ALLERT DE LAIM GE: aagse gastrennersverenigingen favoriet :ngels „LPO" voorzichtig radicaal n voorstellen aan de bisschoppen .orte metten Een uitgever met een Europees geweten VONDZESDAAGSE MET ACHTTIEN DEELNEMENDE PLOEGEN KERKEN BEKIJKEN HUN AANDEEL IN INTERNATIONALE ONTSPANNING INST/ SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 MEI 1980 PAGINA 11 .MSTERDAM Voor veel Ne- "erlanders zal de naam Allert de _,ange weinig meer betekenen ian een vermelding als uitgever Am de kaften van de veertig reis- rjdsen die de bekende dr L. van jegeraat heeft afgescheiden na (et eerste succes van zijn „Gids voor Noord-Italië". Jammer, „irant het boekenbedrijf heeft jlch wel andere verdiensten ver- vorven sinds honderd jaar gele- Slen zijn eerste publikatie het icht zag: „Onze gevederde vrien- iïlen; Tijdschrift voor vogellief hebbers, kweekers en handela- en". (ij de viering van het eeuwfeest moet Booral met respect worden teruggedacht ■an de periode toen het pand nummer 62 Kp het Damrak te Amsterdam een B luchthaven was voor het vrije woord, 'ussen 1933 en 1940 ligt dat tijdvak, 'oen bloeide de Duitse Uitgeverij van kliert de Lange, gesticht door de zoon an de oprichter, Gerard. Een man die iet leven letterlijk met volle teugen tot Jich nam. Hij deed zijn zaken uitsluitend d(|anuit de bars van Carlton of het oude chiphol en stierf veel te vroeg in 935 aan een delirium. Maar reeds toen tond hij te boek als „een der eerste uit- its evers met een Europees geweten" en dl ijn werk zou worden voortgezet totdat Duitse inval van 1940 er een eind aan a vuur en vlam n 1933 werd Hitier benoemd tot Rijks- anselier, brandde het Rijksdaggebouw Berlijn af en vonden de eerste grote jekverbrandingen plaats waarbij met ime het werk van veel Joodse auteurs vlammen opging. Deze gebeurtenissen ntketenden een stroom van vluchtelin- en. Het schrijversechtpaar Siegfried en ilda van Praag kwam tot het besef dat in Nederland, het oude land van gees- tesvrijhgeid, een uitgeverij opgericht moest worden om de boeken van versto ten Duits-joodse auteurs en eventueel andere verbannen Duitse schrijvers als nog te publiceren - in hun moedertaal. De .jonge" Gerard de Lange werd bena derd en hij stond meteen in vuur en vlam. Zo begon een explosieve ontwikkeling. Uiteindelijk gaven ongeveer 40 Neder landse boekbedrijven tussen 1933 en 1940 honderden boeken van Duitse schrijvers in ballingschap uit, allemaal in het Duits. Allert de Lange, samen met Querido de grootste, nam er 86 voor zijn rekening, verdeeld over 44 auteurs. Daaronder klinkende namen: Joseph Roth, Erich Maria Remarque, Bertolt Brecht, Tho- mas, Heinrich en Klaus Mann, Alfred Döblin en Ernst Toller. Joseph Roth werd voor De Lange zelfs de belangrijk ste auteur van het fonds. „Hij was een nobel uitgever" schreef Hermann Kes- ten na de dood van Gerard in een her denkingsartikel. „Toen ik hem tijdens een bezoek aan Amsterdam vroeg wat hem er eigenlijk toe had gebracht deze Duitse uitgeverij te stichten, antwoordde hij dat de gedachte hem ondraaglijk scheen dat uitstekende schrijvers alleen maar om hun werk, om de vrijheid van hun woord, om hun kunst vervolgd wer den". Al sinds Plantijn Tienduizenden boeken van verbannen Duitse auteurs vulden het magazijn van De Lange tot de nok. Per dag gingen tien kisten of meer vol boeken weg om over de hele wereld verspreid te wor den. Daarmee herwon Nederland even een positie die het in de zestiende, ze ventiende en achttiende eeuw had inge nomen. Het was begonnen met Plantijn die op de Frankfurter Messe verboden protestantse boeken kocht om ze via zijn drukkerij in Vianen massaal te exporte ren. De vader van het vrije woord. Daar na volgde wat wel „het Hollandse won der" wordt genoemd. Alle politieke scheurmakers van Europa, alle stiefkin deren van het Christendom, alle dissi denten wisten hun weg te vinden naar de Nederlandse uitgevers: Engelse Puri teinen, Poolse Socinianen, Franse Janse nisten, Joden, Armeniërs, Georgiërs. Het genie van Descartes had het geestelijk klimaat van de Republiek der Verenigde Nederlanden nodig om tot ontplooiing te kunnen komen. En ook in de achttiende eeuw bleven onze vaderlandse uitgevers een voorname rol spelen bij het interna tionale geestelijk verkeer. Voltaire, Rousseau, Montesquieu, Leibniz ze werden hier gedrukt. We mochten dan geen geboorte hebben gegeven aan de Verlichting, verspreiden deden we hem wel. De Nederlandse uitgevers fungeer den als bemiddelaar bij een van de grootste cultuuruitwisselingen aller tij den. Verkeersagenten waren ze op een kruispunt van meningen die een uitweg zochten. En Gerard de Lange nam de draad weer op waar hij ten gevolge van de 19-de eeuwse gezapigheid was blijven liggen. Het „in memoriam" van Hermann Kes- ten: „Holland mocht dan geografisch be schouwd een klein land zijn, in werke lijkheid was het een groot land. Het was, kei hij, liberaal en verdraagzaam, trouw en conservatief; klein van afmetingen, maar groot van opvattingen. Hij was er trots op een Nederlander, dus een Euro peaan te zijn." En Joseph Roth zelf in een gedenkschrift: „Het vaderland van de echte schrijver is de taal waarin hij schrijft. Daarvan kan men hem in feite helemaal niet beroven; men kan hem hoogstens zijn paspoort afnemen. Maar een stuk vaderland is voor de schrijver ook de uitgeverij die zijn werk ver spreidt. Dat stuk vaderland gaf ons de uitgever De Lange. Hij was geenszins burgerlijk in de enge zin van het woord. Hij was feodaal en dus vrijer en ruimer van opvatting dan een burger. Hij was te hooggestemd om te rekenen, zelfs in die gevallen waarin hij gedwongen was te rekenen." Archieven leeggehaald Op 21 juni 1940 knapte de draad. De Lange kreeg van de bezetters beyel alle aktiviteiten van de Duitse uitgeverij te staken. De archieven aan het Damrak werden leeggehaald en vrijwel in hun geheel vernietigd. Hetzelfde gebeurde bij Querido en bij de andere uitgeverijen voor verbannen auteurs. Daarom is de geschiedenis van deze belangrijke perio de nooit geschreven kunnen worden. Wat bleef, was de voorraad aan Joods- Duitse literatuur van Allert de Lange. Deze boeken lagen opgeslagen in een pakhuis om de hoek en zijn wonderlijk genoeg gedurende de hele oorlog onaan geroerd gebleven op de enkele exem plaren na die zwart werden verkocht aan Amsterdamse intellectuelen of, nog gekker, aan een geïnteresseerde Duitse officier. Direct na de oorlog ging de voorraad in uitverkoop. Hij vloog in lut tele weken weg en „er is toen nog aardig aan verdiend", herinnert men zich bij De Lange niet zonder binnenpret. De oorlogsjaren kwam de uitgeverij door met het publiceren van de succesvolle „Heemschutserie" en „Heemschutbiblio theek" die vanwege zijn aandacht voor het nationale verleden en folklore moei lijk aanstootgevend kon zijn voor de Duitse bezetter, terwijl er toch een prik keling van de vaderlandse gevoelens van uit ging. „De schoonheid van Am sterdam", „De schoonheid van Den Haag", bij tienduizenden vlogen zè weg. Het naoorlogse gezicht van Allert de Lange werd vervolgens bepaald door de reisgidsen van dr L. van Egeraat. Terug naar de commerciële bron van de begin jaren toen de stichter van de uitgeverij zelf zijn gidsen samenstelde als hij met vakantie was. Later nam hij daar een reiziger voor in dienst die zoveel moge lijk adverteerders hotels, restaurants voor de gidsen moest zien te verga ren. De man werd dan ook niet per re gel, maar per ingebrachte advertentie betaald. Oude lijn opgepakt Lukratieve handel. Maar twee jaar gele den viel het besluit om het geheel aan reisgidsen af te stoten teneinde ruimte te maken voor nieuwe ondernemingen. Men wil, zo'n halve eeuw na dato, de lijn van Gerard de Lange weer oppikken. De tijd in Nederland lijkt eindelijk rijp voor de heruitgave van de indertijd hier ge publiceerde Duitstalige schrijvers. Niet alleen was Joseph Roth een van de grootsten onder hen, maar Allert de Lange bezit bovendien (tot 1989) de wereldrechten van deze auteur. Reden genoeg voor de vertaling van „Job" en „De legende van de heilige drinker", die nog dit jaar zullen verschijnen. Naar het opzetten van een bibliotheek der verbannenen is de stap dan niet groot meer. Als eerste uitgave in dit ka der zal het boek van Roth's vriendin Irmgard Keun „Kinderen zonder land" verschijnen. Voorts bestaan er plannen voor een „debutenbundel" waarin jonge schrijvers hun letterkundige start kun nen maken. Frisse initatieven, kortom, markeren het begin van de weg naar het tweede eeuwfeest. PIET SNOEREN Pronk, één van de favorieten voor de >ge in de IWAZ. Zuid- hollands kampioen schap (Van onze sportredac tie) DEN HAAG Op de Schevening- se Boulevard vinden van daag en mor gen de Zuid hollandse wielerkam pioenschap pen plaats. Vanavond starten de veteranen om 17.30 u, de dames om 17.35 u en de amateurs om ,18.45 u. Mor genmiddag gaan om twee uur de nieuwelin gen van start en de junio ren rijden om half vier. wedstrijden is om tien uur. De orga nisatie is in handen bij De Kam pioen. DEN HAAG „Het organi seren van een wielerzesdaag- sc in Den Haag is tegen woordig een moeilijke zaak. Steeds meer straten worden voorzien van verkeersdrem pels. Maar toch dacht ik dat we als Stichting Organisatie Sportevenementen in Zuid- Holland tevreden mochten zijn met de zes etappeplaat sen. Het is ook altijd zaak in een bevolkte wijk te rijden. Er zijn wel oefenparcoursen in Den Haag en omstreken maar het is natuurlijk niet de bedoeling dat je daar een criterium gaat rijden", aldus secretaris Kees Kouwenho- ven van de SOS. De zeven tiende internationale wieler- avondzesdaagse (IWAZ) gaat maandagavond van start aan de Mozartlaan in de Haagse wijk Waldeck. Voor het eerst doet de IWAZ deze omgeving aan. Voor het eerst in de geschiedenis zijn ook alle etappes in Den Haag. Dat komt door de sub sidie van de gemeente Den Haag die de SOS krijgt voor elke etappe die men in de Residentie start. gek gaan als Rondemiss Moni que Starre de bloemen ên de zoenen niet met de regelmaat van de klok zal uitdelen aan Haagse renners. De plaatselij ke gastrennersverenigingen De Markthof en De Wit Vro lijk komen immers beide met twee ploegen van elk vijf man aan de start. Ook De Spartaan uit Rijswijk en Westland Wil Vooruit strijden met dubbele formaties. De overige ploegen zijn: Swift (Leiden), Zoeter- meer '77, De Bollenstreek, De Kampioen, Sparta, Batavus en Van Eijk Fongers. De IWAZ is een wedstrijd voor ploegen. Vorig jaar zege vierde De Markthof. Van die formatie maakten toen onder meer Cor Schuurman en Bram Jouvenaar deel uit. Deze bei den rijden inmiddels dit sei zoen met succes bij De Wit Vrolijk. Eerstgenoemde, uit Breukelen afkomstige, renner was vorig jaar in de laatste etappe in de Keizerstraat in Scheveningen veruit de sterk ste. Ih 1978 werden er door or ganisatorische moeilijkheden slechts drie etappes verreden. Het peloton koeret voorbij tijdens de Ronde van Capitol. Sponsor Piet de Wit: „Ik ben teleurge steld dat onze ploeg het toen niet waar heeft kunnen maken. Hopeniijk boeken we in de avond- zesdaagse meer succes". Achttien ploegen doen ditmaal aan de IWAZ mee. Voor het eerst komen renners uit Polen aan de start en bovendien opOIlSOrS twee ploegen uit Engeland: een nationale selectieploeg en een oude bekende van de Scheveningse vereniging De Kampioen, afkomstig uit Ba- Het moet wel heel Kees Kouwenhoven: „Een driedaagse mag nooit meer voorkomen. Het was toen voor ons geen haalbare kaart. Er was alleen geld voor de drie wedstrijden in Den Haag. Bui ten Den Haag kondèn geen sponsors gevonden worden. Naast de bijdrage van de ge meente zoeken we ook in elke wiik waar we rijden naar een behoorlijke sponsor. In de meeste wijken is dat nu geluk kig geen probleem geweest. Behalve donderdag op de Bou levard waar men voor wiel rennen niet veel geld over heeft". De A-ploeg van de formatie De Wit Vrolijk bestaande uit Cor Schuurman, Harry de Boer, Wim van Montfoort, Ron Borst en Frans van der Ende wordt heel wat ver wacht. De B-ploeg wordt ge vormd door Ton Vrolijk, Gerrit Pronk, Bram Jouve naar, Wim Hus en Gijs den Besten. Sponsor Piet de Wit: „Tot nu toe hebben we al acht overwinningen geboekt. Dat is natuurlijk zo vroeg in het sei zoen een enorm succes. Toch ben ik teleurgesteld dat we het in de Ronde van Capitol niet waar konden maken. Ik ben een Haagse sponsor, evenals Frans Vrolijk, net is natuurlijk leuk dat de jongens goed in de provincie fietsen, maar je ver wacht vooral goede resultaten in eigen omgeving. Daarom durf ik nu reeds te vertellen dat ik teleurgesteld ben als we straks de IWAZ niet winnen". Henk Plat, manager van De Markthof: „Ik denk dat de twee Haagse gastrennersvere nigingen de dienst zullen gaan uitmaken. Maar je kent na tuurlijk de kracht van de Po len en de Engelsen niet. Al met al een aardig veld renners bij elkaar". Kees Kouwenhoven: „Ik hoop op een goede publieke belang stelling. In sommige wijken zijn we daar echt niet bang voor. De middenstand brengt er geld voor op tafel en wil toeschouwers zien bij de wed strijden. De weersomstandig heden spelen natuurlijk een belangrijke rol. Maar dat het organiseren van een avondzes- daagse in Den Haag steeds moeilijk wordt is zeker. De IWAZ heeft door de jaren heen een bekende klank ge kregen. Goede renners zijn er uit deze avondzesdaagse geko men. Zo won Joop Zoetemelk als amateur en lid van Swift een etappe. Roy Schouten en Harm Ottenbros waren eens winnaar van het eindklasse ment". Het etappeschema luidt als volgt: maandag 19 mei: Wal deck, dinsdag 20 mei: Jan Luykenlaan, woensdag 21 mei: Vlierboomstraat, donderdag 22 mei: Boulevard Scheveningen, vrijdag 23 mei Leyweg en za terdag 24 mei Keizerstraat. Za terdag is de start om vier uur voor de finale over honderd kilometer en de overige dagen om zeven uur voor tachtig ki lometer. ARTHUR VAN RIJSWIJK tweeduizend vertegenwoordigers van dé t tot vijf miljoen katholieken van Enge- »d en Wales hebben vorige week tijdens b vijf dagen durend pastoraal congres in verpool verscheidene radicale, zij het orzichtig geformuleerde, voorstellen over 'esties op het gebied van de huwelijks- Kaal en het priesterambt aan hun bis- loppen voorgelegd. De bisschoppen van geland en Wales, die allen aan het con- hebben deelgenomen, zullen zich met te voorstellen bezighouden tijdens een arte bijeenkomst, die zij in juli zullen widen. i afgevaardigden hebben onder meer de 3 geuit de 'kerkelijke leer op het gebied van de geboorteregeling opnieuw te bezien en gevraagd om bijgemengde huwelijken de niet- katholieke partner ten minste bij bijzondere gelegenheden tot de communie toe te laten. Ook hebben zij verzocht de priesterwijding van gehuwde mannen en van vrouwen in overweging te nemen. Zij bepleitten een na drukkelijk en meer praktisch engagement in sociale kwesties en verzochten de bisschoppen hun gedachten te laten gaan over een aanvra- tot toelating tot de Britse raad van kerken. Deze voorstellen waren uitgewerkt in zeven werkgroepen. In de afsluitende algemene ver gadering werden de resultaten uit de groepen aan de voltallige vergadering voorgelegd, die ze aanvaardde zonder erover te hebben ge stemd. In de werkgroep „Huwelijk en gezin" werd ook gesteld, dat overwogen diende te worden of, net als bij de orthodoxe kerk, een nieuw huwelijk van gescheidenen zou kunnen wor den toegestaan. De werkgroep „Christelijke ge tuigenis vroeg de kerk niet alleen duidelijke uitspraken te doen over het ernstige sociale onrecht van de werkloosheid, maar zelf ook alle middelen tot werkverschaffing te baat te nemen. De kerk moet de moed hebben ook on populaire onderwerpen aan te snijden en zich duidelijk uit te spreken over onrecht, onder drukking en armoede. De werkgroep „Gerechtigheid en vrede" riep de katholieken op tot een eenvoudiger levens tijl. De rijke landen zullen hun huidige levens standaard niet veel langer kunnen handhaven, zo werd gezegd. De kerk behoort mee te wer ken aan een nieuwe economische orde, die be vredigender is dan de huidige, die uitsluitend op winst maken is gebaseerd. Deze groep noemde de atoomoorlog absoluut niet te rechtvaardigen. Een meerderheid van de leden wees niet alleen het gebruik maar ook het in het bezit hebben van kernwapens als „in zichzelf verkeerd" af. De bisschoppen werd gevraagd stelling te nemen tegen het sta tioneren van Amerikaanse kernraketten. bisschoppen van Zaire 'ben de paus voorgesteld panafrikaans concilie n te roepen. Het voor- si is aan de paus overge- "it in Abidjan door de rzitter van de Zaïrese choppenconferentie, Kaseba van Kalemie- ingu. Het doel van bet ifrikaans concilie zou sten zijn de richtlijnen de paus tijdens diens ek aan Afrika verder te werken. Het concilie >u daartoe echter een jondige studie moeten '"ken van de pastorale 'blemen van de kerk in Afrikaanse landen. Mgr. Maurice Dingman, bis schop van Des Moines in de Amerikaanse staat Iowa, heeft zijn residentie ten ver koop aangeboden. Het gaat om een huis in Tudor-stijl met drieëntwintig kamers, een solarium, een bibliotheek en een kapel, alsmede om een bijbehorend stuk grond. De bisschop is tot zijn besluit gekomen, niet alleen vanwe ge de hoge kosten van res tauratie, maar ook, omdat zo vele bisschoppen buiten de Verenigde Staten zo veel be scheidener moeten wonen. Hij woont nu in een klooster in afwachting van het vinden van een nieuwe woning. De Nederlandse pater The- odor Klomberg, wiens ar restatie in Chili wij giste ren meldden, is aan die aanhouding ontkomen. Per lijnvliegtuig heeft hij het land met onbekende (be stemming kunnen veria- ten, voordat een tegen hem uitgevaardigd arrestatiebe vel kon worden uitgevoerd. Hij werd ervan beschul digd vlugschriften van de linkse ondergrondse bewe ging MAPU in de provin cie Curico te hebben ver spreid en de leider van deze beweging onderdak te hebben verleend. Onbekende gewapende lie den hebben de 43-jarige Bel gische priester Walter Voor- deckers in Santa Lucia Cot- zumalguapa, negentig kilo meter ten zuiden van Guate- mala-City, vermoord. Hij werd gedood toen hij van zijn kerk naar het postkantoor liep, aldus de politie. De da ders wisten te ontkomen. Voor de moord heeft nog geen enkele groepering zich verantwoordelijk gesteld. Een aantal dagen geleden werd in dezelfde streek een Filippijnse priester ontvoerd, van wie sinds die tijd niets meer is gehoord. De orde van advocaten in Brazilië heeft scherp gepro testeerd tegen de arrestatie van twee advocaten, te we ten José Carlos Dias en Dalmo Dallari. respectieve lijk voorzitter en vice-voor* zitter van de Braziliaanse commissie „Justitia et Pax" (Gerechtigheid en Vrede). Achtergrond van de arrestatie van beiden is de grote staking van de me taalarbeiders in Sao Paulo. Genoemde commissie heeft zich achter de stakers ge steld. In een verklaring protesteert zij tegen het in grijpen van de overheid in de stakingen. Op het mo ment van de verklaring waren praktisch alle vak bondsleiders gearresteerd. De Nederlandse Raad van Kerken heeft in een brief aan kardinaal Arns van Sao Paulo zich solidair verklaard met de stakende metaalarbei ders. In de brief zegt de raad onder meer, dat de strijd hun is opgelegd „om hun gerecht vaardigde eisen voor het le vensonderhoud van hen en hun gezinnen ingewilligd te krijgen". De brief, onderte kend door dr. Marga Klom- pé, is mede verzonden na mens de oecumenische stuur groep Solidaridad en het Centraal Missionair Beraad en Justitia et Pax. De vier or ganisaties spreken er hun vreugde over uit, dat de kerk van Sao Paulo heeft gekozen voor de armen, geheel in de lijn van de bisschoppenconfe renties van Medellin en Pue- bla. Zij hopen, dat de betrok ken partijen zich zullen laten leiden door de vaste wil om het conflict zonder geweld tot een einde te brengen. De manier waarop de kerken een bijdrage kunnen le veren aan ontspanning in de huidige gevaarlijke inter nationale situatie is het onderwerp van de vierde con sultatie na Helsinki, die van 29 mei tot 3 juni in Ma drid wordt gehouden door de Konferentie van Europe se Kerken (KEK). Tijdens de conferentie zullen ongeveer vijfentwintig (pro testantse) kerkelijke leiders een ontmoeting hebben met evenveel vertegenwoordigers van niet-gouvernementele organisaties en deskundigen op het gebied van vredeson derzoek. Sprekers zijn onder anderen prof. Wolf graaf Von Baudissin uit Hamburg, prof. Mihély Simai uit Boedapest en prof. Carl-Friedrich von WeiszScker uit Starnberg. Deze vierde consultatie er waren er ook in 1975, 1977 en 1978 verschilt van de vorige conferentie in zoverre, dat ditmaal het aantal deelnemers vanwege de efficiëncy be perkt is tot ruim vijftig. Verder is vanwege het grote be lang van de zaken, die besproken worden aan de lidkerken van de KEK gevraagd afgevaardigden te sturen met een hoge verantwoordelijkheid op het gebied van internationa le zaken. Omdat het gebied, dat „Helsinki" bestrijkt zowel Noord-Amerika als Europa omvat, zullen ook de Raden van Kerken van de Verenigde Staten en Canada gevraagd worden afgevaardigden te sturen. Aanvankelijk was net de bedoeling tijdens de conferentie de redenen en gevolgen te bestuderen van de voortschrij dende wapenwedloop, die als de meest acute bedreiging van de wereldvrede werd gezien. De laatste maanden heb ben echter, volgens het organiserend comité, onverwachte ontwikkelingen te zien gegeven, die hebben geleid tot een nieuwe sfeer van „koude oorlog".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11