Verkiezingen Iran gunstig voor strenge islamieten Geschiedenis-examen: veel te veel Kabinet in beraad over jaarlijkse 5-meiviering tying Wilma fed op kop f Uitrusting ME wordt verbeterd Noodwetje om huizen Lekkerkerk snel te vorderen QeidóaOowumt Brief van mgr. Gijsen brengt onenigheid in overleg ambtsopleiding ^yoca/mmd Carter betreurt pauze in gesprek IsraëlEgypte V olkshuis vesting en bouwmalaise Genland/buitenland LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 MEI 1980 PAGINA 7 ant TB gf /bruit HAAG Het kabinet sverg bij een aantal maat- appeiijke organisaties iezen gaan inwinnen de vraag of 5 mei op- jw jaarlijks als nationa- eestdag moet worden ge- Zoals bekend heeft de eede Kamer zich deze traval >k unaniem uitgesproken ulpe r de herinvoering jaarlijkse nationale be- jdingsdag. 1970 wordt bevrijdings- de vijf jaar 9'el ierd. Het kabinet-De Jong daartoe besloten. Premier )Agt zei gisteravond ■••an de ministerraad, dat volgende kabinetten aanleiding hebben ge- i, op dat besluit terug ,/De achtergrond daar- is de verwachting dat het goed meer mogelijk zal van de vijfde mei elk jaar r een manifestatie van vol- nde allure te maken. Bo- dioen speelt daarbij dat 5 mei kort op Konin- ïdag volgt", aldus Van „Maar gezien de unanie- wens van de Kamer en met het oog op het feit de vijfde mei dit jaar gebeuren is geweest, we serieus gaan bestu- of we er weer een jaar- Oranjeverenigingen die jaarlijkse congres in Zwol- houden, hebben hun be- ;dheid uitgesproken over terugkeer van een jaarlijk- -meiviering. Zij vrezen dat Koninginnedag in het ge- ang zal komen. CARTA/ROTTERDAM Flying Wilma heeft dc >te aanval van de Gauloi- afgeslagen Het tekort aan id speelde het Franse jacht dopen twee dagen de leste parten. Per uur behield slechts een snelheid van mijl, tegen 6 mijl voor de ing Wilma. die nu een irsprong op de Gauloises :ft genomen van 427 mijl. t nog 6.5 dag voor de boeg dc Flying Wilma nog 1360 •1 verwijderd van het licht- ip Sandettye waar de re- dpoging wordt gemeten het zuiden van de Atlanti- i Oceaan zijn de meeste (ten in de stopdivisie op Iheid gekomen In dc laat- P (8 uur behield de West- terik gemiddeld 10,4 mijl per «ren de Prodent van Dirk luta 7,9 mijl. In hel handi- M [klassement van de tweede ppe is de Prodent nu in op- irs Dit klassement luidt nu: lying Wilma, iauloises 3 op 36 uur. i Vj rodent op 50 uur Mestbank op 168 uur 1 Werkgevers laren al voor nabetaling NLO Er zijn in Neder- d tal van bedrijven, die nu fondsen vormen om straks, de loonmaatregel is uitge- rkt, zo snel mogelijk de Ji.terstand in loonsverhogin- i ongedaan te kunnen ma- 1. Het gaat dan met name i het herstel van de perio- 3-ke loonsverhogingen, die achtens de loonmaatregel dit r slechts voor de helft mo- a worden toegekend. 'orzitter N.F. Kruijff Van de ~T afische Bond CNV maakte teren van deze fondsvor- T ng door werkgevers mel- 'g tijdens een redevoering. deed dit om aan te tonen, de loonmaatregel van dit inet uiteindelijk geen ef- in£ !t zal hebben. Ten onrechte _r| het kabinet er volgens 'uijff van uitgegaan dat ma- 4 !'ng tot meer werkgelegen- id leidt. Matiging moet ech- gepaard gaan met een bete- verdeling van arbeid en het lossen van knelpunten op de beidsmarkt. Die elementen "j ®en in het „bijna-akkoord", J®t elnd vorig jaar tussen -T&rkgevers en vakbeweging is bereikt en het kabinet had zUn loonmaatregel daarop 10 (0efen voortborduren, vond hiijff. Dat bijna-akkoord erd tenslotte door de FNV enige afgewezen. „De FNV t ons de - - 5 Kruijff. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net heeft gisteren besloten zeven miljoen gulden uit te trekken voor verbetering van de uitrusting van de Mobiele Eenheid. Het geld zal vooral besteed worden aan de aankoop van been- beschermers en nieuwe hel men die gezicht en kaak be ter beschermen. Ook zal de pantserconstructie van de voertuigen van de M.E. worden verbeterd. De poli tiebonden hadden afgelo pen dinsdag in een gesprek met de ministers Wiegel (Binnenlandse Zaken) en De Ruiter (Justitie) al om deze verbeteringen ge vraagd. Het kabinet heeft tevens besloten, een wetenschap pelijk onderzoek te laten instellen naar de psycholo gische, sociale en culturele achtergronden van de rel len die op 30 april in Am sterdam plaatsvonden. Met dit onderzoek zal ongeveer een miljoen gulden ge moeid zijn. De Nederlandse politie bond gaat een onderzoek doen naar de psychische ge volgen voor de individuele politieman als hij wordt ingezet bij rellen. Volgens voorzitter Leen van der Linden raakt bij het soort rellen als in Amsterdam een behoorlijk aantal agen ten zo van streek dat psy chische zorg noodzakelijk is. „Je kunt die mensen niet meteen weer de straat opsturen om hun dienstver lenend werk te doen", al dus Van der Linden in de FNV-vakbondskrant. De meeste agenten zijn hele maal niet gelukkig met hun werk in de Mobiele Eenheid. PRESIDENT BANI-SADR VREEST CONFRONTATIE TEHERAN De tweede ronde van de Iraanse parlementsverkiezingen is gekenmerkt door een aanzienlijk lagere opkomst dan de zestig pro cent die in de eerste ronde was be reikt. Deze kleine opkomst wordt gunstig geacht voor de streng reli gieuze Islamitische republikeinse partij, die in de eerste ronde de meesite van de 80 gekozen zetels wist te bemachtigen. Gisteren ging het om de restende 190 zetels. In 22 ste den, voornamelijk in Koerdistan, waren de verkiezingen uitgesteld vanwege de voortwoedende oorlog. Het parlement zal moeten beslissen over het lot van de Amerikaanse gij zelaars. Als de Islamitische republikeinse partij een meerderheid in het parlement zou krijgen, zou het parlement een bolwerk tegen de macht van president Bani- Sadr kunnen gaan vormen. Vandaar dat hij de hulp van geestelijk leider Khomeiny had ingeroepen en ook ver kregen om te voorkomen dat die partij een greep zou proberen te krijgen op de samenstelling van het kabinet dat de- president wil vormen. Khomeiny heeft ingestemd met een voorstel van Bani- Sadr dat de keuze van een premier door de president door hem moet wor den bekrachtigd. De benoeming van een premier wordt nu de komende da gen verwacht. Het parlement moet ech ter de uiteindelijke samenstelling van het kabinet goedkeuren. Ondanks po gingen de stabiliteit van het land te verzekeren door de benoeming van een premier voor minstens een jaar, is de Islamitische republikeinse partij slechts bereid akkoord te gaan met een pre mier voor een overgangsperiode. Amnesty International heeft Iran er van beschuldigd dat veel mensen in dat land ter dood veroordeeld zijn zonder eerlijk proces. De beklaagden werden vaak niet geïnformeerd over de tegen hen uitgebrachte beschuldigingen, en bovendien zou het hun niet altijd zijn toegestaan getuigen op te roepen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft bij de Tweede Kamer een gelegenheidswetsontwerp ingediend dat het voor de over heid mogelijk moet maken snel woningen in de gemeente Lekkerkerk, in verband met de bodemvervuiling aldaar, te kunnen vorderen. Hoewel het beleid erop gericht is dat de overheid de woningen via een schikking met de eigenaar in bezit krijgt, is het wegens het goed verlopen van de zuive ringswerkzaamheden van de bodem in Lekkerkerk nodig dat de overheid de woningen op zo kort mogelijke termijn in handen krijgt, aldus een toelichting van het ministerie van justitie. Volgens de toelichting op het wetje zal een schadevergoeding aan de eigenaar achteraf plaatsvinden. Dit zal gaan volgens de regels van de onteigeningswet waarbij de rechter de schadever goeding vaststelt. Is de eigenaar het daar niet, mee eens dan kan hij of zij in beroep gaan bij de Hoge Raad. De belangen van de burgers zijn daardoor geheel verzekerd, aldus de toelichting. De regering heeft het gelegenheidswetje voor Lekkerkerk nodig geacht omdat normale vorderingsprocedures via de onteige ningswet minstens een half jaar duren. Premier Van Agt heeft meegedeeld dat de totale kosten van de schadevergoedingen in Lekkerkerk geraamd worden op ruim 50 miljoen gulden. Hierbij is de aankoop of vordering van de wo ningen en de vergoeding van verhuiskosten meegerekend. De kosten van het verwijderen van vergiftigde grond van het even tueel slopen van woningen vallen nog hoger uit: 70 a 80 miljoen gulden. De al enkele weken voortdurende staking in Zweden brengt ook de levering van benzine in de pro blemen. En wat doe je dan als landbouwer om elk druppeltje te sparen voor de werktuigen: je kijkt je hond eens vriendelijk aan en met de bolderkar van de kinderen lukt het allemaal best. PHILADELPHIA President Carter heeft gisteren zijn teleurstelling uitgesproken over de opschorting van de onderhandelin gen tussen Israël en Egypte over autonomie voor de westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza. Carter zal dit weekeinde een gesprek hebben met zijn onderhande laar Sol Linowitz die hem en minister Mus- kie volledig van de ontwikkeling op de hoogte zal stellen. op alle niveaus, zo heeft premier Khalil van Egypte bekend gemaakt. Hij zei dat het besluit is genomen „omdat geen vooruitgang is ge boekt". Linowitz had donderdag verklaard dat alleen de besprekingen op ministersniveau wa ren gestaakt. Volgens de Isrëlische onderhan delaar, minister Burg, is de kans op overeen stemming vóór 26 mei de streefdatum die in de akkoorden van Camp David wordt genoemd heel klein géworden. Volgens de Israëlische minister van defensie Weizman heeft Sadat om binnenlands-politieke redenen tot opschorting besloten. HeT kabinet Van Agt is gereed gekomen met de moeizarng pogingen om de anderhalf miljard ombuigingen, die op de departementsuitgaven van dit! jaar gerealiseerd moeten wor den, in te vullen. Het kabinet heeft daarvoor uitgebreid de tijd genomen, zo kan worden geconcludeerd. Het jaar is straks al bijna half om alvorens de volksvertegenwoordiging een oordeel kan vellen over de voorgenomen vermindering van departementsuitgaven. GROOTSTE probleem bij de invulling van de ombuiging was het departement van volkshuisvesting. En het is op zich al toe te juicheh dat het kabinet dit departement momenteel J als een probleemgebied beschouwt. Want er is op het terrein van de volkshuisvesting nogal wat aan de hand. De markt is i door tal van oorzaken compleet ingestort, terwijl er toch een j toenemende behoefte is aan nieuwe woningen (toenemend j aantal woningszoekenden) en een toenemende behoefte aan werkplaatsen ook in de bouw (toenemende aantal werklo- 1 zen). ZOWEL de bestrijding van de woningnood als de bestrijding van de werkloosheid vormen dus redenen voor de overheid om de malaise in de bouw niet nog eens een extra impuls te geven door op het gebied van volkshuisvesting extra ombui- i gingen te plegen. Dat zou pas echt neerkomen op het paard achter de wagen spannen. Het is dus bemoedigend te bemerken dat ook het kabinet heeft besloten de woningbouw te ontzien. Zou men aan de problemen in deze sector zijn voorbijgegaan, dan zou 1980 een rampjaar geworden zijn voor de volkshuisvesting, waar nog lange jaren de wrange vruchten van geplukt zouden moeten worden. DEN HAAG De bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen heeft in een brief aan het provinciaal bestuur der redemptoristen verklaard aan afgestudeerden van de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat (HTP) te Heer len geen enkele functie in zijn bisdom te willen geven. Dit heeft geleid tot een conf lict tijdens het eerste over leg tussen de centrale be leidscommissie voor de kat holieke instellingen van the ologisch onderwijs en de bis schoppelijke commissie, die als uitvloeisel van de bijzon dere synode van de Neder landse bisschoppen een on derzoek instelt naar de aard en kwaliteit van de ambtso pleidingen in ons land. Hier van maakt, naast de bis schoppen Ernst en Möller, ook mgr. Gijsen deel uit. Dit eerste overleg was afgelo pen zaterdag. De centrale be leidscommissie, die onder voorzitterschap staat van dr. G. Veringa uit Rijswijk, deelde de bisschoppelijke commissie toen mee, dat zij haar mede werking aan het onderzoek slechts wilde blijven geven on der voorwaarde dat, hangende het onderzoek, bisschoppen zich zouden onthouden van verklaringen over het al dan niet geschikt zijn van een be paalde opleiding. Mgr. Gijsen Zou voor zijp standpunt als reden aangeven, dat tijdens de bijzondere syno de in januari kardinaal Garro- ne, (toen nog) prefect van de curie-congregatie voor het kat? holiek onderwijs, had ver klaard, dat de HTP in Heerlen niet voldoet aan de eisen, die aan de ambtsopleiding worden gesteld. Aanleiding tot de briefwisse ling tussen mgr. Gijsen en de redemptoristen, die participe ren in de HTP. was de pries terwijding op 24 mei van de redemptorist J. Hafmans uit Velden (L.) en momenteel ook in Limburg werkzaam. Hij wilde worden gewijd door mgr. Staverman, vice-voorzit- ter van de Nederlandse Missie raad. Mgr. Gijsen stemde hier mee in onder voorwaarde, dat mgr. Staverman in zijn predi katie niet zou polariseren. Maar op een eventuele functie in Limburg behoefde pater Hafmans niet te rekenen. De bisschoppenconferentie zal zich in haar vergadering van 13 of 27 mei met deze kwestie bezighouden. „Veel te veel" was het vrij wel eensluidend commen taar van onze zegslieden, kandidaten zowel van het vwo als van het havo, op het centraal schriftelijk examen geschiedenis, dat gistermiddag aan de orde was in het algemeen voort gezet onderwijs. In de och tenduren stond voor vwo, mavo en lbo wiskunde op het programma, terwijl bij het leao en lhno ook exa mens in het machineschrij- ven werden afgenomen. „Nederland 1917-1939" en „Fascisme en nationaal-socia- lisme 1918-1939" waren de twee onderwerpen van het centraal schriftelijk geschie denis zowel voor het vwo als het havo, maar voor elk van beide schooltypen verschil den de vragen. De havo-mensen vonden hun vragen bij het eerste onder werp goed te maken. Opval lend was het grote aantal vragen over kunst („de stijl"), maar met het aangeboden materiaal was er goed uit te komen. Ten aanzien van de vragen bij het tweede onder werp wees men op het opval lende verschijnsel, dat het niet zozeer aankwam op fei tenkennis als wel op een goed kunnen omgaan met historisch materiaal. En dat was aan de hand van teksten en afbeeldingen mogelijk. De vwo-kandidaten noemden hun vragen bij het eerste on derwerp niet onoverkomelijk moeilijk. De vragen bij het tweede onderwerp waren volgens hen veel bewerkelij ker en vroegen nogal wat fei tenkennis. In deze sector had men het ontbreken van vra gen over kunst in ruime zin als een gemis Wiskunde-VWO Het examen wiskunde II voor het vwo werd door de kandidaten nogal verschil lend beoordeeld: Van pittig tot gemakkelijk. De leraar vond. dat het met goed na denken goed te doen was. Hij merkte over de derde opgave nog op: Voor het eerst een opgave die helemaal gewijd was aan lettervectoren. Vroe ger gebeurde dat mondjes maat. Een hele opgave van deze soort is abstracter, dus moeilijker, maar voor ab stract denkende leerlingen niet moeilijker. Hetgeen dan ook de uiteenlopende beoor delingen van de kandidaten verklaart. MAVO „Al een paar jaar achtereen staat wiskunde (open werk) aan het eind van een drukke examenweek. Dat werkt de concentratie niet in de hand", zo verzuchtte onze mavo-wiskundeleraar. Het wiskunde-examen mavo-4 was op zichzelf niet moeilijk volgens hem. De beschikbare tijd was ruim voldoende. Op vallend was, dat er weer een statistiek werd gevraagd. He- letnaal onverwacht was dat overigens niet, want bij het meerkeuzewerk van woens dag jl. was geen enkele opga ve van dien aard voorgeko- De eerste som ging over een eenvoudige balk met een aantal berekeningen, die voor elke leerling te maken moet zijn geweest. De tweede was de reeds vermelde statis- tiekopgave. Daarbij werd duidelijk gevraagd naar be grip voor een gegevan tabel. 4 De derde opgave betrof een parabool met raaklijn. Vol gens de leraar een aardige som die toch wel op het juiste niveau lag. Jammer dat de redactie van vraag C bij ver scheidene kandidaten ver warring veroorzaakte: Ze leek namelijk verdacht veel op een gewone distributieve eigenschap. De vierde en Jaatste opgave ging over twee cirkels, waarvan er een ont- :staan is na rotatie van de an- Were. De laatste vraag bij deze opgave viel volgens de leraar uit de toon, omdat hier in feite werd teruggegrepen naar het oude bewijs uit de planimetrie. LBO Het wiskunde-examen (open vragen) voor het lbo bestond uit vier opgaven. Ze waren volgens de lto-docent alle vier van een bekende soort. Zoals ieder jaar waren ook dit jaar „de parabool" en „de balk" van de partij. Het wa ren, aldus deze docent, „leu ke" opgaven, maar hij voegt eraan toe dat het valt te be twijfelen of de leerlingen dat ook zo vonden. Het niveau was volgens hem op de juiste hoogte en de beschikbare tijd van twee uur voldoende. Het lmo deed dit jaar pas voor het eerst mee met het centraal schriftelijk wiskun de voor het lbo. Dat gold zo wel de meerkeuzetoets als de open vragen. „We zijn dan ook nog groentjes", aldus de docent. Wat de meerkeuze toets betreft was zijn bevin ding dat deze door verschil lende leerlingen redelijk is gemaakt. Bij de open vragen was er een die nogal koud op de maag viel, maar de rest was redelijk te maken, aldus het commentaar. Het machineschrijven bij leao en lhno begon en eindigde met een vaardigheidsproef van elk 7 minuten. Over de rest van het examen mocht anderhalf uur worden ge daan. Het betrof een rappor tering; een brief met doorslag en envelop; een rekening, die zelf moest worden ingedeeld; het maken van een overzich telijk staatje aan de hand van een gegeven tekst. Volgens de docente was het examen goed te maken en zeker niet moeilijk. MDS Het schriftelijk eindexamen van de mds werd afgesloten met economie, gesplitst in de onderdelen bedrijfseconomie en algemene- en handelseco nomie. Volgens de docenten was het een goed examen met voldoende variatie, maar zeker niet gemakkelijk. Er werd namelijk nogal wat in zicht vereist. Veel kandida ten vonden het moeilijk, slechts een enkeling zei dat het wel te maken was. Medische steun voor stakers van Mobil Oil AMSTERDAM Ruim hon derd artsen en 150 weten schapsmensen hebben zich de afgelopen week achter de actie voor invoering van een vijf ploegendienst bij de raffinade rij van Mobil Oil in Amster dam gesteld. De wetenschap pers vertegenwoordigers bijna het gehele wetenschappelijke veld dat in Nederland met on derzoek bezig is naar de gevol gen van ploegenarbeid. Allen vinden de invoering van een vijfde ploeg noodzakelijk om de risico's voor de gezondhied te verminderen. De stakingsactie bij Mobil Oil ging vandaag zijn zestiende dag in. Volgende week zal de rechter uitspraak doen in een kort geding dat de Mobildirec- tie heeft aangespannen om een eind aan de actie te maken. Op een bijeenkomst van Mobil- werknemers gisteren in Am sterdam haalde Wim Spit, vice-voorzitter van de FNV, fel uit naar minister Albeda die deze week in een nota aan de Tweede Kamer had gesteld dat vierploegendienst als pas sende arbeid dient te worden j beschouwd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7