'uebec wil zich niet scheiden van Canada inister Braks: Spanje moet snel in EG trauss voorspelt harde onfrontatie met Schmidt elaunde na twaalf jaar terug als leider van Peru Irritatie in EG na Britse verzachting boycot Iran OLKING HEEFT VERTROUWEN IN TRUDEAU Beroep Veiligheidsraad op Israël uitwijzing Palestijnen te annuleren Felle kritiek minister Muskie op Frankrijk U VAT WEER MOED NA PARTIJCONGRES Amnesty meldt executies in Zaïre Onrust in Zuid-Korea houdt aan Nasleep giframp Seveso fENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 MEI 1980 PAGINA 17 a [onze correspondent) iJEL Het besluit Engelse regering om :ot van Iran niet met -kende kracht (tot rember 1979) te laten is bij de EG in Brus- :en volslagen verras- •komen en heeft er liplomatieke verwar- jticht. Bij de Europe- (WEI- ïissie overheerste de dat het handel- dat toch al vele jeringsregels kende. nu helemaal zal wegkwij nen. Het besluit wordt gezien als een grote nederlaag én ge zichtsverlies voor de Engelse minister van buitenlandse za ken, Lord Carrington, die het afgelopen weekeinde in Na pels akkoord was gegaan met de boycot-afspraken van de negen EG-landen gezamenlijk. Carrington had daar de verze kering gegeven, dat het Britse parlement zijn goedkeuring aan de maatregelen zou geven. .De gevolgen van het niet goedkeuren van de boycot kan grote gevolgen hebben, ook voor de interne crisis tussen Engeland en de acht lidstaten van het continent. „Wat heb- -ben we eraan om met Carring ton een regeling te treffen als die de volgende dag weer wordt teruggedraaid", aldus een Nederlandse bron in Brus sel. Hij doelde op het taaie conflict over het Britse aan deel in de EG-uitgaven en op de weigering van de Engelse regering om in afwachting van een akkoord daarover de ver hoging van de landbouwprij zen van 1980 goed te keuren. REAL Quebec listeren een overtuigd "zegd tegen een voor- [ze grootste, overwe- Branstalige provincie los te maken van met behoud van Hcconomische banden. Vime meerderheid van piking sprak zich uit 1 let plan, wat betekent Jh de meerderheid van Sanssprekenden, die procent van de be- P uitmaakt, tegen L Dit is een zware te- r voor premier René Vpe. Zijn nationalisti- f [rtij was in november "In de macht gekomen, p referendum dat een ppkomst te zien gaf, gJiij een mandaat krij- Bi te kunnen gaan on- gfjdelen over 'souverei- BQf voor Quebec onder Yving van een vorm feflconomische „associa- Kt de rest van Canada. &Nis mislukt is de positie M betrekkei ijk gematigde ssSie binnen zijn partij ijk. kt ten gunste van radi- •^iromingen en zouden ^Jpde nationalisten in i het algemeen ande an kunnen gaan zoeken 1 wensdroom te verwe- Jn. De duidelijke uitslag I referendum in Quebec legt ook een zware hypotheek op de Canadese premier Pierre Trudeau aan wiens prestige bij mede-Québecers de leider van de oppositie in. Quebec, Claude Ryan, tegen Lévesque veel te danken heeft voor het succes. Trudeau heeft namelijk gezworen de grond- Een teleurgestelde René Levesque, premier van Quebec, vlak voordat hij zijn aanhang toespreekt wet ingrijpend te wijzigen, als Quebec zou besluiten binnen Canada te blijven en zich daarvan niet los te maken. Faalt hij, dan zou Quebec zich alsnog tegen Canada kunnen keren, want het verloop van de campagne heeft duidelijk aangetoond dat de bevolking wel zodanige veranderingen wil dat de provincie grotere bevoegdheden krijgt.Met name wil men ook dat Quebec, qua omvang even groot als de lan den van de Europese Gemeen schap meer geld krijgt van de centraler regering in Ottawa. Levesque sprak gisteravond een teleurgestelde menigte aanhangers toe en en zei erop te blijven vertrouwen dat Que bec eens onafhankelijk zal worden. Wanneer men de uitslag nader beziet, heeft in Quebec de Franse bevolking voor de helft vóór en voor de helft tegen ge stemd. De Engelse minderheid (twintig procent) Stemde mas saal tegen. Het was voor de eerste keer dat de Franstaligen van Que bec over hun toekomst konden beslissen sinds zij twee eeuwen geleden onder Engels bestuur kwamen. NEW YORK Dc Veilig heidsraad heeft gisteren met veertien stemmen en een ont houding (de Verenigde Sta ten) voor de tweede maal in twaalf dagen Israël gevraagd de „onwettige uitwijzings maatregelen" tegen de burge meesters van Hebron en Chal- choel en een Islamitische rechter uit Hebron ongedaan te maken. De raad aanvaardde een reso lutie waarin „sterk werd be treurd" dat Israël geweigerd heeft op het eerste verzoek van 8 mei in te gaan. Volgens de resolutie is de uitwijzing in strijd met de vierde conventie van Genève van 1949. De Israëlische regering moet voorts de uitwijzing rechtvaar digen van deze drie Palestij- nen. Dit heeft het Israëlische hooggerechtshof de regering eveneens gisteren opgedragen. Het hooggerechtshof uitte kri tiek op de regering omdat de drie Palestijnen niet de kans hebben gekregen in beroep te gaan vóórdat ze werden uitge wezen. De regering krijgt vij fenveertig dagen de tijd voor haar antwoord. Premier Menachem Begin van Israël heeft gisteren president Anwar Sadat van Egypte laten wetên dat slechts Cairo de be sprekingen met de Joodse staat over Palestijnse autono mie kan hervatten. Egypte had het overleg afgebroken. In Cairo verklaarde de minis ter van buitenlandse zaken, Kamal Hassan Ali, dat Egypte bereid is de onderhandelingen met Israël te hervatten indien „PARIJS PLEEGT ZELF OOK GEEN OVERLEG" WASHINGTON Edmund Muskie, de nieuwe Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, heeft Frankrijk verweten dat het aan de ene kant Washington kwalijk neemt dat de VS teveel op hun eigen houtje doen, maar dat Parijs zelf ook in gebreke blijft als het gaat om het Franse buitenlandse beleid. Hij zei onaangenaam verrast te zijn door het gebrek aan vooroverleg bij de ontmoeting tussen president Giscard d'Es- taing en de Sovjet-leider Leo nid Brezjnjcv, maandag in Po len. Muskie, die sprak op zijn eer ste persconferentie sinds hij de leiding van het State Depart ment overnam van Cyrus Vance, gaf bijzonderheden van zijn overleg, vorige week vrij dag in Wenen, met zij Sovjet ambtgenoot Andrei Gromyko. Bijna tegelijkertijd ontving president Valery Giscard d'Es- •taing de Amerikaanse ambas sadeur in Parijs op het Elysee. Minister van buitenlandse za ken Jean Frangois-Poncet ging ondertussen naar Bonn om Bondskanselier Schmidt op de hoogte te brengen van het 'topgesprek in Warschau. In de Westduitse hoofdstad ontken de de regeringswoordvoerde dat Schmidt boos was over het gebrek aan officiële informa tie-vooraf over het Frans-Rus sische overleg. Veeleer achten waarnemers het waarschijn lijk, dat Giscard bij Brezjnjev het ijs heeft gebroken voor de Westduitse regeringsleider, van wie bekend is dat hij al lang een bezoek aan Moskou overweegt. jrddoc tlD Minister Braks van Land- r- is van plan „te bevorderen dat' de 5 uur.tandelingen over de toetreding van mmimm* tot de EG zo vlot mogelijk verlo- Dat heeft hij gisteren in Madrid <»rd, na besprekingen met de e minister van EG-zaken Calvo Sotelo. •Nederland heeft in het eerste halfjaar van 1981 het voorzitterschap van de EG. „Ik hoop dat Nederland in die periode een we zenlijke bijdrage kan leveren aan de afspra ken die (in het toetredingsverdrag) tussen de EG en Spanje moeten worden gemaakt", aldus minister Braks. Spanje is volgens minister Braks zich zeer goed bewust van de politieke situatie in de lidstaten van de EG en het weet daarom vrij precies wanneer er wat in de reeks van on derhandelingen moet gebeuren. „In hun ka lender komt het volgend jaar goed uit", al dus minister Braks. De Nederlandse minis ter is in zijn besprekingen met Spaanse mi nisters onder de indruk gekomen van „de geweldige politieke overtuiging bij de Spaanse bevolking en in het parlement dat Spanje bij de Europese Gemeenschap hoort". Volgens de minister zijn Nederland' en dc andere EG-lidstaten zich onvoldoende bewust van die overtuiging van het Spaanse volk. De Spaanse minister, Calvo Sotelo, heeft er wel op gewezen dat een snelle toe treding tot de gemeenschap wenselijk is om dat interne tegenstellingen in Spanje de toe treding zouden kunnen belemmeren. boverh onze correspondent nooito Ami van Vree) 'ideaaljlJN Ondanks de tt®4«jstige startpositie, ver- ikt door dramatische albijoi^n tijdens de afgelo- deelstaatverkiezingen, t het de politieke kop- :n van de CDU op het :ingscongres in Ber- lat gisteren met een lur durende rede van ierskandidaat Franz Strauss werd afgeslo- :h te zijn gelukt om leid te bewaren. Men ifs nieuwe moed en en weten te len hiervan is, dat geen werd vuil gemaakt aan uldvraag van de recente Jzingsnederlagen of aan t rCfeken naar een zondebok. :ns heeft men vermeJ e oude strijd over perso- ooral over Strauss, weer laten laaien. Op die ma- «on een stemming ont- van geslotenheid en slotenheid om de ko- maanden er het beste maken en om alsnog te ren op 5 oktober bij de ïzingen voor de Bonds- e geleden schade te her- rankje Franz Jozef Strauss steekt zijn handen omhoog, niet als teken van overgave maar om zijn aanhangers op het partijcongres van de CDU/CSU in Berlijn te bedanken voor hun steun. In Berlijn, waar de CDU een stemmig het verkiezingspro gramma aannam dat zaterdag .ervoor al in Ingolstadt door de Beierse zusterpartij CSU was aangenomen, bleek uit de toe spraken van partijvoorzitter Kohl, secretaris Geissler en lijsttrekker Strauss ook duide lijk, wat de marsroute zal zijn die de unie-partijen de komen de maanden zullen volgen. Dat zal er een worden van harde confrontatie met de sociaal-de mocraten en vooral de linker vleugel van de SPD. De pola risatie tussen de twee grote partijen zal worden versterkt door de kiezers erop te wijzen dat de liberalen FDP, de klei ne coalitiepartner van de rege ring in Bonn, er geen garantie meer voor is dat de Bondsre publiek geen „SPD-staat" zou kunnen worden (daarbij wordt verwezen naar dé uitslag in Noordrijn-Westfalen waar de FDP uit het parlement werd gewipt). In zijn door ovatie begeleidde rede onderstreepte Strauss dinsdagmiddag deze koers. Hij lanceerde scherpe aanvallen op Helmut Schmidt en diens SPD, vooral wat betreft de houding die deze in de huidige internationale crisis innemen, waarbij zij een claim leggen op de vredespolitiek. „Wie met het leed van het verleden en -met de angst voor een toekom stige oorlog politieke zwendel bedrijft, verstoort de politieke basis-overeenstemming, die vergiftigt de bron", riep Strauss uit. De Bondskanselier wierp hij voor de voeten een afkoppeling te bedrijven tus sen de politiek van de Bonds republiek en de Verenigde Staten en zich op de lange duur aan de Sovjet-Unie te binden. Wat dat betreft ziet Strauss een breekpunt nade ren in een naoorlogse Duitse politiek die alleen kan worden verhinderd door machtswisse ling in Bonn. LONDEN In afgelegen kampen in het oerwoud van Zaïre zijn honderden politieke gevangenen geëxecuteerd ter wijl in door ratten vergeven ondervragingscentra anderen door marteling, slaag, ver branding of uithongering iijn omgekomen, zo zegt Amnesty International in een gisteren verschenen rapport. De in Londen gevestigde men senrechtenorganisatie zegt verder in het 23 pagina's tel lende rapport dat andere in woners van Zaïre zonder op gaaf van redenen zijn gearres teerd en „voor onbepaalde tijd zijn opgesloten" in de kampen in de oerwouden, waar „stan drechtelijke executies, marte ling en uithongering aan de orde van de dag zijn". Het rapport benadrukt dat sommige van de slachtoffers ballingen waren die na door president Mobutu afgekondig de amnestiemaatregelen naar hun land waren teruggekeerd. Amnesty merkte op dat de re gering van Mobutu „heeft la ten weten dat zij zal trachten haar reputatie wat betreft de mensenrechten te verbeteren", en zegt dat een antwoord van het regime in Kinsjasa op eer dere beschuldigingen van Am^ nesty een „bemoedigend te ken" was. Het beschadigde dak na de raketaanval van de Rode Brigades. Raketaanval Rode Brigades MILAAN Leden van de Rode Brigades hebben dins dagochtend met zelfgemaakte raketten een aanslag gepleegd te raketten. ring van een gebouw tegeno ver de kazerne. De politie vond tevens twee niet ontplof- kazerne van de rijkspo litie in Milaan. Daarbij ont stond materiële schade, maar vielen geen slachtoffers. De raketten waren gelanceerd vanuit> een leegstaande vlie- Later op de dag belde een on bekende vrouw de politie op met de mededeling dat de Rode Brigades zich voor de aanslag verantwoordelijk stel den. over alle kwesties en geschil punten (waaronder Jeruzalem) gepraat kan worden. Cairo aanvaardt géén voorwaarden vooraf. LEGER BESCHIET DEMONSTRANTEN KWANGJU In de Znidko- reaanse stad Kwangju is vandaag voor de vijfde ach tereenvolgende dag gepro testeerd tegen de militaire machtsovername in het land. Voor het provinciege bouw kwam het tot een schietpartij, toen een groep demonstranten op de mili tairen, die het gebouw bewa ken, wilde inrijden. Tenmin ste drie mensen werden ge dood. Helicopters vlogen vanmorgen boven de stad en wierpen pamfletten uit, waarin de be volking tot kalmte werd ge maand. Teveiis werd meege deeld dat de troepen pas uit de stad zullen verdwijnen, wan neer de rust is teruggekeerd De heftige ongeregeldheden begonnen na de studentenon lusten in de hoofdstad Seoel, verleden week. Naar aanlei ding van deze gevechten is de regering afgetreden en is het land onder militair bestuur ge plaatst. Bij de gevechten in Kwangju zijn inmiddels meer dan zestien mensen gedood. De materiele schade is enorm. BAZEL Het Zwitserse far maceutische concern Hoff- mann-La Roche heeft bekend gemaakt, dat het tot dusver in verband met de giframp in het Noorditaliaanse Seveso 67,7 miljard lire (ongeveer 170 min) aan schadevergoedingen heeft betaald of toegezegd. Bij een ontploffing in een che mische fabriek van het con cern in Seveso kwam in juli 1976 een zeer giftig gas vrij waardoor duizenden mensen moesten worden geëvacueerd. Bij ruim 600 kinderen werden na het ongeluk huidziekten geconstateerd. Gewonden bij aardbeving in Joegoslavië BELGRADO Bij de krachtige aardbeving die zondag de Joegoslavische deelrepubliek Servië trof, zijn meer dan 100 gewonden gevallen, terwijl ten minste 5000 mensen dakloos zijn ge worden. Dit hebben functionarissen in Belgrado dinsdag bekendge maakt. Bij de beving die de krachtig ste was in dit gebied sinds ruim een halve eeuw, vielen geen doden. Naar de zwaar ge troffen bergdorpen zijn tenten en dekens gezonden. Sinds zondag hebben zich nog meer dan 30 schokken voorgedaan. Record aantal wèrklozen in Groot - Brittannië LONDEN - De werkloosheid in Groot Brittannië is de laatste maand zodanig toe genomen dat van een naoor logs record kan worden ge sproken. Blijkens voorlopige cijfers die het Britse ministerie van werkgelegenheid gisteren heeft gepubliceerd, stonden half mei 1.483.800 mensen als werkzoekenden ingeschreven *of 6,1 procent van de Britse beroepsbevolking. Een maand eerder waren dat er 25.700 minder ofwel zes procent. Ambtenaren van het ministe rie zeiden bovendien dat er alle tekenen zijn voor een ver dere stijging van het aantal werklozen. De verkiezingen die afgelopen zondag in lijn gehouden, hebben weer eens aangetoond I *Ml?nservatief Latijns-Amerikaanse kiezers iaoiüfijk zijn. Na twaalf woelige jaren waarin land N^herverdeeld onder de boeren, fabrieken wer- feenationaliseerd, multinationals naar huis gestuurd en de Sovjet-Unie werd gevraagd ïpens, heeft Peru de man teruggehaald die in 'r 1968 door het Peruviaanse leger uit het Ipntiële paleis werd gezet. Al met al is dit een >uwd verschijnsel in Latijns-Amerika. De Ar- tise generaal Juan Peron, die in 1946 werd fed tot president, in 1955 ten val werd ge it om in 1973 opnieuw te worden beëdigd tot 'ent, is wellicht het beste voorbeeld. Hoe ver schrikkelijk het regime van een burgerpresident of een militair dictator ook was, naarmate hij langer weg is, blijft slechts de herinnering aan zijn goede eigenschappen hangen en allengs wint hij weer aan sympathie onder de bevolking. De nieuwe president van Peru, Fernando Belaun- de Terry, lijkt in geen enkel opzicht op Peron, maar toen hij in 1968 na een ambtsperiode van 6 maanden ten val werd gebracht door een militaire junta, leken zijn kansen op een comeback tot nul gereduceerd. In de jaren die volgde werd onder leiding van de charismatische generaal Juan Ve- lasco Alvarado een ingrijpend hervormingspro gramma uitgevoerd dat door sommigen werd gety peerd als „de Qjilitaire weg naar het socialisme", Het Peruviaanse model sloeg aan bij een generatie die alle hoop op een revolutie naar Cubaans voor beeld had laten varen. In vele landen, van Bolivia tot Honduras, werden de ideeën van generaal Al varado bestudeerd met de bedoeling een soortgelijk programma op te zetten voor eigen land. Maar na het enthousiasme van de eerste jaren waarin het tot een heftige botsing kwam met de Verenigde Staten over de onteigening van de oliemaatschap pijen, nam de Peruviaanse junta gas terug. De mili tairen die werden overladen met voorrechten, raakten in discrediet. De versmade politici van welleer hebben hun kansen geduldig afgewacht. Toen ze de tijd rijp achtten, traden ze uit de scha duw naar voren en wierpen «ich op als redders der natie en met succes. Belaunde is terug. De man die ooit wegens zijn pro-Amerikaanse houding de bijnaam „Fred Blundy" (een Engelse verbastering van zijn eigen naam) kreeg, kan verder gaan waar hij is geble ven. In de jaren zestig vatte hij het uiterst ambi tieuze plan op om een weg aan te leggen tussen de Andes en de Amazone. Er is toentertijd niet veel van gekomen. In de twaalf jaar die zijn verstreken is Peru wel veranderd. De boeren zijn gemobiliseerd, de steden lopen over en de gegoede burgerij hoopt financieel beter te worden van de terugkeer naar een burger regering. En welke rol het leger, van oudsher de macht die de toon aangeeft in het politieke leven van Peru, in dit alles gaat spelen, staat allesbehal ve vast. Er zal nog heel wat tijd overheen moeten gaan voordat iemand uit eigen beweging de mili tairen terugroept uit de kazerne. Het is echter evenmin waarschijnlijk dat een man als Belaunde het lang zal uithouden. De situatie is explosief en wanneer het tot een ontploffing zal komen, hangt voor een groot deel af van de hoeveelheid geld die buitenlandse banken en maatschappijen bereid zijn in Peru te pompen. Investeringen waarmee ze waarschijnlijk olie op de golven gieten. RICHARD GOTT THE GUARDIAN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17