Sjaranki's enige fout was geloof in de wet' roept vier diplomaten" terug Talbot Solara: Trendvolger DATSUN BLUEBIRD, VOGEL MET TOEKOMST Nationale actiedag tegen regering Thatcher Buitenland Autonieuws Autogrammen LEIDSE COURANT DINSDAG 13 MEI 1980 PAGINA 11 PAKKINGEN Een tip voor doe- het-zelvers: Permatex, onderdeel van de Loctite-groep, brengt een siliconen- preparaat op de markt onder de naam Form-A-Gasket. Dit blauwe goedje is een pakking uit de tube, die een soort rubberachtige substantie vormt welke gebruikt kan worden in plaats van alle soorten pakkingen, behalve de kop- en uitlaatpakking. In Nederland wordt dit produkt geïmporteerd door W. F. Har- rems BV, postbus 181, Diemen. MOBIL-ENCYCLOPEDIE Bij de Mobil-tankstations is sinds kort het eer ste deel verkrijgbaar van een vierent- wintigdelige encyclopedie voor auto mobilisten. Alle mogelijke onderwer pen die in verband staan met de auto worden erin behandeld door Jan Roo- derkerk. Dez encyclopedie komt tot stand in samenwerking met KNAC en BOVAG, de delen zijn gratis bij Mobil - stations verkrijgbaar en verschijnen tweemaal per maand. BENZINEMETER Wie geïnteres seerd is in ziin benzineverbruik (en wie is dat niet?) kan nu van Optilit een ap paraatje kopen dat het verbruik vrij nauwkeurig meet in liters per uur. Hoewel dit getal op zich misschien niet zoveel zegt is wei duidelijk, dat een lage meteraanwijzing gelijk staat met een gunstig verbruik. Het voordeel van dit apparaat is, dat het goedkoper en veel eenvoudiger in iedere auto in te bouwen is dan een rekenapparaat dat het verbruik in km per liter bijhoudt (de enige andere manier om exact het verbruik te registreren). SHELL HELPT Nog voordeliger echter is de besparingsmeter die hoort bij het zestiende deeltje van Shell helpt gratis bij de tankstations. Het is een kartonnen metertje waarop men zeil kan bijhouden hoeveel men verbruikt en in de bijbehorende „Shell helpt" kan men lezen hoe op het benzinever bruik bespaard kan worden. PREMIES Een verzekeringsmaat schappij in Arnhem gaat 30 procent re ductie geven op de verzekeringspre mies voor tweede auto's. Men gaat er bij die maatschappij van uit dat zo'n tweede wagen voord gebruikt zal wor den voor kortje ritjes in de stad bijvoor beeld voor doen van boodschappen. In I elk geval wordt er vaak veel minder mee gereden dan met de eerste auto en het schaderisico daarom veel kleiner is. Aardig idee, dat navolging verdient ANTI-ROEST Om juist die hele kleine roestplekjes weg te werken die het begin zijn van het einde, heeft Bie- rens Bichemie in Den Haag een „roest- wegstift" op de markt gebracht waar mee men ook in hele kleine hoekjes de roest kan verwijderen, zonder de om ringende lak te verwijderen (winkel prijs ca. 7,50). Om het geschuurde plek je ook weer tegen weer en wind te be schermen wordt er tevens een „bij- werkbusje" geleverd onder de naam Corroless dat een inhoud heeft van 150 ml. en dat in de winkel circa 6,90 gaat kosten. een onzer verslaggevers) STERDAM „Het feit dat er uit Europa een voortdurende, ituitbare kritiek werd uitgeoe- d op de Verenigde Staten vanwe- de rassendiscriminatie, heeft er veel toe bijgedragen dat aan dit echt een eind is gekomen. Zo ho- i we dat dit tribunaal verlichting nft voor de politieke en de reli- uie gevangenen in de Sovjet-Unie, in het bijzonder tot de vrijlating leiden van Anatoli Sjaranski". 1 zei gisteren Andrew Young, irmalig VN-ambassadeur van de enigde Staten, als voorzitter van Sjaranski-tribunaal in zijn ope gswoord. Na de eerste dag van- Tïtj g spreekt de jury zijn oordeel uit en toonde hij zich optimistisch over 2g kans op vrijlating voor de Russi- - - dissident. „De Sovjet Unie zal kritiek serieus nemen", ver-* -jtte hij. „De kritiek komt van sin althans van mensen die voor- 'OCprevend zijn en die niet zwegen i elders op de wereld mensen- le Aten werden geschonden". daarmee begon een zitting waarbij 10 ar weinig goede woorden vielen 'rc|f het beleid dat de Sovjet-Unie te- zijn opposanten voert. Dat is het wel een beetje geworden. Maar een dat zijn eigen rechtsregels zo met Ie e Mevrouw Sjaranski, zeer bewo gen, tijdens haar verklaring. voeten treedt als gisteren werd aange toond vraagt om scherpe kritiek. Het werd een demonstratie voor menselijke vrijheden, die maar al te veel Sovjet burgers moeten ontberen. Een tegenvaller was, dat mevr. Coretta King, de weduwe van dominee Martin Luther King, in de jury moest ontbre ken. Zij was ziek. De Portugese oud- ftremier Mario Soares arriveerde pas aat in de ochtend, terwijl ex-minister president Den Uyl in de middag we gens dringende bezigheden in Den Haag moest zijn. Meest ontroerende getuige was Avital Sjaranski, de echtgenote van de gevan gen naamgever aan het tribunaal. Ze omschreef haar man als „optimistisch, menselijk en voortdurend bereid ande ren in nood te helpen. Dat zijn de kwa liteiten die het Sovjet apparaat al meer dan een halve eeuw probeert te vernie tigen". De tranen sprongen in haar ogen en met veel onderbrekingen maakte ze haar rede af. En in de loop van de dag ontwikkelde zich een beeld van een onbegrijpelijke, maar in ieder geval ontoelaatbare en onmenselijke schertsvertoning zoals die zich van 1973 tot 1978 rpnd de figuur van Anatoli Sjaranski heeft afgespeeld. Refusenik Vanaf zijn aanvraag voor een visum naar Israël, die werd afgewezen, terwijl zijn vrouw, wat later, moest vertrek ken. Als „Refusenik"- de groep van mensen die evenmin naar Israël mocht, maar voor de aanvraag wordt gestraft met ontslag, waardoor een leven aan het bestaansminimum resteerde deed hij actief mee in de Joodse emi gratie beweging. Toen in Moskou de Helsinki-groep werd opgericht die de naleving van de Akkoorden van Hel sinki (1975) door de Sovjet Unie ging controleren, sloot hii zien ook daarbij aan. Door zijn uitstekende talenkennis werd hij uiteindelijk woordvoerder en tolk. In maart 1977 werd Sjaranski door de KGB opgepakt. En terwijl een voor lopige hechtenis in de Sovjet-Unie vol gens de wet maximaal twee maanden mag duren werd het juli 1978 voordat hij voor de rechter kwam. De beschul diging luidde: spionage en in de aan klacht werd hii persoonlijk verant woordelijk gesteld voor alles wat met name de emigratiebeweging in de loop van de tijd had ondernomen. Het von nis: drie jaar gevangenis, gevolgd door tien jaar werkkamp- de hoogste straf die sinds het Stalin tijdperk tegen een politiek gevangene werd uitgesproken. Sjaranski had een fout, aldus de Franse jurist Badinter: „Hij geloofde in de grondwet van de Sovjet-Unie en in de Russische handtekening onder interna» tionale conventies en verdragen. Het Russische persbureau Novosti heeft het tribunaal aangeduid als een „grove inmenging in de binnenlandse aangele genheden van de Sovjet-Unie". „Het is een spektakel volgens de ergste tradi ties van de koude oorlog". De organisa toren van het tribunaal hebben gezegd dat zij net de bedoeling hebben de kou de oorlog aan te wakkeren. De Jezuïet Robert F. Drlnan (links), Andrew Young en Lord Avebury (rechts), leden van het panel kijken vol bewondering naar een stukje perkament met daarop een dagboekfragment dat de getuige yoor Sjaranski, Koetnetsov, uit een Russisch werk kamp heeft gesmokkeld. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Libië roept op aandringen van Groot Brit- tannië vier van zijn verte genwoordigers terug, die in Londen verbonden zijn aan het Libische Volksbureau of ambassade. Een hunner is al weg. De anderen vertrekken in de loop van deze week. Volgens het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft het viertal zich in En geland bezig gehouden met dingen, die niets te maken hadden met diplomatie. Staatssecretaris Douglas Hurd van het Foreign Office zei gis teravond in het Lagerhuis, dat er dringend een einde moet komen aan de vervolging van weggevluchte Libiërs door 7\ meerderheid van het a ritse volk (64 pet) wil 5) it Groot-Brittannië uit Europese Gemeen- hap treedt Een groep u 28 pet is voor het lid- aatschap van de EG. Dit ijkt uit een opiniepei- h( if die door het Britse i d ifblad Daily Mali ge- trk mi den is. Uit deze pei- ig blijkt verder, dat wal de Labourstem- lQe trs fel gekant zijn tegen tEG. Van hen wenst 76 he tt dat het Verenigd Ko- inkrijk de EG verlaat zeilde conservatieven is pet In 1975 lagen meningen totaal an- V1!» Toen was een meer- ttheid van 67 pet voor xtrtding tot de EG en 'rofciju 33 pet tegen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDENjnaandag Morgen is het geen goede dag voor een bezoek aan Groot Brit- tannië. De centrale van Britse vakvereni gingen (TUC), die 113 bonden met 12 mil joen leden samenbundelt, heeft 14 mei uitge roepen tot nationale Actiedag. Voor de vakbondsleiders is actie een synoniem van niet-werken. Ze hebben geen nationale sta king afgekondigd, maar als iedere Britse arbei der en employé gevolg geeft aan een oproep, ligt overmorgen heel Groot-Brittannië plat uit protest tegen de financiële politiek van de rege ring- Thatcher. De vakbonden hebben het vooral gemunt op Thatchers „barbaarse bezuinigingen in de open bare sector". Om de regering een koerswijzi ging op te dringen zou Groot- Brittannië mor gen in de sfeer van een algemene staking ge dompeld worden. Militante vakbondsleiders be ogen een complete verlamming van het Lon- dense verkeer door middel van 55 protestmar sen en bijeenkomsten in open lucht. In andere grote steden zal even hard betoogd en verga derd worden. Als het TUC zijn zin krijgt, rijden woensdag in het Verenigd Koninkrijk nergens treinen, o- penbare autobussen en touringcars. Britse veer boten, die het eiland verbinden met de buiten wereld, varen niet uit Er kan weinig of niet gevlogen worden. De kranten zullen niet ver schijnen en de actie zal ook voelbaar zijn bij ra dio en tv. Ook op de ministeries en in andere overheidsdiensten zal niet gewerkt worden. De geplande mini-nationale staking dreigt evenwel in de war te lopen, omdat miljoenen Britten het een nutteloze actie vinden. Premier Thatcher heeft een handige tegencampagne ge voerd, met de steun van de Confederatie van de Britse Nijverheid en het Hoge Gerechtshof in Londen. Thatcher en haar aanhang voor spellen, dat het op de zogeheten actiedag een echte janboel zal zijn, waarbij het TUC veel van zijn gezicht zou verliezen. De premier heeft gezegd, dat vakbondsdemon straties haar financiële politiek niet zullen beïnvloeden. Prominente Britse industriëlen hebben de werknemers ervoor gewaarschuwd, dat niet werken op 14 mei de fabrieken van het land naar schatting 315 miljoen pond sterling zou kosten aan verloren produktie. Met dat geld zouden zeven grote ziekenhuizen en 150 scholen gebouwd kunnen worden. De belangrijkste bijdrage om de actiedag van morgen geheel of gedeeltelijk te doen misluk ken komt evenwel van het Hoge Gerechtshof in Londen. Rechter Griffiths besliste afgelopen week, dat vakbondsleiders, die hun leden onder druk zetten om morgen het werk neer te legen, strafbaar zijn. Eigenaars en directeuren van be drijven, die woensdag stil vallen, kunnen de betrokken vakbonden een proces aan doen. Ze hoeven hun personeel trouwens niet te betalen voor die verloren dag. agenten van kolonel Gadaffi. ■In april werden in Londen twee vooraanstaande Libiërs vermoord. Het politie-onder- zoek heeft daarna aan het licht gebracht, dat de moordenaars zich schuil hielden in de Libi sche ambassade. Volgens minister Hurd zijn de vier Libische vertegenwoordi gers, die nu vertrekken, niet noodzakelijk rechtstreeks be trokken geweest bij de twee moordpartijen. Eind vorige week trokken de Libiërs onder druk vier van hun vertegenwoordigers uit de VS terug. Inmiddels heeft Li bië 25 Amerikanen het land uitgewezen. Gisteren werden de ambassa des van Libië in de Turkse hoofdstad Ankara, in Praag, Belgrado, Bangla Desj, Wenen, en Bern door Libiërs overge nomen en omgezet in „volks bureaus". Vorig jaar was dit al gebeurd met met de Libische ambassades in Londen en Rome. De actie geschiedt klaarblijkelijk met goedkeu ring van Gadaffi, die preten deert een regeringsstelsel te willen vestigen via volkscomi tés waarbij alle politieke en militaire bevoegdheden in handen van het volk worden gelegd. Op de autotentoonstelling van Turijn presenteert Talbot een nieuw model, gebaseerd op de 1510, dat een aantal veel voorko mende verschijnselen volgt E- venals andere merken ging ook Talbot weer terug naar net klas sieke sedanmodel met aparte kofferbak en kreeg de nieuwe ling een vijfversnellingsbak in het programma. Wat het model betreft zou deze Solara een op volger kunnen zijn van de popu laire Sim ca 1301-1501. De Solara is acht centimeter lan ger dan de 1510, en die acht centi meter zijn helemaal terug te vin den in de kofferbak. Ondanks dat front en wielbasis gelijk zijn aan die van de 1510 is er toch meer binnenruimte, doordat stoelen en achterbank anders zijn opgesteld. Het resultaat daarvan is meer beenruimte achterin en een zowel voor als achter toegenomen hoofd ruimte. Net als de 1510 heeft de Solara onafhankelijke wielophan ging rondom, een dwarsgeplaatste motor en voorwielaandrijving. Er is keus uit drie motoren: de uit de Horizon bekende 1442 cc'er met 52 kW-70 pk in combinatie met een vierbak, een 1592 cc aggregaat van 54 kW-73 pk eveneens met vier bak, of dezelfde motor als in de 1510, ook 1592 cc, maar met een vermogen van 65 kW-88pk. In GLS-versie gaat deze motor samen met een vierbak of tegen meerprijs een vijfbak, de SX heeft standaard1 vijf versnellingen of tegen meer prijs een automaat De uitrusting van de verschillende typen loopt nogal uiteen. Terwijl de 1,5 LS en 1,6 LS niet bijzoner compleet zijn te noemen, heeft de 1,6 GL al een behoorlijke uitrus ting met bijvoorbeeld een van bin nenuit verstelbare buitenspiegel en halogeenkoplampen, en kun nen de 1,6 GLS en SX als uitge sproken luxueus gelden. De GLS heeft elektrisch bediende zijramen vóór, op de SX zijn ook stuurbek rachtiging, boordcomputer, getint glas en elektromagnetische deur vergrendeling standaard. De SX met automaat heeft bovendien nog speedcontrol, een automatische snelheidsregelaar. Alle Solara's hebben verbeterde schijfremmen voor, die zowel krachtiger zijn als langer meegaan. pa werd geëxporteerd heet- Bluebird; dat is inmiddels 20 »r geleden. Naar Nederland vamen de Datsuns pas in 1966, 'k toen met de Bluebird als - rateling. Bleef de naam in merlka en Japan behouden, er heette dit type later 160-180 Langzaamerhand zijn nu ook er weer als type-aanduiding namen ingevoerd, en nu deze euwe 160-180 B weer Bluebird ét, blijft alleen nog de 280 ZX wtoken van zijn in het buiten- nd gebruikelijke naam Fair- Jy. Als opvolger van de 160- B vaB de Bluebird dus in de waenklasse, waar hij het vrktaandeel van Datsum flink gaan uitbreiden en tevens merk het grootste Japanse trk op de Nederlandse markt P°et gaan maken. m dat te bereiken is de techniek 111 de oude 160-180 B nog meer ln de Europese smaak aangepast 1 voorzien van een eveneens zeer ïropese uitziende carrosserie. Be- 5o< bleven de motoren van jjjtö en 1770 cc met resp. 60 en 65 •^(81 en 88 pk). De onafhankelij- wielophanging rondom, het '^systeem en de besturing wer- mechter aan de hier gebruikelij- rijstijl aangepast. Ook achter pt de Bluebird nu een stabilisa- ratang om de carrosserie in boch- beter rechtop te houden, de ca- •ctiteit van de remmen vergroot- - toen door de schijven in de voorwielen te voorzien van inwen dige ventilatie. De 1600-motor be hield de oude vierversnellingsbak, maar de vijfbak voor de 1800-mo- dellen kreeg andere overbren gingsverhoudingen. Veel luxe Geheel nieuw is de ruime vierper- soons vierdeurs carrosserie, die een aantrekkelijk strakke Europe se lijn heeft. Veel aandacht be steedde men aan de uitrusting, waarvan traditioneel bij Japanse auto's veel wordt verwacht. De Bluebird is dan ook een complete' auto, die in 1600-, 1800- en station wagen-uitvoering dezelfde rijke uitrusting heeft Buiten de moto ren is er alleen verschil in de ver snellingsbak; de 1600 is er alleen als sedan met vierbak, de 1800 heeft standaard vijf versnellingen en kan ook als stationwagen of met automaat geleverd worden. Het ruime interieur ziet er erg ne tjes uit met onder meer stoffen he- melbekleding, maar het is jammer dat de zitplaatsen alleen een mid- denbaan met stofbekleding hebben en verder van kunstleer zijn voor zien. Het dashboard is overzichte lijk en compleet, met bijvoorbeeld een toerenteller en digitaalklokje dat ook seconden, datum en maand aangeeft. De besturing is bij rechtuit rijden wat vaag, maar werkt wel licht en nauwkeurig. De remmen zijn zonder meer uit stekend. Het comfort staat in het algemeen op een gemiddeld niveau. Vering en schokdempers werken behoor lijk en de herrie binnen is niet-te groot, al is de motor vooral bij ho^ gere toerentallen niet erg stil. De zitplaatsen zijn goed, waarbij de- bestuurder bovendien kan be schikken over vele verstelmoge- lijkheden: de hoogte van het stuur, van de bestuurdersstoel en de len- desteun daarin zijn variabel. De ruimte is zowel in het interieur als de bégageruimte bevredigend. De prestaties van de motor zijn mid delmatig, waarbij het verschil tus sen 1600 en 1800 niet groot is. Wij hebben het nog niet gemeten, maar waarschijnlijk zal de Blue bird wel zuinig lopen. De weglig- ging is probleemloos en wordt ge kenmerkt door een veilig onder stuur. Waar voor uw geld Zeer interessant zijn de prijzen van deze Bluebirds, want die zijn erg gunstig. Al voor 16.650 gulden heeft u een zeer compleet uitge ruste 1600 GL, de 1800 GL kost 650 gulden meer. Een meerprijs van wederom 650 voor een auto maat of (zeer fraaie) lichtmetalen wielen is ook zeker niet te veel be taald. De stationwagen kost 18.600 gulden en heeft dezelfde uitrusting als de sedans, plus een ruitewisser- sproeier achterop. Volgend jaar komt er ook een Bluebird met viercilinder 2200 tc dieselmotor.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11