Nieuwe poging Olympische Jpelen een jaar uit te stellen Real Madrid: Geld voor een ploeg die wint is iets anders dan verlies stimuleren KISTAN BLIJFT OOK THUIS J$>ï voetbal anje S'tverkocht l*anje moet In toernooi Uruguay ^gblijven BASKETBALTEAM HEEFT NOG EEN KANS Zaalhandbalploeg vermoeid iBl€leB«M»Sc Ccïdóc SouAcwit ORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 MEI 1980 PAGINA 11 DEN Kevin Gosper, Australisch lid liet IOC, heeft gisteren een beroep ge- op lord Killanin, de president van het pationaal Olympisch Comité, de Zo- jelen één jaar uit te stellen tot 1981 in iop dat de politieke conflicten uit de ld geholpen worden en dan alsnog vol- dige Spelen gehouden kunnen worden. ■r, met 43 jaar één van de jongste leden iet IOC, verklaarde in Londen, waar hij :aken verblijft, dat er meer IOC-leden zijn over de zaak denken. „Ik heb lord Killa- pn telegram gestuurd waarin ik om spoed- p vraag teneinde de mogelijkheid de Spe- i verdagen serieus in ogenschouw te ne- Ik weet, dat Dick Pound, eveneens lid IOC en voorzitter van het Canadees lisch Comité, hetzelfde verzoek aan het icht heeft". die in 1956 in Melbourne een zilveren won, meent dat het IOC te lichtvaar- de boycotkwestie denkt. „Deze boyco- vormt een serieuze bedreiging voor het van de Olympische beweging. Ik dat het IOC initiatieven moet ontwikke- deze dreiging weg te nemen". uur van het Westduits Olympisch heeft zich gisteravond in Frankfort oken voor een boycot van de Spelen. Je twintig leden stonden er twaalf op het Eiunt geen ploeg af te vaardigen naar de che hoofdstad, zeven waren voor deelne- en een bestuurslid onthield zich van ping. Het bestuur zal dit besluit voorleg- pn de ledenvergadering, die op 15 mei in |estduitse regering doet er werkelijk alles het Westduits Olympisch Comité achter itandpunt te krijgen. Eén dag voor het co- p j in Düsseldorf de definitieve beslissing n9«in (op Hemelvaartsdag) zal de Westduitse lent Karl Carstens de gedelegeerden in zijn ambtswoning ontvangen. Doel van de bij eenkomst is, dat Carstens nogmaals het stand punt van de regering, bondsdag en bondsraad niet naar Moskou te gaan onder de aandacht van de leden van het comité brengt. Het Olympisch Comité van Pakistan heeft gisteren in Lahore unaniem besloten geen atleten af te vaardigen naar de Spelen uit protest tegen de Russische invasie in Afgha nistan. Voorzitter Sayed Wajid Ali Shah voegde er evenwel aan toe dat als de spanning aan de Pa- kistaans-Afghaanse grens, waar Sovjet-troepen gelegerd zijn, voor juli zou verminderen, zijn comité wellicht tot een heroverweging van het nu ingenomen standpunt gebracht zou kunnen worden. Dit besluit betekent dat een van de sterkste hockeyploegen ter wereld niet in Mos kou zal zijn. De Portugese regering ziet evenmin heil in deelneming aan de Spelen en heeft alle hulp (reiskosten en subsidie) stop gezet. De uiteindelijke beslissing over uitzending naar Moskou ligt in handen van het Portugees Olympisch Comité, dat tot op dit moment voor stander is een ploeg af te vaardigen. Het rege ringsbesluit dwingt de Portugese Olympiërs naarstig op zoek naar geld te gaan. Het gebrek daaraan is zo groot, dat de eventuele afvaardi ging minimaal zal zijn, tenzij een inzamelings actie onder de Portugese bevolking, die op kor te termijn wordt gehouden, alsnog voor finan ciële opluchting zorgt. In een reactie op het besluit van het Nieuwzee- lands Olympisch Comité wel een afvaardiging naar Moskou te sturen, heeft de regering ver klaard de atleten niets in de weg te zullen leg gen als ze naar Moskou willen. „We hebben ons standpunt al eerder duidelijk gemaakt. Het lijkt ons niet onmogelijk dat de Sovjet-Unie de Spe len als propaganda gebruikt voor zijn land", zei De dag tevoren had Willy Daume, voorzitter van het Westduits Olympisch Comité al op het congres van de AIPS verklaard dat zijn comité zich zou conformeren aan de wens van de regering Moskou te boycotten. Gisteren besloot het comité, en Daume verklaarde met de hand op het hart (links) dat het de vaste wil is van de regering, niet te gaan. Zo liggen de zaken, aldus chef de mission Wal ter Tröger (rechts). Het wachten is op de reactie van de sportbonden op 15 mei. de minister-president van Nieuw-Zeeland, Ro bert Muldoon. „De regering respecteert echter de vrijheid van handelen van het Nationale Olympische Comité. Liechtensteins Olympisch Comité ziet af van deelneming. San Marino zal met 16 atleten naar Moskou gaan, Peru gaat eveneens en Vietnam neemt deel met 80 personen. ■Ld4 >d2:,fl(NMD De organisatoren )a(Ö3 hd eindtoernooi om de irt 'rfldtitel voetbal 1982 in lingt/e hebben bekend ge- ,Lb4' dat de beschikbare 1-gtjes al zijn verdeeld, loveig procent is bestemd on bet buitenland, terwijl an i procent in Spanje zal jng verkocht. De overige ig.procent blijft over voor |,Pel>ls, begeleiders en geno- b2-f- 23.ï»orzitter van het organi- B5; 0Dmité, Raimundo Sapor- 'éi gisteren dat de vier .g2,fise agentschappen die de "d8xfes voor bet buitenland 26.rPen alles al kwijt zijn. ^eJijzen van de kaartjes zijn stef nog "iet bekend, elf, onze parlementaire re dactie) HAAG In het comi- llympische Spelen en lenrechten, waarvan het lijks bestuur bestaat uit le Kamerleden van de igrootste politieke par- zijn stemmen opge- om het Nedèrlandse hii^alelftal ervan te weer- BZieitn eind dit jaar mee te ;tanfaan bet toernooi om de ivoefwereldbeker dat in -ht (uay wordt georgani- en wegens de schending uw |e mensenrechten die in vaijand op grote schaal yajsvindt. eefttoorstel tot een uitspraak opdeelneming van het Ne- 3 zepds elftal is afkomstig VVD-er W.Keja. Volgens zou een dergelijke actie iet comité geheel in de Iggen van het standpunt "ederland niet mee zou doen aan de Olym- 'ooffc Spelen van Moskou we- hetj de schending van de utrechten in dat land en estaties van dissidenten de Russische hoofdstad linderd voortgaan. Het zal zich dan ook in de ist gaan bezig houden situatie in Uruguay. tirtwereld 1SCHAU - Legi Warschau )eg in de eindstrijd om de e beker met 5-0 Lech Po- DEN - In de Engelse ktitie won Nottingham pt met 1-0 van Everton. pOS AIRES - Chris v.d. ten won in het w.k. drie- jen met 60-39 van Marti- tfArg) maar verloor met I van Simms (VS). fAN - Het Nederlands (purelftal won in Medan jP'O van PSMS uit Noord |aha. Maradi schoot in ei- (doel. Deining in Spaanse voetbalwereld MADRID Vujadin Boskov en Luis de Carlos, res pectievelijk trainer en voorzitter van Real Madrid, hebben grote deining veroorzaakt in de Spaanse voet balwereld door de ongekende openhartige uitspraken van het tweetal, dat onomwonden in het openbaar toe geeft geld in het vooruitzicht te stellen aan clubs, die in andere duels het belang van Real Madrid dienen. Zo heeft Real Madrid de spelers van Sevilla een miljoen peseta's (30.000 gulden) toegezegd als het morgen in de na laatste competitiewedstrijd koploper Real Socie- dad, dat een punt voorsprong op Real Madrid heeft, verslaat. Boskov en De Carlos wezen gisteren beschuldigingen van de hand dat zij eerder in de huidige competitie niet recht streeks bij het kampioenschap betrokken clubs geld heb ben toegeschoven voor een overwinning op een concur rent, maar voegden er aan toe dat zij in principe niet ge kant zijn tegen het idee. Een doorgaans zeer betrouwbare radio-verslaggever onthulde vorige week, dat Real Madrid het op de zevende plaats staande Betis een aanzienlijke geldsom in het vooruitzicht had gesteld bij een zege op Real Sociedad. Boskov, de voormalige trainer van FC Den Haag en Feye- noord, verdedigde de „positieve omkoperij" met: „Het is een manier om de competitie te stimuleren. Alles wat de sport extra motivatie geeft, is geoorloofd.' Daartegenover is het wel kwalijk voor een nederlaag. In Zwitserland is het heel gebruikelijk om clubs te motiveren met geld. Er wordt normaal over gediscussieerd en de pers schrijft er openlijk over. Niemand heeft er moeite mee. Persoonlijk heb ik dat ook niet. Ik vind het niet onethisch of onelegant". Luis de Carlos ging nog een stapje verder door te ver klaren, dat hij voorstander was van het idee clubs fi nancieel gewin aan te bieden voor hun pogingen Real Madrid aan het kampioenschap te helpen. Hij verklaarde, dat Real Madrid zich nog nooit met deze soort zaken had bezig gehouden, maar „het ligt voor de hand dat het bestuur zich over deze kwestie zal beraden". „Geld beschikbaar stellen voor een nederlaag beschouw ik als omkoperij. Dat is immoreel, dat zou niet bij ons opko men Maar geld beschikbaar stellen voor een overwinning is heel wat anders. Ik persoonlijk, als Luis de Carlos en niet als voorzitter van Real Madrid, heb er niets op tegen". De Carlos zei verder, dat hij de opschudding, die zijn en Boskov's opmerkingen hadden veroorzaakt, niet helemaal begreep. „Wij hebben vaak gespeeld tegen clubs, die door een andere club werden betaald bij een zege, en wij hebben er nooit over geklaagd". De uitspraken van het tweetal hebben extra beroering te weeg gebracht nu de Spaanse voetbalbond een onderzoek instelt naar beschuldigingen van omkoperij in de wedstrijd tussen Malaga en Salamanca, waarbij degradatie op het spel stond. In Zwitserland dreigt ook een voetbalschandaal De Zwitserse voetbalbond heeft twee functionarissen van een tweede Ligaclub die van omkoperij waren beschuldigd veroordeeld tot 2.000 Zwitserse franken boete en de club tot 10.000. Bovendien werden de functionarissen voor 13 maanden geschorst. Hoofdrollen Dit zijn drie van de hoofdrol spelers in de Engelse Cupfinal die vanmiddag in het Wem- bleystadion (Ned. t.v. om 17 uur) wordt gespeeld tussen de Londense ploegen Arsenal en West Ham United. Links Billy Bonds, de aanvoerder van West Ham United, midden scheidsrechter George Court ney en rechts de captain van Arsenal, Pat Rice. Arsenal ver schijnt voor de derde keer in successie in de Cupfinal. Vorig jaar werd Manchester United met 32 verslagen en in 1978 werd Arsenal met 10 door Ipswich Town verslagen. Italiaanse grens definitief open ROME De Italiaanse voetbalfederatie heeft gisteren het besluit uit 1964 opgeheven dat het in dienst nemen van niet-Italiaanse voetballers verbood. De zestien clubs uit de eerste divisie kunnen voor het seizoen 19801981 elk een buitenlandse speler aantrekken. De beslissing, die al lang werd verwacht nadat de Italiaan se voetbalbond zijn goedkeuring aan de voorgenomen maatregel had gehecht, zal leiden tot het openbaar worden van een aantal overeenkomsten die de clubs al in het ge heim met buitenlandse speles hadden gesloten. Inter Milaan, dat al zeker is van de Italiaanse titel, heeft de Oostenrijkse middenvelder Herbert Prohaska gekocht, zo was ondermeer al bekend. Een verrassend besluit was dat een aantal spelers die vanwege beschuldigingen van cor ruptie niet mogen voetballen, wel aan Europa Cupwedstrij den mogen meedoen. Kraal en Volendam willen geld van KNVB DEN HAAG Eddy Kraal (Volendam). die aan het begin van het voetbalseizoen overging van Telstar naar Volen dam en toen door de KNVB wegens „ongeoorloofde bemid deling" voor zeven wedstrijden werd geschorst, heeft een eis tot schadevergoeding bij de KNVB ingediend. Kraal won onlangs via de rechter een procedure tegen de KNVB waarin hij zijn schorsing aanvocht. De rechter stelde hem in het gelijk. Kraal eist een schadevergoeding van mini maal 25.000 gulden wegens gemiste premies, kosten voor juridi sche hulp, inkomstenderving en aantasting van zijn goede naam. Ook Volendam wil een schadevergoeding van de KNVB omdat het gedurende zeven wedstrijden geen gebruik heeft kunhen maken van de diensten van Kraal. Slecht weer inspireert Hinault ALPE DES CHAUX In LuikBastenakenLuik heeft Bernard Hinault on langs bewezen, dat hij onder erbarmelijke omstandigheden op zijn best is. In de derde etappe van de ronde van Ro- mandië (LausanneAlpe des Chaux - 133 km) waren de weersomstandigheden giste ren slecht: sneeuw, regen en harde rukwinden. Bernard Hinault was in zijn sas. Hij deed een geslaagde greep naar de macht. Weliswaar moest hij in de eindsprint bergop waarts zijn meerdere erken nen in zijn enige vluchtmak- ker, de Italiaan Silvano Conti- ni, maar de leiderstrui hing na afloop om zijn schouders. Uitslag derde etappe: 1. Contini (Ita) 133 km in 3.46,01, 2. Hinault (Fra) z.t., 3. Van de Velde (Ned) op 29 sec., 4. Mutter (Zwi) op 38 sec., 5. Breu (Zwi) op 48 sec., 9. Zoetemelk (Ned) z.t16. Lubberding (Ned) op 2.32. Algemeen klassement: 1. Hinault 14.34,04, 2. Contini z.t., 3. Van de Vel de op 40 sec., 4. Breu op 1.16, 5, Mut ter op 1.37, 6. Saronni op 1.38, 7. Mar tin op 1.47, 8. Zoetemelk op 1.53, 9. Panizza op 1.55, 10. Millar op 1.56 Sean Kelly heeft gisteren zijn vierde zege behaald in de Ron de van Spanje. De Ier won de massasprint van de zeventien de etappe (LeonValladolid over 157 km) voor de Belg De Wilde en Jos Lammertink. De Spanjaard Ruperez behield de leiderstrui. Bert Oosterbosch heeft giste ren de derde etappe in de Vierdaagse van Duinkerken, van Saint Quentin naar Pope- ringhe (201 km) op zijn naam gebracht. In het algemeen klassement behield de Belg Van Sweevelt de leiderstrui en staat Piet van Katwijk op 3 sec. als beste Nederlander. Joeri Barinov (Rus) won giste ren de proloog van War schauBerlijnWarschau, de zogenaamde Vredeskoers voor amateurwielrenners. Beste Ne derlander was Peter Winner met een 16e plaats met 21 se conden achterstand op de win naar. Guus Bierings klasseerde zich als 20e. LUGANO Nederland heeft zich gerevancheerd in het voor-Olympisch basketbaltoernooi, maar zal van West- Duitsland moeten winnen om Lugano te overleven. Gege ven het gemak waarmee Bulgarije vooral in het begin van de westrijd werd weggespeeld (10375, rust 4830) lijkt dat geen onmogelijke opgave. Maar juist het soepele spel in de eerste zeven minuten (van 76 naar 276) had een verlammende invloed op de Nederlandse ploeg. De basisvijf Akerboom, Wiel, Woudstra, Plaat en Van Solm speelde zo goed en glad tegen de chaotisch optredende Bulgaren dat coach Sikking snel zuinigheid met zijn ploeg ging betrachten. Alle wisselspelers, met uitzondering van Kragtwijk en Ridderhof, mochten aantreden. Niet alleen daardoor ging het toch mis met de Nederlanders. Het schot, dat in het begin erg goed was, zakte plotseling weg en de brigade van Sikking zonk mee in de chaos van de Bulgaren, die nauwelijks beter speelden dan in de beginfase. Huns ondanks scoorden zij omdat Nederland werkelijk geen punt meer maak te. Na 4218 viel de produktie volledig stil en pas toen Woud stra (zeer sterk) en Plaat terugkwamen werd de serie van vijf minuten zonder Nederlandse score afgebroken. West-Duitsland werd gisteravond op dezelfde manier ingepakt door de Italianen als Nederland twee dagen eerder: 10480. Het verschil was dat de Italianen dit keer pas na de rust (4140) toe sloegen. In de halve-finalegroepen van het voor-olympisch basket baltoernooi voor dames in Varna hebben de Verenigde Sta ten en Tsjecho Slowakije gisteren hun eerste wedstrijd ge wonnen. De Verenigde Staten versloegen in groep B Frankrijk met 104 58 (5653). Eveneens in groep B werd het duel Tsjecho Slowa kijeZuid-Korea gespeeld: 7A67 (3739). Overige uitslagen, groep A: CubaItalië 6455, Bul »aCanada 6651; Groep B: J.SlaviëHongarije 6 Carla Bruinenberg alleen aan kop MIJDRECHT Het toernooi om de Nederlandse schaakti tel voor dames in Mijdrecht heeft een spannend verloop. In de derde ronde bleef Carla Bruinenberg alleen aan kop. Zij won in een fel tijdnoodge vecht van Jeanette Mulder, die de race met de klok ver- loor. Erika Belle kwam in het duel met de onderaanstaande Ellis de Vogel niet verder dan re-/ mise. De grootste klap incas seerde Hanneke van Parreren. Zij beoordeelde haar stelling niet goed en daar wist Ada van der Giessen wel raad mee. Vrij snel eindigde de partij tussen Cochita Pluymert en Cirkka Liisa Landry in remi se, terwijl Cora van Gent we gens ziekte voor het duel met Marian Stada uitstel kreeg tot vandaag. Mieke van Eist en Corry Vreeken remiseerden. De stand: 1. Bruinenberg 3 punten; 2. 2./3. Belle en v.d. Giessen 2,5; 4. Van Gent 1,5 1 uitgesteld; 5./6. Van Parreren en Pluymert 1,5; 7./9. Mul der, Vreeken en Van Eist 1; 10. Stada 0,5 1 uitgesteld; 11./12. Vogel en Landry 0,5. FC Den Haag in sterke poule intertotocompetitie DEN HAAG Twee Neder landse ploegen, FC Den Haag en Roda JC, zullen deelnemen aan de intertotocompetitie waarin in totaal 36 Europese teams uitkomen. Er zijn 9 pou les van 4 teams. FC Den Haag komt uit tegen Sparta Praag (Tsj), Rapid Wien (Oost) en Sankt Gallen (Zwits). Roda is ingedeeld met Standaard Luik (Belg), Fortuna Düsseldorf (Wdl) en Neuchatel Xamax (Zwits). NUENEN De vierde dag van het Holland- toernooi zaalhandbal stond in het teken van de naderende uitputting. Bij sommige Ne derlandse spelers waren al in het duel met Zwitserland vermoeidheidsverschijnselen te ontdekken en gisteren, tegen Bulgarije, leek Oranje aan het einde van zijn latijn. De re turn in dit toernooi eindigde in 2323, na dat Nederland op de eerste dag de Bulgaren resoluut opzij had gezet (2117), Noorwe gen had verslagen (2220) en met Zwitser land gelijke tred had gehouden (1919). Nederland heeft het gelijke spel niet cadeau ge had. Overtuiging ontbrak in het aanvalsspel. De naderende uitputting moet de oorzaak zijn van de geringe nauwgezetheid die Oranje ten toon spreidde. Door o.a. drie treffers van Buzio kon Nederland een lichte voorsprong (74) ne men, die werd verspeeld door onnodig balver lies. In de rechterflank van de verdediging vie len gaten waarvan Nikolov menigmaal profi teerde (88). Een gemiste break out van Jo Hanckman bracht Bulgarije, dat door Apostolov wel raak schoot, op voorsprong. Twee treffers van Cees Meeuwisse, die overigens wel een strafworp tegen doelman Pitzov aanschoot, bracht bij de rust evenwicht. Na de hervatting bleven de ploegen dicht bijeen. Nimmer was het een van beide gegund twee punten voor te komen. Het geringe krachtsverschil zorgde voor spanning. Slechts weinig flitsende combinaties vielen te noteren. Een ervan tussen Hamers en Hanckman werd door de laatste afgerond. De Bulgaren, bij wie Nikolov uitblonk, groeiden echter naarmate de wedstrijd vorderde. De sporthal van Nuenen bevatte 500 toeschou wers en was daarmee uitverkocht. Zwitserland versloeg met 1612 Noorwegen. De stand: 1. Zwitserland 4 3 1 0 7 77—67 2. Nederland 4 2 2 0 6 85—79 3. Bulgarije 4 1 1 2 3 85—84 4. Noorwegen 4 0 0 4 0 6986 Vivax wint eerste ronde bekerwedstrijd LEIDEN Vivax heeft e- venals streekgenoot DKD de eerste ronde in de bekerwed strijd gewonnen. De op de derde plaats geëindigde Oegstgeestenaren gaven GZC een pak slaag. Na 71 in de tweede periode werd het uiteindelijk 135 voor Vivax. Vivax startte met een felle press, waardoor GZC nauwe lijks in staat was enige ver warring voor het Oegstgeestse doel te stichten. Dit kwam mede doordat Marcel Rompes de sterke Rabout vrijwel uit schakelde. Jeroen Plasmeyer scoorde in deze beginfase een zuivere hattrick. Na 71 in de tweede periode liet Vivax de touwtjes iets vieren. Met name Rabout kreeg hierdoor wat meer speelruimte. Het werd tenslotte 135 voor de ploeg van Frits Wélling. Setstanden 40, 71, 103, 13-^5. Doelpuntenmakers Je roen Plasmeyer (viermaal), Ruud Wormgoor en Ron Zandvliet (driemaal), Mark de Nie (tweemaal) en Jack Frau- enfelder Met het aanbrengen van een nieuwe abonnee schiet u midden in de roos. De kleine moeite voor het aanbrengen wordt namelijk graag beloond met een compleet dartspel noteer m.i.vals nif abonnee van de Leidse Courant Adresj Postcode/Plaats Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) j per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een compleet dartspel. Naam_ Adres. Postcode/Plaats TelefoonI Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11