Y orderingscommissie pakt huisjesmelkers aan Overvallers PTT-kantoor bekennen Éüfi&^S Hoogheemraadschap gaat vervuilers anders belasten Brandje bij HCG Leidse Bloedbank kampt met ernstig donorentekort iet vergeten; bloemen sturen LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 MEI 1980 PAGINA 3 RAADSLID KONING (PVDA) WIL OPENBAARHEID BELEID f LEIDEN De voorzitster van de vor- deringscommissie, M.A.F.C. Koning (PvdA) in de gemeente Leiden wil de maandelijkse vergaderingen, die met betrekking tot de ontoelaatbare leeg stand van woningen worden gehou den, voortaan een openbaar karakter geven. Mevrouw Koning stelde gister avond tijdens de commissievergade ring voor volkshuisvesting, dat er tot op heden nog te veel door de vorde ringscommissie versluierd is gewerkt. Inmiddels heeft de commissie, zonder er publiekelijke bekendheid aan te ge ven, aan het college van b en w gead viseerd 15 woningen in de stad te vor deren. Door de respectievelijke eige naars zijn tegen deze plannen reeds beroepsprocedures gestart. Tijdens de vergadering bleek ook, dat raadslid Koning, in tegenstelling tot mevrouw A. Ponsen (PSP), het vorderingsbe- leid op harde wijze in de praktijk wil brengen. Zelfs als het eventueel om het vorderen van kraakpanden zou gaan. Mevrouw Koning stelde, dat men speculanten in de kaart zou spelen als de gemeente niets zou ondernemen tegen het voor goed geld verhuren van kamers aan bijvoorbeeld studenten of niet geregistreerde woningzoekenden. Ook te vor deren panden dienen ten goede te komen, aldus Koning, aan geregistreerde woningzoekenden. Zij uitte de vrees, dat wanneer de gemeente dit soort speculaties op hun beloop zou laten, er in de stad op een gegeven moment niets meer te vorderen zou zijn, omdat alle panden door huis jesmelkers zouden zijn opgekocht. „Dit werkt het kapitaal in de hand. Je geeft dan een vrij brief aan allerlei malafide figuren." Mevrouw Ponsen, die deze redenatie wel zei te kunnen volgen, meende daarentegen, dat be paalde woningzoekenden van het straf hante ren van de vorderingsregelementen de dupe kunnen worden. Zij doelde ondermeer op een pand, dat ter vordering aan b en w is voorge dragen, maar waar op dit moment vier mensen te goeder trouw een kamer huren. Deze men sen komen, als de vordering wordt ingewilligd, onherroepelijk op straat te staan. Mevrouw Ponsen vond dit een kwestie van „de ene wo ningzoekende tegen de ander uitspelen." Me vrouw Koning, zich van deze consequenties be wust, zei dit beslist tragisch voor de woningzoe kenden in kwestie te vinden. „Die mensen moeten, helaas, hun toevlucht tot de rechter nemen. We vinden het ook vervelend om hen op straat te zetten. Er zit echter niets anders op." Intussen wacht de vorderingscommissie met spanning de in de zomer te behandelen leegstandswet in de Tweede Kamer af, waarin, naar men hoopt, nieuwe landelijke richtlijnen worden gegeven ten aanzien van het vorderen van woningen. j Idoende ^arborgen ucc )r rechts- el iitie van assistenten EN-De rechtspositie he e. co-assistenten bij de jgelieit der Geneeskunde, s olgens de Leidse Stu- nbond (LSB) niet vol- geregeld was, lijkt ch met voldoende irgen omgeven. Dit na een gesprek dat de had met vertegenwoor- van de faculteit istenten zijn studenten anderhalf jaar praktij- mei leggen alle vogels een is een gevleugelde kreet in jaargetijde. En daar blijft het bij zou je zeggen bij het zien deze foto van een zwane- ihtpaar met kroost, vereeu- onder de Leidse Morspoort Reinout van Gulick, ver- instelijk amateur-fotograaf. De foto werd waarschijnlijk gemaakt met gevaar voor eigen leven want zwanen met broedsel ple gen nogal nerveus te zijn en gaan makkelijk tot de aanval over. Van Gulick slaagde er niet temin in levend de redactie te bereiken en dat was weer mooi meegenomen. LEIDEN De Leidse Bloedbank kampt de laatste jaren steeds meer met een donorentekort Door toe name van het aantal operaties en vooral van vaat- en open-hartoperaties is er zoveel donor- bloed nodig dat de Bloedbank de steeds groeiende vraag met het bestaande aantal donoren nauwelijk kan opvangen. Thans staan er 8500 mannen en 4000 vrouwen als donor inge- schreven. Hiervan worden er per week 2 keer 400 opgeroepen voor keuring en ongeveer 450 voor bloedafname. Meestal rea geert de helft van de donoren op een keuringsoproep. Zij wor den meestal op maandagavond opgeroepen voor een keuring. Vanaf woensdag in dezelfde week heeft dan overdag afname plaats. Deze procedure blijkt voor veel donoren steeds moeilij ker. Het legt èn beslag op de werktijd èn op de vrije tijd. Van daar dat de Bloedbank steeds meer overgaat tot een procedure waarbij keuring en afname na elkaar overdag plaatsvinden. Ondanks deze maatregel zal óf de opkomst van de donoren (nu 50 bij elke keuringsoproep) óf het aantal donoren groter moe ten worden. Naar verwachting bereikt de Bloedbank anders vrij snel het plafond van haar mogelijkheden, zodat de reserve van bloed ten behoeve van plotselinge extra-vraag in gevaar komt kervaring in ziekenhuizen moeten opdoen. Uit het ge sprek kwam naar voren dat enerzijds de studenten te wei nig op de hoogte zijn van de mogelijkheden. Aan de andere kant lijkt de faculteit dikwijls niet op de hoogte van de pro blemen van de co-assistenten. Deze problemen lijken te kun nen worden ondervangen door een betere voorlichting en een uitbreiding van de enquête die plaats vindt onder co-assisten ten over de arbeidsomstandig heden. Naar aanleiding van dit ge sprek en de getoonde bereid heid om tot een aanvaardbare oplossing te komen vindt de LSB het niet langer noodzake lijk om de motie, die zij over dit onderwerp bij de universi teitsraad had ingediend te be handelen. voordracht onder- eidingen alleen onderzoek ar oorlogsverleden EN Bij voordracht van kandidaten voor koninklij- iderscheidingen wordt uitsluitend een onderzoek ver- naar het oorlogsverleden van een kandidaat. Dit ant- dt loco-burgemeester C. Waal op vragen van het PSP* lid J. van der Putten. 'as het raadslid ter ore gekomen dat de gemeente in het len bij voordrachten een onderzoek placht in te stellen de politieke antecedenten van kandidaten in het algemeen, co-burgemeester ontkent dit met klem. In het verleden zijn ond van hun politieke antecedenten tijdens de Tweede We- örlog voor zover valt na te gaan, zeker twee kandidaten af ten. fleurop HOGERE HEFFINGEN RIJNLAND LEIDEN/REGIO Aan de inwo ners van het district Rijnland wordt over 1980 een zogenaamde „schoon- maakregeling" gepresenteerd in de vorm van een aanslag in de veront reinigingsheffing van het hoogheem raadschap. In totaal wil het hoog heemraadschap van Rijnland in de Leidse regio door middel van de ver ontreinigingsheffing een bedrag van een kleine 47 miljoen gulden incas seren. Die belasting wordt geheven per vervuilingseenheid (ve), geba seerd op de vervuilingswaarde van het gemiddeld per inwoner geloosde afvalwater. Panden met meer bewoners worden aange slagen voor drie vervuilingseenheden (3 ve), alleen wonenden voor één ve, terwijl bedrij ven en dergelijke betalen naar rato van de vastgestelde vervuilingswaarde van hun af valwater. De heffing per ve bedraagt dit jaar 36 gulden. Dat is 14,6% meer dan verleden jaar. De stijging komt voornamelijk voort uit de hogere exploitatiekosten van ondermeer zuiveringsinstallaties en rioolpersgemalen. In opdracht van de provinciale besturen van Noord- en Zuid-Holland heeft Rjjnland de zorg voor de waterkwaliteit in het 1200 km2 grote „hart van Holland." In het zuiden val len Wassenaar, een deel van Zoetermeer en heel Gouda binnen dat beheersgebied en in het noorden strekt het zich uit tot het Noord zeekanaal. In dit waterrijke stuk van west- Nederland waakt het hoogheemraadschap over de verontreiniging van kanalen, vaar ten, sloten en meren door afvalwater. In rio leringen verzameld afvalwater wordt gezui verd in 40 Rijnlandse installaties. Recht streekse lozingen van afvalwater worden door een vergunningenstelsel en strenge con- Lozingsvergunningen en opsponng van overtredingen Bemonstering, laboratoriumonderzoek en controle Exploitatie van zuiveringsinstallaties, rioolpersgemalen, etc. De besteding van Rijnland In tekening gebracht. trole in de hand gehouden. Eigen waterbe monstering en laboratoriumonderzoek bete kenen een vinger aan de pols van Rijnlands waterkwaliteit. Ingevolge de Wet verontrei niging oppervlaktewateren worden de kosten van dit waterkwaliteitsbeheer opgebracht door hen, die afvalwater lozen. Dit zijn de ge bruikers van ondermeer woningen en die van bedrijfspanden, kantoren, scholen, zie kenhuizen en praktijkruimten. Deze krijgen alle in het 1,2 miljoen inwoners tellende Rijn lands gebied een aanslag in de verontrei- ningsheffing van het hoogheemraadschap. LEIDEN Bij de sloop van oude werpstraalmachines in een hal van het metaalcon structiebedrijf HCG aan de Zoeterwoudseweg is gister ochtend rond half elf brand uitgebroken. De brandweer was snel ter plaatse en wist het vuur binnen circa vijf minuten te doven. Het dak van de hal liep flinke scha* de op. De brand ontstond bij het de monteren van een der werp straalmachines. Hierbij vatte de rubberafdichting van het gevaarte vlam. Het vuur greep snel om zich heen. Boven de stad verrees een zwarte rook pluim, die na enkele minuten al weer verdween. De brand weer had het vuur gedoofd met behulp van één brand spuit De aangrenzende hal, die onlangs is gebouwd, liep geen schade op. Hier staat de nieuwe universeel-werpstraal- machine, die per 1 juni in ge bruik wordt gesteld. HCG Leiden met Zwitserse firma LEIDEN De Hollandse Constructie Groep (HCG) in Leiden is een samenwer kingsovereenkomst aange gaan met de Zwitserse Fir ma Widmer und Ernst in Zü- rich. De Zwitserse firma is een dochter van de Alusuis- se Groep en heeft een 15-jari* ge ervaring in het bouwen van vuilverbrandingsinstal laties. De samenwerking tussen beide fabrieken is ontstaan om in te kunnen spelen op de steeds grotere vraag naar vuilver brandingsinstallaties. Dit om dat de afvalstoffenwet voor schrijft dat elke provincie voortaan zijn eigen afvalstof fen moet verwerken. Pijpekruidfeest Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk houdt vrijdag 23 mei vanaf kwart voor tien wederom een pij pekruidfeest Op bet programma staan een uitvoering van het zangkoor van het Volkshuis, volksdansen, mu ziekspelletjes, Flamenco-dansen en de vertoning van de film „Leids Levenwaarin onder meer de viering van het 80-jarig bestaan van bet Volkshuis. Toegangs kaarten voor bet feest zijn voor een gulden vijfentwin tig te krijgen in kamer 6 van bet Leidse Volkshuis. Kermis Speeltuinvereniging 'Noorderkwartier' houdt vrijdag 23 en zaterdag 24 mei een grote kermis aan de Anna van Saksen straat. De openingstijden van de kermis zijn vrijdag van half acht tot twaalf uur en zaterdag 24 mei van tien tot vijf uur en van zeven tot twaalf uur. Er zijn verscheidene at tracties zoals een schiettent, een rad van avontuur, een bal- lengooitent, een grabbelton, touwtje trekken, darts gooien, doelschieten en spijkerslaan. Er zijn diverse mooie prijzen te winnen. Franse filmnacht LAK-cinema organiseert 23 mei een Franse filmnacht Er worden vier Franse films vertoond. De eerste film in het LAK aan het Levendaal begint om acht uur: Touche pas Ia femme blanche' van de regissseur Ferre- ri. Om tien uur wordt 'Le juge Fayardvan Boisset vertoond. Vervolgens draait om twaalf uur 'Le diable probablement' van Bresson. De filmnacht wordt om twee uur afgesloten met de film 'La femme au botte rouge' van Jean Benuel. De toegangsprijs bedraagt vier gulden vijftig per voorstelling (LAK-leden beta len drie gulden vijftig). Een passé partout kost tien gulden. Meisjes van Wilko Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat vertoont vrij dag 23 en zaterdag 24 mei de nieuwste film van de Poolse regisseur Andrzej Wajda Meisjes van Wilko". Het is een Frans/Poolse coproductie met Daniël Olbrychski in de hoofdrol. Het handelt over een man die aan het eind van zijn leven terugkeert naar de plaats van zijn jeugd. De film wordt beide avonden tweemaal vertoond en wel om acht en om elf uur. Herinrichting De Vestestraat tussen de Kerksteeg en de Oude Rijn wordt na de bouwvakvakantie heringericht De ge meentelijke plannen zijn na de diverse reacties van de bewoners enigszins bijgesteld. Zo wordt de ruimte voor de aanleg van geveltuintjes teruggebracht tot 30 cm. Toegevoegd zijn sierbestratingsmatjes met stoep jes en bier en daar wat paaltjes tegen hinderlijk par keren. Bij bet Jehova-gebouwtje komen vijftien fiets- beugels. Jongerenvereniging 'Augustinus' houdt vanavond in haar 'onderkomen aan het Rapenburg 24 een bijeenkomst over zogenaamde 'chips', de kleine computeronderdelen, die volgens velen onze toekomst gaan bepalen. De filmdocu mentaire 'De chips komen' wordt vertoond. Tevens praat een forum bestaande uit personen uit bet bedrijfsleven, vertegenwoordigers van de vakbond en van de Technische Hogeschool in Delft over de invloed die de chips zullen hebben op de werkgelegenheid in Nederland. I komst begint om acht uur. De toegang is gratis. Cambridge-cursus Volksuniversiteit K O start volgend seizoen een cur sus die opleidt voor het verkrijgen van de First certi ficate in English' van de Universiteit van Cambridge. Het met goed gevolg doorlopen van de cursus garan deert een goede beheersing van de Engelse taal. De cur sus wordt gegeven aan groepen van niet meer dan tien deelnemers en bestaat uit 25 lessen die ieder anderhalf uur duren. Afhankelijk van de vooropleiding beslaat deze studie een of twee cursusjaren. Belangstellenden kunnen zich telefonisch aanmelden bij K&O. tel 14114L Leids groepsgebeuren Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 houdt vrijdag 23 mei een manifestatie voor Leidse groepen onder de naam „Leids GroepsgebeurenIn totaal vier groepen verzorgen een optreden. 'Cheap and Nasty' is een pas opge richte punk-formatie met onder anderen Herman de Tolle- naere. 'Silenus' is enigszins te vergelijken met de Haagse band 'Supersister' met dwarsfluit en synthesizer, 'L.A. sta tion' brengt swingende rock uit Zoeterwoude en 'Sorry' brengt frisse Leidse stads-new wave. De manifestatie be gint om negen uur. De toegangsprijs is drie gulden, leden van het LVC betalen twee gulden. LEIDEN De Leidse politie heeft in samenwer king met de districtsrecherche van Den Haag vier mannen gearresteerd in verband met de overval op het PTT-kantoor in de Kopermolen enige maanden geleden. Bij die gelegenheid werd een postzak met 95.000 gulden weggenomen. Het viertal is respectievelijk afkomstig uit Krimpen aan de IJs- sel, Zoetermeer, Rotterdam en Leiden. Het zijn alle vier goede bekenden van de politie, waar ze als „zware jongens" te boek staan. De overvallers waren ook betrokken bij een poging tot in braak in een flat aan de Burggravenlaan die onlangs plaatsvond. Bij die gelegenheid werd één man aangehouden. Het resterende drietal werd de afgelopen weken gearresteerd. De overvallers hebben in beide zaken bekend. De politie heeft de zaak mede kunnen oplossen dankzij de medewerking van het publiek dat getuige was geweest van de overval. Diefstal betaalkaarten LEIDEN Uit een achter kamer van een winkelpand aan de Breestraat zijn giste ren 12 girobetaalkaarten, en een giro be taaipas en een fo totoestel gestolen. De diefstal vond plaats in de loop van de dag. Met de giro kaarten kan maximaal 2400 gulden worden opgenomen of uitgegeven, het fototoestel had een waarde van 200 gulden KORTWEG NIEUWVEEN Voor de Nieuwveense jeugd wordt van 4 tot 9 augustus een vakantie- speelweek georganiseerd. Het is voor de negende maal dat een dergelijk evenement voor de jeugd wordt gehouden. Voor de verschillende onder delen van het programma kan men nog vrijwilligers gebrui ken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3