POP Imposante strijkers- studiesnaar het leven en de natuur Lochem verwacht ruim 20.000bezoekers ff eer leven inde KLASSIEK Provinciaal gebeuren groeit uit tot nationaal festijn PLATEN brouwerij voor Haagse pop liefhebbers Concert agenda /V LEIDSE COURANT ZATERDAG10 MEI 1980 Het is een voor de ontwikkeling van de scheppende} kunst frustrerende maatstaf te verlangen dat elk imer nieuw werk in zijn geheel of in onderdelen met nietsfa* uit het verleden vergelijkbaar zou mogen zijn. Het is naar even onzinnig als eis te stellen dat elk nieuw werk tenl88** minste de stijl zou moeten dragen die op een zekeren ogenblik vrij algemeen als progressief wordt erkend. Een cultuur die zich moedwillig en exclusief richt op wat nieuw en jong is, op wat tot elke prijs origineel en ongekend, vernieuwend en grensverleggend wil zijn, is ten ondergang gedoemd. Levende cultuur veronder stelt evenzeer verantwoorde vernieuwing als verant woorde continuïteit, en veronderstelt in eerste en ih laatste instantie hoge kwalitatieve normen. Deze ontboezeming werd ingegeven door een recente plaal van de Academy of St. Martin-in-the-Fields die beroemt werd door vertolkingen van barokmuziek in de conventio nele uitvoeringspraktijk en die roem daarna bevestigdt met vertolkingen van muziek uit de rococo, de bieder meier, de vroege en late romantiek en die het ook altijd al een dwingende taak heeft gezien zich in te zetten vnnr rit modernen van de eerste helft van onze eigen eeuw, zeke tot Strawinski en Hindemith en de jongeren die hun pio nierswerk voortzetten, in het bijzonder uiteraard de Brit Het is dan ook geen wonder dat de Academy of Neville Marriner een qua vertolking en opname uitmuntende plaat heeft gemaakt van de „Life Studies" die de Brit Nicholas Maw in het midden van de jaren zeventig speciaal voor dit ensemble componeerde. Deze Argo-plaat ZRG 899 wist mij verscheidene malen van het begin tot het eind te boeien, ja zelfs mee te slepenk en het ergert mij dat er over de opge nomen muziek nu al weer schamper wordt gedaan met de gebruikelijke clichés als „vakkundig, maar weinig origi neel na wat bekend is van Britten en Tippett, Bartók, Berg en Webern". Alsof de eerlijk getoonde echo's en de per soonlijke verwerkte invloeden van deze voorgangers op zich zo laakbaar zouden zijn, en alsof de genoemden zelf door hun voorgangers niet evenzeer werden beïnvloed.' Nicholas Maw, in ons land vrijwel onbekend, wordt dit jaar 45 en is een oud-leerling van Nadia Boulanger en Max Deutsch. Hij is in zoverre vergelijkbaar met onze onlangs overleden landgenoot Rudolf Escher dat ook hij de seriële technieken grondig bestudeerde om ze net als Escher af te wijzen, evenals de historische onontkoombaarheid van Boulez. Natuurlijk zijn dit ketterijen die hem in bepaalde kampen komen te staan op absolute negatie, om maar het minst erge te noemen. Nu echter de laatste tijd Escher de erkenning begint te krijgen waarop hij al eerder recht had, en nu alom tekenen waarneembaar zijn dat de zogeheten nieuwe componeerkunst op een keerpunt staat, is er kans dat de plaat met de „Life Studies" van Maw toch op zijn juiste, niet geringe waarde zal worden geschat Inderdaad: zuiver idiomatisch beschouwd, doet Maw met de vijftien strijkers van de Academy die hij zijn muziek ook nog letterlijk op het lijf schreef, geen onvermoede wonderen. Wie echter bereid is onbevooroordeeld te luiste ren, zal erkennen, dat hij de strijkersgroepen in telkens wisselende groeperingen zó hanteert dat een heel specifie ke klank met een rijk scala aan timbres en nuanceringen ontstaat. Nu bij de tegenwoordige orkestopstelling de eerste en tweede violen op één hoop worden gegooid en de twee de violen niet meer, door hun klankbodems naar de zaal te richten als het ware vanzelf een eigen bijdrage leveren aan het orkestrale coloriet, is dit een meer dan alledaagse erva- ring. Veel belangrijker is echter dat deze „studies" boven tech niek en structuur uit een sterk engagement vertonen, een engagement dat toch weer even anders is dan dat van de beroemde voorgangers die dan ook een ander leven en een J andere natuur voor zich hadden. Het is typerend voor het j niveau van Maw dat de luisteraar in zijn werk telkens an- dere details ontdekt en waarlijk niet alleen in de harmoni- sche complicaties. Maar ja, wie niet gegrepen wordt door de bewogenheid, de bezetenheid van de achtste studie die j Marriner en de zijnen grandioos realiseren, aan die luiste- raar is deze plaat helaas echter niet besteed. Jammer voor rink' zo'n arme van geest! JOHN KASANDER Hordon jongeren èlromen op Hemelvaartsdag naar Lochem Een gigantische geldsom bracht The Romantics zo vet een eenmalig Europees concert te geven. Zo'n veertien jaar geleden kreeg de dynamische Joost Carlier er schoon genoeg van, dat het in de Gelderse Achterhoek één duffe bedoening was op Hemelvaartsdag. Meer dan dauw- trappen kon je er niet. Vastberaden daar verandering in te brengen maak te hij de wildste plannen om op die dag een muziekfeest op touw te zet ten. Niet zomaar een bedaard en geza pig feestje voor de besloten vrienden en kennissenkring, maar een groots festijn waar jongeren uit alle uithoe ken van Nederland naar toe zouden stromen en waar landelijk én wereld bekende popsterren met genoegen zouden optreden. Daarbij wilde deze Joost dat zijn bezoekers tussen de mu- ziekbedrijven door zich zouden amu seren met allerlei spelletjes zoals paalklimmen, zaklopen en op de kop van Jut slaan. Een alternatieve pop manifestatie, dat was dus zijn droom. Beseffende deze wens niet in z'n eentje te kunnen waarmaken, nam hij zijn broers in de arm. Samen met hen ver raste hij het oosten van ons land een jaar later, in 1967, met een breed opgezet popgebeuren in het Lochemse open luchttheater „De Zandkuil". Joost Car lier had het goed gezien. De jongeren daar wilden wat kleur zien in het door gaans zo grijze verloop van Hemelvaarts dag. In groten getale trokken zij op naar dit festijn, ondanks dat de organisatoren toen nog niet in vetgedrukte letters klin kende namen op de affiches konden la ten zetten. Professioneel In de loop der jaren groeide het aantal bezoekers alsmaar en daardoor moest dit gebeuren op een andere, meer professio nele manier worden aangepakt. Natuur lijk wist initiatiefnemer Joost hier wel weg mee. In de eerste plaats pootte hij achter de schermen een flinke horde medewerkers en stelde hij een bewa kingsteam samen van kerels die behoor lijk uit de kluiten waren gewassen. Ver volgens plantte hij luidsprekers van maar liefst 10.000 Watt op het terrein en outilleerde hij de kleedkamers op een zo danige wijze, dat ook de meest verwende artiest zich daar thuis kon voelen. Tot slot gaf hij allerhande verkooplustigen de vrije hand. zodat het theater door de vele, kleurrijke stands een wereldse sfeer zou uitademen. Klinkende namen Natuurlijk kwam het niet alleen door deze veranderingen, dat het Lochemse popfestival vandaag de dag niets meer weg heeft van een provinciaal gebeuren. Vanzelfsprekend zorgden de roemruchte artiesten daarvoor. Ook dit jaar heeft Carlier die voor zijn naar schatting 20.000 bezoekers weer in petto. Uit Engeland komt ..Motorhead", de rock groep die noch zijn snaren noch zijn vel len en stemmen spaart, uit Jamaica de in de ghetto opgegroeide Sugar Minott met zijn reggae-muziek en uit de Verenigde Staten de 21-jarige Joan Jett die kortge leden in haar geboorteland met de single You don't know what you've got" op de hitlijst belandde. Om te voorkomen dat de gemoederen al te zeer verhit zullen raken, is ook de Duitse Udo Lindenberg uitgenodigd. Verder zullen de Drentse popgroep Frankenstein en Bram Vermeulen met zijn nieuwe groep „De Toekomst" van de partij zijn. Als topper treedt de populaire Amerikaanse anti-punkgroep The Ro mantics" op. Deze groep bezorgde de or ganisatoren overigens een behoorlijke maagpijn. Op het laatste moment zag hun platenmaatschappij namelijk, om fi nanciële redenen, van een Europese tournee al. Na veel telefoontjes over en weer en door een flinke geldsom in het vooruitzicht te stellen lukte het uiteinde lijk The Romantics voor een eenmalig optreden naar Europa te halen. Tv-uitzending Vijfentwintig gulden in de voorkoop en ■dertig gulden op dag zelf vragen Joost Carlier en de zijnen voor dit festijn, waarbij ook een stuntteam aanwezig zal zijn dat de meest adembenemende hoog- werkgrapjes zal uithalen. Degenen aan wie dit popgebeuren door een te magere beurs voorbij moet gaan, hoeven niet te treuren. Want behalve de radio (op 18 mei via Hilversum 3 in het programma „Het zondagse gezicht van de VARA) besteedt de televisie in de uitzending van „Popkrant" op 31 mei en in die van juli en augustus aandacht aan deze mani festatie. LUDUINA SALTERS Kevin Coyne doet niet mee aan j grijze muziektrend In bet popwereldje, waar bet stikt van de muzikan ten die zich maar al te graag aanpassen aan de hedendaagse, grijze mu ziektrend, betekent een nieuwe elpee van Kevin Coyne telkens weer een verademing. Ook hij dit valt niet te ontkennen brengt in zijn songs ele menten van rock, disco en reggae samen, maar deze zijn allesbehalve overheer send. Zij vormen meer de weinig opvallende omlijs ting van zijn teksten, waar het Coyne ten slotte eigenlijk om gaat Want als een paal boven water staat, dat hij door middel van de muziek zijn pu bliek deelgenoot wil ma ken van zijn levensver baal en dat men als bet even kan er lering uit trekt In zijn nieuwe elpee „Bur sting Bubbles" (Ariola Vir gin 201.654) verwerkt Coyne onder meer zijn ervaring als verpleger in een psychiatri sche inrichting. Daar hoorde hij klachten van patiënten aan en ving hij zwart-wit analyses op van de zoge naamd „normalenTegen deze laatsten heft hij als een schoolmeester zijn vinger en zegt, dat ze wel een tikje minder hoog van de toren mogen blazen. Een andere bron van ergernis is voor Coyne de volgens hem tragi sche, onpersoonlijke wereld van mode en confectie. Om deze wereld en ziin trouwe aanhangers wakker te schudden, gaat hij nogal anarchistisch te werk Muzi kaal en literair zit dat wel snor, maar qua voordracht wordt dit wel al te simpel gehouden. Kevin Coyne Hoewel Coyne een aantal positieve geluiden laat horen (hij troost bijvoorbeeld de eenzamen in „The only one" en hoopt op een geweldloze generatie in „Children's Crusade") is voor deze elpee toch het protest tekenend. In „No protest" ageert hij tegen de verlatenheid die steeds meer mensen gaan voelen, in „Dark dance hell" tegen de duisternis van de disco- theeklichten en in „The old- fashioned love song" tegen de nietszeggende liefdeslied jes. Zijn religieuze twijfels spreekt hij uit in Don't know what to do" en in „A little peace of heaven" sig naleert hij de noodzaak een eigen heelal te scheppen in de leegte van dit overvolle leven. Dat Kevin Coyne een zeer originele persoonlijkheid is< in de huidige muziekwereld, is vooral te horen wanneer je zijn muzikale prestaties vergelijkt met die van bij voorbeeld David Gates, die onlangs ook een nieuwe schijf, „Falling in love againgeheten, afleverde. Hoewel er goede teksten in zitten, zoals die van She was so young" (over de lief de van een oudere man voor een jong meisje) en „The rainbow song" (over het uit zichtloze bestaan van jonge werklozen), zijn ze door drenkt van melodische con cessies aan modieuze stro mingen. In muzikaal opzicht is deze elpee dus net zo'n t waalf-in -een -dozijn -ge val geworden als „Lena's Music Album" van de Engelse zan geres Lena MarteU, die het zingen beter maar laten kan. Het popleven in Den Haag is op sterven na dood en dit mag eigenlijk niet mogen in een stad, die in de zestiger en begin zeventi ger jaren niet alleen talrijke nationale popfor maties binnen zijn grenzen had, maar ook een handjevol beatgroepen, dat een niet on belangrijke plaats veroverde op de internatio nale hitlijsten. De Stichting Haagse Pop doet iets aan dit tanende muziekleven in de Resi dentie en houdt op vrijdag 13 juni aanstaande een Haagse Beat Nach" in de Houtrusthal- len. Een hele avond en nacht lang, en wel om precies te zijn van acht uur 's avonds tot vijf uur 's morgens. Oude vertrouwde groepen als Q'65, Livin 'Blues, Incrowd, Sandy Coast, Rene and the Alligators en The Nicols zullen dan het publiek vergasten op de muziek van weleer en mogelijkerwijs de stad Den Haag weer doen herleven als „het" centrum van de Nederlandse pop. 12 mei The Sty listics, Concertgebouw in Amsterdam 19 mei Gerry Rafferty, Carré in. Am sterdam. 22 jnei The Cure, Paard van Troje in Den Haag. 24 mei Frank Zappa, Ahoy' in Rotter dam. 24 mei Herman Brood, Paard van Troje in Den Haag. 26 mei Pinkpop met o.a. Van Halen, Joe Jackson, J. Geilsband, Sportpark in Geleen. 27 mei Peter Gabriel, Carré in Amster dam. 3 juni Led ZeppelinAhoy in Rotter dam 6 juni Styx, Jaap Edenhal in Amster dam. 6 juni Santana, Groenoordhal in Lei den. 7 juni Roxy Music, Ahoy in Rotter dam. 13 juni— Fleetwood Mac, Ahoy' in Rot terdam. 28 juni Rod Stewart, Ahoy' in Rotter dam.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22