Noordwijks Bollenbad .oZrs viert eerste lustrum ichte straffen oorschotense oppelbazen 1'astoor Spronk wil van rustiger leven niets weten vijfjaar eer dan Thderhalf aH krijet \ooie Vrouwen willen io-banen in Voorschoten Jubilate zingt Katwijk houdt hoorzitting welzijnsplan PRIVATE FACTORY NIEUW NIJEVELT 9 Berbice' blijft natuurgebied jeuEGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 MEI 1980 PAGINA 7 IQöns )RDWIJK Het Bollenbad in ,ei rdwijk bestaat deze maand vijf jaar. i meent dit eerste lustrum niet onop- erkt te moeten laten voorbijgaan, lanpfhet personeel heeft zich spontaan een y lité gevormd, waarin Arno Bos na- s de Raad van Beheer zitting heeft (men. Het bereidt een feestprogram- voor. dat op zaterdag 31 mei een !rivijf jaar van zijn bestaan is het Bollen- een der meest populaire gemeenschaps- zieningen geworden. Niet alleen als ge- iheid tot zwemmen, trainen en zonnen, ook als contactcentrum in de Noord- je samenleving. Voor jongeren en oude voor bejaarden en gehandicapten, voor velen is het bad een trefpunt. „Weer of weer, het Bollenbad trekt altijd bezoe- zegt directeur Timmermans. Noordwijkse sportfondsenbad kan bo- op een voorgeschiedenis, die teruggaat htort na de bevrijding in mei 1945. Itieei dwijk kreeg toen de beschikking over ig }olfbad in de noordduinen. In feite was 0 liet meer dan een grote betonnen kuip, n jac dden van door de Duitsers aangelegde [>iver imiddels ontruimde fortificaties. Dertig i en heeft deze „tobbe in de noord" een et ho tie vervuld bij de opleiding en training ilijvei zwemmend Noordwijk. Op den duur kc I de situatie in het bad onhoudbaar en loop vah de zestiger jaren gingen er in )elme imeenteraad stemmen op voor de bouw Haar1 een nieuw zwembad. Meer dan eens le- e deze wens stof tot dicussie en toen de in de januari-vergadering van 1969 be- een krediet van 5000,te verstrek- addei voor het instellen van een onderzoek, dd ligden de heren Vogelaar en Jhr. Van ime isdijk, de beide veteranen in de raad, 1 als eerste een duik in het nieuwe bad te isp in nemen. Zover is het echter nooit ge- v en, omdat de voorbereidingen nog vele in beslag zouden nemen. In oktober volgde de oprichting van de N.V. t tfondsenbad Noordwijk met wijlen wet- sdsciijier Piet den Otter als eerste voorzitter de Raad van Beheer. Na het overlijden de heer Den Otter volgde wethouder en hem als voorzitter op (januari 1972). 11 december 1973 sloeg deze wethouder erste paal en op 1 maart 1975 kon het dekte gedeelte van het zwembad aan de Nieuwe Zeeweg in gebruik genomen wor den. De officiële opening vond plaats op 9 mei 1975. Burgemeester mr. Bonnike en wethouder Jansen als voorzitter van de Raad van Beheer presenteerden het aan de Noordwijkse burgerij en bij de „doop" kreeg het sportfondsenbad officieel de naam van „Bollenbad". De stichtingskosten bedroegen bijna acht miljoen, inclusief de 200.000,die de ge meente in april voteerde om een aantal ver beteringen in het zwembad aan te brengen. Het ministerie van C.R.M. zorgde voor een lustrumverrassing door alsnog een subsidie van vier ton ter beschikking te stellen. Acht miljoen is een fors bedrag, maar daar voor heeft Noordwijk een up-to-date zwem bad, dat de bevolking voor geen goud zou willen missen. De bezoekersaantallen spre ken daaromtrent duidelijke taal. Wethouder Jansen vertelde daarover een en ander. Het destijds uitgebrachte rapport van Sportfond sen Amsterdam voorspelde een bezoeker saantal van circa 482.000 per jaar. „Dit heb ben we tot nog toe niet gehaald. Daarvoor zijn twee oorzaken aan te wijzen: Het Noordwijkse bad was de eerste in een kust- gemeente (dus met concurrentie van het strand) en Amsterdam had daarmee nog geen ervaring. Verder hadden de rappor teurs op een nog grotere belangstelling van de zomergasten gerekend. In totaal telde het Bollenbad in de vijf jaar van haar bestaan 1.569.918 bezoekers. Al ligt het gemiddelde van 300.000 bezoekers per jaar beneden de aanvankelijke raming, het ligt hoger dan het gemiddelde van het bezoekersaantal in vergelijkbare zwembaden". Mijlpalen zijn er geweest, toen op 26 oktober 1975 de 250.000ste bezoeker ingehaald werd (Pieter van den Berg, 9 jaar), op 31 juli 1976 werd de 500.000ste bezoeker (de heer Prook) geboekt en op 31 mei 1978 ging Frank Wij- nands (11) op de schouders, omdat hij als de miljoenste was binnengekomen. Het Bollen bad voldoet aan haar opzet als slecht weer- accommodatie, vult directeur Timmermans nog aan. Dat is wel duidelijk geworden in de zomers van 1978 en 1979, toen er zo'n 1000 tot 1500 bezoekers per dag de kassa's passeerden, terwijl baden in de omgeving het met 250 500 bezoekers moesten doen. Wethouder Jansen gaat nog nader in op de kosten. „Een bad draait goed als afgezien van de kapitaalslasten bij de exploitatie de inkomsten de uitgaven dékken. Een be langrijke factor in de kostenstijging is de energieprijs. Per jaar gebruikt het zwembad 600.000 m3 aardgas. Vandaar dat de Raad van Beheer en de directie er steeds op uit zijn om aan de „slok op" beperkingen op te leggen. Belangrijke besparingen werden verkregen door de warmteterugwinningsin- stallatie, de zonnecollectoren het Bollen bad was het eerste zwembad in Europa, dat tot het plaatsen van deze collectoren over ging het optimaal gebruik van tempera tuur en vochtigheid, de isolatie, electrische schakelsystemen, het afdekken van de bui tenbaden gedurende de opwarmperiode. In het Bollenbad worden duizenden Noord- wijkers en gasten bij een scala aan aktivitei- ten betrokken. Zij zwemmen er, van kleuter tot bejaarde. Men virtdt er de Noordwijkse Zwem- en Poloclub, de Noordwijkse Red dingsbrigade, het bedrijfswaterpolo, de scho len, de bejaardenclub, de invaliden en ge handicapten uit de Bollenstreek, en een zwemvereniging uit Voorhout. Er zijn akti- viteiten als het kunstzwemmen onder lei ding van Licia Hogendijk, trainster van de nationale kunstzwemploeg, de zweminstui- ven, de schoolwedstrijden, de zwemfestijnen aan het begin en het eind van de zomer, en ook de huisbrbeitentoonstelling van de bol- lenkwekers met „pensioen", die er tevens voor zorgden, dat de taluds van het parkeer terrein met bloemen bedekt zijn. „Noordwij- kers krijg je overal voor", aldus een dank bare directeur Timmermans. De sauna is inmiddels een kostendekkend nevenbedrijf geworden, een belangrijke functie vervult het restaurant „Dolfijn" bij het laven van hongerige en dorstige zwem mers, en dan is er nog de vier hectare lig- weide aan de duinvoet, waar talloze zon- aanbidders aan hun trekken komen. En bij dit alles is er de sfeer. Deze is gran dioos. Ze wordt bepaald door het personeel, dat gastvrijheid en service hoog in het vaan del heeft geschreven. Het zijn de vrouwen en mannen, die voor iedereen klaar staan. Ook bij dit lustrum. Voor het „bouwen" van een feest. ''^RSCHOTEN De afdeling Rooie Vrouwen van Voorschoten heeft er bij de ge- lentetnte op aangedrongen duo-banen te creëeren. Dat zjjn banen, die door twee perso- kar, mannen en vrouwen, afwisselend kunnen worden vervuld. De gemeentebestuur iioofiift het verzoek in .welwillende overweging' genomen. stent( <s v.a [willende overweging' komt er op neer, dat binnen de gemeente, met de hoofden van ^•jcholen en in verschillende raadscommissies over deze problematiek zal worden gespro- De eerste openbare commissievergadering over dit onderwerp (punt 16 op de agenda), die van openbare wer ken en personeelsza- 'FICIER GAAT IN BEROEP r 1RSCHOTEN/DEN HAAG De Voorschotense broers «kam Loppelbazcn (27 en 29), die de overheid voor ruim één eeimjoen hebben opgelicht, zijn gisteren door de Haagse 'van 1 tbank veroordeeld tot respectievelijk één jaar met af- irumf ies weken met aftrek, waarvan drie weken voor van lux t len spofe» js ii órma je nagaat, dat de jongste van de twee Voorschotense broers an Mr één derde van mijn eis is opgelegd voor een vergrijp, dat log steeds maatschappelijk verziekend vind en de oudste ^Jrtisch vrijgesproken is, vind ik het logisch, dat ik in hoger o. ep ga", legde de officier uit. De zaken op zich. zijn juist ui- nate belangrijk omdat de broers net als andere koppelbazen niet meer achter hun lege bv moeten kunnen verschuilen, erk< neer jjg failliet gaat". ken, vindt aanstaande dinsdag plaats om half negen in het gemeente huis. Ook de commissie voor georganiseerd overleg is in de advie sprocedure betrokken. In de flonkerende zon heeft het 225 man tellende christelijke koor „Jubilate" gistermiddag de eerste van twee televisie-opna me-dagen vol gezongen. Op initiatief van de Evan gelische Omroep wordt van het Katwijkse mannen koor een dertig minuten durend programma van hun eerste grammofoon plaat gemaakt. Wat voor voorbereidingen een vloeiend-ogend televi sie-programma kost, heb ben de koorleden gisteren letterlijk en figuurlijk aan den lijve ondervonden. Een aantal keren moest men opnieuw aanvangen met het repertoir. Voor de gemeente Katwijk is de uitzending op 17 no vember een leuke „promo tie", omdat op verschillen de lokaties binnen de ge meente gefilmd wordt. KATWIJK De gemeente Katwijk houdt dinsdag 20 mei een hoorzitting over het ge meentelijk welzijnsplan in gebouw Tripo dia. Centraal op deze bijeenkomst staat het rapport 'ontwerp uitgangspunten welzijns beleid' dat onlangs als vervolg op de inven tarisatienota werd uitgebracht In deze nota heeft de commissie gemeentelijk welzijns planning een aantal voorwaarden vast ge legd waaraan de vier-jaarlijkse welzijns planning zou moeten voldoen. De hoorzit ting begint om 20.60 uur. Het rapport is ver krijgbaar op het gemeentehuis. vindt, zoals in vele gemeenten, plaats in r der van de decentralisatie van het welzijnsbe leid wat zoveel wil zeggen als dat de plaatselij ke overheid gaat bepalen welke instellingen subsidie krijgen en welke niet. De gemeente is daarbij ook verantwoordelijk voor een welzijns plan, een plan waarin voor vier jaar wordt vastgelegd wat er op welzijngebied staat te ge beuren, en wat jaarlijks wordt bijgesteld. Het uitbrengen van de nota is de tweede stap om in samenspraak met de bevolking tot het plan te komen. WASSENAAR Onder het motto 'voor een knaak is ie raak' zullen de komende maanden verschillende 'jonge' popgroepen de kans krijgen zich in het jongerencentrum Nieuw Nijevelt in Wassenaar aan het publiek presenteren. De toegangsprijs bij deze concerten zal steeds een knaak be dragen. In dit kader treedt op vrijdag 16 mei de new wave formatie Private Factory in Nieuw Nijevelt op. Private Factory, bekend van een succesvol optreden in de Was- senaarse sporthal, bestaat uit Eugène Otto op gitaar, Ed van Ho ven op bas en Guus Slinkert op drums. De band speelt Engelsta lige new wave en is vooral live het beluisteren en het aanzien waard. In het voorprogramma treedt de betongroep Hades op. Het concert begint om 21.00 uur en Nieuw Nijevelt is tot 1.00 uur geopend. VOORSCHOTEN De com missie voor openbare werken besprak gisteravond het ont werp bestemmingsplan „Ber- bice". Het plan heeft als gren zen de Leidseweg-Benvenuto- laan-St.-Nicolaaspad-Van Beethovenlaan. In het plan ligt De Zilverfabriek, waar van de monumentale voorge vel gezien wordt als een sie raad. Ook het buitenhuis „Berbice" valt onder monu mentenzorg. In het bos liggen enige bungalows. Met uitzon dering van de bestaande be bouwing wordt vrijwel het ge hele terrein als natuurgebied aangemerkt Het gebied is eigendom van de familie Begeer. Tijdens bespre kingen met de belanghebben den werd geen overeenstem ming bereikt over de bebou wing van de Benvenutolaan. De direktie van de Zilverfa briek vindt nieuwe woningen langs de Benvenutolaan onge wenst, omdat de afstand te ge ring is. Het gemeentebestuur wordt geconfronteerd met ver schillende belangen binnen de familie Begeer, waardoor bin nen die kring geen eenheid te vinden is. De commissie kreeg de toezegging dat het ontwerp plan het handhaven van het natuurgebied beoogt en daana gaf de commisssie het groene licht tot verdere procedures, waardoor het plan gereed ge maakt kan worden. Voorschoten gaat een subsidie regeling vaststellen op de inza meling van oud papier. Tevens zal een aantal glascontainers worden geplaatst (1 op de 2.500 inwoners). Hierdoor wordt het mogelijk om glas en papier te scheiden van het overige af val. ijö-jarig priesterfeest in De Engel ,j SE/DE ENGEL— Fxslooir Ant J. kruisAProo& van de parochie van de H.H. kajuitje/bewaarders viert vandaag zijn 40- ü-hJ f priesterfeest Hij is een man die voor honderd procent inzet voor parochie; een vertrouwensman al zijn parochianen. Hij is gedu tte zijn hele priesterschap werk- lóvo? ^weesi io de randstad en de i77(i vfJftJeo Jaar als pastoor van de, wie parochie die de EngeHgemeente sen/ en een deel van Sassenheim he it Spronk is geboren te Halfweg in en heeft een 6-jarige studie gevolgd het klein-semenarie Hageveld te lamstede, daarna studeerde hij 2 jaar fy- en jaaj. theologie te Warmond. "<«iw 14 mei 1940, de dag dat Rotterdam -uhM V. gebombardeerd, werd hij tot priester n 'jd in de kapel van Warmond, sneller nl Eerwacht, als gevolg van de net uitge- ten oorlog, zelf zonder aanwezigheid *ijn ouders. In augustus 1940jwerd hij *an te Buitenveldert en is vanwege el-tekort in deze plaats in '43 naar Monster in het Westland vertrokken waar hij zich heeft ingezet voor de plaatselijke bevolking om voedsel te verschaffen, on- derduik-adressen te bemachtigen, kortom 't verzet een handje te helpen. Dan volgden de mooiste jaren van ziin le ven, zegt de pastoor, een functie als kape laan in een binnenstads parochie in Am sterdam. Hij was daar jongste kapelaan en heeft enorm veel geleerd van de toenma lige pastoor. Hij heeft daar dankbaar werk gedaan zoals het geven van godsdienstles sen op een B.L.O.-school en neeft zich be zig gehouden met allerlei soorten jeugd werk. Hierna is hij 7 jaar kapelaan geweest te Rotterdam, 3 jaar in Den Haag en van '62 tot '65 in Leiden totdat hij op 14 juli 1965 als pastoor werd benoemd van de paro chie van de H.H. Engelbewaarders. Een taak die zeker niet gemakkelijk is, mede door het feit dat hij er hier helemaal alleen voor staat. Hij hecht enorm veel waarde aan het contact met de mensen, vooral kinderen. Hij zegt:" De mensen kennen mij en ik ken de mensen en daar om ben ik blij dat de parochie niet zo groot is anders zou het persoonlijk contact verloren gaan." De liturgie neemt veel tijd in beslag zodat huisbezoeken moeten worden beperkt tot speciale gebeurtenis sen. Dus tracht hij zoveel mogelijk aanwe zig te zijn, waar men dat van verwacht en zelfs meer dan dat. Er wordt veel werk gemaakt van het ziekenpastoraat en ster vensbegeleiding, ook wanneer dit in ver schillende ziekenhuizen moet gebeuren. Het dopen wordt nog persoonlijk gedaan wat volgens de pastoor uniek is in de bol lenstreek maar natuurlijke veel tijd kost. „De deuren van de pastorie staan open en de huishoudster moet royaal ziin met de koffiepot. Iedereen is welkomvolgens de pastoor. En van deze gastvrijheid wordt dan ook vaak gebruik gemaakt. Om het wat rustiger aan te gaan doen ge zien de leeftijd, daar wil hij nog niets over horen. Hij zegt: „Zolang ik nog vitaal ben én omdat er zo weinig priesters zijn, vind ik het onverantwoord om te gaan rusten. Ik heb het naar m'n zin, waarom zou ik dan weggaan? Gelukkig maar, want wat zou „de Engel parochie zijn zonder pastoor Spronk? KORTWEG KATWIJK De bekende or ganist Charles de Wolff geeft vrijdag 16 mei een orgelcon cert in de Triumfatorkerk aan de Katwijkse Piet Heinlaan. Het is het eerste concrt uit een serie van vijf, op initiatief van het Genootschap 'Pro Organa et Musica'. Op het programma staan werken van Sweelinck, Van der Horst, Buxtehude en Bach. Het concert begint om 20.15 uur. KATWIJK De new wave band 'Schmutz' speelt zaterdag 17 mei in het Katwiikse jonge rencentrum 't Mallegat. De groep heeft al een single uitge bracht en werkt op dit mo ment aan een elpee. De mu ziek die 'Schmutz' brengt is swingend. Zondagmiddag is er Theehuis in 't M«ülegat. Op het programma staat een spannen de western. Het jongerencen trum is zaterdag vanaf 21.00 uur en zondagmiddag vanaf 15.00 uur geopend. Vrijdaga vond zijn er democratische be stuursverkiezingen in 't Malle gat. LISSE In het vormingscen trum voor jonge volwassenen 'Qbus' is zaterdagavond een optreden van de driemansfor matie Great Djeli. De drie Amerikanen hebben een unie ke stijl ontwikkeld met zowel klassieke, moderne en jazz-ele- menten in zich. De bezetting is Stephan (zang) en Cass (fluit) Descollonges en Abigail Lums- den (viool,piano). De toegangs prijs voor het concert dat om 21.00 uur in het jongerencen trum aan de Lissese Ruis- hoornlaan begint, bedraagt 5 gulden. Qbus-leden betalen 3,50 gulden. OEGSTGEEST Dr. C. Ei kelenburg, scheikundige bij de Keuringsdienst van Waren in Den Haag, houdt dinsdag 20 mei een lezing in hotel "Het Witte Huis" aan het Wilhelmi- napark 33 in Oegstgeest De le zing, op uitnodiging van de werkgroep milieu in Oegst geest, begint 's avonds om acht uur. De voordracht heeft als onderwerp "Waar of niet? De jongste ontwikkelingen van de warenwetgeving".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7