erste Kamer ist handhaving oopkracht modaal Verdachten in recordzwendelzaak bekennen volledig •mbuigingen grotendeels tijdelijk £eidóc@ou*a/ttt Flying Wilma heeft nog kleine kans op record V er gunningenstelsel voor adoptie buitenlandse kinderen Binnenland Sterke prijsstijgingen zorgelijk" Minister tegen bezuiniging op defensie Nu spijkers met koppen Alarmerende stijgingen JAARLIJKSE VIERING BEVRIJDINGSDAG LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 MEI 1980 PAGINA 13 ?Vi ran onze sociaal-economische redactie) HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zeer bezorgd getoond de uitzonderlijk sterke prijsstij- ;en van de laatste weken. De grote ties hebben minister dr. W. Albe- "i)ij de behandeling van diens begro- van Sociale Zaken gevraagd wel- aatregelen hij denkt te nemen deze tegenvaller voor vooral de betaalden op te vangen. ^-woordvoerder Kloos zei, dat de jongste stijgingen zeer nadelige gevolgen hebben de inkomens van het minimumloon tot aan modaal. CDA-senator Franssen wilde de minister houden aan diens eerdere toezegging, dat de koopkracht van het minimuminkomen gehandhaafd zal blijven. Hij dreigde zelfs met een motie, als de minister in zijn antwoord vol gende week dinsdag die toezegging ook onder de huidige omstandigheden niet zou herhalen. De socialist Kloos drong voorts aan op verbete ring van de verstandhouding met de vakbewe ging om te voorkomen, dat de spanningen zo ver oplopen dat een nieuwe loonmaatregel in 1981 nodig wordt Mèt de VVD-er Van Tets pleitte hij voor deeltijdarbeid. De liberale sena tor wilde verder een gedegen studie van de kosten van de vervroegde uittreding (VUT). Hij vond ook, dat er nu eens schot moet komen in de hervorming van de uitvoering der sociale verzekeringswetten. MET OUDE LOC OP STAP Met minister Tuynman van verkeer en waterstaat reed gisteren op de bok van deze oude locomotief bij Amsterdam een lint door als opening van het „Vervoer Spektakel Amstelland". Vanaf morgen tot en met 26 mei kan met met deze oude loc een rit maken van Uithoorn naar het Haarlemmermeerstation, zoals ook op verscheidene andere trajecten in ons land. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Slechts een klein deel de 3 miljard bezuinigingen die het iet deze week concreet heeft inge- zijn structureel, dat wil zeggen end van aard. Voor meer dan 2 d gulden worden Oplossingen :ht die slechts tijdelijk kunnen bijvoorbeeld door het uitstellen bepaalde uitgaven. Dat betekent Ijhet kabinet zich nog voor de zo- intie en in elk geval voor het ingen van de begroting voor 1981 iw zal moeten beraden op extra worden afgeleid uit de brief die minis- der Stee (Financiën) gisteren naar de Je Kamer heeft gestuurd. Het lijstje van irnaamste ombuigingen ziet er zo uit:( in fenen guldens; daarachter staan tussen gies de bedragen die de departementen I er mogen uitgeven omdat ze vorig jaar I hebben overgehouden) nl< Defensie 155 Volkshuisvesting 151 (94) Verkeer en Waterstaat 268 (115) Economische Zaken 67 (159) Landbouw en Visserij 45 Sociale Zaken 143 (339) CRM 159 (168) Volksgezondheid en milieu 21 (26) Ontwikkelingssamenwerking 33 (60) tlandse Zaken e enlandse Zaken rwijs en Wetenschappen iciën (34) Voor het overgrote deel van de ombuigingen gaat het om het tijdelijk uitstellen van uitgaven dan wel om efficiency-verbeteringen. Daar naast worden er ook maatregelen genomen, zoals bij Buitenlandse Zaken het beperken van de verblijfsvergoedingen en het duurder maken van de paspoortleges in het buitenland. De poli tie moet ook een veer laten: zowel Justitie als Binnenlandse Zaken hebben bezuinigingen bij rijks- en gemeentepolitie opgevoerd. Verder le veren de rechtelijke organisatie, reclassering, gevangeniswezen en de kinderbescherming in. Het lager onderwijs krijgt minder geld en de betalingen aan de onderwijsinstellingen worden uitgesteld, zodat een eenmalige verlaging van de uitgaven ontstaat Het departement van Fi nanciën bezuinigt via het rijksinkoopbureau. Defensie moet ook inleveren, zij het dat het ka binet rekening houdend met de internationale spanning van dit moment erg voorzichtig te werk is gegaan. Er rolde een bedrag van 155 miljoen uit de bus, minder dan in de eerste ver sie van de invulling. De bezuinigingen zijn ook weer tijdelijk en komen tot stand door het uit stellen "van "bepaalde uitgaven. Ook Volkshuis vesting levert minder in (100 miljoen) dan eerst de bedoeling was. De ingestorte bouwmarkt is hier de oorzaak van. De huurgewenningsbijdra- ge voor niet stadsvernieuwingsgebieden wordt op 1 juni stopgezet en de rijksgebouwendienst zal minder onderhoudswerk verrichten. Ook bij Verkeer en Waterstaat zal er minder onder houd worden gepleegd en wordt geld gehaald uit de aanleg van wegen en spoorlijnen. De PTT moet beter gaan werken. Economische Zaken haalt zijn aandeel in de be zuinigingen uit een verhoging van de entree gelden van casino's en een scherper toezicht op de terugbetaling van werkgelegenheidsgeld dat bedrijven hebben ontvangen. Landbouw vindt geld door de aangekondigde lastenverlichting op het gebied van de keuringskosten te beper ken. Sociale Zaken haalt geld uit de pot voor het verbeteren van arbeidsplaatsen, CRM uit de Bijstandswet, gezinsverzorging en het tempori seren van de uitvoering van het arbeidsplaat senplan. Dat doet Volksgezondheid met de her structurering van de gezondheidsvoorzieningen en de hulp aan verslaafden. Ook het bouwpla- fond in de gezondheidszorg wordt verlaagd. Ontwikkelingssamenwerking stelt alleen maar uitgaven uit. Naast deze ombuigingen is nu ook de korting op de sociale fondsen (750 miljoen) ingevuld; het rijk draagt 350 miljoen minder in de AOW bij en 4Q0 miljoen minder aan kinderbijslag. De bijdrage aan de ziektenkostenverzekering zal met 100 miljoen worden beperkt. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Minister mr. W. Scholten van Defensie heeft gisteren in Brussel laten we ten dat hij zich binnen het kabinet krachtig zal verzetten tegen een definitieve verlaging van de defensie-begroting met 155 miljoen gulden. Het kabinet heeft besloten ter hoogte van dit bedrag een „temporisering van de defensieuit gaven in 1980" door te voeren, als onderdeel van de extra bezuinigingsingreep op de totale rijksbegroting. Met name zullen de betalingen voor groot militair materieel enigszins worden vertraagd. Minister Scholten, die in Brussel het NAVO-beraad van ministers van Defensie en van Buitenlandse Zaken bijwoont, benadrukte gisteren tegenover journalisten dat de vertra ging van de defensieuitgaven „de mogelijkheid openlaat de 155 miljoen voor de defensie te be houden". In de gekozen procedure volgens de comptabiliteitswet schuift het dit jaar minder uit te geven geld immers door naar de begro ting van volgend jaar. Vanuit de Tweede Kamer is verdeeld gerea geerd op de voorgestelde ombuigingen. De PvdA noemt ze versluierend en ontwijkend. De VVD acht ze in een aantal opzichten onduide lijk. Het CDA heeft positief gereageerd. Ten langen leste is het kabinet voor de draad gekomen met de invulling van de extra bezuinigingsronde van drie miljard gulden dit jaar. Het is begrijpelijk dat het lang heeft geduurd, want het is zeker niet eenvoudig om in een lopende begro ting een zo fors bedrag te snoeien. En hoe langer het kabinet er over deed des te moeilijker werd het, want naarmate de tijd voortschreed viel vanzelfsprekend aan steeds meer uitga ven voor dit iaar niet meer te tornen. Maar goed, het stuk is er dan. Het kabinet heeft voor een zeer belangrijk deel (naar schatting meer dan de helft) zijn toevlucht gezocht in relatief eenvoudig te verwezenlijken in cidentele ombuigingen. Ombuigingen die in volgende jaren niet doorwerken. Dat betekent, dat het kabinet bij de opstel ling van de begroting voor volgend jaar een bedrag van ruim anderhalf miljard alsnog structureel zal moeten invullen. Men zou dat het voor zich uit schuiven van de problemen kunnen noemen. Maar gezien de gigantische omvang van de ombuiging op een zo laat tijdstip in het jaar moet daar begrip voor worden opgebracht INMIDDELS heeft het bezuinigingsstuk wel duidelijk ge maakt dat het kabinet bij de opstelling van de komende be groting (in juli en augustus) er niet langer onder uit kan een principiële keuze te doen. Deze zomer zal er hoe dan ook moeten worden gekozen hoe de terugloop van de economie wordt opgevangen. Lapmiddelen kunnen even worden ge bruikt, maar niet permanent. Het kabinet staat opnieuw voor een zware periode. De prijsstijgingen in de maand april maar liefst 1,1 pro cent zijn ronduit alarmerend. Zeker als dit percentage ge zien wordt in het licht van de cijfers van de vorige maanden, die een steeds verder stijgende lijn te zien gaven. Als deze ontwikkeling zich voortzet zit Nederland dit jaar met een de sastreus inflatiecijfer. Zeker wanneer de regering door de prijsstijgingen genoopt wordt te komen met prijscompensa ties. STEEDS groter wordt de noodzaak in de Nederlandse eco nomie de vinger zeer stevig aan de pols te houden. Er moet een stringenter prijsbeleid komen, zeker ook in de presenta tie. De indruk ontstaat veel te gemakkelijk, dat de minister van economische zaken wat al te snel toestemming geeft voor prijsverhogingen, zoals bijvoorbeeld de recente verho ging van de benzineprijs. DAARNAAST zit het kabinet vanzelfsprekend vast aan de belofte, dat de koopkracht van de laagste inkomensgroepen dit jaar gehandhaafd zal blijven. Er zal een snelle analyse moeten komen van de werkelijke situatie en de oorzaken, opdat zo snel mogelijk kan worden duidelijk gemaakt of en op welke wijze die koopkracht gehandhaafd blijft. Dat is met name in het belang van het kabinet zelf, omdat uit onzeker heid voortvloeiende onrust het bestrijden van de economisc- xhe ziekte alleen maar tegenwerkt. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren uitgespro ken voor een jaarlijkse viering van 5 mei als nationale bevrij dingsdag. Tegen stemden GPV, SGP, Boerenpartij en de CDA'er Schakel. Zo meende Ds. Abma (SGP) dat een viering om de vijf jaar, zoals nu, indringenden en waardiger is. Een motie van PvdA en D'66, waarin werd gevraagd ook immateriële hulp te geven aan uitkerings gerechtigden die tijdens de oorlog in het buitenland geestelijke of lichamelijke schade hebben opgelopen, haalde het niet mmissaris korenaar chuldigd meineed 1RDAM De advo- van de RAF-leden Schneider en Christof .ernagel overwegen een klacht in te dienen te- politiecommissaris ore naar, wegens het af- a van een valse verkla- ^T inaar zou in april 1978 imbtsedig proces-verbaal trr opgemaakt waarin hij nd'e dat er Duitse poli- Si btenaren betrokken wa- »ij de opsporing en aan- H ng van beide Duitsers. H ns hun Nederlandse ad- t mr. W.Bennekom, was rklaring in strijd met de i zoals die in Dusseldorp t proces tegen Schneider ^ackernagel naar voren gekomen. Beiden staan terecht wegens poging tot hd op drie Amsterdamse len en lidmaatschap van 'te Armee Fraktion. nissaris Toorenaar is vol- B n verrast door de aan ging van de advocaten, tan zich het betrokken 5-verbaal niet herinne- naar volgens hem was al en bekend dat zich des- Jeen Duitse politieman als Bidingsofficier in Amster- nbevond. kers Mobil Oil igen gelijk TERDAM De werk- rs bij Mobil Oil te Am- am mogen blijven sta- mur zij moeten wel de uuie van het bedrijf op* d, om werkwilligen de te geven binnen te ko- Dit heeft de president de Amsterdamse recht- gisteren beslist «hter stelde vast, dat de ng niet onrechtmatig is, 1 de Industriebond-FNV Rs hem de onderhande- i niet te vroeg heeft afge- ;n, zoals de directie van Oil had gesteld. Hij daarentegen dat de di- naar antwoord op de eis de bond voor een vijf endienst, die al enige ja- an de orde is, zo lang mo- Pfobeert uit te stellen. 100 MILJOEN AAN VERVALSINGEN DORDRECHT Alle verdachten in de groot ste zwendelzaak die Ne derland tot nog toe heeft gekend, hebben over hun vervalsingsactiviteiten waarmee een bedrag van ongeveer 100 miljoen gulden gemoeid is, een volledige bekentenis af gelegd. Tot nu toe zijn in totaal 22 ver dachten gearresteerd, maar het onderzoek duurt nog voort Dat werd gisteren op een persconferentie in Dord recht bekend gemaakt door het hoofd van de justitiële dienst van de Rijkspolitie in Dordrecht De schatting van 100 miljoen betreft vooral de vervalsing van bankbiljetten van 100 en 1000 gulden ter waarde van 50 miljoen gulden en van vakan tie- en premiebonnen van het Sociaal Fonds voor de Bouw nijverheid. Om EG-subsidies te kunnen innen, vervalsten de verdachten ook douanefor mulieren. Verder ging het om de namaak van de zogenaam de Kodak-mailers, dat zijn filmzakjes waarmee in Canada en Amerika films naar ont wikkelcentrales kunnen wor den gestuurd. Van de vier kopstukken wordt de 36-jarige F. de W. uit Roc- kanje als de belangrijkste be schouwd. Zij zullen dinsdag 20 mei voor de rechtbank in Rot terdam terecht staan. De ande re verdachten moeten op 3 en 4 juni terecht staan. ROTTERDAM Gerard Dijkstra doet alle moge lijke moeite om toch nog het record van 1860 van de theeclipper Kelso uit zijn Flying Wilma te persen, hetgeen een mooie bekroning zou zijn van at Ned- Lloyd Specerijenrace van Jakarta naar Rotterdam. Maandag j.l.heeft Dijkstra zijn grootste slag geslagen door in één dag 240 mijl te klaren. Maar de Flying Wilma moet van nacht, om het record van 1860 te kunnen breken, om 00.15 uur Sandettie in de Straat van Dover passeren, om nog een kans te maken. Men vreest echter dat hij enkele uren te laat in Rotterdam zal arriveren. In het handicap-klassement ligt Dirk Nauta met zijn Prodent in tweede positie met slechts nog een achterstand van 12 uur. Voor Dirk Nauta moet dat gemakkelijk in te halen zijn, ten minste wanneer het weer een beetje mee zit. Gauloises ligt nu in het algemeen klassement op de derde plaats. De deelnemers aan de stopdivisie worden begin juni verwacht in Rotterdam. Ginjaar mede verantwoordelijk voor waterbeheer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ginjaar (Volksgezond heid en Milieu) zal di rect worden betrokken bij de bewaking van de kwaliteit van het water. Tot nu toe viel de wet Verontreiniging Opper vlaktewater alleen on der de verantwoorde lijkheid van het ministe rie van Verkeer en Wa terstaat. De ministerraad heeft nu be sloten de verantwoordelijk heid ten aanzien van de wet te verdelen over minister Gin- ëar en zijn collega Tuijnman. eze laatste zal zich in de toe komst vooral gaan bezig hou den met de uitvoering van de wet terwijl Ginjaar de milieu aspecten ervan voor zijn reke ning zal nemen. HAARS IN NOTA AAN KAMER: DEN HAAG Staatssecretaris Haars van justitie Vindt dat er een vergun- ningenstelstel moet komen voor het verlenen van bemiddeling bij de plaatsing van buitenlandse adoptie kinderen. Zo'n stelsel maakt, aldus Haars, preventief toezicht mogelijk doordat aan bemiddelaars voorwaar den gesteld kunnen worden. De staatssecretaris schrijft dit in een nota aan de Tweede Kamer over adoptie en adoptievoor bereiding. Hierom was in 1974 door enkele tweede kamerleden gevraagd omdat het aantal buitenlandse pleegkinderen en de particuliere instellingen die bemiddeling verleenden, na 1970 sterk was toegenomen. In de toekomst zal bemiddeling bij de plaatsing van adoptiekinderen alleen worden toegestaan aan instellingen die rechtspersoonlijkheid bezit ten met rechtsbevoegdheid en die hun zetel in Nederland hebben. Aspirant-adoptiehouders kunnen dan kiezen uit een lijst met vergunnin genhouders, die bemiddelen. De adoptievoorbereiding is in tegenstelling tot de eigenlijke adoptieprocedure, niet in de wet geregeld. Daarom werd in 1975 het Bureau Interlandelij ke Adoptie (BIA) opgericht dat, aldus de nota van Haars, niet de centrale plaats kreeg die het moest hebben, omdat het particulier initiatief van aspirant-adoptiehouders nog een grote rol bleef spelen. Aanhoudend zonnig DE BILT (KNMI) - Het is morgen opnieuw lucht, die land aangevoerd wordt, is iets koeler dan de afgelopen da gen. De middagtemperatuur wordt dan ook niet veel hoger dan 18 graden. Boven Skandi- navië komt een krachtig ge bied van hoge luchtdruk vrij wel niet van zijn plaats. In Frankrijk en Zuid-Europa blijft de luchtdruk naar ver houding laag. In deze streken komen veel wolkenvelden voor met af en toe regen of een regenbui. De middagtem- peraturen zijn daar rond de 20 graden. Het grootste neerslag- gebied, dat vanmorgen boven Italië lag, trekt langzaam ver der naar het oosten en zal het komend etmaal het weer in de Balkan verslechteren. Doelen Eel de Eindhoven Den Heider Luchth. R'dam Aberdeen Athene Barcelona Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Luxemburg Zurich Casablanca Istanboet Las PaJmaa Beéroef Tel Avtv Tunis

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13