België, met n zonder gids twerpen als doelwit van ïeekend- toerisme De wondere wereld van Marcel Raymaeckers de voortekenen niet bedriegen zullen de loten die per auto op vakantie gaan, hun idiU8 gaan beperken, meer kortere reisjes et verschiet: dag- en idtrip8, vakanties van een dag of vier, vijf. ten goede komen aan net een nieuw woord „nabuur-toerisme" wordt genoemd, liederlandors, Belgen, Fransen, Duitsers, turgors, ze hopen om strijd op rerschrijdend verkeer et voor hen gunstige resultaten en méér es in eigen land. Aan trijdige wensen geen gebrek dus. Er bestaat trouwens itrekt geen zekerheid een opbloei van het lere autoreisje, nu de boekingen voor vluchten naar de zon ur zijn geworden, dat c teruglopen. De heer K. do Meulemee8ter, iteur van de Vlaamse stenbond (VTB) acht gelijk, dat de mensen deze uitstapjes gaan izuinigen, om geld te inen sparen voor hun vliegvakantie, kaarten ook geschud worden, de uittocht in Nederlanders naar vooral dagtochten blijft aanhouden, rpen is een populaire bestemming, ook in enemende mate voor ikendreisjes. Eén van erslaggever8 bezocht lad, aan de hand van een aantal gidsen en >eken, maar ontdekte Vlaanderen ook, dat België altijd een hrijfelijk buurland zal blijven. Soms bizarre rschijnselen, die men )et opsporen, behoren tot de attracties van Vlaanderenland. In de „Queen of the South" de dichtregels „Hier altijd mijn schatten, «ar ik zag ze niet" op ongedachte wijze Zwaarheid. Het is een Voorbeeld van de vele «waardigheden, die in de gidsen ontbreken. zondags de vogeltjes- pa^ordt gehouden komt voo<buur-toerisme"in Ant- e)_( tot een ongekende geje kanaries zingen er op 0 voor een ongeteld Nederlanders die zich 1 tlakjes getrokken soep _20 (en smaken en ook een 10 rnpende mosselen niet 2«en. De Scheldestad a.jrt deze belangstelling, 18 -jn de Suikerrui - waar rmijft voor Toerisme zetelt ïerkjf men zich toch af, je fde buren in zo geringe geree hotelbedden besla- spfejesmensen verhogen <17 t van marktkooplieden 9x3|aters van staminees, IS.iet blijven ongrijpbare 'S. de grensovergang het 2o|wel onafgebroken op Van dit soort kasteel- en burchtachtige villa's heeft Raymaeckers er al tiental len gebouwd. Hij verwerkt er materialen in van gesloopte kastelen. Reisgidsen hebben het na deel, dat zij vrijwel uitsluitend verwijzen naar officieel erken de monumenten, beziens waardigheden en attracties. Ook de Belgen durven het niet aan, om bizarre randver schijnselen als „Queen of the South" op het lijstje te zet ten. Aan berijders van de N. 22 tussen Hasselt en Genk wordt aldus een wonderlijke ervaring onthouden. Op een steenworp afstand van het provinciaal domein Bokrijk, het openluchtmuseum waar (terecht) jaarlijks een miljoen bezoekers de benen strekt, verheft zich de woonstee van Marcel Raymaeckers: Has- seltweg 377. Dit pand is een nadere beschouwing waard. De gevel torst het reusachtige spatscherm van een radar boot, die eens als de reeds genoemde „Queen of the South" de Mississippi beva ren heeft. Lang voor Europa bespoeld werd door de nog in eindelo ze deining voortklotsende golven van nostalgie, heeft Marcel Raymaeckers de teke nen der tijden verstaan. Twee uit Duitse zandsteen gehou wen leeuwen bewaken zijn domein. Ze zijn afkomstig van het kasteel Bomal in de Ar dennen, wegen twee ton per stuk en zijn bijna honderd jaar oud. Hun afgietsels in brons bewa ken het graf van de onbeken de soldaat in Brussel. Wie binnentreedt door deze in drukwekkende poort werpt een wat vreesachtige blik op een derde leeuw boven zijn hoofd, die uitkijkt over het Vlaamse land. Mocht deze het evenwicht verliezen, dan kan men zich beter tijdig uit de voeten maken. Welke geheimen verbergt een gebouw, dat zich aldus pre senteert en bij nadere be schouwing enige verwant schap toont met de door Maarten Toonder geschetste kastelen? Het spijt de bewoner, dat hij zojuist de badkuip van Isabel- le van Spanje voor 350.000 franken heeft doorverkocht aan een operazangeres. Graag zou hij met zijn char mante vrouw Hilde zijn afge daald in dit reusachtige mar meren bassin, om aan te to nen dat het ruimte biedt aan veel méér lichamen dan dat van de in 1886 onttroonde vorstin. Na enige tijd het pronkstuk te zijn geweest van een suite in hotel Majestic te Parijs, kwam dit cultuurhisto rische erfgoed weer in de handel. De Spaanse regering weiger de er de gevraagde som voor te betalen. Het verheugt Mar cel Raymaeckers dat er nu op volle, zuivere toon in gezon gen wordt door een beroem de sopraan. De 45-jarige Vla ming beschouwt het als zijn opdracht om al het stoffelijke dat hem in handen valt te be zielen. Ook schijnbaar waar deloze objecten ontstijgen door zijn ongekende verbeel dingskracht aan hun beper kingen. „Kastelenbrekers" Als architect heeft hij België verrijkt met dozijnen pseudo- kasteeltjes en landhuizen. Om tijdig de beschikking te heb ben over klassieke bouwma terialen, onderhoudt hij nauw contact met het slopersgilde In Frankrijk, door hem om schreven als „kastelenbre kers". Zij leveren hem alles wat hij nodig heeft, om zijn visioenen gestalte te kunnen geven. Eens hoopt hij alle 1800 kas teeldeuren die hij in voorraad heeft, met of zonder klopper, in de scharnieren te kunnen hangen. Hij stelt ook anderen daartoe in de gelegenheid. Marcel Raymaeckers combi neert het ontwerpen van soms peperdure en bizarre woonburchten met het han delen in deze bouwmateria len. Van heinde en verre komen aannemers en architecten met hun klanten naar zijn permanente expositie. Ook veel Nederlanders zijn op zoek naar zo'n fragiel rocco- co-erkertje, twee dorische zuiltjes ter onderstutting van een theepaviljoen of óók zo'n leeuw van Vlaanderen, voor het gazon. Maar het zijn toch vooral de Duitsers, die des noods bereid zijn op hun knieën een monumentale wenteltrap te beklimmen, als ze hem maar mee naar huis kunnen nemen. Aanbieding van het jaar Het was ook een Industrieel uit de Bondsrepubliek, wiens oog met welgevallen rustte op de aanbieding van het jaar: de door Marcel Ray maeckers verworven hekken van de Hallen in Parijs. De Belg redde ze uit de sloop: vierhonderd strekkende me ter majesteitelijk traliewerk in de stijl van Napoleon III, ge tooid met smeedijzeren, ver gulde granaatappelen, ge wicht 120 ton. Dit klassieke hekwerk moet 200,000 gul den opbrengen. De Duitse fa brikant wilde er een repre sentatief lustslotje mee om heinen om aldus zakenrela ties te imponeren, maar de transactie is toch niet door gegaan. De ijzeren wetten van vraag en aanbod zijn ook van toe passing op de erfenis van Eif fel. „Ik had de hand weten te leggen op gans de inboedel van Eiffels buitenverblijf in Zwitserland", aldus een trot se Raymaeckers. „Werd de Eiffeltoren te koop aangebo den, ik zou er een bod op doen, vermits mijn bewonde- jodenbuurt (Pelikaanstraat en omgeving). Daar reppen zich op weekdagen de bewoners in hun orthodoxe uitmonstering van en naar de Diamantbeurs, 's Zaterdags is de synagoge hun doelwit. Antwerpen biedt zelfs In de duurste winkelstraat, waar nu afgedaald kan worden in me trostations en alle puien dienstbaar zijn gemaakt aan de commercie, een monumen tale aanblik. De Meir toont tot ver boven deze etalages gevels waarop een overdadige orna mentiek vragen oproept. Eens moeten achter veel van deze nu zwart uitgeslagen facades zeer hooggeplaatsten hun pa leizen bewoond hebben. De meeste gidsen zijn summier In hun informatie over niet-offi- cieel geklasseerde monumen ten. Een uitzondering daarop vormt de prachtige „Gids voor Oud Antwerpen" (430 pagi na's) van George van Cauwen- bergh. Deze zeer boeiend ge schreven inventarisatie toont aan, dat er veel verloren is ge gaan. Het succes van de gids (zes drukken sinds de eerste uitgave in 1973) bestond uit een herwaardering van wat nog rest aan stedeschoon. Met Instemming van een groeiend aantal bewoners is in Antwerpen een soort revival op gang gekomen. Restauraties en renovaties, aangepaste wo ningbouw met als voorbeeld de fraaie complexen bij het Vleeshuis en het reinigen van besmeurde gevels werden opeens hoog in het vaandel geschreven. Iemand die Iets méér wil weten van Antwerpens verleden, mag niet verzuimen met deze gids op stap te gaan. Een ideaal boek voor bestudering op de hotelkamer, voorafgaande aan een nieuwe ontdekkingstocht. Er worden zeven wandelingen In beschreven. De Dienst voor Toerisme, Sui kerrui 19, haakt in op het ver langen om te voet speurtoch ten te ondernemen, door even eens wandelroutes te verstrek ken. Inclusief een kroegen tocht. Te veel misschien is in het verleden de nadruk gelegd op de grootsheid van het ver leden en de schatten in 28 mu sea. De Grote Markt met Brabofon- tein en patriciërswoningen, de Groenplaats, het web van straatjes rondom de kathe groen staat, onttrekt deze volksbeweging zich aan elke controle. Antwerpen verdient méér dan deze vluchtige in spectie. Eén of tv/ee nachtjes slapen tijdens het weekeinde kunnen de Nederlanders ervan overtuigen, dat de morgen stond er goud in de mond heeft en het 's avonds goed toeven is in de kroegjes, waar de Sinjoren het glas plegen te heffen. Wie de typische kroegen wil le ren kennen moet eens op stap gaan met de paperback „Elf kroegentocht door Antwer pen", die niet alleen veel infor matie verschaft maar ook lees plezier. Zo kan iedereen zich vertrouwd maken met wat hem te wachten staat in „Den En gel" of „Quinten Matsijs", met een leeftijd van 400 jaar.het oudste café van de Nederlan den. Wandelingen Antwerpen biedt veel meer dan de oppervlakkige Indruk ken van één dag vogeltjes markt en het eventjes binnen wippen In België's grootste ka thedraal. Hoewel In menig buurtje de kasseien tot ver zwikking aanleiding kunnen ge ven, leveren wandelingen door de stad een hoog rendement op aan indrukken. Antwerpen bezit bijvoorbeeld een aantal functionele bezienswaardighe den, waaronder een station van uitzonderlijke schoonheid. Het kost niets om dit 19e eeuwse monument eens bin nen te lopen en nadien het drentelen voort te zeten In de Het vleeshuis. Het standbeeld van Brabo in Antwerpen (foto C. G. T. Esterhazy). draal, dierentuin en rondvaart boten bij het Steen, de De Keyserlei met etalages vol dure pralinen, het bonte vertier Ir» de Stationsbuurt (Statiekwar tier), ledereen die Antwerpen wat beter kent weet er van mee te praten. Autoroutes Veel gidsen en reisboeken richten zich tot de automobilist en komen aan zijn rusteloos heid tegemoet, door routes te beschrijven. Dit kan tot vergis sing leiden. Zo bevat het werk je „Antwerpse Trips" van Frans Verstreken géén aanwij zingen voor voettochten door de stad, maar autoroutes in de provincie Antwerpen, annex natuurwandelingen. Op grotere schaal beoogt het „Groot Weekendboek Bene lux" ook soortgelijke tochten, met telkens een andere stad die dan summier beschreven wordt als uitgangspunt. Dit Vlaamse „boek van de maand" moet wel bondige in formatie geven, omdat het 100 weekenden In de Benelux be schrijft, met de voornaamste attracties onderweg. Antwerpen komt twee keer aan bod als basis voor zo'n trip. Gepoogd Is, om In kort bestek een keuze te geven uit hotels en restaurants (variërend van vier sterren tot één) en be zienswaardigheden in de stad, maar de nadruk valt toch op de routes, door de Kempen en Pallieterland, wereldhaven en Kalmthoutse Helde. De stad van Rubens en de ba rok. De door brand en verval deerlijk gehavende Sint Pauls- kathedraal In het grotendeels afgebroken Schipperskwartier verheft zich boven het puin. De overweldigende pracht van het Interieur boeit meer toeristen dan parochianen. Tal van andere gidsen dan de reeds genoemde kunnen tot leidraad dienen, maar dikwijls komt de Informatie In grote lij nen op hetzelfde neer. Nog niet zo lang geleden is één van de onvolprezen groene Miche- linboekjes over België en Luxemburg voor het eerst In de Nederlandse taal versche nen. Lannoo's Autoboek presen teert zich als een toeristische atlas voor de Benelux. Er be staat een „Zwarte gids voor België", die zich niet uitslui tend tot toeristen richt, maar gruwzame feiten uit de historie opdient, gerangschikt naar de plaats waar zij zich voltrokken. Antwerpen komt er in voor met een griezelverhaal over de Lange Wapper, het legendari sche wezen dat schrik en ont steltenis zaaide, door op één nacht vier schuinsmarcheer ders en het beeldschone doel wit van hun lusten, op macabe re wijze de dood in te jagen. Wie deze verhalen van Paul Koeck en Paul Lambert ter hand neemt, heeft voor elke episode wel een pint nodig om zijn zenuwen in bedwang te houden. Dat zijn er dan in to taal 36. LEO J. LEEUWIS In dit artikel genoemde boe ken: Elfkroegentocht door Antwer pen, 12 auteurs. Uitgeverij Standaard-Mous8aul te Ant werpen (tijdelijk uitverkocht). Gids voor Oud Antwerpen, George van Cauwenbergh, Standaard Uitgeverij, Antwer- pen-Amsterdam, 32,90. Groot Weekendboek Benelux, Lannoo-Tielt, Amsterdam, 49,50. Lannoo's Autoboek Benelux, zelfde uitgever. Antwerpse Trips, Frans Ver steken, zelfde uitgever. Zwarte Gids voor België, Paul Koeck, Paul Lambert, Stan daard Uitgeverij. Michelingids België en Luxemburg. VOORRAADJE VAN 1800 ECHTE KASTEELDEUREN Marcel Raymaeckers en zijn jeugdige gade Hilde bij de hekken van de Parijse Hallen, die 200.000 gulden moeten opbrengen. ring voor zijn schepper nau welijks grenzen kent. Wat deze tovenaar met Ijzer heeft gedaan, ge kunt het nauwe lijks bevatten. Slechts met Hilde voel ik dezelfde ver wantschap, hoewel die ten anderen niet van ijzer is". De tengere, 23 jaar Jongere vrouw werpt haar echtgenoot een blik vol bewondering toe. Een even oude zoon uit één van de twee vorige huwelij ken, die op een scheiding zijn uitgelopen, volgt het doen en laten van zijn vader, terwijl hij glazen spoelt in de bar. Bo ven zijn hoofd is een rood flu welen baldakijn opgehangen, bestikt met goudbrocaat en rijkelijk voorzien van franje. Eertijds werd deze lap flu weel, blijkens de religieuze versieringen, meegedragen in processies. Nu hangt het |n Raymaeckers' estaminet-res- taurant en bestempelt aldus het mixen van cocktails tot een sacrale bezigheid. De architect, interieur-ont werper. handelaar en uitbater beschouwt stijlvermenging als geoorloofd en vaak zelfs gewenst. „Alles wat mooi is past bij elkaar", aldus zijn credo als bouwmeester. Van deze zienswijze getuigt de „Queen of the South" zonder enige terughoudendheid. Oogst der eeuwen Een gotisch kerkportaal geeft toegang tot de ruimten, waar- In de oogst der eeuwen te koop wordt aangeboden. Daar staan kasregisters met oud rinkelwerk naast de mar meren busten van keizers. Fragmenten van In Frankrijk en Groot-Brittannië gesloopte kastelen zijn voorzien van prijskaartjes. Het hart van de toonzalen en magazijnen wordt gevormd door een bi zarre doolhof. De omschrij ving estaminét-restaurant doet geen recht wedervaren aan deze Jungle van stijlen en decoraties. Het verheugt de schepper ten zeerste, als zijn gasten In deze wildgroei ele menten herkennen van reli gieuze oorsprong zowel als het Chinese keizerrijk, renais sance en de Oriënt. Neerzijgend in met kostbaar velours beklede nissen wanen zij zich in een harem, maar drie stappen verder en twee niveaus hoger staan met da mast gedekte tafels onder de balken van een watermolen. Kerk en boudoir, circus en kermis hebben hun bijdrage geleverd in een baaierd van curiosa, door Marcel en Hilde omschreven als de Raymaec- kers-stijl. Toverachtig, noemt de eige naar het resultaat van jaren lang hamsteren en veel Bel gen zijn het met hem eens. Het gebouw is een beziens waardigheid geworden, op zondagmiddagen druk be zocht door Vlaamse families. Aan de vele wonderen voegt het echtpaar er dan nog één toe, door in flamboyante stijl spijzen en dranken te serve ren die, werden ze geproefd door Michelin-experts, spoe dig een ster zouden doen op gaan boven „Queen of the South". Maar deze en andere ontdek kingen laten op zich wachten. Marcel Raymaeckers voelt zich diep gegriefd, als men zijn levenswerk een rariteiten kabinet noemt en zijn kas teelwoningen een snobisti sche uitwas. Gelukkig staan daar ook wapenfeiten tegen over. Heeft niet Hugo Claus dit etablissement de eer aan gedaan om er samen met Sylvia Kristel en een uitgele zen vriendenschaar, zijn 50ste verjaardag te vieren? Waar smaakt de „Luikse kof fie op z'n rrtiddeleeuws" als onder deze hanebalken, waar de biechtstoel naast een ar duinen naaktfiguur te koop De indrukwekkende toegangspoort van „Queen of the South". staal en een ijzeren salontatel de hand van de grote Alexan dre Gustavo Eiffel verraadt? Terwijl in Frankrijk het ene kasteel na het andere ont manteld wordt de regering heeft er In allerijl 4151 toege voegd aan de lijst van be schermde monumenten bouwt Marcel Raymaeckers in Vlaanderen onverdroten voort. Soms straft hij de kleinbur gerlijkheid van zijn landgeno ten af met een gevoelige te rechtwijzing. Onlangs keerde een Vlaming verheugd huis waarts met een langwerpige steen voor zijn barbecue-ta fel. Toen er reeds menig vorkje van geprikt was ont hulde Raymaeckers aan zijn cliënt, dat de steen afkomstig was uit een oud lijkenhuisje op een kerkhof en daar óók als tafel dienst had gedaan. De man werd doodsbleek. Zijn zerk staat nu weer te koop voor de meestbiedende. LEO J. LEEUWIS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 25