ijfelgevallen Olympisch )ortbondenbestand oaten de >orslag geven eyenoord wil beker niet cadeau krijgen INAVOND BESLISSING OVER tiLNEMEN SPELEN BLIEK NA LANG SEIZOEN NOG NIET VOETBALMOE Vijfmaal geel smet op geweldige finale AAG Het Europahotel in sningen is vanavond de waar de Nederlandse Olym- Sportbonden, 23 in getal, beslissen of ons land wel it vertegenwoordigd zal zijn Olympische Spelen van Regering en parlement oals bekend, voor een boy- t Nederlands Olympisch Co at de beslissing over aan de die weliswaar het stand en de overheid zullen eer- n maar er niet alle gevolg illen geven. Bovendien zal stuur van het NOC vanavond vies geven wel naar Moskou n. De sportbonden krijgen in ien „onverwachte" en door sstuur van het Nederlands isch Comité gesanctioneer- is door zelf te mogen beslis- i het ziet er naar uit dat zij llen grijpen. ien de papieren Er zijn 23 Olym- sportbonden. Er mag worden aan- in dat de bonden, die zich in kwali- >ernooien hebben gestort, deen be- tullen aantekenen. Zij hebben im- Moskou maakt zich op om de deelnemers aan de Spelen te ontvangen. Op deze „blikvanger" van forse afmetingen zijn de woorden van president Leonid Breznjev ge beiteld: „De Olympische Spelen behoren het streven van de mensheid naar vrede en vooruitgang weer te geven." rners zelf moeite gedaan Moskou te berei ken, al is dat in enige gevallen niet gelukt. Voorts zijn er sportlieden die hebben ver klaard dat zij beslist naar Moskou wensen te gaan terwijl ook van enige bonden be kend is dat zij twijfelen of menen dat hun sport, door het afzeggen van andere lan den, in een gedevalueerd toernooi terecht zal komen waardoor eventueel „succes" van minder waarde zal zijn, dus gerelati veerd zal moeten worden. De verwachting van de stemmenverhou ding is: Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie: atleten zijn al geruime tijd doende limieten te halen, wat in verscheidene gevallen al tot succes heeft geleid. Atletiek is het voornaamste onderdeel van de Spelen, waarbij de KNAU ongaarne zal ontbreken. Nederlandse Basketbal Bond: nam deel aan kwalificatietoernooi dus had de inten tie Moskou te halen. Nederlandse Bond van Handboogschut terijen: een sport die op vele Olympische Spelen ontbreekt en waarvoor de NBH enige sterke kandidaten heeft. Dus een unieke kans. Koninklijke Nederlandse Hockey Bond: interesse is door het wegvallen van sterke tegenstanders verminderd. Alleen op deze grond zou KNHB voor boycot kunnen stemmen, althans te kennen geven niet te willen deelnemen. Nederlandse Judo Bond: hecht sterk aan continuïteit en zal boycot niet steunen. Heeft ook (kleine) afvaardiging beschik baar. Nederlandse Kano Bond: is voor deelne ming. Koninklijke Nederlandse Roeibond: be zoekt, evenals kanovaarders, wedstrijden die dienen tot aanwijzing van ploeg. Zal Moskou willen meemaken. Koninklijke Nederlandse Schutters Asso ciatie: bezig met selectieprocedure. Koninklijk Nederlands Watersport Ver bond: zeilers hebben te kennen gegeven naar Tallinn te willen. Koninklijke Nederlandse Wielren Unie: wielrenners bereiden zich reeds geruime tijd voor en willen gaan. Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond: ging naar Argentinië en aan het eind van net jaar naar Uruguay dus zou zich hypo criet opstellen door anderen te beletten naar een land als de Sovjet Unie te gaan. Koninklijke Nederlandse Zwem Bond: er zijn al limieten gehaald, de poloploeg heeft zich gekwalificeerd. Koninklijke Nederlandse Schaat9 Bond en Nederlandse IJshockeybond: zullen waarschijnlijk, omdat zij hun Spelen al hebben gehad, anderen niet willen belet ten hun sport op Olympisch niveau te be oefenen. TWIJFELGEVALLEN zijn de sportbonden die zelf geen enkel belang bij de Spelen hebben omdat zij geen afvaardiging heb- De Nederlandse Hippische Sportbond is in overleg met andere landen om een ei gen evenement te organiseren omdat door het wegblijven van diverse landen het rui- tertoernooi te zeer gedevalueerd is. Heeft weinig interesse. Er mag worden aangenomen dat tien sportbonden tegen een boycot zullen stemmen, zodat er van de overige 13 slechts twee behoeven te zijn (bij die 13 ook gerekend schaatsbond, hockeybond, handboogschutters, ijshockeybond) die ook tegen zijn om de meerderheid te ver werven. Oevaluering ben. Dat is het geval met de Nederlandse Boksbond, het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, het Nederlands Handbal Verbond, de Koninklijke Neder landse Krachtsport Bond, de Stichting Moderne Vijfkamp, de Koninklijke Neder landse Amateur Schermbond (hoogst waarschijnlijk komt niemand in aanmer king voor Moskou), de Nederlandse Ski Vereniging, de Nederlandse Volleybal Bond. Overigens kan er geen twijfel bestaan aan de devaluering van het Olympisch toernooi. Niet vanwege het aantal landen dat reeds heeft afgezegd - er zijn er vele bij die op de Spelen slechts verschijnen om het verschijnen, zoals Antigua, Bah rein e.d. - maar omdat diverse discipli nes verzwakt zijn doordat de Verenigde Staten en West Duitsland niet zullen ver schijnen. Dat heeft verregaande consequenties voor zwemmen, roejen, zeilen, turnen, boksen, worstelen, schieten, gewichtheffen, ruiter sport, basketbal, atletiek in welke sporten de Verenigde Staten in Montreal medaille winnaar waren, zwemmen en atletiek bo venal. Voor West Duitsland geldt dat voor atletiek, roeien, zeilen, turnen, worstelen, judo, schermen, schieten, ruitersport, wiel rennen, waarin medailles in Montreal wer den vergaard. Lagere klasseringen zijn zo wel voor de Ver.Staten als West Duitsland nog buiten beschouwing gelaten. Voorts komt Canada niet (zwemmen, ruitersport, kanovaren), neemt Frankrijk wel deel maar zonder ruiters, komt Zwitserland zonder turners, ruiters, schermers en schutters terwijl diverse andere bonden nog moeten beslissen en heeft Groot Brittannie inge schreven maar blijven ruiters, hockeyers, schutters en zeilers thuis. Dat Zuid Korea heeft afgezegd heeft consequenties voor worstelen en volleybal (dames). Het feit dat de hockeyers van Pakistan, West Duitsland, Kenia, Groot Brittannie, Argentinië, Maleisie niet van de partij zijn, zou de „stemming" van de KNHB kunnen beinvloeden, temeer omdat bij het dames- hockey West Duitsland, Engeland en de Ver.Staten niet van de partij zijn. Er mag verwacht worden dat vanavond besloten zal worden - met waarschijnlijk krappe meerderheio - dat Nederland, te gen alle verwachting in, toch naar Moskou zal gaan. Hoewel, de balans kan, juist door die krappe marge, ook naar de ande re kant doorslaan. Terwijl evenmin te voorspellen valt hoe principieel de sport bonden zullen blijken te zijn. HERMAN VAN BERGEM lil II WII ERDAM Wat het afgelopen seizoen achtmerrie voor de van het betaald il was geweest, zaterdagavond in uip met één ruk ivaagd. Het vader- voetbalpubliek niet moe van de atitie en de vele Eu- duels daar tus- or. Als er maar iets wachten is. Ajax en oord tegenover el- ilijkt altijd weer een r te zijn. En de in hebben de kijkers niet teleur- Id. Er werd op het p van de snede ge- lerd, soms te. hard altijd boeiend en ïen niet meer ver- Ie inzet na een slo- seizoen met een inte eindfase. Feye- wenste, als finalist kampioen Ajax, de -beker niet cadeau gen maar er voor te en. En weer dolf het onderspit. In de etitie werd het in uip 4-0 in de beste Irijd die de Rotter- ners het voorbije en speelden, in Am- am werd het 1-1 en dag moest Ajax er 3-1 aan geloven, rom", zei Feye- le coach Jezek, ik teleurgesteld in competitieseizoen. Irie wedstrijden te- Ajax halen we twee j «inningen en een 'spel en we worden I eens tweede." Dat noord na elf jaren de beker opeiste, een pleister op die Ie. Dat Ajax het suc- van vorig seizoen pioen en beker - niet herhalen, was een 're teleurstelling voor Amsterdammers, die >ach Leo Beenhakker tolk hadden. „De ar- 9e heeft ons de Mrijd uit handen ge- Iwan Nielsen had voorge zet, laag voor het doel langs van Schrijvers die de bal niet kon bereiken. Rechts bevond zich Carlo de Leeuw die het leer te gen de touwen schoof. Boeve bekijkt het vanuit een rustige positie maar met gemengde gevoelens. grist", veroordeelde hij scheidsrechter Charles Corver. „Er werd niet consequent gefloten", gromde Beenhakker na dat hij had geaarzeld met een nadere uitleg. Dat was niet geheel onjuist maar Beenhakker mocht blij zijn dat Corver deze uiterst moeilijke wed strijd merendeels „naar de geest" floot, tenzij het hem te gortig werd, want anders zou Ajax' Peter Boeve een rode kaart hebben gekregen. Het bleef nu bij liefst vijf gele kaarten, een smet op deze be kerfinale. Ze typeerden wel het duel. Ajax titelhouder en Feye- noord zeker van deelneming aan het toernooi om Europa Cup, 2 leek voorbestemd om een wedstrijd te worden waarin minder vuur zou worden ge legd. In een opgewonden Kuip, waar de Rotterdamse aanhang verre In de meerderheid was - en dat ook liet horen - bleek echter weer eens hoe grimmig beide teams tegenover elkaar staan. Dat leidde soms tot een ongezonde rivaliteit, uitmon dend in grof spel. Daarin speelde het publiek een rol. Acties van Amsterdammers werden meedogenloos weggef- loten. Maar het hield tevens in dat de kijkers werden meege sleept door het duel en zich geheel en al „gaven". Dat was in de competitie een te zelden voorkomend verschijnsel. Van daar de nachtmerrie van de leiding van het betaald voetbal dat de toeschouwersaantallen zag slinken en de betrokken heid eveneens, op rellen na die niets met voetbal te maken hebben. Kei van finale Ze waren er weer, ondanks de uitgebreide politiemacht en fouilleren aan de ingan gen. Stiletto's en fietskettin- gen vormden de buit, en elf gearresteerden die zich bui ten het stadion hadden mis dragen. Negen zullen een de zer degen voor de rechter ven: Boeve voor het weg maaien van de benen van Jan Peters, Lerby voor een actie tegenover Notten, De Leeuw die Schoenaker gemeen „pak te" en Van Deinsen die de felle maar aan vormverlies leidende Lerby te fors aanpakte. moeten verschijnen. Ook na afloop was het onrustig in de binnenstad, die wel was afge zet maar de verwachte huldi ging op het stadhuis bleef achterwege en dat zinde een aantal jeugdige enthousiasten niet Het waren de randver schijnselen van een „kei van een finale", waarbij Valencia- Arsenal om Europa Cup 2 niet in de schaduw kon staan. Feyenoord gaf alles, dreigde Ajax zoals in het eerste com petitieduel weg te spelen. Schrijvers moest een inzet van Petursson verwerken en een enorme vrije trap van Van Deinsen waarna Wijnstekers, veel opkomend, in het zijnet mikte. Toen verrichtte Corver een handeling die al het onge noegen van Beenhakker op wekte. De weer voortreffelijke doelman Joop Hiele - hij geeft Jong Oranje voorrang aan de trip die Feyenoord (vertrek vrij dag) naar Suriname maakt, waarbij overigens ook "Notten („ik heb een mondelinge over eenkomst met directeur Stphan om te blijven en daar aan houd ik me en ik verwacht dat ook Feyenoord dat ook zal doen") aanwezig zal zijn - en de weinig geinspireerd spelen de v.d.Korput botsten tegen elkaar. Ling, bij gebrek aan een spits weer op die plaats, trachtte de bal te bemachtigèn en „kromde" zijn been om het tweetal. Gele kaart besliste Corver. Geen moeite kon men hebben met de andere kaarten die in de loop van het soms verbitterde duel werden gege- Peter Boeve had het geluk dat Corver genade voor recht liet gelden. Pal nadat De Leeuw het geel had gekregen, beging Boeve een indentieke overtreding ten opzichte van Peters die Corver, omdat hij anders voor de tweede maal geel had moeten trekken voor Boeve, met de mantel der liefde bedekte. Het was niet de arbitrage die Ajax deed verliezen. Het was het mo ment nadat Ajax door een prachtige pass van Ling naar Arne8en al op 1-0 was geko men. De sterk spelende Staf- leu verspeelde de bal aan Lerby op de helft van Ajax. De Deen bereikte met een verre pass Ling die alleen kon doorgaan. De langzamer hand onmisbare Nielsen -Je- zek:„lk wilde hem niet laten spelen maar omdat hij vrijdag erg hard had getraind en de groep hem wilde hebben, ben ik overstag gegaan en daar heb ik geen spijt van" - ach- Aan inzet geen gebrek, zoals deze foto toont met v.l.n.r. Nielsen, Lerby, Wijnstekers en Arnesen. tervolgde Ling, wachtte te lang met „neerleggen" en deed dat in het strafschopge bied. Corver legde de bal op de stip, Bonsink ging erach ter en omdat Hiele naar de goede hoek viel, kon hij de bal met de binnenkant van zijn linkervoet weren. Hiele- Natuurlijk kwam er wat ge luk bij maar ik zag toch de goede hoek". Die 29e minuut in de eerste helft brak Ajax. De eerste keer in de vader landse bekerhistorie dat beide teams tegenover elkaar in de eindstrijd stonden, wenste Feyenoord het volle pond. Na een slechte uittrap van Schrij vers werd de bal opgevangen door Petursson die Peters be reikte, wiens keiharde schot via het hoofd van Schrijvers de lat beroerde. Op hetzelfde mo ment greep Wijnberg de artis tiek spelende De Leeuw vast. Strafschop besliste Corver en Petursson schoot wel raak: 1- 1. Het was een van de felle duels die werden uitgevochten. Lerby-Notten, Wijnberg- De Leeuw, Wijnstekers-Tahamata, duo's die elkaar het leven zuur maakten omdat Ajax had ge kozen om een-tegen-een te spelen. Dat riep botsingen op waarvan Ling tenslotte het slachtoffer werd toen v.d.Kor put hem de doortocht belette. Van Geel kwam erin. Later zet te Beenhakker ook nog Guido Pen in voor Bonsink, waardoor de jeugdige Frank Janssen die had moeten kiezen tussen een tenniscarrière en een voetbal toekomst, naar het middenveld opschoof. Maar de talentvolle voorstop per die uiteraard ervaring mist, had daarvoor een fout ge maakt. Nadat de ver opgerukte Nielsen had voorgezet en De Leeuw de bal in het doel had gegleden (2-1) speelde Jans sen te zacht terug. Peters was er snel bij en stelde Petursson in staat voor 3-1 te zorgen. De IJslander had zijn plicht ge daan, Karei Bouwens kwam hem verwangen voor de laatste tien minuten waarin Ajax nog wel een offensief opzette maar dat werd koel en berekend door Feyenoord ontkracht met terugspelen. Corver trok geen seconde bij. Feyenoord had voor de vijfde maal in zijn historie na 1930,1935,1965,1969) de KNVB-beker veroverd, en op eigen kracht. Voor Ajax bleef het bij achtmaal. Prins Claus ontving de in de gebruikelijke witte jassen gehulde bekerwin naars, overhandigde de bokaal waarmee een ereronde werd gemaakt. Krol ging na zijn laat ste wedstrijd voor Ajax op de schouders van enige ploegge noten, shirts werden gewisseld en begeleid door organist Stef Meeder daverdee een potpour ri van Feyenoord- en anderè voetballiederen door de Kuip als slot van een geweldige be kerfinale waarin Ajax het in de tweede helft conditioneel na een uiterst zwaar seizoen niet had kunnen redden. En dan moeten de mannen ook nog enige trips maken omwille van de kaspositie HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 19. Arnesen 0—1, 37. Petursson 1-1, 71. De Leeuw 2-1. 75. Petursson 3-1. Scheidsrechter: Cor ver. Toeschouwers: 61.000 FEYENOORD: Hiele; Wijnstekers, Nielsen, v.d.Korput, Brard; Notten. Stafleu, v.Deinsen; Peters.Petursson (Bouwens), De Leeuw. AJAX: Schrijvers;Wijnberg, Krol, Janssen. Boeve; Schoenaker. Lerby, Arnesen: Bonsink (Pen), Ling (Van Geel), Tahamata.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13