Eddy Hartmann ontleedt het betaald voetbal Australisch waterpolo oprecht amateurisme SOFIA De in de sportwereld veel misbruikte kwalificatie „op rechte amateurs" is wel degelijk van toepassing op het Australi sche waterpoloteam, dat in Sofia zijn kwalificatie voor Moskou heeft afgedwongen, maar waar van net als zoveel andere landen vermoedelijk geen gebruik zal worden gemaakt. De Australiërs beschouwen het duidelijk als een eer voor hun land te mogen uit komen en zijn daarom bereid geld op tafel te leggen om de kosten zoveel mogelijk te dek ken. Dat kan wel eens aardig op lopen, want de subsidie van de regering is niet hoog en de Au stralische Zwembond is niet zo rijk dat de bijdragen voor top sporters erg hoog kunnen zijn. Deze financiële problemen werken echter niet remmend op de aspira ties van de „Aussies", die voor deelneming aan het wereldkam pioenschap in 1978 in West-Berlijn een bedrag van 700 Australische dollars (ruim 1700 gulden) op tafel legden. Voor deelneming aan het kwalificatietoernooi in Sofia was een bedrag van 250 dollars nodig. De Australiërs maken er geen pro bleem van. De clubs zijn er trots op als zij een international mogen le veren en er worden allerlei acties georganiseerd om de benodigde gelden bij elkaar te krijgen. Het lijkt op het amateurisme van vijftig jaar geleden, maar de Australiërs zijn er van overtuigd, dat deze situ atie de ploeg tot een hechte een heid heeft gesmeed, die, hoewel ze ker niet groots, toch voor iedere te genstander gevaarlijk kan zijn. Afstanden De afstanden spelen natuurlijk ook een belangrijke rol. Een centrale training in eigen land is niet te rea liseren want de afstand tussen Mel bourne en Victoria bedraagt vier duizend kilometer en van een re gelmatig bij elkaar komen kan dus geen sprake zijn. Het plichtsbesef van de spelers is erg groot en pro bleemloos wordt het „huiswerk" gedaan dat coach Thomas Hoed op geeft. „De clubs werken trouwens goed mee, want de kampioenschap pen van de afzonderlijke staten worden hoog aangeslagen. Daar wil men presteren en de internationals weten dat zij zich ieder jaar weer moeten waarmaken. Op die kam pioenschappen kunnen zij hun se lectie per jaar verlengen", zegt Harry Quittnea, oud-international en nu - uiteraard op eigen kosten - adviseur van de ploeg. Australië is voor veel Europese ploegen een prima land om vakan tie en sport te combineren. De be zoekers betalen hun reis zelf worden redelijk goedkoop ondt bracht. Het Australische team fiteert graag van die inbreng, die manier kwamen het Italif team en de Joegoslavische van Partisan en Rode Ster naai land van de kangeroes. „Het i gevaar voor ons", zegt Quittne dat we door de afstand geïsol dreigen te raken. We moeten blijven. In het waterpolo veral- er veel, en snel." FRANS VAN DER ME SPORT LEIDSE COURANT pel, Jezek, Boskov. Waar gingen ze neen? Naar de kapitaalkrachtige clubs, hoewel die thans ook een toontje lager moeten zingen. Geld, geld en nog eens geld. Wat spelers betreft komt daar nog bij dat ze er eenvoudig niet zijn. Spits- spelers en linkerverdedigers zijn niet te vinden. Middenvelders wel. Ze zijn er of je kunt ze maken maar met de restrictie dat de werkelijk heel goede, en dan praat ik over de speler die een diepte pass kan geven maar zelf ook diep kan gaan, evenmin voor het opscheppen lig gen. Dan kun je naar het buitenland gaan maar dan stuit je weer op de finan ciën. Niet voor niets gaan er zo veel spe lers de grens over. In alle ons omringen de landen is het belastingklimaat milder en soepeler. Ik zie er na dit seizoen weer veel vertrekken naar het buitenland." „Dit is niet bedoeld als een klaagzang want ik heb altijd gezegd: Het is minder belangrijk wat je mist dan wat je hebt gekregen. Ik neem FC Den Haag dan even bij de kop. Uit eigen kweek haal den we spelers als Ling, Dusbaba, Jol, Zondervan, Swanenburg en Kila, om er maar een paar te noemen. We konden ze niet houden vanwege de financiën. Als je budget het niet toelaat, ben je immers machteloos. En dan praat men over ver lies van kwaliteit. Natuurlijk, maar noodgedwongen. En dan wordt het voor het publiek minder aantrekkelijk." „In groter verband geldt dat ook. Je houdt hoe langer hoe minder publiek- trekkers over omdat ze verdwijnen naar het buitenland. Het publiek komt om naar vedetten te kijken. Naar een Cruijff, een Keizer, een Moulijn. Als die weg zijn, is er en dat is duidelijk min- ZATERDAG10 MEI 1980 PAGINA 1 Eddy Hartmann en de voorzitter van FC Den Haag, Pieter den Duik (rechts): on danks verschil van mening res pect voor elkaar. En zo zal dat blij ven. der te zien. Een reden waarom het voet bal minder aantrekkelijk is geworden. Maar er zijn er veel meer waardoor het publiek wegblijft. De rellen is er een van. Dat was eerst een verschijnsel dat zich in de grote steden voordeed: Am sterdam, Rotterdam,. Den Haag en Utrecht, uitgerekend de grootste steden van ons land. Maar het wordt langza merhand een landelijk probleem: Haar lem en Breda komen ook al in het rel- lennieuws. Elke keer als er bij ons iets is voorgevallen op dit gebied krijgen we een aanzienlijke hoeveelheid brieven en telefoontjes van mensen die het voor ge zien houden. We merken het ook aan de verkoop van seizoenkaarten." „Voeg daarbij de enorme hoeveelheid sport, voetbal voorop, op de televisie, en dat wordt nog meer als de commerciële t.v. zijn intrede doet. Voorts het spelen op zaterdag als je daarvoor hebt gekozen. Dan moet je de eerste en de laatste maanden op zaterdag spelen. Maar in maart is het nog koud. Gevolg: het pu bliek blijft weg. Het alcoholprobleem mag evenmin onderschat worden. Dat speelt op zondagmiddag veel minder dan op zaterdagavond als ze al op stap zijn geweest en tot besluit een voetbalwed strijd pakken. Naar mijn vaste overtui ging is op zondag spelen beter. Als je daarbij het gewijzigde en uitgebreide pakket van de vrije-tijdsbesteding telt, de uitbreiding van de zaalsporten waar door het publiek zich kan gaan afvragen waar het 't gezelligst is en dan ook nog eens het voetbal op zich beschouwt, heb E* i een heel scala van oorzaken waardoor et betaald voetbal voor de massa min der aantrekkeliujk is geworden. De tak- Na achttien jaar manager schap tische vondsten nekken het spel Met een keiharde mandekking en buitenspel zetten maak je de weds dood. De spelregels zouden veram moeten worden, zoals dat is gebeun hockey en waterpolo en basketbal, sj en die zich hebben aangepast aan de wijzigde omstandigheden. Met voe doen we het nog met regels die ui vorige eeuw stammen." Moeilijke tijd „Helaas, het is niet te ontkennen da aantrekkingskracht van voetbal acl uit gaat. We gaan een zeer moeilijke tegemoet met het betaald voetbal. schien dat door de verminderde ec f mische omstandigheden de mensen terugkomen. Ze kunnen straks hun zine niet meer betalen en lopen dan schien wel weer naar het stadion." „Het betaald voetbal blijft wel op minder niveau. En dat het na van tijd zichzelf kan bedruipen, we heel snel vergeten. Dat staat het rapport Gezonder Betaald maar daar ben ik altijd al een tegenst |j der van geweest. In elk rappport st natuurlijk goede dingen maar dit is reëel. De samenstellers zullen er zelf langzamerhand wel achter zijn gekom Sanering is ook de waren er ongeveer tachtig balclubs. Nu hebben we er 37. er nog wat minder worden, maar heb je er weer die onderaan in de divisie staan en waarvan wordt gezi dat ze geen bestaansmogelijkheid ra V( hebben. Zo blijf je aan de gang.". ,i HERMAN VAN BERGÈ^ DEN HAAG Na achttien jaar managerschap mag Eddy Hartmann oordelen. Hij doet dat ook op een namiddag in zijn bescheiden kantoorruimte in het Zuiderpark, het tehuis van zijn FC Den Haag dat hij binnenkort verlaat omdat zijn inzichten en die van het bestuur niet met elkaar stroken. Eddy Hartmann volgde trainer Piet de Visser, die om ontbinding van zijn contract verzocht toen bleek dat het ooit in een rapport vastgelegde doel om met FC Den Haag de top te halen een utopie is omdat de benodigde financiën nu eenmaal ontbreken. Eddy Hartmann was het eens met zijn trainer en kon evenmin vrede vinden met de te volgen gedragslijn die noodgedwongen bepaalt dat de financiën niet gedogen dat aankopen van formaat worden gedaan, dat kwaliteitsverlies niet kan uitblijven en FC Den Haag genoegen zal moeten nemen met een positie in de middenmoot. „Ik moet plezier in mijn werk hebben en er in kunnen geloven, met hart en ziel. Als je dat niet doet, kun je natuurlijk elke maand je salaris innen maar dat is niet eerlijk tegenover je werkgever. Als je niet meer achter je werk kunt staan, moet je de consequenties trekken en dat heb ik dus gedaan. Het ligt in de lijn der verwachting dat ik per 1 juli opstap. Dan is het seizoen voorbij. Maar als ik nog wat zaken moet afhandelen, zal ik dat doen. Ik kijk niet op een paar weken." DEN HAAG De financiën; het is het steeds terugkerend adagium in het relaas van Eddy Hartmann die, roet de binnenkort met pensioen gaande manager van PSV, Ben van Gelder, tot de beste van het korps ma nagers in ons land mag worden gere kend. Misschien wel de allerbeste is van de mannen, die tot de nek in het betaald voetbal zitten. En waarvan ze het wel en wee torsen en met wee moed moeten vaststellen dat er een verbeten maar veelal vergeefse strijd wordt gevoerd om minpunten op vele gebieden ten minste een halt toe te roepen. De dalende publieke belang stelling, de mindere kwaliteit van het voetbal, het gewelddadige aspect op en om de velden en de vergeefse strijd van de mindere goden om de al jaren bestaande hegemonie van de vier top clubs te doorbreken. Eddy Hartmann, bezeten van voetbal, komt in verre weg de meeste gevallen tot de conclu sie dat geld en niets anders het be taald voetbal beheerst „De naam zegt het al maar daarmee ben je er natuur lijk niet", vertelt Eddy Hartmann die over zijn vak zo oordeelt: „Het is een zeer moeilijk vak met vele facetten die voor mij aantrekkelijk zijn. Je kunt vrij zelfstandig handelen, je hebt een grote mate van vrijheid, je kunt risico's nemen maar zal ze ook thoeten aanvaarden, je ontmoet veel mensen van wie er ook veel je vrien den worden - en anderen je vijanden je doet veel mensenkenis op en je kunt de wereld verkennen op buiten landse trips. Een boeiend vak met veel leuke en leerzame kanten. Maar ook moeilijk omdat je tegenslagen moet incasseren, kritiek krijgt, veel tijd - en dikwijls op de vreemdste uren - er aan moet spenderen. Maar als ik dat allemaal overweeg zijn er toch meer plus- dan minpunten. De goede dingen overheersen." „Ik hecht aan een grote mate van vrij heid maar die wordt helaas steeds meer beperkt, onder andere door het rapport Gezonder Betaald Voetbal. Ik ben als manager, hoewel mijn functie de laatste jaren wordt omschreven als coördinator, ook de uitvoerder van bepaalde be stuursbesluiten. Maar ook de besturen worden in een keurslijf gedwongen door dat rapport, en door de gemeentelijke subsidie. FC Den Haag was althans nog een b.v.o. met een manager. Er zijn ver scheidene clubs die zo iemand er een voudig niet op na kunnen houden omdat er geen geld is. Dat betekent wel dat de bestuurders, die toch al zo enorm veel vrije tijd pro deo in hun club stoppen, er nog eens een taak bij krijgen. Geld is het alles overheersende in het betaald voet bal. De voorbeelden liggen voor het op scheppen." „Je krijgt kritiek - en daar kan ik best tegen als het reëel is - omdat je een be- paalde speler aan je neus voorbij hebt la ten gaan, zeggen ze, of omdat je een spe ler niet contracteert. Mag ik dan uit de i keuken eens wat voorbeelden geven? Je wilt een amateur hebben, die blijk heeft gegeven voldoende capaciteiten te bezit ten. Het scoutingapparaat heeft hem ten minste tien tot twaalf keer bekeken al vorens er met hem wordt gesproken. De ene keer wil hij niet en dan ben je snel uitgepraat. De andere keer vraagt hij een enorm salaris en alles wat hij daarbij nog eist - handgeld, huur betalen of zon der meer een huis, een minimum aan premiegeld en nog wat van die zaken - waardoor het onmogelijk wordt hem te contracteren. Het geld is er niet. Natuur lijk zitten ook andere clubs achter een talent aan en dan gaat het erom wie het meest kan betalen. Dat zijn dan meestal wel dezelfde clubs: Ajax, Feyenoord, AZ en PSV." Kist r,-Ik noem een voorbeeld. Wij waren het eerst bij Kees Kist, die toen nog bij Heer enveen speelde. Tegen hetgeen AZ bood, konden wij niet op. Hier heb ik de scou- tingrapporten van het seizoen 1971-1972. Wat staat daar? Huub Stevens, toen 17 jaari Nielsen die nu in Belgie speelt, Ger- do Hazelhekke, doelman Jan de Jong, Ab Gritter die toen nog bij ACV speelde. Ik toon er maar een paar uit de grote Stapel rapporten die voor ons worden ge maakt door bepaald wel deskundigen, oud-trainers met een grote staat van -dienst en oud-spelers die allen in het be zit zijn van een diploma A-,B- of C-oe- fenmeester." •„Dan verwijt men ons dat we „die speler om de hoek" niet hebben gezien. Dat hebben we wel, maar hij was voor ons onbereikbaar. Peter Kemper kreeg des- Het draait allemaal om geld tijds bij PSV veel betere voorwaarden, om er een uit het verleden te noemen. Karei Bouwens, die nu bij Feyenoord speelt, werd voor onze neus weggehaald. Dat is geen verwijt aan de collega's in het betaald voetbal maar zo liggen de za ken nu eenmaal. Ik krijg ongeveer drie honderd rapporten per seizoen. Van spe lers die we zelf gaan bekijken, over wie we een tip hebben gekregen, al is het maar van opa die vindt dat zijn klein zoon zo geweldig is. Maar we gaan er wel heen. Uit het zaterdagvoetbal zijn helemaal moeilijk spelers los te weken. Enerzijds vanwege hun principes - niet op zondag spelen - maar anderzijds om dat zij in hun besloten gemeenschap de vedette zijn die, laat ik maar zeggen, een economische binding hebben met hun plaats of dorp. Dat is een van mijn fru straties bij het aantrekken van spelers. Ze zijn niet te betalen, ook amateurs niet. Geloof me, ze vragen bedragen waaraan onze mensen, uitgezonderd drie die we onze „dure" spelers noemen, niet toekomen. Of dacht men soms dat we niet achter bijvoorbeeld Fred Filippo hebben aangezeten. Natuurlijk. En dan tasten we zeker ook wel eens mis, laten we iemand lopen die later beter blijkt te zijn dan het rapport meldde. Dat zijn dingen die kunnen voorkomen. Maar je blijft met het probleem zitten dat het geld ontbreekt, dat je niet kunt opbieden tegen de grote broers die dan ook altijd, al is de volgorde soms anders, de dienst uitmaken in de eredivisie." Happel „Hetzelfde is het geval met trainers. Wie haalden wij hierheen? Mannen als Hap- Eddy Hartmann, de coördinator van FC Den haag, zal op 1 juli —„Als er nog werk is, kijk ik niet op een paar weken langer" voor het laatst het hek van het Zuiderparksta- dion achter zich dicht doen. - x Cli. U

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12