Ennia zoekt uitbreiding van recreatieparken Lusteloze week op de Beurs ECONOMIE LEIDSE COURANT Export verse EEG-boter naar Rusland bemoeilijkt BRUSSEL - Nadat de Europese Commis sie de exportrestitutie bij uitvoer van on verpakte verse boter naar de Sowjet-Unie heeft afgeschaft, is het slimme exporteurs die na de invasie van Afghanistan zijn omgeschakeld op export van verse boter in pakjes in feite onmogelijk gemaakt om deze praktijk voort te zetten. De Europese Commissie heeft besloten om de exportrestitutie (een subsidie die exporteurs van de gemeenschap ontvangen) voor pakjes verse boter met bestemming Sowjet-Unie pas na de aanvraag van de exporteurs vast te stellen, waardoor de exporteurs niet langer vooraf zijn verzekerd van winst. Deze maat regel blijft van kracht totdat de Europese Commissie een beslissing heeft genomen over een voorstel om van de exporteurs documen ten te verlangen over de bestemming van de verse boter in pakjes. Vooral Ierse exporteurs hebben, naar verluidt, de bedoeling van de Europese Commissie om de export van verse boter naar de Sowjet-Unie stop te zetten om-" zeild door de boter in kleine verpakking te leveren. Werktijdverkorting bij Fiat Turijn TURIJN - De Fiatfabrieken in Turijn heb ben werktijdverkorting aangevraagd voor 78.000 van de 114.000 werknemers in enke le fabrieken, waar grote en middelgrote auto's worden gefabriceerd. In alle be drijfstakken samen telt Fiat in Italië 270.000 werknemers. Tussen 13 juni en 25 juli a.s. zullen de bewuste fabrieken wor den stopgezet en ontvangen de werkne mers een werkloosheidsuitering. De maat regel geldt niet voor de fabrieken van kleinere auto's zoals de Panda, de Delta, de Gamma en de A 112. Een woordvoerder van het grootste particu liere bedrijf van Italië deelde donderdag mede, dat Fiat een voorraad van 30.000 on verkochte grote en middelgrote auto's heeft. Als gevolg van het inzakken van de markt buiten Italië. Bekend is echter, dat het marktaandeel van Fiat ook in Italië is teruggelopen tot iets meer van 12 procent, op de voet gevolgd door de Franse Renault, die 10,9 procent van de Ita liaanse markt heeft veroverd. Fiat kampt bo vendien met een te geringe produktiviteit als gevolg van stakingen, ziekteverzuim en ab senteïsme. Verleden jaar ging daardoor een produktie van 200.000 auto's verloren. Iran sluit banken in EG uit van olietransacties TEHERAN - Iran heeft de afnemers van zijn olie ervan op de hoogte gesteld dat zij nog maar bij een beperkt aantal banken kredietrekeningen kunnen openen voor olietransacties. In diplomatieke kringen in Teheran is donderdag vernomen, dat de Iraanse centrale bank enkele dagen gele den een telexbericht heeft verzonden waarin is meegedeeld dat alleen twee Zwitserse banken, een Oostenrijkse, een Indiase en een Zweedse bank kunnen wor- den ingeschakeld. Welke banken dat zijn, wist men niet Volgens diplomaten in Teheran loopt de Iraanse centrale bank met deze maatregel vooruit op mogelijke economische sancties van de Europese Gemeenschap tegen Iran, waarover het komend weekeinde uitsluitsel volgt. Onder de genoemde vijf banken is na melijk geen bank uit een van de EG-landen. Verwacht wordt dat de ministers van buiten landse zaken van de negen lidstaten het eens zullen worden over het verbieden van nieu we handelstransacties met Iran. Aangezien banktransacties vermoedelijk niet onder de strafmaatregelen zullen vallen, zal de Iraanse maatregel waarschijnlijk geen loos gebaar blijken. Toch samenwerking Nissan en Alfa-Romeo ROME De Italiaanse staatshoudster- maatschappij IRI heeft ingestemd met een plan voor verbetering van de positie van haar dochtermaatschappij Alfa-Ro meo SpA in de komende tien jaar. Het plan voorziet in 2500 nieuwe banen bij Al fa-Romeo over twee jaar en in samenwer king van Alfa-Romeo met Nissan Motor Company (Datsun) uit Japan. Het ligt in de bedoeling dat Nissan en Alfa- -Romeo in de omgeving van Napels een fa briek vestigen voor de produktie van 60.000 auto's per jaar. Het plan wordt nu ter goed keuring voorgelegd aan de commissie voor het industriële beleid van de Italiaanse rege ring. In industriële kringen in Tokio werd gezegd dat Alfa-Romeo het beheer over de nieuwe fabriek zal voeren terwijl Nissan het ontwerp en het chassis van de nieuwe perso nenauto zal leveren. Beide partijen zouden voor de helft in de nieuwe fabriek deelne men. De helft van de produktie zou worden geexporteerd en gedistribueerd via het dea- lernet van Nissan en Alfa-Romeo. Koninklijke lager op kalme beurs Amsterdam De Amster damse effectenbeurs deed het gisteren rustig aan. De beurs verkeerde in een ver deelde stemming, waarbij de koersen weinig afweken. Een hoger Wall Street en een eveneens wat hogere dollar konden hier weinig aan ver anderen. Bij de internatio nals moest Kon. Olie ƒ3,20 verder terug, nu de storm rond de Noorse gasvondst weer wat geluwd is. Unilever was ex-dividend per saldo wat hoger en ook KLM kon ƒ0,90 aantrekken tot 63,30. Hoogovens was 0,20 duurder op 16,50. De rest van de internationals noteerde on veranderd. In de financiële sector boekte ABN 1 winst op 295 en AMRO ging zelfs ƒ2,30 om hoog op 66. NMB echter moest 2 verder terug op ƒ212. Westland-Utrecht Hypo theekbank verloor ƒ1,50 op ƒ259,50. De verzekeraars wa ren licht verdeeld. De uitgevers moesten een stapje terug. VNU zakte 1,30 op 86 en Elsevier 2 op 228. Bij de bouwers ging Bos Kalis 1 omhoog op 92,50. Ook OGEM trok een tikkeltje aan tot ƒ11,20. HBG moest ƒ0,30 laten liggen op 72,10. Voor het overige gebeurde er wei nig op de doorlopende markt. De obligatiesector was onver anderd tot iets lager. Hoewel het ook op de lokale markt erg rustig was, zat er toch een opgaande beweging in de koersen over het alge meen. Zo kon Van Dorp f 4 stijgen op 180, Van Berkel 1,30 op 101,30 en Van der Giessen-De Noord 3 op 130. Ook de handelsmaatschappijen Ceteco en Borsumij-Wery gin gen wat omhoog, resp. 1,50 op 133 en 1 op 184. Opval lend was voorts de opmars van Wyers. Gehandeld werd op ƒ38,60, maar liefst 6,60 boven de laatst gedane koers. Verder lagen beter in de markt Hol- doh, Bredero en Batenburg. Op de Europese optiebeurs viel de omzet van 882 contrac ten op het middaguur, gezien het grote aantal mensen dat vakantie heeft genomen, niet tegen. Kon. Olie moest een stukje eerder gemaakte winst bij de calls inleveren, terwijl de puts weer iets konden stij gen. KLM, na Kon. Olie het meest actief, zag de aandelen koers stijgen en de calls maak ten hier gebruik van. NIJGH EN VAN DITMAR Voor Nijgh en Van Ditmar (drukkerijen, uitgeverijen, re clamebureaus) zal dit jaar be langrijke incidentele kosten met zich meebrengen door de integratie van de drukkerijbe drijven in de regio Den Haag. Deze integratie moet eind van dit jaar voltooid zijn. Dan zullen de machines van de werkmaatschappijen Pam- co, Semper Avanti, Lankhout Immig en Mouton naar het be drijfspand van de onlangs overgenomen drukkerij Mor telmans zijn overgebracht, zo staat in het jaarverslag. Het bedrijfsresultaat zal hier door lager zijn, hoewel midde- len zullen vrijkomen doordat een deel van de panden waar in de drukkerijen thans geves tigd zijn kan worden afgesto ten. De directie is echter posi tief over de toekomst. Het afgelopen jaar steeg de omzet met 5 pet tot f 44,4 min. Het bedrijfsresultaat daalde van f2,37 min tot f 1,59 min, maar de winst na belasting bleef o.m. door het teruglopen van de bijzondere lasten en een lagere belastingvoorzie ning nagenoeg gelijk: f859.441 tegen f 875.878 in 1978. Eerder werd een onveranderd dividend voorgesteld van 20 pet. BESTUUR NIET OP ALLE FRONTEN TEVREDEN DEN HAAG Ennia wil het aandeel van andere dan verzekeringsactiviteiten uitbrei den. Zo is men van plan naast renovatie van de bestaande recreatieparken het aantal daarvan uit te breiden. Hierbij moet zowel aan het binnen- als aan het buitenland wor den gedacht, met de nadruk op het laatste. Het zal dan gaan om vooral nieuwe bedrij ven in West-Europa, waarbij weer gedacht kan worden aan het Alpengebied, gunstig vanwege de combinatie winter- en zomerre- creatie, die een meer gespreide bezetting mo gelijk maakt, aldus de voorzitter Van de raad van bestuur, de heer A.W. Dek, bij het uitkomen Van het jaarverslag. Het Ennia-concern (voornamelijk verzekerin gen) wil trouwens met hoge prioriteit de groep zo uitbreiden, dat de Nederlandse verzekerings- markt een minder overheersende invloed krijgt op omzet en resultaten. Daarvoor is men ook doende met het verwerven van of deelnemen in buitenlandse levensverzekeringsmaatschap pijen. Er zijn diverse besprekingen gaande met overnemingskandidaten, ook in Engeland en de V.S. Ook 1979 is voor Ennia ondanks het econo misch slechtere klimaat een goed jaar geweest. De omzet groeide met twaalf pet van 1.989,4 min tot 2.231,7 min. De nettowinst voor aan deelhouders gaf een stijging te zien van 55,3 min tot ƒ79,3 min. Voorgesteld wordt een van ƒ7,27 tot f 8,25 verhoogd dividend. In plaats van het slotdividend van 4,75 in contanten kan ook gekozen worden voor een uitkering in gewone aandelen uit de agioreserve naast 1 in contanten. Ondanks de economische onzekerheid ziet En nia de toekomst met vertrouwen tegemoet. Voor 1980 wordt een verdere omzetgroei in binnen- en buitenland verwacht, terwijl de stij ging van de nettowinst per aandeel zich on danks een elf of twaalf pet hoger uitstaand aan delenkapitaal wel zal voortzetten. Het eigen vermogen is voldoende meegegroeid met de activiteiten. Daardoor blijft de solvabili teitspositie van Ennia alle ruimte bieden voor verdere expansie, zonder dat er daardoor direct een beroep moet worden gedaan op de kapitaal markt voor risicodragend vermogen. „Wij vin den dit een plezierige situatie", aldus de heer Dek. „Wij kunnen hierdoor de beslissing over een aandelenemissie laten afhangen van het beursklimaat". Waarmee dan volgens hem mede is gezegd, dat Ennia een potentiële emis siekandidaat blijft. Los hiervan staat uiteraard de behoefte aan vreemd vermogen voor de fi nanciering van niet-verzekeringsactiviteiten. Normaal gesproken zal het concern daarvoor dit jaar tenminste een keer met een obligatiele ning komen. Daarnaast zullen op de onder handse markt leningen worden opgenomen, zij het voor een lager bedrag dan de 177,5 min van 1979. Verzekeringen Ondanks veel optimisme is het Ennia-bestuur op niet op alle fronten tevreden. Het huidige rendement op het vermogen van 10,5 pet zou eigenlijk twaalf pet moeten zijn. Verder zijn on der meer de vooruitzichten voor de motorrijtui genverzekering voor 1980 minder rooskleurig. Ook zal het huidige premieniveau in de ziekte kostenverzekering op den duur onvoldoende zijn in verhouding tot de risico's die worden ge lopen. Dit vloeit voort uit de tariefsstructuur, die het enkele concurrenten mogeliik maakt op grote schaal en met veel publiciteit net solidari teitsbeginsel (zwaardere en minder zware risi co's dragen samen de schadelast) te doorbreken. Zij doen dit door grote voordelen te bieden aan de gunstige risico s en het niet accepteren van de zwaarste gevallen. Ennia onderzoekt hoe hierop een passend antwoord te geven. Verlies van acht miljoen voor Ford Nederland AMSTERDAM - Ford Neder land NV heeft 1979, ondanks een van 1,04 tot 1,12 miljard toegenomen omzet, niet met een batig saldo kunnen afslui ten. De voortdurend stijgende inkoopprijzen alsmede onder bezetting in een deel van de fabriek waren volgens het jaarverslag de voornaamste oorzaken van een netto-verlies van ƒ8,13 min tegen een net towinst van 4,73 min in 1978. Eerder werd voorgesteld het dividend over 1979 te passeren nadat over 1978 47 per aan deel van 100 werd betaald. De verminderde activiteit op de personenwagenmarkt in 1979 was ook van invloed op de verkoop van personenwa gensvan Ford Nederland. Vo rig jaar werden ruim 63.200 nieuwe Fordpersonenwagens geregistreerd ofwel ca. 2.600 eenheden minder dan 1978. Ondanks deze daling bleef het marktaandeel met 11,1 pet vrijwel gehandhaafd op het peil van 1978 (11,3 pet). In de bedrijfswagenklasse wist Ford haar marktaandeel te vergro ten. In totaal werden ca. 4.900 bestel- en vrachtwagens ver kocht, waarmee een aandeel van 10,1 pet van de totale markt werd bereikt. Vergele ken met 1978 betekende dit ,een stijging van ca. 800 eenhe den. VAN BERKEL De Nationale Investerings bank heeft Van Berkel een 10-jarige achtergestelde lening verstrekt van 25 min tegen een rente van 10 pet. Ter con solidatie van kortlopende bui tenlandse leningschulden is voorts in Nederland een 10-ja- rige 9,5 pet guldenslening van 15 min afgesloten. Andere opgenomen langlopende kre dieten zijn een 5-jarige 8,75 pet guldenslening van 5 min en enkele kleinere posten van in totaal ongeveer 3 min in lo kale valuta's ten behoeve van enige buitenlandse investerin gen. Zoals eerder gemeld behaald Van Berkel vorig jaar een winst van 9 min waaruit een dividend van 8 per aandeel van f 50 zal worden uitge keerd of naar keuze 2,40 en ƒ3,33 in aandelen uit de agio reserve. De omzet bedroeg 487 min. Het personeelsbe stand steeg van 4650 tot 4725. VMF Vmf-Stork heeft in de eerste vier perioden van dit jaar ten opzichte van dezelfde tijd van 1979 de orderont vangst met 30 pet zien stijgen tot ongeveer 600 min. In en kele sectoren van de markt liggen de marges onder druk, maar het jaar is niet slecht be gonnen en er ligt een goede basis onder, zo werd tijdens de jaarvergadering gezegd. De dit jaar vrij matig bezochte vergadering uitte toch weer de nodige kritiek op het bestuur van het nog steeds verlies lij dende concern. Men vond de informatie niet altijd voldoen de en twijfelde zelfs aan de doortastendheid van het be stuur in de afgelopen jaren. MULDER BOSKOOP Mul ders Fabriek van Rollend Ma terieel heeft vorig jaar de net towinst zien toenemen van 603.000 tot ƒ824.000. Op de op 20 juni te houden jaarver gadering zal worden voorge steld het winstsaldo na afboe king van het verliessaldo tot en met 1978 van ƒ329.000 toe te voegen aan de algemene re serve. Aandeelhouders kregen het laatst iets over 1972, en wel 5 pet in agio-aandelen. De omzet ging in 1979 omhoog met 16 pet tot f 22 min. AMSTERDAM —Woensdag opleving na twee lusteloze dagen. De eerste dagen van de nieuwe week was de stemming uitgesproken lus teloos op het Damrak met bovendien geringe omzetten. De fut was er uit: het mooie weer, het vooruitzicht op een vrije donderdag en voor me nigeen ook een vrije vrijdag, de dalende dollar, een aarze lend Wall Street en geen be weging meer in de obligatie- markt, dat alles speelde de beurs parten. En dat betekende dus ook dat de ongetwijfeld mooie kwartaalcijfers van AKZO en Unielever nagenoeg geen rol speelden. En die cijfers mochten er toch zijn. AKZO toverde in het eerste kwartaal een winst tevoor schijn van bijna f. 90 miljoen tegen goed f. 39 miljoen in het eerste kwartaal van 1977. En dat de bedrijfswinst van 150 miljoen tot 180 steeg was aan de betere resultaten van de chemische produkten en van de coatings te danken. Alleen de chemische vezels laten het er nog bij zitten. Niettegen staande een omzet van een miljard was de winst bij dié vezels in het eerste kwartaal al slechts f. 6 miljoen. Unielever bereikte in het eer ste kwartaal een elf procent hogere winst van f. 283 mil joen. Er werd echter wel bij verteld dat de winststijging van f. 29 miljoen voor f. 16 miljoen aan voordelige valuta koersverschillen was te dan ken, zodat de reële winstver betering vijf procent bedroeg. Bovendien blijft de directie de winstmarges in Europa onbe vredigend vinden. Maar dat doet toch niets af aan de weer bereikte winstverbetering. Wat dat betreft stelde Philips wel teleur. Men kwam in het eerste kwartaal niet verder dan praktisch gelijk gebleven winst van f. 163 miljoen en dat nog dankzij enkele buiten kansjes: er werd valutawinst behaald, de belastingen waren een stuk lager en de post bui tengewone baten en lasten le verde een overschot op. Met nadruk werd er bovendien bij verteld, dat de zaken in Ne derland niet goed gaan, er was hier een verlies van circa f. 25 miljoen. Wat bovendien opviel - en waar overigens vele onderne mingen over klagen - dat zijn de sterk verhoogde rentelas ten. Als we lezen dat de ren testijging tot op een hoog ni veau blijft hangen, dan realise ren we ons niet altijd dat dit Als de beurs gedrukt is, als het voor ondernemingen die met pessimisme overheerst, dan herinnerde dat er zoveel gun stige bewijsberichten waren binnengekomen. Tal van on dernemingen lieten zich gun stig uit over 1980 op grond van de tot nu toe bereikte resulta ten. kort lopende kredieten dan wel met kredieten op middel lange termijn moeten werken, extra zware last betekent, die zwaar op de eindresultaten drukt. Woensdag keerde het tij plot seling op het Damrak. Niet dat de in het begin genoemde ne gatieve krachten alle verdwe nen waren, maar de lethargie werd doorbroken door plotse ling opgeveerd Wall Street, waar onder meer Koninklijke Olie sterk in koers was geste gen. En door het bericht dat in het Noorse gedeelte van de Noordzee een enorme aardgas bel was aangeboord, dat Ko ninklijke Olie voor eenderde in participeert. Ineens werd de Amsterdamse beurs levendig. Koninklijke Olie liep op tot f. 161,50, het geen goed f. 9,- hoger was dan de dag tevoren. De hele markt werd aangestoken waarbij men zich gelukkig ook weer zetten goede berichten weinig of geen zoden aan de dijk, maar als de stemming draait en er beweging in de koersen komt, dan gaan de gunstige tij dingen een eigen rol spelen. De resultante van dat krach tenspel was dat het algemeen ANP-indexcijfer woensdag op 83 belandde tegen 81,4 vorige week donderdag. In belangrij ke mate was dat dus aan de in ternationale fondsen te dan ken, maar de rubrieken indu strie, scheepvaart en handel legden toch ook veel gewicht in de schaal. Alleen de secto ren banken en verzekerings maatschappijen lieten het af weten. Dat was voor de rubriek ver zekeringsmaatschappijen nu in zoverre opvallend, dat uit die hoek juist nogal wat goed nieuws was binnengekomen: Amsas voorziet een stijging van de winst in 1980, Amev zegt dat de resultaten in 1980 verder zullen stijgen, Assuran tiemaatschappij Stad Rotter dam en ENNIA verwachten dit jaar verdere winstgroei. Kennelijk was dit goede nieuws ook in de koersstijgin gen van de laatste maanden verwerkt. Van de banken valt niet veel te vertellen, zij het dat de Ne derlandse Middenstandsbank de aandacht trok met de aan kondiging van het aandelene missie waarop tegen een koers van f. 172,50 kan worden inge schreven. De koers zakte f. 4,50 tot f. 214,- op woensdag. In de scheepvaarthoek moest K.N.S.M. die een paar weken geleden met teleurstellende cijfers voor de dag was geko men, bekennen dat een prog nose voor dit jaar niet moge lijk is: door de hoge rente, door de onzekere politieke en economische ontwikkeling, door de toenemende inflatie en door de sterkstijgende kos ten. Dit was natuurlijk geen aanbeveling om te kopen en de koers bleef dan ook op f. 77,-hangen. Van Ommeren en Nederlandse Lloyd konden daarentegen respectievelijk f. 5,- en f. 2,50 oplopen. Gas terugnemen moest Ogem Per twee maanden geleden nog verklaard dat 1980 - na de debacle in 1979 - positief afge sloten kan worden, nu is de di rectie daar lang zo zeker niet van. Het instorten van de wo ningmarkt, de huidige situatie in het Midden Oosten en de zeer hoge rentestand spelen het bedrijf parten. De koers schommelt rondom de f. 11,-. Er waren gelukkig ook betere berichten. Rijn Schelde Verol- me verwacht dit jaar uit de verliezen te komen, de eerste maanden zijn althans positief verlopen (de koers bleef in de buurt van f. 33,50). Hagemeijer heeft na het forse herstel in het eerste kwartaal vertrou wen in de toekomst (koers schommelde rondom f. 39,-). Ook Deli Maatschappij ver wacht dit jaar na de val in 1979 een winstherstel, maar de teruggang van de wereldhan del en de zeer hoge rentekos ten maken dit niet gemakke lijk (de koers zit in de buurt van f. 101,-). Van de hotels heeft Krasnapolsky gezien de toegenomen reserveringen voor dit jaar wel vertrouwen in de ontwikkeling, terwijl Heineken bekendmaakte, dat het op de nog bij derden uit staande aandelen van Hotel l'Europe (nog 28 procent) een bod van f 4.000.- zal doen. Op de obligatiemarkt viel niet veel te beleven. De koersen zitten nagenoeg op het niveau van vorige week. Aan de ren tedaling lijkt dan ook een eind gekomen te zijn, waarmee te gelijkertijd een prikkel voor de aandelenmarkt is verdwe nen. De 10,5 procents Europe se Investeringsbank is tegen 100 uitgegeven. De beurs had (van oudsher een gas- en elee- er wel goede verwachtingen triciteitsmaatschappij, een gigantische alles van. De volgende week zullen wij het precies weten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14