ïerste paal voor Haaswi jk olgende maand de grond in In Leiderdorp minstens 3 jaar wachten op woning Prins Bernhard eregast bij jubileumfeest Squadron 320 Instemming met plan brandweer kazerne Leiderdorp betaalt per scholier ruim 452 gulden Verkeersdiploma's in Warmond LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 MEI 1980 PAGINA 7 GSTGEEST BRENGT INFORMATIEKRANT UIT 'GEEST Na 17 jaar tekenen, reke- in praten is het dan eindelijk zo ver dat ■ste paal van de al in 1963 bedachte Haaswijk in Oegstgeest volgende ld de grond in kan. In de loop der jaren |er heel wat plannen verworpen en pas 177 kon de gemeenteraad akkoord gaan een definitief plan Haaswijk 1976. Niet ten was het met de plannen van de ge- '*")nte eens en het zou tot het begin van dit duren voordat De Kroon de bezwaren :es en voor Oegstgeest het sein op groen Op dinsdag 27 mei om 16.90 uur geven emeester mr. S.H.Scheenstra en gedepu- Ie ir. N.Buijsert het startsein voor de rang van de bouw. Plaats van handeling Van Eysingabrug, genoemd naar jonk- T.A.J. Van Eysinga die tot vorig jaar emeester van Oegstgeest was en een t aandeel heeft gehad in de ontwikke- van het toekomstige Haaswijk. In de van de volgende maand hoopt men de te paal' de grond in te slaan. rijzing en woningtekort zijn de twee pijlers waarop lan Haaswijk rust. Burgemeester Scheenstra in de wijkkrant: „Doordat veel jonggehuwden zijn weg- kken omdat de laatste jaren nauwelijks woningen jebouwd, is in Oegstgeest een vergrijzing opgetre- Mevrouw Blom, wethouder van ondermeer huis- igszaken, signaleert een tekort van 500 woningen, wijk zal met zijn 1250 woningen een oplossing- in bieden voor beide problemen. irrang ijkertijd met de realisering van Haaswijk gaat in geest het huisvestingsbeleid van start. Eigen in- rs en mensen die economisch aan Oegstgeest ge in zijn zullen bij de toewijzing van woningen Q#^ang krijgen boven anderen. Voor de verkoop van :n in Haaswijk geldt dat mensen die een huurwo- verlaten hiervoor eerder in aanmerking zullen ko- De Morsebelpolder in oude staat, gezien vanaf de Van Eysingabrug. Over een aantal jaren zullen er op deze plaats huizen verrijzen. men. Met deze maatregelen hoopt het gemeentebestuur de doorstroming te stimuleren. Van de 1250 woningen die in Haaswijk gebouwd zullen worden vallen er 70% in de gesubsidieerde sektor en 30% in de vrije sektor. Het bouwfonds, de bouwer van de huizen, heeft 10 typer) koopwoningen ontworpen. De premiekoopwoningen A (rond de 142.000 gulden) en B (rond de 165.000 gulden) zijn afgeleid van één basistype maar door kleine verschuivingen zijn er toch verschil lende typen uit de bus gekomen. De D-hoekwoningen en de Drive-in woningen vallen met hun prijzen van respectievelijk 230.000 gulden en 255.000 gulden nog net binnen de gemeente-garantiegrens. De vrije sektor wo ningen worden in twee modellen uitgevoerd. De prijzen van beide alternatieven bedragen 295.000 en 395.000 gulden. Alle woningen worden zwaar geisoleerd. Al hoewel de ontwerpen voor het grootste deel reeds vast liggen bestaat er voor de toekomstige bewoners de mo gelijkheid hun woonwensen duidelijk te maken zodat daar nog rekening mee gehouden kan worden. Groeigrens De verbinding van Haaswijk met overig Oegstgeest wordt met drie bruggen tot stand gebracht, de bestaan de brug in de Haarlemmerstraatweg, de inmiddels ge reedgekomen Van Eysingabrug en een nog te bouwen voetgangersbrug aan de Oostzijde van het plan. Voor de meeste winkelvoorzieningen zijn de Haaswijkers aange wezen op het winkelbestand ten zuiden van het Oegst- geesterkanaal. In het hart van de nieuwe wijk worden daarnaast toch nog een aantal dagwinkels gebouwd. Voor school voorzieningen zijn de bewoners van de nieuwe wijk aangewezen op de onderwijsvoorzieningen in Oegstgeest. Haaswijk zal in gedeelten worden volgebouwd. In 1984 zal de gehele westkant van het plan gerealiseerd zijn en met een tempo van 150 huizen per jaar is de wijk rond 1989 klaar. Met de realisatie van Haaswijk heeft de ge meente Oegstgeest zijn groeigrens vrijwel bereikt. Slechts langs de noordelijke grens van Haaswijk kun nen, wanneer daar behoefte aan is, zo'n 350 woningen worden gebouwd. Vooralsnog hoopt men met de tot standkoming van Haaswijk in de behoefte te voorzien. Alle informatie over Haaswijk is te vinden in de Haas wijkkrant 'kijk op Haaswijk'. Deze brochure is verkrijg baar bij de gemeente Oegstgeest en bij het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, Nassauplein 13 in Den Haag. oen licht voor onstructie rcissenlaan RNHE1M Het ont- 1 reconstructieplan Nar- fa laan is in de gistera- I gehouden gemeente svergadering te Sassen- aangenomen. De Narcis- lan zal wat betreft het de langsparkeer- >k, de rijbaan en de mid- erm anders worden inge- I. Tevens zullen er 52 ex- larkeerplaatsen gecreëerd len achter het gebouw )ntmoeting". Ook zal het uitpunt van de Narcis- an op de Parklaan aan- st worden. De reconstruc- gepland voor het jaar 't Onderdak" een nood- lijke opknapbeurt te ge- is besloten tot het ver- ;ken van een krediet van .000.-. ,,'t Onderdak" is jebouw dat intensief ge- tt wordt door verschillen- ;enheimse organisaties. gebouw zal niet binnen de li jaar worden afgebroken oorspronkelijk de bedoe- II was, zodat moet worden Jgegaan tot uitvoering van rhoudswerkzaamheden pt treffen van voorzienin- De heer J. Rotteveel 1de dit gebouw karakte- ik voor het dorp. krediet van 27.000.- p er verleend om de elec- leitsvoorzieningen te ver- pèn van 77 huizen in de Wenpolderstraat. rouw C. Kuijsten-Cool zal eer F. J. Voerman opvol als lid van de gemeente- voor de fractie van Pro- iief Sassen hei m. lveren 'iesterfeest dr. in Bockxmeer SSENHEIM Dr. ■Th. van Bockxmeer, de lige vicaris-generaalvan bisdom Rotterdam en «nalige pastoor van Sas- teim, viert zondag 8 juni zilveren priesterfeest in •int Pancratiuskerk van Jenheim. Daar is die dag 11.00 uur een eucharistie- hpg waarin de pastores Wtrs (De Lier) en Van (Hillegom) concelebre- Van Bockxmeer heeft na theologische opleiding in Niond en Rome, kerkelijk "t gestudeerd. Daarna was kapelaan in den Haag en töaris in het bisdom Rot- 'atn. In 1969 kwam dr. Van kxmeer als pastoor naar fcnheim om tien jaar later vicaris-generaal weer terug keren naar het bisdom. Na echaristieviering op 8 juni °e Pancratiuskerk is er ge kheid om de jubilaris ge- 11 wensen. LEIDERDORP De woonruimtesituatie in de sociale sector is de laatste tijd snel aan het verslechteren. De lijst van woningzoe kenden van de Algemene Woningbouwvere niging Leiderdorp (AWL) bevat op dit mo ment 675 ingeschrevenen en stijgt maande lijks met 40 nieuwe aanmeldingen voor een woning. De wachttijd voor een woning is minimaal drie jaar. Dit deelde een bezorgde voorzitter van de AWL de heer G. P. Duivenvoorden gistera vond mee tijdens een vergadering van de com missie maatschappelijk welzijn. Noodgedwon gen worden daarom de toewijzingscriteria wat strakker aangehaald. De commissie keek wat vreemd aan tegen de bepaling dat behalve het inkomen ook het vermogen moet worden opge geven. Is dit wel te controleren, zo vroeg men zich af. Ook vond men dat de jongeren er in de nieuwe regeling wat bekaaid afkwamen. Wethouder A. H. Meerburg (CDA) van Volks huisvesting weet de verslechterde situatie aan de reeks van tegenslagen die het uitbreidings plan Buitenhof-Oost ondervonden heeft. De eerste woningen zullen pas in 1982 opgeleverd worden. Hij maakte ook duidelijk dat er geen sprake meer kan zijn van een Leidse overloop naar Leiderdorp. De gemeente heeft nog enkele kleine bouwlo caties achter de hand die men snel voor wo ningbouw wil bestemmen. In dit verband noemde de heer Meerburg het terrein aan de Gaarmeesterstraat waarop het noodkerkje van de Menswording heeft gestaan en een terrein aan de Hoofdstraat. De heer Meerburg deelde ook mede, dat voorlopig niet gedacht wordt aan een bebouwing van de Boterhuispolder en de Achthovenerpolder. „Misschien moeten we er wel aan denken, maar dan pas na 1990", zo stel de hij. VALKENBURG Prins Bernhard is vrijdag aan wezig bij de viering van het veertigjarig jubileum van het vliegtuigsquadron 320 van de Marine Luchtvaart Dienst op vliegbasis Valkenburg. Van half elf tot half vier wordt het jubileum gevierd, met een grootse vliegdemonstratie als uitsmijter. Het squadron 320 is het oudste Nederlandse vliegtuigsquadron van de MLD Nederland. Het kwam in mei 1940 van de grond, toen de bemanning naar Engeland was uitgeweken. Onder Brits gezag werd het squadron geformeerd om meer dan duizend vluchten boven bezet gebied uit te voeren. Ook werden talrijke luchtgevechten uitgevoerd. Het eerste toestel waarmee gevlogen werd was een Fokker, een uit Nederland meegevoerd toestel. Daarna stapte men over op de Lockheed Hudson en de bekende B25 Mitchel-bommenwerper. Gedurende de oorlogsjaren leed het squadron flinke verliezen aan manschappen en personeel. De computer speelt nu een belangrijke rol in het reilen en zeilen van het squadron. Ook als de huidige Neptunes vervangen wor den door de Orion (het jubilerende squadron zal als eerste met dit nieuwe type vliegtuig worden uitgerust) zal de computer die belangrijke rol blijven spelen. Kaptein-luitenant ter zee R.A. Wolf meent dat de nadelen van de computer - „een kille zakelij ke werksfeer - weinig kans krijgen bij het Valkenburgse squa dron omdat er een hechte kameraadschap bestaat. Het feestprogramma bevat de volgende ondérdelen. 10.45 uur aankomst prins Bernhard 11.00 uur reünie in hangaar 2 12.30 uur lunch 13.30 uur bezichtinging vliegtuigen 14.00 uur taptoe door marinierskapel 14.30 uur vliegdemonstraties 21.00 uur jubileumbal met dansorkest marinierskapel Drie fietsers gewond in Lisse LISSE In Lisse zijn giste ren drie fietsers, waaronder een vrouw van 83 jaar, na af zonderlijke ongevallen ge wond overgebracht naar het Diaconnesenhuis in Heem stede. Een fietser uit Hillegom kreeg op de kruising Oranjelaan- /Heereweg geen voorrang van een automobilist. Aanvanke lijk dacht men dat de jongen ernstig hersenletsel had opge lopen. Later bleek dit te kun nen worden teruggebracht tot hoofdwonden en een flinke hersenschudding. Een jongen uit Lisse werd op de kruising Grevelingstraat- /Gladiolenstraat geschept door een automobilist, toen hij plot seling tussen andere auto's de weg overstak. Een 83-jarige vrouw raakte tenslotte niet le vensgevaarlijk gewond bij een aanrijding met een automobi list op de Ruishoornlaan. Ze moest worden opgenomen in het Diaconnessenhuis van Heemstede. KATWIJK Zonder daad werkelijke bezwaren i§ de Katwijkse commissie voor bestuurs- en juridische za ken akkoord gegaan met het schetsplan voor de bouw van de nieuwe brandweerka zerne op de driehoek bij de Visserijkade. Eerder vond de plaatsing van de brand weerkazerne in dit drukke deel van de gemeente nogal wat tegenstand bij sommi gen onder de commissiele den. Het maximaal acht me ter hoge gebouw zal het ge hele brandweerapparaat on der zijn dak gaan huisves ten. Wanneer de bouw gerea liseerd zal zijn is nog onze ker. Het schetsplan van architect Van Manen beoogt een sober, maar functioneel gebouw. Fei telijk bestaat de kazerne uit twee gedeelten, een ruimte waarin de voertuigen onderge bracht worden, met zes grote klapdeuren, en een ruimte waarin onderhoudsapparatuur en dergelijke opgeslagen lig gen, die tevens meld- en in- struktiekamer is. Dit laatste gedeelte krijgt twee verdiepin gen en een totale hoogte van acht meter. Over de kosten kon nog niets zinnigs gemeld worden. Wel sprak men eer der van ongeveer 2,5 miljoen. Het plan voor de ophanden zijnde herinrichting van Prin ses Marijke-, Irene- en Mar grietlaan keurden de commis sieleden goed. Ook het daar aan verbonden krediet van drie-en-een-halve ton stelden de leden in principe beschik baar. De bedoeling van het plan, waarin ontwerpen van de be woners zijn opgenomen, is om van het gebied een soort woonerf te maken. In ieder geval zal voordat de konkreti- sering plaatsvindt de hele op zet met de bewoners doorge sproken worden. Het plan schetst een verrijkte groen voorziening en daartussen ge legen parkeerstroken, zodat het weggedeelte (qua parke ren) autovrij wordt. De enige konsekwentie voor een aantal bewoners in de Irenelaan is het inleveren van 1.60 meter tuin, waardoor er een „switch" in de weg kan worden aange bracht LUCHTDOOP VAN NIEUWE POSTZEGELS Staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat en een aantal voor aanstaande functionarissen uit de Nederland se luchtvaartwereld hebben gistermiddag met een KLM-helicopter een speciale postvlucht gemaakt van Schiphol naar Wassenaar. De brieven waren in de meeste gevallen voorzien van een nieuwe luchtpostzegel voor speciale vluchten ter waarde van een gulden. Dit zegel is ontworpen door de kunstenaar Jelle van der Toorn Vrijthoff en is uitgegeven ter gele- lllllllllll genheid van de vele jubilea in de Nederland se luchtvaart. Zo vierde de Rijks Luchtvaart Dienst (RLD) gisteren haar vijftigjarig be staan, drie dagen eerder herdacht Schiphol het zestigjarig bestaan; vorig jaar vierden de KLM en de vliegtuigfabriek Fokker eveneens hun diamanten jubileum. De vlucht was voor de filatelisten van groot belang, omdat de aangeboden enveloppen zowel in Amsterdam als in Wassenaar van speciale poststempels werden voorzien. NOORDWIJKERHOUT In het vormingscentrum Mast aan de Noordwijker- houtse Vlashoven wordt vrij dag 23 mei een film vertoond over het leven van de over leden blueszangeres Janis Joplin. gjj fiim hoort ook een interview dat de Ameri kaanse televisiepresentator Dick Cavett met haar had. De toegangsprijs tot de film avond die om 20.30 uur be giet, bedraagt 2,50 gulden. LEIDERDORP Het bedrag per leerling voor het lager on derwijs moet dit jaar worden vastgesteld op 452.42. Tot deze verrassende conclusie kwam gisteravond de commis sie onderwijs. Nog kort gele den op 21 januari had de ge meenteraad dit bedrag voorlo pig vastgesteld op 342.39, zij het met de nodige reserves. De gemeenteraad bleek des tijds grote moeite te hebben met de door het college voor gestelde bezuinigingen. Wet houder H. J. Verdier (CDA) moest gisteravond erkennen, dat de pogingen om de kosten van het onderhoud van de schoolgebouwen te drukken volledig waren mislukt. De stijgende energiekosten bleken ook een tegenvaller te zijn. De wethouder verwachtte dat de onderhoudskosten in de toe komst nog verder zullen toe nemen. De commissie ging voorts akkoord met de aanleg van 380 schooltuinen, waarvan er 220 in de Houtkamp en 180 in de Bloemerd zullen komen. CNV-jongeren praten over medezeggenschap NOORDWIJKERHOUT De werkende jongeren van het CNV organiseren 28,29 en 30 mei een driedaagse bij eenkomst over medezeggen schap in het Noordwijker- houtse conghrescentrum Leeuwenhorst. Het congres is bestemd voor jongeren tussen 16 en 26 jaar die iets willen weten over inspraak. Een inleiding zal onder meer gehouden worden door het tweede kamerlid Stan Poppe (PvdA). Ook niet-leden zijn welkom op het driedaagse con gres. Reis-, verblijfs- en verlet kosten zijn voor rekening van de jongerenafdeling van het CNV. Inlichtingen en aanmel ding 070-884702. Informatieavond over Nicaragua in Oegstgeest OEGSTGEEST De werk groep Maatschappij-vraag stukken en de Wereldwinkel Oegstgeest houden donder dag 22 mei een informatie markt over Nicaragua. De bijeenkomst vindt plaats in gebouw Taberna, Julian a- laan 1 in Oegstgeest en be gint om 20.00 uur. Centraal op de avond staat de bevrijding van Nicaragua en kele maanden geleden. Over dit onderwerp zullen dia's ver toond worden en zal Hans Langenberg van het Nicara gua comitée een inleiding hou- Antieke tegels in Rijnsburgse Oudheidskamer RIJNSBURG In het mu- seum van het genootschap Oud Rijnsburg aan de Oude Vlietweg 6 wordt deze week een antieke tegeltentoonstel ling georganiseerd. Vele i tientallen tegels, waaronder I verschillende uit particulier bezit, zijn in dit museum te bewonderen. Hieronder zijn vroeg 16e eeuwse tegels tot en met nu. Zij stellen van alles voor zoals: oude ambachten, klederdrach ten, vogels, beesten, bloemen en Bijbelse Voorstellingen. Te vens zijn er enkele tegelta bleaus en landschappen. Er is zelfs te zien, hoe de tegels ge tekend werden. De tentoonstelling is tot en met zaterdag 24 mei te bezich tigen. Het museum is geopend iedere avond van 19.00 uur tot en met 21.00 uur, op paarden markt woensdag 21 mei van 10.00-12.00 uur, van 14.00 uur tot 18.00 uuur en van 19.00 uur tot 21.00 uur. Zaterdagmiddag is de expositie van 13.00 uur tot 18.00 uur geopend. Leden hebben gratis toegang, yol- wassenen betalen 1,25 en kinderen 0,75. Tevens is er gelegenheid het museum te bezichtigen. WARMOND Burgemeester De Vreeze reikte gisteravond in het Trefpunt aan on geveer 75 leerlingen van de vijfde en zesde klas van de lagere school het „verkeersdi- ploma" uit. De kinderen hebben door het af leggen van een schriftelijke proef bewezen de verkeersregels voldoende te kennen. Daarna hebben zij per fiets laten zien dat zij die regels ook in praktijk kunnen brengen. In Warmond wordt jaarlijks door Veilig Ver keer Warmond in samenwerking met de beide lagere scholen een praktische verkeersproef ge organiseerd. In veel gemeenten is dit„verkeer- sexamen" onmogelijk geworden omdat de risi- cqjs in het steeds drukker wordende verkeer voor een groep kinderen te groot zijn gewor den. In Warmond kan het nog steeds zij het dat de drukke Herenweg niet in het „examenge- bied" wordt opgenomen. Iedereen die aan het verkeersonderricht en de verkeersproef mee werkt hoopt uiteraard dat de leerlingen zich ook later korrekt gedragen in het verkeer, ze ker als zij Warmond moeten verlaten om in eei andere (drukkere) gemeente het voortgezet on derwijs te gaan volgen. Burgemeester De Vree se sprak dan ook de wens uit dat de jongelu het verkeersdiploma zouden zien als een star voor veilig weggedrag. De diploma-uitreikin, vond plaats na het spelen van een verkeersspc wat gewonnen werd door het team van d< Leerhoeve.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7