Ruud Lubbe op brede ba ordt I egeve 9n va ist va; leldin n, huj Jehoq 'ngeri gelif^AG Tenzij er iets bijzonders gebeurt wacht dat niet" gaat het CDA opnieuw (iet vaandel van Dries van Agt de verkiezin- Bij het begin van het vraaggesprek consta- luud Lubbers, de fractievoorzitter van de h-democraten in de Tweede Kamer, dit zon- teurtae zichtbare emotie. Na lanae tiid aenoemd ,als rivaal van de premier, zegt hij nu „de dichtgetimmerd" te hebben, „in die zin, er ook van uitgaat dat ik het niet doe. )/Zohieruit af te leiden dat de 41-jarige Rotter- 3l Hl ex-industrieel nu met de armen over elkaar a gitten, zou een wat voorbarige conclusie zijn. 'k basis van de CDA-kiezers betreft maakt hij lijk geen schijn van kans tegen een Van Agt, jewel katholiek zelfs steile gereformeerden ra nen van ontroering in de ogen brengt. Maar ra tatuurlijk ook nog zoiets als het partijkader. s Lubbers één van degenen, die verwoede n in het werk stellen om te voorkomen dat mier erin slaagt zijn schare zich nog voor de tingen te laten uitspreken voor voortzetting (samenwerking met de VVD. Ruud Lubbers Bat eerst een poging gedaan moet worden Chtéer met de PvdA te gaan regeren. En met het ide ouden van die mogelijkheid zal ook Van Agt rd moeten gaah, anders wordt hij „het" ÏUfÉ ikker) niet, constateert de fractieleider in zijn in het gebouw van de Tweede Kamer aan inenhof. geldt"Lubbers bij velen als het top- an onduidelijkheid en dat is iets wat hem al- st bevalt. Hij zegt zich in het geheel niet be- zijn van de „wolligheid", die anderen bij lespeuren. estie van het lijsttrekkerschap was weei zo'n leid. Begin april verscheen er een interview Nederland, waarin Lubbers stelde het „te. tieus" te vinden, wanneer hij zou zeggen: n niet beschikbaar". „Maar ik heb dat ook rukking willen brengen in dat interview. Wat e kop zal worden weet je nooit tevoren. De is eigenlijk deze: zodra bleek dat Van Agt om het politieke werk voort te zetten tijdje lang is men daar niet zo zeker van ge- en hij zich dus weer beschikbaar had ge- voor de KVP-lijst, heb ik gezegd: laten we erstandig zijn en niet een publieke discussie ontstaan wie lijsttrekker wordt". Maar waar in zo vaag gedaan „Nou, toen dat vraagge- werd gehouden, was ik daar net over aan raten met de partijvoorzitters en heb ik die .van de verslaggever afgedaan met: wat wil I, het zou nogal ijdel zijn te zeggen, dat ik leschikbaar ben. U moet bedenken dat ik er •aupt niet eens voor gevraagd was", zó „dichtgetimmerd" heeft Lubbers de situa- 'nd het lijsttrekkerschap toch ook weer niet. al acht hij dat dan niet waarschijnlijk, hele- uitsluiten dat het CDA hem alsnog tot aan- ler verkiest doet hij ook niet. „Ik dacht dat u p moet zien, dat te zijner tijd het gaat na- ik in fasen er gesprekken zullen zijn met ^gt over de volgende periode. Een belangrijke aarbij zal denk ik het program spelen, waar bij op stap moet. Daar kan een conflict uit en, al verwacht ik dat persoonlijk niet". 'P moét natuurlijk de vraag volgen, welke kant pers zelf uit wil. Temeer omdat er over zijn po- voorkeur de meest wilde verhalen de ronde De één weet te vertellen dat hij nog geregeld (tmerries heeft over zijn tijd als minister van omische zaken in het kabinet-Den Uyl. Ande- teweren dat hij verteerd wordt door heimwee de samenwerking met de socialisten. Zulke '•en worden nog aangeblazen, doordat men Lubbers regelmatig gezellig koutend en daarvan zichtbaar genietend met „ome Joop" door de wandelgangen ziet lopen. En daar komt dan nog het gerucht bij, dat Lubbers en Den Uyl niet voor niets beiden hebben ingetekend voor een binnen kort te maken reis van een parlementaire degelatie naar India en Sri Lanka. Sprekend over „ome Joop" krijgt Lubbers inder daad pretlichtjes in de ogen. Na vastgesteld te hebben dat hij niet gemakkelijker met mensen van de ene dan met mensen van de andere partij om gaat, zegt hij: „Den Uyl persoonlijk is natuurlijk een heel andere zaak. Van de ene kant ken ik hem erg goed, omdat ik natuurlijk vier en een half jaar met hem in een kabinet heb gezeten. Je weet snel waar die staat. Van de andere kant ken ik zijn on deugden ook erg goed. Dat is altijd een groot voordeel. Dat maakt het wat makkelijker om de grenzen te trekken". Nu mag niet de indruk ont staan dat dus de groep gelijk heeft, die Lubbers heimwee toeschrijft. Hij vindt het belangrijk te on derstrepen dat het aantal positieve herinneringen aan zijn tijd als christen-democraat in een overwe gend sociaal-democratisch kabinet ongeveer gelijk is aan het aantal negatieve. Genuanceerd dus. Maar hoe zit het nu met zijn voorkeur voor PvdA of VVD na de komende ver kiezingen? „Politiek is het even moeilijk als vier, acht jaar ge leden. Punt één: qua politieke taakstelling wil het CDA een functie vervullen in het landsbestuur. Punt twee: hoe je het ook draait of keert, gezien de problemen waar het land voor staat, is het be- - langrijk dat dat zo veel mogelijk op brede basis kan gebeuren. Dat voel ik tot in mijn botten. Ik wil daar ook nog wel bij zeggen, dat dat ook te maken heeft met het functioneren van de democratie. Het gaat niet alleen om goed bestuur. Het gaat er ook om datgene wat moet gebeuren in zo breed moge lijke mate ingang te doen vinden. En dat maakt het CDA natuurlijk niet alleen uit". Identiek werk Later in het gesprek spreekt Lubbers zich nog wat duidelijker uit, naar aanleiding van de opmerking dat Den Uyl in zijn partij zijn uiterste best doet de deur naar het CDA tenminste op een kier te hou den. „En ik doe in het CDA de grootst mogelijke moeite om mensen tegen te spreken, die mis schien expliciet, maar toch in elk geval impliciet niet voor een moment maar als een strategie voor de toekomst de PvdA willen uitsluiten. Wat dat betreft hebben we dus hetzelfde werk te doen. Ik geloof dat het vrijwel identiek is". Lubbers maakt graag van de gelegenheid gebruik de PvdA te waarschuwen voor een herhaling van datgene, wat eerst tot de val van het kabinet-Den Uyl leidde en vervolgens de formatie van Den Uyl-ll deed mislukken. „Ik ben echt eerlijk. Ik geloof niet dat dat aan de christen-democraten heeft gelegen. Dat heeft echt aan de andere kant Gpntrast Waar staat u eigenlijk zelf? In het midden, links van het midden of misschien toch ook een beetje rechts van het midden? Desnoods in contrast tot anderen. ,,U zegt terecht: desnoods. Want per onderwerp kan ik heel goed aangeven, wat mijn opvattingen zijn. Dat tableau moet dan aangeven, waar iemand politiek staat. In die zin geloof ik dat ik niet indeel- baar ben. Een paar elementen kan ik er wel van aangeven. Ik denk dat ik rechtse mensen wel eens irriteer met mijn democratiseringstendens, dat wil zeggen er moet een goeie reden zijn om mensen geen informatie te geven en niet in overleg te be trekken. Linkse mensen hoor ik weieens zeggen: ja die Lubbers, die is niet progressief, die is modern. Ik zal u het onderscheid aanbrengen. Men rede neert dan: die Lubbers wil wel dingen veranderen, maar die ziet het niet in onze termen: verschuiven van de macht naar de andere kant van de samen leving. Daarom is-ie ook niet één van ons. Een derde voorbeeld: ik denk dat ik voor liberalen iets moeilijks heb, omdat ik zeer sterk opgegroeid ben in de politieke filosofie van het sociale. Dat gaat zelfs nog verder: je hebt een verplichting tegeno ver medemensen in sociale verbanden". „Nog één contrast en dan stop ik. Ik denk dat ik dat zit dan ook wel deels in het CDA in het fundamenteel politiek denken een aantal toch wel vrij harde lijnen heb. Mag ik er een paar noemen. Eerbied voor het leven. Oh, zeggen sommige men sen in het CDA dan, dan hebben we het dus over abortus en euthanasiewetgeving. Nou dat zit voor mij wat dieper. Ik draai het weieens om. Pas op voor de opvatting dat je het met wetgeving alleen zou kunnen doen. Het gaat om een heel klimaat, een basisopvatting. Maar links denkt dat eerbied voor het leven alleen mensenrechten betekent! Ik kan tegen die scheidslijnen niet goed op. Daarom irriteer ik weieens zowel de één als de ander, om dat ik ook voor die andere dingen opkom. De mensen noemen dat onduidelijk, terwijl ik zelf dat gevoel helemaal niet heb". .Alles bij elkaar genomen lijkt u me toch uitstekend in het CDA te passen? „Ja, in die zin ben ik CDA-man in hart en nieren. Ik zou niet in een andere partij passen. Dan was het natuurlijk al lang gebeurd. Ik ben bij de christen radicalen geweest. Een aantal mensen van hen is naar de PPR en de PvdA gegaan. Ik ben jarenlang actief ondernemer geweest, bestuurder, NCW, in de leiding van De Baak in Noordwijk (werkgevers centrum). Zodat ze zeiden, dat duurt een paar jaar en dan is die man VVD'er. Dat is er ook helemaal niet uitgekomen. En ik sta ook niet gefrustreerd aan de buitenkant van het één of het ander. Dus eigenlijk wat dat betreft als een vis in het water. In die links-rechts-as, maar ook wat betreft de vraag stukken van leven en dood. Als een vis in het wa ter. Zonder meer". Herkent u eigenlijk dingen in Van Agt? U bent van dezelfde generatie en beiden katholiek? Bent u het met hem eens dat de mensen bepaalde waarden verloren hebben, niet meer weten waar ze voor le ven en werken? „Ik denk dat er in de zestiger jaren in de Neder landse samenleving veel is door- en opengebro ken. Ook in de katholieke kerk. Die ontwikkelingen ervaar ik als positief. Positiever dan Van Agt. Ik heb wat minder zorgen over wat weggespoeld is. Van de andere kant: Van Agt heeft het veel zwaar der dan ik. Hij zou weieens het slachtoffer kunnen zijn van zijn functie. Hij is nu acht of negen jaar mi nister. Dus almaar aan de bestuurlijke bovenkant van de samenleving, waarbij je onderdeel wordt van de bestuursstructuur zelf. Dat kan je op be paalde punten te optimistisch maken en op andere te pessimistisch. Er kan een stukje vertekening in komen". Zou u zelf eigenlijk premier willen worden? „Er is mij weieens gevraagd, wil je straks in het kabinet of in de fractie. Ik vind dat een rare manier van denken. Dat leidt zich vanzelf. Straks zijn er verkiezingen en dq formatie. Dan gebeurt er een aantal dingen. In het belang van partij en land wor den er keuzen gemaakt. En die maak je in mijn functie voor een deel zelf mee. Maar mijn ambities worden niet bestuurd door: nu moet ik op dat plekje zien te komen. Ik heb niet dat soort per soonlijke ambitie. Ik ben misschien te veel als zon dagskind opgevoed. Ik heb altijd naar mijn eigen maat voldoende werk voor de voeten gehad en ge noeg verantwoordelijkheden kunnen bekleden. Nooit het gevoel gehad: nu moet ik eens. Integen deel. Soms denk ik dat het goed zou zijn als ik eens een tijdje niet hoef (schiet half in de lach)". Dat zei Van Agt ook altijd. Maar bij hem is die am bitie er nu wel degelijk. „Dat is waar. Een verklaring daarvoor is denk ik de wijze waarop hij in de vorige kabinetsperiode actie beschadiging lijsttrekker CDA! in de hoek werd gedrongen. En ook die mangelformatie. Dat heeft hem naar mijn mening enorm gestimu leerd om er iets van te gaan maken. Een uitdaging dus. Ik denk dat ik het ook zo zou doen". Dus u heeft nog te weinig tegenslag gehad. U noemt u immers een zondagskind? „Het gaat er ook om hoe je tegenslagen verwerkt. Toen ik te horen kreeg dat ik niet wederom minis ter kon worden, heb ik dat als bijzonder raar erva ren. Ik was daar bepaald niet gelijkmatig onder. Dat heeft me wel iets gedaan. Maar mijn reactie is er dan meer één van dienstbaarheid. Meer dan van revolutie. Zo heb ik me altijd verbaasd over Boersma. Hoe die rustig kon zeggen: nou dan ga ik weer naar de fractie. Als minister kun je dingen regelen, sturen, heb je een bepaalde macht. Als kamerlid kun je alleen iets zeggen". Maar als fractieleider van de grootste regerings partij hebt u toch grote invloed? „Ik kan druk uitoefenen en dan houdt het op". Een dergelijke druk blijkt overigens behoorlijk ver te kunnen gaan. Wij komen te spreken over de hobbels op de weg van het kabinet. Het gaat dan eerst over de problemen op het gebied van de volkshuisvesting. De woningmarkt is ingestort en als er niets gebeurt, worden er binnen niet al te lange tijd tienduizenden bouwvakkers op straat gezet. Lubbers erkent dat het, gezien het geldge brek en het streven naar bezuinigingen, voor .het kabinet moeilijk is iets extra's voor de woning bouw te doen. „Maar ik denk toch dat dat moet". Terwijl hij dat zegt heeft zijn stem een ondertoon van het kabinet desnoods te zullen dwingen. En in tegenstelling tot staatssecretaris Brokx vindt Lub bers wél dat er flink wat meer gebouwd zal moeten worden in de sociale sector (woningwetwoningen). „Ik denk dat dat vast staat. Dat is gunstig gezien de woningnood en gunstig voor de werkgelegen heid. Inderdaad denk ik in aantallen, maar ik noem ze niet. Je wordt wat wijzer op den duur in dit vak". Een ander mogelijk crisispunt is volgens Lubbers het feit dat minister Van Aardenne, zijn opvolger op economische zaken, er nog altijd niet in ge slaagd is de prijs van het aardgas structureel te verhogen, met name voor het buitenland. Als dat niet snel komt verwacht Lubbers grote problemen bij het opstellen van de begroting voor volgend jaar, zoals wij afgelopen donderdag al hebben be richt. U legt Van Aardenne een enorme verantwoorde lijkheid op de schouders! U zegt immers, wil je het kabinet in stand houden, dan zul je er voor moeten zorgen dat het aardgas meer opbrengt. „Voor een deel heeft dat al schadelijk gewerkt voor het kabinet. De spanning die Andriessen (de inmiddels afgetreden minister van financiën) -op den duur ging voelen, heeft daar ook mee te ma ken. Met dat element. Daar ben ik van overtuigd". Lubbers legt uit dat zijn inziens de ministers ge meenschappelijk te weinig in de gaten hebben hoe belangrijk het aardgas is. „Omdat er een opvatting is, vooral bij de VVD maar ook wijder verbreid, dat de meeropbrengst van het aardgas gebruikt moet worden voor versterking van de economie. Dat is een heel wijze opvatting. Maar achter dat denk schema dreigt iets heel gevaarljks, namelijk de re denering: als er voorlopig niet zoveel uitkomt, maakt dat weinig uit, want het zou toch alleen daarvoor gebruikt worden. Een denkfout, want je bent zo nu en dan verplicht iets te doen voor ver sterking van de economische structuur. En dat moet toch ergens uit betaald worden!" Als u nu minister van economische zaken was, zou u dan nu dreigen met dichtdraaien van de aard- gaskraan voor die landen, die weigeren meer te betalen? „Tsja. Daar moet ik een raar antwoord op geven. Zover mag je het niet laten komen. Dat is niet het probleem. Er zitten zoveel fasen vóór, die niet doorlopen zijn. Er zitten aanpassingsclausules in die contracten. Ik geloof dat al een tijd geleden, la ten we zeggen vorige zomer, gezegd had moeten worden: vanaf 1 januari mag de „timelag" (tijd, die verstrijkt voordat prijs hoger wordt) in die contrac ten nergens groter zijn dan drie maanden. En dat had gewoon bij wet vastgesteld moeten worden. Dan had er nu misschien een proefproces gelopen van één afnemer bij een of ander hof, maar onder tussen was die zaak gewoon gaan lopen. Dat is mijn taxatie. Zoiets had Van Aardenne moeten doen. Ik weet dat hij een enorm zware baan heeft ik heb er per slot zelf gezeten maar op dit punt was het niet goed. Dit is geen achterstand in wetgeving. Dit is achterstand in bestuur". Er ligt ook nog het „vuiltje" van de aftrekbaarheid van de hypotheekrente. He: CDA wil een beper king, maar de VVD absoluut niet. Volgende maand komt dat weer in de Kamer. Sommigen zeggen dat het als een stok achter de deur wordt gehouden om het kabinet zonodig op een mooie manier te laten vallen. „Ik zou dat erg slecht vinden. Ik vind dat slechte methoden. Ik pas ze niet toe. Het is slecht als het doorziekt, voor de VVD, voor het CDA en voor het kabinet. Maar het is ook een vakmatig probleem voor de betreffende bewindslieden. Voor Andries sen en Nooteboom was het een ergernis, dat ze het niet konden afregelen op een voor hen even wichtige manier. Maar nu zitten er twee nieuwe mensen. Van der Stee en Van Amelsvoort. Zij zijn erin gestapt in een mentaal ontspannen houdjngï mensen laten we dat nou toch even regelen". Haalt het kabinet nu de eindstreep of niet? „Ik hoop van wel. Er moet nog erg veel gebeuren: VAD, abortus, grondpolitiek, leegstandswet enz. Ik dacht dat er minder metaalmoeheid was dan in het kabinet-Den Uyl op het eind van de rit. De toleran tie van de meerderheid tegenover de minderheid is nu groter. Van Agt geeft meer ruimte aan Wiegel. Dat wil niet zeggen dat het kabinet volstrekt sta- biel zit. Een ploeg die er lang zit, wordt logischer wijze steeds meer een gezamenlijke ploeg. Dan komt er spanning met het regeerakkoord, met de koers die Is uitgezet. Je krijgt een soort gemiddel de van VVD- en CDA-opvatting. Toen het kabinet startte, helde het sterk over naar het CDA. Mis schien is er nu te veel gedacht: de VVD loopt te rug. Moeten we wat vriendelijker voor worden. Die benadering komt voort uit een onzorgvuldige analyse. Immers de mensen die nu opgeven niet meer op de VVD te stemmen gaan naar het CDA of D'66 en dan maak je het er niet beter op door je beleid naar rechts bij te stellen". RIK IN 'T HOUT

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17