Dfficier: rechtsorde verdraagt een geweld tegen politie W antoestanden in bakkerijen IARDE EISEN TEGEN RELSCHOPPERS IN AMSTERDAM Kantonrechter steunt milieu-actiegroep Ifficier ;gen ^ARA en ladio Itad Medische gegevens militairen voor eeuwig bewaard Dezeweek bij de melkman: Cao-overleg bij Akzo afgebroken IINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 13 MEI 1980 PAGINA 15 «STERDAM De icier van Justitie in rechtszaak tegen de april gearresteer- jongeren, mr. R.J. ischot, keerde zich ijn requisitoir giste- duidelijk tegen RA en Radio Stad. zei: „De indruk kan t worden weggeno- n, dat men de versto- van de inhuldi- g heeft gewild, alt- ds dat men het eigen langen tot grote pu- iciteit hoger heeft ge lid dan het risico van deverstoring, waarbij ordeverstoring onge- ild, maar niet zonder rantwoordelijkheid n de eerste verstoor- rs ernstig uit de hand gelopen. Het is dan gepast zich aan zijn rantwoordelijkheid or de uiteindelijke beurtenissen te wil- onttrekken. Iets rgelijks kan gezegd orden van enkele van media, waar mijn Ha jtdachten uiteraard |f itgaan naar de gecom- ineerde uitzending an de VARA en Radio tad. Ten aanzien van te uitzendingen zal mij thans van een rdeel onthouden, nu t onderzoek van het nsterdamse Open- ar Ministerie terzake ig niet is voltooid. Er voorshands slechts (gemerkt, dat men (or de wijze van be- ihtgeving mede ver* itwoordelijk kan zijn or de uiteindelijke beurtenissen." AMSTERDAM Het was doodstil in de rechtzaal. De officier van justitie mr. R.J. Manschot had zijn eis gesteld. Tegen de eerste vier bij de rellen op de 30e april betrok ken jongens: drie maanden onvoorwaardelijk, vijf maan den onvoorwaardelijk, zes weken onvoorwaardelijk met aftrek en vier maanden on voorwaardelijk met aftrek. De voorlopige hechtenis moest voortduren, eiste hij. Het bleef even doodstil, toen was het of er een storm in een bos klonk, geritsel, gesis, de verontwaarding was hoor baar. Een van de verdachten borg het hoofd in de handen. Zijn vingers veegden de tra nen uit zijn ogen. De spanning die na de verhoren en de ver klaring van de getuigen-deskundigen en de getuigen nog sterker was geworden door het felle requisitoir van de officier van justitie had zich ontladen. De officier had er geen doekjes omgewonden: „De vrijheid van me ningsuiting vormt een groot goed en dient, waar mogelijk, beschermd te wordqp. Ze is dan ook terecht in de grondwet opgenomen. Men moet zich vrij kunnen uiten over de monarchie, over woningspeculatie, kraken van woningen en over al hetgeen ons bezig houdt. Tegelijkertijd echter brengt de pluri formiteit van onze dichtbevolkte samenle ving de noodzaak met zich mee, dat men el- kaars opvattingen, ook als deze ver uiteen lopen, respecteert. Gebeurt dit niet, dan wordt de samenleving onleefbaar, ook al omdat het niet respecteren van andere me ningen nogal eens met zich brengt, dat men de eigen mening met geweld aan de ander wil opdringen". „De wijze waarop op 30 april is gestreden was niet toelaatbaar. De mate van toegepast geweld was ronduit verbijsterend, terwijl Amsterdam wat dat betreft al wel op het een en ander kan terugzien. Wat het ge beurde ernstig maakt, is dat het geweld zich heeft gekeerd tegen diegenen die in ons staatsbestel zijn aangesteld om de rechtsorde daadwerkelijk te handhaven: de politie". „Het moet maar eens ondubbelzinnig gezegd zijn. Onze democratische rechtsorde ver draagt geen geweld tegen de handhavers er van, ervan uitgaande dat zij optreden in overeenstemming met de hen gegeven be voegdheden en binnen de daarbij bepaalde grenzen. Eenieder die deze regel scnendt, jong of oud. man of vrouw, Amsterdammer of niet Amsterdammer, kraker of huiseige naar, monarchist of republikein, kan erop De relschoppers naast elkaar in de beklaagdenbank. rekenen dat hij of zij door de Staat ter ver antwoording zal worden geroepen en vol gens de regels van ons recht zal worden be recht". Beminnelijk moest de politierechter mevrouw mr. G. van Erp Taalman Kip-Nieuwenkamp de pu blieke tribune met ontruiming dreigen. Be paald beminnelijk en begripvol had zij tot nu toe met verdachten, verdedigers en ge tuigen-deskundigen gepraat. Het begon al meteen aan het begin van de rechtszitting. Achter haar prijkte nog steeds het grote sta tieportret van Juliana aan de muur. Verde diger: „Ik zou het prettig vinden als het por tret van koningin Beatrix hier was gehan gen". Politierechter: „Ik ook". De eerste verdachte had een politiewagen recht op hem zien afkomen, terwijl hij in het publiek op het trottoir stond. Boos ge worden had hij een steen gepakt en naar de auto gegooid. Een ander, mavo-scholier, was, zo zei hij, 's nachts door mannen van de Mobiele Een heid omgereden. Een derde verdachte die een lichte hersen schudding had opgelopen, kreeg uitstel van hele dag op het voetbalveld doorgebracht, kwam 's avonds in de stad en werd, zo zei hij, uitgedaagd door een paar agenten. Een vijfde, een student, had 's middags nog geholpen de agent die met zijn paard werd belegerd, te ontzetten, 's Avonds ging hij naar een feestje en 's nachts werd hij gecon fronteerd met politiegeweld. Spontaan pakte hij een steen en gooide. „Het kwam over me", zei hij. In feite kwam het er op neer, dat de uitda gende houding van de politie, de provocatie, de reden tot hun gedrag was geweest, von den de verdachten. Ze werden er min of meer in gesteund door de getuigen-deskun- dige, drs. H.H. van der Burg, wetenschappe lijk medewerker aan de universiteit van Amsterdam, die een speciaal onderzoek had gedaan naar massa-psychologische ver schijnselen. In het geleerde betoog kwam ook nog even psychische overmacht naar voren. Algemene teneur: in massa-situaties hebben de omstandigheden een tamelijk dwingend karakter op het gedrag wat de mensen gaan ontplooien. Tweede getuigen-deskundige: Robert Jasper Grootveld, 48, eertijds voorman van de pro vo's. Daar stond hij: zwart pak, felrose over hemd, hoge blokhakken. Wat zijn deskun digheid was: „Ik ben tovenaar. Ik heb dit gedaan". Wat? „Dit, deze happening, ik heb het gevoel alsof ik hier als een malloot in de lucht hang". Politierechter, koeltjes: „Daar heeft u gelijk in". Grootveld: „Wat er de 30ste april in Am sterdam is gebeurd, noemden we toen een happening". Nogmaals over de deskundigheid: „Het op roepen van geesten is tovenaarswerk". En wat later: „Ik vind het een vormeloze hap, de hele rechtspraak. Beatrix hangt hier nog niet eens". Politierechter, onverstoorbaar: „Die zou er moeten hangen, dat ben ik met u eens". Grootveld: „Dan moet u dat zelf regelen, u bent hier de baas". Op de bloedbank Wat bleef er voor de verdedigers anders over, dan te wijzen op de spanningen die er waren de 30ste en te pleiten of voor vrij spraak of voor een boete. „De jongens moe ten op de bloedbank", zei een verdediger. Een ander merkte op, dat altijd in de ge schiedenis Amsterdam op koninginnedag rellen had gekend. Feest, borreltje op, vechtpartijen en politie. De officier hoorde zwijgend aan dat de poli tierechter besliste, dat voor deze vier de grond tot hechtenis niet meer aanwezig was. In de koffiekamer waar hij tussen de mid dag twintig minuten had om een broodje te eten, werd hij geconfronteerd met rood-wit- blauwe vlaggetjes, geplaatst in koffiebekers. Ze hadden tot opschrift: „Leve de konin gin". Aan de andere kant hing een bordje: „God jongen, werk hij hier? En je kon zo goed leren!". De middagzitting ging eigenlijk in dezelfde toon voort. Voor de deur van Lange Leidse Dwarsstraat 3, die toegang geeft tot de pu blieke tribune van het gerechtsgebouw, dromden iets minder belangstellenden sa men dan 's morgens. Ook ontbraken nu de pamfletten van de Internationale Kommu- nisten Bond, zoals die 's morgens waren uit gedeeld. Twee geüniformeerde agenten stonden de groep voornamelijk jongere be langstellenden op te nemen: „Ze staan er al weer, de ratten", merkte een van hen op. Symtomatisch misschien voor de verhou ding politie-jongeren na de veldslag op de. 30ste april. Symtomatisch was ook het feit dat in de middagzitting die rechercheurs werden gehoord, die verdachten van een dak hadden gehaald en gearresteerd. Alle vier moesten ze getuigen, dat ze verdachten niet hadden zien gooien. Vrijspraak moest wel volgen. Was 's morgens het taalgebruik voor de goede verstaander nog duidelijk te volgen, de middagzitting kon niet zonder tolk. Een opgepakte Arubaan was pas 28 maart in Ne derland gekomen en sprak alleen Papia- ments toen hij de 30ste met een molotov cocktail in zijn handen werd aangetroffen. Zijn zaak werd aangehouden, zowel in het belang van het onderzoek als van de verde diging, alsook in verband met de mishande lingen die hij van de zijde van de politie had ondergaan, zoals de verdediging stelde. Ook bij deze tweede groep verdachten strenge eisen, nu zelfs tot zes maanden on voorwaardelijk. De politierechter zal uit spraak doen op 22 mei. GERARD CRONE DEN HAAG De medische gegevens van iedereen, die een keuring voor militaire dienst heeft ondergaan, wor den door het ministerie van defensie voor onbepaalde tijd bewaard. Een maximun termijn voor het bewaren van die gegevens in het me disch archief in Leiden is (nog) niet vastgesteld. Minister Scholten van Defen sie heeft dit mede namens zijn. colléga van De Ruiter van jus titie geantwoord op kamervra gen van de VVD. De medische geheimen van militairen wor den bewaard om te kunnen beoordelen of iemand nog in zetbaar is en ook voor bijvoor beeld aangelegenheden als pensioenaanspraken. Volgens de bewindsman wor den de gegevens alleen ver strekt door of in opdracht van een arts. Bovendien liggen ze alleen voor artsen ter inzage en dan nog met instemming van de man op wie die gege vens betrekking hebben. RECHT. Volgens - Voedingsbond FNV rst er in de bakke- u n (waar 20.000 man Frkt) en wantoes- I d- In veel bedrijven •fdt onderbetaald en wordt er illegale ar il verricht. Veel bak- s maken twee keer eel nachturen dan is gestaan en werkwe- van meer dan vijftig komen ondanks alle '■bepalingen nog *ds veelvuldig voor. VOEDINGSBOND FNV: dreven en vaak gedwongen om „in de iungle" mee te doen. Vandaag heeft de Voedings bond een ontwerp-actieplan voor de bakkerijen gepresen teerd. In dit actieprogramma, en nachten van de bakkerij" meekreeg, wordt ondermeer bepleit de nog veel voorko mende nachtarbeid op een en kele uitzondering na uit te bannen. Regel moet worden 's morgens om vijf uur aan het bakken slaat. Volgens de FNV-bond heeft het publiek zijn verse brood dan nog op tijd. Waar nachtdienst onver mijdelijk is, moet dat in vier- dat de titel „De donkere dagen d&t de bakker op z'n vroegst ploegendienst gebeuren. UTRECHT De milieu-actiegroep „Redt Amelisweerd", waarvan twee leden gisteren voor de Utrechtse kan tonrechter moesten verschijnen, heeft tijdens de zitting onverwachts steun gekregen van deze kantonrechter mr. C. W. Bakker. Hij schaarde zich tij dens zijn uitspraak achter de doelstel lingen van de groep, die strijdt voort het behoud van een groot natuurge bied ten oosten van Utrecht en gaf zelfs aan hoe zij met niet verboden middelen actie kunnen voeren. Het natuurgebied dreigt te worden doorsneden door een vierbaans autosnelweg. Ter voorberei ding daarvan is de NS al bezig met twee spoor wegviaducten, die over de snelwegen moeten komen. Twee leden van de milieugroep moes ten zich gisteren verantwoorden voor het feit, dat zij in de zomer van vorig jaar door aan de. noodrem te trekken twee intercitytreinen in dit gebied hadden laten stoppen. Beiden werden weliswaar tot een geldboete veroordeeld, maar niet nadat de kantonrechtrer nadrukkelijk had laten weten, dat ook voor hem het gebied onge schonden moet blijven. Hij raadde de actiegroep aan binnen de bestaande regels andere strijd- methoden te hanteren, zoals het met vergun ning ophangen van spandoeken langs de spoor baan. Joodse gemeenschap verontrust over contacten met PLO DEN HAAG Vertegen woordigers van de joodse ge meenschap in ons land heb ben gisteren bij minister Van der Klaauw van buiten landse zaken hun ongerust heid geuit over het onduide lijke regeringsbeleid met be trekking tot de PLO. De bewindsman deelde mee dat de regering zich beperkt tot feitelijke contacten met de PLO, wat betekent dat er geen contact is tussen Nederlandse bewindslieden en PLO-verte- gen woord igers. Afgevaardig den van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie zullen ook niet op het ministerie worden ontvangen. Van der Klaauw zei niet van plan te zijn om nog verder contact te hebben met de PLO, omdat voor hem de standpunten voldoende dui delijk zijn. ARNHEM, De cao-onder handelingen bij Akzo Neder land zijn gistermiddag afge broken. De bonden weiger den in te gaan op het voor stel van de directie de prijs compensaties in de nieuw af te sluiten cao's met een looptijd van twee jaar te binden aan een maximum van in totaal tien procent Akzo stelde gisteren voor het cao-overleg pas in de tweede helft van dit jaar te hervatten, maar de centrales, de FNV, het CNV, de Unie BHLP en de vereniging van hoger perso neel bij Akzo, wilden daar niets van weten. Zonder nade re afspraken voor verder ove- leg gingen de partijen uiteen. Akzo.houdt vast aan de eigen voorstellen om de stijging van de loonkosten te beperken, maar de bonden willen geen maximering van de prijscom pensatie, omdat daarmee hun koopkrachtdoelstelling geweld wordt aangedaan. Sassenheimer vrijgesproken van EG-zwendel BREDA De rechtbank te Breda heeft gisteren een 42- jarige veehandelaar uit Sas- senheim vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij zich als een van de hoofdver dachten had schuldig ge maakt aan een miljoenen- zwendel van vee in de Euro pese Gemeenschappen. De eis tegen hem was enige tijd geleden vier jaar en vijf maanden geweest Een 60-jarige koopman uit Den Haag, die de documenten voor de in- en uitvoer van het vlees in Italië had laten ver valsen, werd veroordeeld tot drie en een half jaar gevange nisstraf. Enige andere deelne mers aan de zwendel werden door de rechtbank eveneens tot forse straffen veroordeeld. Zij zullen in hoger beroep g<ian.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15