3clcUc (Somcvnt Premies op koopwoning gaan aanzienlijk omhoog JBk S zetten ^esteuropese AVO-leden ader druk «Ssi MAATREGELEN TEGEN STAGNATIE WONINGBOUW DISCO U.S.M. DORPSHUIS RIJPWETERING Overleden bij verwisselen autoband Aow'ers met klein pensioentje gaan erop achteruit Engelse staking matig succes tussen ffiriP ..saSs. Vijf ling maakt het goed MATCH PLEYN '68 HAZERSWOUDE iekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas fedacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) [tementen: kwartaal 46.30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. DAGBLAD X/OOR ZUID-HOLLAND Woensdag 14 mei 1980, 70e jaargang no. 21656 Voetbal Vandaag om 20.10 uur op Ned I Europa Cup-finale voor be kerwinnaars tussen Valencia en Arsenal. Op Ned. II om 20.32 uur Va kantie in Nederland" en om 21.30 uur „Remmers ontmoet Wiegel". Morgen om 19.50 uur op Ned I „De macht van de kleinste". Zonnig Zonnig en droog. Middagtem- peratuur omstreeks 21 graden. Matige tot krachtige oosten wind. Vooruitzichten voor vrijdag: zonnig met middagtemperatu- ren van ongeveer 20 graden. Morgen zon: 05.43—21.26, maan: 06.5422.31; h.water Schev.: 04.09, 16.30, l.water: 12.29, 24.47. ikies tippen lar voor tiecontrole IOVEN Een groot se politiecontrole op het rkeer in Eindhoven, gis- nd, is sterk gehinderd lutomobilisten die elkaar huwden. Dit gebeurde [leen op de traditionele door met de lichten te tren, maar ook door mid- de in veel auto's aanwe- MC-apparatuur. Er wer- rerigens 975 vrachtauto's 10 personenauto's aange- wat uiteindelijk tot 180 ien-verbaal leidde. Uil van graniet diamant en goud Deze uil van gra niet met ogen 'van diamant en een snavel van goud werd op een veiling van Christie in Genè- ve verkocht voor een bedrag van een kleine 60.000 gulden. De uil is een schepping van de Russische ar tist Carl Faber- ge. 300 dode eenden in Haagse woning DEN HAAG De Haagse politie heeft dinsdagavond in een woning aan de Van Dijckstraat in Den Haag 300 kadavers van subtropische eenden gevonden. Ongeveer 200 nog levende eenden zijn door de dierenambulance af gevoerd. Tegen de eigenaar, die vermoedelijk de eenden voor de handel had bestemd, zal proces-verbaal wegens dierenmishandeling worden opgemaakt. De politie ging het pand binnen nadat een buurtbewoner had geklaagd over stank. Ontslag dreigt voor kritische hoofdagent RENKUM De korpsleiding van de politie in het Gelderse Renkum heeft een hoofdagent ontslag aangezegd, vanwege diens kritiek op het optreden de laatste tijd van de Mobiele Een heid in ons land. De agent, Jan de Goede genaamd en 25 jaar oud, heeft in meerdere interviews kritiek geuit op het gebruik van de ME als machtsin strument tijdens ondermeer de krakersrellen in de Vondelstraat en de troonswisseling. De Neder landse politiebond heeft zich in middels volledig achter De Goede opgesteld. Titelgevecht Ali afgelast NEW YORK Het boksgevecht om de wereldtitel zwaarge wicht tussen Larry Hol mes en uitdager Mu hammad Ali. dat voor 11 juli in Rio de Janeiro op het programma stond, gaat niet door. De firma „Prime Sports", promotor van de ontmoeting, heeft verklaard, dat de finan ciële onderhandelingen tussen de belangheb bende partijen zijn vast gelopen. Khalkhali op nummer gezet TEHERAN President Bani-Sadr van Iran heeft de islamitische rechter sjeik Sa- degh Khalkhali in het open baar op zijn nummer gezegd, omdat laatstgenoemde het be vel heeft gegeven het mauso leum van ^de vader van de voormalige' sjah te slopen. In een korte verklaring zei Bani- Sadr dat Khalkhali van nu af aan geen enkele juridische be voegdheid meer heeft. Khalk hali was de rondtrekkende rechter die zonder omslag „vijanden van de islamitische revolutie" terecht liet stellen. Carter en Reagan winnen in twee staten WASHINGTON President Jimmy Carter en Ronald Reagan hebben giste ren voorverkiezingen voor het Amne- rikaanse presidentschap in de staten Maryland en Nebraska gewonnen. Carter had bij de Democraten in Mary land een voorsprong op Kennedy van 47 pet tegen 38 pet. In Nebraska waar 57 pet van de stemmen was geteld, be droeg de voorsprong van Carter 49 pet tegen 37 pet voor Kennedy. Bij de Republiekeinen was de verhou ding in Maryland 49 pet voor Reagan tegen 40 pet voor George Bush. In Ne braska staat Reagan met 77 procent voor op Bush met 17 pet. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De premies, die het rijk jeft bij aankoop van bepaalde soorten wo- jngen, zullen aanzienlijk worden ver- >ogd. Met terugwerkende kracht tot 1 ja- aari gaa,t de bijdrage op premie-A-wonin- In omhoog met 2500 gulden, terwijl aan de (iper ook nog een belastingvrije bijdrage leens wordt verstrekt van vijfduizend gul- In. Dit betekent dat het rijk van een wo- |ng van 125.000 gulden zo'n negentigdui- nd gulden voor zijn rekening neemt. Dit is p van de maatregelen, waarmee staatsse- [etaris Brokx (Volkshuisvesting) de stag- atie in de woningbouw hoopt te kunnen te- De premies voor B-koopwoningen (iets duurder in aanschaf) worden verhoogd met duizend gul den, eveneens met terugwerkende kracht. Na vijf jaar zullen deze extra bijdragen, ook die voor A-woningen, worden verminderd met duizend gulden voor elk vol procent, dat het gemiddelde niveau van de hypotheekrente la ger zal zijn dan 11,5 procent (de huidige rentes tand). Koopwoningen, waarvoor vorig jaar sub sidie werd gegeven maar die desondanks nog steeds niet verkocht zijn, wil Brokx overheve len naar de premiehuursector. De verkoop van bestaande woningen denkt de staatssecretaris te kunnen stimuleren door het bedrag, waarvoor bij aankoop gemeentegarantie bij het afsluiten van een hypotheek kan worden verkregen, te verhogen van 125.000 gulden naar twee ton. Dit alles moet ertoe leiden dat dit jaar van de 37.000 in het programma opgenomen premie koopwoningen toch nog zo'n 25.000 premie koopwoningen worden gebouwd. Zonder de ex tra maatregelen zou men naar verwachting niet verder gekomen zijn dan achttienduizend. Het aantal premiehuurwoningen, dat geraamd was op twaalfduizend, kan volgens Brokx verdub beld worden. In dat aantal van 24.000 zitten dan ook woningen, die oorspronkelijk bedoeld waren als woningwetwoningen maar die als zo danig niet gerealiseerd kunnen worden vanwe ge te hoge stichtingskosten. Afgezien van de omzetting van een betrekke lijk klein aantal woningwetwoningen in pre miehuurwoningen is Brokx niet van plan te voldoen aan het verzoek om meer te bouwen in de sociale sector. De gemeenten hadden de staatssecretaris gevraagd om het programma voor woningwetwoningen, dat nu 30.000 be draagt, te verdubbelen. Ook de oppositie in de Tweede Kamer wil dit, terwijl daarvoor ook binnen het CDA stemmen opgaan. Volgens Brokx is de instorting van de woningmarkt echter een gevolg van het stagneren van de koopsector. Daarom moet op dat gebied verbe tering worden gebracht. ■Mm SNEL AKKOORD EXTRA PENSIE-UITGAVEN [lani Jkiscl 5EL De Verenigde oefenen grote druk p de Westeuropese landen om nog van- besluit te nemen extra defensie-in- :n, die Washington ht in verband met sche inval in Afgha- De VS willen dat de •ministers van defen- i tot en met morgen in jl vergaderen, van- definitief beslissen latregelen op korte en tevens in begin oord gaan met maat- op lange termijn, ministers inderdaad g tot beslissingen ko- pchter nog de vraag. De |ndse minister van de- I Scholten, liet desge- alleen weten „een erg ante discussie" te ver- fr de VSi voorgestelde gelen voor de korte ter- Ie binnen een jaar moe- I uitgevoerd, hebben be- iigtrekking fO- twapens Innen EL In NAVO-krin- Brussel is vanmorgen len, dat een begin is ge- jmet de terugtrekking 100 Amerikaanse kern- j uit Europa. Deze te- iking is een uitvloeisel t in december in Brus- omen besluit tot instal- in 572 nieuwe kernra- in Europa als tegen- oor de de plaatsing van 0 raket door de Sovjet- u het slotcommuniqué bijeenkomst werd toen dat de VS, als „inte- iderdeel van de moder- zo snel mogelijk - verouderde nu- ladingen uit Europa terugtrekken. trekking op grotere aankopen van munitie en materieel. Op de lange termijn zouden be paalde plannen, waarover in 1978 op een NAVO-conferen- tie overeenstemming werd be reikt, versneld moeten worden uitgevoerd. De grote vraag is nu of de uitvoering van deze plannen moet worden gefinan cierd door het veriepen van de prioriteiten in de 'planning op lange termijn, of dat de bondgenoten de defensie-uit gaven met meer moeten laten toenemen dan de drie procent, waartoe in 1978 werd besloten (zie verder pagina 15) (zie verder pagina 19) NIEUWE PIANO VPRIJSCADEAU1980 f .2735:-!; *1995: 5 JAAR GARANTIE, ALEXAN0ER J% JÊJ&CTÏS* IRMBACH CHERNY BECHNER SCHIMMEL STEINWAY&S0NS PLEYEL RICHWEBER TCHAIKA WESTERS ING EL 42, ROTTERDAM TEL. (010) 363500. Dag. geopend van 9 tot 17.30uur.Vzaterdags tot 16.30 uur ijdag koopavond van 19-21 uur 2795- i éSm m w of 60.-p.mnd.* vanURK Morgenavond Aanvang 20.00 uur. - Rotterdam herdenkt bombardement van 14 mei 1940 (Van een onzer verslagge vers) ROTTERDAM Prinses Juliana, Prins Bernhard en oud-bondskanselier Willy Brandt waren vanmorgen de belangrijkste gasten op een bijeenkomst in De Doe len in Rotterdam. De bijeen komst, muzikaal opgeluis terd door o.m. het Rotter dams Philharmonisch Or kest, werd gehouden ter her denking van het bombarde ment op Rotterdam, van daag precies veertig jaar ge leden. Bij de bijeenkomst waren ook de burgemeesters aan wezig van zes steden die in de oorlog eveneens gebom bardeerd zijn: Richards van Coventry, Schill van Dres den, Brügelmann van Keu len, vice-burgemeester Iza- bella Karwacinska van War schau, Mlynarczyck van Gdansk en Kovacevic van Belgrado. De aanwezigen kregen ook een diavertoning te zien van het bombardement van Rot terdam en van de wederop bouw van de stad. LEIDEN Een 31-jarige man uit Voorschoten is gis teren overleden nadat hij aan het hoofd werd getrof fen door een velg, die werd weggeslingerd door de kracht van een exploderen de autoband. De man, een kennis van een Leidse garagehouder, kreeg toestemming om de band van zijn stockcar zelf te verwisse len. Later echter bleek, dat het slachtoffer niet met de appara tuur kon omgaan. In plaats van de klemmen op de velg te zetten, klemde de man de ban- denzetapparatur om de band van de auto. Bij het onder hoge druk opblazen van de binnenband sloegen velg en band los van de apparatuur. Het slachtoffer, dat door de velg werd geraakt, was op slag UTRECHT Door een wijziging in de bepalin gen van de loonbelasting houden veel alleen staande aow'ers, die naast hun aow-uitkering een klein aanvuUend pensioentje ontvangen, bijvoor beeld op grond van rentezegels, weinig of niets meer van dat pensioen over. In een aantal geval len (namelijk wanneer de extra inkomsten tussen de 7,27 en 14.05 gulden per maand liggen) houden deze gepensioneerden zelfs minder over dan men; sen die alleen maar aow hebben. Het centraal orgaan samenwerkende bonden van ouderen (Cobso) is dit op het spoor gekomen bij de berekening van de aow-uitkeringen die vanaf 1 januari gelden. De bruto aow-uitkering voor al leenstaanden was vorig jaar 11.912,76 gulden, maar bij een inkomen van meer dan 12.000 gulden in 1979 moeten aow'ers 18 procent belasting beta len. Bij een pensioen van meer dan 87,24 per jaar moet dus al 18 procent belasting worden be taald over de belastinguitkering van ruim 750 gulden. Volgens het Cobso komen aow-ers met ge ringe pensioeninkomsten niet meer aan het mini mumloon. Dit ongewone beeld bood vanmorgen het rangeerstation Clapham bij Londen nadat spoorwegwerkers gevolg hadden geven aan de oproep van Engelse vakverbond TUC tot een nationale stakingsdag uit protest tegen de politiek van de Conservatieve regering van mevrouw Thatcher. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De 113 vakbonden van Groot-Brit- tannië zullen nooit toegeven, dat hun zorgvuldig geplande Actiedag tegen de financiële en sociale politiek van premier Thatcher een flop geworden is. Maar het staat vast, dat ze er niet in geslaagd zijn het land compleet plat te leggen. Miljoenen Britten hebben vandaag getoond, dat politieke stakingen hen niet liggen en dat de invloed van de vakbonden kleiner wordt. Miljoenen mannen en vrouwen zijn vanmorgen nor maal naar hun werk gegaan. Het grootste knelpunt is het openbaar vervoer, maar in de meeste grote steden viel het nog mee. De Britse spoorwegen verbaasden zich erover, dat er meer treinen reden dan verwacht. In Londen zijn praktisch alle autobussen op straat verschenen en zelfs de metro ligt niet plat Alle hotels zitten vol employe's van banken en andere grote kan toren, die er twee nachten doorbrengen om geen ver keersproblemen te hebben. In talrijke fabrieken wordt normaal gewerkt. De 27.000 mijnwerkers van Wales nemen wel deel aan de Aktiedag. Vijfendertig mijnen en verscheidene staal fabrieken liggen daar stil. Noord-Ierland daarentegen ondervindt praktisch geen hinder van de zogeheten Aktiedag. Er zijn geen nationale kranten, maar de post werd wel besteld. Het telefoonverkeer, alsmede de gas- en electriciteitsvoorzieningen zijn normaal. De meeste luchtverbindingen in Groot-Brittannië lopen zelfs geen vertraging op. In de grote steden vinden protestdemonstraties plaats. De vakbondsleiders noemen hun Actiedag een groot succes. Maar de overwinnares van deze dag is pre mier Thatcher, die het land gewaarschuwd heeft, dat vakbondsacties haar politiek niet zullen beinvloeden en dat de vakverenigingen een bespottelijk figuur zouden slaan. ^Sertewaardom Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. LEIDEN De Leidse vijf- ling maakt het goed. Van daag was wederom vooruit gang in de toestand van de vijf jongens te bespeuren. Nog slechts één kind kampt met ademhalingsmoeilijkhe den. Twee jongens werden gisteren onder de beademingsappara tuur vandaan gehaald. De art sen ziin optimistisch „maar", zo meldde een woordvoerder van het A.Z.L. „nog niet alle Eroblemen zijn opgelost en het lijft oppassen." De kinderen liggen nog in couveuse. Vol gende week donderdag gaan de medici proberen de kunst matige voeding van de kinde ren te beëindigen. De moeder is nog zwak, hoewel ook haar toestand verbetert. Hoe lang zij nog in het ziekenhuis Hemelvaartsdag Aanvang 20.30 uur. IIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII 2500 kilo lood gestolen LEIDEN 74 rollen lood (2500 kilo) ter waarde van on- gever 8000 gulden zijn gestolen bij Van Kuylen B.V. aan de Karei Doormanweg. De inbre kers zijn binnengekomen door het inslaan van een ruit Hoe wel de inbraak in de nacht van 30 april op 1 mei werd ge pleegd, deed de gedupeerde ei genaar pas gisteren aangifte van de diefstal. lllllllllfKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Proef de lente op Flevohof. Kom nu kijken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1