probeert de paus te annexeren H4\ 'Wr mm Kindermishandeling beslaat. Hoe lang nog. kerk wereld mooi fronkriik" monsterprogramma ricuilvrijK indriedagen SOCIOLOOG IN PROEFSCHRIFT: Oudere mensen moeten minder aan hun kinderen hangen Pinkpop n» BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 MEI 1980 F Het is moeilijk te zeggen of het be zoek dat de Paus van 10 mei tot 2 juni aan Parijs brengt, beter op een ander tijdstip had kunnen plaatsvinden. Vermoedelijk niet, want over een jaar hebben de presidentiële verkiezingen Elaats, en hoe dichter het bezoek daar- ij komt, hoe minder „neutraal" het voor menigeen zou lijken. Maar het gekozen tijdstip is ook een „uiterste" en volgens sommigen al enigszins „over de streep". Mede als gevolg van het feit dat Frankrijk sedert enige tijd al in een atmosfeer van verkie zingscampagne verkeert, probeert ide- reen het pauselijke bezoek te „anexe- ren". Het aantal „papisten" in dit land waar de scheiding tussen Kerk en Staat diepere gevolgen heeft gehad dan in vele andere waar een soortge lijke differentiatie doorgevoerd werd, is rondweg verbluffend. Oud-premier Jaques Chirac, burgemees ter van Parijs en leider van de neo-Gaul- listische beweging heeft er geen gras over laten groeien en is naar Rome ge vlogen om te pogen het Vaticaan over te halen een pauselijk bezoek aan het Parij- se stadhuis op het programmma te plaat sen. Het is niet zeker of Chirac ervan op de hoogte was dat de paus nimmer een gemeentehuis binnengaat. Uiteindelijk is een compromis bereikt Chirac zal Jo- hannes-Paulus op het plein voor het stadhuis verwelkomen. De burgemeester van Lisieux is even eens haastig naar Rome gereisd om er zich ter plaatse van te vergewissen dót de paus inderdaad de Carmel van ziin stadje zal bezoeken teneinde de wereld er aan te herinneren dat de kleine Heili ge Theresia de patrones van de missieën is. De zogenaamde links-katholieken die Rome niet altiid een goed hart toedra gen, hebben al wereldkundig gemaakt dat de paus een delegatie van hun groep zal ontvangen. De integrist mgr. Lefèbre heeft verklaard dat hij graag zijn plaats aan de paus afstaat als deze in de ST-Ni- colaas-du-CHardonnet in Parijs kinde ren wil vormen. De communistische burgemeester van de Parijse voorstad St.Denis waaraan de paus in beginsel een bezoek zal bren gen, heeft laten weten dat hij niet zal weigeren Johannes-Paulus II te begroe ten in naam van zijn gemeenteraad en in naam van de Communistische Partij, „die de Christenen de hand zal reiken.". Intussen ontvangt het Parijse aartbisdom sedert weken zakken vol brieven van lieden, organisaties en groeperingen die de paus willen ontvangen of iets voor diens bezoek willen organiseren. De moeilijkheid bij dit alles is, dat de paus maar drie dagen in Frankrijk blijft en hij zijn eigen lijstje meebrengt. Hij wil in elk geval contact hebben met jonge ren, met behoeftigen, met „gastarbei ders", met Poolse landgenoten, met ho gere en lagere clerus. Als gevolg daarvan heeft men het pro gramma van het bezoek al negentien keer moeten herzien. Een van de hoofd problemen was dat van het bepalen van de plaats waar de openbare mis opgedra gen zal worden. Aanvankelijk was aan het park Bagatelle in het Bois de Bolog- ne gedacht, maar het feit dat dit een van de operatie-terreinen van vele prostitu ees is, heeft de organisatoren doen beslis sen het uit te schakelen. Vermoedelijk is ook het feit dat de ruimte niet groot ge noeg is, een rol gespeeld. Daarna was aan de voorstad La Courneuve gedacht, waar de Communistische Partij telkenja- re od een mammoeth-terrein haar „Fete de l'Humanité" organiseert, maar de kans dat de door de paus opgedragen mis daar meer volk zou kunnen trekken dan het feest van de communisten, moest vermeden worden. Tenslotte heeft men de deels buiten bedrijf gestelde oude luchthaven van Le Bourget gekozen, waar een miljoen mensen zonder proble men de mis kunnen bijwonen. Maar ook deze „definitieve keuze" blijkt mogelijk niet definitief te zijn. Een ander probleem werd gevormd door de plek waar de paus zijn landgenoten zal toespreken (de Poolse kolonie is in Frankrijk, met name in de kolenmijn bekkens altijd sterk geweest). De Espla- nada des Invalides werd aanvankelijk gekozen, maar daarop werd verklaard dat de plaats niet geschikt was, zonder dat een en ander duidelijk gemotiveerd werd. Tenslotte is het Champs de Mars gekozen, hoewel daartegen van de zijde van de clerus nogal oppostie is omdat er tijdens de Franse Revolutie de eredien sten voor het Opperwezen gevoerd werd. De ontmoeting van de paus met de jon geren zal in het stadium van het Pare des Princes plaatshebben, maar het aan vankelijke geprogrammeeerde kamp vuur kan niet doorgaan, omdat de voet balfinale voor miljoenen belangrijker is dan het pausbezoek en een wedstrijd te spelen op een grasmat die voor een deel verschroeid is, kan er bij de sportliefheb bers niet in. De kathedraal van de Notre Dame was uiteraard een „must" op het programma, ondanks de vele moeilijkhe den die dat met zich voortbrengt, vooral omdat de kerk maar vijfduizend perso nen kan bevatten. De selectie zou uiter mate hachelijk zijn en tot incidenten kunnen leiden. Vandaar dat besloten werd dat de paus de mis op het plein voor de kathedraal zal celebreren. Niet temin was er nog een probleem, het plein is in feite het dak van belangrijke historische overblijfselen uit de Mero- vingische tijd en bovendien van een gro te parkeergarage. De autoriteiten hebben evenwel verzekerd dat het gewicht van de menigte daar geen gevaar voor ople vert. Het aartsbisdom heeft een intekening geopend, waar al 335.000 franks binnen gekomen zijn. Deze zullen bijdragen tot bestrijding van de enorme kosten voor beveiliging persfaciliteiten, geluidsin stallaties, versieringen. De politie is aanzienlijk verontrust. Op de eerste plaats omdat massabewegingen tot ongelukken kunnen leiden zoals in Kinshasa. Een aanslag is bovendien niet onmogelijk en men herinnert aan de po ging Paulus VI te vermoorden in de Phi- lipijnen. Vrijdenkersorganisaties enantipapisti sche groeperingen zijn van hun kant een contra-propaganda begonnen. Het bezoek van Johannes-Paulus is het eerste dat een paus sedert 1804 aan Frankrijk brengt. Toen had Napoleon Pius VII naar Parijs ontboden om hem tot keizer te kronen. De paus waardeer de maar matig het verblijf in Fontaine- bleau waartoe Napoleon hem verplichtte om hem de gelegenheid te bieden na te denken over zijn wens zijn zoon de titel van koning van Rome te verlenene. Het pauselijke bezoek heeft mede ten doel de opvolger van de aartsbisschop van Parijs te kiezen. Kardinaal Marty is 76 jaar en heeft verzocht zich terug te mogen trekken. Er zijn elf kandidaten en Johannes-Paulus zal tijdens zijn kort verblijf in Parijs proberen een persoon lijke indruk van hem te krijgen. Maar de benoeming van een nieuwe aartsbis schop van Parijs heeft ook een zekere politieke betekenis, hoewel deze biet de terminerend is. Bij dit alles zal Johannes-Paulus die vloeiend Frans spreekt en eertijds enke le reizen naar Fankrijk maakte, probe ren zijn kalmte te bewaren en zich niet te zeer uit het veld te laten slaan door dit eigenaardige volk dat „de oudste dochter van de Kerk vormt, waarvan 84 pet kat holiek gedoopt is, maar waarvan hoog stens 15 pet praktiseert en (desondanks) het katholicisme als een van zijn grond- kenmerken blijft beschouwen. En dat al tijd een verregaand hedonistische inter pretatie aan de Christelijke moraal heeft menen te kunnen geven, hetgeen het eveneens als een van zijn grondkenmer- ken beschouwt. Chinese katholic kiezen nieuwe le Bisschoppen, priesters en Ic heel China komen binnenkor king bijeen om een nieuwe lei hun kerk te kiezen. Dit is gii de Chinese hoofdstad uit lu kring vernomen. Deze nationale synode van de katholieke kerk is de eerste sede turele revolutie in het midden v ren zestig, toen vrijwel alle religi viteit werd onderdrukt. Hoe lan| de duurt en wanneer deze preci is niet meegedeeld. Het zou de d< zijn dat een synode wordt gehou de Chinese katholieke kerk in vijftig brak met het Vaticaan en se katholieken een nieuwe organ richtten. Alleen met de katho meente op Taiwan onderhoudt caan op beperkt niveau contact. Sinds kort zijn weer katholieke I de Chinese volksrepubliek openf een meer dan tien jaar durend van religieuze intolerantie, die na de dood van partijvoorzitter Toeng in 1976. Aartsbisschop Bi Dong van Woehan, die zal deelni de synode, verklaarde vorige we over westerse verslaggevers da minste acht Chinese steden k kerken zijn heropend. Onlangs hebben twee Europese len, de aartsbischoppen van V Marseille na overleg met paus Paulus II particuliere bezoeken aan de Chinese volksrepubliek, aartsbisschop Franz König vai was China nog niet gereed om of laties met het Vaticaan aan te maar is dit in de toekomst zeker Op een bevolking van ongeveer jard mensen telt China naar schs het Vaticaan circa 2.5 min kathc (Van een onzer verslaggeef sters) TILBURG Oudere men sen zullen in de toekomst moeten proberen voor hun sociale contacten minder af hankelijk te worden van hun kinderen. Het is aan te raden dat zij een ruimere vriendenkring opbouwen, willen ze later niet eenzaam worden. Deze raadgeving doet de heer C. P. M. Knip- scheer in zijn proefschrift „Oude mensen en hun socia le omgeving", waarop hij vandaag aan de Katholieke Hogeschool Tilburg is ge promoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. Vroeger hadden de mensen veelal drie of meer kinderen en er waren er altijd wel een paar bij met wie zij regelmatig omgingen. De laatste tientallen jaren echter hebben echtparen vaak niet meer dan twee kin deren en dat verkleint de mo gelijkheden tot sociale contac ten. Daar komt bij, aldus de promovendus, dat ouders van oudsher bepaalde verwachtin gen van hun kinderen hebben (men zegt weieens: een verze kering voor de oude dag). Vroeger was wat dat betreft hun aandacht verdeeld tussen vele kinderen. Maar tegen woordig is die geconcentreerd op dat geringer aantal kinde ren. De emotionele druk die daarvan uitgaat kan zo groot worden, dat er juist een ver wijdering ontstaat. Alles hangt er dan vanaf hoe sterk de band tussen-hen is. Bovendien moet volgens de heer Knipscheer nog een tweede ontwikkeling in dit verband worden genoemd, na melijk het toenemend aantal echtscheidingen. De ervaring heeft geleerd dat kinderen van gescheiden ouders er meestal niet in slagen om met zowel vader als moeder op goede voet te blijven staan. Het ligt dan ook voor de hand dat het aantal oudere mensen bij wie de relatie met hun kinderen is verbroken sterk zal toenemen. De heer Knipscheer trekt deze conclusies uit het onderzoek dat hij voor zijn proefschrift heeft ingesteld. Hij wilde we ten welke sociale contacten oudere mensen in hun directe omgeving hebben en hoe be langrijk die contacten voor hen zijn. Zijn de kinderen be langrijker dan broers en zus ters? Hoe belangrijk zijn ken nissen en buren? Ter beant woording van dit soort vragen wendde hij zich tot 455 oudere mensen die zich hebben laten inschrijven voor een verzor gingstehuis of die daar sinds heel kort al wonen. Weliswaar kan niet gesteld worden dat de onderzoeksresultaten gelden voor alle 65-plussers in Neder land (veruit de meesten koes teren niet de wens in een ver zorgingstehuis te gaan wonen), maar desondanks zijn er inter essante gegevens uit het on derzoek gekomen. Een kwart van het aantal on dervraagde 65-plussers heeft geen wekelijks contact met hun kinderen. De helft gaat nooit eens wandelen of bood schappen doen met hun kroost en voor een evengroot aantal ^geldt dat er nooit met de kin deren wordt gescrabbeld of ge kaart, om maar eens een paar gezelschapsspellen te noemen. Eveneens voor de helft geldt dat ze van de kinderen geen hulp krijgen bij bijvoorbeeld huishoudelijke werkzaamhe den of klusjes in huis. Verder liet een kwart van de onder vraagden weten geen vertrou welijk gesprek met hun kinde ren te kunnen voeren. Toch zijn kinderen voor hun ouders altijd nog belangrijker dan broers en zusters, andere fami lieleden of vrienden en buren. De promovendus denkt niet dat hij een te somber beeld schetst: „Die kans is slechts ge ring. Als men oudere mensen vragen stelt over de relatie met hun kinderen, loopt men eerder het risico een te positief dan een te negatief beeld voor geschoteld te krijgen", aldus de heer Knipscheer. De jonge doctor is overigens niet van mening dat de ge schetste situatie als negatief moet worden beschouwd. „Een minder grote afhankelijkheid van de kinderen, een ruimere vriendenkring opbouwen, zou wel eens veel kunnen bijdra gen aan een grotere bewust wording van bejaarden". Geleen Pinkpop, het groot ste Nederlandse popfestival, dat jaarlijks op Tweede Pink sterdag in Geleen wordt ge houden, is nu al uitverkocht. In de voorverkoop zijn vol gens de organisatoren onge veer 50.000 kaarten van de hand gegaan. Verdere kaart verkoop zou tot overbevolking van het terrein leiden. Vorig jaar waren er naar schatting 60.000 mensen naar het festi val gekomen. PAK MEE Casba is een woonwaren- huis vol met banken, bedden, tafels, kasten en keukens. Plus een hele benedenverdieping met extra- voordelige meeneem meubelen. Waarvan hier wat voorbeelden. Kom gauw kijken! En: Pak Méet Massief blankgrenen 2/3-zitscombinatie met bruine ribcord kussens. Grenen ledikant met massieve lattenbodem 140 x 200 cm. Ook leverbaar in 200 x 90 cm. Nachtkastje 98.-. Bedden vanaf 3-persoons blankgrenen bank= 2-persoons bed! Met bruine ribcord kussens. Inclusief matrassen Pure rolluiksecretaire in ongelakt .ifr g Barkruk in l^i rancho-stijl, «i i I Bruin 1 gebeitst. grenen. Casba~prijs. Blankgrenen slaapkamercombinatie Bed hangkast schrijfblad ladenkast prikbord r- m+ boekenplank op 2 m2 P fauteuil Witgelakte hang-/legkast (60 cm diep, 177 cm hoog en 100 cm breed). Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude, tel. 071-899346. lAftSA Donderdag koopavond. Kindermishandeling.daar Draten we liever niet het nrohleem van kinriprmishanrlplincr kan Dip kunt n aanvraerpn hii Kr. Publicatie aangeboden door dit blad in i samenwerking met de Stichting Ideele Reclame. Kindermishandeling, daar praten we liever niet over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld. Aan het probleem van kindermishandeling kan een hoop gedaan worden. Ook door u. Hoe, dat staat te lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen bij de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling, Koningsplein 27 in Den Haag,telefoon: 070-631923.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16