Ruim tienduizend banen in bouw op de tocht Betogers verdrijven Zuidkoreaans leger Rellenschoppers licht gevonnist Al duizenden aanvragen van illegalen of stad ontvangt oninklijk gezin yl geestdrift Examen gestolen leidw (Bowtani kersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas idacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) imenten: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. ^Donderdag 22 mei 1980, 70e jaargang no. 21662 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Arbeid en vrije tijd „Wie niet werkt zal ook niet eten" om 19.30 uur op Ned. I en om 22.10 uur „Panora- miek". Op Ned. II om 20.27 uur „Ik, Claudius" en om 23.00 uur „Soap". Koude nacht Droog weer en perioden met zon. Op veel plaatsen nacht vorst. Middagtemperatuur om streeks 16 graden. Zon op 05.32 uur, onder 21.38 Hoogwater Schev. 10.55 en 23.40 uur, laagwater 06.25 en 19.03 uur. iklok voor in Suriname UARIBO Alle honden, die issen tien uur des avonds en r 's morgens op de openbare evinden, zullen zonder meer opgepakt. Dit heeft de di- ommissaris van Marowijne in me besloten, omdat er klachten dat loslopende honden voorbij- aanvielen. Paus dankt „Die Haghe Sanghers" VATIKAANSTAD In goed Nederlands, zij het met een licht Pools accent, heeft paus Johannes Paulus II de koren „Die Haghe Sanghers" uit Den Haag en „Rotte's Mannenkoor" uit Rotterdam be dankt voor hun optreden tijdens een generale au diëntie. De paus zei: „Ik dank u allen en ieder af zonderlijk voor de mooie uitvoering. Moge de vreugde, die u aan anderen brengt zich ook weer spiegelen in uw eigen leven en uw geestelijk rijker maken. Dit is mijn wens en mijn gebed voor u". alle Nederlanders keken op 30 april t.v. RSUM Bijna alle Nederlanders (95 procent van de totale bevolking) hebben op 30 i televisiereportage rond de troonsafstand van koningin Juliana en de inhuldiging lingin Beatrix voor kortere of langere tijd gevolgd. Dat is gebleken uit een op 3 mei afdeling Kijk- en Luisteronderzoek gehouden telefonische steekproef onder 372 Ne- ers van vijftien jaar en ouder. (zie ook pag. 2) Avro-directie verbiedt verslag van Spelen HILVERSUM De radio- en televisieredacties van de AVRO mogen geen zendtijd besteden aan de Olympische Spe len in Moskou. Dit is hun opgedragen door AVRO-directeur Siebe van der Zee, die de Olympische Spelen een B-evene ment noemt omdat de Verenigde Staten en West-Duitsland wegblijven. Bovendien is Van der Zee het oneens met het be sluit van het Nederlands Olympisch Comité om toch naar Moskou te gaan. Volgens een woordvoerder van de AVRO was er bij deze omroep toch al weinig animo om de Spelen uitgebreid te verslaan. „Daarbij moet dit besluit niet gezien worden als een absolute boycot. Als er zich bijzondere gebeur tenissen voordoen, zal AVRO's Sportpanorama, zij het sum mier, dat zeker melden". Heinze Bakker, chef van AVRO's Sportpanorama (radio) noemde gisteren het besluit van de di rectie evenwel „onjournalistiek en daardoor onjuist". Bob Bremer, chef van AVRO's Sportpanorama (televisie) had geen moeite met het standpunt van zijn directie. Jerrycan in auto barst door hitte ZWOLLE Een jongeman is gisteren in Zwolle ernstig ge wond geraakt door een explo sie toen hij na schooltijd in zijn auto stapte en er een sigaret opstak. Uit onderzoek is geble ken, dat de scholier in de kof ferruimte van zijn auto een jerrycan had staan, die geheel gevuld was met benzine. De naden van jerry-can waren in de hitte de auto had vele uren in de zon gestaan ge barsten, waardoor benzine damp in de auto hing. De jon gen is met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. DOORTERUGVAL VERKOOP DURE WONINGEN )EN HAAG Vooralsnog ziet iet ernaar uit dat ruim tiendui- rend werknemers hun baan zul len verliezen als gevolg van een ernstige stagnatie in de verkoop pan duurdere woningen. Dit Ueek gisteren uit de woorden -van minister Beelaerts van Blokland tijdens de laatste ter mijn van het debat in de Tweede Kamer over het woningbouw programma. De problemen in de ioopsector zullen er naar ver wachting toe leiden dat er dit jaar slechts 21.000 huizen in plaats van 27.000 in de vrije sec tor in aanbouw zullen worden genomen. Daardoor komt in 1981 en 1982 de werkgelegenheid in gevaar van 7800 bouwvakkers en 2700 friensen in aanverwante bedrij ven. Beelaerts vindt niet dat hem dit kan worden verweten, omdat hier sprake zou zijn van een ont wikkeling waarop hij geen in vloed heeft, namelijk het teruglo pen van de belangstelling voor dit soort woningen. Dit zou dan weer het gevolg zijn van onder meer de onzekerheid bij de men sen over wat er met hun inko men gaat gebeuren, wat de rente gaat doen en of de inflatie zal toenemen. Bij een toenemende inflatie worden er volgens ken ners meer huizen gekocht, omdat het inkomen van de meeste eige naars dan vrij snel stijgt (door de prijscompensatie) terwijl de hy- potheeklasten ofwel gelijk blijven of zelfs dalen. Volgens de minister is het zeker niet zo dat de regering passief blijft onder de ontwikkelingen in de bouw. De maatregelen van staatssecretaris Brokx zijn juist bedoeld om te voorkomen dat nog veel meer bouwvakkers (vijftigduizend) werkloos zouden worden. Daarbij heeft men zich echter alleen geconcentreerd op het bevorderen van de verkoop van premiewoningen. Voor de vrije sector is geen geld uitge trokken. Eind augustus, wanneer de stand van zaken in de bouw opnieuw wordt opgenomen en met de Tweede Kamer bespro ken, zullen Beelaerts en Brokx bekijken of er nieuwe maatrege len ter stimulering van de hui zenverkoop moeten worden ge nomen. De minister zegde dit toe na de aankondiging van CDA- woordvoerder Van Dijk, dat zijn fractie niet akkoord gaat met de terugval in de vrije sector, omdat daarmee het totale bouwpro gramma wordt verlaagd van 106.000 tot 100.000 woningen. In een tijd van grote woningnood is dat voor de christen-democrtaten niet aanvaardbaar. HAAG Den Haag mag zich terecht Hof- noemen. Vele duizenden Hagenaars en Sche- gers hebben koningin Beatrix, prins Claus in kinderen gisteren een geestdriftige ont- st bereid in hun toekomstige woonplaats, die rond middernacht met een overweldigend werk werd besloten. isschien met spanning tegemoet geziene dag ver- !o hartverwarmend dat de heren van de Mobiele eid al vroeg in de middag in het zonnetje zaten, het er zo enthousiast aan toe zou gaan dat het hele hema in de war is gelopen, hadden wij zelfs in ons isme niet verwacht", aldus gisteravond burge er Schols tegenover zijn gasten. 'el de hele dag was de koningin omgeven door ap- isserende en haar toejuichende mensen. Het begon t de „vooroorlogse" rijtoer door de binnenstad, en ereikte een hoogtepunt tijdens de wandeling door eervolle Scheveningse Keizerstraat. Wolken van tti en „Oranje boven"-gezang vulden de straat, er voor de koninklijke gasten nauwelijks een door- n aan was. In het Circustheater woondde de ko- ijke familie een kinderfeest bij en in het Congres- iw was er een avond van muziek en dans en een oeting met vertegenwoordigers van de burgerij, murwerk zorgde voor een daverend slot. De koninklijke familie wandelt door de Keizerstraat in Scheveningen. Boze demonstranten gewapend met stokken en een geweer reden gisteren op een buitgemaakte legertruck en jeep door de straten van de Zuidkoreaanse stad Kwangju, waar een volksopstand woedt tegen de militaire regering. SEOEL/KWANGJU De honder duizenden betogers die in de Ko reaanse stad Kwangju al dagen lang slag hebben geleverd met het leger en de politie, zijn er van nacht in geslaagd vrijwel de gehe le plaats in handen te krijgen. Na overvallen op wapenopslagplaat sen en munitiedepots kregen de be togers de beschikking over honder den wapens, waarmee de militai ren uit de stad werden verdreven. Bij de gewelddadigheden van giste ren zijn meer dan tien doden en ongeveer zestig gewonden geval len. Het totale dodencijfer sinds vo rige week, toen de gevechten be gonnen, ligt rond de 24. Er zijn vele honderden gewonden. Ooggetuigen verklaarden dat eer der op de dag soldaten het vuur hadden geopend op betogers, die probeerden bussen van het open baar vervoèr in handen te krijgen. Toen het leger was verdreven wer den de bussen alsnog in beslag ge nomen. Op borden die men op de bussen en andere voertuigen plaatste, werd gevraagd om bloed voor de gewon den, die in kamers en gangen van de ziekenhuizen op behandeling wachten (zie verder pag 15). uriname is een avondklok honden ingesteld. I ik Moer zö) .(Nodig EK l r-JjHens PAS] N VVlER UUR J noeten om tien uur binnen en mogen 's ochtends pas vijf uur naar, buiten. de straat zouden bevuilen lr in het huisvuil te snuffe- AMSTERDAM De Amsterdamse dagen voorwaardelijk plus boete, tot Toch heeft de officier van justitie giste- maanden wegens stenen gooien naar de politierechter mevr. mr. Van Erp vier maanden, waarvan twee voor- ren weer forse gevangenisstraffen ME. Een 26-jarige Rotterdammer: twee Taalman-Kip heeft de eisen van de waardelijk. De eisen liepen uiteen geëist tegen vier relschoppers. Ze hoor- maanden wegens stenen gooien naar officier van justitie tegen de zestien van vier weken tot een half jaar ón- den gevangenisstraffen vragen van zes een politiebusje. Een 21-jarige jonge- rellenschoppers van Koninginnedag voorwaardelijk. Drie verdachten weken tot vijf maanden. Een 21-jarige man uit Amstelveen hoorde voor een- niet gevolgd. Zij deelde vanochtend werden vrijgesproken wegens ge- Sassenheimer en een 26-jarige Amster- zelfde feit zes weken eisen, straffen uit, variërend van twintig brek aan bewijs. dammer (twee onderwijzers): vijf BORSSELE STIL NA BRANDJE BORSSELE Als gevolg van een korte maar hevige brand in een transformator bij de kerncentrale Borssele zal de centrale vijf dagen tot een week stil liggen. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. De transformator, die behoorde tot het niet-nu- cleaire deel van de centrale, is opengescheurd. Het zal enkele dagen duren voordat met een nieuwe transformator kan worden gewerkt. De veiligheid van de centrale is geen mo ment in gevaar geweest, aldus de directie. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.30 uur nummer 070-469522 en uw krant wordt de zelfde avond nabezorgd. UTRECHT Bij de gewes telijke arbeidsbureaus zijn tot en met gisteren enkele duizenden aanvragen voor een werkvergunning voor il legalen ingediend. Alleen in de noordelijke en zuidelijke provincies was het aantal aanvragen gering. De direc teuren van de verschillende bureaus verwachten niet dat er nog veel aanvragen zullen worden ingediend. De overgangsregeling voor de illegalen, door de ministers Al- beda en De Ruiter ingesteld als laatste kans voor de buiten landers, loopt a.s. dinsdag af. Daarna zullen de ingediende aanvragen worden getoetst aan een aantal criteria. Vol gens de GAB-directeuren vol doet ongeveer de helft van de aanvragen niet aan die crite ria. Voorwaarden zijn ondermeer dat de buitenlanders van 1 ja nuari 1978 tot 1 november 1979 onafgebroken bij dezelfde werkgever in dienst zijn ge weest. Boyendien moeten voor HELFT VOLDOET NIET AAN VOORWAARDEN hem in die periode steeds loonbelasting en sociale pre mies zijn afgedragen, hetgeen door malafide werkgevers is nagelaten. De aanvraag moet door werkgever en werkne mer gezamenlijk worden inge diend. Veel werkgevers heb ben dit geweigerd. In Den Haag zijn 95 aanvragen binnengekomen, waarvan er tien voorlopig zijn goedge keurd. In Delft zijn honderd vijftig aanvragen binnengeko men, in Lisse verwacht men van de vijftien aanvragen er meer dan de helft te moeten afwijzen. Achtervolging na kassaroof LEIDEN Een ongeveer 25- jarige man deed gistermid dag een succesvolle greep in de kassa van een modewin kel aan de Haarlemmer straat. De man werd op zijn vlucht nagezeten door een verkoopster, maar wist te ontkomen. Hij wist de hand te leggen op 700 gulden en voor 300 gulden aan cheques. De 29-jarige ver koopster in de zaak zette daar op de achtervolging in en slaagde erin de dief op de Haarlemmerstraat vast te pak ken, maar hij wist zich weer los te rukken. De achtervol ging werd door een man nog enige tijd voortgezet maar de dader slaagde er uiteindelijk in om spoorloos in de catacom ben van het Leidse station van de Nederlandse Spoorwegen te verdwijnen. LEIDEN De Warmondse service-monteur in opleiding J. Hoogervorst is de afgelopen nacht belangrijke onderdelen van zijn eindexamen kwijtgeraakt De blauwe Simca bestelwagen van de Warmonder werd op de Leidse Broekweg beroofd. Dieven namen een groene legerpuk- kel met een multoband, werkblokken en examenwerkstukken mee. Deze werkstukken moet Hoogervorst vanavond voor zijn eindexamen inleveren. De gedupeerde service-monteur woont aan de Broekpolder 1 in Warmond. \V

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1