Eén van de ooiste plekken an Nederland reigt verdwijnen Hazerswouds 'Rietveld", een uniek vaardorp hond huis Panda is een fraaie combinatie LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 MEI 1960 PAGINA Sp '&i i 'auli Vei [CardiV dB Kn»n (linkB> J*™ W Gomsmn, Agosj vere) ?deeld id Vi ïn tel" Vai dien ereni rende ZERSWOUDE Het Rietveld, een Izaam mooi brok polderland in Ha- woude, wordt met de ondergang be- gd. Hazerswoude overweegt1 name i haar ruilverkavelings-plan KertI' fnstreek-Zuid" dit natuurgebied prijs :even aan de sierteelt. De sierteelt dringende behoefte hebben aan Jite, deze expansie van kweekgron- zal volgens het plan ten koste moe gaan van het Rietveld. Plannen mi c sir te gen natuurliefhebbers zich al ge- ie tijd verzetten. latuurliefhebbers zien de nood van de kwe- ook wel in, maar de oplossing wordt door hen gezocht in het aantasten van het Rietveld, overweegt een weg dwars door het natuurge- aan te leggen om het vestigen van kwekers lekke te stimuleren. Een weg dwars door één de laatste karakteristieke landschappen van Holland, zelfs voor geheel Nederland, waar maar vooral de fauna in vele soorten rijk is genwoordigd. Tot de groep die zich het lot iet Rietveld aantrekt, noren Peter de Knijff on van Ge me ren, samenstellers van het rap- Het rapport beoogt het bekend en het erkend worden van de biologische waarden van het wei degebied ten noorden van het vaardorp Rietveld De twee, en met hen velen die achter het rapport staan, betogen dat er bij de samenstelling van het ruilverkavelingsplan en het Streekplan Zuid-Hol- land-Oost onvoldoende concrete gegevens voor handen waren over de natuurwetenschappelijke waarde van het Rietveld. Zij stellen dat daardoor een evenwichtige afweging van belangen niet heeft kunnen plaatsvinden. Nu die gegevens er wel zijn, is het volgens hen alleszins redelijk om een heroverweging te vragen over de genomen beslissingen. Een herbezinning is juist nu van zo'n groot belang omdat een aanvang is gemaakt met de uitvoering van het ruilverkavelingsplan Rijn streek-Zuid. Deze plannen, onder meer voor de aanleg van de weg dwars door het Rietveld, luidt volgens de samenstellers het eind in van dit ka rakteristieke landschap. Jhon van Gemeren in het rapport over het gebied: „Het gebied is 253 hectare groot en heeft een grootschalige ruimtelijke op bouw. De visuele einders liggen ver uit elkaar Doordat er in het hele polderdeel geen wegen lig gen, kan het met recht een "stiltegebied" genoemd worden. Gebieden waar we volstrekte rust kun nen ervaren, kunnen we in onze verstedelijkte provincie niet genoeg ontzien. In cultuur- histo risch opzicht kan het Rietveld gerust een unicum genoemd worden. Terwijl men in de late middel eeuwen overal in het Zuid Hollandse landschap de ontginning van de wildernis startte vanaf een daarvoor aangelegde weg, werd ten noordoosten van Hazerswoude een vaart gegraven als ontgin ningsbasis. Deze methode van ontginning werd nergens toegepast en daarmee bleef het Rietveld het enige vaardorp van West-Nederland. De bij zondere cultuur-historische waarde van het Riet veld wordt erkend door het ministerie van CRM. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft verzocht om toezending van alle plannen voor het gebied". Weidevogels Een groot deel van het rapport over de 'toekomst van het Rietveld' is gewijd aan het belang van het gebied als weidevogel- en overwinteringsgebied. In het rapport zijn de weidevogel-inventarisaties opgenomen van de jaren 1976 tot en met 1979. Dit deel van het rapport is samengesteld door Peter de Knijff. Een jongeman die een paar jaar geleden door een kennis "uit de straat" werd gevraagd om te helpen met vogeltellingen en sindsdien in de ban hiervan ios geraakt. Peter heeft het weten schappelijke deel van het rapport geschreven. On der meer zijn de tellingen van de vogelstand in het Rietveld vergeleken met andere gebieden in Rijnstreek Zuid en met vier bekende weidevogel terreinen in Nederland. Als weidevogels werden aangemerkt en betrokken bij de puntenwaarde ring de scholekster, kievit, grutto, watersnip, ture luur, zomertaling, slobeend en visdief. Zijn con clusies liegen er niet. om. Het Rietveld bieek de hoogste puntenwaardering te behalen in vergelij king met de omringende gebieden. In vergelijk met de vier bekende weidevogelterreinen bleek dat het Rietveld dichtheden haalt, wat betreft zo mertaling en slobeend, die nergens overtroffen werden. Peter: „De andere weidevogels bleken in redelijk goede dichtheden voor te komen. In het gebied zijn tot nu toe 48 broedvogelsoorten aange troffen en het aantal waargenomen soorten be draagt 106. Vooral door het voorkomen van het visdiefje is het Rietveld al zeer belangrijk. Het ge bied is één van de weinige in Nederland waar het visdiefje nog verschijnt. Het Rietveld herbergt de enige visdiefjeskolonie, rond de twaalf broedpa- ren, in het veenweidegebied ten zuiden van de Oude Rijn. Dat moet behouden worden. De komst van kwekers verstoort het landschap en het is dan zeker dat het Rietveld in zijn huidige vorm verlo ren zal gaan". "De Wilck" Eveneens in Rijnstreek-Zuid is het toekomstige weidevogelreservaat "De Wilck" gepland. De sa menstellers van het reservaat bestrijden op geen enkele manier de komst van dit reservaat maar willen het Rietveld daarnaast behouden. Zij bear gumenteren het behoud van het Rietveld naast het toekomstige "De Wilck" onder meer met het feit dat het Rietveld een beter broedvogelbestand heeft: zomertaling en de zwarte stern zijn niet meer broedend waargenomen in het toekomstige reservaat. Bovendien is het voorkomen van het visdiefje van regionale betekenis. Maar ook aan flora heeft dit Hazerwoudse gebied veel te bieden. In het Rietveld zijn rond de tweehonderd wilde plantensoorten aangetroffen. Er is een bijzondere groeiplaats van de wilde narcis! Alle reden dus om voor het behoud van het Rietveld te strijden. Het Rietveld wordt ten zuiden begrensd door de Rietveldse vaart, ten oosten door de Coppierenka- de, ten noorden door de Kruiskade en ten westen door de Papenvaart. Een uniek terrein met een rijke historie als vaardorp bij uitstek. HUIB HIKKE 83 Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of eoms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar eoms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, u. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. IDEN De zuiverheid van een laald hondenras is voor veel idenliefhebbers een belangrijk S teven. De honden houden er zelf estal geen uitgesproken voor- iren op na en daarom treedt er ral eens rassenvermenging op, geen tot verrassende resultaten leiden. Panda, de hond van -te week is het positieve produkt kSji een dergelijke verbintenis. Zij vermoedelijk het resultaat van ™|i ontmoeting tussen een Duitse t g 'der en een setter moeilijk om precies na te gaan wat er Panda ten grondslag heeft gelegen. Zij it de typische romp en staart van de her in een vrij slanke uitvoering maar daarbij karakteristieke enigszins bultige hoofd van de setter, compleet met de grote afhan gende oren. De werkelijk schitterende ruig harige vacht is die van de herder, alleen wat donkerder uitgevoerd dan bij de doorsnee herders het geval is in de kleuren zwart en donkerbruin. Panda is daarmee een zeer ge slaagde combinatie, niet alleen in lichamelijk maar tevens in geestelijk opzicht. De één jaar oude Panda is namelijk een zeer vriendelijke en ook wel enigszins gevoelige hond. en daarbij nog goed gehoorzaam. Panda heeft weinig negatieve karaktertrekken. Ze is gek op kinderen, is speels zonder een gevaar te zijn voor de huisraad en meestal erg rustig. Panda moet wel, vooral in het begin niet te veel alleen worden gelaten. Ook kan Panda met haar schofthoogte van 55 centimeter best wat ruimte gebruiken. Panda kan beter niet in een omgeving komen waar veel schapen hetgeen betekent dat bezoekers zonder ge vaar voor eigen leven haar huishouden kun nen betreden. Panda is begin maart door een gezin uit Roe- lofarendsveen afgestaan omdat baar aanwe zigheid de vrouw des huizes om zeer duistere redenen plotseling „te veel" werd. Panda heeft dus voor alles behoefte aan een meer stabiel gezin waar zij in alle rust tot haar recht kan komen. Boy De boxer Boy, voor wie vorige week een balletje werd opgegooid in deze rubriek is goed terechtgekomen bij een gezin in Noordwijkerhout. Boy kan zich daar met de kinderen van bet gezin naar hartelust uitleven. op te drijven. dezelfde reden is laat Panda zich slecht com bineren met katten. Panda is niet erg waaks,

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5