Kans op abortuswet groter dan ooit Buitenlandse journalisten doen hartig boekje open over Nederland Politici pleiten voor S jaranski nnenland tPROOKJES TERUGGEBRACHT OT NUCHTERE WERKELIJKHEID Politiek Partij Parlement LEIDSE COURANT ZATERDAG10 MEI 1980 PAGINA 9 fcnu 1 IDA-fractie uit de je Kamer heeft weèk donderdag jaarlijkse uitstapje Een soort school- waar aan echter alleen de „kinde- imeester Lub- ar ook hun genoten en de me- ■erkers van het frac- cretariaat met hun iang aan deel na- De tocht ging dit naar Volendam, i en Marken en uit 'Jeacties van de reizi- konden we niet an- concluderen dan et een donderend geweest. „Er is ettend veel gela- i", vertrouwde een ousiaste deelnemer toe. Voor de hand natuurlijk de over de datum, per slot van re- ng 1 mei: Zielig die socialisten die 2T.es allemaal verplichte par tijbijeenkomsten moe ten bijwonen. Hebben wij toch een heel wat leuker uitje. En ach ja, er viel natuurlijk ook al heel wat na te praten en te gniffelen over de inhuldigingsplech tighe- den van de vorige dag. En vooral over het dansfeest dat daarop volgde, met die verwoe de pogingen tot swin gen van de zwaarlijvige VVD-ster Erica Ver kerk-Terpstra en die droge opmerking van CDA -senator Diepen - horst: „Als er nou geen drank komt, word ik republikein Maar de lachspieren kwamen pas goed los, toen het reisgezelschap des avonds in een Vo- lendams restaurant aan de dis plaatsnam. Op de tafels lag een menu kaart, waaruit bleek dat de politiek ook in de gastronomie reeds haar intrede heeft gedaan. Via slinkse wegen is ons deze spijskaart, ge tooid met de naam „Het smakelijk alternatief" toegespeeld, zodat we u even kunnen laten meegenieten van, wat de kaart noemt, het „Vreetzaam en Bokma- tig samenleven in het CDADaar gaat-ie dan. Menu 2 Men kon kiezen. Het avondmaal bestond uit vijf gangen en elke gang bood twee alterna tieven. Allereerst was daar het „Sneetje frac tievoorzitter" met als tweede mogelijkheid de Fusieschotel „Niet bij brood alleen met dissi dentenham, meloen pragmatique en unievij gen. Gelukkig stond er een vertaling naast, zo dat de disgenoten kon den vaststellen dat hen de keus werd gelaten tussen gerookte paling op wittebrood, dan wel Ardennerham met me loen en vijgen. Het zou te ver voeren om hier alle politieke gerechten tot in de de tails op te noemen. En kele opmerkelijke spij zen willen wij u echter niet onthouden. Daar was bijvoorbeeld de Consommé „Politieke Overtuiging" met ver trekpunten, beter be kend als aspergesoep. En wat te denken van Getrancheerd Bestek met stukjes regionaal beleid, inflatiesaus en Liberalensalade?" Of had u liever het geva- riëerd zeebanket Loonmaatregelver gezeld van gebakken ambtenaren, gestoofde trendvolgers en Demo- cratensalade? O, en dan waren we bijna nog de aardappelen van het soort „Morgen brengen vergeten. Enfin, de magen kon den na het hoofdge recht nog iets verder worden uitgerekt door een Coalitiecompöte, aangevuld met een ver rukkelijke „Coupe com promis met hete getui genis-chocolade". Wel moge het u bekomen. De het taurant verklappen we niet, want het zou tegen de geest van het CDA zijn. dit verhaal te ver knoeien met sluikrecla- Stupide Lag het aan het weer, dat de Eerste Kamer af gelopen dinsdag en woensdag in zo'n balo rige stemming verga derde? Ja, dat leest u goed. De Eerste Kamer. Zelden of nooit klinkt daar gelach, maar deze week was hét af en toe best leuk nou ja laten we zeggen amu sant om de Senato ren met elkaar en de regering in de weer te zien. Het kan natuurlijk ook gelegen hebben aan het feit dat de vergade ringen voor het grootste deel niet werden voor gezeten door prof. Thurlings, maar door de PvdA- senator Broeksz, doch laten wij ophou den met speculaties en ons beperken tot een tweetal aardige i Tijdens de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken zei mevrouw Vonk (PvdA) op een gegeven moment dat de fracties van CDA en VVD „stupide vra gen" aan minister Wie gel hadden gesteld. On middellijk werd haar betoog onderbroken door de VVD'er Wie- benga. „Het is toch wel een tijd geleden, dat een spreker van een fractie andere fracties verwijt, stupide vragen te heb ben gesteld. Ik vind dit toch wel heel krachtige taal. Wellicht kan dit nog door mevrouw Vonk worden geadstru eerd". (Met adstrueren bedoelen politici: toe lichten). Mevrouw Vonk: „Ik was net bezig, uit te leg gen wat ik stupide noemde. Misschien is het goed als de heer Wiebenga mij laat uit leggen wat ik bedoel. Het staat in mijn tekst". Wiebenga: „Ik weet wel wat men over het alge meen met het woord stupide bedoelt". Waar op voorzitter Broeksz zich in de discussie mengde met de woor den: „Bedoelt de heer Wiebenga, dat de voor zitter dit woord niet had mogen toelaten?". „Neen!", schudde Wie benga. Dan is het in orde", lachte Broeksz. „U kunt doorgaan, me- Hoofdschuddend had CDA -sena tor Diepen - horst de woordenwisse ling aangehoord. „Dit is bui tenge woon belang wekkend", riep hij (en zelfs daar werd om ge lachen), waarna hij op zijn beurt weer werd geïnterrumpeerd door Wiegel, die gnuivend vroeg: „Mag ik eens een poging doen tot het stel len van een niet stupide vraag?". „Jazeker" knikte de voorzittêr. En inderdaad, Wiegel stel de mevrouw Vonk een uiterst serieuze vraag, zodat het debat zijn ge wone loop weer her kreeg. Stupide 2 Een poosje later, tijdens de tweede ronde van het debat, beklom PPR- senator van Kleef het spreekgestoelte. Hij had zojuist te horen gekre gen dat hij nog maar vijf minuten spreektijd had. „Ik zal echt vijf minuten spreken", be loofde hij. „U zou de eerste zijn", bromde de voorzitter. Vervolgens herinnerde Van Kleef Wiegel eraan, dat deze op een bepaalde vraag van hem nog geen ant woord had gegeven. En Wiegel had het hem in de koffiepauze nog zo nadrukkelijk beloofd. Van Kleef: „In de kof fiekamer heb ik van de minister begrepen, dat hij het antwoord op mijn vraag had, maar ik heb het niet gekregen. Het is waarschijnlijk ge woon verzopen in de stukken". Wiegel, driftig zoekend in zijn paperassen: „Ik ben inmiddels die pa pieren kwijt. Ik verzoek mijn ambtenaren op dé tribune vanaf deze, plaats, het antwoord even op te duikelen Zijn verzoek werd door de hooggezeten ambte naren onverwijld inge-' willigd. Als één man doken ze in hun tasseri en mappen. Goedkeu rend keek Van Kleef naar boven. „Ik moet zeggen, dat er een uit stekende samenwerking is tussen de minister en zijn ambtenaren", con stateerde hij. En temid den van het gelach, dat het papiergeritsel over stemde, riep de VVD'er Wiebenga de ambtena ren toe: „Misschien lig gen die papieren wel in de koffiekamer". Ter geruststelling: Van Kleef heeft zijn ant woord inmiddels gekre gen. DICK VAN RIETSCHOTEN nM fI lïïi ft Bfi 1 rif T iffilTf ff M IKJ E I „Een harinkje met kop en staart", zegt de buitenlander )EN HAAG Is Neder- and no? steeds het bloe- :nland: nog mooier dan bet Aards Paradijs? Wor- itelen wij nog altijd iedere dag met het water en beste den wij onze vrije tijd met biets anders dan de klom- badans? Blijft Nederland let land vol Volendammer roeken met de voeten ste in de klompen, waar- ieiereen zijn eigen ha- ing uit de Noordzee Een groot aantal denkt nog steeds zo ver Holland, zoals men 9 Maar ons land veelal blijft I oemen. Althans volgens lermann BLeich, al tien- allen jaren correspondent n Nederland voor verschil- ende buitenlandse dagbla- Brochures en vaak letershoge foto's houden lat sprookje buiten Neder- and hardnekkig in ere. lermenn Bleich schrijft dit n het in het Duits uitgege- n boekje „Die Niederlan- waarin acht buitenland- correspondenten in Neder- tid hun kennis over ons hd op papier hebben gezet. Het verscheen ter gelegen- 'd van de troonswisseling 30 april bij de Zwitserse litgeverij HeCHt-Verlag te Zurich en behandelt daarin verschillende facetten van de Nederlandse samenleving: tnaatschapplijk, politiek, so- ï'a religieus. Met deze gegevens als uitgangspunt stelt Bleich vast dat het Ne derlands karakter vele kan ten heeft. Bijvoorbeeld: „wel licht is de betrokkenheid van de Nederlander bij de natuur te verklaren uit zijn al eeu wenlange strijd tegen het wa ter. Daarom misschien ook ontbreken in geen enkel huis de bloemen als teken van zijn verbondenheid met de na tuur". Bleich ontrafelt? dan wel het onsterfelijk sprookje, dat ie dereen in Nederland nog steeds in Volendammer broek en op klompen door het leven gaat en dat hij dat leven iedere dag verschillen de keren versterkt met het eten van een harinkje "tot en met kop en staart". Maar toch bezingt hij ook zelf het sprookje van Nederland, vlie gend boven dit land, dat hem in de loop der jaren zo niet een tweede vaderland, dan toch een .dierbaar plekje grond" is geworden. „Bij mooi weer aanschouwt men vanuit het vliegtuig beneden zich een prachtig beeld. Her haaldelijk ontdekt men op de velden, die op de vlakken van een schaakbord lijken, een koe en de zon doet de kanalen en rivieren in stra lend zilver oplichten". Stug Wij Nederlanders zouden bij deze woorden bijna verlegen worden. Ware het echter niet, dat de schrijver zijn bui tenlandse lezers onmiddellijk daarop waarschuwt, dat de Nederlander nogal stug zal overkomen. „De Nederlander is weinig spontaan, hij is erg in zichzelf gekeerd, bang dat hij al gauw opdringerig ge noemd wordt". En de schrij ver kon wel eens het grootste gelijk van de wereld hebben, wanneer hij beweert, dat de Nederlander liever spaart, dan zijn geld zo maar uit te geven. „Niet voor niets wordt beweerd, dat Adam en Eva Nederlanders waren, omdat zij samen van één appel heb ben gegeten", aldus Bleich, die er ook op wijst, dat de Nederlander een ras indivi dualist is. „Een medereiziger moet eerst bijna el flauw val len, voordat een andere Ne derlander voor hem in* de trein opstaat", constateert hij met wat zachte ironie. Maar dat sterk individualisme kan in het verkeer wel eens ern stige gevolgen hebben door de miljoenen fietsers en het enorm autoverkeer in de spitsuren. „Menig buiten landse automobilist is door al die fietsers in opperste wan hoop geraakt". En dan een prachtige opmer king over de „dorpspolitiek" van het Nederlands parle ment: „in het parlement werd bij de behandeling van een wetsontwerp over de zondagsrust in alle ernst ge discussieerd over de vraag of, hoe lang de kerkklokken op zondag mo gen luiden". Maar ook: „ernst, ijver, plichtsbesef, solidariteit, toe wijding zijn duidelijke Ne derlandse deugden afgewis seld door gebreken als pe danterie, kleinzieligheid, ge brek aan fantasie".... Voor de bezoekende buiten lander is het ook iedere keer een vreemde verrassing, dat hij zo maar „door de grote ra men" in het Nederlands huis kan binnenkijken. Bleich heeft daarvoor een verkla ring: „waarschijnlijk gaat dit gebruik terug tot Calvijn. Die zou hebben gezegd dat het nooit sluiten van de luiken de beste manier is om aan te tonen dat men niet in zonden leeft. De schrijver volstaat geluk kig niet met het vermelden van alleen anecdotisch getin te verhalen. Hij gaat in zijn bijdrage aan „Die Niederlan- de" soms diep in op allerlei gebeurtenissen in ons land: het tot stand komen van Ne derland, zoals het nu is, de betekenis van de Oranjes, verschijnselen als provo's en kabouters, de karakteristieke verschillen tussen de Neder landse provincies en ver schillende Nederlandse ste den: Amsterdam, de intens levende stad, waar van alles gebeurt; Den Haag, wat afge meten, rustig en bedacht zaam; Rotterdam, impone- Eerlijk Maar bij alles een land „dat zich wel onder druk kan la ten zetten, maar dat zich nooit zal laten onderdruk ken", aldus Bleich in zijn ar tikel over Nederland, dat zelfs ons Nederlanders in al zijn eerlijkheid heel wat te zeggen heeft. Men mag er hem en de zeven andere bui tenlandse correspondenten in ons land alleen maar dank baar voor zijn. Petra Munster bijvoorbeeld, die haar artikel besluit met de bemoedigende opmerking: „Wanneer Nederland werke lijk in nood is, dan heeft het zichzelf altijd weer eruit kunnen redden. En Gunter C. Vieten die schrijvend over „de herfsttij van het geloof" in Nederland tot de schrij nende conclusie komt: „het systematisch lamleggen van grote delen van het geschre ven recht is in de tegenwoor dige situatie min of meer een gevolg van de gezagscrisis van een ook in religieus op zicht „vaderloos" geworden volk".... Een opvallend hoofdstuk „Nederland en Duitsland" sluit het boek. Het is van de hand van de Duitser H. W. von der Dunk, al jaren hoog leraar in de hedendaagse ge schiedenis aan de Utrechtse universiteit. Hij geeft daarin de vele tegenstellingen aan tussen beide landen, die toch in economisch opzicht vele raakpunten hebben. De Ne derlander is volgens hem door zijn Calvinistische in slag spaarzaam en nuchter en in zijn denken vaak hard en realistisch. „Aan poespas en pose heeft hij een grote hekel, maar het verzamelen van bezit is voor hem zeker niet in strijd met zijn beginselen. Zo zijn de ei genschappen van de koop man en van de theoloog in iedere Nederlander merk baar". Dat brengt volgens von der Dunk ook met zich mee dat de politiek altijd een vertolkster moet zijn van een politieke geloofsovertuiging. „Politiek handelen, dat niet op algemene principes stoelt, is iets duivels". Onkoninklijk En waarom is volgens von der Dunk prinses Juliana al tijd zo gezien en populair ge weest? „Omdat zij zo onko ninklijk in de traditionele zin en zo volledig als een gemid delde Nederlandse vrouw is opgetreden". TON VAN DEN HOUTEN Hermann Bleich e.a. „Die Niederlande" Uitg. HeCHt te Zürich, Zwitserland, ƒ.24.- AMSTERDAM Aanstaande maandag en dinsdag wordt in Amsterdam een internationaal Sjaranski-tribo- naal gehouden, waaraan prominente politici uit binnen- en buitenland zullen deelnemen. Anatoli Sjaranski hield zich, voor zijn arrestatie in 1977, be zig met onderzoek naar de na leving van de eind 1975 onder tekende Akkoorden van Hel sinki door de Sovjet-Unie; in het bijzonder het door presi dent Brezjnev en 34 andere re geringsleiders ondertekende zevende beginsel. Dat handelt over de eerbiediging van de rechten van de mens en van de fundamentele vrijheden, met inbegrip van vrijheid van denken, geweten, godsdienst of overtuiging. Het vormt een onderdeel van de Slotakte van Helsinki die defintief de er kenning regelde van de gren zen zoals die na 1945 tussen de verschillende Europese staten zijn ontstaan. De dissidentenbewegingen in het Oostblok, met name die in de Sovjet-Unie, kregen er een document mee in handen, be krachtigd door hun eigen lei ders, waarmee ze fundamente le vrijheden voor zich op kon den eisen - dachten ze. Want één van de belangrijkste Russische groeperingen die zich in 1976 met „Helsinki" ging bezighouden bestaat niet meer. Twee van de bekendste leden, Joeri Orlov en Alexan der Ginzburg, zijn verbannen naar het buitenland. De derde, die volgende week model staat voor soortgelijke vervolgden, Anatoli Sjtsjaranski, zit in de gevangenis. Hij is tot dertien jaar veroordeeld wegens „landverraad en anti-Sovjet agitatie". Op 15 maart 1977 werd Sja ranski in Moskou gearresteerd. De aanklacht was: landver raad. Hij zou deel uitmaken van een groep joden die zich ten doel stellen informatie te verzamelen over geheime in stituten, die werk verrichten op het gebied van de Sovjet defensie. Het proces vond plaats van 10 tot 14 juli. Het tribunaal dat uiteindelijk de vrijlating beoogt van Sja- ranki zal in de eerste plaats Anatoli Sjaranski. zich bezighouden met de vraag in hoeverre dit proces een far-. De leden van de jury zijn on der meer Andrew Young, de voormalige VS-ambassadeur bij de Verenigde Naties, Coretta King, de weduwe van ds. Martin Luther King, J. den Uyl. Ramsey Clark, voormalig" procureur-generaal in de Ver enigde Staten, Gideon Haus-: ner, oud-minister van Justitie in Israël en Mario Soares, so cialistisch ex-premier in Por tugal. Tot de belangrijkste ge tuigen behoren mevrouw Avi- tal Sjtsjaranski, de echtgenote van de naamgever van het tri bunaal, en Eduard Kutznetsov, een Russische dissident die naar het Westen werd uitge- De Sovjet-Unie heeft een uit nodiging om op het tribunaal zijn eigen verdediging te voe ren naast zich neergelegd en het proces bestempeld als een door het Witte Huis bestem pelde anti-Sovjet-hysterie. alles volgens het door de Kamer [estelde plan verloopt, zal het abor- wetsontwerp van de ministers De iter (Justitie) en Ginjaar (Volksge- ïdheid) begin september in de Twee- 3en| Kamer aan de orde komen. Het de- dat meerdere dagen zal duren, rdt beslist geen fluitje van een cent. emotionele geladenheid die het on- ■werp al jarenlang omgeeft, staat »der meer borg voor verhitte parle- ntaire gedachten wisselingen. Een >rzichtige voorspelling kan echter den, dat het wetsontwerp „Afbre- ig Zwangerschap", zoals het officieel -t. uiteindelijk door een Kamermeer- 'heid aanvaard zal worden en ver- Igens ook zonder kleerscheuren de iaat zal passeren. ooit de tijd rijp is geweest om de abor- kwestie zonder al te veel moeilijkhe- i wettelijk te regelen, dan is het nu, zo nkt het regelmatig uit de monden van fisten-democraten, liberalen en socialis me po'itieke wil om er nog dit jaar ie komen" is in de drie grootste frac- zeer sterk aanwezig. Met name de eties van PvdA en CDA zweeft voort- a fend het spookbeeld voor ogen, dat een A Igende kabinetsformatie opnieuw belast 'gefrustreerd zal worden door langduri- f onderhandelingen over de abortus- restie. hans niet met vernietigende kritiek op de voorstellen van De Ruiter en Ginjaar heeft gereageerd. Het is bovendien op merkelijk dat de PvdA nog geen eigen initiatief-wetsvoorstel heeft ingediend. Zoals het er nu naar uitziet zal zo'n ont werp, dat aanzienlijke vertraging in de behandelingsprocedure kwestie kan opleveren, er men. De coulante houding vloeitnatuurlijk ook voort i De Ruiter en Ginjaar erin van hun wetsontwerp ee voorstel te maken dat de abortus- ook niet ko- van de PvdA t het feit, dat zijn geslaagd compromis- aansluit bij de praktijk komt dat ook het meest voor) als bij een ziekenhuis of abortuskliniek. Voorts stelt het gewijzigd ontwerp dat de termijn van vijf dagen al ingaat op de dag dat de vrouw bij de arts om abortus vraagt. Een tweede belangrijke wijziging ten op zichte van het oorspronkelijke ontwerp is, dat zwangerschappen van meer dan 13 weken ook in een abortuskliniek mogen worden afgebroken. In het oude ontwerp mochten na 13 weken zwangerschap al leen abortussen in ziekenhuizen worden Mitiatief !a is het dan ook begrijpelijk, dat "A-fractie tot nu toe vrij mild, alt huidige abortuspraktijk. De bewindslieden zijn er zelfs niet voor teruggedeinsd hun oorspronkelijke ontwerp (van begin vorig jaar) na de kritiek van vooral de VVD en de linkse oppositie op enkele essentiële punten te wijzigen. Wijzigingen In het eerste ontwerp werd de vrouw, na dat zij zich voor een abortus bij een zie kenhuis of kliniek had gemeld, nog eens een termijn van vijf dagen bedenktijd op gelegd. In die tijd moest de arts tevens on derzoeken of de vrouw wel in vrijheid tot haar beslissing was gekomen en of de af drijving van de vrucht wel de enige ma nier zou zijn om de nood van de vrouw te lenigen. In het gewijzigd ontwerp is in de eerste plaats een meer centrale rol toebe deeld aan de huisarts. Een vrouW die abortus wenst te laten plegen, mag zich zowel bij haar huisarts melden '(in de Vrouw beslist? Over de aard van deze wijzigingen heb ben VVD en PvdA zich positief uitgela ten. Wel blijft er van beide zijden kritiek bestaan op enkele onderdelen van het ontwerp, zoals dat er nu ligt. In de eerste plaats vinden beide fracties dat in het re geringsvoorstel niet duidelijk wordt uitge sproken, dat de stem van de vrouw door slaggevend moet zijn. Met andere woor den: wat ook de inhoud van de gesprek ken tussen arts en vrouw moge zijn, de vrouw beslist uiteindelijk of de abortus doorgaat of niet. Voorts vinden de beide fracties dat een vrouw zich voor een abor tus ook rechtstreeks moet kunnen wen den tot artsen die werkzaam zijn bij in stellingen als de FIOM (organisatie voor ongehuwde moeders) of de Rutgersstich- ting van de NVSH. Tenslotte hebben VVD en PvdA beide kritiek op het feit, dat het plegen van abortus in het Wetboek van, Strafrecht blijft staan als zijnde een misdrijf: een misdrijf, tenzij men zich houdt aan de toe komstige Wet Afbreking Zwangerschap. Vooral de PvdA ziet het als een princi pekwestie dat abortus uit de sfeer van het strafrecht wordt gehaald. Men tilt daar bijzonder zwaar aan. Iemand die onbe voegd of tegen de bepalingen uit de abor tuswet abortus pleegt moet uiteraard strafbaar zijn, maar die strafbaarstelling hoort thuis in de Abortuswet zelf en niet in het Wetboek van Strafrecht, zo vindt de PvdA. De VVD vindt dat weliswaar ook, maar de liberalen zijn er in veel min dere male toe geneigd daar een halszaak van te maken. D'66 Tot nu toe zijn vrijwel uitsluitend de frac ties van VVD en PvdA ter sprake geko men. Het CDA en de op drie na grootste partij in de Kamer, D'66, nemen echter in de discussies over het abortusvraagstuk elk een geheel aparte positie in. D'66 is van alle Kamerfracties het meest ver gaand in haar kritiek op het ontwerp van Ginjaar en De Ruiter. De Democraten noemen de voorgestelde wetstekst zonder meer onaanvaardbaar, omdat er volgens hen nog steeds sprake is van een verre gaande mate van betutteling jegens de vrouw, vooral waar het gaat om de vijf dagentermijn. Terwijl PvdA en WD be reid lijken te zijn, de vijf dagen te slikken vanuit de overweging dat in de dagelijkse SliLLpr* praktijk een abortus toch nooit direct na k~'AAlvlwcI1 aanvraag kan worden voltrokken, wil D'66 pas over een „ja" voor het wetsont- CDA In het CDA is allerminst sprake eensluidend standpunt t het ontwerp-De Ruiter-Ginjaar. De gelui den uit de fractie doen trouwens vermoe den dat er ten aanzien van het ontwerp nimmer een unaniem CDA-standpunt zal komen. Allereerst is er een klein groepje principiële tegenstanders van abortus. On der hen bevinden zich in ieder geval de ARP'er Couprie, de KVP'er Bremen en de CHU'ers Van Dijk, Van Leijenhorst en Van Muiden. Zij zullen waarschijnlijk, wat er ook met het regeringswetsontwerp gebeurt, stemmen voor het initiatief-ont werp van SGP en GPV, waarin abortus alleen wordt toegestaan als het leven of de gezondheid van de vrouw in gevaar is of wanneer het gaat om een dode vrucht. Ten tweede is er een grote groep die, on danks bezwaren tegen het regeringsont- werp, bereid is ermee akkoord te gaan. Dan is er nog een categorie twijfelaars, voornamelijk bestaande uit CHU'ers en een paar KVP'ers, die nog niet weten of het ontwerp voor hen aanvaardhaar ia of niet, en tenslotte is er een handjevol CDA'ers dat desnoods nog een klein stapje in de richting van PvdA en VVD zou wil len doen. Het zal voor CDA-fractieleider Lubbers een bijzonder moeilijke opgaaf worden, enige ordening in'deze verscheidenheid van meningen te brengen. Overigens heeft Lubbers vorig jaar een keer nadruk kelijk gezegd, dat ieder in de fractie de vrijheid moet hebben ten aanzien van de abortuskwestie naar eigen inzicht en ge weten te stemmen. Nog moeilijker wordt het voor het kabi-, net; het zal problemen hebben om de veelheid van opvattingen in de Kamer zo- danig tegemoet te komen dat er straks een meerderheid voor het ontwerp van De Ruiter en Ginjaar zal stemmen. Je zou haast zeggen, dat het kabinet er nauwe lijks onderuit kan, nog een kleine hand reiking aan VVD en PvdA (samen een meerderheid vormend) te doen. Wat er dan aan socialistische en liberale zijde nog aan kritiek overblijft moet dan, met een beroep op het gezonde politieke verstand of desnoods onder bedreiging van een door de beide indieners uitgesproken „on aanvaardbaar", maar ingeslikt worden. Het CDA, dat al genoeg te slikken heeft, kan natuurlijk niet helemaal omver gelo pen worden. Eén en ander zal zeker nog de nodige hooglopende discussies in het Catshuis opleveren, hoewel met het ver dwijnen van minister Andriessen, éen ge vreesd tegenstander waar het de abortus kwestie betrof, het overlegklimaat in dit opzicht alweer een stukje is verbeterd. Het zou koffiedik kijken zijn, nu al te voorspellen hoe het verder allemaal zal lopen. De voorspelling dat er, als het kabi net blijft ritten, dit jaar nog een abortus wet tot stand komt, lijkt, alles overziende, echter wel degelijk gerechtvaardigd. DICK VAN RIETSCHOTEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9