelijken met werk van collegae. Het materiaal verwerkt hij op orginele wijze in grafieken en pa nelen. In Spanje kreeg hij zijn opleiding tot beeldhouwer en graficus. Op het ogenblik werkt hij in Amsterdam. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrijdag geo pend van 's avonds zeven tot half twaalf; zaterdag van vier tot zes uur en van 's avonds acht tot half twaalf; zondag van twaalf tot vijf uur en van 's avonds zeven tot half twaalf. Een deel van de expositie In Het Anker. KORTWEG Hazerswoude De deelne mers aan de wandelavonddrie- daagse te Hazerswoude, op 27, 28 en 29 mei, wacht op de laat ste avond een muzikaal ont haal. Het Tamboer- en Trom petterkorps Hazerswoude be geleidt de wandelaars de laat ste twee kilometer, vanaf Dorpsstraat 227 via straten in Zuid en de Tuinstraat naar de Landvliethal. De intocht start om geveer 20.00 uur. De orga nisatie van deze tweede avonddriedaagse berust bij de HSV Orion. Het parkoers, over telkens vijf dan wel tien kilometer, voert de wande laars door de fraaiste stukjes van de gemeente. Hazerswoude De rijkspoli tie te Hazerswoude gaat optre den tegen hen die het huisvuil op buiten de vaste uren gestel de tijden „aan de weg zetten". In artikel 179 van de Algeme ne Politie Verordening staat dat „elke overtreding gestraft kan worden met een hechtenis van ten hoogste twee maanden of een geldboete van ten hoog ste driehonderd gulden". Ten gemeentehuize worden de laatste tijd nogal wat klachten geuit dat vuilniszakken en an dere goederen die door de vuilnisophaaldienst moeten worden meegenomen, erg vroeg op de trottoirs worden geplaatst Onder „erg vroeg" kan men verstaan: de avond voordat de vuilniswagen de desbetreffende straat aandoet Hazerswoude Er komt langs de Provinciale Weg te Hazers woude géén LPG-installatie. De BK Gas BV had voor de plaatsing hiervan drie jaren geleden bij B. en W. een ver zoek ingediend. Toen deze hierop afwijzend beschikten, ging het bedrijf in beroep bij de Kroon. Ook deze instantie vindt dat het voor de omge ving, bebouwde kom, veel te veel gevaar met zich mee brengt LEIDEN De Noord Zuid Hollandse Ver voersmaatschappij (NZH) heeft met ingang van 1 juni een nieuwe dienstregeling. Dit in verband met een te verwachten toeneming van het aantal passagiers op verschillende lijnen. De wijziging van het aantal ritten hangt ook samen met de toepassing van het normeringssysteem voorzieningen streek vervoer (N.V.S.) op basis van jaarlijkse rei zigerstellingen. De frequentie van lijn 31 (Katwijk Hoornes RijnsburgLeiden) wordt van maandag tot en met zaterdag tussen een en zes uur 's middags verhoogd van een maal per dertig minuten naar een maal per twintig minuten. Dit ge schiedt eveneens van maandag t en met vrij dag gedurende de ochtendspits, maar dan uit sluitend in de richting KatwijkLeiden. Even eens van maandag tot en met vrijdag wordt 's avonds tot tien uur een dertig minutendienst gereden. De verbinding KatwijkLeiden via Valken burg (lijn 30) is, behalve in de ochtendspits, op maandag tot en met vrijdag tot een uurdienst teruggebracht Op de lijnen 40 en 42 (Noordwijk aan Zee Rijnsburg VoorhoutLeidenLeiderdorp) wordt zaterdag- en zondagavond net als over dag een half uurdienst gereden. Dit was een uurdienst Op lijn 45 wordt van maandag tot en met vrij dag in de ochtendspits tussen Leiden Meren- wijk en Leiden station en in de avondspits in omgekeerde richting een vijftien-minuten- dienst gereden worden (was dertig minuten). De kwartierdienst op lijn 60 tussen Leiden N.S. en Noordwijkerhout begint maandag tot en met vrijdag 's middags een uur eerder. De frequentie van lijn 65 (Sneldienst Den HaagLeiderdorp, die alleen van maandag tot en met vrijdag in dienst is) wordt tussen half tien en half twee teruggebracht tot eenmaal per twee uur. De uurdienst in de middaguren en de tien-minutendienst gedurende de spitsuren blij ven gehandhaafd. Op lijn 91 (Den HaagWassenaarKatwijk) wordt op zon- en feestdagen de halfuurdienst teruggebracht naar een uurdienst Routewijzigingen Tegelijkertijd met het ingaan van de nieuwe dienstregeling wordt op een aantal lijnen de route gewijzigd. De lijnen 40 en 42 krijgen een eindpunt aan het Picképlein. De nieuwbouw wijk Grashoek zal in plaats van door lijn 95 be diend gaan worden door lijn 42 en daarmee een rechtstreekse verbinding met Leiden krijgen. De routes worden als volgt: lijn 40: komend van Noordwijk binnenVan de MortelstraatVan PanhuysstraatQuarles van Uffordstrasat Parallel BoulevardDe GrentPicképlein v.v.; lijn 42: komend van Voorhout—Van de MortelstraatDuinweteringNorthgodreef WantveldParallel Boulevard—De Grent Picképlein v.v.; lijn 95: komend van Katwijk BeeklaanOude ZeewegPicképleinDe GrentParallel Boulevard—Quarles van Uf- fordstraatVan PanhuysstraatVan de Mor telstraatRederijkersplein (sneldienst) v.v. Tussen Leiden en Oegstgeest worden de routes van de lijnen 43 en 46 omgewisseld. Lijn 43 zal rijden via RijnsburgerwegLeidsestraatweg GeversstraatRijnzichtwegrijksweg 44 enz., terwijl lijn 46 zal rijden via Rijnsburgerweg WassenaarsewegEndegeesterstraatweg Rhijngeesterstraatweg enz. In Katwijk wordt de route van lijn 90 verlegd via de Hoorneslaan en Biltlaan. De wijk Rijn soever krijgt hierdoor gedurende de gehele dag een busverbinding. Een boekje met de volledige nieuwe dienstrege ling is voor twee gulden vijftig te krijgen bij de N.Z.H.-chauffeurs, N.Z.H.-kantoren, bij een groot aantal boekhandelaren en sigarenzaken, VVV-kantoren en, dit jaar voor het eerst, op alle PTT-kantoren en agentschappen. ALPHEN AAN DEN De avond-vierdaags wordt voor de 23-ste ki organiseerd door "W kring Leiden en O ken". De te lopen afst zijn 10, 15 en 5 (vo kleintjes) kilometer. Er wordt tussen zes en uur gestart vanaf de St. zaal aan de Parad ijsl; Alphen. Het inschrijvii bedraagt voor indivi drie gulden vijftig (bij d inschrijven kost overige gulden). Voor groepen schrijven mogelijk tot onder meer bij de Eiki 53 in Alphen. De laatse del-avond, 12 juni, wore lopers muzikaal door tal van muziekkor] 'De Zwarte Kraaien' winr eerste prijs KOUDEKERK - Devi ter van de Koudekerlcse jevereniging. Bas Vos, gistermiddag in de raai van de gemeente Koud aan de Rijn vijf bekers .reikt aan diegenen d mooiste en leukste inz< gen voor de optocht van hadden verzorgd. De grootste beker ging.f iedereen in Koudekerk, verwacht zal hebben, najj Carnavalsvereniging r Zwarte Kraaien", die mef kopie van een AmerikT tank dan ook helemai show stalen. Tweede prijr naar was de trekker vj Vereniging van Plattelf vrouwen, bestuurd door vrouw. De derde prijs P naar de inzending vanr meentewerken, die met| wagen een duidelijk beef ven van wat gemeentew? zoal in een gemeente tel' heeft. De vierde en vijfde gingen naar resp. de Fr Leeuw, loodgietersbedrijr de Fa. Wessels, schilde drijf. Restauranthouder verkocht ondeugd lijk ijs 1 ALPHEN/DEN HAA0 De exploitant van eenlj taurant in Alphen aal Rijn is overeenkomstiji eis van de officier van 1 tie door de Haagse pd, rechter voor economisch ken veroordeeld tot NI boete wegens overtrf van de Warenwet 3 Bij controle was gebleker het ijs dat door de ven werd verkocht niet aan sen voldeed en het kien voor bacteriën te hoog la Volgens verdachte zou voornamelijk een gevolg' van de omstandigheid, d<f bedrijf noodzakelijk moet den uitgebreid en dan ooi' betere mogelijkheid tx voor inrichten van koelki1 dergelijke. Evenwel laa vergunning voor die ui' ding nog steeds op zich ten, zodat geen verbet' mogelijk is. ALPHEN AAN DEN RIJN „Als een mens geen mogelijkheden heeft om zich te uiten, om te interprete-, ren, om te kunnen denken, noemen we zo iemand geestelijk gehandi capt Beweging kan dan soms nog de enige mogelijkheid zijn, om een rela tie te leggen met de wereld om je heen". Dit zegt Wim Sturm, de 29-ja- rige secretaris van de Alphense werkgroep sport en recreatie voor geestelijk gehandicapten. De heer Sturm werkt nu drie jaar aan het veelomvattende werk van de in 1974 opgerichte werkgroep. Wat doet deze groep voor de geestelijk gehandicap te? In eerste instantie houdt de werkgroep zich bezig met het bevor deren van sport en recreatie van de geestelijk gehandicapte. Sport overi gens waarbij vergaande prestatie niet ter sprake komt. De activiteiten houden allereerst ontspanning en gezelligheid in. Hét belangrijkste streven van de werkgroep. In twee de instantie echter tracht de groep de geestelijk gehandicapte in onze samenleving te integreren, gepoogd wordt om de samenleving te laten inzien dat de geestelijk gehandicapte er gewoon bij hoort. Ook de Alphense oudervereniging Philedelp- hia en V.Ó.G.H. (Vereniging Ouders Geeste lijk Gehandicapten) vonden in 1974 dat daar iets aan moest gebeuren. Bestudeerd werden de werkwijzen en resul taten van andere reeds bestaande clubs in het land en men kwam tot de oprichting van de huidige (zelfstandige) werkgroep. De ge noemde ouderverenigingen blijven echter verantwoordelijk voor het sport- en recrea tiegebeuren. De werkgroep bestaat uit vijf le den die zorg dragen voor de coördinatie en voorts zijn tien leiders verbonden aan de groep die elk één of meerdere activiteiten on der zich hebben. Deze vijftien mensen mogen zich óf deskundig noemen op het gebied van de zwakzinnigenzorg óf op het gebied van re creatie en sport. Een combinatie die voor de doelstellingen van de werkgroep nodig is. Hoe komt iemand er toe om zich in te zetten voor de geestelijk gehandicapte medemens? Hoe ontstaat de interesse voor dit werk? Voor Wim Sturm zélf berust zijn interesse op een gelukkige toevalligheid. Wim wilde in eerste instantie sportleraar worden en studeerde li chamelijk opvoeding. Intussen leerde hij zijn vrouw kennen die al jaren in de zwakzinni genzorg werkte. Zij wist de vonk over te brengen en Wim raakte geïnteresseerd. Wim buitte zijn kennis op het gebied van lichame lijke opvoeding uit en combineerde dit met werk voor zwakzinnigen. Thans werkzaam als bewegingsagoog leert hij geestelijk gehan dicapten hoe zich te bewegen op een gezond heidsbevorderende wijze. Een moeilijke taak. Waarom niet „gewoon" sportleraar? „Bewe ging heeft altijd mijn interesse gehad. Ik ben er achter gekomen dat juist deze mensen die beweging nodig hebben. Zij hebben namelijk geen enkele andere mogelijkheid om zich te uiten. Voor hen is beweging nog het enige waarmee nog iets te doen valt in hun eigen wereld." Sturm vindt het overdreven om van „roe ping" te spreken in dit verband. Het is een baan als elke andere. Wél noemt hij de grote dankbaarheid die hij in zijn beroep onder vindt én uiteraard in nog grotere mate in zijn werk in de werkgroep. Sturm meent dat het doel van de werkgroep om de geeste- Wim Sturm van de Alphense werkgroep voor geestelijk gehandicapten, lijk gehandicapte mens te voorzien van de mogelijkheid om sport te beoefenen, om deel te nemen aan recreatie, volledig geslaagd is. Voorts heeft de werkgroep ook nard gewerkt aan de integratie van de geestelijke gehandi capte. Ook in dit streven is men nu al voor een groot deel geslaagd. „Eens in de veertien dagen houdt de werk groep soosavonden in het „Bunkertje" (onder de Salvatorikerk). De avonden staan open voor geestelijk gehandicapten én voor de „ge wone leden van het ,3unkertje". Uiteraard óók bewust gekozen voor deze vorm. Om de gehandicapte deel te laten uitmaken van de samenleving. In het begin werden de avon den nagenoeg niet bezocht door de n iet-ge handicapte leden. Thans begint daarin veran dering te komen en is duidelijk dat de terug houdendheid begint plaats te maken voor een meer open houding waaruit blijkt dat men de „andere" mens ook accepteert. Een verheu gende ontwikkeling waarvan men hoopt dat deze doorzet. Ook verheugend is dat de lei ders van geestelijk gehandicapten zich in het verleden.veel en vaak vergist moeten hebben waar het om interesses ging van hun pupil len. Voor de soosavonden werden in het be gin grote hoeveelheden ganzeborden en an dere aanverwante spelletjes aangeschaft Nu blijkt dat de geestelijk gehandicapte veel meer geïnteresseerd is in de moderne poppla ten. Direct hierop ingespeeld, draait er nu elke veertien dagen een disk-jockey zijn pro gramma in het ,3unkertje". Er wordt ge praat, gedanst en gelachen. Hoe komt men nu te weten aan welke activi teit de gehandicapte wil deelnemen? Sturm: „Dit is inderdaad het grootste probleem. Om dit te peilen hebben we in het begin een en quête gehouden onder 500 in deze streek ge registreerde gehandicapten. Hier zijn rond de honderd aanmeldingen op gekomen. Een niet geheel bevredigend aantal. Sturm ziet echter op dit moment geen oplossing voor dit pro bleem. Hij meent dat de eerste stap gezet is door de werkgroep. De tweede stap moet ge zet worden door de begeleider van de geeste lijk gehandicapte (de ouders of verplegers). Veel begeleiders zullen er waarschijnlijk te gen op zien om steeds de rit te moeten maken naar de plaats van het sport- of recreatiege beuren. „Hiervoor hoeft men het toch niet te laten. Altijd hebben wij dergelijke problemen kun nen oplossen. Zeer binnenkort gaat men ook wat doen voor de kleintjes tot tien jaar. De groep is bezig met de voorbereiding van een nieuwe activiteit: waterspelen/zwemmen Aan dergelijke activiteiten ontbrak het eigen lijk nog. Op dit moment worden alle activitei' i ten bezocht door ruim 140 gehandicapten. Re delijk, maar nogmaals: het kunnen er meeij zijn. Getracht zal worden het enthousiasmt over te brengen op anderen die nog niet we ten welk plezier beleefd wordt aan de talrijke mogelijkheden die de werkgroep de gehandi capte kan bieden. De deelnemers kunnen kiezen uit gymnastiek, volksdansen, wandel sport, zingen en spelen met muziek, soosa vonden en bovenal, deelname aan de lande lijk beroemde Jostiband." De „Jostiband" vormt een apart hoofdstuk voor de werkgroep nadat hieraan een televi sie-uitzending is besteed. De „Jostiband' vormt dan ook de drukst bezochte activiteit van de werkgroep. Dit huisorkest van de „Hooge Burch'een centrum voor geestelijk gehandicapten in Zwammerdam, wordt ge vormd door niet minder dan 115 geestelijk gehandicapten. De „Jostiband" bestaat nu 14 jaar en heeft enorme belangstelling onder vonden. In eerste instantie als gevolg van de uitzendingen, ook de langspeelplaat heeft veel publiciteit gekregen en dit unieke orkest in de schijnwerpers geplaatst. De orkestleden hebben geen verstand van muziekgeschiede nis, muziekliteratuur of muzikale constructie. Maar er wordt wel vol overgave en geestdrift gespeeld. Muziek in de meest zuivere en oor spronkelijke vorm van ritme en melodie. De werkgroep van Wim Sturm hoopt dat de „Jostiband" nog meer dan zij zelf, kan bena drukken dat de geestelijk gehandicapte ook behoefte heeft aan sport en spel. Iets dat de werkgroep ten volle kan bieden. Mensen die mee willen doen aan de activiteiten kunnen zich opgeven bij Wim Sturm, Koraalzwam II, Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-44409. ROBERT J. BLOM

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4