€owumi Prijzen stijgen onrustbarend oningbouw n defensie - ntzien Harde woorden over Afghanistan tussen Carter en Moskou Giftige wolken tijdens de les FNV: MINIMUMLOON MOET TOCH INLEVEREN ai KRITIEK OP CYRUS VANCE Toestand Leidse vijfling blijft onzeker Rellen- schoppers maandag voor rechter Zaterdag 10 mei 1980, 70e jaargang no. 21653 DAGBLAC VOOR lekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas [redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) lnementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Englandspiel Zat. Ned. I 20.35 uur England spiel en om 18.59 uur Ted Show. Ned. II 20.52 uur Sonja's show en om 22.25 uur Fleet Street (2) Zond. Ned. I om 21.20 uur Mijn zus de negerin. Ned. II om 20.40 uur Ramp Ahead. Zonnig Droog en zonnig. Middagtem- peratuur ongeveer 16 graden. Matige wind tussen noordoost en zuidoost. Vooruitzichten voor zondag en maandag: droog en zonnig. Middagtemperatuur ongeveer .20 graden. Zondag: zon: 05.5021.20; maan: 04.51—17.14; Hoog water Schev.: 12.21; laag w.: 07.51 en 20.33. (RANT VAN (DAAG lant van vandaag omvat Htaal 26 pagina's en be- luit twee delen. Het actu- Sieuws uit binnen- en bui- lid, stad, regio en sport I u zoals gebruikelijk in jerste deel. De wekelijkse Finale bevat onder I reportages over: Ibers geeft zich niet ge- jPanhuijsen tachtig jaar, iderd jaar openbaar ver- ivoeden is zo moeilijk 'iliaanse vrouwen tegen ir"mafia. er explosies ir LPG wacht ENINGEN Schade- leeraars verwachten een tnend aantal explosies ondeugdelijk geïnstal- of verkeerd gevulde aratuur in auto's. De ri- worden groter naarmate automobilisten van ben- overschakelen op gas, er eisen worden ge- de installatie. Er is lande tussen het be- i, de verzekeraars en jksdienst voor het weg- r om te komen tot er- installateurs en tot er- tankstations voor LPG, lor de gestegen benzine de belangstelling voor brandstof is toegenomen. HAARLEM De keuringsdienst van waren in Haarlem is verrast door de giftige wolken lood en cadmium waarin de leerlingen verkeerden tijdens lessen handvaardigheid op veel scholen. De dampen komen vrij uit glazuren en emailleerpoeders. Een groot aantal van deze stoffen is zo samengesteld dat gebruik door kinderen volledig onverantwoord is, al dus de conclusie van de keuringsdienst van waren. De leveranciers waren zich er nauwelijks van be wust dat de artikelen moeten voldoen aan de eisen van het speelgoedbesluit. Zware metalen als lood en cadmium hebben een blijvend giftige werking. Ge ringe concentraties zijn ook al nadelig op leerpresta ties. Toeristenbus op Sicilië beroofd PALERMO Gewapende rovers hebben gisteren veer tig buitenlandse toeristen op Sicilië beroofd van ongeveer 10.000 dollar aan geld, juwe len en horloges. De toeris ten, merendeels Fransen en ook enkele Nederlanders, Britten en Belgen, reisden per bus naar de Griekse tempels van Agrigento. De politie meent dat de rovers worden getipt door een me dewerkers van de reisbu reaus die de tochten organi seren. Het was de tweede overval deze week. Over tien jaar auto's geluidarm PARIJS Over tien jaar moeten auto fabrikanten ervoor zorgen dat zij alleen nog maar „geluidarme" auto's produce ren. Zij krijgen daartoe gelegenheid tot 1990, zo luidt de conclusie van de eerste Europese conferentie over geluidhinder die de afgelopen dagen in Parijs werd gehouden op initiatief van minister Ginjaar. Volgens conferentievoorzitter mr. L. Brinkhorst zou zonder tegen maatregelen het autoverkeer tegen de eeuwwissling 20 tot 40 procent meer geluid produceren dan nu al het geval is en zouden ongeveer 120 miljoen mensen in de OESO-landen bloot staan aan lawaai van onaanvaardbaar ni veau. UTRECHT Als de huidige prijs stijgingen zich voortzetten zullen mensen met een modaal inkomen er uiteindelijk twintig gulden netto per maand op achteruit gaan. Bij het be kend worden van de loonmaatregel op 13 maart zou „modaal" er volgens de regering een half tot één procent op achteruit gaan. Volgens vice-voor- zitter Wim Spit van de FNV wordt dat nu zeker 2 procent. Ook de mini mumloners, die op de nullijn zouden blijven, gaan volgens Spit nu inleve ren. Het CNV heeft gisteren ver klaard dat het de regering zal hou den aan de belofte dat de minimum loners er niet op achteruit zullen gaan. De prijzen in ons land zijn 0,7 procent meer gestegen dan de regering ver wachtte. Van medio maart tot medio april was de stijging 1,1 procent, zo maakte het CBS gisteren bekend. Sinds half december zijn de prijzen in totaal met 3,5 procent omhoog gegaan. Het tempo van de inflatie neemt nog steeds toe. In de afgelopen maand zijn vooral kleding en ziekenhuisverpleging duur der geworden, maar ook benzine, va kantietarieven en schoenen gaven flin ke prijsverhogingen te zien. De nieuwe cijfers bevestigen volgens FNV-vice-voorzitter Spit dat de bere keningen van het FNV een stuk realis tischer zijn geweest dan die van het Centraal Planbureau. „Dat constateren wij zonder vreugde", aldus Spit die eraan herinnerde dat de FNV destijds demagogie verweten is. Hij kon niet zeggen of de FNV bij de regering aan de bel zal trekken met het verzoek de vastgestelde 26 gulden prijscompensatie voor alle werknemers per 1 juli te her zien. De minister zou veel eerder bij ons moeten aankloppen om te vertellen wat voor consequenties hij trekt uit zijn vergissingen, aldus Spit. Prof. dr. F. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van economische za ken, is van oordeel dat voor de verdere toekomst een proces van verarming niet moet worden uitgesloten, als niet in de komende vijf een duidelijke keer ten goede, met name door versterking van de industrie, wordt bereikt. Hij noemde de ontwikkeling van de beta lingsbalans zorgwekkend en hij vreest een spectaculaire verslechtering van de energiebalans van meerdere tientallen miljarden guldens als de export van aardgas moet worden beëindigd. mÊMÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm mtm 533 m er mer krijgt brief over bezuinigingen HAAG Bij de bezuinigingen van anderhalf miljard :n die alle ministeries tezamen dit jaar nog moeten uit- :n, zullen defensie en woningbouw worden ontzien. Op posten zal minder worden bezuinigd dan aanvankelijk idoeling was. Dit zei premier Van Agt gisteravond na <p van het wekelijks kabinetsberaad. De ministers heb- tijdens deze vergadering in grote lijnen overeenstem- over de bezuinigingen bereikt. schijnlijk zal de Tweede Kamer volgende week ninister Van der Stee (financiën) een brief over de ombui- jperatie krijgen. Deze brief zal vergezeld gaan van een van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting), waarin extra egelen op het gebied van de woningbouw staan aangekon- ;i, dat defensie bij de ombuigingen is gespaard om nog zins te kunnen voldoen aan de verplichting van de NAVO- jaarlijks het defensiebudget met 3 procent te verho- ien van prijscompensaties. De begroting van volks- 'esting is voor een belangrijk deel buiten schot gebleven ivege de slechte situatie op de woningmarkt". De premier gisteravond van een „aanmerkelijk bedrag, dat voor de en woningbouw is vrijgemaakt". Conflict Den Haag met minister over strippenkaart DEN HAAG De invoe ring van de nationale strip penkaart voor het openbaar vervoer op 1 oktober a.s. heeft tot een ernstig conflict geleid tussen de gemeente Den Haag en het ministerie van verkeer en waterstaat. De gemeente Den Haag, ofwel de HTM, weigert de strippen kaart op 1 oktober in te voe ren. Zo is de kaart, die op 8 mei op proef werd ingevoerd, ook niet in Den Haag te koop en zullen de normale HTM- kaarten, aldus de HTM, nor maal gehandhaafd worden. Dit in tegenstelling tot de richtlij nen van het ministerie die voorschrijven dat alle ritten- kaarten op 1 oktober worden afgeschaft. „Wij doen niet mee aan dat ge doe", aldus een HTM woord voerder. Het bedrijf wil wach ten op de invoering van een zonesysteem voor het open baar vervoer in Den Haag. „Dit zou pas op 1 oktober 1981 in moeten gaan", aldus de woordvoerder. Het ministerie van verkeer en waterstaat deelde echter mee dat alles op alles wordt gezet de zoneïnde- ling in Den Haag nog dit jaar rond te krijgen. [U: lotheekrente )rzichtig ïpakken fin onze parlementaire redactie) 'ERDAM CHU-voor- Van Leeuwen en de voorman uit de Tweede ïr, drs. Van Leijenhorst, »n zich vandaag tijdens rieraad van hun partij in rdam uitgesproken voor eperking van de aftrek- eid van hypotheekrente, beperking zal moeten -n ingevoerd voor hypo- n van meer dan vier a sprekers benadrukten r, dat deze grens waaron- typotheken volledig af- >aar dienen te blijven, na aal te zijn vastgesteld opig niet omlaag mag. Zondag 11 mei VERONICA DRIVE IN SHOW Aanvang 20.30 uur Blesse Paard Stompwijk Rouwdienst voor Amerikanen De weduwe van een van de in Iran omgekomen militairen wordt door een collega van haar man ondersteund bij de rouwplechtig- heid op de nationale begraafplaats Arlington. Zij kijken naar zes vliegtuigen die in de formatie „vermissing" vliegen als eerbetoon van de luchtmacht voor de acht omgekomen Amerikanen. WASHINGTON Tussen Washington en Moskou is het gisteren en vannacht tot een hefitge woordenwisseling gekomen over Af ghanistan. Carter had gisteren verklaard dat een Russisch succes in Afghanistan, waar Sovjettroepen sinds de Kerstdagen moslimrebellen bestrijden, een bedreiging kan vormen voor de naburige staten en „op de lange duur de ernstige strategische uitda ging kan betekenen sinds het begin van de koude oorlog". Het persbureau Tass reageer de bijzonder bitter op deze „onjuiste en las terlijke" voorstelling van zaken en ver klaarde dat „het Witte Huis de weg van het ongegeneerde militarisme en anti-Sovjettis- me was ingeslagen". Carter zei in een toespraak in Philadelphia dat zijn regering blijft streven naar ontspanning in de betrekking met Moskou, maar hij waar schuwde voor het gevaar dat Afghanistan een springplank wordt voor een aanval op Pakistan en India en dat die uitdaging niet mag worden onderschat. De Indiase premier Gandhi, die bij de begrafe nis van de Joegoslavische president Tito be sprekingen heeft gevoerd met Brezjnjev, Hua Guofeng en Helmut Scjimidt, ziet geen oplos sing voor de Afghaanse crisis die aanvaardbaar is voor de Russen en voor de andere landen. Er is in Belgrado geen enkel nieuw initiatief naar voren gekomen. In zijn toespraak in Philadelphia heeft Carter voor het eerst kritiek geleverd op de afgetreden minister Vance. „Ik hoop dat nu Ed Muskie in het team komt hij een wat andere rol zal spelen dan Vance speelde en wel wegens een verschil in achtergrond, temperament en instelling", al dus Carter. „Ik zie in Ed Muskie een sterkere man en een dichter bij de staatsman komende topfunctionaris, die ons buitenlandse beleid be ter en met meer gezag zal weten uit te dragen". LEIDEN In de gezond heidstoestand van de vijf ling, die donderdagochtend in het Academisch Zieken huis Leiden (AZL) werd ge boren, is door de artsen nog geen verandering geconsta teerd. De toestand van de vijf jongetjes blijft labiel. Zij kampen met ademha lingsmoeilijkheden. De me dici noemen dit geen „onver wacht verschijnsel", omdat alle te vroeg geboren kinde ren hulp bij de ademhaling nodig hebben. De kinderen verblijven sinds hun geboor te op de couveuse-afdeling van het ziekenhuis, onder het toeziend oog van prof. dr. J. Ruis. Het hoofd van het medisch team, prof. dr. J. Benne- broek Gravenhorst, dat de kinderen donderdagochtend om zes uur langs operatieve weg ter wereld bracht, was ook degene die de leiding had bij de bevalling van de Nijssen-zesling uit Heems kerk in september '77. De directie van het AZL heeft na overleg met de va der van de vijfling, de heer Heuer, die met zijn vrouw in de Leidse Merenwijk woont, besloten de afdelingen waar de moeder en de kinderen liggen voor belangstellen den hermetisch af te sluiten. AMSTERDAM Voor de Amsterdamse politierechter staan maandag de eerste zes tien verdachten terecht die tijdens de grote rellen op 30 april in Amsterdam zijn gearresteerd. Op één na zijn allen gedetineerd. Hun leef tijd varieert van 18 tot 43 jaar. Tien verdachten zijn Amster dammers, de anderen komen uit Amstelveen, Tilburg, Gro ningen, Den Haag, Dordrecht en Leiden. Drie agenten, twee rechercheurs en een particu lier treden op als getuigen. Mogelijk zullen maandag ook nog drie deze week gearres teerde verdachten terecht staan. Veertien verdachten worden pogingen ten laste ge legd politie-agenten zwaar li chamelijk letsel toe te bren gen. Inschrijfgeld universiteiten gaat omhoog DEN HAAG ^Het kabinet wil het bedrag dat studenten moeten betalen als zij zich inschrijven aan universiteiten en hogescholen met vijftig gulden verhogen tot 150 gulden. Het is de bedoeling dat de verhoging ingaat aan het begin van het nieuwe studiejaar. Een wetsvoorstel waarin dit voorstel is neergelegd, gaat binnenkort naar de Raad van State. Een aanvaring van een 175 me ter lang vracht schip met de Sunshine Sky- waybrug in de Amerikaanse staat Florida heeft aan tiental len mensen het leven gekost. Na dat het schip een deel van 86 me ter lengte van de overspanning van de brug had meegenomen stortten drie per sonenauto's een greyhoundbus met 23 mensen aan boord in de Tampa Baai. Van eenendertig men sen kon het stof felijk overschot worden gebor gen. Boven: deze auto heeft nog tijdig voor de af grond kunnen remmen. Onder: een deel van het wegdek op het voordek van het vrachtschip. vsJ -

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1