ederlandse Aardolie Maatschappij loet Leidse regio trillen rote verborgen werkloosheid énder vrouwen in Leiden )A-fusie Leiden fen feit LANNEN VOOR VERENIGING VAN AMATEUR IEELDENDE KUNSTENAARS Leiden dringt aan op spoedige renovatie Jelgersma- kliniek Herenbrug nadert voltooiing Kunstcentrum Lange Mare maakt kunst -ninder exclusief LEIDSE COURANT VOOR SEISMOGRAFISCH BODEMONDERZOEK oraJDEN De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) icht deze en volgende maand seismografisch bodemon- :k in Leiden en de directe omgeving van Leiden. NAM wil ondergronds Nederland zo goed mogelijk in kaart hgen om aan de hand van deze geologische gegevens de lig- i van mogelijke olie- of aardgasvelden te kunnen bepalen. In [egel wordt bij dit bodemonderzoek gebruik gemaakt van ijigstoffen, maar dat is in dichtbevolkte gebieden niet moge- *tOm de „witte plekken" in de kennis der aardlagen toch op Allien is het zogenaamde vibroseismisch onderzoek ontwik- Bij deze methode wordt gebruik gemaakt van met vibrato- [uitgeruste vrachtwagens, waarmee trillingen in de aarde Hen gezonden tot een diepte van 3 a 4 kilometer die worden teruggekaatst en weer opgevangen door een groot aantal in de berm of op de stoep geplaatste seismometers, een soort grondmi- crofoons. De gegevens worden op magnetische band vastgelegd in de speciale meetwagen en uiteindelijk-verwerkt in zogenaam de seismogrammen, die de geologen een beeld geven van de lig ging der aardlagen. De positie van de aardlagen kan aanleiding geven tot het vermoeden dat er olie of gas aanwezig is en soms worden er dan boringen verricht. In de Leidse regio gaat het voorlopig alleen om het in kaart brengen van de ondergrond door middel van het vibroseismisch onderzoek. Het onderzoek is inmiddels al gestart in Katwijk en van daaruit zal langs een zogenaamde seismografische lijn ver der de ondergrond van Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden en Leider dorp worden onderzocht. De wagens komen met name in Lei den dicht bij de bebouwing omdat ze door het centrum van de stad trekken. De metingen worden 's avonds en 'S nachts ver richt omdat men overdag te veel last zou hebben van het weg verkeer. De overlast die door de trillingen wordt veroorzaakt is te vergelijken met de overlast die een forse vrachtwagen geeft als hij door de straat rijdt. De gemiddelde bewoner zal, voorzo ver hij er last van heeft, de trillingen hoogstens een half uur moeten verdragen. Eventuele schade zal door door de NAM worden vergoed. De mensen die aan de route wonen die de wa gens met hun trillingen volgen, zullen uitgebreide documentatie over de werkwijze van de NAM in de bus krijgen en tevens zal daarin het tiidstip van het vibroseismisch onderzoek worden aangekondigd. jisie van de Leidse afdeling iet Christen Democratisch il is sinds gisteravond een fin het Stadhuis onderte ken de afdelingsvoorzitters drie christen-democra- ffle politieke partijen in Lei- T het fusie-protocol, waar zij zich definitief aan el der verbonden verklaar- I Reeds enige jaren werken liristelijke partijen al in fe- jjief verband met elkaar «n. Op de foto van links f rechts: de heer Beenak- iflvoorzitter van de Leidse van de Katholieke kpartij), de heer Bosch jzitter van de Anti-Revolu- aire Partij en tevens voor- r van het Leidse CDA) en heer Karstens (voorzitter i Leidse afdeling van de tïtelijk Historische Unie). >EN Er heerst een grote verborgen loosheid onder de Leidse vrouwelijke pking. Dit heeft een onderzoek van het Zologisch instituut van de Leidse Uni- teit en de Welzijnsraad uitgewezen. Op d van gegevens die via een steekproef Verkregen, valt op te maken dat de 'g ie situatie veel somberder is dan te ver- i iten was gezien de landelijke CBS-cij- jq Van de 131.000 werkzoekende vrouwen :hi. 177 stonden er 68.000 ingeschreven bij arbeidsbureau en 63.000 niet Dit bete- landelijk een verborgen werkloosheid bijna vijftig procent. «eidse cijfers liggen veel ongunstiger. Aan ind van de steekproef kan worden gesteld i juni 1979 in totaal ongeveer 2800 werk- inde vrouwen niet waren ingeschreven bij het gewestelijk arbeidsbureau, dus verborgen werkloos waren, terwijl ongeveer 1130 werk zoekende vrouwen (zowel full- als part-timers) zich wel hadden gemeld. Van de verborgen werkloze vrouwen bestaat het grootste deel uit vrouwen, die geen dagopleiding meer volgen. Zij zijn getrouwd en hebben kinderen in de la gere schoolleeftijd. Voor hun trouwen hebben zij wel werk gehad, meestal in de administra tieve sfeer, maa|- zijn gestopt met werken bij de geboorte van hun eerste kind (de jongeren) of bij hun huwelijk (de ouderen). Voorts is onderzocht wat voor werk de verbor gen werklozen willen. Onder de onderzoeks groep was er geen die fabriekswerk zoekt. Erg veel verborgen werklozen zoeken administra tief werk (32 procen) en maatschappelijk of so ciaal-cultureel werk (16 procent). Er zijn weinig verborgen werklozen met slechts weinig of geen scholing. Veel zijn er daarentegen 'lagere employee' (58 procent) of van middelbaar ni veau (16 procent). In totaal 72 procent van de verborgen werklo zen wil een deeltijdbaan. De helft van dit per centage heeft opgegeven minder dan 20 uur te willen werken. Als men een baan kan krijgen die helemaal naar wens is, behalve op het punt van de werkuren is slechts de helft van de parttimers bereid meer werkuren te accepte ren. Toch kan over het algemeen worden ge steld dat de verborgen werkloze vrouwen het serieus menen met het zoeken naar een baan. Men is wel bereid om wensen ten aanzien van de inhoud van het werk, werkgevers, promotie kansen en 'vastheid' van het werk op te geven, maar is terughoudender als het gaat om wensen op het gebied van contact met anderen en werksfeer te laten varen. avond per week ongeveer twee uur bij elkaar te komen om op eigen wijze een bepaald gesteld DEN Het ziet er naar uit dat er in fjjen een vereniging voor amateur beel- io. e kunstenaars komt. Gisteravond werd n informatieve avond gehouden in het .0.3 wriusclubhuis, waar vertegenwoordigers iom twee reeds bestaande verenigingen over wet en het doel van een dergelijke vere- ng spraken. Het initiatief om in Leiden vereniging op te richten komt van de lak^ratie van Amateur Beeldende Kunste- i, een soort overkoepelend orgaan van :1e verenigingen voor amateur beelden- unstenaars in Nederland, de bedoeling dat er een vereniging komt waar iedereen die zich, op een bepaalde wijze in zijn vrije tijd met de beeldende kunst bezig houdt, bij kan aansluiten. De bijeenkomsten van de vereniging moeten niet worden gezien als cursussen. Door bevoegde docenten zullen bepaalde technieken worden behandeld. Te vens is het de bedoeling dat tijdens deze bijeen komsten men over het werk van elkaar praat Het is daarom van groot belang dat er een hecht verenigingsverband tussen de leden ont staat. Tevens wil de vereniging in de toekomst tentoonstellingen organiseren van werk van de leden. Voorlopig wil men beginnen met één avonu per weeK ongeveer te komen om op eigen wijze een uepaaia gesieia thema op creatieve wijze gestalte te geven door middel van teken- of schildertechnieken. Tijdens de gisteravond gehouden informatieve avond werd afgesproken om binnen twee we ken nog een avond te beleggen om tot een mo gelijke oprichting over te gaan. Tevens werd aan de ongeveer 30 belangstellenden gevraagd om werk mee te nemen om er een beetje over te praten. Belangstellenden kunnen contact op nemen met Reny van Dorp in de 3 October- straat 11a in Leiden, tel. 141716. LEIDEN De gemeente Leiden dringt er in een brief aan het het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland op aan op zo kort mogelijke termijn goedkeuring te geven aan de renovatie van de Jelgersmakli- niek, onderdeel van de psychiatrische in richting Endegeest De te renoveren Jelgers- makliniek zou nog minstens voor een perio de van tien jaar dienst moeten doen in af wachting van de verhuizing naar het nieu we Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Ook de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid in Zuid-Holland spreekt zich voor de renovatie uit, echter met de kanttekening dat er bij de renovatie de nodige soberheid zal worden betracht Beide instanties zijn het er over eens, dat de Jelgersmakliniek in een „deplorabele" toestand verkeert.Renovatie is dringend geboden ten einde de patiënten een menswaardig verblijf te kunnen bieden. Het is de bedoeling dat de bed dencapaciteit van de Jelgersmakliniek sterk wordt gereduceerd in verband met een zoge naamde 'overbebedding' in de regio Leiden. In de overbruggingsperiode van tien jaar zal de Jelgersmakliniek evenals het huidige AZL, bui ten de psychiatrische hulpverlening om, zijn belangrijke functie moeten blijven bekleden voor de onderwijs- en research-activiteiten van de Rijksuniversiteit Leiden. Vanmorgen kwam de renovatie in het Provinciehuis in Den Haag tijdens een openbare vergadering aan de orde. Voor de Herenbrug (aan de Rijn bij de Heren gracht), één van de bruggen In het Herengracht- Zijlsingelgebied, die worden vernieuwd, nadert de laatste fase van de wederopbouw. Hijskra nen aan weerskanten van de brug zijn dagelijks in de weer om de brug voor augustus wederom 'het heertje' te laten zijn. Vorig jaar augustus werd met de werkzaamheden begonnen en sloop en restauratie zouden naar schatting een jaar in beslag nemen. Nog zo'n drie maanden dus en de Herenbrug is weer voor het verkeer toegankelijk. Tenslotte rest dan nog de afbraak van de houten noodbrug, die speciaal voor de voetgangers en fietsers over de Herengracht i PEN Wethouder P.H. Schoute opent vanavond het Kunstcentrum |e Mare. Dit nieuwe centrum stelt zich tot doel kunst in de breedste be- his van het woord te introduceren bij een bredere laag van de bevol- T Dit wil men onder meer verwezenlijken door werken in de verkoop fengen van minder bekende kunstenaars, waardoor de prijzen aanmer- Jk lager zouden zijn dan in menige galerie. s de exploitanten van het kunstcentrum kunnen relatief lage prijzen ge- Ed worden door de onbekendheid van de makers. Dit impliceert echter niet, P'e kwaliteit laag zou zijn. Een zorgvuldige selectie op de artistieke kwalitei- »an de exposanten speelt een belangrijke rol in het beleid van het centrum. 5 zullen exposanten aanwezig zijn om tekst en uitleg te geven bij de door {geproduceerde werken. In de nabije toekomst wil men ook evenementen or eren, die het publiek ertoe moeten bewegen een mening te uiten. Als voor- f» niervan noemt het centrum, het houden van een straatexpositie met absur- pinstvoorwerpen, het schilderen van een enorm doek ergens in de stad, e.d. i°P andere terreinen wil men actief zijn. Zo overweegt men een 16 mm film- pa te huur aan te bieden, uiteraard met een kunstzinnig doel. Voorts wil het ptcentrum als bemiddelingsbureau optreden voor kunstenaars die op deze f aan nieuwe opdrachten kunnen komen. Behalve dat er schilderij- en kera- «estauraties op het programma staan, zal het kunstcentrrum voorzien in de r^.om kunstwerken te fotograferen ten behoeve van verzekeringen. Tfcningsplechtigheid van het centrum aan de Lange Mare 37 gaat gepaard ien receptie van half zeven tot negen uur. In het centrum worden werken Joseerd van Peter de Ru (tekeningen), Roger Busschot (etsen), Lies Stork raden), Piet Heemskerk (keramiek) en Maijan Monteba (keramiek). 1 E 1.02 Fototen toonstelling De Amro-bank aan de Stationsweg 31 herbergt tot 2 juni wederom een expositie. Tentoongesteld worden ongeveer veertig toto's. Deze geven een kleurige en sfeervolle indruk van de fauna en flora in Nederland se en enkele buitenlandse natuurgebieden. De tentoon stelling is samengesteld door het Wereld Natuur Fonds, in samenwerking met bet vaklaboratorium van Capi Lux in Amsterdam. De foto's zijn gemaakt door Nederlandse fotografen en een aantal Nederlandse prominenten waaronder prins Bernhard. Bouw brandweerkazerne De bouw van de brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan is onlangs openbaar aanbesteed. In totaal schreven 49 be drijven in, waarvan er 14 uit de Leidse regio kwamen. Het bouwbedrijf Van der Pas b.v. uit Oss, was de hoogste in schrijver met 3.300.000 gulden. Laagste inschrijver was M. Ebbing b.v. uit Nieuw-Vennep, die het werk voor 2.480.000 gulden denkt te klaren. De bedrijven uit de Leidse regio waren: Wassenaarse Bouwmaatschappij b.v. (3.110.000 gul den), C. van der Wiel b.v. uit Noord wijk (3.085.000 gulden), Aannemingsbedrijf Ros-Nieuwkoop (2.860.000 gulden), L. Gesman aannemingsbedrijf b.v. uit Alphen aan den Rijn (2.850.000 guldenbouwbedrijf Maas-Dijken b.v. uit Alp hen aan den Rijn (2.835.000 gulden), Granneman b.v. uit Stompwijk (2.780.000 gulden), bouwbedrijf De Lange-van der Plas uit Katwijk (2.700.000 gulden), aannemingsberijf W.J. Gesman b.v. uit Alphen aan den Rijn (2.688.000 gul den), bouwbedrijf Niersman b.v. uit Voorschoten f2.670.000 gulden), bouwbedrijf P. Mazurel b.v. uit Leiden (2.666.000 gulden), I.B.B.-Kondor b.v. uit Leiden (2.652.000 gulden), b.v. aannemingsbedrijf du Prie uit Leiden (2.650.000 gul den), Mareis bouwbedrijf b.v. uit Katwijk (2.640.000 gul den) en Noorlander Bouw b.v. uit Leiderdorp (2.626.000 gulden). Voedselproject De kerngroep Leiden van de vereniging Milieudefensie richt zich met zijn acties dit jaar op het voedsel in de westerse wereld. De actie heeft drie hoofdpunten na melijk: het leveren van kritiek op productie- en recla memethodes, het geven van een aanzet tot zinvolle en verantwoorde consumptie en het vergroten van in vloed van de consument De Leidse kerngroep staat za terdag met een informatiestandje op het terrein aan het Noordeinde, waar tegelijkertijd een fietsmanifesta tie wordt gehouden. Je ugd vakan tiedorp De stichting Leidse Jeugdactie (LJA) houdt dit jaar in het Jeugddorp in Zuid-West weer zomervakantie-activiteiten. Het terrein aan de Voorschoterweg is tussen 30 juni en 10 augustus weer toegankelijk voor de lagere schooljeugd. De kinderen kunnen in kleine groepen bezig zijn met allerlei creatieve activiteiten, zoals kleien, schilderen, kralen rij gen, vliegers maken of in grotere groepen spelletjes doen. Ook ligt het in de bedoeling om poppenkast- en toneel voorstellingen speciaal gericht op kinderen in het Jeugd dorp te geven. De activiteiten hebben iedere maandag tot en met vrijdag plaats tussen half tien en half vier. Voor de begeleiding zoekt de LJA nog vrijwilligers. Belangstellen den worden verzocht zich te melden bij Rop Pronk, stich ting Leidse Jeugdactie, Noordeinde 2a, tel 140020. Alternatieve films Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat vertoont maandag 19 en donderdag 22 mei wederom twee alter natieve Nederlandse speelfilms. Maandag wordt een film van George Schouten en donderdag een film van Jos Stelling vertoond. Beide films worden om acht uur en om kwart over tien gedraaid. Concert Lesko Het Leids studentenkoor Lesko geeft woensdag 21 mei een uitvoering in het LAK-theater aan het Levendaal 150. On der leiding van Yigal Zimmerman voert het koor 'Séréna- de pour petit orchestra' van Jean Francaix, 'Quartetto' van Paul Hindemith, Tombeau de Chopin' van Alexander Tansman, 'Respiration Suite' van Jurriaan Andriessen en 'Hommage to Igor Strawinsky' van Ton de Leeuw uit. Het concert begint om kwart over acht. De toegangsprijs is ze ven gulden vijftig, CJP-houders en leden van het LAK- theater betalen vijf gulden. Beethoven-concert Het Rotterdams Philharmonisch Orkest voert donder dag 22 mei het tweede pianoconcert van Van Beetho ven uit. Het concert wordt gegeven in het kader van de Beethoven-cyclus. Het optreden heeft, zoals gebruike lijk, plaats in dè Stadsgehoorzaal. Als solist treedt de uit Amerika afkomstige pianist Murray Perahia op. Het concert, dat onder leiding staat van dirigent Mi chael Tilson Thomas, begint om kwart over acht Plaatskaarten zijn verkrijgbaar op het bureau van K O aan de Oude Vest 45, tel 141141 en 141200 tussen negen en vijf uur. WOENSDAG 14 MEI 1980 PAGINA 3

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3