PROVINCIES MOETEN STILTEGEBIEDEN NU AANWIJZEN Zoutloos dieet vaak overbodig Weekendtoer Düsseldorf en het Sauerland Oekraïense getuigen zagen Menten niet zelf schieten UTRECHTS ONDERZOEK LEERT: Hoi, OUDERS Ioqlwüh Heffing op vervuiling koppelen aan waterverbruik Oudere onderwijzer is niet happy1' zo STAKINGSACTIE BIJ MOBIL IS GESLAAGD BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 MEI 1980 PAGINA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Provincies moeten nu beginnen met het opstellen van lijsten van stiltegebieden. In deze gebieden, die enkele vierkante kilometers groot moeten zijn, zullen de natuurlijke ge luiden niet of nauwelijks mogen wor den verstoord. Naast het opstellen van de lijsten moeten de provincies ook een programma ontwikkelen waarin maat regelen zijn opgenomen die de vesti ging van nieuwe lawaaiige industrie in het gebied tegengaan. Zoals bedrijfs vestigingen die veel verkeer aantrek ken. recreatievoorzieningen die veel la waai veroorzaken en aanleg of verhar ding van wegen of parkeerterreinen. Reeds bestaande storende geluidbron nen moeten verdwijnen of geïsoleerd worden. Dit staat in een circulaire die minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu) bin nenkort aan de provincies verstuurt. Op basis van de Wet geluidhinder zal de in richting van de gebieden begin '81 begin nen. Volgens de circulaire behoren be schermde natuurmonumenten of staatsna- tuurmonumenten en gebieden van inter nationale betekenis (vooral als verblijf plaats van watervogels en nationale par ken) in ieder geval tot de stiltegebieden. Bij aanwijzing van stiltegebieden zal nog geen rekening worden gehouden met la waai van landbouw- en bosbouwmachi- Uit het schrijven van minister Ginjaar blijkt dat hij niet van plan is provincies extra geld te geven voor de te nemen maatregelen rond de stiltegebieden. Hij wil alleen personeelskosten vergoeden die verbonden zijn aan het opstellen van de lijsten en de kosten van echte saneringen die moeten plaatsvinden om het natuurlij ke geluid in het gebied te behouden. Voor de provincie Zuid Holland worden ondermeer de volgende stiltegebieden aangewezen de grasgorzen bij het Ha ringvliet, de oeverlanden van de Braasse- mermeer. De Zilk en Noordwijk. Morgen moeten bewoners van Spijkenisse hun huizen verla- V 1 ten, wanneer de Explosieven Opruimingsdienst de springla- ding van een V 1 gaan demonteren. De V 1 is dezer dagen op Uitgegraven een bouwterrein gevonden. Zichtbaar op de foto het staartstuk van de V 1. UTRECHT Een geheel zoutloos dieet is voor mensen met een ver hoogde bloeddruk overbodig. Het kan zelfs soms zeer vervelende licha melijke gevolgen hebben, zoals spierzwakte, hartritmestoornissen en verstopping, doordat er een kali- Stoornissen umtekort in het lichaam ontstaat. In veel gevallen zou een beperking van het keukenzoutgebruik al voldoende zijn geweest. voor 88 miljoen gulden aan bloeddruk- verlagende middelen omgezet. Dat is 8,3 procent van de totale geneesmidde- lenomzet. Tot die conclusie komt de Utrechtse arts Jeen Haalboom in zijn proefschrift: „De kaliumstofwisseling bij het gebruik van chloortalidon", waarop hij is gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde. Tien tot twintig procent van de volwas sen Nederlandse bevolking heeft een verhoogde bloeddruk Verhoogde bloeddruk niet behandelen betekent le ven verkorten. De patiënten overlijden doorgaans aan complicaties in de bloed vaten. zoals een hartinfarct of hersen bloeding. Behandeling van een ver hoogde bloeddruk kan op verscheidene manieren gebeuren, maar altijd moet er vocht uit het lichaam worden uitgedre ven, waarvoor vochtuitdrijvende mid delen, „plaspillen" worden gegeven. Deze middelen worden zeer veel voor geschreven. In 1979 werd in ons land Bij het gebruik van vochtuitdrijvende middelen treedt bij ongeveer eenderde van alle patiënten een daling van de kaliumspiegel in het bloed op. In ern stige gevallen kan dit aanleiding geven tot het ontstaan van spierzwakte, een bemoeilijkte stoelgang, doordat de voortstuwing van het voedsel in de darm vertraagd is en daarvoor was men het meest bang stoornissen in de regelmaat Van de hartslag. Men ver onderstelde dat zoutbeperking in het dieet minder verlies van kalium zou geven dan wanneer men een normaal zouthoudend dieet( zou gebruiken. Meestal werd er bij' het gebruik van vochtuitdrijvende middelen een zout- beperkt of zoutloos dieet geadviseerd. Verder schreef men vaak kaliumtablet- ten voor in een poging de kaliumspie gel in het bloed weer te doen toene men. Deze kaliumtabletten bleken op zich ook weer bijwerkingen te hebben, waarvan het ontstaan van darmzweren het meest bekend is. In de meeste be jaarden- en verpleeghuizen is een zout- beperkt dieet regel. En worden vaak vochtuitdrijvende middelen voorge schreven. meestal tesamen met kalium tabletten. Vicieuze cirkel Vooral bij bejaarden ontstaat er dan een vicieuze cirkel: daling van de kali umspiegel in het bloed geeft een be moeilijkte stoelgang die nog wordt ver sterkt door de verminderde lichaams beweging op oudere leeftijd. Men tracht dan dit euvel te verhelpen door laxe rende middelen te gebruiken, die ook als bijwerking een verlies aan kalium geven, zodat de cirkel rond is. Doctor^Haalboom heeft in zijn onder zoek vastgesteld dat na zoutbeperking juist meer kalium verloren ging dan bij een normaal dieet. Verder bleek de ka liumspiegel in het bloed lager te wor den. Dit was dus in tegenstelling tot de eerdere veronderstelling dat zoutbeper king minder daling van de kaliumspie gel zou geven. Verder werd gevonden dat het gebruik van kaliumtabletten in gebruikelijke doseringen geen herstel van de kaliumspiegel van het bloed gaf. Zeer opvallend was dat er na enige tijd Vier Marok kaanse ou ders uit Utrecht heb ben gister middag hun kinderen naar school gebracht en zijn zelf gaan lesge ven. De ou ders deden dit uit pro test tegen het feit dat er, ondanks eerdere ac ties, nog steeds on voldoende schoolruimte 't, Vy DEN HAAG De heffing op de watervervuiling, die Ne derlandse huishoudens moeten gaan betalen, moet worden gekoppeld aan het drinkwaterverbruik. Het huidige sy steem, waarbij ieder gezin automatisch voor 3,5 eenheid van vervuiling wordt aangeslagen en alleenstaanden alleen op eigen verzoek een vermindering tot één eenheid kunnen krijgen, is te grof. Dat is de uitkomst van een studie die een commissie uit de Unie van waterschappen naar het huidige heffingssyteemn van de WVO heeft gedaan. Volgens de commissie houdt het huidige sy steem geen rekening met het aantal mensen dat in het betrok ken huis woont of met de werkelijke hoeveelheid van vervui ling die zij veroorzaken. Een verrekening van de heffing via het werkelijke waterverbruik heft deze bezwaren op. Een tweede voordeel is dat de heffing via de rekening van het waterleiding bedrijf geïnd kan worden. Het advies van de commissie gaat lijnrecht in tegen de mening van de regering die geen verandering in de WVO-heffing wil aanbrengen. DEN HAAG De oudere leerkrachten in het lager onder wijs hebben het in de klas en in hun werk minder naar de zin dan hun jongere collega's. Onderwijzerressen hebben meer voldoening van hun arbeid dan onderwijzers. Het laagst scoren de onderwijzers die aan een „volksschool" werken. Dit zijn enkele conclusies uit het proefschrift „tevredenheid met dé werksituatie", waarop drs. J. Corten 29 mei in Nijmegen pro moveert. Naar landelijke maatstaf gemeten heeft een uitzonder lijk grote groep leerkrachten voorkeur voor de PPR. namelijk zestien procent. Afgezien van de partijvoorkeur beschouwt 41 procent zich (gematigd) links, 27 procent als (gematigd) rechts en neemt 21 procent een middenpositie in. ROTTERDAM De Oekraïners I.Scur en H.Savuljak weten zeker dat Pieter Menten begin juli 1941 deel uitmaakte van het groepje SS-ers dat de massa-executie in Pod horoce organiseerde en uitvoerde. Maar zelf hebben ze Menten niet zien schieten. Scur en Savuljak, die nog steeds in het nu tot de USSR behorende Podhoroce wonen, beves tigden met deze verklaring gisteren voor de Rotterdamse rechtbank, de strekking van de getuigenis die ze in 1977 voor de rechtbank in Amsterdam aflegden. Noch de voormalige koet sier Scur, noch de landbouwer Savuljak hebben de in Duits uniform gestoken Menten tijdens het drama met een vuurwapen zien rondlopen. Wel hield hij een stok in de hand, aldus het tweetal. Scur zei dat Menten met deze stok de rentmeester Novicky op het hoofd had gesla gen, vlak voordat deze door een andere SS-er werd geëxecuteerd. Hiermee wijkt hij af van de lezing die de drie zusters. Seiner van de moord op Novicky geven. Volgens hen heeft de ver dachte persoonlijk dit slachtoffer doodgescho ten. Scur bevestigde wel weer de verklaring van de zusters dat Menten op dat moment de woorden zou hebben gesproken: „Hier, dit is voor je opmerking „Hitier is een snotneus". Savuljek, destijds lid van de Oekraïnse hulppo litie maar niet actief betrokken bij de executie, kon zich dit niet meer herinneren. Toen de president van de bijzondere strafkamer mr. P. Schipper erop wees dat Savuljek in 1977 in Amsterdam de ..Hitler-opmerking" wel had beaamd, gaf de bejaarde man toe: „Mijn geheu gen laat mij de laatste jaren danig in de steek". Ook in enkele andere opzichten week zijn ge tuigenis nu nogal af van die van drie jaar gele den. De oude landbouwer bracht tijdens zijn verhoor ook weer de executie ter sprake die op 28 au gustus van 1941, eveneens in Podhoroce, zou hebben plaats gehad. Ook daarbij-was hij'aan wezig, zo stelde hij, en ook daar was Menten één van de uitvoerders geweest. Hoewel dit drama, dat aan een aantal vrouwen en kinde ren het leven moet hebben gekost, eveneens in het openbaar plaats vond, is Savuljek de enige die hiervan ooggetuige geweest zegt te zijn. Voor het overige bestaan er alleen verklarin gen uit de tweede of derde hand over en het is Menten dan ook niet ten laste gelegd. De Blaricummer zelf bleef zijn verdediging gis teren baseren op de stelling dat de getuigen hem verwarren met zijn broer Dirk, die nu in Cannes woont en eind van deze maand even eens als getuige zal worden gehoord. „Ze ver wisselen mij met mijn broer. Dat is zo duidelijk als twee keer twee vier is". Tegelijkertijd houdt hij staande dat alle getui genverklaringen zijn voorgekookt door de Rus sische geheime dienst, de KGB. Op de vraag van president mr. Schipper aan de als tolk op tredende prof. W. Veder of dit ook zijn opvat ting is. antwoordde de hoogleraar in de Slavi sche talen: „Voorzover ik de ondervragingen van getuigen in Polen heb meegemaakt, zijn deze steeds heel spontaan verlopen. Van enige voorbereiding van de getuigen is mij niets ge bleken". De Amsterdamse commissaris van po litie G.Peeters zei deze mening te delen. Het getuigenverhoor voor de Rotterdamse rechtbank wordt aanstaande vrijdag voortgezet. Weersgesteldheid v DE BILT - Gisteren zijn op enkele plaatsen in Brabant en ook in het Gooi flinke on weersbuien gevallen. Deze buien hingen samen met een kleine depressie die in de sterk verwarmde lucht boven ons land tot ontwikkeling kwam Het centrum van de depressie verplaatst zich nu naar Frank rijk. Daarom worden de buienkansen snel kleiner, weel neemt de noordoostelijke wind weer iets toe. Tengevolge van deze ontwikkeling gaat koelere lucht uit Skandinavie ons land binnenstromen. Tem peraturen boven de 20 graden zullen morgen in ons land dan ook niet meer worden bereikt. Zon zal er wel zijn. Vooruitzichten voor vrijdag opgesteld door het KNMI op woensdag om 10.00 uur: Zonnige perioden en vrijwel over droog. Middagtemperaturen 14 tot 18 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temp.: omstreeks 6 gra den. Max. temp.: omstreeks 16 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. N.B' voor de temperaturen geldt een marge van 2 graden. evenveel kalium extra in de urine en ontlasting werd uitgescheiden als er per tablet werd ingenomen. Het gebruik van die tabletten bleek dus volkomen zinloos te zijn. De waarde van het onderzoek ligt hier in dat nog eens#wordt aangetoond dat het mogelijk is om voor een belangrijk deel van de patiënten die vochtuitdrij vende middelen gebruiken, namelijk de patiënten met een verhoogde bloed druk, de zoutbeperking bij het dieet grotendeels te laten varen. Dit houdt in. dat de volgens de routine voorge schreven zoutbeperking in het dieet in bejaarden- en verpleeghuizen groten deels kan vervallen. Tevens dient het gebruik van kaliumtabletten bij velen van de bovengenoemde patiënten ach terwege te blijven, vindt doctor Haal boom. Niet alleen dat het eten daardoor voor de bejaarden lekkerder wordt, het vermindert ook de kans op onaangena me en zelfs gevaarlijke bijwerkingen. En er zit ook nog een financiële kant aan: het niet onnodig voorschrijven van geneesmiddelen (zoals plaspillen en kaliumtabletten) of van dieetbeper- kingen (zoals zoutloos dieet) kan de kosten van de gezondheidzorg in be langrijke mate verlagen. G. GRONé AMSTERDAM Bij de Shell beginnen vandaag de cao-on derhandelingen. Een van de punten is de invoering van de J vijfploegendienst Hierover is gisteren een akkoord bereikt met de Mobil-directie in Amsterdam waar. nadat vanaf 23 april was gestaakt, vanmorgen is begonnen met het opstar ten van de raffinaderij. Verwacht wordt dat de onderhandelingen met de Shell-direetie aanzienlijk harder zullen zijn dan die met de directie van Mobil. Bij dit bedrijf heeft de industriebond FNV onlangs bereikt dat er in oktober 1983 een gecombineerde vier/vijfploegendienst wordt ingevoerd. Dit nieuwe systeem, met betere werktijden en min der werkuren per week (33,6 uur), wordt bereikt door het inle veren'van vrije tijd en ploegentoeslag. De kosten van de werk tijdverkorting zullen voor meer dan de helft door Mobil worden betaald. De FNV beschouwt de „capitulatie" van de Mobil-direc tie als een „binnenkomer" voor andere bedrijven. Zes jaar voorlopig hoogste eis in zwendelzaak ROTTERDAM De Rotterdamse rechtbank heeft zich niet in één dag kunnen afmaken van de behandeling van de om vangrijke, miljoenen omvattende zwendelzaak met onder meer valse honderdjes en duizendjes, vakantiezegels van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid eri zogenaamde Kodak- mailcrs, enveloppen waarin filmpjes ter ontwikkeling kun nen worden opgestuurd. Na een zitting van acht uur waren gisteren aan het eind van de middag nog maar drie eisen gevallen. De hoogste, zes jaar met aftrek, werd uitgesproken tegen een Haagse uitgever en druk ker.-die als de spil van de zwendel werkzaamheden wordt be schouwd. De officier van justitie, mr. Bos, had eerder tegen een 37-jarige Zoetermeerse tekenleraar, die de vervalsingen heeft getekend, vier jaar met aftrek geëist en tegen een broer van hem zeven maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Alle verdachten in wat de grootste zwendelzaak wordt genoemd die Nederland ooit gekend heeft, hebben onlangs een volledige bekentenis afgelegd. Geluidsisolatie rond vliegvelden kost 430 miljoen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aanbrengen van geluidsisolatie aan wo ningen bij vliegvelden, en de sloop van woningen waarbij isolatie geen soelaas biedt, gaat het Rijk ongeveer 430 mil joen kosten. Het grootste deel van dit bedrag, namelijk ƒ230 miljoen, op te brengen door Defensie, is nodig voor maatregelen aan woningen rond militaire vliegvelden. De overige 200 miljoen zal worden besteed aan woningen rond burgerluchtvaartterreinen waarbij bijna het gehele bedrag (ongeveer 180 miljoen) voor woningen rond de luchthaven Schiphol is uitgetrokken. advertentie Düsseldorf en Sauerland. Twee namen, èén begrip. Düssel dorf, de bruisende, levendige, maar toch ook zeer gemoede lijke hoofdstad van Nordrhein-Westfalen en het Sauerland. het rustieke geaccidenteerde achterland vol natuurschoon. Daarheen gaat onze driedaagse trip van 4 tot en met 6 juli 1980, die wordt uitgevoerd tezamen met Maaskant-Tours en de VVV-Düsseldorf. Een heerlijk weekendje-uit voor 225,- per persoon op basis van een twee-persoonskamer (toeslag èén-persoonskamer 30,-). Vrijdagmorgens om half tien is het vertrek per luxe touring car vanuit Den Haag (Centraal Station), om tien uur uit Rot terdam (Coolsingel-Rotterdams Nieuwsblad) en om twee uur winkelt u in het moderne Düsseldorf. Na de avondmaaltijd (die niet in het hotel wordt gebruikt) volgt een stadsrondrit door modern en oud-Düsseldorf onder leiding van een Ne derlands sprekende gids. Onderweg wordt in de oude stad verscheidene malen gestopt in typisch Duits etablissemen ten, waar u enkele drankjes worden aangeboden. Overnacht wordt in een uitstekend toeristenhotel, met in alle kamers bad/douche, toilet en telefoon. Zaterdags wordt na het ontbijt wederom onder leidin van een Nederlands sprekende gids, een grote dagtocht door het wonderschone Sauerland gemaakt, 's Middags wordt in Winterberg de lunch, een „Kalte Platte" gebruikt. Na het di ner in Düsseldorf bent u de gehele avond vrij te doen wat u wenst. U ontvangt een boekje met coupons die korting ge ven bij tal van evenementen. Zondags koerst u in de richting Keulen, waar o.m. een be zoek wordt gebracht aan de beroemde Dom. U krijgt daar ruimschoots de gelegenheid de stad verder te verkennen. Inbegrepen bij deze mini-tour is: twee overnachtingen in een uitstekend toeristenklasse-ho tel; twee diners en twee maal ontbijt avondtour door Düsseldorf (incl. drankjes) dagtour door Sauerland (incl. lunch) vervoer Den Haag/RotterdamDüsseldorf v.v. Minimum aantal deelnemers: 50. Bij voldoende belangstel ling wordt deze tour herhaald van 11 t/m 13 juli 1980 Inlichtingen en boekingen uitsluitend bij Sijthoff Pers Reisorganisatie, Den Haag. Tel. 070-635918. Postbank in* augustus roiy (Van onze parlementair dactie) I DEN HAAG UitI eind augustus hoopt htj binet een afgerond voo over de Postbank klaj hebben. Dan zal ook d lijk worden in welke p| deze nieuwe financiële stelling gevestigd zalP den. Leeuwarden en Anf dam zijn hiervoor kP daat. Minister Van der Stee (Fl ciën) heeft gisteren in de ste Kamer duidelijk gerr dat de afronding van def bankvoorstelen in de allef ste fase is beland, beetje goede wil kan in mervakantie de zaak be|r ken worden. In elk gev<r de bewindsman voor het I' van de Kamervakantie (2f gustus) het parlement iff Hoogovens: volledige prijscompensap UTRECHT Na landf cao-onderhandelingen vannacht laat de drf' van Hoogovens akkoop gaan met handhaving* het systeem van de hul prijscompensatie vooif 20.000 werknemers vatf bedrijf. Bestuurder Krul van de lp striebond FNV sprak var tend van „een belang doorbraak aan het wef) versfront". Overigens vin[< FNV dat Hoogovens nog F1 weinig tegemi op het gebied i verkorting. Toch subsidie I voorombudsn^ DEN HAAG Staatsl taris Walis de Vries t CRM heeft de stichting ombudsman onlangs T brief laten weten de sub# aan de stichting alsnoi verlengen tot half jaia 1981. Daarmee komt h« rug op zijn beslissing geldkraan per 1 juli vai jaar dicht te draaien. Dit werd gisteren beken de Raad van State, waa stichting een beroep had i steld tegen het eerdere be van de staatssecretaris, i Morgen deba over illegalen DEWN HAAG De Tw Kamer gaat morgen deb ren over de maatregel staatssecretaris Haars justitie, de politie ille buitenlanders uit de kei te laten halen. De Kamer heeft dit gisti besloten op verzoek van PSP'er Van der Spek. Nij (VVD) drong er wel op dat de Kamer eerst de 1 van Haars aan de hoofden politie in handen moet I Vervoersbond houdt vast aan prijscompensatie UTRECHT De voorc van de vervoersbond CN\J Groenendijk, voelt voor een aanbod van de K om een tweejarige cao ai sluiten op basis van drie e bepaalde loonsverhogin i ongeacht de prijsontwikke j in die periode. Het aanvaaij van dat aanbod betekent i loslaten van de automati t prijscompensatie en daar i ook de garantie voor nog koopkrachthandhaving, a Groenendijk gisteren Utrecht. Volgens hem moe worden gesleuteld aan het steem van de prijscompens om zo alsnog overeenst ming op centraal niveau te Regering moet milieu vriendelijk produktie steunei DEN HAAG De rege moet het ontwikkelen produktiemethoden die kwalijke gevolgen heb voor het milieu, gaan stirn ren. Te denken valt das l aan hulp bij het opzetten een industrietak die zich r op het maken van produk die milieuvervuiling, en name luchtvervuiling t( gaan. Deze wensen heeft de Twt Kamer gisteren tot uiting bracht door het aannemen twee moties die gezamer door de regeringspartijen C en VVD waren ingediend.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18