Rusland bedreigt de wereldvrede Zusters zagen Menten schieten Kritiek op adoptienota IPENLIJKE BESCHULDIGING MUSKIE IN WENEN: Ontmoeting Giscard en Breznjev CDA-kamervragen over vermeende wraakactie ME Ook gifvondsten in Zaandam en Noord-Brabant 17 MEI 1980 PAGINA 7 DEN HAAG De drie grootste Nederlandse instel lingen voor bemiddeling bij adoptie van buitenlandse kinderen hebben ernstige kritiek op de adoptienota die staatssecretaris Haars (Justitie) deze week aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De Nederlandse Stichting voor Interlandelijke Adoptie en Jeugdwelzijn (BIA), de Vere niging Wereldkinderen en de Nederlandse Vereniging voo. Pleeggezinnen juichen het toe, dat de staatssecretaris elk be middelingsbureau wil ver plichten, een vergunning aan te vragen. Men vindt echter, dat mevrouw Haars veel zwaardere en beter controleer bare eisen aan de bemidde lingsbureaus moet stellen. Vol gens de drie genoemde instan- ties worden de praktijken van malafide bureaus niet effectief bestreden. De drie organisaties verzetten zich ook tegen het plan van mevrouw Haars, de subsidie voor hun werk in te trekken „Het beëindigen van de subsi die brengt met zich mee, dat de financiën van de bemidde lende instellingen geheel af-, hankelijk zullen worden van het aantal kinderen dat men in het buitenland weet te ver werven", aldus de kritiek. UIT ANGST VOOR KRAKERS Koopwoningen uitgeleend AMSTERDAM Uit angst voor grootscheepse kraakac ties zijn in de Bijlmermeer 75 pasgebouwde koopwonin gen aan jongeren in brui kleen gegeven. De woningen, die bij verkoop, elk ruim 370.000 gulden moe-; ten opbrengen, zijn eigendom, van de Bataafse Aannemings-; maatschappij (BAM). De onge- veer 160 bewoners van het complex hebben overeenkom sten met deze maatschappij ge-, sloten die hen toestaan de wo-, ningen te gebruiken tot hier-, voor een koper is gevonden.; Aangekondigde kraakacties' waren volgens de directeur van de bewakingsdienst van.' het complex de aanleiding om' de huizen in snel tempo uit te., lenen. Het was aanvankelijk; de bedoeling de woningen tij-'; delijk te verhuren aan bijvoor-," beeld Surinaamse jongeren..^ Onderhandelingen hierover! zijn echter afgebroken wegens' de aankondiging van dej kraakacties. Nortier en Harmsze BV met Tijl BV in zee DEN HAAG/ZWOLLE Koninklijke Tijl BV te Zwolle en uitgeverij Nortier en j Harmsze BV te Den Haag voe- j ren gesprekken waarvan ver wacht mag worden, dat deze leiden tot een volledige sa- menwerking. Nortier en Harmsze is de uitgeverij waan de bladen „Autorevue" en „Motor" verschijnen. Autore- vue wordt reeds bij Tijl ge drukt, de verzorging van het blad „Motor" wordt te zijner tijd bij Tijl ondergebracht. De uitgeverij blijft in Den Haag., gevestigd als een zelfstandige! werkmaatschappij. 1 PPR: Kerken moeten zich verzetten tegen 1 illegalen-beleid AMERSFOORT De ker- ken moeten de deuren slui ten voor de politie die vol gens plannen van staatsse cretaris Haars van justitie de vijftien kerken moeten binnentrekken om de daar verblijvende illegale buiten landers eruit te halen. PPR-voorzitter Herman Ver-, beek zei dat gisteren bij de o-' pening van het congres van zijn partij in Amersfoort. Bisschoppen, synodes en de! Raad van Kerken moeten vol gens hem dit besluit van de re- gering aan de kaak stellen, j Naar zijn mening is verzet verplicht omdat het besluit in-, druist tegen de mensenrech-, ten. De PPR vindt dat iedere, buitenlander zich tot 27 mei zonder risico moet kunnen, melden voor een verblijfsver gunning. Nieuwe muziek in het HOT DEN HAAG Om verschil lende redenen heeft het HOT Muziekfestival dit seizoen geen doorgang kunnen vin den. Toch kunnen op twee achtereenvolgende avonden twee belangrijke muzieken- sembles gepresenteerd wor den. Op donderdag 22 mei treedt de Slagwerkgroep Den Haag op met twee composities van John Kondo: Under the um brella en Standing en voorts Third Construction van John Cage en Ragtimes van George Hamilton Green. Op vrijdag 23 mei speelt het Hoketus Ensemble Tam Tam van Diderik Wagenaar en twee composities van Louis Andriessen: Workers Union en ^NNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT exico verhoogt «prijs XICO Mexico heeft ingang van eergisteren uitvoerprijs van zijn re olie met 1,50 dollar boogd tot 33,50 dollar per van 159 liter. woordvoerder van tsoliemaatsehappij Pemex weten dat de prijsverho- alleen van toepassing is de lichtere oliesoort, die J ederde van de Mexicaanse i uitvoer uitmaakt en voor- jelijk gebruikt wordt voor y/. izine en motorolie. Gevangenis oor Duitse iPD-politicus NCHEN De hoogste Itbank in de Westduitse Istaat Beieren heeft gis- de SPD-politicus Frie- £ich Cremer tot 2,5 jaar ge- genisstraf veroordeeld. die deel uitmaakte socialistische fractie in r regionale parlement in j nchen, mag gedurende drie geen openbaar ambt meer leden. De 60-jarige politi- die fractiespecialist was ir gezondheidszorg, gaf in- itingen over zijn vakgebied ir aan Oostduitsers, die in pinding stonden met de in- Jtingendienst van de DDR. sier zei in zijn verweer Jfte hebben geweten dat hij Rspionnen te maken had. Verdrag voor minder vuile Middellandse Zee HENE Afgevaardig- i van vijftien Middelland- Zeelanden hebben giste- i in Athene een verdrag lertekend dat tot doel ft de vervuiling van deze tegen te gaan. rin wordt ondermeer be id dat voor het lozen van ig en hardnekkig afval dt vereist. Overigens zal verdrag naar verwachting over drie jaar van kracht rden. De onderhandelingen iben plaatsgevonden onder zicht van de milieucommis- van de Verenigde Naties, naf nu zullen de vijftien itlanden om de twee jaar bij aar komen om elkaar op de igte te houden van de geno- n maatregelen, de verstrek- lozingsvergunningen en de ad van vervuiling in hun il van de Middellandse Zee. i de inmiddels zeer vervuil- zee te reinigen zullen de ftien landen tot 1995 een be- ag van vijftien miljard dol- uit te trekken. Rellen in Zuid-Korea beëindigd ÖEL De opstandige "denten in Zuid-Korea bben gisteren hun felle ac- s gestaakt na een toezeg- van de regering dat po lice hervormingen zullen orden ingevoerd en de *at van beleg wordt beëin- ed. I toezeggingen werden don- Tdagavond gedaan in een te- jitie-toespraak van premier Jon-Hwak. Hij beloofde dat I nauwe samenwerking met 1 nationale vergadering zal Jjrden gezocht naar een uit- tg uit de politieke impasse, n toespraak volgde op een 5 van hevige straatgevech- Waarbij een politieman om ■iifio'en kwam- Ongeveer l-WO studenten leverden in i Zuidkoreaanse hoofdstad r' slag met eenheden van 'oproerpolitie. Schipper Gerard Dijkstra (met bril en krullen) pas seerde als eerste de finish in de Specerijenrace. In Rotterdam werd hij door honderden mensen ent housiast ontvangen. Zoon Daan (rechts) klom op giek om zijn vader te begroe ten. SPECERIJENRACE Flying Wilma als eerste in Rotterdam ROTTERDAM Het Ne derlandse jacht Flying Wilma is na twee maan den onderweg te zijn ge weest gisteren als eerste geëindigd in de zoge naamde Specerijenrace van Djakarta naar Rotter dam. Het is echter nog de vraag of schipper Gerard Dijkstra ook de hoofdprijs van 50.000 gulden in de wacht sleept. Die is namelijk weggelegd voor het schip dat het „handicapklasse ment", waarin rekening wordt gehouden met de grootte van de jachten en de onderbrekingen onder weg, wint. In de laatst be kende stand lag de Flying Wilma in dat klassement nog op kop, met een voor sprong van twaalf uur op het andere Nederlandse jacht, de Prodent van Dirk Nauta. Derhalve misschien toch een mooie prijs voor Dijkstra die zijn doel, het verbreken van het legen darische record van de Britse theeklipper Kelso, niet heeft gehaald. WARSCHAU Diplomatie ke kringen in Warschau heb ben gisteren bekend ge maakt dat de Franse presi dent Giscard d'Estaing dit weekeinde een ontmoeting heeft met de Russische pre sident Breznjev en de Poolse leider Edward Gierek. De zegslieden, die anoniem wilden blijven, zeiden dat de ontmoetingen morgen en maandag zullen plaatsvinden buitend Warschau. Verdere bijzonderheden zijn niet gege ven. Op het Elysée in Parijs is elk commentaar op dit bericht geweigerd. Volgens de Poolse bronnen staat de ontmoeting in het kader van de regelmati ge contacten tussen Frankrijk en Polen. Het is evenwel de eerct keer dat Breznjev hierbij DEN HAAG Oud-minister De Gaay Fortman, nu lid van de Eerste Kamer voor het CDA, wil weten of het bericht waar is, dat de Mobiele Eenheid in de nacht van 30 april op 1 mei in Amsterdam een grote groep jongelui in elkaar ge slagen en in de gracht gegooid heeft. De Gaay Fortman wijst op een artikel van de Rotterdamse hoog leraar dr. G. P. Hoefnagels in NRC-Handelsblad, waarin gesteld wordt dat de ME buiten het oog van de camera's en journalisten wraak heeft genomen voor de rellen tijdens en na de inhuldi ging. Hoefnagels zegt van leden van de ME zelf te hebben gehoord dat de volgende opdracht was gegeven tot deze actie (op het Leidseplein en in de Leidsestraat): „Niet arresteren, maar zor gen dat wij er geen last meer van hebben". De Gaay Fortman zegt zelf de indruk te hebben dat het verhaal van Hoefnagels niet op waarheid berust. Maar als dat zo is, hoe kon de hoogleraar dan tot de overtuiging komen dat de leden van de ME wel de waarheid spraken, vraagt de senator aan de ministers Wiegel (Binnenlandse Zaken) en De Ruiter (Justitie). ZAANDAM/DEN BOSCH Op een industriege bied in Zaandam is in de bodem een hoeveelheid fe nol, een zwaar giftig chemisch produkt, ontdekt. De stof zat op anderhalve meter diepte in de grond en moet oorspronkelijk in twee vaten hebben gezeten. Op het ogenblik wordt onderzocht wie het gif kan hebben ge stort. Fenol is bij inademing, aanraking of consumptie levensge vaarlijk. Volgens een voorlichter van Zaandam is er echter op het ogenblik geen gevaar voor de bevolking. Het industrieter rein is onbewoond en het spul zit te diep in de grond om mensen last te bezorgen. Ook Brabant is met een gif vondst geconfronteerd. In de uiter waarden van de Maas ten noorden van Den Bosch is achthon derd kubieke meter cyanide-houdende grond gevonden in een gebied dat bekend staat als de Koornwaard. Onderzoek heeft aangetoond dat de concentratie cyanide enkele honderden grammen per kilo grond bedraagt terwijl het maximaal maar vijftig gram mag zijn. Het betreffende terrein is inmiddels afge dekt en tot verboden gebied verklaard. Bekend is wie de grond daar heeft gestort. (Zie voor een verbaal over de gemeentel. miiieurp^L de zatr-rdagbijlagp Fir ENEN De Amerikaanse minister n buitenlandse zaken, Edmund iiskie, heeft gisteren de Sowjet- lie gewaarschuwd dat militaire ac- s in Afghanistan een bedreiging rmen voor de wereldvrede. Hij cd dat in de toespraak die hij in >nen hield ter gelegenheid van 25 ir onafhankelijkheid in Oosten- k. Onder zijn zeer aandachtige toe orders bevond zich ook zijn Russi- le ambtgenoot Gromyko. ij worden thans geconfronteerd met een vitale les het verleden", aldus Muskie. „Die les is dat agressie ir dan ook uitgevoerd, de veiligheid overal anders last. Dit is thans niet minder zo dan vroeger". Hoe hij Rusland niet met name noemde, was het duide- dat hij geen ander land bedoelde. „Mijn land en an- e landen zullen een dergelijk optreden vastbesloten en duidelijk tegengaan en wel door middel van een krachtige defensie en een sterk bondgenootschap". Gromyko, die voor Muskie had gesproken, had tot ïzijn gehoor gezegd dat de Sowjet-Unie een beleid van ont spanning geheel was toegedaan. Hij zei dat Rusland een consequente aanhangster van het beleid in internatio nale betrekkingen de ontspanning te doen voortduren. Na deze bijeenkomst in het slot Belvedere trokken Muskie en Gromyko zich terug voor een onderhoud in het voormalige keizerlijke Hofburgpaleis. Drie uur lang hebben ze daar gepraat over onderwerpen die niet na der zijn genoemd. Muskie was na afloop van dit onder houd somber gestemd, maar sprak de hoop uit dat het in elk geval nuttig was geweest. Meer wilde hij niet zeggen omdat hij eerst president Carter op de hoogte wilde stellen. Gromyko verklaarde met Muskie te hebben gesproken over internationale kwesties, waaronder enkele belang rijke. „Uiteraard weken wij op alle punten van elkaar af", aldus Gromyko. Het officiële Russische persbureau Tass heeft gemeld dat het onderhoud in Wenen „een openhartige uitwisseling van ideeën was", wat in de Sowjet-terminologie betekent dat er ernstige menings verschillen bestaan tussen beide partijen. Gromyko en Muskie hebben volgens het Russische persbureau Tass gisteren „openhartig" met elkaar gesproken („Denk erom dat je dat nooit meer doet", lijkt Muskie te zeggen). Maar openhartig betekent in de Russische terminologie: er waren grote meningsverschillen. GETUIGENVERKLARINGEN Gezondheid Sacharov achteruit UIT 1977 BEVESTIGD ROTTERDAM In de eerste week van juli 1941, heeft Pieter Menten in het Poolse Podhoroce het eerste schot gelost bij een massa-executie en daar mee Alexander Novicky om het leven gebracht. Dit hebben de zusters Karolina (63), Paulina (61) en Sabina (59) Seiner gisteren unaniem bevestigd voor de Rotterdamse rechtbank. Zij herhaalden hiermee de getuigenis die zij in 1977 voor de Amsterdamse rechtbank aflegden. Karolina zei zich niet meer te herinneren of Menten, voordat het schot afging nog iets gezegd had. Maar de twee anderen wisten met stelligheid te verklaren dat de Blaricummer zijn slachtoffer woorden had toegebeten van de strek king: „Alsjeblieft; dit is de beloning voor je opmer king „Hitier is een snotneus". De drie zusters, die gedwon gen waren aanwezig te zijn bij de executie door een speciaal SS-commando, zeiden dat. zij het precieze verloop van de gebeurtenissen die op de eerste moord volgden, niet goed in zich hadden kunnen opnemen. Geschokt en aan verwarring ten prooi, hadden ze verschil lende schoten gehoord en ver scheidene slachtoffers zien vallen, onder wie de vrouw van Novicky. Tot een recon structie van het aandeel dat Menten hierin had gehad, wa ren ze evenwel niet in staat. Pas in de uren en dagen die op het drama volgden, aldus het drietal, werd in het dorp be kend wie er allemaal gedood waren. In totaal ging het om circa 30 mensen: Joden, Polen en ook Oekrainers. Evenals in 1977, noemden de zusters gis teren een aantal van hen met name. Zij bevestigden voorts dat Menten tijdens de executie een Duits uniform droeg en door zijn gedrag de indruk wekte dat hij de leiding had van het groepje SS-ers dat uit minimaal drie en maximaal tien personen had bestaan. Ook gisteren toonden de getui gen en representanten van het verzet die het proces bijwonen, zich ronduit verbijsterd over de agressie waarmee de 80-ja- rige Blaricummer zijn verdedi ging voert. Vrijwel alle ver klaringen die in het proces worden afgelegd vecht hij aan, zonder daarbij onfatsoenlijke formuleringen uit de weg te gaan. „Hou nou je bek maar", voegde hij gisteren Sabina Sei ner toe, toen hij vond dat zij genoeg aan het woord was ge weest. De president van de bij zondere strafkamer, mr. P. Schipper, ziet zich onophoude lijk genoodzaakt de verdachte tot de orde te roepen. Hij geeft de Blaricummer, die van de diensten van de hem toegewe zen advocaat mr. E. Liagre Böhl geen gebruik wenst te maken, steeds gelegenheid zijn zegje te doen, maar laat door oogopslag en gebaar blijken de opmerkingen van Menten vaak niet serieus te nemen. Veel van de tegen verklarin gen die de verdachte aflegt, pogen duidelijk te maken dat men hem verwart met zijn broer Dirk, thans in Cannes woonachtig. Dirk voerde des tijds het beheer over het land goed van de Mentens in Pod horoce, zo voert de Blaricum mer voortdurend aan. Waar de getuigen spreken over hem, Pieter, zou in werkelijkheid Dirk in het geding zijn. Dit be toog spitste hij gisteren, zoals gemeld, voor het eerst toe op ie concrete beschuldiging dat net ook Dirk is geweest, die neeft deelgenomen aan de massa-executie. De zusters Sel ler herhaalden zeker te weten iat het wel degelijk Pieter was iie destijds in Podhoroce be- -cend stond als „de Hollander". 2ij zeiden Dirk niet of nauwe lijks te kennen en herkenden Pieter ook op foto's uit de be wuste tijd. Naast de gezusters Seiner hoorde de Rotterdamse recht bank gisteren de journalist H. Kanaan (67) en mevrouw M. Cygielstreich (72) beiden woonachtig in Israël. De in 1935 uit Podhoroce naar Israel geëmigreerde Kanaan zegt in zijn kinderjaren Menten goed gekend te hebben. Hij had een belangrijk aandeel in het op sporen van getuigen tegen Menten, maar was zelf bij het drama niet aanwezig. Ook me vrouw Cygielstreich, dochter van de eigenaar van het land goed waar de massa-moord plaats had, kon de rechtbank alleen helpen aan verklarin gen uit de tweede hand. Op verzoek van Mentens verdedi ger bevestigde de heer Kanaan gisteren de correcte weergave van een interview dat onze krant in december 1978 met hem had. Hierin sprak de heer Kanaan het vermoeden uit dat het vonnis van de Haagse rechtbank waardoor Menten toen op vrije voeten kwam, door oneigenlijke motieven was ingegeven. De Haagse rechtbank zou het vonnis vol gens Kanaan hebben uitge sproken onder druk van de aanhang van Menten. Jack Lynch uit politiek CORK De Ierse oud-pre mier Jack Lynch heeft giste ren meegedeeld dat hij de poli tiek gaat verlaten. Vorig jaar trad hij af als eerste minister en gisteren vertelde hij zich geen kandidaat meer te stellen voor de algemene verkiezin gen in 1982. Rechts de verloofde van Sacharovs zoon, Liza Alexeyeva, met de schoon- ier van de Russische dissident, mevrouw Bonner voor wie het meisje na ninn -charov de verzorging cp zich herft genomen MOSKOU Oe gezondheid van de Russische dissi dent Andrej Sa charov gaat ach teruit wegens een hartaandoening waarvoor hij in zijn verbanningsoord Gorki geen medi sche hulp krijgt. Zijn vrouw heeft dat aan westerse correspondenten in Moskou meege deeld. Zij vertelde ook dat KGB- agonten de ver loofde van haar zoon gisteren ver hinderden Sacha rov te bezoeken in verband met zijn verjaardag. Op 21 mei hoopt hij 59 jaar te worden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7