koeien geven goede melk Lekkerkerkse £ddoc(Sotuatit In buitenland zitten 169 Nederlanders vast voor drugs Zware hypotheek op V olkshuis vest ing w AR-top zit met de brokken Ambachten en sporten op laatste défilé Soestdijk ERDAM De leden Amsterdamse Mobie- leid krijgen een soort ;ey-uitrusting om in Dekomst beter be id te zijn tegen rel- ers, voetbalsuppor- andere gewelddadige en. or zullen alle zeven- d ME'ers worden voor- an gebitsbeschermers, chaambeschermers, en kniebeschermers, ten, keelbeschermers ikmaskers. De kosten alles zullen rond de an- 'e ton liggen. Het voor- aanschaf komt vandaag aadscommissie algeme- m. em nieuwe echtse wijk -HT In de Utrechtse Jriftpark, waar binnen- iO huizen zullen worden vd, zit 30.000 liter tolu- de grond. Dit gif, ook in rkerk gevonden, is daar 1948 en 1968 gestort Ie toenmalige drukkerij nu Brouwers-offset, ift een werknemer van ftkerij begin deze week gemeente Utrecht ver- 'andaag zullen bodem irs worden genomen. k Nauta uit ecerijenrace ■ERDAM Dirk Nau- uit de Specerijenrace. voorbij de Evenaar is «nast over boord gesla- De Prodent en zijn zes enden hebben inmid- jen noodtuig opgezet en ïen de haven van Mon te bereiken. Een van ofdwanten brak en dat ot gevolg dat de mast 'erschillende plaatsen naar beneden tegenslag van de Prodent 'te groter omdat het jacht kansen maakte de race all-over klassement te n- De achterstand tot :aP met de Flying Wil- droeg slechts tien uur. ■yj EN LAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 MEI 1980 PAGINA 13 DIERENBESCHERMING VRAAGT T7*^*1 _1 STUDIE NAAR VISSELEED V IS SOIÏ1S 0011 W 0^W 0rp3rtlK0I DEN HAAG De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft bij het ministerie van landbouw en visserij een opzet voor een wetenschappelijk onder zoek naar pijnervaringen van vis sen gedeponeerd. Het onderzoek, dat door de rijksuniversiteit van Utrecht zou moeten worden ver richt, is volgens de dierenbescher ming noodzakelijk voor een meer ethische benadering van de sport visserij in ons land. Zoals gisteren reeds gemeld is de dierenbescher ming ook tegen het nachtelijk vis sen door sportvissers, een besluit dat minister Braks overigens niet wil herzien. Dit verd gisteren door de dierenbescher ming in Den Haag bekend gemaakt tijdens een persconferentie naar aanleiding van het de start van het nieuwe visseizoen op 31 mei a.s. „In principe zijn we tegen sportvisserij, maar omdat het niet haalbaar is dat deze sport in ons land zal worden verboden, be perken we ons tot protest tegen de voorko mende excessen, ruwe behandeling van de gevangen vissen, het terugwerpen van ge wonde vissen in het water en bijvoorbeeld het gebruik van te volle en te kleine leef- netten", zo zei D. van Haarlem op de pers conferentie namens de dierenbescherming. Mishandeling De kans voor vissen op ernstig lijden of sterven is bijna 100% wanneer zij een ruwe en onverschillige hengelaar treffen en de sterftekans is 5 tot 10% wanneer de visser rustig en deskundig te werk gaat. Vanuit deze gegevens kan worden afgeleid dat sportvisserij als vorm van openluchtrecrea tie, zonder duidelijke ethische benadering en voorlichting, een vorm van dierenmis handeling is, aldus de dierenbescherming. „Wij beschouwen de overheid als medeve rantwoordelijk voor het lijden van de vis sen, wanneer ze doorgaat met het geven van rijksbijdragen aan dé sportvisserij zonder re gels te stellen en vergunningen te eisen. Wat het tegengaan van die excessen betreft staan we trouwens op een lijn' met de Ne derlandse Vereniging van sportvissersfede raties. Het moet dus mogelijk zijn dat de overheid gaat praten met de sportvisserijor- ganisaties om alle sportvissers meer „ver antwoord" te laten vissen,, want vissen heb ben ook gevoel", aldus van Haarlem. Overigens voegde de woordvoerder van de dierenbescherming er aan toe dat zijn orga nisatie, het recreatieve aspect van de sport visserij niet ontkent, noch dat er voorbijge gaan wordt aan de controle van de visorga nisaties op het schoonhouden van de viswa teren. Hengelaarsleger Van Haarlem: „Maar toch willen we dit jaar nog eens de andere kant van deze recreatie laten zien. Want weer gaat er een gigantisch leger van bijna twee miljoen hengelaars de 11.000 kilometer oeverlengte en 430 kilome ter kustlengte bemannen, om er de voor deze sport massa's gekweekte vissen te van gen. We weten wel dat de vangtechniek van de meeste vissers gericht is op het zo min mogelijk beschadigen van de vis, maar on derzoek bij bijvoorbeeld de karper heeft uit gewezen dat van deze vissen die eens een haak in de maag of keel hadden, 13 kans heeft om na drie maanden nog te sterven aan inwendige bloedingen. Leefnetten wor den door 75 van alle sportvissers gebruikt, maar de meeste netten zijn te klein, of ze stoppen er te veel vissen in, of de vissen worden er te hard uitgeschud. We beginnen ons af te vragen of de vis soms een wegwer partikel is. Dit zijn de dingen waar het ons nu om gaat en daarom willen we dat de sportvisserrij zoveel mogelijk gereglemen teerd wordt" Bio-industrie ,,Toch is die sportvisserij maar een klein ge bied waar mishandeling van vissen voor komt. Denk aan de beroepsvisserij waar vis sen urenlang verminkt in netten over de zeebodem gesleept worden en aan dek wor den gesmeten, waar men over ze heenloopt Dat gebeurt, terwijl die dieren nog leven. Denk ook aan de kweekvisserij, aquarium houders die voor hun vakantie hun vissen weggooien en de komende bio-industrie van vissen, waar dezelfde excessen voorkomen", aldus Van Haarlem. ïockeypak sterdamse De bewindslieden van volkshuisvesting, minister Beelaerts van Blokland en staatssecretaris Brokx, hadden gisteren in de Tweede Kamer geen al te beste boodschap te verdedigen. Het staat er heel slecht voor met de woningbouwproblema- tiek, maar er is te weinig geld om er reeds nu echt iets aan te doen. Dat was alles wat zij hadden mee te delen. Pappen en nathouden, om de woorden van de oppositie maar eens te ge bruiken. Dat zijn op zichzelf terecht gebruikte woorden. Maar de toonzetting waarin ze werden gebezigd is volstrekt onterecht. Want vanuit de oppositie werd gedaan alsof het kabinet an ders zou hebben kunnen handelen. Dat is niet het geval. Ook indien de PvdA in het kabinet zou hebben gezeten was er, althans voor dit jaar, weinig anders gebeurd dan er nu door de regering is aangekondigd. WANT het jaar is nu eenmaal al een eind heen, zodat in grijpende beleidsombuigingen niet echt meer mogelijk zijn. Het beleid kan in feite op niets meer gericht zijn dan op pap pen en nathouden, op het pogen met kunst en vliegwerk de geraamde nieuwbouw te halen en de bouwvakkers aan het werk te houden. De onmogelijkheid om op een zo korte termijn tot een we zenlijke bijstelling te komen van het beleid (als reactie op ex terne ontwikkelingen) verplicht overigens wel tot ingrijpen de maatregelen voor volgend jaar. Want met de ralatief een voudige maatregelen die voor dit jaar zijn getroffen, wordt op langere termijn de woningbouw niet gered. Er ligt dus vanaf nu een enorme hypotheek op de begroting voor volks huisvesting voor volgend jaar, en daarmee in feite op de be grotingsbesprekingen in het kabinet deze zomer. ust over Olympisch on ÏRDAM Het plan p van het Olympisch in Amsterdam en •rlopig structuurplan gemeente om een leel van de buurt te men voor kantoren e woningen, hebben wijkbewoners voor gezorgd. bouwmaatschappijen de gemeente het ad- leven tot sloop van het en de bouw van een eigentijds stadion. Een oerder van de rechts- die de buurtgroepen •f, zei gisteren dat hij iet gemeentelijk voor- structuurplan, het ont- reest van een „subcen- zonder dat ook maar irtbewoner is gehoord. is reikt rs uit HAAG Prins an rd zal op 27 juni in het rktiidi Paleis op de Dam n vprf i anjers uitreiken aan C. van Valkenburg (oort) voor zijn ver- i op het terrein van de pe, iconografie en ge- is, de heer J. de Bree. lelburg voor zijn publi- >ver o.m. Zeeuwse kle- :hten en Zeeuws zilver, G. Overdiep te Peize jn historische publica- Een deel van de bewoners van Lekkerkerk-West wordt tijdelijk ondergebracht in stacaravans ...terwijl een ander deel enige tijd zijn intrek neemt in wisselwoningen. GROOTSCHEEPSE VERHUIZING OP GANG GEKOMEN DAT is een hypotheek die in feite al door het kabinet is er kend en die dus verplichtingen geeft. Verplichtingen tegeno ver de vele woningzoekenden en tegenover de vele werkers in de bouw. Bij alle financiële problemen die het kabinet reeds heeft, vergemakkelijkt dat de positie van de regering in de komende maanden zeker niet De basis van de Anti-Revolutionaire Partij heeft gesproken. En uiterst duidelijk dit keer. Eergisteren is de lijst bekendge maakt met AR-kandidaten, zoals die zal worden ingebracht in de totale kieslijst van het CDA voor de eerstkomende ka merverkiezingen. De ruim achthonderd kiesverenigingen hebben de lijst, zoals die door het partijbestuur was samenge steld stevig door elkaar geschoffeld. De politieke top van de ARP zit met de brokken. Vooral omdat die top geleid wordt door partijvoorzitter Hans de Boer, die persoonlijk de meest omvangrijke nederlaag in zijn politieke loopbaan heeft moe ten incasseren omdat zijn partij hem van de eerste naar de vierde plaats op de AR-lijst heeft teruggezet. WAT ligt er nu aan die geruchtmakende herschikking van de AR-lijst ten grondslag? Is het uitsluitend de bedoeling ge weest de „loyalisten" of „dissidenten" de andersstemmers uit het kernwapendebat nu eens stevig op hun plaats te zetten? Op het eerste gezicht zou men het denken. Loyalisten zoals De Boer, Van Houwelingen en Schol ten zijn echter weliswaar naar achteren gezet op de lijst, maar evenzeer kan worden opgemerkt dat andere loyalisten als Dekwaadsteniet, Beinema en Faber juist omhoog werden gezet door de AR- basis. Dat wijst erop dat het in ieder geval niet uitsluitend om een crisis rond de loyalisten gaat. VEEL eerder lijkt het een kwestie te zijn van persoonlijke stijl van met name de drie die werden gedegradeerd (De Boer, Scholten en Van Houwelingen), die de basis van de ARP niet aansprak. Als dat zo is, dan zou het niet zo zeer gaan om de inhoud van hun betogen tegen bepaalde puntea van het beleid van het kabinet Van Agt, maar om de stijl die ze erbij hanteren. V/aNT het waren steeds deze drie, die zich tot woordvoer ders maakten van onvrede tegen bepaalde kabinetsbesluiten. En het waren ook deze drie, die te veel verzuimden daarbij ook steeds nadrukkelijk te vermelden zich desondanks ver want te voelen aan de christen-democraten in het kabinet. Daardoor trad een vervreemdingseffect op, een effect dat naar het zich laat aanzien nauwelijks inhoudelijk van aard genoemd kan worden. We mogen hopen dat met de definitie ve totstandkoming van het CDA komend najaar, dergelijke ingrijpende stijlproblemen in een zo omvangrijke politieke partij tot het verleden zullen gaan behoren. Illllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG Het traditionele bloemendefilé dat ieder jaar ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana in de tuin van paleis Soestdi jk werd gehouden, vindt dit jaar voor het laatst plaats op zaterdag 31 mei. Het défilé kon op 30 april niet doorgaan vanwege de abdicatie van de koningin die dag, aldus de rijksvoorlichtingsdienst. Tijdens het défilé worden ondermeer een groot aantal speci fieke Nederlandse ambachten, plaatselijke gewoonten en sporten getoond. Op het middengazon zal vanwege het 60-jarig bestaan van de KLM, de nieuwste helikopter staan en wordt een straalmotor door leerlingmonteurs gedemonteerd en gemonteerd. Er komt ondermeer een groot bloemen- en groentemozaïek en rondom een waterbassin worden diverse watersporten getoond. Hier staat ook een model van een Hollandse molen, er rijdt een stoomtrein met kinderen tvan het bio-vakantieoord, er komen volksdansgroepen, steltlopers, kunstfietsers, een Zeeuws rings- teekspel te paard, een ritmische gymnastiekgroep, rijtuigen van „het aangespannen paard en zangkoren. In totaal nemen ongeveer 4.700 personen deel aan het défilé. Nadat de koninklijke familie, na de rondgang over het gazon, op het bordes is teruggekeerd, wordt als feestelijk slot een dagvuur werk ontstoken. 1 DEN HAAG In diver se landen, in en buiten Europa, zitten momen teel 169 Nederlanders in de gevangenis wegens drugbezit. Straffen voor bezit van verdovende middelen, ook soft drugs, zijn in het buiten land aanzienlijk hoger dan hier. Deze waar schuwing komt van het ministerie van buiten landse zaken, samen met een aantal wenken voor vakantie in het buiten land Het ministerie adviseert voor zichtig te zijn met het meene men van lifters. In vrijwel alle landen is de bestuurder van de auto aansprakelijk voor alles wat er in de auto wordt ver voerd. Ga ook nooit in op ver zoeken van vreemden om „een pakje" voor een ander mee te nemen of hun auto „even" naar huis te rijden, waarschuwt het ministerie. Voorts is belangrijk gegevens omtrent verblijfplaats, zieken- fonds,verzekering, giro- en bankrekening en de naam van de huisarts thuis achter te la ten. Mensen die onder medi sche behandeling staan doen er goed aan een verklaring in het Frans, Duits of Engels mee te nemen. Voorts wordt aange raden niet teveel contant geld mee op vakantie te nemen, maar girobetaalkaarten of cheques. Verplicht verzeker den moeten aan hun zieken fonds een zogenaamde E 111- verklaring vragen. Verder wordt geadviseerd familiele den regelmatig te laten weten waar u bent. „Luister naar be richten van de ANWB en het ministerie via de wereldom roep. Bedenk dat bij verlies van paspoort uw vakantie is afgelopen", zegt Buitenlandse Zaken. Tenslotte wordt aange raden niet niet alle belangrijke papieren in één tas te bewa ren. „Verdeel ze over enkele zakken en tassen",aldus BZ. LEKKERKERK/DEN HAAG Milieu-gedepu teerde J. Hoek van Dijke van de provincie Zuid-Hol land deelde gistermiddag op het Provinciehuis in Den Haag mee, dat onderzoek van de zuivelbedrijven in de omgeving van Lekkerkerk in de Krimpenerwaard heeft uitgewezen, dat de melk van de koeien uit deze omgeving in orde is, en geen reden geeft tot het treffen van bij zondere maatregelen. Hij deelde dit mee naar aanlei ding van verontrustende be richten als zou de melk van de koeien te lijden hebben gehad van de vervuiling van de bodem door chemische af valstoffen, die in de loop der jaren illegaal zijn gedumpt. Zoals de zaken nu liggen, al dus Hoek van Dijke, worden de huizen in Lekkerkerk-West niet afgebroken. Vorige week zijn al veertig gezinnen uit deze wijk vertrokken. Giste ren is de 'operatie begonnen die voorziet in de verhuizing van 200 gezinnen binnen tien dagen. „De bodem onder de huizen wordt 70 cm tot 3 me ter diep afgegraven", legde de Zuidhollandse gedeputeerde uit. De diepste afgraving vindt plaats bij de voormalige sloten, de voorbereidingen getroffen om rond de af te graven grond In de wijk zelf worden intussen een afrastering te zetten. waar het gif het diepst in de bodem is weggezakt. Het on derzoek van de huizen, die bij de afgraving nog alleen op heipalen staan, is nu bijna af gerond. De provincie Zuid-Holland gaat het accountantskantoor Dijker en Doornbos in de arm nemen om zo gauw dit moge lijk is de boekhouding van het Rotterdamse containerbedrijf Wijnstekers bv te onderzoeken op aanwijzingen of er in het begin van de jaren zeventig onregelmatigheden hebben plaatsgevonden bij het storten van chemisch afval.Het bedrijf Wijnstekers is al enkele malen genoemd als mogelijke „boos doener", verantwoordelijk voor de illegale stort van che misch afval, hoewel hierover nog geen sluitende bewijzen voorhanden zijn. Het bedrijf heeft steeds stelselmatig ont kend bewust chemisch afval te hebben gestort. Het onderzoek naar illegale stortplaatsen in de Krimpener waard, dat onafhankelijk van de Lekkerkerkse situatie al maanden lang in de pen zat, heeft vanaf begin april tot nu bijna tweehonderd procesver balen opgeleverd. Het gaat bij deze illegale stort voorname lijk om bouwafval, papier en hout, hoewel bij twee a drie stortplaatsen de mogelijkheid bestaat, dat ook hier de grond moet worden afgegraven. Op deze en andere plaatsen heeft men lege vaten gevonden met een doodskop erop en restan ten van blikken waar vermoe delijk koolteer in heeft geze ten, een hoogst giftige substan tie. De provincie, die bij de Haagse officier van justitie heeft aangedrongen op collec tieve rechtspraak van de ver balisanten, verwacht de eerste rechtszaken rond half juli.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13