m deTijd Nieuw kabinet moetrust in Zuid- Korea herstellen NEJWSNET HP ÏTREKKINGEN VS-FRANKRIJK OP DIEPTEPUNT Lpnald Reagan ïkervan É©publikeins.e ominatie S; Materiaalmoeheid oorzaak instorten van Congreshal Vertiouwop >5)vjet-Unie met ieuw materieel Afghanistan H ■{TEN LAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 MEI 1980 PAGINA 15 ■S De kloof tussen tijk en de Verenigde belooft de komende Ig dieper te worden nu Inse minister van Bui- lïse Zaken Fran?ois- J op de komende top Be Europese Gemeen- [op 12 en 13 juni in Ve- Eet eigen voorstellen ïen voor een oplos- n de crisis in het Midden-Oosten. Van betrouwbare zijde werd gisteren in Parijs vernomen dat Fran?ois-Poncet het af gelopen weekeinde zijn Eu ropese collega's in Napels al een ontwerp heeft voorge legd. Frankrijk heeft gisteren de Amerikaanse kritiek op het topgesprek tussen president Giscard d'Estaing en diens Sovjet-collega Brezjnev van de hand gewezen. „Frankrijk voert een onafhankelijk be leid. Het spreekt met wie het wil en wanneer het wil en het heeft daarvoor niemands toe stemming nodig.", aldus minis ter Frangois-Poncet. In een verslag voor het Franse parle ment over de ontmoeting van de twee staatshoofden afgelo pen maandag in Warschau zei hij dat de noodzaak om na de Russische inval in Afghanistan de dialoog met Moskou te handhaven algemeen is aan vaard. Volgens hem was het gesprek in de Poolse hoofdstad niet be doeld als een gelegenheid om te onderhandelen, maar slechts om standpunten duide lijk uiteen te zetten. „Zoals men kon verwachten zijn onze respectieve standpunten ver uit elkaar gebleven", zo be sloot hij. Deze uitlating bracht oud-minister van -Buitenlandse Zaken Couve de Murville er toe zich af te vragen waarom de ontmoeting dan noodzake lijk was, aangezien bekend is dat dat de standpunten van Moskou en Pariis diametraal tegenover elkaar staan. IRDERHEID KIESMANNEN ACHTER EX-ACTEUR INGTON Ronald Reagan, die on- zijn nederlaag in de voorverkiezin- in dinsdag in de staat Michican verze is van de presidentskandidatuur van ipublikeinse partij, gaat zich nu al ti op de echte presidentsverkiezingen november. Volgens de laatste tellin- :bben de voorverkiezingen in de staat i, die tegelijk met die in Michican gehouden, de 69-jarige ex-acteur zo- elegeerden opgeleverd, dat hij op de bonventie in juli in Detroit kan reke- de steun van meer dan de 998 voor de latie vereiste afgevaardigden. is enig overgebleven rivaal, de oud-am- ieur bij de VN en de vroegere CIA-chef Bush, gaf in een reactie te kennen van >geven te willen weten, hoewel hij er kende dat zijn kansen om de nominatie te be halen vrijwel nihil zijn. Maar omdat hij Reagan in de staat Michican met een twee-een verhou ding versloeg, zou Bush alle hoop hebben ge vestigd op de voorverkiezingen van 3 juni, wanneer er zowel bij Republikeinen als Demo craten zeer veel kiesmannen zijn te verdelen. Hij wil dan aantonen dat Reagans aanhang be perkt is tot de staten in het zuiden en westen van het land. Reagan zelf verklaarde gistera vond, dat hij zich de komende weken onder meer zal buigen over de keus van zijn „run- ning-mate", zijn kandidaat voor het vice-presi- dentschap. Als voornaamste gegadigden wor den George Bush en Howard Baker genoemd. De laatste heeft een korte maar weinig succes volle gooi naar de kandidatuur van zijn partij gedaan. Hij is momenteel leider van de Repu blikeinse fractie in de Senaat. Een luchtfoto van de Westberlijnse Con greshal, waarvan het dak is ingestort als gevolg van materiaal moeheid. WEST-BERLIJN Het in storten van de Congreshal in West-Berlijn, waarbij vijf mensen gewond zijn geraakt van wie twee ernstig, is het gevolg van moeheid van het materiaal dat voor de bouw ervan (in 1957) gebruikt is, zo heeft de Westberlijnse politie meegedeeld. Aanvankelijk was men van mening dat het instorten van het dak van de Congreshal, gistermorgen om 11 uur, het gevolg was van een bomaan slag. De grote zaal, waar 1.300 men sen een plaats kunnen vinden, en vergaderzalen zijn niet be schadigd als gevolg van het naar beneden komen van het 50 meter lange en verscheide ne tonnen zware dak. De Con greshal dat gebouwd is door een Amerikaanse stichting als blijk van de band tussen de Verenigde Staten en West- Berlijn, staat niet ver van het Rijksdaggebouw in de voorma lige Duitse hoofdstad. Niet ver er vandaan loopt de muur die Oost- en West-Berlijn scheidt. Het woensdag ingestorte ge bouw, de „Kongresshalle", heeft niets te maken met het nieuwe internationale congres centrum van West-Berlijn, waar de christen-democrati sche unie (CDU) maandag en dinsdag heeft geconfereerd over de strategie voor de Bondsdagverkiezingen in ok tober a.s. (Vervolg van voorpagina) SEOEL De Zuidkoreaanse president, Choi Kyu-Hah, heeft gisteren een nieuw kabinet benoemd, dat een eind moet proberen te ma ken aan de onrust in het land. Het vorige kabinet, van premier Sjin Hjoen-Hwak, nam begin deze week ontslag na de felle stu dentenonlusten in de hoofdstad Seoel. Waar nemers zijn van mening dat de oorzaak van de onrust in Zuid-Korea de poging is van luitenant-generaal Chun Doo Hwan om de klok terug te zetten naar de tijd dat de eind vorig jaar vermoorde president Park Chung Hee het land met ijzeren hand regeerde. Chun is hoofd van de veiligheidsdienst van het ministerie van defensie én van de KCIA, de Koreaanse inlichtingendienst. Na het bewind van Park, die volledig voorbij ging aan de mensenrechten, deed het kabinet van premier Sjin aarzelend concessies aan de oppositie en studenten, die vroegen om een herstel van de democratie. Luitenant-generaal Chun, in feite de sterke man in deze nog door Park gevormde regering, is altijd fel gekant ge weest tegen deze drastische veranderingen, die de macht van het leger zouden beknotten. De Zuidkoreaanse oppositie betoogt dat de militai- De nieuwe Zuidkoreaanse premier, Park Choong- Hoon. ren beter af zouden zijn als zij in de kazerne blijven en het land bestuurd wordt door bur gers, die zich houden aan de eisen die een de mocratie stelt. Anderen menen echter dat de grote economische groei die Zuid-Korera de af gelopen jaren heeft doorgemaakt niet mogelijk zou zijn geweest zonder de stabiliteit en disci pline die door het militaire regime van Park werden afgedwongen. In de onlusten van de afgelopen week zag Chun een goede gelegenheid zijn macht te ver groten, door het afkondigen van de staat van beleg. Tegelijkertijd werden alle politieke acti viteiten verboden en een aantal vooraanstaan de oppositieleiders, die vroegen om een nieuwe grondwet, vrije verkiezingen en een vrijheid van meningsuiting, gearresteerd. De betogers in Kwangju betoogden in eerste in stantie tegen de staat van beleg en de oppakken van de oppositieleiders en eisten het ontslag van luitenant-generaal Chun. Steeds meer heb ben de gevechten echter het karakter gekregen van een volksopstand. De inwoners van Kwangju, de hoofdstad van een overbevolkte streek die al jaren armer is dan de rest van het land, vinden dat zij als tweederangs burgers worden gezien en door de regering in Seoel worden achtergesteld. VS verhogen defensieuitgaven WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren het bedrag van de uitgaven voor de fensie in 1981 met 53,1 miljard dollar niet minder dan ruim 6,2 miljard dollar hoger gesteld dan het bedrag waarom de regering Carter had verzocht. Volgens waarnemers heeft de Sovjet-inval in Afghanistan daar toe in niet geringe mate bijgedragen. De Amerikaanse defensie begroting voor 1981 geeft mede door de actie van het Huis een stijging van in totaal bijna 25 procent te zien ten opzichte van de voor het lopende jaar 1980 voorziene uitgaven. Opnieuw Libiër vermoord ATHENE (AP) In een eenvoudige woning in een buitenwijk van Athene is gisteren het lijk gevonden van een jonge Libiër van wie bekend was dat hij een tegenstander was geweest van de leider van zijn land, kolonel Moammar Khadaffi. Volgens de politie was het slachtoffer wiens naam niet is bekendgemaakt, dusdanig met een scherp instrument bewerkt dat het hoofd na genoeg van de romp was gescheiden. Zeker bi| je eerste aanzoek. IW DELHI /ISLAMABAD De Russen schakelen s meer nieuwsoortig militair materieel in om het ver- jï Afghanistan te breken. Het nieuwe materieel dat ^Afghanistan gaat zou volgens Amerikaanse inlichtin- Aensten bestaan uit nieuwe typen gevechtsvliegtuigen, ppters, raketlanceerinrich tingen, stalin-orgels (een imassageschut), granaatwerpers, automatische mortie- |n tanks om wegen vrij te maken van mijnen. Ook is ter van overtuigd dat de Russen steeds meer gebruik Jn van gassen, die mensen tijdelijk verlammen en "loon in theorie niet dodelijk talrijke slachtoffers jen maken onder de Afghaanse burgerbevolking. nks het nieuwe materieel schijnen de Russen nieuwe ver- i te incasseren. Volgens diplomatieke bronnen uit Nieuw hebben Russische en Afghaanse regeringstroepen zich bij sns met Pakistan teruggetrokken na een vergeefs offensief ae wee weken om te proberen de Afghaanse opstandelingen t gebergte van de provincie Ghazni bij de Pakistaanse uit hun posities te verdrijven. Bij het offensief werden ens 275 Russische soldaten gedood. topoverleg van maandag tussen de Franse president Gis- en de Russische partijleider Brezjnev heeft de Russische sadeur in Parijs, Tsjerwonenko, de voorwaarden bekend ïkt voor de terugtrekking uit Afghanistan: de erkenning et bewind in Kaboel door het Afghaanse volk is ingesteld it de revolutie niet meer is terug te draaien. De huidige re- g in Afghanistan moet worden erkend en er moeten onder- elingen komen tussen Afghanistan en de buurlanden Iran dcistan. Ook moet elke inmenging van buitenaf worden ge- lamabad waar gisteren de conferentie van islamitische lan- lindigde, werd een aanzienlijk verzwakte slotresolutie aan- men over Afghanistan. In januari sprak men nog van een iddellijke terugtrekking van de Russische troepen, nu spra- de aanwezige ministers „hun vertrouwen in de noodzaak een beëindiging van de militaire interventie van de Sovjet- uit. Verzet tegen de jongste resolutie kwam van de op Mos- georiënteerde landen Syrië, Libië, Algerije en Zuid-Jemen. werd een resolutie aangenomen waarin Iran verzocht de stie van de Amerikaanse gijzelaars gisteren zaten zij •honderd dagen achtereen vast „in een islamitische geest" In Elsevier zegt prof. A, van Miert over het gif in de Neder landse bodem: „Koeien, scha pen, katten en honden maken deel uit van het milieu. Die kun je dus als indicators ge bruiken. En die mogelijkheid wordt nu verwaarloosd. Wordt ergens lood aangetroffen dan kun je natuurlijk alle kinderen gaan onderzoeken, maar je kunt ook, zonder paniek te zaaien, via de dierenartsen te weten komen hoe ernstig de situatie is". Ook een artikel over de zorgwekkende ice- stand in de autobranche. „Au tomobilisten rijden niet meer zo hard naar de garages voor reparaties en servicebeurten. Gevreesd wordt dan ook dat binnenkort grote aantallen ontslagen zullen vallen". In een hoofdartikel deze kantte kening bij het vertrek van prof. Goudzwaard: „In elk ge val is het CDA, en de ARP in het bijzonder, verlost van een eeuwige twijfelaar. Dat kan zijn voordelen hebben voor een duidelijke lijn binnen het CDA". Met minister Wiegel wordt gepraat over het pro bleem van de 500.000 buiten landse werknemers. „We heb ben migranten met hun pro blemen te lang weggestopt. De verdraagzaamheid waarop wij zo prat gaan, is totaal zoek. Als we niet het roer omgooien, vrees ik dat we niet bespaard zullen blijven van gewelddadi ge explosies tussen Nederlan ders en buitenlanders". In het omslagartikel aandacht voor kinderen van gescheiden ou ders. In Nieuwsnet aandacht voor het begrip passende arbeid. „Het wordt tijd duidelijk te kiezen. Er zijn twee mogelijk heden: we vinden de verwor Basaal venheden van gekoppelde uit keringen en grote vrijheid bij het kiezen van het eigen werk belangrijker dan de arbeids marktproblemen of we vinden die laatste problemen zo zwaarwegen dat onder de op lossing daarvan de sociale ver worvenheden desnoods maar moeten lijden. Die keus is niet te ontlopen". Voorts een inter view met tv-presentator Aad van den Heuvel. „Het ergste is het gebrek aan technische fa ciliteiten. Te weinig camera mensen, te weinig operationeel personeel en te weinig tech niek. Dat ik al in januari moet gaan zeggen wat ik in oktober ga doen. Zodra je op een wat ander uur of een andere avond wilt, kan dat niet eens. Dan is de techniek op". Ook een arti kel over de zieke UNESCO. „De ontwikkelingslanden heb ben het heft in handen. De westerse wereld heeft weinig meer in te brengen. Blanken worden gediscrimineerd". Bram Vermeulen van het uit elkaar gespatte Neerlands Hoop zegt in een interview: „De fout van cabaret is vaak dat je voortdurend een mening wordt opgedrongen. Dat zie je van Robert Long tot zelfs Toon Hermans aan toe. Die zegt dat je vrolijk moet zijn. Ik zeg dan: wees liever zelf vro lijk en als je het goed doet, word ik het misschien ook wel". In de Haagse Post praat vice- voorzitter Jaap van der Doef van de PvdA over het recht op arbeid. Hij is fel tegen de mo derne gedachte om arbeid en inkomen van elkaar los te koppelen. „Betaalde arbeid neemt nog altijd een overheer sende plaats in onze samenle ving in. Niet alleen vanwege het inkomen. Werken is voor heel veel mensen net iets meer dan alleen maar een boterham verdienen. Je hoort ook ergens bij. Gewoon bij een club, bij een bedrijf, bij arbeiders, bij collega's". Voorts een groot in terview met schrijver Graham Greene. „Toen ik katholiek werd, was mijn geloof voorna melijk verstandelijk, niet emo tioneel, meer geloof dan ver trouwen. Nu is het omgekeerd. Uw theoloog Schillebeeckx is te moeilijk voor mij. Hij heeft de legende zo volkomen ver nietigd, hij heeft alles zo ab stract gemaakt, dat het op houdt interessant te zijn. Schil lebeeckx verveelt". Ook een reportage over Israëlische ko lonisten op de westoever. „Ze hadden er niet drie maar der tig Palestijnse burgemeesters uit moeten flikkeren. En dan niet per helikopter, maar met een veldfles". Vrij Nederland publiceert een geheim rapport van het Suri naams Planbureau. „Suriname kan de uitvoering van het to tale ontwikkelingsprogramma wel op zijn buik schrijven. Dat hebben de Nederlandse minis ter van Ontwikkelingssamen werking De Koning en zijn toenmalige Surinaamse collega van opbouw dan ook al in de cember besloten". Voorts een interview met de scheidende VARA-voorzitter Kloos. „Als de radio-uitzending van 30 april nog onder mijn verant woordelijkheid was gevallen, dan had ik die middag de kerk er aan gegeven en had ik inge grepen. Ja zeker. Via een spoedzitting van het Dagelijks Bestuur, een preventieve schorsing. En misschien was ik zelfs tot schorsing overgegaan of tot het op gang zetten van een ontslagprocedure". NOC- voorzitter Idenburg zegt over het besluit om tegen zijn zin naar Moskou te gaan: „Ik heb een paar keer getracht in con tact te komen met Van Agt. Ik heb hem niet één keer per soonlijk gesproken. Ik denk dat het veel had gescheeld als regering en parlement contact met ons hadden gezocht om van gedachten te wisselen". Een gesprek tenslotte met Ajax-trainer Leo Beenhakker. „In aanleg hebben we de op volger van Krol al een jaar in huis. Nee, zijn naam noem ik niet. Hij zit op de pedagogische academie. Ik kan aan die jon gen niet vragen: vergeet de komende twee jaar van je stu die en word full profvoetbal ler. Het kan wel, maar ik leen me daar niet voor". ïn De Tijd zegt hoofdredacteur Leo Jacobs van Radio Stad Amsterdam: „Onze functie is alle mensen die zich op een of andere manier willen uiten, serieus te nemen. Dat is vrij nieuw, want er bestaat een groot wantrouwen tegen de omroepen. Die manipuleren maar al te vaak en daar heb ben de mensen een hekel aan". Voorts aandacht voor de ontwikkeling dat steeds meer gescheiden vaders voor hun kinderen willen zorgen. „De hele verhouding tussen moe der en kinderen is aan het veranderen. En vanuit dat ge geven zou je bij een scheiding ook consequent moeten zijn, moeten erkennen dat mannen net zo goed voor hun kinderen kunnen en moeten zorgen als vrouwen. Dat is 'de consequen tie van echte emancipatie". Een portret ook van de Duitse godsgeleerde Metz, de vader van de politieke theologie. „Ik zie bij deze Paus een terugkeer tot de tendenzen van het avondland, die nou juist onder Johannes XXIII en zeker ook Paulus VI verlaten waren. De vragen en de perspectieven van de Derde Wereld worden weer in de marge geduwd, als of ze niet voor het geheel van de kerk relevant zouden zijn". Een gesprek tenslotte met de Vlaamse popartiest Raymond van het Groene Woud. „Er wordt bij ons nogal eens tegen Nederland opgekeken. Ten onrechte, vind ik. Als ik het allemaal naga, is het bij jullie amateurisme troef. In Vlaan deren hebben ze nog het idee dat het in Nederland allemaal professioneel gaat, maar de maskers vallen af". Hervormd Nederland over de politie aan de kerkdeur: „op het plaatselijke vlak hebben de kerken de confrontatie aan vaard en is besloten letterlijk zij aan zij met de kanslozen te blijven tot het te verwachten bittere einde. De naar ons in zicht enige juiste beslissing". Voorts een interview met de kerkelijk hoogleraar Van Gen nep. „Ik wil best erkennen dat de kerk het vreselijk fout heeft gedaan. Maar het is net als met al die woorden als arm en kansarm die ik niet me?r uit mijn mond kan krijgen. Ik heb ook zelf wel een diepe woede gevoeld tegen de kerk vroeger, maar sinds dat een refrein is geworden, heb ik de neiging te zeggen: laten we een beetje uitkijken. Het leidt tot niets anders dan schuldge voelens en die brengen ons vertrossing en fanatisme". De atoomgeleerde Von Weizsëc- ker zegt in een vraaggesprek: „We moeten de onvermijdelij ke machtsstrijd zo kanaliseren dat ze niet tot de ondergang van de wereld leidt. Dat is be slist geen ondoenlijke zaak, mits we stap voor stap belang rijke politieke beslissingen willen nemen. Daar gaat het om: de gemeenschappelijke wil om te overleven weer tot gel ding brengen in de politiek. Dit is in het gedrang geko men".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15