"Arme landen geen geld lenen, maar geven Hevige gevechten in Zuid-Libanon Artis gonst van nieuw leven GEEN TOTALE HANDELSSTOP EG MET IRAN De krant van vandaag rein 5,5 rocent uurder Waldheim voelt wel voor voorstel Warschau-pact £ddAC0ommit hekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas -redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) inementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent.' Zaterdag 17 mei 1980, 70e jaargang no. 21658 Vrij zonnig Droog en vrij zonnig, maar ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Matige wind uit noord tot noordoost. Morgen zon: 5.38 - 21.31. Schev. hoogw.: 6.09 en 18.51. Laagw.: 2.12 en 14.38. Voetbalfinale Op Ned. I Ajax-Feijnoord om 19.30 uur, „De Willem Ruis Show" om 21.40 uur gevolgd door de Alles is Anders Show om 23.35 uur. Op Ned. II om 20.27 uur „Twee voor twaalf" en om 21.10 uur „Het Fleet Streetmysterie". daten ipoleon onden noeJjEN Bij graafwerk heden voor een nieu- utofabriek in Wenen 17 skeletten gevonden Franse soldaten uit leger van Napoleon. uniformknopen valt maken dat zij zijn ge veld in de slag bij As- ia in 1809. De skeletten I J[n op 22 mei, de her- [ingsdag van de slag, militaire eer in We- worden herbegraven. Prins Bernhard eregast op 60- jarig Schiphol Ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van de lucht haven Schiphol arri veerde Prins Bernhard gistermid dag in een door hemzelf bestuurde Tiger Moth. Dit vliegtuig heeft veel gelijkenis met de Havilland DH-16, waarmee op 16 mei 1920 de eerste vlucht op Schiphol werd uitgevoerd. Brood 2 cent duurder DEN HAAG Het brood wordt maandag twee cent duurder. Dit heeft het ministerie van economische zaken gisteren meege deeld. De prijsstij ging is het gevolg van het duurder worden van grond stoffen. Gigantisch massagraf in Cambodja BANGKOK Op een eilandje bij Cambodja is een massagraf gevonden met de resten van zeker 16.000 mannen, vrouwen en kinderen. Massagra ven worden wel vaker gevonden, aldus een woordvoerder, maar deze is uitzonderlijk vooral door het grote aantal slachtoffers. De mensen moeten zijn ge dood tijdens het bewind van de Rode Khmer. Inflatie in Engeland rijst de pan uit LONDEN De inflatie in Engeland is op het ogenblik de hoogste in de geïn dustrialiseerde wereld: 21,8 procent Daarnaast is het tekort op de handels balans gestegen tot ongeveer een mil jard gulden, aldus heeft de Britse rege ring gisteren meegedeeld. De conservatieve regering van Margareth Thatcher schuift de schuld voor een grodt deel op de onverwachte prijsstijgingen en de stakingen in met name de metaalindus trie. Alleen Italië heeft een vergelijkbare inflatie: 20,5 procent, Duitsland daarente gen noteert 5,8 procent. Toen mevrouw Thatcher in mei vorig jaar het roer over nam stond de inflatie op 10,3 procent De krant van vandaag omvat in totaal 26 pagina's en be staat uit twee delen. Het actuele nieuws uit binnen- en bui tenland, stad, regio en sport vindt u zoals gebruikelijk in het eerste deel. De wekelijkse bijlage Finale bevat onder meer reportages over: Gemeenten lappen milieuregels aan hun laars, De schone handen van mr. Yap, Ana Asian, de eeuwig jeugdige, 115 miljoen voor vakopleiding volwassenen, Ongehoorde afstanden in Canada, Van Gilse's opera Thijl in Holland Festival, Wondere wereld van architect Raymaeckers, Een weekendje stappen in Antwerpen. MINISTER DE KONING BEPLEIT WERELDWIJDE AFSPRAKEN: 'Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ingrijpende maatregelen op basis van wereldwijde afspraken moe ten de armste ontwikkelings landen uit de ellende halen. Bij die afspraken moeten ook de olieproducerende landen 78-'betrokken worden. Zij zou den in ruil voor wereldwijde afspraken over de energie voorziening (met garanties voor prijzen en de ontwikke ling van alternatieve bron nen voor het na-olie-tijdperk) een belangrijk deel van het reld, waarmee de allerarmste anden geholpen moeten wor- 'den, kunnen fourneren. De Nederlandse minister van ont wikkelingssamenwerking, drs. Jan de Koning kwam vandaag met uit gewerkte voorstellen hiervoor 'tij dens een congres in Den Haag over het rapport van de commissie Brandt, de onafhankelijke interna tionale commissie inzake ontwikke lingsvraagstukken. Volgens minister *1P<= Koning heeft de commissie Brandt terecht veel aandacht besteed aan de enorme betalingsbalanstekor ten van de olie-importerende ont wikkelingslanden. Dit jaar zullen die tekorten tot 70 miljard dollar stijgen, het dubbele van vier jaar geleden. Het Kurhaus in Scheveningen had gisteren hoog bezoek in verband met de openbare vergadering van de commissie-Brandt. Tot hen behoorden onder anderen: Edward Heath uit Engeland (links) en Willy Brandt zelf uit West- Duitsland (rechts), terwijl de oud-president van Chili A. Freis en de oud-pre mier van Zweden, Olaf Palme (rechts) zich over het gastenboek buigen, (Foto: Milan Konvalinka). Om dat probleem op te lossen zou de hulp aan deze landen alleen nog maar in de vorm van giften moeten worden gegeven. Tegelijk zou bin nen tien jaar hun schuldenpakket moeten worden afgelost. Daartoe zou het Internationale Monetaire Fonds moeten bijspringen. Een betere sa menwerking tussen dit IMF en de OPEC-landen zou ertoe kunnen lei den dat oliedollars voor dit doel kunnen worden aangewend, zo is de strekking van de Nederlandse voor stellen. Tegelijk zouden de OPEC- landen een garantie moeten krijgen voor de waardevastheid van de wes terse valuta die ze voor hun olie krij gen. Den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, is kri tiek geuit op het rapport van de commissie-Brandt (zie de kr."£t van gisteren). Hij vindt dat het rapport over de noord-zuidverhoudingen te weinig aandacht schenkt aan de nieuwe internationale economische orde, die in 1975 door de Verenigde Naties is aanvaard. „De achterlig gende gedachte van de nieuwe orde is dat herschikking van macht in het internationale handels- en kapitaal verkeer nodig is. De grote industrie landen voelen daar weinig voor. De zeer beperkte aandacht die het rap port-Brandt aan de nieuwe economi sche orde geeft, kan als bevestiging van die afkeer worden opgevat", al dus Den Uyl vandaag tijdens de o- penbare vergadering van de com missie Brandt in het Kurhaus. De onlusten in Libanon begonnen donderdag begon met de ontploffing van een boobytrap in het gebouw van een Palestijnse organisatie. Daarbij vielen een aantal doden en werd er een enorme ravage aangericht. BEIROET/TEL AVIV Het Israëlische le ger heeft gisteren aanvallen gedaan op Pa lestijnse kampen en plaatsen langs de Mid- dellandse-Zeekust in Zuid-Libanon. Hierbij zijn zeker elf mensen gedood (mogelijk meer) en zeventien personen raakten ge wond. Israëlische pantservoertuigen zouden gistera vond ongeveer vijftien kilometer diep zijn doorgedrongen op Libanees grondgebied, dat wordt gecontroleerd door het Ghanese VN-con- tingent. Intussen bestoken Israëlische kanon neerboten Palestijnse stellingen langs de Liba nese kust. Het vuren van de Israëlisch wordt door de Palestijnen beantwoord en bovendien woedden er hevige gevechten tussen de christe lijke militie van majoor Haddad en Palestijnen. Haddad wordt gesteund door Israëlische artille rie. De Israëlisch acties begonnen donderdag met het ontploffen van een boobytrap, die door de Israëlisch was achtergelaten in een Palestijns kantoor. Daarbij vielen zes doden. Een Israëli sche legeraanvoerder liet toen al weten dat meer acties verwacht konden worden, conform Israels voornemen de Palestijnse guerrillastrij ders waar en wanneer mogelijk te treffen. t rlement Japan itbonden ÏIO Premier Masajo- Ohira van Japan heeft eren besloten tot ontbin- g van het parlement, na- de volksvertegenwoordi- i een motie van wantrou- i met 243 stemmen voor 187 tegen had aangeno- 22 juni zullen er nieuwe tiezingen worden gehou- Het aannemen van de ie (de regering zou hebben iald bij het bestrijden van inflatie en heeft „onder k van Amerika" de defen- egroting verhoogd) kwam ien grote verrassing en he inde een zware slag voor (ra. Niemand had verwacht de door de socialisten inge- ide motie een meerderheid krijgen. Dat dat toch is ge- ird, toont aan hoe verdeeld Liberale-Democratische tij van Ohira wel is. Veer- leden van die fractie ont- den zich van stemming, schillende groeperingen ten de LDP, aangevoerd r twee oud-premiers, zijn en het leiderschap van Ohi- nister zwicht )0r kamer ;N HAAG Minister 'jnman van verkeer en wa- staat heeft besloten de ta- [ven van de NS per 1 okto- r niet met 7 maar met ge adeld 5,5 procent te verho rt- Hij geeft hiermee gehoor n een door de Tweede Ka- er aangenomen motie waar- werd aangedrongen op een Pngere verhoging van de >-tarieven dan de minister ad aangekondigd. AMSTERDAM In de Amsterdamse die rentuin Artis heerst bij vele dieren weer een grote bedrijvig heid door de komst van jongen. Het ooie- vaarspaar bijvoorbeeld moet er voortdurend voor waken dat meeu wen en reigers het voedsel van hun drie jongen stelen. Over een week zullen waarschijnlijk de drie jongen van de Austra lische reuzenijsvogel hun eerste vliegpogin- gen wagen. Zij zijn dan bijna een maand oud. Bij de uilen had den de oehoes de pri- meur met vier jongen, want de kerk- en sneeuwuilen broeden nog volop. Verder wordt in Artis met be langstelling uitgeke ken naar de komst van een lappengier. Het ei, dat op 25 maart is gelegd, werd door de moeder niet ver zorgd. Na een korte periode in de broed machine werd het ei toevertrouwd aan een broeds kipje om de on geveer 55 dagen du rende broedtijd uit te zitten. Zij gaf er echter na 40 dagen de brui aan, zodat het ei weer terug moest naar de machine. Als het uit komt zullen medewer kers van de dierentuin proberen het jong met de hand groot te bren gen. Ook in het apen huis is dit jaar de bevolking sterk toegenomen. NEW YORK De secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Kurt Waldheim, vindt het voorstel van het Warschau pact om een wereldtopconferentie te beleggen „interessant cn het verdient aanbeveling het nu te bestuderen". Dat is gisteravond bekend gemaakt door een woordvoerder van Waldheim na een onderhoud dat de secretaris-generaal had met de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko (zoals werd verwacht is er in Wenen over veel meer zaken gesproken dan alleen 25 jaar onafhankelijkheid van Oostenrijk). Gromyko heeft het voorstel tot in detail aan Waldheim voorgelegd evenals het Russische standpunt inzake Afghanistan. De woordvoerder zei voorts dat Waldheim vanavond om 21.00 Nederlandse tijd „een belangrijke mededeling te doen had". Hij wilde echter niet zeggen waarover. Haags meisje dodelijk verongelukt DEN HAAG De 14-jarige W.J Aarden uit Den Haag is gisteravond om ongeveer acht uur op de Paul Kruger- laan in haar woonplaats bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Zij kwam met haar fiets te vallen in de tramrails en werd aangereden door een achter- komende auto bestuurd door de 39-jarige Hagenaar V.M.A. Volgens de Haagse politie was de bestuurder onder invloed. Het meisje liep hoofdletsel op en overleed op weg naar het ziekenhuis. De Haagse politie zoekt getuigen. Lijfarts Elvis formeel beschuldigd MEMPHIS Dr. George Nichopoulos, die elf jaar de lijfarts van Elvis Presley is geweest, is gisteren formeel in stiat van beschuldiging ge steld wegens het voorschrijven van yerboden medicijnen. Ondermeer zou de arts Elvis een dag voor zijn dood op 16 augustus 1977 verdo-' vende middelen hebben voorgeschreven. Van elf andere beschuldigingen ten aanzien van an dere patiënten werd hij door de medische raad van toezicht vrijgesproken. Henry Fonda 75 jaar De Amerikaanse acteur Henry Fonda is gisteren 75 jaar gewor den. En daarvoor was natuurlijk de hele familie bijeen gekomen. Van - links naar rechts: Henry's vrouw Shirlee, Fonda zelf, zijn zoon Peter en zijn al even be roemde dochter Jane. WENEN De ministers Jean-Francois Poncet van Frank rijk, Hans-Dietrich Genscher van West-Duitsland en Lord Carrington van Engeland hebben de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Muskie ervan op de hoogte ge bracht dat de EG dit weekeinde niet zal besluiten tot volle dige economische sancties tegen Iran. Muskie kreeg dit slechte nieuws gisteren in Wenen te horen tij dens een onderhoud met het Europese drietal. Zij maakten niet duidelijk in hoeverre de sancties, waartoe vorige maand door de EG-landen was besloten, zullen worden afgezwakt. Het lijkt er evenwel op dat tijdens de ministersconferentie zal worden beslo ten een aantal lucratieve contracten toch voort te zetten. On danks de oproep van de Amerikaanse president Carter voor har de maatregelen tegen Iran, lieten de drie ministers Muskie we ten er niet van overtuigd te zijn dat stopzetten van de handel met Iran zal leiden tot vrijlating van de Amerikaanse gevange-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1