ies Kruize: We kunnen e Cup pakken' onge invaller eld Eintracht Arie Haan blij met uitverkiezing voor EK Maradona weer ster Argentijnse team 3F ielEN AMSTERDAM VERDEDIGEN eiM)PESE HOCKEYTITEL Indeling EK hockey Tahamata en Metgod niet bijlaatste 22 FA CUP VOOR HET EERST NAAR ANKFURT Calderwood bij Willem II LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 MEI 1980 PAGINA 17 leki ort L cid(l risti T d 'l i - BerjAG Een voorspelling is gemakkelijk gemaakt, lnertfenvoudig is het echter daar steekhoudende argu- veekeffenovtr te plaatsen. Deze regel gaat ook op als de dat -hte resultaten van de Nederlandse hockeyploegen, katcn in Barcelona beginnen met de poulewedstrijdcn Europees kampioenschap voor clubteams, ter spra- se kn. Nederland heeft op het veld van Real Club de Wei hoge eer te verdedigen. Zowel de dames van Am- s Jtfils de heren van Klein Zwitserland veroverden vo- >n gdank zij schitterende wedstrijden de Europa Cup. »k. s de situatie echter toch anders in vergelijking met 'an Vorig seizoen werd zowel KZ als Amsterdam de fa- offic'ol opgedrongen en moest de titel wel behaald wor- te ie keer is de druk wat minder, hoewel hoge ver- ?r toch zeker op hun plaats zijn. Ties Kruize, de er ein bij het Haagse KZ die na opnieuw een zware hatti'n 'no time' terugkwam, deelt die mening: „We holik Cup winnen, maar vooral voor de Duitsers en de ploegen zullen we moeten oppassen". Jitserland is er in ieder geval alles aan gelegen dit jaar pet hoogste eremetaal te grijpen. Een intensieve oefen- staat aan de basis van dit streven. Zo trainden de trainer/coach Joost Bellaart de afgelopen maand lin de week. De exponent vat: de krachtige inspannin- Iider meer Ties Kruize. Ruim tien weken geleden ging i onderling partijtje tegen het derde team onderuit en Izijn enkelbanden. De oudste van de drie gebroeders in de Haagse hoofdmacht uitkomen, nadat hij net een In training aan de vooravond van het vertrek achter left: „Die enkel zat finaal in elkaar. Gescheurde ban- Itapsel was kapot, het zag er allerminst gunstig uit. Ik leen paar dagen later geopereerd. Ze hebben vier gaat- i bot geboord en er een nieuwe pees doorheen getrok- i kwam er dus voor vijf weken gips omheen en begon landeling. Ik ben de afgelopen weken iedere dag naar I Toorn in Rotterdam gegaan Die heeft me dagelijks 1 uur op een manuele en normale wijze fysiotherapeu- lindeld Ik moet zeggen dat hij het verschrikkelijk goed leeft. Het is echt ongelooflijk en uiteraard ligt het ook i je zelf. Ik ging na de behandeling van Van Toorn lijls door naar KZ om nog wat te trainen". ^ur betekent wel dat Kruize de afgelopen weken dagelijks I drie uur aan zijn sport besteedde. Een unieke situatie amateur die daarnaast nog drukke zakelijke besognes it zijn assurantiekantoor. „Het is overigens wel de laat- ;dat ik dit doe. Het is nu bijna de vierde maal dat ik ügkomen. De volgende keer laat ik het rustig herstel- r mijn part duurt het dan een jaar", aldus de Nederland- lar. jkey kost inderdaad veel tijd. Normaal ben je toch twee Ibezig en dan de wedstrijd in het weekeinde nog. Voor- ik het er nog wel voor over. Wanneer je echter ook >t Nederlands team uitkomt, wordt het toch wel zwaar, hen dan wekelijks weer wat trainingen bij in Utrecht, pst ook weer tijd. Maar voorlopig wil ik bij Klein Zwit- iog wel blijven hockeyen". e jaren hebben voor KZ telkens voorspoed gebracht. In lale competitie werd de laatste vier jaar de titel steeds te veel problemen binnengehaald. Trainer-coach Joost stond aan de basis van al die successen. Hij heeft zes Een vrolijk beeld van vorig jaar tijdens de EK in Den Haag. Ties Kruize en aanvoer ster Toos Bax van Amsterdam tonen trots de bokalen. (Van onze sport redactie) DEN HAAG De poule-inde ling van het Eu ropese hockey- toernooi voor clubteams ziet er als volgt uit. Heren. Poule A: Klein Zwitser land (Nederland). Racing Club de France (Frank rijk). Akademi- sche HTC (Oos tenrijk). Poule B: Basler HC (Zwit serland), Egara (Spanje), Slough HC (Engeland). Poule C: Rock Gunners HC (Gi braltar), Fran- kenthal (West- Duitsland), Royal Leopold Club (België). Groep D. Edinburgh Civil Service (Schot land). RC de Polo (Spanje), Dynamo Alma Ata (Rus land). Dames. Groep A: Luzerner Sport Club (Zwitser land), Muckross HC (Ierland), Chelmsford La- dies HC (Enge land), Amsterdam (Nederland). Groep B: Royal Uccle STHC (Bel gië), Glasgow Western (Schot land), RC de Polo (Spanje), Grosf- lottebeker THGC (West-Duitsland). Ties Kruize legt aan. Van hem zal veel afhangen, vooral zijn strafcorners zijn een belangrijk wapen. KZ is gisteren vertrokken naar Barcelona waar 's avonds op één van de twee velden licht is getraind. Vanochtend volgde een looptraining, met 's middags nog wat oefeningen met bal en weken geleden te kennen gegeven op te stappen. Het argument heette te zijn dat hij en de spelers een beetje op elkaar waren uitgekeken. Ties Kruize kan zich daar toch niet helemaal mee conformeren: „Wij vinden het allemaal verschrikkelijk jammer als Joost inderdaad zou verdwijnen. Iedereen is het er over eens dat hij een prima vent is. We zouden het dan ook erg prettig vinden als hij er nog een jaar aan vastplakt. Ik geloof niet dat we al op elkaar uitgekeken zijn, maar ik ben er ook nog niet ze ker van dat hij inderdaad vertrekt. Zijn vertrek schat ik op vijf tig procent in. Maar eerst denken we toch maar even aan de Eu ropa Cup". stick. Morgen opent de winnaar van vorig jaar het toernooi met de wedstrijd tegen Racing Club de France. Ties Kruize: „HGC heeft tegen Racing Club gespeeld en ons gemeld dat die lui te kloppen zijn. Zaterdag krijgen we Akademische HTC, een Oos tenrijkse ploeg. We zitten dus in een niet al te sterke poule. Nor maal gesproken komen we dan ook in de halve finale. Maar we moeten toch oppassen voor onderschatting. In de halve finale krijgen we dan waarschijnlijk de Duitsers (Frankenthal; red) te genover ons en dat kan zwaar worden. Iedereen weet hoe wed strijden tussen Nederlandse en Duitse ploegen zijn. Zij zijn dan ook onze grootste concurrent". Vorig jaar „Toch heb ik er wel vertrouwen in", vervolgt de 27-jarige Krui ze. „In vergelijking met vorig jaar zijn we toch weer een stuk sterker geworden. Een aantal jongeren heeft toch meer ervaring1 gekregen. Vorig jaar werden zij zo maar ingezet. Het internatio nale hockey vereist dat gewoon. Omdat we vorig jaar wonnen, spelen we nu één wedstrijd per dag, een behoorlijk voordeel. We hebben eigenlijk ook nog een jong team. Ik ben met Ron Steens de oudste van het stel". „Bovendien is Tjeerd Borstlap zo goed als hersteld. Hij heeft zijn dijbeenblessure ook bij Van Toorn laten behandelen. Met die brede selectie moeten we toch hoge ogen kunnen gooien. De strafcorner zal ook erg belangrijk zijn. Dat heeft niets met mijn tijdelijke afwezigheid te maken, want al ben je er dan een tijdje uit als je weer een paar honderd keer uithaalt, zit het ritme er zo weer in. Ik heb afgelopen zondag tegen de Russische nationale ploeg ook twee keer kunnen scoren uit een strafcorner en één maal kwam er nog een strafbal uit. Het schijnt dat in Barcelona twee prachtige velden liggen, dus dan moeten we opnieuw kun nen toeslaan", aldus een optimistisch gestemde Ties Kruize. DENNIS MULKENS ZEIST Bondscoach Jan Zwartkruis heeft zijn selectie voor de eindronden van het toernooi om het Europees voet balkampioenschap voor landeteams, dat in Italië wordt ge houden, rond. Uit de groep van veertig voorlopigen heeft hij nog tweeëntwintig spelers gekozen die volgende week in het sportcentrum van de KNVB in Zeist bijeenkomen voor een trainingsstage van drie dagen. Van deze tweeëntwintig vallen er twee af die niet meegaan naar Zuid-Europa, maar zich wel beschikbaar moeten houden in Nederland. Volgen de week vrijdag neemt Zwartkruis zijn definitieve beslis sing. Uit de groep van achttien die niet voor Italië in aanmerking ko men zijn de meest opvallende „afvallers" Tahamata (Ajax), Val- ke en Wildschut (beiden PSV), Metgod (AZ) en Balkestein (Sparta). Op 2 jni vertrekt het Nederlands elftal naar Oostenrijk, waar in de omgeving van Graz getraind wordt en twee oefen wedstrijden zullen worden gespeeld. Het trainingskamp wordt besloten met een wedstrijd in Udine (Italië). Op 9 juni vliegt de selectie naar Napels, waar op 11 juni tegen Griekenland wordt De tweeëntwintig zijn: doelverdedigers: Schrijvers (Ajax), Doesburg (Sparta) en Van Breukelen (FC Utrecht); verdediging en middenveld: Wijnste kers (Feyenoord), Krol (Vancouver White Caps), Van de Korput (Feyenoord), Poortvliet, Brandts en Stevens (allen PSV), Hoven- kamp (AZ). Zondervan (FC Twente), Schoenaker (Ajax). Willy van de Kerkhof (PSV), Thijssen (Ipswich Town), Haan (Ander- lecht) en Van Deinsen (Feyenoord); aanval: René van de Kerk hof (PSV). Rep (Saint Etienne), Nanninga (Roda JC), Kist (AZ). Koster (PSV) en Vreijsen (NAC). (Van onze verslaggever) BRUSSEL- Arie Haan gaat met Oranje mee naar het EK-eindtoernooi in Italië. HU is definitief bij de laat ste 22 geselecteerden die op 28 juni aanstaande voor het eerst bij elkaar komen in Zeist. Veertien, dagen gele den al is de beslissing om Haan toch naar Italië mee te nemen, al gevallen. Dat ge beurde tijdens een gesprek dat Zwartkruis en zijn assis tent Baan met Haan hadden in Antwerpen, een urenlang onderhoud dat in het diepste geheim werd gevoerd. In dat gesprek werden alle gerezen problemen uit de weg ge ruimd en legde Zwartkruis uit waarom de technische staf in Zeist in een eerder stadium ten opzichte van Haan handelde, zoals het heeft gehandeld. Het was Haan in ieder geval duide lijk dat vooral Zwartkruis veel moeite heeft gedaan om hem aan de selectie toe te voegen hoewel hij anderhalf jaar geleden voor Oranje be dankte. FURT In het gewoel na de yerd de jongste speler van Eintracht plet. Op de schouders van de „vedet- jrabowski, die geblesseerd op de wedstrijd had gadegeslagen, en in - maakte Fred Schaub (20) zijn voor de dolgelukkige Eintracht- die na het winnen van de UEFA waar feest begon in het Waldsta- ant hij was het geweest, die Ein- legen minuten voor het einde de zo trofee bezorgde. Als invaller voor bluste Nachtweih was Schaub door Friedel Rausch ingezet. Het bleek ■esterzet". Het broekie van Eintracht, e Borussia geen vrees had, ontsnapte aan zijn bewaking en liet ook doel- leib van korte afstand kansloos: 1 A Cup werd even later door de UEFA- iwoordiger, de Zwitser Schmidlin, aan der Hölzenbein van Eintracht overhan- )or de eerste keer in zijn 81-jarige ge- is had Eintracht een Europese beker En terwijl aanvoerder Jürgen Gra de cup aan zijn supporters toonde, sta rred Schaub: „Dit maak ik waarschijn- meer mee in mijn voetballoopbaan. Dit Ik ben overgelukkig." en Borussia hebben de 60.000 toe schouwers geen beste partij voetbal voorgezet. De verwachtingen waren te hoog gespannen. Zeker na die zinderende eerste wedstrijd op de Bökelberg in Mönchengladbach, toen Borussia in de slotfase alsnog langs het zeer sterk spe lend Eintracht gleed: 3—2. In het Waldstadion in Frankfurt bleek gisteravond dat ook voor de Westduitse voetballers, dit seizoen erg lang heeft geduurd. Deze tweede finalewedstrijd miste duidelijk tempo en hoogtepunten. In de eerste helft en dat na een half uur spelen, had Eintracht een unieke mogelijkheid om op dat moment al op gelijke hoogte met Borussia te komen. Bernd Nickel, die zich in de beginfase als de grote regisseur had aangediend, kwam op tien meter afstand van doelman Kneib vrij. Hij faalde jammerlijk. Ook in de tweede helft bleef Eintracht die iets sterkere ploeg, goed verdedigen van Borussia hield tot aan die 81ste minuut van deze wed strijd de cup bij Borussia. Toen was het via Schaub toch raak en wist trainer Jupp Heync- kes dat zijn ploeg niet meer de veerkracht zou hebben om gelijk te maken. Hij sprak na afloop: „We hebben zeer lang uit stekend gespeeld. We wilden Eintracht het ini tiatief laten en dan toeslaan. Toen Eintracht via Schaub op 10 was gekomen wist ik dat we de UEFA Cup kwijt waren. De ploeg was op." Bernd Nickel stort ter aarde, maar krijgt voor zijn fraaie duik geen strafschop. ok schandaal in Hongaarse voetbalwereld LtPEST Vijf spelers »=v!e voetbalploegen die W n in de tweede divisie f Hongaarse voetbal- Jitie zijn berecht we- "1 >t oneerlijk beïnvloe- pi de wedstrijduitslag. I e spelers van de twee lanosha(ma en Boeda- raren bij de afspraak en. De wedstrijd ein digde in een gelijkspel. De vijf spelers zijn gestraft met uitsluiting van de compe titie voor een periode die va rieert van tien maanden tot vijf jaar. De strafcommissie van de Hongaarse voetbalbond maakte bekend dat een aantal spelers van Boedafoki „had den gepoogd om op onsportie ve wijze aan twee punten te komen". Tijdens de rust had den zij aan een speler van Ja noshalma 7500 forinten (onge veer 750 gulden) aangeboden. Naar verluidt heeft deze speler het geld geaccepteerd en ver deeld onder een aantal ploeg genoten. De coach van Boeda foki is voor twee jaar een aan tal voorrechten ontnomen. Ook de hulptrainer is gestraft. Bernd Hölzenbein en Fred Schaub torsen de UEFA Cup, die werd veroverd door een treffer van Schaub. WENEN In de laatste wedstrijd van zijn derde Europese tournee, na het behalen van de wereldtitel in 1978, heeft het Argentijnse voetbalelftal tegen Oostenrijk fors uitgehaald. Vooral door het produktieve spel van de jeugdige (19) ster speler Maradona (hattrick) behaalde de ploeg van traner Menotti een 51 overwinning. Een ander vriendschappelijk duel speelde zich af in Kopen hagen, waar Spanje als laatste voorbereiding op de finales van het toernooi om het Euro pese kampioenschap in Italië oefende tegen Denemarken. De selectie van trainer Kubala kwam na een ruststand van 11 niet verder dan 22. De naar schatting 24.000 toeschou wers zagen Saura en Ramon voor Spanje scoren en Simons- son en Bastrup voor Denemar ken. Diosgyoer Miskolc uit de pro vinciestad Gyoer heeft de Hongaarde voetbalbeker ge wonnen. In de finale, won het met 31 van Vasas Boeda pest. Twee jaar geleden had Dios ook de Hongaarse voet balbeker gewonnen. In een wedstrijd voor het Brit se voetbalkampioenschap heeft Schotland Wales met 1 0 verslagen. Het doelpunt werd na 24 minuten spelen in de eerste helft door Willy Mil ler gemaakt. De commissie van beroep van de Europese voetbalunie heeft het appel van Byron Steven son, een international voor Wales, afgewezen. Stevenson blijft geschorst- tot 31 juli 1984 voor alle internationale ont moetingen. Stevenson sloeg vorig jaar november tijdens de interland TurkijeWales een tegenstander zo hard in het gezicht dat deze geopereerd moest worden. De Westduitse international, Uli Stielike, zal zijn contract met Real Madrid met drie jaar verlengen. Stielike, die tot de 40 geselecteerden voor Italië behoort, mag dan gedurende die tijd rekenen op een salaris van ruim één miljoen gulden. Voor de tweede maal sinds 1976- heeft de Sovjet Unie het Europees voetbalkampioen schap voor spelers onder de 21 jaar bemachtigd. In de tweede finalewedstrijd, die in Moskou werd gespeeld, versloegen de Russen Oost- Duitsland met 10 (ruststand (0—0). Er doet zich overigens over Haans selektie een probleem voor dat nog zal moeten wor den opgelost. In de periode na melijk dat Oranje zich in Zeist voorbereidt op het EK, speelt Anderlecht een toernooi in Praag. Aangezien ook de Aja- cieden Schrijvers en Tahamata Schoenaker is geblesseerd en maakt de reis niet mee) in het buitenland zijn om in Egypte een toernooi te spelen en Krol nog niet teruggekeerd is uit Vancouver wil Zwartkruis Haan wel graag op tijd in Zeist hebben, temeer daar hij lange tijd niet tot de vaste groep in ternationals behoorde. Maar Vandenstock, de voorzitter van Anderlecht, mist al Ren- senbrink en Van der Eist (in Amerika) die contractueel aan dat toernooi in Praag hadden moeten deelnemen. Vandaar dat Vandenstock zijn enige ve dette niet graag wil missen omdat het hem dan geld kost. Overigens heeft Arie Haan een goed seizoen bij Ander lecht achter de rug. Nadat hij Zwartkruis via een brief had laten weten, en die brief ver zond Haan vlak voor Oranjes interland in het Spaanse Vigo, zich weer beschikbaar te stel len voor Oranje, volgde de bondscoach de middenvelder van Anderlecht enkele malen tijdens competitieduels. Haan. die al twee WK-toernooien heeft meegemaakt" (West- -Duitsland en Argentinië), was afwezig tijdens het EK-toer- nooi in Joegoslavië. Hij werd toen niet geselecteerd dopr George Knobel omdat hij de juiste vorm miste na zijn eerste jaar bij Anderlecht. Arie Haan bleek erg verheugd over de definitieve beslissing van Zwartkruis. „Ik was erg blij dat het gesprek in Antwer pen tot een goed einde werd gebracht en ik vervolgens werd uitgenodigd voor de trai- ningstage in Zeist. Hoewel mijn gedachten al in Italië zijn, moet ik er eerst voor zor gen dat alles in Zeist goed ver loopt. Daar zal ik een goede basis moeten leggen voor het verdere verloop. Ik ben lang weggeweest bij Oranje, daar om zijn de drie dagen in Zeist van groot belang. Daarna zien we wel weer verder." Midweeklotto DEN HAAG De winnende getallen van de midweeklotto zijn: 9 - 17 - 18 - 25 - 35 - 38. Reservegetallen: 10 - 28. Prijzenbedrag: 974.932.99. Eerste prijs: 341.226.55. Tweede prijs: 97.493.30. Der de prijs: 146.239.95. Vierde prijs: 194.986.60. Vijfde prijs: 194.986.60. TILBURG - Willem II zal het komend seizoen kunnen be schikken over de Schot Jimmy Calderwood, die de af gelopen maanden op uitleen basis voor Sparta speelde. Gis teren werden Calderwood en Tilburgse club het eens over een eenjarige verbintenis. Wil lem II zal aan Birmingham City een vergoedingssom moe ten betalen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17