in teken van^lezen Toekomst openbaar onderwijs Adegeest nog onzeker Amnesty-toneel wil onderdrukking in beeld brengen Wethouder Verboom neemt afscheid van Leidse bevolking Weergaloze Flairck Theater in grillige verpakking PAITADLEIDSE COURANTZATERDAG10 MEI 1980 PAGINA 3 Voorschoten brengt scholennota uit: VOORSCHOTEN 'Voeg de openbare kleuterscholen Boschgeest en De Woelwaters en de lagere scholen Ade geest- en Parkschool samen en huisvest deze tezamen in een verbouwd gedeelté van het Cultureel Centrum'. Dit is het advies van de Voorschotense werkgroep 'Openbaar Onder- wijs Adegeest/Nassauwijk/Boschgeest'. De scholencombi natie zou haar leerlingen moeten betrekken uit de wijken Adegeest, Boschgeest, Nassauwijk, Bloemenwijk en de Dob- bewijk. Het advies van de werkgroep is vastgelegd in de Voorschotense scholennota die één dezer dagen openbaar werd gemaakt. Het college van burgemeester en wethouders van Voorschoten zegt in dit rapport voor een groot deel met het advies van de werkgroep te kunnen instemmen. Zij heeft echter haar twijfels over de huisvesting van de combi natie in het Cultureel Centrum. De verbouwing van het Cul tureel Centrum zou teveel kosten en technisch moeilijk rea liseerbaar zijn. Het college heeft dan ook liever dat er een nieuwe school gebouwd wordt in de wijk Boschgeest De Voorschotense scholennota is uitgebracht in het kader van wat de grootste onderwijsoperatie in de geschiedenis wordt ge noemd, het samenvoegen van het kleuter- en basisonderwijs. De nota gaat in hoofdzaak in op de ruimtelijke consequenties van het samenvoegen van verschillende scholen. Daarvoor is onder zocht hoe de leerlingenaantallen er over een aantal jaren uit zul len zien. Ook voor Voorschoten geldt een terugloop van het aan tal potentiële leerlingen. Dit laatste wordt vooral gesignaleerd in de wijken Adegeest, Boschgeest en Nassauwijk, de zogenaamde vergrijzende wijken. Het zijn dan ook deze wijken waar zich de grootste knelpunten voordoen. Geen problemen Voor het merendeel van de Voorschotense wijken levert de sa menvoeging van de kleuter- en basisscholen weinig problemen op. Noord-Hofland krijgt een Protestant Christelijke-, een Rooms-Katholieke- en een Openbare onderwijscombinatie. De samenvoeging van de kleuter- en lagere scholen is zeer logisch gezien de geografische ligging van de nu nog zes scholen. Slechts de Rudolf-Steiner kleuterschool valt daarbuiten. Deze werkt sa men met het Rudolf-Steiner lager onderwijs in Leiden. Ook in Vlietwijk doen zich weinig moeilijkheden voor. De zes scholen die drie richtingen vertegenwoordigen kunnen eenvoudig tot drie worden samengevoegd. Het college hoopt dit in 1983 voor elkaar te hebben. Boschgeest krijgt een R.K. (1981) en een Pro testant Christelijke combinatie (1983). Tussen Adegeest en de Nassauwijk blijft de R.K. Emmaüsschool gewoon bestaan en worden in 1985 de Ds. Fortgenschool en Het Kwetternest sa mengevoegd. De éénwording van de beide Nutsscholen staat voor 1984 op het programma. Adegeest Een belangrijk gedeelte van de Onderwijsnota wordt besteed aan de toekomst van het openbaar onderwijs ten westen van de Leidseweg (Noord Hofland uitgesloten). Momenteel is deze vorm van onderwijs vertegenwoordigd door de Park- en de Adegeest- school en de kleuterscholen Boschgeest en De Woelwaters. De nieuwe combinatie zou in 1983 kunnen starten met 9 lokalen, een aantal wat in 1995 terug gelopen zou zijn tot 5. Om de school toch enige levensvatbaarheid te geven zijn volgens het college meer leerlingen nodig. Deze werden gevonden in de toekomsti ge wijk Starrenburg. De consequentie hiervan is dat de school dan het beste in Boschgeest gebouwd kan worden (een bouwlo- katie is voorradig) en dat is dan ook het voorstel van het college. Voor de leerlingen uit Adegeest zou deze afstand wel eens oe- lemmerend kunnen werken zodat deze wellicht ergens anders naar school moeten. Waar, wordt in de nota in het midden gela ten. Het college geeft in de nota wel te kennen dat bij het samenvoe gen van de verschillende scholen verkeersmaatregelen niet ach ter kunnen blijven. Met name de de Wijngaardenlaan en de Leidseweg kunnen voor de schoolkinderen gevaarlijke situaties opleveren. De 'grootste onderwijs operatie uit de geschiedenis' lijkt in Voor schoten niet die omwenteling te zijn die deze betiteling doet ver onderstellen. Het samenvoegen van de verschillende scholen is in de meeste wijken niet meer dan logisch gezien de geografi sche en ideologische overeenkomsten tussen het kleuter- en la ger onderwijs. Slechts het openbaar onderwijs in Adegeest brengt problemen met zich mee. Wanneer een scholencombina tie in het Cultureel Centrum gehuisvest wordt (de keuze van de werkgroep, betrokken scholen en schoolraad) is voor Adegeest het probleem opgelost maar is het voortbestaan van de school onzeker. Wordt de nieuwe school in Boschgeest ondergebracht (de keuze van het college van burgemeester en wethouders) gaat de school een florissante toekomst tegemoet maar blijft de wijk Adegeest van openbaar onderwijs verstoken. De gemeenteraad, krijgt het laatste woord. GERT VISSER VOORZITTER LAMAN KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN D'rop of d'ronder-show in buurthuizen en instellingen LEIDEN In het LAK- theater ging vorige week de „D'rop of d'ronder show" in première, een theaterpro ductie over onderdrukking de wereld, tot stand ge komen met behulp van het LAK in samenwerking met Amnesty International. Jan van Holsteyn, één van de initiatiefnemers en de in de show 'een zeer onderdruk kende presentator, licht het één en ander toe. ,Twee jaar geleden wilden le den van de werkgroep van Amnesty International een to neelstuk gaan spelen, maar het resultaat werd toen erg statisch. Toen het LAK actie groepen opriep om in samen werking met het LAK een productie te gaan maken, zijn we erin gesprongen. Wij mis ten begeleiding en die konden we via het LAK krijgen. Be gin dit seizoen zijn we met vijf mensen van de werk groep en een aantal mensen dat via het LAK is binnenge komen onder leiding van Jos van Wognum aan het werk gegaan." •Jullie hadden dus problemen om jullie ideeën op het toneel te zetten „Je moet het breder zien. Amnesty wil iets vertellen. Normaal doen we dat via in formatie-avonden, sprekers, forums en schrijfavonden. We vonden dat die technieken aan vernieuwing toe waren. We wilden de mensen op een andere manier bereiken, bij voorbeeld via toneel." -Jullie zien dus toneel als middel? Dat ligt verschillend in de groep, maar we zijn tot een gemiddelde gekomen. Het is niet een typisch Amnesty- stuk geworden. We hebben het algemeen willen houden en een gespreksonderwerp willen aangeven. Dat is on derdrukking géworden. We hebben geen duidelijk state ment willen maken." •Waarom niet? „We willen toneel gebruiken, maar je moet tegelijkertijd wel zorgen dat wat je wilt zeggen bij de mensen over komt. Voor het publiek waar voor wij spelen, moet je op passen met alleen al het feit dat het toneel is. We zijn al blij als dat iets van het thema onderdrukking onderkent. Daarom hebben we ook voor de show-vorm gekozen. Die vorm is van de televisie heel herkenbaar. Bovendien kan je er erg veel in doen." -Is dat een juiste keus ge weest? „We hebben het stuk nu één*- maal in een buurthuis ge speeld en in het LAK waren er mensen uit buurthuizen. De reacties zijn erg positief. De mensen zijn overdonderd, maar ze begrijpen erg goed wat er in zit. Ze winden zich op over wat er gebeurt. Dat willen we hebben. Na afloop van de voorstelling praten we daarover en is er Amnesty-in- formatie te krijgen." -Hoe is de doelstelling van Amnesty International in de show terug te vinden? „Als je je precies aan het mandaat van Amnesty Inter national houdt, is dit geen echt Amnesty-stuk. Uit prak tische redenen houden Am- nesty-groepen zich niet bezig met schendingen van de men senrechten in eigen land. Veel Amnesty-groepen buiten Eu ropa zouden dan niet kunnen bestaan. Onderdrukking komt bij ons binnen de show voor, maar we tonen ook onder drukking op school, binnen het huisgezin en dergelijke. Via die onderdrukking dicht bij huis properen we onder drukking die verder van ons staat voor mensen begrijpelijk en voelbaar te maken" -Gaat die vergelijking tussen een huisgezin en bijvoorbeeld Zuid-Amerika wel op? „Als mensen die vraag maar stellen. Het staat niet op één lijn, maar er is een verband. Iedereen wil de machtspositie die hij bezit, behouden, of het nu een baas is, een president of mensen met veel geld. -Vertel eens iets over jullie werkwijze. Hoe zijn jullie uit het probleem met toneelspe len gekomen? „Dat is eigenlijk het aandeel van de regisseur geweest. Die zei steeds: Doe het maar, zet het maar neer. We hebben in het begin veel geïmproviseerd om dat te leren. Daarna zijn we meer doelgericht gaan im proviseren: speel maar eens een generaal of speel onder drukking op school. Op een gegeven moment hadden we een heleboel scènetjes. Jos is toen met het idee van een show gekomen. Daarna heb ben we het presenteren geoe fend en één presentator of twee presentatoren uitgepro beerd tot we uitkwamen op wat we nu hebben: één pre sentator en een soort assistent, die door die presentator on derdrukt wordt." -Daarmee is jouw functie heel belangrijk geworden? „Binnen het stuk heb ik de regelende functie. Ik sta tus sen het publiek en het stuk in. Ik kan het publiek op zijn ge mak stellen of voor gek zet ten. In het LAK bijvoorbeeld heb ik de presentator erg cy nisch gespeeld. Op een buurt huis probeer ik de spanning juist te laten afnemen -Zijn jullie tevreden? „Er kan nog veel beter, maar het gaat per keer beter. Je merkt het aan de mensen in de zaal. Elk optreden kunnen we nog punten bijslijpen, maar het stuk kan functione- -Waar gaan jullie optreden? „Vanmiddag op straat bij de Kopermolen in de Merenwijk. We zullen het stuk wel moe ten inkorten. Het is geen ty pisch straattoneel. Vanavond spelen we op Augustinus. Maandagavond spelen we voor een Christelijke Vrou wenvereniging in Staalwijk. We proberen zo te spelen dat Scène uit „D'rop of d'r onder show" het bij diverse groepen goed Buurthuizen en andere instel- overkomt." lingen die geïnteresseerd zijn, kunnen contact opnemen met -Tot hoelang gaan jullie door en zitten jullie al vol? Jan van Holsteyn, Nieuwe „We gaan tot half juni door. Rijn 34a Leiden, telefoon 071- 121151. We vragen alleen een onkostenvergoeding. De 'D'rop of d'ronder show duurt ongeveer een uur. Het is dus geen avondvullend stuk." PAUL VAN DER PLANK LEIDEN In het toepas selijke etablissement van het restaurant De Doelen aan het Rapenburg, verga derden gisteravond de he ren van de Drie-Oktober vereniging over het komen de feest ter ere van Leidens ontzet. Tijdens dit, toch al tijd weer voorname gebeu ren, trad de heer J.H.C. La- man na 32 jaar trouwe dienst af. Als eerste van de nieuwe koninging Beatrix werd de heer Laman door loco-burgemeester C. Waal geridderd in de Orde van Oranje Nassau. Tevens werd door de nieuwe voor zitter de heer Rörsch bij de heer Laman het insigne het ere-lid maatschap de vereniging opge speld. Opvolger van de heer Rörsch wordt de heer Van der Laak. Het bestuur van de Drie-Ok tober Vereniging is vorig jaar nogal geschrokken van de relletjes die tijdens de taptoe op 2 oktober werden gehou den. Zij gelooft evenwel dat de akties van de „rad draaiers",zoals het bestuur de jongeren omschreef, niet te gen de vereniging waren ge richt. Toch wil zij een derge lijk gebeuren in de toekomst verhinderen en is inmiddels met besprekingen met politie en gemeente gestart. Het nieuwe onderwerp voor de optocht op 3 oktober, na melijk „Leesfeest", werd door de aanwezige leden van harte begroet. De praalwa gens zullen dit jaar een the ma over het 'lezen' behande len. Daarom zal uiteraard een uitbeelding van de uit vinder van de boekdruk kunst Laurens Janszoon Cos- ter niet ontbreken. Andere onderwerpen zijn: het poëzi- album, sprookjes, de Baron van Munchhousen, Camera Obscura, de Gijsbrecht van Aemstel, een kookboek, enz. Aan de hand van een aantal schetsen van.Lenie Nooyen- Pander werden de onderwer pen van het 'Leesfeest' voor de aanwezige leden geïllu streerd. Ondanks de prijsstijgingen en de bezuinigingen zullen er ook de komende derde okto ber weer haring en witte brood te krijgen zijn. Het be stuur wil de oude traditie voortzetten en daarom kan iedereen weer twee haringen krijgen. De inschrijving ge schiedt dit jaar op 18 septem- Als evenementen zullen dit jaar een aantal acrobaten aanwezig zijn en worden de monstraties gehouden van oude ambachten op het Stad huisplein. Dit gebeuren wordt dan muzikaal omlijst door diverse Leidse muziek gezelschappen. Er zal een te kenwedstrijd voor de jeugd worden gehouden op de Haarlemmerstraat, poppen kast bij de Hartebrugkerk, waterfietsen bij het wagen- hoofd of Blauwpoortsbrug en een stockcarracing op de Hooigracht en Pelikaan straat. Op 4 oktober wordt het gehandicaptenfeest met Conny Vink, de Hutspotten, de Bierkouwers en een ge handicaptenorkest gehouden. Jpening van lidderburcht jPHEN AAN DEN RIJN ït het oplaten van een groot kleurige ballonnen ig gistermiddag de openba- deuter- en lagere school, de Jderburcht van start, ."^school die gelegen is in de >hense wijk Ridderveld 11, de Essenburg, bevat vier islokalen waar in ^owel :uters als lagere schoolleer- Igen, de eerste onderwijsfase ïergaan. Onderwijs-wethou- ouw H. Donker iende in haar toespraak dat zeker op aangename wijze plaatsvinden. Zij bena- ikte de moderne opzet van school waarin rekening was louden met een gunstige la'jhtval en uitgekiende kleu rencombinaties. Ook was zeer m d£wust gestreefd naar het Eurojieest geschikte meubilair. De 0%ethouder meende daarin uit- Mtt'ltekend geslaagd te zijn, maar Vierkte op dat dit niet bete kent dat men nu ophoudt met steeds verbeteren van pe- 2 (agogische middelen. Zij vond 'v(Sjbenaming „burcht" dan ook an*enlijk hier niet van toepas- g. „Een burcht is een Njiuilplaats voor diegene die moeilijkheden verkeert, school moet echter een 'genheid overheerst", aldus /rouw Donker. Zij meende gebruik moest worden ge- aakt van leerkrachten met n goede instelling en alle an- hulpmiddelen die duide- k de liefde voor het kind „doortintelen". Zij ver- om tolerantie voor het nd, zodat straks ook het kind lerant zal zijn en eerbied zal :bben voor al wat leeft. In verband verzocht zij de mófchool te bewaren voor vanda- De opening werd be machtigd met het in ontvangst •3i men van kado's (wandver- an een vertegen- an de bouwmaat- de school, de heer stingen) :_joordiger happij vai de heer Beu- 3 BARMOND In galerie De l oomp, Dorpstraat 38 in War- ond, wordt tot 31 mei een 12: ipositie gehouden van droog- J3-' oemcollages en tekeningen. Wethouder A. Verboom (midden) heeft gisteravond tij dens een drukbezochte receptie afscheid genomen van de Leidse burgers. Hij heeft bijna zes jaar de portefeuil le volkshuisvesting beheerd. De eerste vier jaar in een links programcollege en de laatste twee in een college met de VVD. De heer Verboom heeft in die jaren vooral veel succes geoogst als grote stimulator achter de reno vatie in Leiden. Hij heeft om gezondheidsredenen zijn functie moeten neerleggen. Vele Leidenaars, waaronder vooral veel bestuurders van woningbouwverenigingen en leden van wijkcomités, die vanwege de renovatie in hun wijk veel met de heer Verboom te maken hebben gehad, lieten hartelijke woorden gepaard gaan met stof felijke blijken van waardering voor de scheidende wet houder. LEIDEN De geluiden, die de musici van Flairpk gistera vond in de Stadsgehoorzaal aan hun instrumenten wisten te ontlokken, bewezen eens te meer, dat de faam, die de groep in het nog maar zo korte bestaan heeft opgebouwd, volledig terecht is. Dat de Stadsgehoorzaal tot de nok toe gevuld was met aandachtige toehoorders, hoeft eigenlijk nauwelijks nog betoog. Evenals bij de twee voorgaande concerten, die muzikanten voor een eveneens uitverkochte zaal gaven, bleek de zaal gevuld met nogal gemêleerd publiek, die op een onvoorziene tractatie wer den vergast. Een Ierse vriend van Sylvia Houtzager, Peter Wee- ker en Eric en Hans Visser kreeg twintig minuten de tjd om staaltjes van zijn kunnen ten beste te geven. Weliswaar waren het gitaarspel en zijn liedjes best aardig om naar te luisteren, maar de composities fungeerden slechts als opwarmertje voor wat ging komen. Nummers van de elpees 'Variaties op een dame' en 'Gevecht met de engel' alsmede een enkele nieuwe compositie werden in de Stadsgehoorzaal ten gehore gebracht. Opvallend was ook gis teren weer, dat de muziek zelfs na tweeëneenhalf uur luisteren nauwelijks gaat vervelen. Plotselinge overgangen, van enkel- naar collectief spel, van luid naar zacht, de constant bewegende muzikanten en vooral de veelheid aan instrumenten waren er de reden van, dat de toehoorder niet aflatend werd geboeid. De muziek van soms melangolisch, maar daarna vaak weer direct uiterst vrolijk en helder van aard. Ook de practical jokes en dro ge humor, waarmee de muzikanten de muziek doorspekken, werkten verveling bepaald niet in de hand. Het enige, dat niet bevredigde tijdens het concert in de Stadsge hoorzaal was, dat de harp vaak werkloos op het toneel stond. Maar het feit, dat Sylvia Houtzager naast viool eveneens de harp bespeelt, betekent, dat voor Flairck nog veel meer 'Variaties op een dame' mogelijk zijn. W.F.B. LEIDEN Twee Chevrolets - voor de gebruikelijke drie was in de Leidse Schouwburg geen ruimte - vormen de kern van het décor, waarin toneel groep Theater het stuk „In de jungle van de steden" (1923) van Bertolt Brecht speelt. Het moet voor regisseur Karl Kneidl een enorme vrijheid hebben betekend, dat hij ook voor dat décor en de kos tuums mocht tekenen. Een to neelstuk van Brecht vergt im mers een consequente aanpak, waarin de geringste tegen strijdigheid de boodschap al zou verdoezelen. Het is goed die aanpak dan door één con- ceptieve geest te laten vastleg gen. Mijn voorlopige indruk is, dat Theater zich met de combina tie Brecht-Kneidl in dit wat ongelukkige toneel-seizoen ge lukkig mag wanen. Het Arn hemse gezelschap heeft te ma ken gehad met een zeer nega tieve pers, die het met dit stuk zeker niet verdient. De Chevrolets symboliseren, evenals de juke-box en de flip- perbak, uiteraard het leven in de grote stad, hier: Chicago. Maar óók lijken die Ameri kaanse sleeën het demonstra tieve karakter van het stuk aan te geven: de koplampen zijn regelrecht in het publiek gericht en het feit dat de spe lers zich bijvoorbeeld in de zaal begeven sluit mooi bij die „publiekgerichtheid" aan. Zo moet dan de boodschap gede monstreerd worden en hoort men gelouterd huiswaarts te keren. Jammer is, dat ik alt hans die boodschap pas lang nadenken aan mezelf weet te ontwringen. Het hele stuk is één uithaal naar het kapitalisme, bezitsvorming, vul maar in. Dat begrijp ik nu wel. Me dunkt echter, dat Theater er niet volledig in slaagd is die boodschap direct, met een vette knipoog naar het publiek, te verwoorden. Daarvoor was de verpakking - décor, geluid, licht - te grillig en het feitelijke spel te weinig Brechtiaans. Ook de mooie rol len van Andrea Fiege en Art hur Boni konden daar niet i veel aan veranderen. JOS NIJHOF The Jets in Beverly Hills NIEUWKOOP De Engelse rock&roll groep "The Jets" treedt vanavond op in 'Bever ly Hills' in Nieuwkoop. De toe gangsprijs is acht gulden. Het optreden begint om gen. The Jets bestaat uit je van drie broers va zeventien jaar. Het i ïn groep- rond de de jong ste groep in Engeland. Al t jaar treden de jongelui reeds succesvol op in Engeland, het huidige toernee is het eerste op het "vaste land".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3