Bestuurlijk apparaat raakt ontredderd Bezuinigingsoperatie: uitstel van executie buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinneï /p BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 MEI 1980 PAGINA TAAL In haar ..Goed Nieuws 1 Show heefi Sonja Ba- j rend onlangs een gooi- i het-maar-in-m'n-pet- prijs ingesteld. Minister j Albeda. die de Sociale Zaken van ons land be stiert, was de eerste die de prijs kreeg toege kend en daarmee op zijn vingers werd getikt voor het bezigen van een taal waar een nor male Nederlander geen touw aan kan vastkno pen Als het aan ons lag zou Sonja aan politici elke week wel vijfentwintig gooi-het-maar-in-mijn- pet-prijzen kunnen toe kennen. Wat wij weke lijks aan het Binnenhol te horen krijgen, tart vaak iedere beschrij ving Voor de grap zou Sonja bijvoorbeeld afgelopen maandag eens een kijk je hebben moeten ne men bij de vergadering van de Onderwijscom missie uit de Tweede Kamer De commissie wisselde van gedachten met minister Pais en diens staatssecretaris De Jong over het Ontwik kelingsplan Voortgezet Onderwijs. kortweg aangeduid als OPVO. Volgens dat plan moet het voortgezet onder wijs voor iedereen be ginnen met een tweeja rige brugklas. Daarna pas kun je als leerling verschillende kanten op Wat een petten had Sonja tijdens die verga dering niet kunnen uit delen! Aan CDA- woordvoerder Gerard van Leijenhorst bijvoor beeld, die wij op een ge geven moment de vol gende zin hoorden uit spreken: „Voor de tweede helft van de eerste fase wordt mira- bele diet ia de status quo gehandhaafd Dit heeft ons bijzonder ver baasd" Ons ook. Ge rard. Waarom zei je niet gewoon dat tot je opper ste verbazing het twee de brugklasjaar hetzelf de is als het eerste, of woorden van gelijke strekking We zullen ons beperken tot dit ene zinnetje van Van Leijenhorst. Het zou niet eerlijk zijn, hem alleen te beschul digen van ingewikkeld taalgebruik, want Chel Merlens van D'66 kon er ook wat van. Welis waar sprak hij de be windslieden niet in het latijn toe. maar met het Nederlands had ook hij blijkbaar grote moeite Uit zijn mond tekenden wij herhaaldelijk woor den op die thuishoren in engels sprekende landen. Zo hoorden wij Chel spreken over onze „permissive society" en over de setting en streaming van het on derwijssysteem" Tot zover. Gooi het maar m VET 1 Het Dordtse PvdA - Tweede Kamerlid Wij- me Jabaay. dat vrijwel geen week voorbij laat gaan zonder door mid del van een publiciteits stunt de aandacht op zich te vestigen, zorgde de afgelopen week voor een klein culinair dra ma in het kamerge bouw In het radiopro gramma „In de Rooie Haan had zij zich vori ge week laten ontval len. dat het voedsel in het restaurant der Tweede Kamer veel te vet is. „De Kamerleden worden daardoor veel te dik. De maaltijden moeten gezond wor den", aldus Wijnie. En ze voegde daaraan toe „Als het eten niet min der vet wordt, ga ik desnoods zelf de keu ken in" Uiteraard wekten deze uitspraken grote op schudding in het restau rantbedrijf. hetgeen deze week resulteerde in een gesprek tussen het kamerlid en enkele smaakmakers uit de kamerkeukenHet eind van het liedje was. dat Wijnie haar excuses aanbood Zo had ze het ook weer niet bedoeld. Het verweer van de koks was een voudig „We voelden ons danig in de kuif gepikt, want we koken helemaal niet vet. De kamerleden ma ken het eten zelf vet", vertelde ons Rudyard Blokpoel. plaatsvervan gend chef-kok „Ze vra gen vaak om biefstuk, gebakken in roomboter Of ze willen aardbeien met een enorme berg slagroom Ja, dat zijn vette dingen Ze kun nen net zo goed bief stuk van de grill krij gen of een vegetarische schotel, of aardbeien zonder slagroom. We hebben trouwens toch ook niet voor niks kwark als toetje op het menu staan En die gro te kwakken mayonaise, waar vaak om wordt gevraagd, dat hoeft toch ook 0101!*" VET 2 Had Wijnie nog andere klach ten „Ja wel, het eten was ook te zout. vond ze Eigenlijk zou ieder kamerlid ver plicht zoutloos eten voorgezet moeten krij gen. Nou ja. dat is toch dok overdrevenOns eten is niet zout Maar je moet eens zien. wat men vaak zelf aan zout bij het eten gooit En ie dereen verplicht op een zoutloos dieet zetten, dat gaat toch wel wat te ver Dan zou je bij wijze van spreken ook alle kamerleden moeten voorschrijven in wat voor auto ze moeten rij den Maar goed. de zaak is bijgelegd. Zand ero ver. Als Wijnie een ac tie wil beginnen voor gezond voedsel, dan moet ze haar eigen col lega 's aanpakken en niet ons". Over actie gesproken: Wijnie laat het er niet helemaal bij zitten. „Ik geef toe. dat ik ten on rechte de indruk heb gewekt de koks te wil len beschuldigen", ver telde zij ons. „Natuur lijk ligt het vetgehalte van het eten vooral aan de kamerleden zelf. Maar ik ben ervan overtuigd, dat velen het wel anders willen. Daarom heb ik de res taurant-directie ge vraagd. onder de ka merleden een enquête te houden om er achter te komen welk voedsel men eigenlijk het liefst wil eten De directie vond dat een goed idee. Misschien dat naar aan leiding van die enquête het assortiment gezond voedsel kan worden vergroot, zodat iedereen voldoende gelegenheid heeft om vitamines en andere opbouwende gé- zonde stoffen te nutti gen Juist in de politiek heb je dat hard nodig" BOOS Dick Dolman heeft zich in negen maanden ont wikkeld tot een uitste kende kamervoorzitter. Daar is iedereen aan het Binnenhof het over eens. Geen kwaad woord over de wijze waarop Vondeltngs op volger de voorzittersha mer hanteert. Het enige kritische nootje dat hier en daar wordt gekraakt, geldt de boosheidsaan- valletjes waaraan Dol man soms lijdt. Maar een kniesoor die daaro ver valt. want meestal zijn Dolmans uitingen van gramschap, hoe fraai ook om aan te zien en te horen, terecht Zoals woensdagavond, tijdens het debatje over de boycot van de Olym pische Spelen in Mos kou. De socialist Relus ter Beek had in zijn betoog de CDA 'er Jan Nico Schol ten ervan beschul digd. enige onjuistheden te hebben verkondigd. Scholten. bijgestaan door zijn fractiegenoot Van Ierse!probeerde die beschuldiging te weerleggen. Het gevolg was een zodanige stroom van interrupties over en weer. dat Dol man er kriebelig van werd. „Het woord is nu aan de heer Ter Beek en aan niemand an ders", riep hij, toen Sc hol ten opnieuw een poging deed de inter ruptiemicrofoon te grij pen Scholten ging ech ter on verdroten door, waardoor Dolman nog meer geïrriteerd raakte Opnieuw liet hij de ha mer vallen, gebaarde naar Scholten dat hij zich koest moest hou den en riep andermaal, dat het woord aan Ter Beek was. Hetgeen Scholten deed opmer ken: „Dat is partijdig". Nu sprong Dolman werkelijk uit zijn vel Hij trok wit weg en brieste: „Die woorden neemt u terug! Ik heb u de meeste interrupties toegestaan!". Er viel een pijnlijke stilte. De woor den van Dolman striemden het kle de hoofd van Jan Scholten. die zich kend terugtrok u |j bankje. Uiteindelij. het de PvdA 'er Ec, Thijn. die het ijs brak. „Zullen we hU weer gewoon ove mensenrechten he\ meneer Scholl vroeg hij. „Daar b r altijd voor, meneet ;e Thijn", antwcn e Scholten poeslief later vroeg Schol te leefd het woord. „1 dit debat niet bel met onnodige em Het komt mij er al genoeg emofi deze zaal aanwezig Daarom trek ik beschuldiging aan\ adres van de voc namelijk dat hij dig zou zijn, terug' een korte hoofdkni cepteerde Dolman excuus. Het ine was gesloten. DICK VAN RIETSCHi NIJMEGEN Het gaat fout met ons o- penbaar bestel als het niet snel in zich zelf „ingrijpt". Het denken en handelen van de overheid is de laatste 25 jaar ge baseerd geweest op economische groei. Die groei is er nu uit, maar het bestuur lijk apparaat heeft daar geen antwoord op. Er dreigt vergrijzing van het ambte lijk apparaat, onmacht voor de bestuur ders, de hoognodige veranderingen in het systeem komen in het gedrang. Sombere woorden uit de mond van dr. Roel in 't Veld. hoogleraar in de bestuurskunde aan de Kat holieke Universiteit van Nijmegen. Hij voorziet ontreddering van ons bestuurlijk apparaat, met stijging van de werkloosheid en een kwalitatieve daling van de arbeidsomstandigheden „Denk bij voorbeeld eens aan een universiteit Bijna alle me dewerkers zijn in vaste dienst, de groei is eruit, het geld is op Niemand van de medewerkers gaat weg. de gemiddelde leeftijd wordt steeds hoger en jong talent komt niet meer aan bod". Als het om grote ambtelijke organisaties gaat ligt de zaak al niet anders. Ook die waren helemaal ingesteld op groei Er kon wat veranderen, er kwamen nieuwe mensen in dienst, omdat de orga nisatie steeds groter werd. Dat steeds groter wor den is verleden tijd. Er is dus ook geen ruimte meer voor veranderingen, die nu juist zo hard no dig zouden zijn. Verstarring van het bestuurlijk systeem is het gevolg als er niet wordt ingegrepen. Natuurlijk is het mogelijk oplossingen te vinden, maar dat zal verre van eenvoudig zijn. Dan moet er namelijk worden gesleuteld aan gegroeide structuren, zullen de bestuurders weer greep moe ten krijgen op het beleid, zal er beweeglijkheid moeten worden terugggebracht in personeel en fi nanciering. Uitbreiding Economische groei van ons land betekende, dat de overheid ieder jaar meer geld te besteden kreeg Er werden nieuwe activiteiten ondernomen, wat 'er r.l was kon rustig blijven bestaan. Met hel aan- treKken.van mensen ging het evenzo. Nu de zaak stagr.eert komen er echter geen nieuwe jonge mensen bij Met als gevolg dat de gemiddelde leef tijd van het ambtelijk apparaat steeds hoger wordt En aangezien er wordt gewerkt met het stelsel van de periodieke verhogingen van salaris, worden de gemiddelde personeelskosten ook steeds hoger. Het budget, het totale bedrag dat de organisatie ter beschikking krijgt, mag niet wor de overschreden. Dus zou het kunnen betekenen dat het aantal personeelsleden gaat dalen De verzorgingsstaat die Nederland is geworden lijkt ook in het gedrang te komen omdat de groei uit de economie is verdwenen. Neem het onder wijs, waarin wordt getracht ieder gelijke kansen te geven. Maar dan wordt alleen gekeken naar de kans dat onderwijs te volgen. Steeds meer jonge ren gingen langer naar school, kregen een hogere opleiding. Het beroep dat men daarmee zou kun nen uitoefenen bleek echter niet in die mate te worden gevraagd. ..De afwezigheid van economi sche groei zal deze effecten aanzienlijk verster ken. zodat teleurgestelde verwachtingen des te sterker zullen optreden." De verzorgingsmaatschappij kan alleen goed func tioneren als de maatschappij zelf het geld daar voor opbrengt. Er zijn echter knelpunten als het er om gaat het geld te innen, er zijn pogingen de verplichting tot betalen te ontwijken en te ontdui ken. Nu de premie- en belastingdruk stijgt, zal de neiging tot ontwijken en ontduiken nog sterker worden. En het geld dat wordt besteed wordt vaak niet doelmatig besteed. Inspraak De deelname van de burger in het openbaar be stuur is steeds groter geworden: actiegroepen. ïn- Dr. Roel in 't Veld is 37 jaar. Hij heeft rechten en economie ge studeerd en is gepromoveerd op een proefschrift over maatschap pelijke besluitvorming. Van 1964 tot 1969 was hij wetenschappe lijk medewerker economie, van 1969 tot 1977 was hij belast met beleidsfuncties aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Hij was on der meer directeur beleidsplanning. Sinds 1977 is hij hoogleraar in Nijmegen. In 't Veld is tevens lid van de Raad voor het Binnenlands Be stuur. Politiek actief is hij binnen de Partij van de Arbeid, in Leiden maakte hij deel uit van de gemeenteraad. Een van zijn laatste politieke daden was het mee-opstellen van het rapport over interne partij-democratie, dat thans ter discussie staat bin nen de PvdA. NIJMEEGSE HOOGLERAAR IN 't VELD: omdat daar bijzonder veel tijd in gaat zitten. L stelen we al met de volgende verstoring vaif evenwicht, voordat we bezig waren met hetr stel van de vorige. En dan komen we er r< meer uit. U Daarom, zegt In 't Veld. moeten we gaan herijs Een soort rekenkamer moet de prestaties va ambtelijke organisaties gaan bekijken WerlU organisatie nog wel naar behoren, hebben vr nog behoefte aan of niet. Het gaat hem er mep. dat het apparaat te groot is, maar er moetL| nauw op worden toegezien dat er doelmatL werk wordt gegaan. „Naar mijn vermoeden z| met dat herijkingsproces de jaren tachtig deels zijn gevuld. Het zal zich afspelen in et bulente bestuurspraktijk waarin golven va: leurgestelde verwachtingen voortdurende dij waking zullen vergen om de polder die v< gingsmaatschappij heet niet te laten overstroi Koek is op spraak, het in beroep gaan. bezwaarschriften in dienen. Volgens In 't Veld hebben die groot scheepse inspraakoperaties een specifieke functie van de bestuurder ontmanteld „Niet langer zijn bestuurders in staat te pretenderen gezamenlijk de voorkeuren der burgers in het algemeen èn bij af zonderlijke vraagstukken te representeren Dat laatste geschiedt immers „verantwoord" door in spraak. waarvoor de vraagstellingen niet noodza kelijk maar in de praktijk dikwijls wel zijn be dacht door de ambtelijke organisatie". Dat vergroot de spanningen waarin de bestuurder leeft aanzienlijk. Als hij het zelf niet eens is met de gang van zaken komen er spanningen tussen hem en het ambtelijk apparaat Het kan ook dat het politiek niet goed valt, dan worden de span ningen tussen bestuurder en politieke achterban opgevoerd. Wat er moet gebeuren is de vormge ving van het proces tot beleidsvorming zoals die nu wordt gevolgd op de helling Zetten „Pas gelei delijk zal een nieuw evenwicht optreden doordat het meest wezenlijke gedeelte van de bestuurlijke arbeid de ordening, selectie en formulering van probleemstellingen, weer aan hem toevalt" Dan heeft de bestuurder weer greep op het beleid van het begin af aan. ..in plaats van hijgend en vergeefs te trachten de uit door ambtenaren ont wikkelde inspraak opborrelende verlangens van burgers te honoreren". Tijdelijkheid In 't Veld wil minder vastigheid en meer tijdelijk heid. „Lichamen en organen die binnen het open baar bestuur tot stand komen worden in het alge meen voor onbepaalde tijd ingesteld Dat geldt niet alleen voor volksvertegenwoordiging, rege ring en rechterlijke macht, maar ook voor de hon derden advieslichamen die Nederland alleen al op nationaal niveau kent. zelfs de onderdelen van een ambtelijke organisatie lijken, eenmaal inge steld. bij voorkeur het eeuwig leven beschoren." Al die organen moeten in stand gehouden worden en dai kost geld Maar ook tijd, omdat ze worden betrokken in de beleidsvorming. De tijd tussen het idee en het in praktijk brengen van dat idee neemt dus toe, de beweeglijkheid van bestuurders wordt daardoor verminderd. Dat kan zeer ernstig zijn. We hebben lange tijd in een periode geleefd met min of meer economisch evenwicht Dat evenwicht wordt nu verstoord Het beleid van de overheid zal er op zijn gericht tot herstel van het evenwicht over te gaan. Maar ..De effectiviteit van het bestuur zal in een i daglicht komen te staan", verwacht de hoogl^ „Niet alleen de koek is op en het beleid is n^ staat te komen tot snel herstel van een hoge voet. zeg meer dan 2.5 procent per jaar. maa ven^ien schiet het bestuur als beheersende, v lende instantie openlijker tekort". Van verschillende kanten wordt er op de bes der druk uitgeoefend Het ambtelijk appara; vergeefs op groei aandringen die men als noi is gaan ervaren. De politieke achterban zal geefs aandringen op het uitvoeren van poli prioriteiten om het geschokte vertrouwen vi burgers op te vijzelen En daar staat de bestuurder dan nog? Gewoon doorgaan met hetzelfde beleid j< gesloten, zegt In 't Veld. Wat die bestuurder heeft is para-planning. Daarmee bedoelt hi^ beleid waarin niet de verwezenlijking van ir0] delijke politieke doelstellingen centraal 0 maar met het komen tot grotere bestuurlijk^- weeglijkheid kt Dat is een verstandige bestuurder Hij pleitL een beleid, dat flexibiliteit mogelijk maakt ak om personeel en geld gaat. Hij zal weer moeten krijgen op dg probleemstelling in h(L leid. Hij zal dood hout wegkappen in plaatsje een stuk van het hele apparaat af te schij „zoals bekend genezen schaafwonden zeer ïft lijk". Hij zal tijdelijkheid inbouwen als er nifc structuren tot stand komen en de bestafr nauwgezet onderzoeken op bestaansrecht. jr ix Verzet E Die aanpak zal hem niet in dank worden aftf men „Wat gebeurt er met die verstandig# stuurder9 Zal hij bezwijken onder het verzeil eigen collega's en ambtelijke organisatie, zk politieke achterban hem terugroepen omdli het verkiezingsprogramma niet uitvoert of zrj volksvertegenwoordiging hem steun ontholf op grond van het verwijt van onvoldoende jii kracht9 Zal hij zijn opgewassen tegen de verj ring van groepen, c.ie deelbelangen vertegen^ digen9" P' Misschien heeft hij gedeeltelijk succes, miss/ kan hij wat doen aan de bestaande structr Maar dan bestaat de gerede kans dat hij merit de zaak al is vastgelopen en dat er niets meef te doen is. De voortekenen dat de flexibility het openbaar bestuur kan worden verwezef lijken niet gunstig, is de mening van de NijmP hoogleraar. En daarmee komt het voorbef van de verzorgingsmaatschappij zelf in het geu Geen optimistische kijk op de jaren taehtigF Maar er is nog hoop. Roel in 't Veld kent hela1 te ondernemingen en organisaties op deze wf die tot herstel zijn gekomen zonder dat er hj te worden gehakt. „Misschien gaat het wel P zegt hij ..Of misschien herstelt het zich docL merkwaardige buigzaamheid die onze samL ving heeft". PIETER TAFp DEN HAAG Frans Andriessen is drie maanden geleden geheel terecht afgetreden als minister van financiën. Hij beschuldigde het kabinet ervan he lemaal de verkeerde weg op te gaan en de drie miljard ombuigingen waartoe het na veel ruzie had besloten voor tweederde op drijfzand te hebben gebouwd. Hij heeft deze week voor 100 procent gelijk gekregen. Andriessens opvolger, Van der Stee, kwam dinsdag (vier maanden na de aankondiging dat het met de Nederlandse economie hele maal de verkeerde kant op ging en dat er fors bezuinigd moest worden om het tij te keren) eindelijk met de concrete invulling van die drie miljard (op 200 miljoen na). En jawel: drijfzand alom. Het kabinet vermijdt elke wezenlijke keuze en kiest slechts voor de vlucht voorwaarts. Uitstellen is het devies bij Van Agt en de zijnen. Hun optreden be gint steeds meer de geest te ademen van „wie dan leeft, die dan zorgt". Zoals Andriessen al voorspelde lost het kabinet de problemen niet op. maar schuift het die alleen voor zich uit En de beslissing daartoe kost dan nog eens vier maanden wikken en wegen. Ombuigen is immers pas echt ombuigen als je het blij vend doet. Dat wil zeggen dat wat je nu niet uitgeeft volgend jaar niet gewoon weer als rekening krijgt gepresenteerd. Structureel heet dat. Welnu, van de drie miljard ombuigingen waartoe het kabinet besloten heeft is slechts ruim een miljard structureel, de rest geeft alleen tijdelijk een beetje lucht, iets wat Van der Stee ook ruiterlijk erkent. Er moet dus bij het opstellen van de be groting voor 1981 in elk geval al voor twee miljard gulden aan achterstallige ombuigingen worden gevonden Geld dat alleen dit jaar niet werd uitgegeven maar in de nieuwe begroting wel gewoon weer als kostenpost wordt opgevoerd. Als dat nu het enige probleem was waarmee het kabinet deze zomer te kampen krijgt zou het allemaal nog wel meevallen. Maar het probleem van die twee miljard is nog maar het begin. Daar moet nog voor en kele slordige miljarden aan nieuwe om buigingen bij worden opgeteld Een greep uit de problemen die nog om een oplos sing vragen: Om te beginnen ligt er nog voor enkele honderden miljoenen aan gaten in Bestek '81 die nog moeten worden gedicht. Ge voegd bij de ruim 200 miljoen van de drie miljard van deze week die nog moeten worden ingevuld, zitten we al met ruim een half miljard. Verder heeft het kabinet in januari afge sproken, dat het financieringstekort (zeg maar het gat in het huishoudboekje van de regering) alleen dit jaar nog een beetje opgerekt kon worden. Volgend jaar mag dat niet en moet het terug naar de vijf procent. Dat gaat niet zonder extra om buigingen Voor het verminderen van het financieringstekort met i.5 procent zijn nieuwe bezuinigingen nodig van drie tot drieènhalf miljard Last but not least is er dan nog het pro bleem van de groeibijstelling. Simpel ge zegd komt dat hier op neer- de overheid rekent bij het maken van plannen op een bepaald percentage economische groei. Daarbij wordt uitgegaan van gemiddel den Tot en met dit jaar werd er bij die plannenmakerij (via de zogenaamde meerjarenramingen) rekening gehouden met een gemiddelde groei van drie pro cent. Er is echter al enkele jaren sprake van een veel geringere groei (dit jaar tus sen 0,0 en 0,5 procent). Dat gemiddelde moet nu worden bijgesteld, en verwacht wordt dat het op zo'n 1,5 tot 2 procent zal uitkomen. Ook dat betekent extra ombui gingen, ter waarde van twee tot drie mil- Een eenvoudige optelsom leert dan dat er, als het kabinet aan het opstellen van de begroting voor 1981 begint, al een hypo theek ligt van minstens zeven miljard gul den aan door te voeren ombuigingen. Er is dus in vrij korte tijd een herhaling no dig van drie kwart van de hele operatie, die onder de naam „Bestek '81" al zoveel stof heeft doen opwaaien en waar deze re geringsploeg vier jaar voor had uitgetrok ken. Nu hebben Van Agt en de zijnen die jaren al een hele reputatie in het ombui gen weten op te bouwen. Gaandeweg bleek, het echter steeds moeilijker nog postjes te vinden waar geld vanaf gehaald kon worden en tegelijk wezenlijke politie ke keuzes te omzeilen. Wie zich nog her innert welke taferelen zich in januari af speelden rond de drie miljard waarover toen een akkoord moest worden bereikt (Andriessen gooide er zelfs het bijltje bij neer) zal beamen dat er wel een zeer hete politieke zomer voor de deur staat. En als de voortekenen niet bedriegen is het best mogelnk dat dit vuurtje nog wat wordt opgestookt. De prijzen vliegen de pan uit en de lonen zijn bevroren De koopkrachtdoelstelling van het kabinet (handhaving bij de minimuminkomens) loopt ernstig gevaar. Zowel de regerings partijen als de oppositie hebben het kabi net al laten weten dat die koopkracht voor de minima gehandhaafd moet wor den, waarschijnlijk via een nieuwe tingverlichting. En dat kost ongetw weer de nodige miljoenen. Al met al zou het verstandiger ge' zijn als het kabinet de afgelopen maanden had besteed om daadwerl blijvende oplossingen voor de noodza ke ombuigingen te vinden. In plaats van koos het voor de weg van de n weerstand: uitstel van betaling. Poli meningsverschillen hebben daarbij belangrijke rol gespeeld. Dat zullen komende maanden in toenemende doen als de leden van het kabinet langer om de echte politieke keuzes kunnen: de verkiezingen naderen weer. Vriend en vijand van het ki houden er na deze week nog meer ning mee dat het uitstel van bet waartoe thans besloten is, slechts van executie zal blijken. Executie vi kabinet Van Agt dan wel te verstaa ARJEN BROEKHU

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8