Franciscusband bestaat deze maand35 jaar Ton en Coby Bakker openden „tent" waar je ook verzorgd kunt eten )e grimassen van boxer Boy wr* hond zoekt; Weer verwarring rond subsidie voor VVV Lisse fAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG10 MEI 1980 PAGINA 5( Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. mm de muziek gaat met haar jaren N« nee. In Leiden is dat dezer dagen te nerken bij het Majorette-tamboer- lijper- en trompetterkorps F.B.L., dat ju 35 jaar bestaat. Bij wie niet helemaal ka jrecies weet wat F.B.L. betekent, zal »en licht opgaan als we de naam Sint 'P franciscusband noemen, want dat is de e tam die sinds de bevrijding rijke 'I michten heeft voortgebracht. Het egon in de late meidagen van '45. tie Uierlei verenigingen en corporaties, w< ;lubs en (jeugd)bewegingen, die tijdens oorlogsjaren door de bezetter verboden waren, staken de kop weer op. Welpen en verkenners, die na 1941 nog even op een laag pitje doorsukkelden als Kruisvaarders van Sint Jan of zoiets, keerden ook weer terug. In Leiden durfde men het al gauw aan, een verkennersband op te richten. Binnen het toenmalige Antoniuspatronaat was er een groep Jongens die de echte pioniersgeest lezaten en met bescheiden middelen zo'n verkennersband in elkaar zetten. Met een paar trommels en een stuk of wat bazuinen werd de St. Franciscusband in het leven geroepen. Allengs groeide die Franciscusband uit tot een korps met een aanzienlijk aantal leden en in 1964 kwamn de eerste meisjes erbij, hetgeen, zoals men nu weet, een dankbare f Na vele optredens in het land, tot over de grenzen toe, werd in 1969 het majorettenkorps opgericht. Zoals secretaris B. de Wekker van de F. B. L. zegt: „Deze meisjes zijn nu niet meer weg te denken binnen onze band, waarop we terecht trots mogen zijn. In 1970 werd ons eerste concours met het majorettenkorps in Duinkerken een werkelijk groot succes. In datzelfde Burgemeester Botten op het punt van ii,3öi nieuwe naam te onthullen: „Paer- deburgh"; links Ton en Coby Bakker, tmmdt gretige eigenaars van het Ripse yam/eiteurant. Het is nu smullen gebla- Jn Rijpwetering is deze week een pangename stap van oud naar nieuw ;ezet. Je kunt er nu erg behoorlijk a la :arte eten. Ook een verrassing voor irs. P. J. Bol ten, burgemeester van de gemeente Alkemade (waaronder het Ripse kerkdorp valt), die op een gegeven moment bij de opening zei: i aanwinst voor Alkemade, weinig op dit gebied •d. Ifvoorhanden is". Eindelijk een zaak, je volgens de eetcultuur i de het etablissement, ffherboren, verscheen boven de ingang. Onze fotograaf drukte waarschijnlijk te vroeg af, waardoor de aandachtige beschouwer van bijgaande fotoreproduktie de indruk kan krijgen, lat de Alkemadese eerste burger aan t'n schone was staat te trekken. Niets is minder waar; hij onthult hier de voor een ruim zeventig aar bestaande Ripse gelegenheid in de inmiddellijke nabijheid van de 'aardebrug over de „Rijpwetering": „Paerdeburgh". Het jonge stel Ton en Coby Bakker staat daarbij toe te kijken. Dit echtpaar is het beschoren, de „Paerdeburgh" te betrekken in de gunst van de talrijke passanten, voor wie de Paardebrug inmiddels een begrip is geworden. De VLAKBIJ DE PAARDEBRUG LIGT NU DE RIPSE PAERDEBURGH jaar, toen we ons zilveren bestaan vierden, bliezen ook voor de eerste keer de trompetten mee. Nadat we veel eerste prijzen op concoursen in de wacht hadden gesleept werd 1978 voor ons een bijzonder jaar, immers in Leidschendam werd de band kampioen van Zuid-Holland in de eerste divisie G. Wie schetste niet alleen onze verbazing, maar ook onze grote vreugde, toen onze band in 1979 een nog veel groter feest kon gaan vieren: in Someren werd het Nederlands kampioenschap gehouden en we konden ons geluk bijna niet op toen we daar landskampioen in dezelfde divisie gljpg. Csfe „Rustoord* werden". „Inmiddels", aldus de heer De Wekker uit Alphen a.d.Rijn, „is de naam St. Franciscusband (wat die naamgeving betreft moet je ook met je tijd meegaan, zo is het nu eenmaal) veranderd tot Majorette-tamboer-pijper- en trompetterkorps F.B.L. Daar zit natuurlijk Franciscus Band Leiden in. Onze vereniging wordt begeleid door een aantal enthousiaste mensen die zich verdienstelijk maken om het jubilerende koips goed te doen functioneren. We gaan vol goede moed op weg naar ons gouden feest in 1995 Maar wie dan leeft, die dan zorgt..." life! Rustoord, zoals het was zo'n zeventig jaar geleden, bij een voormalige brug over de Rijpwetering. Bijna op de hoek in een bos.... twee Bakkers zijn nog pril: Ton is 27 en z'n vrouw 25. Ze weten nauwelijks wat er allemaal sinds 1907 bij de Paardebrug gepasseerd is. Van horen zeggen is bekend, dat oudtijds daar boeren voorbij kwamen met hun paarden, op weg naar de Leidse veemarkt. Het was de enige plek waar de knollen over de wetering konden komen. Paardebrug dus. De watersporters wisten er ook weg mee: ze spraken af bij de paardebrug om er aan te leggen, voor hun natje en droogje. De Paardebrug was dus al een begrip in het dorp. Voor Ton en Coby Bakker geen moeilijke opgave een nieuwe naam te bedenken voor de geheel vervallen zaak die eens café „Rustoord" heette. Coby Bakker, zichzelf noemend „een Hazerswoudse boerendochter": „over die Paerdeburgh hebben we niet hoeven nadenken. Waarom zou je het moeilijk maken als het zo eenvoudig is? We hopen alleen, dat die naam in een oude spelling, met het café-restaurant zelf, opnieuw een begrip zal worden". Tegenover de Pastoor v.d.Plaatstraat (een wat vreemde „stadse" benaming voor zo'n buitengebeuren langs een oud-Hollandse wetering) ligt op de hoek van de Oud Adeselaan nu „Paerdeburgh". Voorbij de Paardebrug begint de Koppoel. Het café is altijd een familiebedrijf geweest. In 1907 begon Siem van Benten er „Rustoord"; daartoe werden een paar oude huisjes opgeruimd. Het was een café-herberg; je kon er zelfs slapen, in een paar kamertjes. Het was een rustplaats, een uitspanning waar ook de paarden een welkom rustpunt vonden. Vlak vóór de tweede wereldoorlog waren de Van Bentens overleden en erfde de familie Straathof de boedel. De Straathofs hielden het er slechts een week of zes vol, want ze vonden het horecaleven maar niks. De oorlog kwam en de Duitsers trokken in Rustoord en lieten er nauwelijks een spaan van heel. Na de oorlog kwam Cor Bakker uit Noordwijkerhout. Hij kocht Rustoord, dat helemaal verwaarloosd en uitgeleefd was. „Een puinhoop", zegt z'n zoon Ton Bakker vandaag. Hij weet het van overlevering. De jaren spoedden zich voort en gaandeweg verweerde boven de ingang de naam Rustoord. De Ripse volksmond noemde de taveerne inmiddels café Bakker. Vader Bakker bakte de zaak ook niet zo bruin als wel gewenst zou zijn geweest. Zijn schoondochter: „Pa deed een loonbedrijf erbij en moeder runde het café. De zaak ging niet met z'n tijd mee. Ze woonden er ook niet en het café ging achteruit. Toen kwam zoon Ton. Die kocht de optrek, omdat hij er best zin en aardigheid in had. Hij had z'n horeca-opleiding in het restaurant de Groenendijk in Hazerswoude (waar hij Coby Beukeboom leerde kennen) en in De Witte Raaf bij Noord wijk. Bij elkaar is het een ervaren paar, dat met de „Paerdeburgh" hoge ogen wenst te gooien. Coby, die in '77 met Ton Bakker trouwde, is best trots op haar man, want in drie jaar tijd kreeg hij het voor elkaar zo'n beetje de hele verbouwing zelf te voltooien; „we hebben ongeveer drie jaar lang, tot deze week, in de rommel gezeten en nu zitten we in de bloemen en planten van allerlei vrienden en relaties". De eerste party's zijn al geboekt, de zakenlunches zullen ook wel komen en de vergaderingen, de recepties, bruiloften en andere festiviteiten kunnen niet uitblijven met zo'n grandioze gelegenheid. Het vroegere woonhuis werd restaurant, de stal en garage werden herschapen in een ruime restaurantkeuken, waar Noordwijkerhouter Leo Salman als chef de cuisine de scepter zwaait. Coby Bakker: „Hij is nog jong, Leo, maar heeft het echt in z'n vingers" En Ton Bakker heeft, na al die verbouwingsperikelen, nog zoveel energie over om „fijn verder te gaan". Het „hotel" bestaat niet meer; dat is nu de woonruimte voor de twee Bakkers. Op het terras is het wachten op de zon. Coby Bakker: „Dat is een trekpleister, waar de mensen op af komen. Zo zie je niemand, maar als de zon doorbreekt komt iedereen opeens overal vandaan; net zoals mussen die plotseling opduiken als je brood hebt gestrooid". Woensdag was de opening van de „Paerdeburgh". Er vloog een vliegtuigje met een reclameboodschap boven de Rip. Ton Bakker: „Ja, dat was een initiatief van meneer Van Lent, die heeft zelf een vliegbrevet, zie je". Eindelijk een zaak, waar je verzorgd kunt eten in het Lage Land rondom Alkemade. Als het goed is, zul je meneer Bolten, edelachtbaar, er meer zien; hij heeft immers zelf de bel geluid. Bootje afmeren en huppetaa; de Paerdeburgh is zo eenvoudig bereikbaar. En de Brasemroute voor de fietsers loopt erlangs. Kijk maar eens op een mooie zondag. Dat peddelt maar over die Paardebrug, in horden tegelijk. De Bakkers hebben een vitaal punt uitgekozen voor hun ambities en ze kijken verder. Zoals Coby Bakker- Beukeboom zegt: „Rijpwetering is een rustig dorp en toch overal dichtbij. En we kennen geen sluitingstijden in Alkemade...." t LISSE In tegenstelling tot eer der gedane toezeggingen zal de gemeenteraad van Lisse de eers tkomende raadsvergadering niet praten over een aanvullende sub sidie voor de Lissese VW. Deze vereniging die in financiële nood verkeert, zag vorige maand haar noodkreet gehonoreerd met een raadsvoorstel voor een aanvul lende subsidie van 5.000 gulden per jaar. Dit terwijl het exploita- - tietekort van de VW over 1979 ruim 20.000 gulden bedroeg. In allerijl kon het college van b en w be wogen worden om het raadsvoorstel in afwachting van een nieuwe bespreking h in te trekken. Met de leden van de g^.t, meenteraad werd in de aprilvergadering afgesproken, het subsidieverzoek in de raadsvergadering van 14 mei opnieuw tp bespreken. Tot ieders verbazing on^ De officiële gemeentelijke verklaring hiervoor is 'dat het college van b en vy. zich na kennisneming van de nieuwe ar-, gumenten beraadt op het aanvullende subsidieverzoek van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer'. Een nieuw voori stel aan de raad is volgens een woord voerder van de gemeente Lisse voor een van de eerstvolgende vergaderingen te verwachten. De Lissese VVV die haar servicepakket de afgelopen jaren niet onaanzienlijk' heeft uitgebreid en die ook een belangrij ke plaats inneemt in het toeristische, maar ook plaatselijke gebeuren, krijgt van oudsher een subsidie van 150 van' haar eigen contributies en donaties. Naar aanleiding van het drastisch teruglopen van deze laatstgenoemde inkomsten ett de evenzeer drastisch stijgende vaste las ten, benaderde de VVV de gemeente Lis se voor een aanvullende steun in harde guldens. Als voorbeeld voor de financiële, problemen werd het dubbele effect var* teruglopende donaties aangevoerd. In dë huidige situatie wordt het wegvallen van inkomsten ook nog eens gevoeld in eert hieruit voortvloeiende vermindering van gemeentelijke subsidie. In een gesprek met de gemeente Lisse werd als voorbeeld een bedrag van 5000- gulden aan inkomstenderving genoemd. Het gemeentebestuur maakte uit deze op merking op dat deze 5000 gulden de tota le financiële nood inhield en vervaardig-, de een discussiestuk voor de raadsleden, waarin werd voorgesteld jaarlijks (onaf hankelijk van de 150 procentsregeling) aan de VVV te verstrekken. Met een ex-' ploitatietekort van 20.000 gulden over '79 en eenzelfde tekort in het vooruitzicht voor 1980, vroeg VVV-voorzitter Van der Kroft de gemeenteraad het voorstel nog even aan te houden in afwachting vaa'; een nieuw onderhoud met het Lissesë' college. Er is inmiddels een gesprek ge-' weest met een ambtenaar van de Lissese afdeling Financiën. Ondanks de nieuwe verwarrende situatie veronderstelt de VVV dat het college van b en w bereid is wat dieper in de buidel te tasten. In het andere geval zal de Lissese VVV in na volging van naburige VVV's verder in moeten teren op haar eigen reserves en uiteindelijk de strijd wellicht zelfs geheel moeten staken. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven hon den zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afge staan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënf. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Diere nasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. ÏIDEN 'Een boxerkop spreekt Pkdelen' is een veelgebruikt gezegde (der hondenliefhebbers. De hond van s week, de 2-jarige gecastreerde reu oy. zou het schoolvoorbeeld van dit feegde kunnen zijn. Met zijn expres- feve snuit, die het dier in vaak clow- [ske bochten weet te wringen, ziet de •nd keer op keer kans een wit voetje 1 de asielbezoekers te halen. Maar t mag de boxer graag zien, dat men- 1 bij hém in een goed blaadje probe- i te komen. doet zijn naam eer aan. Het beest, Ihtbruin van kleur met een zwarte snuit witte bef, is bepaald klein van stuk in feenstelling tot zijn vaak reusachtige ras- snoten. Boy kwam ongeveer twee jaar "kien voor het eerst in het Leidse Die- 1 terecht. Drie dagen later was de frandere boxer alweer vertrokken. Een gezin uit Zoeterwoude had niet veel tijd nodig om te beslissen het dier mee naar huis te nemen. Boy had echter problemen in Zoeterwoude. De hond accepteerde de vele vriendjes van de kinderen namelijk niet. Boy liet niet toe, dat de vriendjes een voet over de drempel van 'zijn' nest zet ten. Volgens de eigenaar had Boy af en toe zelfs de neiging naar de bezoekende kinderen te happen, hetgeen niet altijd in goede aarde viel. Maar van valsheid kan het dier in geen geval beticht worden. Boy is gewoon een vriendelijke, enthou siaste, ietwat jaloerse boxer. Overigens gaan Vincent, de tweeëneen half jaar oude zoon van asielbeheerder Wil Tiele en Boy op uiterst vriendelijke voet met elkaar om en van enige agressie noch van de kant van Vincent noch van Boy is geen sprake. De jaloezie van Boy was er desalniettemin de reden van; dat de eigenaar zij het met pijn in het hart na acht maanden besloot Boy te rug naar het asiel te brengen. Het best is de hond dus op zijn plaats in een gezin met al iets grotere kinderen. Autorijden vindt de boxer geen bezwaar en ook kan hij wel andere dieren in zijn nabijheid ve len. Hertha De zes jaar oude Hertha, de hond van vo rige week, is nog niet aan de baas geko men. Wel zijn een aantal adspirant kopers naar de herder komen kijken, maar zij vonden Hertha te oud of de behuizing was niet geschikt om het dier te kunnen her bergen. „De leeftijd hoeft zeker geen re den te zijn om de hond niet te nemen. Weliswaar is het karakter van het dier reeds gevormd, maar je kan het beest nog wel degelijk dingen aanleren," aldus WU Tiele. Boy heeft een expressieve snuit

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5