Laat onschuldige Sjaranski gaan £cidóe6oo?a/tit Thatcher schaft 75000 arbeidsplaatsen af in openbare sector Ormskerk overleden na mishandeling Brzezinski staat ontspanning inet Moskou niet in de weg*" ïederland maakt kans op NAVO-order Absurde beschuldiging Les voor Moskou In haven Rotterdam 2000-4000 banen op de tocht Onlusten in Seoel Sadat benoemt Hassan op buitenlandse zaken ITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 MEI 1980 PAGINA 15. :ort voor 2ijn ver rek naar Europa ad de Ameri- aanse minister buitenlandse aken, Muskie, een onder- loüd met presi- lant Carter. X-VN-AMBASSADEUR ANDREW YOUNG: ■MSTEBDAM De voorzitter van de iÖ7kmeri kaanse Nationale Veiligheidsraad, m bigniew Brzezinski, staat de detente tus- S «n Mos kou en Washington niet in de weg. ontwikkeling van de ontspanning tus- I Oost en West is veeleer aanmerkelijk rslechterd door de interventie van Sov- Üt-troepen in Afghanistan. Dit is de me- m ng van de voormalige Amerikaanse am- issadeur bij de Verenigde Naties, An ew Young, die deze week in Nederland as in verband met het Sjtsjaranski-tribu- aal in Amsterdam. olgens Young, die gevraagd werd naar zijn isie op onder meer de Amerikaanse buiten- indse politiek, is het president Carter zelf 5 lie het buitenlands beleid van de VSbepaalt, I denkt men in West-Europa nog wel eens V lat zijn adviseur in veiligheidszaken een gro- inbreng heeft. Ter illustratie van die laat- j gedachte voert men dan aan dat twee aaste medewerkers van de president, Young »lf en Cyrus Vance voor het eind van de perste ambtstermijn hun congé hebben gekre gen. Maar volgens Young zijn er nog meer Pfciensen die meehelpen bij de bepaling van et buitenlands beleid en neemt de president i laatste instantie zelf de beslissingen neemt. lp de vraag of er sprake is van een duidelij- accentverschuiving in Carters beleid van mensenrechten naar machtspolitiek zegt de voprmalige VN-smbassadeur dat „het nieuwe er wat af is". Toen hij zelf en de president in de eerste jaren van de regering-Carter op het aambeeld van de mensenrechten hamerden, viel dit extra op omdat het een nieuw ele ment was. Young wijst erop, dat het beleid met betrekking tot Nicaragua, en de Iran-po- litiek sinds 1977, duidelijk beïnvloed zijn door de aandacht die Washington aan de mensen rechten schenkt. De ex-ömbassadeur blijft van mening dat Carter het goed doet. Met name de overwe ging dat een president in zijn tweede termijn meestal effectiever is dan in zijn eerste maakt het voor Young betrekkelijk gemakkelijk om zich, ook voor het thuisfront, uit te spreken voor nog eens vier jaar Carter op de hoogste post. Daar komt bij dat in het Democratische kamp de doelstellingen van senator Edward Kennedy niet opmerkelijk verschillen van die van de president, aldus Young. Aan het slot van het vraaggesprek geeft An drew Young te kennen dat hij nu niet, en ook in het verleden niet, rancune koestert of heeft gekoesterd jegens de huidige Ameri kaanse president. Illustratief daarvoor is zijn antwoord op de vraag wie straks de nieuwe bewoner van het Witte Huis wordt: „Ik ge loof Jimmy Carter". EGATTENBOUW VOOR PORTUGAL IJ vervolg van voorpagina La inister van defensie Scholten heeft in Brus- 1 gezegd dat de extra-Uitgaven voor maatre den op lange termijn moeten worden gefi- incierd door een verlegging van de priori- iten en de stijging van de defensielasten et drie procent gehandhaafd moet blijven. Verigens hebben twee landen, België en De lmarken, met betrekking'tot de verhoging in de defensiebegroting met drie procent n voorbehoud gemaakt. Als oorzaak noe- gg en zij hun financiële positie. i Brussel is ook gesproken over het Neder- ndse voorstel om de drie nieuwe fregatten >or de Portugese marine met grote Neder- ndse steun te bouwen. Een van de schepen i in Nederland gemaakt worden, terwijl bij bouw van de andere boten aanzienlijke fi- ficiële en materiële steun zou worden ver- - end. Een werkgroep van de NAVO zal bin- m enkele weken rapport uitbrengen en zoals de zaken nu staan maakt het Neder landse aanbod een goede kans. Aan de besprekingen in het NAVO-hoofd- kwartier wordt ook deelgenomen door de nieuwe Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Muskie. Hij arriveerde gisteren in Brussel. Voor zijn vertrek kondigde hij aan dat zijn bezoek de gelegenheid zou bieden om „de bondgenoten de verzekering te geven dat ons beleid ten aanzien van het bondgenoot schap, ten aanzien van Iran en ten aanzien van Afghanistan wordt voortgezet". Tegelijk met de NAVO-bijeenkomst in Brus sel wordt in de Poolse hoofdstad Warschau een conferentie gehouden van de landen van het Warschaupact. Volgens sommige waarne mers zou de conferentie het begin kunnen zijn van een nieuwe vredesoffensief van de Sovjet-Unie met betrekking tot Afghanistan, waarbij onder meer wordt verwezen naar de ontmoeting van de Russische en Amerikaan se ministers van buitenlandse zaken in We nen, komende vrijdag. JURY TRIBUNAAL EENSTEMMIG: aisa géén staatshoofd Oeganda meer II PAL A Een uit zes man bestaande militaire^ com ic heeft gisteren verklaard dat president Godfrey Bi- a niet langer staatshoofd van Oeganda is en dat hij residentie wel zal willen verlaten als hij er achter dat hij niets te doen heeft". og voortdurende onduidelijkheid in Oeganda begon toen de 'dent eind vorige week de stafchef van het leger ontsloeg, e achtergrond speelt waarschijnlijk de persoon van Milton een rol. De burgerpresident, die negen jaar geleden door Amin ten val werd gebracht en zich daarop als balling in fcnia vestigde, kondigde vorige week aan binnenkort naar "tda te willen terugkeren om daar een gooi te doen naar het Identschap. b boycot ongeveer vier weken geleden begon. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De elf leden van de jury van het gisteren afgesloten Sja- ranski-tribunaal hebben gisteren het intitiatief genomen voor de oprichting van een Internationaal Sjaranski-co- mité voor Mensenrechten. Behalve de aanwezige leden van het panel in Am sterdam, onder wie de politici An drew Young, Mario Soares, Joop den Uyl en de Amerikaanse jurist Ramsey Clark, zullen daarin zitting hebben mevrouw Coretta King, weduwe van Martin Luther King, Walter Scheel* voormalig president van West-Duits- land en de Amerikaanse senator Frank Church. De nieuwe commissie zal het opnemen voor de mensenrechten van politieke en religieuze gevangenen waar ook ter wereld. Het is de bedoeling dat het comité regeringen benadert, maar ook het Rode Kruis, de kerken en weten schapsmensen. Het tribunaal werd gisteren besloten met een unaniem aangenomen verklaring waarin de Sovjet-Unie wordt opgeroepen Sja ranski vrij te laten. De jury erkende gisteren dat „elk land vrij moet zijn z'n eigen sociale en politieke systeem te kiezen en de belangen te verdedigen die het onmisbaar vindt voor zijn nationale veiligheid en overleven. Er zijn echter vragen van men- Mevrouw Avital Sjaranski luistert samen met organisator, PvdA-kamerlid Harry van den Berg, naar de getuigeverklaringen op de afsluitingsdag van het Sjaranski-tribu- naal in Amsterdam. senrechten waarbij de wereldopinie de morele plicht heeftzijn mening te geven. De Sovjet unie heeft dit feit erkend door de Aakkoorden van Helsinki uit 1975 te ondertekenen en door de waarborgen in zijn grondwet van 1877. De Belgische oud-minister Charles Hanin, te genwoordig vice president van de Raad van Europa had zich, voordat het tribunaal begon, afgevraagd of het gerechtvaardigd was zo'n omvangrijke conferentie op te zetten voor een persoon. „Ik heb gisteren geleerd dat het erger was dan ik dacht of...ik wist het wel, maar ik wilde het niet tot me laten doordringen. Maar elke vrijheidsberoving rechtvaardigt ieder pro test. Want Sjaranski staat voor duizenden ande ren, niet alleen in de Sovjet-Unie, maar overal op de wereld. Andrew Young, oud-ambassadeur voor de Ver enigde Staten bij de VN, hoopte dat in de Sov- i'et-Unie eindelijk iemand zal opstaan die er- cent dat er fouten zijn gemaakt. „Geen enkele staat is volmaakt. Maar vrede, veiligheid en het rechtop geluk komt iedereen toe. Niet alleen Sacharov of Sjaranski; ook de kinderen van de leden van het Russische politburo. Hij wees op twee recente gebeurtenissen, die tot voor kort onmogelijk waren gehouden. „Het hoofd van het Zuidafrikaanse bureau voor staatsveiligheid gaf onlangs toe dat de belangrijkste Zuidafri kaanse vrijheidsstrijder Nelson Mandela on schuldig gevangen zat. Een paar weken geleden gaf Fidel Castro van Cuba iedereen die in zijn land niet gelukkig was het recht om te vertrek ken. Dat waren reacties op internationale ac ties. Ik heb dan ook de stellige hoop, aldiis Young, dat de Sovjet-Unie zal inzien dat onze actie voor vrijlating van Sjaranski rechtvaardig Oud -minister Pronk zou betrokken zijn geweest bij de ge wapende coupe, die enige weken geleden erop gericht was het militaire bewind in Suriname omver te werpen. Het is de militaire raad zelf, die dit zeer twijfelachtige en niet met be wijzen gestaafde bericht de wereld in heeft gebracht. Het feit dat een dergelijk bericht publiek wordt gemaakt zegt veel over het nieuwe Surinaamse regime. Het moet ron duit absurd genoemd worden, dat men een dergelijke be schuldiging op die manier de wereld instuurt. Geen goede beurt van het nieuwe regime, dat overigens wel nog steeds in de Surinaamse verhoudingen het voordeel yan de twijfel verdient. Voor een blijvende Nederlandse band met Suriname als staat moet als toetssteen gelden of het democratisch systeem er gevestigd blijft. HET Sjtsjaranski-tribunaal in Amsterdam heeft de Sovjet- Unie een belangrijke les geleerd: de jury, die bestond uit be kende figuren die hun stem eerder verhieven tegen schen dingen van mensenrechten elders, maakte duidelijk niet te willen zwijgen als de Sovjet-Unie zich er schuldig aan maakt. Het tribunaal heeft in zijn slotverklaring duidelijk aange toond, dat Anatoli Sjtsjaranski op grond van valse voorwend sels werd veroordeeld en onschuldig een straf uitzit van der tien jaar. En dat de Sovjet-Uftte in de hele zaak-Sjtsjaranski voortdurend (ook door Moskou erkende) internationale rechtregels heeft geschonden en zelfs zijn eigen wetten heeft overtreden. De „anti-Sovjet-show", die het Russische persbureau No- vosti had verwacht, werd een gebeurtenis waarin onmisken baar werd aangetoond hoe zeer de Sovjet-Unie het zijn eigen burgers moeilijk maakt. Als Novosti in het zoeken naar recht een „terugkeer naar de oudste tradities van de koude oorlog" ziet, vestigt deze officiële spreekbuis van het Kremlin juist de aandacht op het feit dat niet alleen de zaak-Sjtsjaranski, maar ook de Russische mensenrechten in het algemeen, om maar te zwijgen van Afghanistan, de politiek van de Sovjet- Unie kwetsbaar maakt. Juist waar een groep vooruitstreven de mensen, zoals deze jury, met elk een eigen reputatie in de strijd tegen de onderdrukking, zijn stem verheft, zou dat Moskou tot nadenken moeten stemmen. Grote gasvondst voor Noorse kust OSLO - Bij een boring in de Noorse sector van de Noordzee is komen vast te staan dat zich ter plaatse een aardgasveld bevindt met een reserve van naar schatting achthonderd miljard tot an derhalf biljoen kubieke meter. Dit heeft een functionaris van het Noorse ministerie van olie en energie gisteren verklaard- Een eerder genomen proefboring had al op de aanwezigheid van een grote reserve geduid. Het veld ligt ongeveer 125 kilometer ten noordoosten van Bergen en is nog omvangrijker dan het grote gasveld Frigg, dat op de grens van de Noorse en de Britse sector ligt. De reserve van Frigg wordt geraamd op ongeveer tweehonderd miljard kubieke meter. Student gedood bij onlusten Van onze correspondent) PARIJS Tijdens een studentenbetoging tegen regerings maatregelen om de toevloed van buitenlandse studenten te beperken is het gistermiddag in Parijs tot onlusten geko men waarbij een student door een ongeluk om het leven kwam. Sedert enkele dagen heerst er in studentenkringen een aanzien lijke opwinding met name in de steden Grenoble en Caen omdat de minister voor hoger onderwijs maatregelen genomen heeft om de toelating van buitenlandse studenten, grotendeels Afrika nen, tot de faculteiten te controleren. Volgens de Franse regering telt Frankrijk 108.000 vreemde stu denten, evenveel als West-Duitsland en Engeland bij elkaar. Bij een poging de echte van de pseudo-studenten te scheiden zou ge bleken zijn dat dertig procent van hen nog niet in staat zijn twee regels Frans correct te kunnen schrijven. x AANVOER STUKGOEDEREN DAALTSTERK (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Door een sterke terugval in de stuk goedsector staan In de haven van Rotterdam in de komende jaren 2000 tot 4000 arbeidsplaatsen op de tocht. Zo is in de eerste drie maandan van dit jaar de stroom goederen naar de haven met 23 procent teruggelopen. Deze tendens zal zich naar verwach ting ook de toekomst voortzetten. „Dit hoge percentage kan grote gevolgen hebben", aldus mr. H. van de Braak, hoofd van het bureau Havenbeheer van de ge meente Rotterdam. Wanneer niet wordt ingegrepen zou dit kun nen betekenen dat er 4000 arbeidsplaatsen in deze sector gaan verdwijnen. Worden wel maatregelen getroffen, bijvoorbeeld door samenwerkingsverbanden tussen bedrijven en het aantrek ken van nieuwe goederenstromen, dan kan dit getal tot 2000 zakken. In de stukgoedsector werken totaal 10.000 mensen. Volgens Van de Braak zal het verlies aan arbeidsplaatsen moeten worden op gevangen door het scheppen van nieuwe werkgelegenheid in aanverwante industrietakken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse conservatieve rege ring heeft besloten in de komende vier jaar nog 75.000 arbeidsplaatsen af te schaffen in de openbare sector. Sinds premier Thatcher aan het bewind is, zijn al 27.000 arbeids plaatsen opgedoekt. De nieuwe maatregel zal het getal van de Britse staatsambtena ren op 630.000 brengen. Toen de Conservatie ven een jaar geleden aan het bewind kwa men, was het aantal arbeidsplaatsen 730.000. Groot Brittannië heeft de laatste jaren voortdu rend meer ambtenaren gekregen. Premier Thatcher is de eerste die drastisch bezuinigt in de overheidssector, onder meer door een gevoe lige verlaging van de getalsterkte van het per soneel. Elk jaar verlaten ongeveer 80.000 employe's en arbeiders de Britse overheid. Dat zijn personen die met pensioen gaan of ontslag nemen. Vol gens premier Thatcher kunnen dus over een periode van vier jaar gemakkelijk 75.000 ar beidsplaatsen weggewerkt worden. De meeste afdelingen van de Britse ministeries zijn zwaar overbezet. Een beetje minder men sen zal op de kantoren nauwelijks verandering brengen, op voorwaarde, dat de overblijvende ambtenaren wat harder werken. Maar hun acht vakbonden zeggen, dat er veel meer staatsambtenaren nodig zijn in plaats van minder, vooral omdat het leger van de werklo zen iedere dag aangroeit. ADVERTENTIE JONGE DUBBElf GRAANJENEVER Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur num mer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. SEOEL Duizenden met stenen gooiende jongelui, die de mocratische hervormingen en beëindiging van de staat van beleg willen, hebben gisteren in Seoel slag geleverd met de politie. Hierbij zijn ruim twintig betogers gewond geraakt De politie verrichtte ongeveer honderd arrestaties. De rellen begonnen met een bijeenkomst van studenten, die ge organiseerd was om van de regering te eisen dat zij de staat van beleg zou beëindigen en meer haast zou maken met het invoe ren van politieke hervormingen. Toen betogers door een poli- tieafzetting braken en de straat opgingen kwam het tot botsin gen met de politie, die met stenen werd bekogeld. Zij slaagde er tenslotte in de betogers, voornamelijk studenten, met behulp van wapenstokken en traangas terug te dringen op de campus van hun universiteit. Twee uur later ontstonden opnieuw ge vechten toen dé studenten probeerden wederom de straat op te gaan. CAIRO De voormalige mi nister van defensie generaal Kamal Ali Hassan is gisteren benoemd tot de nieuwe minis ter van buitenlandse zaken van Egypte. Hij wordt tevens een van de zes vice-premiers van het land. Dit heeft het Egyptische pers bureau MENA bekendge maakt. Ali was voorzitter van de commissie tot normalise ring van de betrekkingen met Israël en nam deel aan de on derhandelingen met Israël en de Verenigde Staten over Pa lestijns zelfbestuur. De vorige regering onder lei ding van premier Khalil is maandag afgetreden om de weg vrij te maken voor „een. nieuwe fase van nationale ac-; tie". Volgens de Egyptische vice-president Hosni Moeba rak wordt het nieuwe kabinet; onderverdeeld in vier secto-- ren, soevereiniteit, produktie, openbare diensten en econo mie, die elk onder leiding staan van een vice-premier. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/PARAMARIBO De Nederlandse adjudant Fred Orms kerk, die de leiding gehad zou heb ben bij een poging het nieuwe be wind in Suriname omver te werpen, is waarschijnlijk doodgemarteld. Dit leiden politieke kringen in Den Haag af uit de mededeling van de Surinaamse regering dat Ormskerk dood werd aangetroffen in zijn cel in de Memre-Boekoekazerne, nadat hij enkele uren daarvoor bij een ver hoor verwondingen had opgelopen. Volgens de autoriteiten zou de adju dant zich tijdens het verhoor hebben verzet Voor de Nederlandse regering is deze nieuwe versie van de omstandigheden van Ortnskerks dood eerder was of ficieel meegedeeld dat de man Stan drechtelijk was veroordeeld en gefusil leerd geen aanleiding tot een nieuw protest, aldus minister De Koning (Ont wikkelingssamenwerking). Deze voer de gisteren samen met zijn collega Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) over leg met de betrokken commissies uit de Tweede Kamer. Na afloop van de bij eenkomst wees De Koning erop dat Ne derland eerder protest nad aangete kend tegen het feit, dat Ormskerk geen normaal proces had gehad en dat hij niet de mogelijkheid had gehad zich rechtskundig te verdedigen. „Dat blijft uiteraard staan," zo zei de minister. Wanneer het stoffelijk overschot van Ormskerk aan Nederland is overgedra gen de machthebbers in Suriname hebben dat toegezegd zal er zeker Hij wees erop dat dan wellicht met ze kerheid kan worden gezegd of Orms kerk inderdaad is doodgemarteld. Nu houden de Surinaamse autoriteiten vol dat het oorzakelijke verband tussen de verwondingen tijdens het verhoor en het overlijden niet vaststaat. De woord voerder achtte het niet uitgesloten dat de regering na de sectie alsnog diplo matieke stappen onderneemt in Para maribo. De regering hecht, aldus De Koning, „absoluut geen geloof" aan de bewering dat het Tweede-Kamerlid Jan Pronk (PvdA), minister van Ontwikkelingssa menwerking in het kabinet-Den Uyl, bij de mislukte tegencoup betrokken is geweest. De kritiek van premier Chin a Sen op een uitlating van zijn ambtge noot Van Agt („de democratie in Suri name is aan erosie onderhevig") wijst de regering volledig af. De jongste gebeurtenissen in Suriname hebben er toe geleid dat ambassadeur Vegelin van Claerbergen maandag in Paramaribo een memorandum heeft aangeboden. Daarin wordt bezorgdheid geuit over het ontbreken van rechtsze kerheid in Suriname (arrestaties bij voorbeeld worden verricht buiten de justitie om) en aangedrongen op herstel van de democratie. Minister De Koning zei vooralsnog geen reden te zien de ontwikkelingshulp op te schorten of te verminderen. Eind juni brengt hij be zoek aan Surinafne en zal dan gesprek ken voeren over hoe het overleg over de hulp zal worden voortgezet. Het parlement van Suriname heeft gis teren met algemene (25) stemmen de zogeheten „machtigingswet 1980" aan genomen. Deze wet draagt bepaalde be voegdheden van het parlement aan de regering over. advertentie duinrell 1. wassenaar^Ss-^ C tel 017 51-19212

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15